Ο "Βλάχος" ξεκίνησε στα Μελίσσια το 2010 με μία μοναδική πρόταση που συνδυάζει πολύ καλή τιμή, υψηλή ποιότητα, μεγάλη ποσότητα και φιλική εξυπηρέτηση.
Πολύ γρήγορα οι καταναλωτές τον αγκάλιασαν και σήμερα πια, μετά από 6 χρόνια λειτουργίας, μαζεύει κόσμο από όλες τις περιοχές της Αθήνας.
Με ένα λιλιπούτειο μενού, μπριζολάκια στα κάρβουνα, φρέσκο μοσχαρίσιο μπιφτέκι, μοναδικές χειροποίητες πίτες ψημένες στα κάρβουνα (μία μοναδική καινοτομία), φρέσκες πατάτες, φρέσκο χειροποίητο ψωμί και μερικά ακόμη συνοδευτικά και με πάντα φρέσκες πρώτες ύλες, δεν είναι τυχαίο το ότι έχει εδραιωθεί στην περιοχή και είναι το πρώτο μαγαζί που ξεκίνησε σε αυτή την αναπτυσσόμενη γαστρονομικά, γωνιά της Αθήνας.

Δευτέρα-Κυριακή 12:00 - 24:00

Παροχές για ΑμεΑ
Κάνει delivery
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Οτι ειμαι Ποντια, οχι εκ καταγωγης αλλα εκ προοιμιου, υποθετω μετα απο τοσες κριτικες το εχετε ψυλλιαστει. Οτι περναω απο το Βλαχο καθε τρεις και λιγο και μεχρι σημερα νομιζα οτι ειναι σουβλατζιδικο, το μαθαινετε τωρα.

Ξυπναω σημερα, Κυριακη, γιορτη και σχολη, νωρις νωρις το μεσημερι και μου λεει ο φιλος μου να παμε για φαγητο εξω, διοτι το ψυγειο ειναι πιο αδειο απο βλεμμα προβατου στη βοσκη. Μετα το κλασσικο debate του προορισμου, αποφασιζω να του δωσω την ευκαιρια να διαλεξει αυτος ποιος θα γεμισει τα στομαχια μας με υπεροχες λιπαρες χημικες ενωσεις.

Και καπως ετσι βρεθηκα μερα μεσημερι κατα τις 4 στο Βλαχο, με δεκαπεντε ποντους τακουνι απο τη δουλεια την προηγουμενη νυχτα ελλειψει εναλλακτικης. Και ναι, ημουν σα το γαλα μες τις μυγες, ολοι νορμαλ με φορμιτσες και αθλητικα και γω λες και το σκασα απο τα Γκραμι. Αστα. Παμε παρακατω.

Διαβαζοντας για το μαγαζι στη διαδρομη, ακομα απορω πως βαθμολογηθηκε το μαγαζι αυτο με πανω απο 2 στο χωρο απο καποιους χρηστες. Η μονη λογικη εξηγηση που εχω ειναι οτι η ικανοποιηση απο τις τιμες και τις γευσεις δινει πιο θετικη οπτικη στο χωρο. Γενικως εχω παρατηρησει οτι οταν καποιοι τομεις χωλαινουν ή ειναι πολυ ικανοποιητικοι, επηρεαζουν αρδην και τη συνολικη βαθμολογηση.

Συνηθως, προσπαθω να μην ειμαι υπερβολικα αυστηρη, οποτε εψαχνα καπου να πιαστω να μην βαλω 1 στο χωρο. Αλλα, ρε παιδια, δεν με αφησαν! Ενα πατημα δε βρηκα. Πιο προχειροφτιαγμενος πεθαινεις, στον εξωτερικο χωρο, τον κλεισμενο με πλαστικα παραπετασματα, εχουν πεταξει καμια εικοσαρια τραπεζια και αυτο ειναι. Ο εσωτερικος, απεριγραπτος. Περα απο την ανοιχτη ψησταρια και τα μερικα τραπεζια, τιποτα. Καμια διακοσμηση, ενω δεν τον λες, τον εσωτερικο μονο, και την επιτομη της καθαριοτητας.

Για τις τουαλετες λιγα εχω να πω, και καλα δεν ειναι. Πολυς ο κοσμος, πολυ το τρεξιμο, οποτε η εικονα λιγο χειροτερη απο αυτο που θεωρω πολυ χαμηλα στανταρ καθαριοτητας. Επειδη στο χωρο μουσικη δεν παιζει, θα ακουτε μονιμη μουσικη υποκρουση κλαγγες απο ταψια. Βαζω ενα με βαρια καρδια, γιατι το αντιπαθω και το αποφευγω, αλλα δεν θα ειμαι δικαιη αν βαλω παραπανω.

Η εξυπηρετηση ειχε διαβαθμισεις. Στην αρχη το σερβις ηταν αδιαφορο, σε φαση "σου πεταω εναν καταλογο και ξεχναω οτι υπαρχεις", αλλα μαλλον γι αυτο ευθυνεται ο ογκος πελατων. Οταν αργοτερα εσπασε λιγο ο κοσμος, τα παιδια ηταν πολυ πιο εξυπηρετικα και ευχαριστα. Ολα, εκτος απο ενα πιατο, ηρθαν σε πολυ καλους χρονους, ενω στο τελος μονο που δε μας κυνηγησαν να μας κερασουν ενα παγωτινι τον καθενα.

Μια παρατηρηση μονο, με απολυτα φιλικη διαθεση. Οσην ωρα περιμεναμε το τελευταιο πιατο, στο διπλα τραπεζι ειχαν καθισει οι σερβιτοροι και συζητουσαν. Ειχαν πιασει θεματα του μαγαζιου, διαφωνουσαν για το ποιος θα αναλαβει ποια αρμοδιοτητα και "τσακωνοντουσαν" για το ποιος θα σηκωθει να μαζεψει καποιο τραπεζι. Για μας που δουλευουμε σε χωρους εστιασης, ο φιλος μου, και νυχτερινης διασκεδασης η αφεντια μου, η συζητηση αυτη ηταν απολυτα κατανοητη. Και μεις τις κανουμε καθημερινα. Απλως οχι μπροστα στους πελατες. Κανεις τον αλλο να αισθανεται ανεπιθυμητος. Δεν ειχαν αδικο τα παιδια, ειχαν λιωσει στα ποδια τους απο τη δουλεια, ομως ο πελατης δεν θα το δει θετικα.

Και παμε στα σημαντικα. Ο καταλογος πιο συντομος απο υπερρεαλιστικο ποιημα του Σαχτουρη, με 3 κυριως (μπριζολακια χοιρινα, μπιφτεκι και λουκανικο) ολα στα 9.90€ για να μη μπερδευομαστε. Κομματια απο 5-6 ειδη χειροποιητης πιτας στα 2.75 εκαστο, 3 σαλατες (λαχανο-καροτο και αγγουροντοματα στα 3.30€ και χωριατικη στα 5.50€), φετα και πατατες (2.75€), τζατζικι (1.65€) και ψωμι (1.10€). Τελος, αυτα ηταν. Αν ειστε μουσουλμανοι ή κοτοπουλοφαγοι να φυγετε, να πατε αλλου.

Ο φιλος μου, που αν τον αφηνα θα μου επαιρνε ολο τον καταλογο δις, τελικα καταφερε να περιοριστει στα εξης:

-Αγγουροντοματα, που εχει επισης κρεμμυδι και ελιες, με ολα τα υλικα φρεσκοκομμενα και πιο χοντροκομμενα δεν παει, μια χαρα.

Μαζι ηρθε και ενα ακαλεστο καρβελακι ψωμι, που ευχαριστω τον ιθυνοντα νου που το προσγειωσε στο τραπεζι μας. Αν με ειχαν ρωτησει, θα ειχα πει ευθαρσως οχι, και θα εχανα το ζεστο, αφρατο, μυρωδατο καρβελακι, καμια σχεση με το ψωμι βετεξ που τρως συνηθως στις ταβερνες.

Σε αυτο το σημειο να στειλω τους αγωνιστικους μου χαιρετισμους στον Τρωγων, για την αναφορα του στο ονομα μου. Φιλτατε, ενα εχω να πω: " τα μεγαλα μυαλα και οι εκλεπτυσμενοι ουρανισκοι συναντιουνται".

Παντως, το καρβελακι το ρημαξα.

-Μια μεριδα μπριζολακια, οχι ορφανη, με γονεις και απ ολα. 3 μπριζολακια πολυ καλα σε μεγεθος, αν και παρα πολυ λεπτοκομμενα, πανω σε ενα μπαμπατσικο στρωμα λεπτοκομμενης τηγανιτης πατατας. Δεν το περιμενα να διατηρουν τοσο καλη υγρασια και να μην εχουν γινει ζαντολαστιχο με τετοιο παχος, αλλα διαψευστηκα πολυ ευχαριστα. Δεν ειναι τιποτα εξαιρετικο, ειναι ομως νοστιμα, χορταστικα και με πολυ σωστο ψησιμο. Στα συν οτι, γενικα, το κατεχουν το αλατισμα με μετρο.

-Μια μεριδα μπιφτεκι, που ερχοταν απο Κιατο και αργησε λιγακι στα διοδια. Αλλα δε βαριεσαι, μας ηρθε ενα τεραστιο στραβοχυμενο παραλληλογραμμο μπιφτεκι παντοφλα, πανω στην ιδια γενναιοδωρη πατατομεριδα και μας αποζημιωσε για την αναμονη. Ηταν βεβαια λιγο παραπανω τσουρουφλισμενο στις ακρες, αλλα ηταν παρα πολυ γευστικο, πιο ζουμερο δεν παει και, εγω που κατα κανονα τα μπιφτεκια τα εχω ως τελευταια επιλογη, αυτο το βρηκα πολυ δυνατο.

Οι μεριδες ειναι οντως μεγαλες και θεωρω οτι αρκει μια, με σαλατα και μια πιτα για να χορτασουν 2 ατομα. Εμεις σκασαμε, και μιλαμε για ανθρωπους που τρωνε σαν κοπαδι ακριδες. Στο τελος κερνουν και παγωτινι τους παντες ανεξαιρετως.

Οσα εφαγα δεν τα θεωρω κατι εξεζητημενο, αλλα ειναι βεβαιο οτι αποκλειεται να σε απογοητευσουν. Δε θα σου προκαλεσουν καμια εντονη συγκινηση, αλλα αν βρισκεσαι στην ευρυτερη περιοχη ειναι μια πολυ τιμια επιλογη.

Για ολα αυτα, μαζι με ενα μπουκαλακι νερο και μια κοκα κολα, υπολογιζω οτι ο φιλος μου εδωσε 25.9€, αλλα μου χει βγει λαρτζ και δεν με αφηνει ουτε να δω τι δινει. Προς τιμην τους, δινουν τα αναψυκτικα, τα σωστα, οχι τις χαζομαρες της μιας γουλιας, μολις 1.20€.

Θεωρω την τιμολογηση σε καποια πραγματα εξαιρετικη, οπως τα αναψυκτικα, τις πιτες και τα συνοδευτικα, αλλα πιστευω οτι οι μεριδες μια μικρη μειωση στην τιμη την παιρνουν. Ναι, ειναι μεγαλες, δεκτον, αλλα μην ξεχναμε οτι μιλαμε απλως για λιγο κιμα ή χοιρινα μπριζολακια, το κοστος παρασκευης επιτρεπει μια μικρομειωση.

Παρα τα οποια αρνητικα φαγαμε καλα, περασαμε καλα, εγινα και το θεαμα της ημερας με το αταιριαστο για την ωρα και το χωρο ντυσιμο μου, οποτε το προτεινω ευκολα. Και αν δειτε μια τρελη με παπουτσι σκαλωσια καταμεσημερο οταν πατε, πειτε και ενα γεια, εγω θα ειμαι.

ΥΓ. Οποιοι δεν εχετε παρει ακομα την χρησιμη ψηφο σας απο μενα, να ξερετε δεν ειναι σνομπισμος, ειναι οτι εχω τρελαθει στη δουλεια και δεν προλαβαινω ακομα. Στις επομενες μερες, ολοι θα παρετε.

08 Μαι 2016

Πολλές φορές έχω περάσει διπλα απο το μαγαζί, αλλα πρώτη φορά κάθισα για φαγητό.
Πάρκινγκ, αρκετά δύσκολο εως αδύνατο.
Ο εσωτερικός χώρος είναι λιτός και θυμίζει παλιά ταβέρνα.
Εντύπωση κάνει ψησταριά, οπου είναι σε κοινή θέα, όπως και τα τεράστια ταψιά που ψήνουν τις πίτες.
Το μενού και αυτό λιτότατο, περιορίζεται στα βασικά.
Πήραμε δυο κομμάτια πίτα.
Κολοκυθόπιτα και τυρόπιτα..2,75€ έκαστο κομμάτι.
Πολύ γευστική, χωρίς ίχνος λαδίλας..

Σαλάτα λάχανο-καρότο...

Μια μερίδα μπιφτέκι..9,9€.
Το μπιφτέκι δεν έχει το κλασσικό σχήμα, αλλα είναι τετράγωνο και τεράστιο.
Απο τα καλύτερα που έχω φάει!
Συνοδεύεται με αληθινές τηγανητές πατάτες.

Μια μερίδα μπριζολάκια, "ορφανά".
Αυτό σημαίνει οτι τα φέρνουν χωρίς πατάτες, αλλα φέρνουν μεγαλύτερη ποσότητα.
Λεπτοκομμένα, σωστά ψημένα.
Δεν είχαμε κανένα παράπονο.
Στο τέλος μας κέρασαν τρίγωνα Πανοράματος..
Αυτά, με δυο αναψυκτικα, μας κόστισαν 31€..
Θα ξαναπάμε;
Σίγουρα...

06 Σεπ 2015

Για άλλο ένα βράδυ ήταν η επιλογή μας για κάτι πιό... καθιστό από σουβλατζίδικο.
Οκτώ άτομα, τέσσερις μεγάλοι και τέσσερις μικροί, καθήσαμε άνετα, σερβιριστήκαμε αμέσως, φάγαμε, ήπιαμε και χαμογελαστοί πληρώνοντας κάτω από 10€ το άτομο γυρίσαμε σπίτι.

Σε γενικές γραμμές με αυτή την προσέγγιση πρέπει να πας στον Βλάχο των Μελισσίων.
Επιμένει να ψήνει μόνο χοιρινές μπριζόλες λαιμού, οι νοστιμότερες και πιό μαλακές που έχουμε φάει, και για τους εναλλακτικούς υπάρχει χωριάτικο λουκάνικο, που μάλιστα έχεις την επιλογή να το παραγγείλεις και στην καυτερή του έκδοση, με πιπεριά και πράσο, που προτιμήσαμε.

Ο Βλάχος δεν παίρνει ρίσκα, όπως και οι πελάτες του. Ό,τι υπάρχει φτιάχνεται ή ψήνεται μπροστά σου. Οι μπριζόλες από έναν μόνο προμηθευτή, χρόνια τώρα, οι πατάτες του ελαφριές από φριτέζες το τζατζίκι με έντονο σκόρδο, πλούσια χωριάτικη, και φυσικά οι πίτες. Εδώ καλύτερα να προσέξεις τις τάβλες που αναπαύονται δίπλα στο τζάμι. Αν από κάποια πίτα λείπουν ένα δυό κομμάτια θα είναι ζεστή και πεντανόστιμη, αν όμως δεις δυό τρία μόνο κομμάτια, άστην καλύτερα γιατί θα είναι κρύα. Δεν τις ζεσταίνει φυσικά σε μικροκύματα και χάνει πολύ στην γεύση κρύα.

Οι τιμές στις μπύρες είναι πιό φθηνά και από περίπτερο π. χ.
Όποτε σας μυρίσει τσίκνα, χωρίς μεγάλες απαιτήσεις για μοσχάρια, κοτόπουλα, τυροκαυτερές, κολοκυθάκια σπεύσατε.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη hammer.

17 Μαι 2016

Προτού πω την άποψή μου για το εν λόγω μαγαζί θα ήθελα να κάνω μια μικρή πλην απαραίτητη για εμένα εισαγωγή.

Σε καιρούς κρίσης όπου όλοι αναζητούμε το καλό-ποιοτικό και προσιτό-φθηνό, λίγοι είναι αυτοί που το έχουν πραγματικά καταφέρει. Η "μόδα" να το γυρίσουν όλοι στο φαγητό και δη στο πρόχειρο, τύπου σουβλάκι, burger, πρόχειρα σνακ κ. λπ έχει δημιουργήσει ένα κομφούζιο και έναν αχταρμά.
Μαγαζιά ανοιγοκλείνουν σε ρυθμούς καταιγιστικούς και όλοι υπόσχονται ποιότητα με χαμηλές τιμές.

Δυστυχώς, πολλοί λίγοι το καταφέρνουν και ακόμα λιγότεροι επιβιώνουν.
Και αυτό γιατί οι πελάτες είτε καταλαβαίνουν εγκαίρως το... λάκο της φάβας ή γιατί απλά επιλέγουν συνειδητά το δίπτυχο ποσότητα (και όχι ποιότητα) αλλά φτήνια.

Γιατί τα είπα λοιπόν όλα αυτά;

Γιατί το εν λόγω μαγαζί που επισκεφθήκαμε πρόσφατα, ανήκει στην κατηγορία δύο. Δηλαδή ποσότητα και φτήνια. Και θα το διακαιολογήσω ευθύς αμέσως.

Είχα διαβάσει προτού το επισκεφθώ απόψεις άλλων που είχαν ήδη φάει εκεί και ομολογώ ότι ήταν ένας από τους λόγους που με ενθάρρυνε να πάω.
Τζίφος! Το εγχείρημα απέτυχε και για άλλη μια φορά έφυγα με την υψηλή μου προσδοκία στα... τάρταρα.

Από πού να ξεκινήσω; Για το στιλ του μαγαζιού δεν θα αναφερθώ, απλά αδιάφορο.

Το παιδί που μας πήρε την παραγγελία ήξερε τη δουλειά και ήταν σβέλτος και ευγενικός, εξ ού και το 3 στη βαθμολογία.

Πάμε στο... ψητό.

Ο κατάλογος λιτός και απέριττος.

Μπριζολάκια, μπιφτέκι, σαλάτες, πατάτες, πίτες και ποτα-αναψυκτικά.

Ωραία λες! Αφού περιορίζεται σε κρέας και πίτα θα το έχει ψάξει και θα έχει καλό πράγμα. Είμαι άλλωστε υποστηρικτής του λίγα και καλά.

Θα πω απλά το εξής: Αυτό το κρέας που ήταν πραγματικό καλοψημένο, θα το βρεις σε δεκάδες άλλες ταβέρνες.
Αποτελεί το μέσο όρο.
Η ποσότητα καλή, 5 μετρίου μεγέθους μπριζόλες με λίγο κόκκαλο. Λεπτές όμως.

Η πίτα ήταν απογοητευτική...
Πήραμε μια κολοκυθοτυρόπιτα ορφανή από υλικά και γεύση.

Οι πατάτες, χειροποίητες, ήταν πολύ καλές, γευστικές και χωρίς λαδίλα, απλά λίγο περισσότερο ψημένες.
Η αγγουροντομάτα καλή.
Το ψωμί ενδιαφέρον.

Αν όμως πηγαίνεις σε ένα μαγαζί που σου διαφημίζει το κρέας και τις πίτες του και τα μόνα καλά λόγια που έχεις να πεις είναι για τα συνοδευτικά του, τότε μάλλον κάτι δεν πάει καλά. Και δεν πιστεύω ότι ήταν κακή βραδιά. Είναι έτσι κάθε βραδιά, κάθε φορά.

Δώσαμε 24 ευρώ.

Μας κέρασαν... κατεψυγμένα τρίγωνα πανοράματος. Τόσο παγωμένα που δεν καταλάβαινες τη γεύση.

Ε, μετά από όλα αυτά δεν χρειάζεται να πω αν θα ξαναπάω...

Προσοχή απλά στο "όπου ακούς πολλά κεράσια".

Κυριακή των εκλογών, τι καλυτερο μετά την ψήφο, απο τα μπριζολάκια του Βλάχου. Ειχαμε κάνει κράτηση για 4 ατομα, τελευταια στιγμη προστεθηκαν αλλοι 2 αλλα τα παιδιά στο μαγαζί μας εξυπηρέτησαν αμεσα και διαμορφωσαμε το τραπέζι παρά την ώρα αιχμής και την 100% πληρότητα του μαγαζίού.

Το μενού μικρό αλλά τελικά αυτό ειναι που μετραει, λίγα και καλά. Τα φιλεταρισμένα λεπτά χοιρινά μπριζολάκια είναι το ατού του μαγαζιού, πολύ γευστικά και άριστα ψημένα. Το μοσχαρίσιο μπιφτέκι που έχει προστεθεί πρόσφατα στο μενού εξίσου καλο. Ενα λουκάνικο για τη μέση, ίσως το μόνο αδιάφορο πιάτο που πήραμε. Οι πίτες γευστικές και σε γενναία κομμάτια για 2,80 ευρώ το καθένα. Ολες οι μεριδες ειχαν φρεσκοκομμένες πατατες τηγανιτές οι οποιες ηταν πολυ ωραιες και πραγματικά παρα πολλές (το μονο που περισσεψε στο τραπεζι)

Πήραμε 2 μεριδες μπριζολάκια (απο τρια μπριζολακια η μεριδα με πατατες), 2 μπιφτέκια, 1 λουκανικο, μια χωριατικη, 2 πιτες και ενα τζατζικι και μαζι με μπυρες και αναψυκτικα δώσαμε 70 ευρω.
Το value for money αποκτά πραγματική σημασία στο συγκεκριμένο μαγαζί.

Το μαγαζί βρίσκεται σε κεντρική γωνία της περιοχής αλλά το παρκινγκ είναι ευκολο στα γύρω στενά

Αυτό που με κερδισε εκτός απο το φαγητο (για το οποίο πας άλλωστε) και το ύφος της ταβερνας που είναι οτι πρεπει για Σαββατοκύριακο, ήταν η εξυπηρέτηση απο το προσωπικό. Όλα νέα παιδιά και με χιούμορ, γνώστες της δουλειάς, άριστα οργανωμένοι έκαναν τη μεσημεριανή μας έξοδο ακόμα πιο ευχάριστη.