21 Φεβ 2017

Πήγαμε σε αυτό το μαγαζί και Κοπή Πίτας με τη δουλειά, 14 άτομα.

Παραγγείλαμε:

2 Συκωτάκια
2 Λουκάνικο

Κυρίως:
2 Μπιφτέκια
1 Μπιφτέκι γεμιστό (Με κεφαλοτύρι)
1 κιλό παϊδάκια

Ποτό:
Λευκό χύμα κρασί (πολύ συμπαθητικό)

Από τα φαγητά έχω να πω, ότι όλα ήταν μέτρια σε γεύση (κάποια λιγότερο και κάποια περισσότερο), αρκετά καλά σε ποσότητα.

Τα αρνητικά:
- Το συκωτάκια, ήταν καλούτσικα σε γεύση, αλλά τα μισά είχαν σκληρές ίνες και δυσκολευόσουν να τα μασήσεις.
- Το Μαστέλο Χίου, θα μπορούσε ίσως να είναι πολύ καλό, αλλά είχε απέξω ΠΟΛΥ κρούστα και μέσα στο λάδι.

Τα θετικά:
- Το γεμιστό μπιφτέκι, ήταν πολύ καλό! Είχε μέσα μόνο το τυρί, αλλά στην ποσότητα που έπρεπε, μιας και κεφαλοτύρι, αν είχε πιο πολύ, θα γινόταν λύσσα και βαρύ.

ΟΙ τιμές ήταν κάπως τσιμπημένες, ενδεικτικά το γεμιστό μπιφτέκι, είχε 9,5 ευρώ που μπορεί να τα άξιζε τα λεφτά του και λόγω ποσότητας και λόγω γεύσεις, αλλά τα πιο πολλά δεν τα άξιζαν τα λεφτά τους, πιο πολύ λόγω γεύσης. Συνολικά μας βγήκε 22-23 ευρώ το άτομο.

Ο χώρος μέσα πολύ άνετος και πολύ ψηλοτάβανος, οι τοίχοι μαύροι σαν από μαυροπίνακα σχολείου με ΠΟΛΛΑ σχέδια από... ΚΙΜΩΛΙΑ, στιχάκια από τα αρχαία, πράξεις μαθηματικών, σχέδια πλανητών, πολύ καλόγουστα...

Και το σέρβις ήταν αρκετά καλό, μιας και ήταν στον ίδιο χώρο την ίδια ώρα και 2 άλλες εταιρείες για κοπή πίτας, και δεν αισθανθήκαμε ποτέ παραμελημένοι.

20 Οκτ 2016

Κυριακή μεσημεράκι, αρχές Οκτωβρίου και παρέα με 5 ενήλικες και 4 μικρά κατευθυνόμαστε στην οικογενειακή ταβέρνα Κιμωλία με κριτήρια τα εξής: νόστιμο φαγητό και ειδική μέριμνα για νήπια τόσο σε καθισματάκια όσο και στις τουαλέτες.
Οι υπόλοιποι δεν γνώριζαν το συγκεκριμένο χώρο όμως πείστηκαν από εμάς.
Πρόκειται για μια 2οροφη μονοκατοικία, με μεγάλο εξωτερικό χώρο, με ελιές και άλλα δέντρα, και εσωτερικά με μικρές άσπρες βιβλιοθήκες με διάφορα σχολικά βιβλία, παλιά παιχνίδια, και ζωγραφιές από μικρούς φίλους σε 2 μέρη του τοίχου κοντά στην κουζίνα, τραπεζάκια εκρού με καρώ σουπλά, πολυέλαιους με χάρτινα καπελάκια και έντεχνη μουσική σε ένταση ανάλογη της ώρας.
Υπάρχει ασανσέρ για την πρόσβαση είτε στον 1ο όροφο, αίθουσα και μη καπνιστών και για διάφορες εκδηλώσεις είτε στο υπόγειο, όπου και βρίσκονται οι τουαλέτες, οι οποίες είναι όσες φορές και να έχουμε πάει πολύ καθαρές, με ειδική αλλαξιέρα για μωρά και κρέμα ενυδατική σε κάθε νιπτήρα.
Δεν είχαμε κλείσει τραπέζι, όμως δεν δυσκολευτήκαμε να βρούμε ένα μεγάλο στη δεξιά μεριά της αυλής, που ειναι και πιο ήσυχα ώστε να μπορούν να παίξουν άνετα τα παιδάκια. Αμέσως, μόλις είδε τα καρότσια η κοπέλα στην υποδοχή μας ρώτησε εάν και πόσα παιδικά καρεκλάκια θα χρειαζόμασταν. Απαντήσαμε 3 και μέχρι να καθίσουμε, είχε έρθει μία άλλη κοπέλα πολύ ευγενική και χαμογελαστή, μαζί με τον υπεύθυνο του καταστήματος και τοποθέτησαν τα καρεκλάκια.
Ρωτηθήκαμε έαν θα θέλαμε κάτι να πιούμε διαφορετικά θα περνούσε ο άλλος σερβιτόρος, ένας πολύ εξίσου ευγενικός και χαμογελαστός νεαρός ώστε να πάρει την παραγγελία μας.
Παρακαλέσαμε για λίγο ψωμάκι μέχρι να παραγγείλουμε για τα μικρά της παρέας, που και δεν άργησε καθόλου και δεν χρεώθηκε εκ των υστέρων είδαμε στην απόδειξη (χρεωθήκε μία φορά ενώ μας έφεραν 3 φορές το καλαθάκι με το ψωμί, συνοδείας 2 ντιπ με βάση γιαούρτι- ντομάτα, το ένα, και μουστάρδα-λάδι-ξύδι-μέλι-πάπρικα το άλλο).

Παραγγείλαμε πάρα πολλά θα μπορούσα να πω, τόσο σε ποτά όσο και φαγητό, ωστόσο η εξυπηρέτηση ήταν άμεση, τα πιάτα εναλλάσονταν με γρήγορο ρυθμό και για τα κυρίως, ήρθαν να μας ρωτήσουν έαν θα επιθυμούσαμε να σερβιριστούν στο επόμενο 10' ή όχι. Οι τιμές είναι λίγο πιο ανεβασμένες από αντίστοιχες ταβέρνες, όμως θα έλεγα ότι αντισταθμίζονται με το μεγάλος μέγεθος της κάθε μερίδας.
Αναλυτικά πήραμε:

- Ορεκτικά: 3 Χ πατάτες τηγανιτές (κομμένες στο χέρι, βασικό στις μέρες μας), 2 Χ κολοκυθοκεφτέδες (4 τμχ που δεν καταλάβαινες καθόλου τη λαδίλα, αφράτοι εσωτερικά με τη φέτα να λιώνει στο στόμα), 2 Χ ντοματοκεφτέδες (4 τμχ με κομμάτια ντομάτας και φέτας να είναι σε απόλυτη ισορροπία με το μαιντανό και τα μπαχαρικά), 2 Χ κολοκυθάκια τηγανιτά (κομμένα σε λεπτά μπαστουνάκια, ξεροψημένα όσο έπρεπε και κατά τη γνώμη μου, να αποτελούν ένα από τα δυνατά πιάτα του μαγαζιού), 2 Χ Μαστέλο Χίου (4 τμχ μαστέλου τηγανιτού με κρούστα από νιφάδες καλαμποκιού και μαύρο σουσάμι συνοδείας μελιού και προαιρετικής μαστίχας για επικάλυψη σε ένα σφηνάκι- ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ) 1 Χ Κρητική σαλάτα (με τα κλασσικά κριθαροκουλουράκια και τη ξινομυζήθρα), 1 Χ χωριάτικη σαλάτα, 1 Χ χόρτα, 1 Χ ψητά λαχανικά (όλα τα λαχανικά ψημμένα στη σχάρα με ένα κομμάτι φορμαέλα στο κέντρο, νόστιμο αν και κάποια λαχανικά ήθελαν λιγότερο ψήσιμο), 2 Χ απάκι (το γνωστό καπνιστό χοιρινό, που άξια αντιπροσώπευε το Κρητικό πιάτο), 1 Χ φάβα (κλασσικό, όχι ιδιαίτερης μνείας πιάτο), 1 Χ τυροκαυτερή (χειροποίητη με κόκκινη πιπερίτσα, αρκετά καυτερή, νοστιμότατη και έξυπνα σερβιρισμένη σε γυάλινο βαζάκι μαρμελάδας) και 1 Χ λουκάνικο (δεν έχω άποψη γιατί δεν το τρώω, οι υπόλοιποι το βρήκαν νόστιμο και χωρίς να έχει στεγνώσει στο ψήσιμο).

-Κυρίως: 3 Χ μπιφτέκι ψητό, 2 αρκετά μεγάλα μπιφτέκια που συνοδεύονταν από πατάτες και ψητή ντοματούλα-ψημένα σωστά και ζουμερά, 1 Χ μεγάλη σταβλίσια μπριζόλα μοσχαρίσια (ψημένη μέτρια, όπως ακριβώς τη ζητήσαμε), 1 Χ πανσέτες (που οκ, τίμιο σε ποσότητα, απλό σε γεύση), 1 Χ καλαμαράκια (μεγάλη μερίδα, τραγανά προς λίγο παραπάνω ωστόσο από το κανονικό), 2 Χ σαρδέλες ψητές για κάποια από τα μικρά της παρέας (που μας τις σύστησε ο σερβιτόρος ως φρέσκιες και πραγματικά ήταν, με ιδανική ποσότητα λαδολέμονου).

Στο τέλος τα γλυκά που παραγγείλαμε, μας τα κέρασε το μαγαζί και ήταν τα εξής κολαστικά: λεμονόπιτα, τραγανή και όξινη, σοκολατόπιτα με παγωτό βανίλια, με τη σοκολάτα να τρέχει σε κάθε κουταλιά, και μιλφέιγ παγωτού βανίλιας και σοκολάτας, που ήταν ένα γλυκό 3 στρωμάτων με τα κλασσικά φύλλα, όμως θρυμματισμένα εξωτερικά και πασπαλισμένα με ζάχαρη άχνη. Μαζί με τα γλυκά (που πιστεύω ότι μας τα κέρασαν λόγω του ύψους του λογαριασμού), μας κέρασαν και τη κλασσική μαστιχούλα τους, ως χωνευτικό.
Για όλα τα παραπάνω συν 4 αναψυκτικά, 2 μπύρες, 3 μπουκάλια νερό και 2 λίτρα δικό τους χύμα λευκό κρασί, πληρώσαμε 186 Ευρώ (37 ευρώ το άτομο δηλαδή).
Δεν τα λες και λίγα, είναι τσιμπημένες οι τιμές σε όλα τα πιάτα θα έλεγα, ωστόσο πολλά κυρίως πιάτα μπορούν να μοιράστουν άνετα από 2 άτομα. Βέβαια και πάλι θα βγει περίπου στα 28 ευρώ το άτομο.
Ίσως θα μπορούσε να κατεβάσει κάπως τις τιμές, αλλά μην ξεχνάμε και την περιοχή, που και πάλι αυτό δεν είναι δικαιολογία για να κρατάει ψηλά τις τιμές. Βέβαια ανταμοίβεται κάποιος από μία σειρά παραμέτρους όπως η καθαριότητα, το ευγενικό προσωπικό, η τοποθεσία, η άνεση χώρου, η εξυπηρέτηση και φυσικά η γεύση.

12 Ιούλ 2017

χαιρετω τα αγαπητα μελη της παρεας,

χθες επισκεφτηκα το μεζεδοπωλειο 'κιμωλία'. ευκολη προσβαση, ανετο parking, ησυχη τοποθεσια.
το μαγαζι αρκετα προσεγμενο με λεπτομερειες στο εσωτερικο του που τραβουν το ματι -εχει μιλήσει γι αυτες προηγούμενος φιλος σε κριτικη του, - ωστοσο πρωτο δεκαημερο Ιουλίου που πήγα εγω, εκανε αρκετή ζεστη και έτσι τα τραπεζακια στον εξωτερικό χωρο του μαγαζιου είχαν τη τιμητικη τους.
Βραδακι Πεμπτης λοιπόν, γυρω στα 30 ατομα στο σύνολο των καθημενων, καλά το λες (έχουμε και κριση.. μην ξεχνιόμαστε! )
Μετα τον σύντομο πρόλογο, πάμε γρηγορα τωρα στο κυρίως θέμα.
Λοιπόν παραγγειλαμε μία σαλατα Κιμωλία (ομόνυμη του μαγαζιού), ντολμαδακια γιαούρτι, κοτομπουκιές με σως, μαστελο Χιου, μανιταρια πλευρωτους στη σχαρα, κεφτεδακια με πατατούλες και 3 μπυριτσες βαρελισιες 250 ml.
Σύνολο ευρώ: 76! Nαι καλα διαβάσατε...

Ακολουθεί σύντομη αναλύση..

Ντολμαδακια με γιαούρτι ( 6 ντολμαδακια αρκετα μέτρια με ενα ντιπ γιαουρτιου στο κεντρο). Κακιστη παρουσίαση, μετριοτατη γευση, κριμα που δεν εβγαλα φωτο.
Μανιταρια στη σχαρα ( αξιοπρεπεστατο ψησιμο, μεγαλη ποσοτητα στο πιατο, γευστικότατα)
Κεφτεδακια με πατατουλες ( σε ενα μικρο μεταλλικο φαρασι, 6 κεφτεδακια με φρεσκιες λιγες πατατούλες). Εντιμο πιατο, γευση οικεια.
Κοτομπουκιες ( προτηγανισμενο παναρισμενο κοτοπουλο με ντιπ μαγιονέζας)
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!
Μαστέλο Χίου ( 4 μεγαλα κομματια παναρισμένα με νιφαδες καλαμποκιού και περιχυμένα με σουσαμι και 2 κουταλιές μέλι. ) Μεγαλή ποσότητα μεν, αρκετη λαδιλα στην επιγευση δε). Δεν τιμηθηκαν από τους ομοτραπεζους.
Σαλατα 'κιμωλία. ( Ωραιο πιάτο με διαφορα λαχανικά, δροσερό καλοκαιρινό)

Συμπερασματικά λοιπόν ενώ το σερβις και το περιβάλλον είναι τίμια,
το φαγητο σε συνδυασμο με τιμές είναι πολύ κατω του μετριου.

Γευστικούς χαιρετισμούς
F. S

01 Οκτ 2015

ΠΟΛΥ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ..

Βράδυ καθημερινής (Τετάρτη η Πέμπτη) προ δυο εβδομάδων, αποφασίζουμε να βγούμε για φαγητό και κατευθυνόμαστε στην κιμωλία την οποία από καιρό θέλαμε να επισκεφθούμε λόγω περιβάλλοντος αλλά και της κριτικής της έμπιστης PP_TINA.

Δεν λάβαμε υπ’ όψιν τις αρνητικές κριτικές από φίλους με ελάχιστες ή καθόλου κριτικές, ούτε και του ΗΛΙΑΣ με την κριτική του οποίου σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω απόλυτα.

Ο χώρος λοιπόν είναι πολύ μεγάλος με έξυπνη και πολύ όμορφη εσωτερική διακόσμηση, κόκκινο, λευκό και μαύρο, τετράδια, μαυροπίνακες, βιβλιοθήκες γεμάτες με βιβλία, υδρόγειες σφαίρες - φωτιστικά, μπασκέτες – φωτιστικά και άλλα..,4/4.

Εντύπωση μας έκανε ότι για αρχές Σεπτέμβρη και καθημερινή είχε εκείνη την ώρα γύρω στις δέκα παρέες.

ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ

Σαλάτα κιμωλία με διάφορα λαχανικά, απαράδεκτη διότι είχε μουλιάσει από την παραμονή των λαχανικών σε μια θάλασσα από μπαλσάμικο, 0/4.

Μαστέλο Χίου, δεν τρωγόταν διότι είχε παναριστεί και τηγανιστεί τόσο πολύ που νόμιζες ότι έτρωγες κακής ποιότητας ψωμί από τον φούρνο, πρώτη φορά είδα τέτοια «εκτέλεση», 0/4.

Βλέποντας προφανώς η κοπέλα του σέρβις ότι δεν τα τιμούμε ιδιαίτερα μας ρώτησε ευγενικά αν κάτι δεν μας άρεσε και βέβαια της είπαμε την γνώμη μας. Φυσιολογικά αναμέναμε τον υπεύθυνο ο οποίος από όσο καταλάβαμε ήταν εκεί (καθόμασταν στο εσωτερικό και τον βλέπαμε) αλλά δεν ερχόταν..

Κολοκυθοκεφτέδες, τίποτε ιδιαίτερο γευστικά, 2/4.

Κλέφτικο στην λαδόκολα, ικανοποιητικό πιάτο, 2.5/4.

Κοτομπουκιές, πάλι αρκετά παναρισμένες, 2/4.

Μισό κιλό λευκό κρασί

Σόδα

Νερό

Ψωμί

Για αυτά πληρώσαμε 49,40 €. Πολλά για τα συγκεκριμένης ποιότητας πιάτα.

Μέχρι λοιπόν που φύγαμε δεν πέρασε οποιοσδήποτε υπεύθυνος της επιχείρησης από το τραπέζι μας ώστε να διασκεδάσει τις κακές εντυπώσεις από τα πιάτα.

Η χαριστική βολή δόθηκε όταν φεύγαμε.

Αφήνω λοιπόν το ποσό του λογαριασμού στην θήκη και σηκωνόμαστε κάνοντας νόημα ότι αφήνουμε τα χρήματα.

Αμέσως, με σβελτάδα ήρθε ο προφανώς υπεύθυνος του μαγαζιού που ενώ δεν είχε πατήσει μέχρι εκείνη την στιγμή, έδειξε αξιοζήλευτη ταχύτητα ανοίγοντας την θήκη και λέγοντάς μας να του δώσουμε το δελτίο παραγγελίας για το αρχείο τους!!!

Με έκπληξη και ενόχληση για την προφανή αγένεια του είπαμε ότι αυτό πρώτη φορά μας συμβαίνει και γνωρίζουμε ότι τα εστιατόρια είτε βγάζουν τα δελτία εις διπλούν ή έχουν αντίγραφο ηλεκτρονικό!!!

Τέλος πάντων δεν είχαμε όρεξη για περαιτέρω κουβέντα γιατί ενώ δυστυχώς βγαίνουμε για να περάσουμε καλά σε γενικές γραμμές λείπει ο επαγγελματισμός κι αυτό κουράζει..

Εξυπηρέτηση λοιπόν, 0,5/4.

Κέρασμα, τι είπατε??

Τι να πω, δεν θα ξαναπάμε εκτός κι αν κάτι αλλάξει στην εξυπηρέτηση και βέβαια στην κουζίνα, παντού δηλ. εκτός από την διακόσμηση..

21 Οκτ 2015

Πήγαμε στη Κιμωλια Σάββατο μεσημέρι.
Ο χωρος ειναι πολυ όμορφα διακοσμημένος! Μας άρεσε πολυ!

παραγγειλαμε σαλατα Κιμωλια η οποία ηταν πολυ απλή και μέτρια σε γεύση

Πίτακια με χάλουμι τίποτα ιδιαίτερο, το κάνουμε όλοι,.... μανιτάρια απλά και αυτά, κοτομπουκιες που ηταν πολυ παναρισμενες ούτε αυτές μου άρεσαν και πήραμε και μπιφτεκι το οποίο ηταν και αυτο μέτριο.
αυτο που μας χάλασε βεβαια ηταν το χύμα λευκό κρασί που δεν ηταν καθόλου καλο και μας έπιασε πονοκέφαλος...

Λογαριασμός αρκετά τσίμπημενος, πληρώσαμε 30 ευρώ το άτομο και είχαμε πάρει 1 κυρίως πίατο, 3 Ορεκτικα, σαλατα και χυμα κρασί.

Το μόνο που μου άρεσε ηταν ο χωρος και η διακοσμηση καθώς βεβαια και η περιοχή στην οποία βρίσκεται.

14 Αυγ 2016

Απαραδεκτη συμπεριφορα μαγαζιου! Πηγαμε να φαμε στο συγκεκριμενο μαγαζι ξεροντας το το μαγαζι γιατι εχουμε παει και αλλες φορες. Σημερα ετυχε να κανει τα γενεθλια του καποιος αξεστος κυριος σε αυτο το μαγαζι και το μετετρεψε αυτος και η παρεα του σε μπουζουξιδικο γιατι ετσι ηθελαν.

Οποτε αρχισαν απο νωρις πεταγοντας ενα ποτηρι στα ποδια μας και συνεχισαν αργοτερα αφου ειχε αναψει το γλεντι σπαζοντας πιατο διπλα μας ακριβως. Οι σερβιτοροι του μαγαζιου απλως το μαζεψαν και ο υπεθυνος ουτε που εμφανιστηκε. Αφου εφτασα να ζητηαω τον λογαριασμο εκνευρισμενη πια και ενοχλημενη απο την ολη συμπεριφορα ζητησα απο την σερβιτορα να μεταφερει τα παραπονα μου στον υπευθυνο του μαγαζιου γνωριζοντας οτι η κοπελα δεν φταιει σε τιποτα για ολο αυτο.

Ο υπεθυνος δεν επισκεφθηκε ποτε το τραπεζι μας που θεωρω οτι οφειλε να το κανει. Πληρωσαμε κανονικοτατα τον λογαριασμο μας και φυγαμε. Ουτε θα ξαναπατησουμε σε ενα μαγαζι σαν και αυτο που επειδη ο κυριος θα αφηνε προφανως εκει καποιο σεβαστο ποσο δεν δεχθηκε καμια παρατηρηση απο κανεναν αλλα κυριοτερα δεν μας σεβαστηκε εμας κανεις με τα λιγοστα λεφτα που αφησαμε σημερα.

26 Σεπ 2015

Ενα πολυ ωραιο απογευμα επιστρεφαμε απο καλοκαιρινο μπανακι.
Περιττο να πω οτι ειχε πεσει πεινα πολυ ☺️
Δεν ειχαμε ακουσει ποτε γιαυτο το μαγαζι και ειδαμε τυχαια την ταμπελα (φωτεινη πολυ! ) και λεμε δεν εχουμε κατι να χασουμε.
Αν και η ενδυμασια μας δεν ηταν αναλογη για την οποια και φοβηθηκαμε, οι σερβιτοροι απλα αστειευτηκαν και μας εκαναν να νιωσουμε πολυ οικεια.

Ο κηπος ηταν καταπληκτικος αλλα οταν χρειαστηκε να επισκεφθουμαι το μπανιο και ειδαμε το εσωτερικο του μαγαζιου παθαμε σοκ!
Παιδικα ανεμελα και αθωα χρονια ηρθαν στην θύμησή μας.

Παραγγειλαμε πολλα μεζεδακια τα οποια ηρθαν χωρις καθυστερηση!
Πραγμα που φοβαμαι παντα οταν βγαινω 😒
Η μουσικη δεν μας πολυ αρεσε αλλα δεν δωσαμε και τοσο σημασια σε αυτο...
Πολλες γευσεις και ωραια πραγματα..... οι τιμες λογικες απολύτως σκεφτηκαμε αλλα και το ειδα που δεν τσινισε κανεις.....

Στο τελος μας κερασανε δικο τους ρακομελο και λουκουμαδες......
Με κερδισε το εστιατοριο αυτο και τα γενεθλια του ανηψιου μου, σαν νονος του που ειμαι, σιγουρα θα γινουν εκει.....!!!

Λεωφ. Μαραθώνος & Μαβίλη, Δροσιά