ANGO
Ιταλία

Γέρακας

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Κλασικό μενού πιτσαρίας/ιταλικού εστιατορίου με ζυμαρικά, λίγα πιάτα με κρέας, σαλάτες και πίτσες. Xώρος εσωτερικός και εξωτερικός στην πλατεία του Γέρακα για το καλοκαίρι. Καθημερινά ανοιχτό.

12 Απρ 2015

Επισκεφτήκαμε το εν λόγω εστιατόριο το περασμένο καλοκαίρι, αλλά τα αρνητικά σχόλια φίλων μας που το επισκέφτηκαν πρόσφατα μας θύμισαν την χειρότερη εμπειρία που είχαμε σε εστιατόριο. Η L'Angola απ' ότι μάθαμε αφού την επισκεφτήκαμε δεν ήταν πάντα ενωμένη με το ψητοπωλείο "Cook n' Grill", οπότε γι' αυτό υποθέτουμε ότι υπάρχουν καλά λόγια στα παλαιότερα σχόλια.

Έχοντας όρεξη για κλασσικά ιταλικά ζυμαρικά και βλέποντας ότι η L'Angola διαφήμιζε την χρήση παραδοσιακών ιταλικών συνταγών πέσαμε στην παγίδα.

Το σέρβις θυμόμαστε πως δεν ήταν αγενές, αλλά ήταν σίγουρα πολύ αργό.

Παραγγείλαμε (ευτυχώς) μόνο μία μακαρονάδα πέστο βασιλικού και μία μερίδα λαζάνια φούρνου.

Για την "Μακαρονάδα πέστο βασιλικού". Αστειευόμασταν και την αναβαπτίσαμε μακαρονάδα γλάστρας βασιλικού. Τρώγοντάς τη ο τρόπος παρασκευής της ήταν προφανής. Πολτοποιούμε ότι υπάρχει και δεν υπάρχει σε μια γλάστρα βασιλικού, προσθέτουμε και δυο χούφτες κουκουνάρι να το κάνουμε πιο "γκουρμέ", ρίχνουμε πάνω από μπόλικα μακαρόνια και σερβίρουμε. Φυσικά δεν ήταν δυνατό να καταναλωθεί ούτε το μισό πιάτο.

Για τα "Λαζάνια Μπολονέζ" για τα οποία το μενού διευκρίνιζε ότι χρησιμοποιείται "αυθεντική ιταλική σάλτσα μπολονέζ" μπορούμε να πούμε ότι η μερίδα χόρταινε το μάτι με το παραπάνω. Φαινόντουσαν λαχταριστά στο ατομικό κεραμικό ταψάκι τους. Με το που μπαίνει το μαχαίρι μέσα να αρχίσει να κόβει, πέφτει στο κενό. Αναρωτιόμασταν αν υπάρχει γέμιση. Αποδείχτηκε τελικά πως η περίφημη "αυθεντική μπολονέζ" είχε μετατραπεί σε λιπαρά κακομαγειρεμένα κομμάτια κοκκινιστού. Το πιάτο ήταν στην κυριολεξία λαζάνι πάνω, λαζάνι κάτω, και ό, τι έμεινε από μια μερίδα αποτυχημένου κοκκινιστού στη μέση.

Έπρεπε να είχαμε φύγει μόλις μπήκαν στη διαπασών τα τελευταία hit του mad λες και είμαστε σε φαστφουντάδικο. (Χωρίς παρεξήγηση. Στην τελική τα Goodys η Angola δεν τα φτάνει ούτε στο μικρό τους δαχτυλάκι). Σε συνδυασμό με τις φωνές και τους θορύβους της κουζίνας φύγαμε και με ανακατεμένο στομάχι αλλά και με πονοκέφαλο. Αν και δεν ήταν ακριβά, ακόμα λέμε πως δεν έπρεπε να πληρώσουμε εκείνο το βράδυ.

11 Δεκ 2011

To "L'Angola" επισκέφθηκα χθες με την ευκαιρία ενός εκπτωτικού κουπονιού και πήγα με αρκετές επιφυλάξεις
γιατί ενώ υπάρχουν στην Αθήνα τόσα πολλά εστιατόρια ιταλικής κουζίνας,λίγα είναι αυτά που σερβίρουν
φαγητό αυθεντικής ιταλικής κουζίνας και ακόμα λιγότερα αυτά που το φαγητό τους έχει προσιτές τιμές για τον μέσο 'Ελληνα.
Ε,λοιπόν,το "L'Angola" αποτελέσε μια πολύ ευχάριστη έκπληξη καθώς φάγαμε πολύ κάλα και έχει κανονικές τιμές!

Κατ'αρχάς,ο χώρος είναι ορθογώνιος και σχετικά μικρός σαν πλάτος.Καθώς μπαίνεις έχει λίγα τραπέζια και
μετά δεσπόζει ένας μεγάλος καναπές με καρέκλες αντικριστά.Εμείς κάτσαμε σε ένα τραπέζι μονό που χει πιο δίπλα..Μ'άρεσε η "open kitchen" στο βάθος
που παράλληλα δεν δημιουργούσε κανένα πρόβλημα γιατί είχε καλό εξαερισμό.Επίσης,οι τουαλέτες πεντακάθαρες με όλα τα συστήματα απολύμανσης.

Σχετικά με το φαγητό,για καλωσόρισμα φέρνουν φρυγανισμένες φέτες μπαγκέτας με ντιπ από γιαούρτι(καλούτσικο&ελαφρύ)
και ελιές(καλής ποιότητας)σε ελαιόλαδο(1Ε).Μετά,παραγγείλαμε:
-σαλάτα με σπανάκι και ντοματίνια(7,35Ε).Μεγάλη ποσότητα(άνετα επαρκεί για 4 άτομα),φρέσκα λαχανικά,μπόλικο μπέικον σωτέ και
σως από μπαλσάμικο και παρμεζάνα τριμμένη.Η ποσότητα του dressing ήταν η σωστή και η σαλάτα ήταν καλά ανακατεμένη.
Μ'άρεσε πολύ που μαζί με τη σαλάτα,σου φέρνουν 2 ζεστά χειροποίητα αφράτα ψωμάκια και κριτσίνια ιταλικής μπράντας χωρίς extra χρέωση

-Pizza Caprese(11,25Ε).Είναι μία απ'τις κλασσικές ιταλικές πίτσες που'χει βουβαλίσια μοτσαρέλλα,σάλτσα πέστο και φέτες ντομάτας.
Είχε πραγματική μοτσαρέλλα,η πέστο ήταν πολύ καλή,απλώς θα ήθελα λιγότερη σάλτσα ντομάτας στη βάση της πίτσας.
Όμως,το καλύτερο ήταν το ζυμάρι,απλά εξαιρετικό.Πήραμε αφράτη ζύμη και το πάχος ήταν 2cm το πολύ.Καλά ψημένη και φαίνεται
ότι κατέχουν το θέμα της σωστής ιταλικής πίτσας.
-Pizza formaggi e salumi(12,45E).Πίτσα που είχε διάφορα τυριά(διέκρινα τη Gorgonzola) και φέτες από προσούτο από πάνω μετά το ψήσιμο.
'Ηταν πολύ νόστιμη κι αυτή,αφράτη ζύμη και ήταν λιγότερο βαριά απ'ό,τι περίμενα.
To μέγεθος της πίτσας άνετα αρκεί για 2 άτομα.

Για ποτά,πήραμε μια μπύρα Peroni(2,60E)&μία Fischer(2,30Ε).
Τα γλυκά δεν δοκιμάσαμε γιατί είχαμε σκάσει αλλά θα γίνει την επόμενη φορά.

Η εξυπηρέτηση άψογη.Ευγενέστατος ο σερβιτόρος μας και πρόθυμος να σου εξηγήσει ό,τι θες.
Μάλιστα,όταν έλεγχα την απόδειξη,αμέσως ευγενικά προσφέρθηκε για διευκρινήσεις αν ήθελα.

Μία πολύ καλή πρόταση για να φάει κανείς Ιταλική πίτσα χωρίς να δώσει μια περιουσία.
20Ε/άτομο κοστίζει περίπου.Έχει και site αλλά με τιμές 10% χαμηλότερες περίπου για delivery.

04 Δεκ 2011

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί με κουπόνι.

Ο χώρος είναι πολύ ευχάριστος και όμορφος. Μας άρεσαν τα χρώματα των τραπεζιών και των καρεκλών (απαλό κίτρινο ή κόκκινο). Νιώσαμε άνετα και ευχάριστα σχεδόν από την αρχή, παρόλο που ήταν σχεδόν γεμάτο.

Για αρχή φάγαμε παξιμαδάκια με ελίτσες σε λαδάκι και ντιπ σάλτσας, το οποίο βρήκαμε πολύ νόστιμο. Για ορεκτικό πήραμε παναρισμένο και μελωμένο τυρί με προσούτο, το οποίο ίσως θα έπρεπε να είναι μικρότερο σε ποσότητα, γιατί το τυρί σε άλλα σημεία ήταν λιωμένο, ενώ σε άλλα όχι (επίσης θα θέλαμε να είναι λίγο πιο γευστικό). Για κυρίως πήραμε μια vegetarian pizza και ταλιατέλες με μανιτάρια και σάλτσα με κρασί μαυροδάφνη. Η πίτσα ήταν πολύ νόστιμη και μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι, ενώ οι ταλιατέλες ήταν καλοφτιαγμένες, αν και είχαν λιγότερο έντονη γεύση από αυτή που θα περιμέναμε (παρόλα αυτά, ήταν ένα καλό πιάτο).

Το σέρβις χρειάζεται ιδιαίτερη αναφορά, καθώς όλοι ήταν άψογοι. Κι όταν λέμε άψογοι, εννοούμε άψογοι σε επίπεδο πολυτελούς εστιατορίου. Ταχύτητα, ευγένεια, κατανόηση, αποτελεσματικότητα. Αξίζουν παραπάνω από το 4 που θα βάλουμε! Μπράβο τους!

Συνολικά, ήταν μια πολύ ευχάριστη εμπειρία. Χορταστικές και νόστιμες μερίδες σε έναν ευχάριστο και ζωντανό χώρο και με εξυπηρέτηση που να σε κάνει να νιώθεις πραγματικά ευπρόσδεκτος! Σαφώς και το συστήνουμε σε όλους!

11 Μαι 2011

Συμπαθέστατη πιτσαρία-εστιατόριο με πολύχρωμο ντεκόρ μέσα (στενόμακρος μικρούλης χώρος) και τραπεζάκια έξω στην πλατεία του Γέρακα.
Πήγαμε Κυριακή να τσιμπήσουμε κάτι στα γρήγορα και ευχαριστηθήκαμε πολύ! Η καλή αρχή έγινε με φρεσκοψημένα ψωμάκια από ζύμη πίτσας και ελίτσες, λαδάκι και ντιπ σάλτσας λαχανικών (τα οποία δε χρεώθηκαν). Πήραμε την πίτσα με προσιούτο (άθφονο και αυθεντικό Πάρμας), μμμμ νοστιμιά! Λεπτή ζύμη, καλή σάλτσα και τυρί...

Με 3 μπύρες Moretti (μπουκαλάκια 330ml στα 2,70Ε έκαστο, ενώ η χύμα δε συμφέρει καθόλου καθώς τα 400ml κοστίζουν 5Ε) ο λογαριασμός για 2 ήρθε 18Ε. Γλυκάκια (μους σοκολά) και λιμοντσέλο κέρασμα στο τέλος. Αν πεινούσαμε και είχαμε πάρει σαλάτα και 2 ζυμαρικά ή πίτσες, θα είχαμε δώσει 30 το πολύ. Πολύ καλή σχέση ποιότητας τιμής πραγματικά! Η λίστα κρασιών έχει λίγα ιταλικά και ελληνικά κρασιά σε κανονικές τιμές και στα 6Ε δίνουν των 500ml Mostra του Τσιλιλή (λευκό, ροζέ, κόκκινο) αξιοπρεπές και επαρκές για 2.

Το σέρβις επαγγελματικό και ευγενικό, υψηλού επιπέδου θα'λεγα για τόσο απλό εστιατόριο.

10 Μαι 2011

Εξαιρετικές οι εντυπώσεις μου από το L' Angola! Πραγματικά!

Με την αδερφή μου είχαμε τιμήσει κάποιες φορές το delivery κ είχαμε μείνει πολύ ευχαριστημένες. Οπότε με το που προέκυψε μια προσφορά από ένα σάιτ από αυτά με τα special deals, μαζευτήκαμε μια παρέα των 6 κ επισκεφτήκαμε κ τον χώρο στην πλατεία του Γέρακα.

Έχουν φτιάξει ένα πολύ συμπαθητικό μαγαζάκι, έναν ευχάριστο κ ήσυχο χώρο, ο οποίος σε προδιαθέτει πολύ ευχάριστα για μία χαλαρή κ ωραία βραδιά.

Η εξυπηρέτηση πραγματικά καλή, άμεση, χαμογελαστή, υπομονετική, εξαιρετική! Δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερη, ίσως μόνο κάποιες μικροκαθυστερησούλες που υπήρξαν σε λίγες φάσεις, αλλά τις βρίσκω αμελητέες.

Κ τώρα στα σπουδαία: Φαγητό: Δοκιμάσαμε τρεις σαλάτες: Την καταπληκτική πράσινη με βινεγκρετ αβοκάντο με τα ρολάκια σολωμού, μία με κοτόπουλο, πολύ καλή κ μία με μοτσαρέλα κ ντομάτα- δεν είμαι φαν της ντομάτας, αλλά έφαγα από την πεντανόστιμη φρέσκια μοτσαρέλα, στα σημεία που δεν είχαν ακουμπήσει ντομάτα! Όλες σε μεγάλες, χορταστικές μερίδες!

Ορεκτικά: Πεντανόστιμο ιταλικό τυρί παναρισμένο κ μελωμένο, με συνοδεία προσούτο, μοτσαρελίνια ιδιαίτερα κ νόστιμα, ποικιλία τυριών κ αλλαντικων, επίσης πολύ καλή! Ρολλάκια μελιτζάνας που σε όλους άρεσαν, εγώ δεν τρώω μελιτζάνα κ δεν έχω άποψη! Τέλος κάποια μελωμένα κομματάκια από χοιρινό με μία σάλτσα, τόσο μα τόσο νόστιμα! Όλοι ενθουσιαστήκαμε! Μάλλον ξεχνάω κάποιες ακόμα γεύσεις, αλλά δεν πειράζει.

Στα κυρίως τέλεια ήταν τα ζυμαρικά με το μασκαρπόνε κ την κόκκινη σάλτσα που παρήγγειλε μια φίλη μου. Πολύ καλή κ η πίτσα. Πολύ καλά κ τα ζυμαρικά με το σολωμό -ίσως όμως να ήταν λίγο βαριά! Νοστιμότατη η σπαγγέτι με τα θαλασσινά, μου αρέσει πάρα πολύ!

Από επιδόρπια: Νοστιμότατες κ ελαφριές πανακότες κ ιδιαίτερο κ επίσης πολύ ελαφρύ τιραμισού. Συμπαθητικό κ το σουφλέ σοκολάτας, αλλά λίγο βαρύ- λογικό αφού είναι τόσο σοκολατένιο!

Εμείς για όλα αυτά επειδή πήγαμε με προσφορά πληρώσαμε ελάχιστα, αλλά ούτως ή άλλως οι τιμές είναι πολύ καλές θεωρώ! (πλήρες γεύμα με καμιά 20αρια ευρώ πάνω κάτω υπολογίστε!) Εννοείται ότι θα ξαναπάμε! (κ θα ξαναπαραγγείλουμε κ στο σπίτι!)