01 Δεκ 2016

Πέμπτη βράδυ νωρίς και αφού είχαμε καιρό να πάμε Γκάζι με το σύζυγό μου, λέμε γιατί όχι. Από καιρό ήθελα να επισκεφτούμε το Γκάζι College, κυρίως για κάποια πιάτα του που έβλεπα στο Ίντερνετ και ενώνουν νέες γεύσεις με κλασσικά Ελληνικά ή και διεθνή πιάτα.
Δύσκολο το πάρκινγκ γενικά στην εν λόγω περιοχή, ευτυχώς ίσως λόγω του νωρίς της ώρας, δεν δυσκολευτήκαμε ωστόσο να βρούμε μία θέση σχεδόν δίπλα στο εστιατόριο.
Χώρος πολύ νεανικός, με χαμηλή ωστόσο μουσική, άνετα μπορείς να μιλήσεις με το διπλανό σου, ντεκόρ μοντέρνο και στα πλαίσια της all-day εξυπηρέτησης.
Ο κόσμος ήταν όλες οι ηλικίες, Έλληνες και τουρίστες. Λόγω της τοποθεσίας ωστόσο, αλλά και του στυλ του, στον έξω χώρο, στο πεζοδρόμιο, συναντάς κυρίως φοιτητές, με την ανάλογη οχλαγωγία, δικαιολογημένη βέβαια.
Η σερβιτόρα μια πολύ γλυκιά και ευγενική κοπέλα, μας ρώτησε αμέσως εάν επιθυμούσαμε μέσα που είναι μη καπνιστών ή στον εξωτερικό χώρο.
Μας υπέδειξε ένα τραπεζάκι για δύο άτομα στο πίσω μέρος, κοντά στο παράθυρο και μας έφερε αμέσως τους καταλόγους.
Επειδή ήμουν ανάμεσα σε 2 κυρίως πιάτα, όταν ήρθε για την παραγγελία, θέλησα να τη ρωτήσω ποιο θα συνιστούσε. Αφού μου εξήγησε αναλυτικά τι περιέχει και πώς έρχεται το καθένα, στη συνέχεια, με ρώτησε τι θα ήθελα να γευτώ οπότε και μου πρότεινε ακόμα 2 πιάτα.
Στο τέλος πήρα όντως ένα από τα πιάτα που μου πρότεινε: μπιφτεκάκια κοτόπουλου ζυμωμένα με κινόα, συνοδείας πράσινης σαλάτας, σως γιαουρτιού και πιτάκια ολικής άλεσης. Νόστιμο πιάτο, λίγο στεγνά τα μπιφτέκια που όμως με τη σως ερχόταν καλύτερα να δέσει στο στόμα (8,00 Ευρώ).
Ο σύζυγός μου είχε όρεξη για Burger, οπότε και πήρε το College double burger (9,40 Ευρώ). Κανονικό μέγεθος, φρεσκοτηγανισμένες πατάτες σε μικρό σιδερένιο καλαθάκι, με κέτσαπ και μαγιονέζα. Νόστιμο και ζουμερό το διπλό μπιφτέκι, ποσότητα υλικών (πίκλες-μπέικον κτλ) σε αρμονία με το μέγεθος του burger. Για την τιμή του ωστόσο, θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο.
Για ορεκτικά πήραμε:
- Μπουρίτο με τσίλι κον κάρνε (πραγματικά πολύ νόστιμο, η επίγευση του κιμά σε ταξίδευε στο Μεξικό) με την γκουακαμόλε στο πλάι να σβήνει την όποια πικάντικη γεύση (6,00). Θα ήθελα βέβαια η τορτίγια να ήταν ανοιχτή, για να μπορούμε καλύτερα να γευτούμε το τσίλι κον κάρνε, αλλά αυτό δεν αλλάζει το πολύ καλό γευστικά αποτέλεσμα.
- Μπρουσκέτα τόνου, σε βιολογικό ψωμάκι ζέας, με αβοκάντο, ντομάτα και αυγό ποσέ (7,00 ευρώ). Ένα πιάτο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, μετάνιωσα που δεν πήρα μία ακόμα μερίδα για εμένα αποκλειστικά. Το μέγεθος είναι μίας φέτας ψωμί, ότι πρέπει για ένα άτομο ωστόσο θα τόνιζα. Μόνο και μόνο για αυτό το πιάτο, θα ξαναπάω. Πραγματικά τα 2 ορεκτικά, μας απογείωσαν και τη γεύση και τη διάθεση.
Μαζί με αυτά πήραμε και 3 ποτήρια λευκό κρασί Chardonnay Δράμας (6,00 Ευρώ). Ο λογαριασμός έφτασε οπότε στα 50 Ευρώ.
Ένα μείον ήταν ότι άργησε αρκετά να μας δει η σερβιτόρα για να μας φέρει τον λογαριασμό και για αυτό και 1 ντοματούλα μείον στην κριτική μου.
Σχέση ποιότητας-τιμής, λογική. Σχέση ποσότητας-τιμής, δυσανάλογη. Θα μπορούσαν να είναι λίγο χαμηλότερες οι τιμές. Δεδομένης και της περιόδου που διανύουμε.