Ταξινόμηση:

Έξυπνη Με ημερομηνία Με επίπεδο χρήστη

"Ποιο παιδακι θα μας πει μαθημα;"
"Κυριε, κυριε, να πω, να πω;"
"Και δε λες;"
"Ναι αλλα τι να πω; Μαθημα δε διαβασα, και ας ημουν μεσα σε σχολικη ταξη. Και τι ταξη ε; Ευρυχωρη, ευαερη, πανεμορφη. Μα πως τα κανουν ετσι τα σχολεια δασκαλε, κουκλια ζωγραφιστα, πλεον;"
"Ε αμα δεν ξερεις μαθημα, πες μας πως σου φανηκε η Κιμωλια. Εξαλλου, σχολειο ειναι και αυτη. "

Μακραν το πιο ομορφο μαγαζι που εχω δει ποτε. Η πενταμορφη που κανει ολα τα αλλα να φανταζουν τερατα. Πατωμα ασπρομαυρη σκακιερα, διαχωριστικα αναμεσα στις ταξεις βιβλιοθηκες καταφορτες βιβλια, ασπρα και κοκκινα ξυλινα τραπεζοκαθισματα. Στο ιδιο μοτιβο, το μενου τετραδιο σχολικο και τα σουπλα παιδικες ζωγραφιες.

Στα πρακτικοτερα των ζητηματων, το μαγαζι ειναι λιγο μικροτερο απ το προεδρικο μεγαρο, με παμπολλα τραπεζοκαθισματα πανω, κατω, εντος εκτος και επι τα αυτα, οποτε συχνα προτιμαται για πασης φυσεως αφυσικες ανθρωπινες εκδηλωσεις, ητοι γαμους, βαφτισια και λοιπα τζερτζελα. Την ημερα που το επισκεφθηκαμε, ενα επιμονο "ποτε Βουδας, ποτε Κουδας" προδιδε το γλεντι στον επανω οροφο. Λιγο αργοτερα το επιβεβαιωσε και μια αρκουντως μεθυσμενη, παραπατουσα νυφη. Καπνιστες και μη χωριζονται, ενω υπαρχει και ενα εξωτερικο αιθριο με τραπεζακια για ρεμβασμα στη φυση.

Δε θα καθισω να υπεραναλυσω το χωρο, ουτε ειδικη επι της διακοσμησης ειμαι, ουτε θελω να τον αδικησω. Θα πω μονο οτι ολο αυτο το σχολικο κλιμα ειναι τακτικο, καθαρο, και τοσο cosy που σε καλει να πας και να ξαναπας για το ενδιαφερον μαθημα τους.

Η εξυπηρετηση ειναι λιγο κρυα, επομενως εξαγεται το λογικοτατο συμπερασμα οτι δεν περασαν καλα οι σερβιτορες τους τα σχολικα τους χρονια. Καμια θέρμη, καμια εμφανης αναγνωριση οτι ηρθαμε αφου μας ξεχασαν τελειως μετα το σερβιρισμα και του τελευταιου πιατου, μονο μια ψυχρη ευγενεια. Και τι ηθελα εγω, θα μου πεις, να κουνανε τις ουρες τους σαν κουταβια σε εξαρση; Οχι βεβαια, αλλα ποσο κοστολογειται ενα χαμογελο; Το οποιο τελευταιο πιατο ηταν τα τηγανιτα κολοκυθακια, τα οποια ξεχαστηκαν εντελως, τα υπενθυμησαμε ευγενικα σε μια κοπελα και αυτη, αφου επεμεινε οτι δεν τα παραγγειλαμε, τα εφερε τελικα περιπου 10 λεπτα μετα το κυριως. Μολις που προαγονται, λοιπον.

Φαγητου το αναγνωσμα. Συντομο και ευχαριστο. Ουτε αναριθμητες επιλογες, ουτε ακροβατισμοι σε μετροφιουζιον, μεταμοντερνο, μοριακο τιποτα. Απλοι μεζεδες της ξηρας και της θαλασσας, χωρις εξεζητημενες και ανεπαναληπτες συνταγες, σε τιμες λιγο δαγκωμενες ειναι ο ορισμος της κουζινας της Κιμωλιας.

Εμεις ξεκινησαμε το δειπνο μας με ενα πιατο με λωριδες ψωμιου, που ηρθε ζεστο, ψημενο και αλατοριγανατο και το εξαφανισαμε. Ο φιλος ηθελε και αλλο, αλλα δεν βρηκαμε ποτε ανταποκριση για να το ζητησουμε, καθοτι το τραπεζι μας ειχε μετατραπει στην προσωπικη μας Σπιναλογκα και κανεις δεν το πλησιαζε. Απο κοντα και το εμφιαλωμενο νερο που δε ζητησαμε αλλα μας ανοιχτηκε στην υγεια μας. (Κοστος 1.50€ και 2.20€ αντιστοιχα)

Για σαλατα προτιμησαμε μια πρασινη με κοτοπουλο, μαρουλι, αγγουρι, ντοματα, μπεικον, παρμεζανα και ντεσινγκ γιαουρτι, μαγιονεζα και αγγουρακι τουρσι. (8.30€) Τεραστιες λωριδες παρμεζανας καλυπταν μια δροσερη, νοστιμη αλλα προβλεμιψη σαλατα, που φαγαμε πολυ ευχαριστα και θα ξανατρωγαμε με ορεξη. Την εχετε ξαναφαει, ειναι συνδυασμος που δεν χανει.

Μια μεριδα πατατες Κιμωλια, με κρεμα γαλακτος, ρεγκατο και μπεικον. (4.80€) Ηρθαν σε τσιγκινο και ηταν τα 3 π, προκατ, παχυντικες και πεντανοστιμες. Για δυνατα στομαχια.

Κολοκυθακια τηγανιτα σε στικς (4.90€) Η αληθεια ειναι οτι θεωρω σκανδαλωδη την ιδεα του ιδιοκτητη να κοστολογησει κολοκυθακια με 5 ευρω, μιλαμε για μια πρωτη υλη αστειου κοστους. Αλλα τουλαχιστον ειχε τη συνεση να προσφερει την φθηνη του πρωτη υλη σε μεταλλικο κουβα, σε τεραστια ποσοτητα τραγανων ελαφρως παναρισμενων μπαστουνιων, που τρωγονται καλυτερα και απο πατατες.

Ποικιλια κρεατικων για 2 ατομα στα 16 ευρω. Σε ενα φαρδυ, μεταλλικο φτυαρι κατεφθασαν τα κρεατα συνοδεια ντοματοκρεμμυδου, πατατοπιτας και λεμονιων. Λιγο αρνισιο παϊδακι, λιγο κοτοπουλο, λιγο λουκανικο και πολυ χοιρινο σε μπριζολα και πανσετα, ολα αριστα ψημενα και ζουμερα. Ο ψηστης τους την ξερει την τεχνη του και την τιμα.

Τεσσερα μπουκαλακια zero συμπληρωσαν το γευμα μας, αυτα τα γυαλινα τα καημενα των 250ml επι 2.5€ το φυαλιδιο, συνεπως δωσαμε 10 ευρω για ενα λιτρο μαυρου εθισμου και το συνολο ανεβηκε στα 49 ευρω και 20 λεπτα. Φθηνο δεν ειναι. Καλο, ομως, ειναι.

Το γευμα εκλεισε με 3 ροδελες κερασμενου κορμου σοκολατας, κινηση που σαφως εκτιμαται και αποτιμαται θετικα υπερ του μαθητη.

Θα ξαναπαω αραγε; Αν τα ζυγισω, απεχει 3 λεπτα απ το σπιτι μου, εχει εναν φανταστικο χωρο και μια νοστιμη συνολικα κουζινα. Απ την αλλη εχει τσιμπημενες τιμες και σερβις λεμονατο. Αν τα σκεφτω ομως, η πλαστιγγα γερνει υπερ τους και μαλλον θα ξαναβρεθω στα εδρανα τους. Απλα θα κανω πολυ περισσοτερες απουσιες παρα παρουσιες.

Σιγουρα παντως δεν θα σας αποτρεψω να πατε.

14 Ιουν 2018

Κυριακή μεσημέρι, αρχές Ιουνίου, πήγαμε παρέα 4 άτομα αφού είχαμε ακούσει καλά λόγια πό φίλους. Καθήσαμε έξω στον κήπο κάτω από τις τέντες.

Γενική εντύπωση: πολύ όμορφα διακοσμημένος χώρος, καλή κουζίνα, καλό φαγητό, καλές τιμές, καλή εξυπηρέτηση, γελαστά πρόσωπα, μεγάλα πιάτα (ακόμα και τα ορεκτικά). Παραγγείλαμε: 1 σαλάτα πράσινη με μανούρι (πάρα πολύ ωραία και γευστική, το μανούρι εξαίρετο), 1 πατάτες τηγανιτές (ωραίες και σωστές όπως πρέπει), 1 μπιφτέκι γεμιστό (νόστιμο, ζουμερό), 1 κλέφτικο (το ωραιότερο και πιο νόστιμο πιάτο στο τραπέζι), 2 μερίδες κεφτεδάκια (ωραία, καλοψημένα και νόστιμα), 1 τηγανιά (σχετικά άγευστη χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, το χειρότερο από τα πιάτα που πήραμε, στο τέλος έμεινε), 4 ποτήρια μπύρες, 1 μπουκάλι νερό, 2 μερίδες ψωμί.

Πληρώσαμε €65.20. Πολύ καλή τιμή. Στο τέλος μας κέρασαν πορτοκάλι παγωτό. Αν εξαιρέσεις την τηγανιά, φάγαμε πολύ καλά. Θα έλεγα ένα εστιατόριο "value for money".

03 Απρ 2018

9/3/18 Παρασκευή γύρω στις 17.30 πήγαμε 10 συνάδελφοι μετά τη δουλειά. Πήραμε διάφορα πιάτα στη μέση, μεζέδες κυρίως και 2 ποικιλίες κρατικών (2 ατόμων έκαστη).
Στα θετικά, πολύ ωραία χοιρινή τηγανιά, καλές ποσότητες, πολύ ωραίες φλογέρες και η βαρελίσια μπύρα Χάρμα.

Στα αρνητικά το λουκάνικο που έχει τριμμένη φέτα από πάνω. Αν θέλουμε φέτα παιδιά, παραγγέλνουμε φέτα, όχι πάνω στο λουκάνικο!

Το ρακόμελο κάτω του μετρίου, πρέπει να είχε ζάχαρη. Ο χώρος κυριλέ αλλά με υπερβολικά χαμηλό φωτισμό, μόνο σε μπαρ το αντέχεις, όχι δεν είναι για μεζεδοπωλείο αυτός ο φωτισμός.

Ζητήσαμε ευγενικά να δυναμώσουν λίγο το φως και μας είπαν ότι δεν είναι εφικτό. Η μουσική άκυρη, άσχετη με το χώρο, έπαιζε cha cha και jazz. 10 άτομα πληρώσαμε 21 ευρώ έκαστος, υπερβολικό ποσό για μεζέδες στη μέση με 1 ρακόμελο, κρασί και 1 ποτήρι μπύρα.

Λεωφ. Μαραθώνος & Μαβίλη, Δροσιά