Ρακάδικο με μεγάλη ποικιλία από πιάτα με βάση το κρέας ή το ψάρι.

31 Μάρ 2017

Δύο είναι τα διδάγματα που άντλησα από την επίσκεψή μου στην ΚΡΗΤΗ: Πρώτον ότι καμιά φορά είναι καλύτερο να ζεις με την ανάμνηση ενός χώρου (και του φαγητού που γεύθηκες εκεί) και δεύτερον ότι, όταν Γερμανοί οικοδεσπότες καλούν καμιά 25ριά ομοεθνείς τους, Έλληνες, Βαλκάνιους και λοιπές δυνάμεις (διάβαζε Ιταλία, Λιθουανία) σε δείπνο (στις 7 το απόγευμα, αν έχετε το θεό σας! ) σε κρητική ταβέρνα, το πράγμα είναι προγραμματισμένο να στραβώσει. Μην απορήσετε λοιπόν που η παρούσα αξιολόγηση θα είναι σύντομη μεν, όχι ιδιαίτερα θετική δε.

Στη στοά της Βερανζέρου 5, πάνω στην πλατεία Κάνιγγος, είχα βρεθεί, πάλι με μεγαλούτσικη παρέα (πλην όμως όλοι αυτόχθονες τότε), νομίζω πριν το 2010. Εκείνη την εποχή δεν έγραφα σε τακτική βάση στο a4f, έτσι η θετική εικόνα που είχα αποκομίσει δεν αποτυπώθηκε στο χαρτί. Όσοι ενδιαφέρονται όμως για το πώς ήταν τα πράγματα τότε, ας διαβάσουν την πρώτη πρώτη κριτική για την ΚΡΗΤΗ, γραμμένη από το φίλο tomasso το Σεπτέμβρη του 2011, είναι ακριβής μέχρι κεραίας: μια family run business, κουζίνα και ένας χώρος φαγητού, με πολύ νόστιμους μεζέδες, κρητικούς και μη.

Στρίβοντας προχθές στην ίδια στοά, διαπίστωσα, ομολογουμένως με ανάμικτα συναισθήματα, ότι το ταβερνάκι που είχα γνωρίσει έχει τριπλασιαστεί σε έκταση χωρίς να αποβάλει τα δύο κουσούρια που θυμόμουνα καλά: τη βαβούρα λόγω στενότητας χώρου και την κάπνα από τα τσιγάρα. Οι τρεις πια χώροι φαγητού είναι ανεξάρτητοι μεταξύ τους και διακοσμημένοι κατά το δοκούν (η φωτο στο a4f είναι όντως η πιο κολακευτική), μου θύμισαν το ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ στη Δάφνη. Εδώ που τα λέμε, εκτός από το ΞΑΘΕΡΙ στην Καισαριανή, όλα τα υπόλοιπα κρητικομάγαζα έχουν πολύ κακές σχέσεις με το γούστο, sorry σύντεκνοι, όμως η αλήθεια να λέγεται.

Χρειάστηκε κανένα τεταρτάκι μέχρι να μας βολέψουν και να μας προμηθεύσουν με τα εντελώς απαραίτητα, δηλαδή νερό (εμφιαλωμένο! ) και ψωμί με λίγο λαδάκι. Μετά από λίγο ξεκίνησε η ροή των πιάτων, η οποία οφείλω να ομολογήσω ότι κύλησε ομαλά, παρά τον κακό χαμό που γινόταν. Πρέπει επίσης να προσθέσω ότι το προσωπικό ήταν σβέλτο και σωστό, για περισσότερα δεν υπήρχε χρόνος και διάθεση.

Φάγαμε μέτρια προς υποφερτά. Θετικά στη μνήμη μού έμειναν τα εξής: η ζεστή σαλάτα με παντζάρι και φακές, τα ντοματίνια γεμιστά με μαλακό άσπρο τυρί (έχει εξελιχθεί, όπως φαίνεται, σε signature dish του μαγαζιού), η τηγανιά με χοιρινό και λουκάνικο και ο πικάντικος χοιρινός σιδηρόδρομος. Επί της βάσεως κινήθηκαν τα ντολμαδάκια με ξύγαλο και το μοσχαράκι στιφάδο. Μετεξεταστέα η πράσινη σαλάτα χωρίς όνομα, το κριθαρότο με μανιτάρια και ένα, δύο ακόμα φαγητά που η μνήμη μου φρόντισε να κάνει delete. Ξέρω τι θα πείτε, συνδυασμός που σκοτώνει, όμως άμα συνθέτουν Γερμανοί την παραγγελία, τύφλα να ‘χει το ΔΝΤ.
Ευτυχώς που η παρέα στην πλευρά όπου καθόμουν ήταν υποφερτή, δυο φορές ευτυχώς που το γεύμα ήταν κερασμένο, έτσι στο vfm θα βάλω το μέσο όρο. Αν θα ξαναπήγαινα; Δεν το νομίζω, αν θέλω να επιμείνω κρητικά, προτιμώ τον κοντινό ΚΑΠΕΤΑΝ ΜΙΧΑΛΗ στη Φειδίου.

Φίλε ΙΩΓΙΑΝΝΗ, θα μας λείψεις. Όσον αφορά εμένα, δεν ξέρω αν οι 40 μέρες αποχής και αποτοξίνωσης, που ένιωσα να τις περνάμε μαζί, θα βγούνε τελικά σε καλό, γεγονός είναι ότι μετά από 9 χρόνια αδιάλειπτης παρουσίας στο a4f τα συναισθήματα πριν πατήσω το "Υποβολή" είναι ανάμικτα.

26 Νοε 2016

Επισκέπτομαι τον "Κρητικό" τα τελευταία 3-4 χρόνια. Τις τελευταίες 3-4 επισκέψεις μου (από το 2015 και έπειτα ας πούμε) έφευγα με την αίσθηση ότι έχει πέσει λίγο η ποσότητα (και ενίοτε η ποιότητα) και έχουν ανέβει οι τιμές. Ωστόσο τον εκτιμώ για όσα προσφέρει που και πάλι είναι καλά σε σχέση με άλλα μαγαζιά. Βρίσκεται σε μια στοά στην πλατεία Κάνιγγος και σαν χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Η εξυπηρέτηση είναι καλή με αρκετά άτομα να τρέχουν πέρα δώθε και το σερβιτόρο να έρχεται γρήγορα για παραγγελία.

Την προηγούμενη Δευτέρα (14/11) ήρθαν κάτι φίλοι από το εξωτερικό και επισκεφθήκαμε τον Κρητικό για να δοκιμάσουν παραδοσιακή ελληνική κουζίνα. Σημειωτέον μιας και η μια κοπέλα είναι Μαροκινή, δεν πήραμε καθόλου πιάτα με κρέας αυτή τη φορά. Πήραμε:

-Οφτή πατάτα: μια απλή πατάτα ψημένη με το φύλο της (6/10), το μόνο ανούσιο πιάτο μας

-Σαλάτα με παντζάρι και φακές: πεντανόστιμη και ασυνήθιστη (9/10)

-Ντοματίνια γεμιστά με πικάντικο τυρί και ελαιόλαδο στο πιάτο: εξαιρετικά όπως πάντα, αν σου αρέσει το καυτερό πάρτα! (9,5/10)

-Κολοκυθοκεφτέδες με ξίγαλο (ξινό μαλακό τυρί): πολύ νόστιμοι και αφράτοι, το ξίγαλο χρησίμευσε και σε άλλα πιάτα αλλά και για συνοδεία στο φρέσκο ψωμάκι. (9/10)

-Μαραθόπιτα και χορτοπιτάκια: δεν είμαι μεγάλος φαν αλλά όσοι αρέσκονται σε αυτές τις γεύσεις, είναι πολύ καλά.

- Χοχλιούς: εδώ δεν είμαι καθόλου φαν, δεν άγγιξα τα σαλιγκαράκια αλλά άρεσαν σε όσους τα έφαγαν.

-Τυροκροκέτες: λοιπόν. Εδώ έμεινα κάγκελο. Δεν ξέρω αν τους είχαν μείνει ή τι έγινε αλλά μας ήρθε μια πιατέλα με μπορεί και 20 μικρά κομμάτια (θυμόμουν 4-5 πιο μεγάλες). Πικάντικες και πεντανόστιμες (9,5/10).

-Μανιτάρια με μέλι: να πω ότι εγώ δεν τρώω μανιτάρια. Πουθενά. Τρώω μόνο τα πλευρώτους του Κρητικού. Είναι πραγματικά εξαιρετικά. Και το ζουμάκι τους όπως και του απάκι είναι απίστευτο για παπάρα! (10/10)

Στο τέλος μας κέρασαν και άλλη μια ρακή και μας έφεραν γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού (πάντα φέρνουν γλυκό).

Για όλα αυτά, 4 άτομα πληρώσαμε 52 ευρώ, δηλαδή 13ευρώ/άτομο. Εάν είχαμε πάρει και κρεατικά βέβαια που είναι το σύνηθες θα δίναμε κάτι παραπάνω αλλά αυτό το μαγαζί το αξίζει. Για μεζέδες με συνοδεία ρακής είναι από τα κορυφαία στην Αθήνα.

ΥΓ. Λόγω των περιστάσεων δεν πήραμε το καλύτερο ίσως πιάτο του μαγαζιού το Απάκι (7-7.5 ευρώ). Προσωπικά μόνο στην Κρήτη έχω φάει ισάξιο απάκι.. Οχι καλύτερο, ισάξιο. Δεν θα μπορούσα να μην το αναφέρω.

Βερανζέρου 5 (εντός στοάς), Πλατεία Κάνιγγος, Κέντρο