Ρακάδικο με μεγάλη ποικιλία από πιάτα με βάση το κρέας ή το ψάρι.

31 Μάρ 2017

Δύο είναι τα διδάγματα που άντλησα από την επίσκεψή μου στην ΚΡΗΤΗ: Πρώτον ότι καμιά φορά είναι καλύτερο να ζεις με την ανάμνηση ενός χώρου (και του φαγητού που γεύθηκες εκεί) και δεύτερον ότι, όταν Γερμανοί οικοδεσπότες καλούν καμιά 25ριά ομοεθνείς τους, Έλληνες, Βαλκάνιους και λοιπές δυνάμεις (διάβαζε Ιταλία, Λιθουανία) σε δείπνο (στις 7 το απόγευμα, αν έχετε το θεό σας! ) σε κρητική ταβέρνα, το πράγμα είναι προγραμματισμένο να στραβώσει. Μην απορήσετε λοιπόν που η παρούσα αξιολόγηση θα είναι σύντομη μεν, όχι ιδιαίτερα θετική δε.

Στη στοά της Βερανζέρου 5, πάνω στην πλατεία Κάνιγγος, είχα βρεθεί, πάλι με μεγαλούτσικη παρέα (πλην όμως όλοι αυτόχθονες τότε), νομίζω πριν το 2010. Εκείνη την εποχή δεν έγραφα σε τακτική βάση στο a4f, έτσι η θετική εικόνα που είχα αποκομίσει δεν αποτυπώθηκε στο χαρτί. Όσοι ενδιαφέρονται όμως για το πώς ήταν τα πράγματα τότε, ας διαβάσουν την πρώτη πρώτη κριτική για την ΚΡΗΤΗ, γραμμένη από το φίλο tomasso το Σεπτέμβρη του 2011, είναι ακριβής μέχρι κεραίας: μια family run business, κουζίνα και ένας χώρος φαγητού, με πολύ νόστιμους μεζέδες, κρητικούς και μη.

Στρίβοντας προχθές στην ίδια στοά, διαπίστωσα, ομολογουμένως με ανάμικτα συναισθήματα, ότι το ταβερνάκι που είχα γνωρίσει έχει τριπλασιαστεί σε έκταση χωρίς να αποβάλει τα δύο κουσούρια που θυμόμουνα καλά: τη βαβούρα λόγω στενότητας χώρου και την κάπνα από τα τσιγάρα. Οι τρεις πια χώροι φαγητού είναι ανεξάρτητοι μεταξύ τους και διακοσμημένοι κατά το δοκούν (η φωτο στο a4f είναι όντως η πιο κολακευτική), μου θύμισαν το ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ στη Δάφνη. Εδώ που τα λέμε, εκτός από το ΞΑΘΕΡΙ στην Καισαριανή, όλα τα υπόλοιπα κρητικομάγαζα έχουν πολύ κακές σχέσεις με το γούστο, sorry σύντεκνοι, όμως η αλήθεια να λέγεται.

Χρειάστηκε κανένα τεταρτάκι μέχρι να μας βολέψουν και να μας προμηθεύσουν με τα εντελώς απαραίτητα, δηλαδή νερό (εμφιαλωμένο! ) και ψωμί με λίγο λαδάκι. Μετά από λίγο ξεκίνησε η ροή των πιάτων, η οποία οφείλω να ομολογήσω ότι κύλησε ομαλά, παρά τον κακό χαμό που γινόταν. Πρέπει επίσης να προσθέσω ότι το προσωπικό ήταν σβέλτο και σωστό, για περισσότερα δεν υπήρχε χρόνος και διάθεση.

Φάγαμε μέτρια προς υποφερτά. Θετικά στη μνήμη μού έμειναν τα εξής: η ζεστή σαλάτα με παντζάρι και φακές, τα ντοματίνια γεμιστά με μαλακό άσπρο τυρί (έχει εξελιχθεί, όπως φαίνεται, σε signature dish του μαγαζιού), η τηγανιά με χοιρινό και λουκάνικο και ο πικάντικος χοιρινός σιδηρόδρομος. Επί της βάσεως κινήθηκαν τα ντολμαδάκια με ξύγαλο και το μοσχαράκι στιφάδο. Μετεξεταστέα η πράσινη σαλάτα χωρίς όνομα, το κριθαρότο με μανιτάρια και ένα, δύο ακόμα φαγητά που η μνήμη μου φρόντισε να κάνει delete. Ξέρω τι θα πείτε, συνδυασμός που σκοτώνει, όμως άμα συνθέτουν Γερμανοί την παραγγελία, τύφλα να ‘χει το ΔΝΤ.
Ευτυχώς που η παρέα στην πλευρά όπου καθόμουν ήταν υποφερτή, δυο φορές ευτυχώς που το γεύμα ήταν κερασμένο, έτσι στο vfm θα βάλω το μέσο όρο. Αν θα ξαναπήγαινα; Δεν το νομίζω, αν θέλω να επιμείνω κρητικά, προτιμώ τον κοντινό ΚΑΠΕΤΑΝ ΜΙΧΑΛΗ στη Φειδίου.

Φίλε ΙΩΓΙΑΝΝΗ, θα μας λείψεις. Όσον αφορά εμένα, δεν ξέρω αν οι 40 μέρες αποχής και αποτοξίνωσης, που ένιωσα να τις περνάμε μαζί, θα βγούνε τελικά σε καλό, γεγονός είναι ότι μετά από 9 χρόνια αδιάλειπτης παρουσίας στο a4f τα συναισθήματα πριν πατήσω το "Υποβολή" είναι ανάμικτα.

26 Νοε 2016

Επισκέπτομαι τον "Κρητικό" τα τελευταία 3-4 χρόνια. Τις τελευταίες 3-4 επισκέψεις μου (από το 2015 και έπειτα ας πούμε) έφευγα με την αίσθηση ότι έχει πέσει λίγο η ποσότητα (και ενίοτε η ποιότητα) και έχουν ανέβει οι τιμές. Ωστόσο τον εκτιμώ για όσα προσφέρει που και πάλι είναι καλά σε σχέση με άλλα μαγαζιά. Βρίσκεται σε μια στοά στην πλατεία Κάνιγγος και σαν χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Η εξυπηρέτηση είναι καλή με αρκετά άτομα να τρέχουν πέρα δώθε και το σερβιτόρο να έρχεται γρήγορα για παραγγελία.

Την προηγούμενη Δευτέρα (14/11) ήρθαν κάτι φίλοι από το εξωτερικό και επισκεφθήκαμε τον Κρητικό για να δοκιμάσουν παραδοσιακή ελληνική κουζίνα. Σημειωτέον μιας και η μια κοπέλα είναι Μαροκινή, δεν πήραμε καθόλου πιάτα με κρέας αυτή τη φορά. Πήραμε:

-Οφτή πατάτα: μια απλή πατάτα ψημένη με το φύλο της (6/10), το μόνο ανούσιο πιάτο μας

-Σαλάτα με παντζάρι και φακές: πεντανόστιμη και ασυνήθιστη (9/10)

-Ντοματίνια γεμιστά με πικάντικο τυρί και ελαιόλαδο στο πιάτο: εξαιρετικά όπως πάντα, αν σου αρέσει το καυτερό πάρτα! (9,5/10)

-Κολοκυθοκεφτέδες με ξίγαλο (ξινό μαλακό τυρί): πολύ νόστιμοι και αφράτοι, το ξίγαλο χρησίμευσε και σε άλλα πιάτα αλλά και για συνοδεία στο φρέσκο ψωμάκι. (9/10)

-Μαραθόπιτα και χορτοπιτάκια: δεν είμαι μεγάλος φαν αλλά όσοι αρέσκονται σε αυτές τις γεύσεις, είναι πολύ καλά.

- Χοχλιούς: εδώ δεν είμαι καθόλου φαν, δεν άγγιξα τα σαλιγκαράκια αλλά άρεσαν σε όσους τα έφαγαν.

-Τυροκροκέτες: λοιπόν. Εδώ έμεινα κάγκελο. Δεν ξέρω αν τους είχαν μείνει ή τι έγινε αλλά μας ήρθε μια πιατέλα με μπορεί και 20 μικρά κομμάτια (θυμόμουν 4-5 πιο μεγάλες). Πικάντικες και πεντανόστιμες (9,5/10).

-Μανιτάρια με μέλι: να πω ότι εγώ δεν τρώω μανιτάρια. Πουθενά. Τρώω μόνο τα πλευρώτους του Κρητικού. Είναι πραγματικά εξαιρετικά. Και το ζουμάκι τους όπως και του απάκι είναι απίστευτο για παπάρα! (10/10)

Στο τέλος μας κέρασαν και άλλη μια ρακή και μας έφεραν γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού (πάντα φέρνουν γλυκό).

Για όλα αυτά, 4 άτομα πληρώσαμε 52 ευρώ, δηλαδή 13ευρώ/άτομο. Εάν είχαμε πάρει και κρεατικά βέβαια που είναι το σύνηθες θα δίναμε κάτι παραπάνω αλλά αυτό το μαγαζί το αξίζει. Για μεζέδες με συνοδεία ρακής είναι από τα κορυφαία στην Αθήνα.

ΥΓ. Λόγω των περιστάσεων δεν πήραμε το καλύτερο ίσως πιάτο του μαγαζιού το Απάκι (7-7.5 ευρώ). Προσωπικά μόνο στην Κρήτη έχω φάει ισάξιο απάκι.. Οχι καλύτερο, ισάξιο. Δεν θα μπορούσα να μην το αναφέρω.

19 Απρ 2016

Kαιρό τώρα ήθελα να βρεθώ μετά της συζύγου σε αυτό το μεζεδοπωλείο καθώς είχα καιρό.

Από την μία διάβαζα τις τελευταίες κριτικές και έλεγα να άλλαξε τόσο πολύ?
Ξέροντας το ζευγάρι που το έχει (τον κ. Τάκη και την Κατερίνα) από τη Σητεία και γνωρίζοντας καλά ότι η κα. ΚΑτερίνα σηκώνεται νωρίς όταν είναι η εποχή για ανθούς να πάει σε ένα κτήμα να τους μαζέψει η ίδια λέω θα πάω και θα στηριχτώ όχι στις κριτικές αλλά στην γνώση ανθρώπων που ότι κάνουν το κάνουν γιατί το αγαπάν.

Παρασκευή βράδυ γινόταν βέβαια πανικός ευτυχώς βρήκαμε να κάτσουμε στη μέσα αίθουσα.

Παραγγείλαμε ντολμαδάκια, ξύγαλο, μυζηθροπίτακια με δύοσμο, ομελέτα με στάκα και απάκι, βολβούς, ντοματίνια γεμιστά με τυρί και λουκάνικο ρεθυμνιώτικο και ρακές.

Τα ντολμαδάκια συνδιάζονταν άριστα με το ξύγαλο και μαγειρεμένα άψογα με ρυζάκι και λίγη ντοματούλα.

Τα μυζηθροπιτάκια χωρίς ίχνος λαδίλας και σωστή μεστή γεύση.

Για την ομελέτα με τη στάκα τα λόγια είναι περιττά απλά τρως και μεταφέρεσαι σε κάποιο χωριό της Κρήτης.

Το λουκάνικο δε μας ενθουσίασε (το περιμέναμε έτσι και αλλιώς)

και για να συνοδεύσουμε τα επόμενα καραφάκια πήραμε ντομαντίνια με τυρί εξαιρετικά σαν γεύση και οι βολβοί πολύ σωστοί και στο λάδι και το ξύδι τους.

Στο τέλος μας κεράσαν μυξηθροπιτάκια με μέλι εξαιρετικά και άλλο ένα καραφάκι ρακί (η οποία δεν είναι τουριστική και είναι ελαφριά και μεστή γεύση)

Η εξυπηρέτηση ήταν κάπως αργή αλλά δεδομένου του κόσμου καλά τα πήγαν.

Για όλα αυτά πληρώσαμε 48 ευρώ. Ναι οι τιμές δε είναι αυτές που ήταν κάποτε αλλά τρως ενα φαγητό μαγειρεμένο με αγάπη και μεράκι.

Συμπέρασμα αν κινηθείς στα κλασικα τους πιάτα θα φας εξαιρετικά αλλιώς θα τη πατήσεις. Μα ποιος πάει σε τέτοιο μαγάζι να φάει τσίπουρα ή κορτεσίνα?
Θα μου πεις αν δε είναι καλό γιατί το βάζεις στον κατάλογο. Αν το παραγγέλνει ο κόσμος θα το βάλει και ας μην είναι το δυνατό του χαρτί. Αν δεν θα το βγάλει.

Εμείς θα πάμε ξανά να φάμε ανθούς και να πιούμε ρακές

Προσπάθησα να σας μεταφέρω το κλίμα τώρα αν προτείνεται για μας ναι.

28 Δεκ 2015

Επίσκεψη πριν από δυο μήνες. Αργά το μεσημέρι καθημερινής, δυο άτομα αναζητάμε κάπου να φάμε κοντά στα Εξάρχεια. Έχοντας στη λίστα μου την “Κρήτη” εδώ και χρόνια, την προτείνω, ενθουσιαζόμαστε και οι δυο και κατευθυνόμαστε προς την πλατεία Κάνιγγος. Είμαστε πεπεισμένοι ότι θα φάμε καλά.

Εκτείνεται σε τέσσερις μεμονωμένους χώρους: τρία μικρά δωμάτια σε μια στοά, αλλά βγάζει τραπεζάκια και στον κοινόχρηστο της χώρο. Δυστυχώς αυτά τα (προνομιούχα) τραπεζάκια ήταν πιασμένα και έτσι οδηγηθήκαμε σε ένα τραπέζι που βρέθηκε ελεύθερο στους καπνίζοντες. Ο χώρος μικρός, εντελώς παστωμένος με τραπέζια και καρέκλες, με φοβερή φασαρία, αφού ήταν γεμάτος κόσμο. Κάποια προσπάθεια για διακόσμηση έχει γίνει και τα πολλά τραπεζοκαθίσματα είναι ωραία, αλλά η βαθμολογία μου για το χώρο θα είναι χαμηλή. Έχω και άλλον λόγο: μια και μοναδική τουαλέτα για όλους τους χώρους, με ό, τι συνεπάγεται αυτό για την καθαριότητά της και πάρα πολύ μικρή. Τόσο μικρή που ανοίγοντας την πόρτα έθεσα σε λειτουργία το μηχάνημα για το στέγνωμα των χεριών!

Πάμε στην εξυπηρέτηση. Ο πρώτος υπάλληλος που ήρθε στο τραπέζι μας, ήταν για να αφήσει τα σερβίτσια. Και έκανε μόνο αυτό δεν μας μίλησε, δεν μας κοίταξε και έφυγε! Εντάξει, γινόταν χαμός, αλλά πραγματικά δεν μου έχει ξανατύχει αυτό. Ο δεύτερος υπάλληλος που ήρθε ήταν ευγενέστατος. Του ζητήσαμε τον κατάλογο. Αποδείχτηκε ότι δεν δίνουν κατάλογο! Τέτοιες πρακτικές έχουν εκλείψει ακόμα και από τα τουριστικά νησιά, όμως στην “Κρήτη” ζουν και βασιλεύουν. Ο κύριος λοιπόν που μας εξυπηρετούσε άρχισε να μας απαγγέλλει τα διαθέσιμα πιάτα, τα οποία ήταν αρκετά και εννοείται ότι δεν έδινε μαζί και τις τιμές τους. Δυσκολευόμαστε να συγκεντρωθούμε σε αυτά που μας έλεγε εξαιτίας της φοβερής φασαρίας και τα μισά δεν τα ακούγαμε. Έτσι η παραγγελία μας ολοκληρώθηκε πολύ πρόχειρα. Το 2 που βάζω στην εξυπηρέτηση έχει να κάνει μόνο με την προσπάθεια αυτού του κυρίου.

Παραγγείλαμε: έναν ντάκο, καλός (4,8 ευρώ). Μανιτάρια με στάκα, δεν μας άρεσαν (6,5 ευρώ). Απάκι, πολύ καλό, όπως πρέπει να σερβίρεται και εκεί μπήκε μόνο η τέχνη τους, αφού πρόκειται για τυποποιημένο προϊόν. Μάλλον ό, τι καλύτερο δοκιμάσαμε (7,6 ευρώ). Επίσης μοσχαράκι μαγειρευτό κάπως, που δεν θυμάμαι πώς μας το είχαν πει και ήταν πιάτο ημέρας, τίποτα ιδιαίτερο (12 ευρώ). Οι μερίδες όλες ήταν προς το μικρό μέγεθος και συνολικά το φαγητό δεν μας ενθουσίασε γευστικά. Το vfm επομένως δεν μπορεί παρά να είναι χαμηλό. Ήπιαμε ένα καραφάκι ρακί στα 4,5 ευρώ και χρεωθήκαμε και το εμφιαλωμένο νερό που προσγειώθηκε στο τραπέζι μας με το έτσι θέλω.

Στο τέλος φάγαμε πολύ ώρα για να πληρώσουμε, καθώς δεν ερχόταν κανένας να μας εξυπηρετήσει. Όταν μας έφεραν τον λογαριασμό μας πρότειναν κέρασμα γλυκό (δεν μας το έφεραν, μας ρώτησαν! ) αλλά είχαμε αργήσει ήδη πολύ και έτσι δεν το δοκιμάσαμε.

Βγαίνοντας λοιπόν βιαστικά από τη στοά της Κάνιγγος και τρέχοντας να προλάβουμε τα ραντεβού μας, ταυτόχρονα βγάλαμε το συμπέρασμα: Η “Κρήτη” δεν έχει καμία σχέση με την Κρήτη!
Και έτσι έσβησα την “Κρήτη” από τη λίστα μου...

26 Δεκ 2015

Λυπάμαι πάρα πολύ που πρέπει να γραψω αυτη την κριτική για ένα μαγαζί που πάω τουλάχιστον 7-8 χρόνια ευλαβικά και έχω αγαπήσει και τιμήσει τόσες πολλές φορές.

Πρωτοπήγα στην Κρήτη, όταν ήταν ένα μικροσκοπικό μαγαζάκι σε μια στοά, πριν επεκταθεί- είχα μάλιστα γράψει και κριτική γι' αυτό το μέρος. Ήταν ένα τίμιο εξαιρετικό μαγαζί με φοβερές Κρητικές λιχουδιές, αφθονή ρακή και κεράσματα. Το σέρβις δεν ήταν ποτέ το φόρτε του γιατί σε θυμόντουσαν όποτε τους ερχόταν, αλλά ήταν τόσο απροσποίητη η όλη φάση που δεν σε ένοιαζε.

Δυστυχώς τα τελευταία δύο χρόνια που το μαγαζί έχει γεμίσει τουρίστες, η κατάσταση όλο και χειροτερέυει. Εκτός από το μόνιμο πια μπουκάλι με εμφιαλωμένο νερό, έχει πέσει αισθητά η ποιότητα του φαγητού και ακριβύνει απίστευτα. Το ξύγαλο στα ντολμαδάκια ήταν θεόξινο την τελευταία φορά που πήγαμε. Το καθιερωμένο κέρασμα γλυκου στο τέλος γίνεται ακόμα αλλά με κατεψυγμένα καλτσούνια, το microwave πεφτει συνεφο ενώ το σέρβις είναι πλέον εμφανώς αγενές και απότομο, σαν να τους ενοχλείς.

Το χειρότερο απ' όλα για μένα είναι ότι προσπαθούν πλέον ανοιχτά να σε κάνουν να παραγγείλεις τα πιο ακριβά σπεσιαλ τους πιάτα από συκώτι μέχρι ψάρια και ψαρονέφρι, χωρίς φυσικά να σου λένε πόσο κοστίζουν. Κάπως έτσι καταλήξαμε να παραγγείλουμε κονσερτινα- ενα κομματι καλοψημένου χοιρινού που ξέχασαν βέβαια να μας αναφέρουν οτι κοστιζε 25 ευρώ. Θα το γραψω και ολογράφως σε περίπτωση που κάποιος δεν κατάλαβε. Ένα κυρίως πιάτο σε ένα καπνισμένο ταβερνάκι σε στοά στην Κάνιγγος μας κόστισε είκοσι πέντε ευρώ.

Λυπάμαι πολύ γι΄αυτό το μαγαζί. Προτιμάω να μείνω με τις καλές μου αναμνήσεις παρά να με κοροιδεύουν με κατεψυγμένα σκαλτσούνια, "νοστιμιές" από το microwave και πιάτα των 25 ευρώ.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη MariannaPap.

07 Δεκ 2015

Συχνα πυκνα επισκεπτομαστε ενα απο τα πιο κλασσικα κρητικης κουζινας στεκια στην Αθηνα. Τελευταια φορα ηταν πριν απο μια εβδομαδα περιπου.

Στην παραγγελια μας παντα συναντας σαλιγκαρια και συκωτι με μελι τηγανητο οπως και στακα με αυγα ομελετα (σε αυτα τους τα πιατα ειναι απαιχτοι). Την τελευταια φορα
καναμε την ανατροπη και καλα και παραγγειλαμε συκωτι με καραμελωμενα κρεμμυδια (που δεν μας πολυαρεσε). Ο χωρος συμπαθητικος ως προς την διακοσμηση και πιο πολυ για χειμερινη επισκεψη.

Τιμολογικος οι τιμες δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα να λαβεται υποψη οτι οι μεριδες ειναι ψιλομεγαλες για κρητικο (το σωζουν εκει). Αξιζει σιγουρα καποιος να το επισκεφτει εστω και μια φορα. Τελος το σερβις ειναι οτι καλυτερο σε θεμα συμπεριφορας. Σε χρονο αναλογως τον κοσμο.

08 Απρ 2015

Σάββατο μεσημεράκι 4/4 βρεθήκαμε στο κέντρο με τη γυναίκα μου. Οι καλές κριτικές που είχε με έκαναν να το θυμηθώ για να τσιμπήσουμε κάτι. Αρκετοί περίμεναν για τραπέζι σημάδι ότι έχει καλό φαγητό. Μας έβαλαν λοιπόν σε ένα τραπεζάκι και αρχίζουμε την κριτική.

Ο χώρος του, τίποτα το ιδιαίτερο αλλά εντάξει δεν περίμενα και κάτι διαφορετικό από αυτά που είχα διαβάσει. Το μόνο κακό τα τραπέζια ήταν πολύ κοντά με αποτέλεσμα να μη νιώθεις άνετα. Αλλά όταν έχεις τέτοια κίνηση θέλεις να κερδίσεις όλο το χώρο. Κατανοητό λοιπόν. Για το χώρο 2 στα 4.

Εξυπηρέτηση μια χαρά. Άνετοι, παρόλο την κίνηση, σωστοί στους χρόνους τους. Το μόνο κακό η απουσία καταλόγου. Μάλιστα όταν ζήτησα κατάλογο κατάλαβα ότι δυσανασχέτησαν. Κακό αυτό. Κατά τα άλλα μπουκάλι νερό χωρίς να ζητηθεί, φάουλ και αυτό, αλλά καμία άλλη επιβάρυνση στο λογαριασμό, μόνο 1.20 ε για το νερό. Θα βάλω 3 στα 4 γιατί ήταν άνετοι και φιλικοί.

Στα του φαγητού τώρα που μας ενδιαφέρει περισσότερο. Αν και δεν πήραμε πολλά πράγματα αυτά που πήραμε ήταν όλα εύγευστα και σε καλές ποσότητες για μεζέδες. Δεν πήραμε μερίδα αν και ο ιδιοκτήτης επέμενε (και είχε δίκιο) αλλά και με αυτά χορτάσαμε.

Πήραμε σαλάτα ρόκα μαρούλι πολύ καλή και αρκετή για δύο, με ωραία γεύση ελαφρώς γλυκιά όσο πρέπει 4/4. Μαραθόπιτα αρκετά νόστιμη. Χοχλιούς με νόστιμο ζουμάκι και πολύ ωραία ντολμαδάκια συνοδεία ξύγαλου. Όλα πολύ νόστιμα. Στο τέλος κερασματάκι γλυκό του κουταλιού με γιαούρτι.4 στα 4 για τη γεύση.

Τώρα για την αξία αυτών που πήραμε και αυτών που είδα στον κατάλογο, νομίζω ότι μερικές τιμές μπορούν να κατέβουν 1-2 ευρώ. Βέβαια οι γεύσεις του το αξίζουν αλλά λίγο κάτω δεν θα έβλαπτε. 3 στα 4 λοιπόν.

Άφησα τελευταίο το κρασάκι, λευκό από ασκό της μονής Τοπλού μια χαρά και ευκολόπιοτο 3.5 ευρώ το μισό κιλό. Με το κρασί ο λογαριασμός στα 30,30 ευρώ.

07 Μάρ 2015

Η έξοδος έγινε την Κυριακή 01/03/2015 στις 6 το απόγευμα χωρίς κράτηση.
Επειτα απο τις καλές κριτικές αποφασίσαμε να γευματίσουμε στο συγκεκριμένο μαγαζί. Λόγω της ώρας υπήρχαν μερικά τραπέζια άδεια και στα θετικά θα αναφέρω οτι υπάρχει χώρος για ΜΗ καπνίζοντες. Ο χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, ένα απλό ταβερνάκι αλλά μας αποζημίωσε αργότερα γευστικά.

Το μενού ήταν για δυο άτομα και περιελάμβανε
σαλάτα σταμναγκάθι 9/10
ντολμαδάκια χειροποιητα με συνοδεία γιαουρτιού 10/10
πιπεριές γεμιστές με πικάντικα τυριά 8/10
μελιτζάνες με μυρωδικά 9/10
ενα κομμάτι πανσέτα (κορτεζίνι αν θυμάμαι καλά) με ροζ πιπέρι ψημένο σε γάστρα.... Θεικό προτείνεται ανεπιφύλακτα 10΄/10
και για ποτό μια ρακί.

Οι μερίδες μεγάλες και πεντανόστιμες και για όλα αυτα που δεν μπορέσαμε να τα φαμε ολα πληρώσαμε 39 ευρώ με απόδειξη.
Ήταν η πρώτη φορά που επισκεφτήκαμε το μαγαζί αλλα σίγουρα οχι η τελευταία. Αξίζει και με το παραπάνω να το επισκεφτεί καποιος.

09 Φεβ 2015

Δυστυχώς, κάποιες υποχρεώσεις τον τελευταίο καιρό δεν μου άφησαν πολύ χρόνο για να ασχοληθώ με το αγαπημένο μας site. Η αλήθεια πάντως είναι ότι το ίδιο διάστημα είχα την τύχη να επισκεφτώ και αρκετά «νέα» μέρη, οπότε ας μη χάνουμε χρόνο. Ας ξεκινήσουμε τις κριτικές λοιπόν, αρχικά με μια παλιά γνώριμη και αγαπημένα, την ΚΡΗΤΗ …

Η ΚΡΗΤΗ είναι ένα γνωστό μαγαζάκι που μετρά πολλά χρόνια παρουσίας στην Κάνιγγος εντός της στοάς Βερανζέρου, οπότε οι περισσότεροι φίλοι του site σίγουρα θα την έχουν ακουστά και πιθανότατα θα την έχουν επισκεφτεί. Και για μένα εξάλλου δεν ήταν ακριβώς η πρώτη γνωριμία μαζί της, καθώς είχα πάει πριν από αρκετά χρόνια, 2 – 3 φορές, έχοντας εξαιρετικές αναμνήσεις. Με τις ίδιες αναμνήσεις έφυγα και την τελευταία φορά που την ξαναεπισκέφτηκα, στις αρχές του 2015. Αναλυτικότερα …

ΧΩΡΟΣ (2):
Η ΚΡΗΤΗ έχει μεγαλώσει. Η μικρή αίθουσα με την κουζίνα επεκτάθηκε αρχικά και στον απέναντι χώρο, ενώ υπάρχει και άλλη μία αίθουσα στο βάθος από ότι πρόσεξα. Ευτυχώς γιατί έτσι υπάρχουν κάποιες πιθανότητες να βρεις τραπέζι … Εμείς δύο άτομα, μετά βίας, βρήκαμε ένα τραπεζάκι να βολευτούμε, Παρασκευή απογευματάκι.

Η επέκταση συνοδεύτηκε από ανακαίνιση και στον εσωτερικό χώρο του μαγαζιού, τουλάχιστον σε σχέση με την μακρινή εικόνα που είχα από την προ πενταετίας τελευταία επίσκεψή μου. Σίγουρα όχι κάτι συγκλονιστικό, ορισμένα μικροαντικείμενα και κάδρα στους τοίχους, με σημείο αναφοράς, όπως ήταν φυσικό, τη Μεγαλόνησο, δημιουργούν σίγουρα μια ευχάριστη ατμόσφαιρα.

Από εκεί και πέρα, τα τραπέζια εξακολουθούν να είναι το ένα πάνω στο άλλο και, όπως έχουν τονίσει κάποιοι φίλοι, η επίσκεψη στην τουαλέτα μοιάζει με ολόκληρο ταξίδι. Εμένα προσωπικά, δεν με ενοχλεί αυτό, στην ΚΡΗΤΗ θα πας για άλλους λόγους, θα βάλω ωστόσο 2 στο χώρο για να είμαι δίκαιος.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ (4):
Το service από το πολυπληθές προσωπικό, μια χαρά. Σίγουρα δεν σου δίνουν την εντύπωση ότι είναι πολύ φιλικοί και χαμογελαστοί, αλλά με τον τρόπο τους σε κερδίζουν. Σβέλτοι, γρήγοροι και αποτελεσματικοί, θα σε εξυπηρετήσουν άμεσα.
Κατά τα λοιπά, κέρασμα γιαουρτάκι με γλυκό κυδώνι στο τέλος, αποδειξούλα κανονικά κομμένη. Το εμφιαλωμένο νερό που ήρθε στο τραπέζι αμέσως (στην τιμή των 1,10 €), δεν μπορεί να χαλάσει την τελική εικόνα. Εξάλλου, πέρα από το νεράκι, δεν υπάρχει άλλη χρέωση (ψωμί, κουβέρ κλπ. ).

Επίσης μου άρεσε πολύ και το «καλώς εννοούμενο» θράσος ενός σερβιτόρου, την ώρα της παραγγελίας, αποθαρρύνοντάς μας, έστω και με λίγο απότομο τρόπο, από το να παραγγείλουμε κεφτέδες, προτρέποντάς μας, αντιθέτως, να πάρουμε κάτι μαγειρευτό, όπως τηγανιά, η οποία εν τέλει αποδείχτηκε μακράν το καλύτερο πιάτο του γεύματος.

ΓΕΥΣΗ (4):
Η παραγγελία μας περιελάμβανε:

- σαλάτα με παντζάρια και φακές (4,80 €), νοστιμότατη με τα υλικά να δένουν μεταξύ τους και πλούσια σε ποσότητα, ιδανική για ξεκίνημα.

- ντοματίνια γεμιστά (4,50 €). Πεντανόστιμο ορεκτικό. Δροσερά ντοματάκια, γεμιστά με τυροκαυτερή, εάν κατάλαβα καλά, με ενθουσίασαν, όπως και τη γυναίκα μου. Προτιμήστε τα …

- πατάτα οφτή (3,50 €). Η απλότητα σε όλο της το μεγαλείο. Δίχως κάτι ιδιαίτερο, ήταν απλά πολύ νόστιμη.

- λουκάνικο κρητικό (5,20 €). Ήταν κάπως εξευγενισμένα, πιο ήπια και λιγότερα ξιδάτα, σε σχέση με άλλα κρητικά λουκάνικα που έχω δοκιμάσει. Δεν ήταν άσχημα πάντως και φαγώθηκαν με ευχαρίστηση, επίσης και η ποσότητα ΟΚ.

- χοιρινή τηγανιά (7,20 €). Ο πρωταγωνιστής της βραδιάς, όπως προανέφερα. Ένα τεράστιο πιάτο με κομμάτια κρέατος, πολύ μαλακού, χωρίς ίχνος λίπους και καλομαγειρεμένου. Το μπόλικο ζουμάκι, ιδανικό για βούτες. Πολύ νόστιμο πιάτο …
Το γεύμα μας συνοδεύτηκε από 2 καραφάκια των 200 ml ρακή, ευκολόπιοτη και δροσερή. Χωρίς παρενέργειες, δυσάρεστες …

VALUE FOR MONEY (4):
Για όλα τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε στα 35,30 €. Σκάσαμε, ήπιαμε αρκετά και επιστρέψαμε σπίτι χαρούμενοι, δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι άλλο. Τεσσάρι ασυζητητί…

Συμπερασματικά, εάν δεν έχετε πάει στην ΚΡΗΤΗ, βιαστείτε και επισκεφτείτε την. Θα γευτείτε γνήσιο και ανεπιτήδευτο κρητικό, και όχι μόνο, φαγητό. Όσοι πάλι έχετε πάει, μάλλον δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Θα τα ξαναπούμε εκεί …

08 Φεβ 2015

6/2/2015 – Παρασκευή βράδυ.

Ένας συνάδελφος μου έχει συστήσει ένα κρητικό μεζεδοπωλείο στην πλ. Κάνιγγος, το οποίο, αν και χρόνια εκεί, δεν γνώριζα την ύπαρξη του. Αποφασίζουμε λοιπόν να το επισκεφτούμε μία παρέα 7 ατόμων.

Από το πρωί παίρνω τηλέφωνο για να κλείσω τραπέζι αλλά η γραμμή τους δείχνει χαλασμένη. Ξεκινάμε λοιπόν το βραδάκι και κατά τις 9 είμαστε εκεί. Διαπιστώνουμε ότι γίνεται χαμός από κόσμο και ένας από τους σερβιτόρους μας ρωτάει αν έχουμε κλείσει τραπέζι. Του εξηγώ το πρόβλημα της τηλεφωνικής γραμμής και μετά από ένα 20λεπτο αναμονής, μας βρίσκει τραπέζι αφού όσο περιμέναμε, μας έχει κεράσει και μια ρακή.

Και αφού καθίσαμε, ξεκινήσαμε ένα καταπληκτικό ταξίδι γεύσεων!!! Συνολικά παραγγείλαμε τα κάτωθι:
Σαλάτα πατζάρια με φακές
Ντάκος
Σταμναγκάθι
Ντοματάκια γεμισμένα με πικάντικη φέτα
Χορτοπιτάκια
½ κιλό μαρουβά
1 ½ κιλό ροζέ
1 μπουκαλάκι ρακί
2 μπουκάλια νερό

Δεν υπήρξε κανένα πιάτο που να μας άφησε αδιάφορους… Όλα ήταν καλομαγειρεμένα και πεντανόστιμα. Ιδιαίτερη εντύπωση μας έκαναν τα παντζάρια με τις φακές καθώς και οι κορτεζίνα χοιρινού. Ειδικά με το τελευταίο εκτροχιαστήκαμε καθώς ένας από την παρέα το πήρε μπροστά του και με το ψωμί μάζεψε όλη την υπέροχη σάλτσα που είχε μείνει!!!!

Ο χώρος είναι μικρός, συμπαθητικός χωρίς να προκαλεί δυσάρεστα συναισθήματα. Εμείς καθίσαμε στον χώρο που αρχικά είχε ξεκινήσει το μεζεδοπωλείο καθώς σήμερα έχει επεκταθεί σε άλλες 2 αίθουσες επιπλέον λόγω της ζήτησης που έχει υπάρξει. Η εξυπηρέτηση ήταν υποδειγματική, τα παιδιά χαμογελαστά και η όλη ατμόσφαιρα ιδανική για παρέα και καλό φαγητό.

Για όλα τα παραπάνω που σας ανέφερα, πληρώσαμε 106 ευρώ και μας βγήκε περίπου 15 ευρώ / άτομο, τιμή καθόλου άσχημη αν την συγκρίνεις με την ποιότητα του φαγητού.

Προτείνω ανεπιφύλακτα το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο καθώς και εγώ με την πρώτη ευκαιρία θα το επισκεφτώ ξανά. Προσοχή, πριν πάτε, να έχετε κλείσει τραπέζι για να μην περιμένετε άδικα…

Βερανζέρου 5 (εντός στοάς), Πλατεία Κάνιγγος, Κέντρο