ARCH BEER HOUSE

Beer Restaurants

Εθνικής Αντιστάσεως 91,Περιστέρι [Χάρτης]

Μεγάλη ποικιλία από μπύρες, χώρος με πέτρα και ξύλο.

Beer Restaurants - Περιστέρι, Αθήνα
2017

Ο φίλος μου ο _άκης μου είχε ρίξει ίσα με 10-20 προτάσεις να πάμε στην ARCH τα τελευταία 3-4 χρόνια και πάντα η τοποθεσία της αποτελούσε αποτρεπτικό παράγοντα. Εκείνος να μένει Νότια, εγώ Ανατολικά και εκείνη να είναι Δυτικά…

Με τα πολλά, ένα Σάββατο βράδυ του Μάη έκατσε επιτέλους και μαζευτήκαμε και πήγαμε. Αντροπαρέα, τέσσερις τον αριθμό. Είχαν μπάτσελορ οι γυναίκες βλέπετε. Και πολύ καλά έκαναν (λέω «πολύ καλά» γιατί η δικιά μου ήταν σπίτι της). Γιατί στις μπυραρίες πρέπει να πηγαίνετε αντροπαρέες φίλτατοι. Η μπύρα είναι αντρικό σπορ.

Παύση να υποδεχτώ τις παντόφλες και τις ντομάτες που πέφτουν από τις ευνουχιστικές γυναίκες της παρέας.

Δεύτερη παύση γιατί είπα και άλλη καφρίλα. Μετά την Άρτς τα λέω πιο χύμα, τι να κάνουμε κορίτσια…

Μπαίνουμε στην Άρτς σε ώρα αιχμής (κατά τις 10 πλας). Φίσκα. Ζμπρώχνουμε τους πάντες και πάμε προς τα πάνω. Ευτυχώς έχει και όροφο μας είπαν. Ανεβαίνουμε. Φίσκα και αυτός. Ευτυχώς έχει και άλλο. Βρίσκουμε 2 στάντ ελεύθερα. Τη γλιτώσαμε.

Ο χώρος αρκετά μπυραρένιος. Καφέ αποχρώσεις, ξύλινα τα πάντα και λίγη πέτρα, ελαφριά διακόσμηση και αρκετά συμπαθητικά καθίσματα (κλέψαμε τα πιο βολικά σκαμπό που ήταν στο μπαρ και είχαν και πλατούλα μην πιαστούμε). Μουσική που ροκίζει, σε ένταση πιο πολύ για ποτό παρά για φαγητό.

Η γενική αίσθηση του χώρου πλησιάζει αρκετά σε ότι θέλω από μια μπυραρία. Ίσως θα τον ήθελα ένα κλικ πιο φορτωμένο. Τουλάχιστον εκεί που καθόμασταν, τον βρήκα αρκετά μίνιμαλ. 3,5/4 η αληθινή βαθμολογία.

Η εξυπηρέτηση από μια πολύ ευγενική κοπέλα, ταχύτατη, χαμογελαστή και αυθεντική. Δεν μας ξέχασε, δεν την ψάξαμε, δεν άργησε σε κάτι, όλα εξαίσια.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε μια ποικιλία κρεατικών, λίγες πατάτες και πολλή μπύρα. Ακολουθεί ανάλυση της ποικιλίας και των λοιπών πραγμάτων που ήρθαν στο τραπέζι μας.

- Σύντομα μόλις κάτσαμε ήρθε νερό σε κανάτα. Αφού παραγγείλαμε τις πατάτες και την ποικιλία και μέχρι να έρθει το τρίλιτρο βαρέλι με τη μπύρα μας ήρθαν στο τραπέζι κριτσινάκια με σος και πατατάκια. Δεν χρεώθηκαν.

- Πήραμε μια μερίδα πατάτες τηγανητές με τριμμένο τυρί και σος (3€). Ήρθαν μέσα σε ένα κεραμίδι. Εξαιρετικές και σε πολύ καλή ποσότητα. Αρκετή η σος και το τυρί και ποιοτικές οι πατάτες. Από τις καλές ετοιματζίδικες και χωρίς πολλά λάδια (3,5/4).

- H ποικιλία κρεατικών, κόστισε 22€. Μπορεί να χορτάσει πολύ καλά 2 άτομα, να είναι ένα καλό τσίμπημα για 3, ωστόσο δυσκολεύει το πράγμα αν την παραγγείλουν 4 πεινασμένοι. Περιελάμβανε:

• Τριλογία ντιπ. Μουστάρδα, κέτσαπ και μαγιονεζοντίπ. Θα ήθελα κάτι πιο πρωτότυπο (2/4)
• 5-6 Onion rings πάνω σε μια μικρή σέσουλα. Τα συνηθισμένα (2,5/4)
• 10-15 πατάτες τηγανητές επίσης σε σέσουλα. Οι προαναφερθείσες (3/4, χωρίς τη σος)
• 3-4 σνίτσελ κοτόπουλου (μισό στήθος το ένα). Ελαφρώς στεγνά αλλά και αρκετά καλά ποιοτικά (2,5/4)
• 4-5 φιλετάκια κοτόπουλο. Ζουμερά και αρκετά νόστιμα. Ελαφρώς μαριναρισμένα νομίζω (3,5/4)
• 3-4 κομμάτια από ψαρονέφρι ή χοιρινά μπριζολάκια. Επίσης νόστιμα και σχεδόν άλιπα (3,5/4)
• 4-5 κομμάτια από λουκάνικο που θύμιζε χωριάτικο. Αρκετά συμπαθές (3/4)

- Η τρίλιτρη χύμα μπύρα μας σε «βαρέλι» με κάνουλα κόστισε 31€ (Warsteiner). Πήραμε και δεύτερο βαρέλι μετά (Erdinger, στα 33€ τα 3 λίτρα).

- Στο τέλος ερωτηθήκαμε αν θέλουμε για κέρασμα μια μπύρα ο καθένας ή σφηνάκια. Διαλέξαμε το δεύτερο. Συγχαρητήρια για την κίνηση.

Λυπητερή: για μια ποικιλία και τις πατάτες στη μέση το κόστος ήταν 25€. Δύο άτομα θα ήταν υπερπλήρεις με αυτή την παραγγελία, ενώ ακόμη και για τρεις θα ήταν ένα συμπαθές γεύμα. Εμείς για τσιμπηματάκι δώσαμε, δηλαδή, λιγότερα από 6,5€ το άτομο και μαζί με τα παρελκόμενα σίγουρα δεν φύγαμε πεινασμένοι. Το φαγητό τους λοιπόν ήταν αρκετά οικονομικό. Οι μπύρες δε, θα χωρούσαν μια τιμολόγηση προς τα κάτω, ειδικά στην ποσότητα που παραγγείλαμε. Η διαφορά από τη μονόλιτρη στα 3 λίτρα προσφέρει περίπου 1-2€ κέρδος για τον πελάτη, που είναι ελάχιστο.

Οπότε, κρατείστε ότι θα χορτάσετε πολύ καλά με 11-15€ και ο λογαριασμός θα εξαρτηθεί απόλυτα από το πόσο θα πιείτε. Υπολογίστε ~10€ το λίτρο για τις χύμα μπύρες. Άρα 11 (μίνιμουμ ποσό για να χορτάσετε) + 5 (μίνιμουμ ποσότητα μπύρας που θα πιείτε, το μισό λίτρο)= 16€ και ανεβαίνουμε, για καλό κορεσμό.

Συμπερασματικά η Άρτς είναι μια από τις καλές μπυραρίες που θα βρείτε. Τα πλεονεκτήματά της είναι ο αρκετά ως πολύ καλός χώρος, η εξαιρετική εξυπηρέτηση, η αρκετά καλή σχέση κόστους-ποσότητας-ποιότητας στο φαγητό και η δυνατότητα να βρείτε πολλές μπύρες και σε μεγάλα «βαρέλια» για το τραπέζι σας (έως και 5 λίτρα).

Ως μειονεκτήματα προβάλλονται το κόστος (2,5/4 το αληθινό vfm) και η έλλειψη κορύφωσης στο χώρο αισθητικά ή στις γεύσεις που δοκιμάσαμε.

Καλή επιλογή για μπύρα και τσίμπημα στα Δυτικά. Μάλλον στο επόμενο μπάτσελορ των κοριτσιών θα ξαναπάμε!

ΥΓ: οι διάφορες μισογύνικες καφρίλες που γράφτηκαν (όχι από μένα) στις πρώτες παραγράφους, ήταν επίδοξο χιούμορ, από τα αστεία που λέμε συχνά οι άντρες για να το παίξουμε σκληροί και ελπίζουμε να μην τα άκουσε η καλή μας παραδίπλα και αρχίσει το κατσάδιασμα και από Ηρακλής φανούμε Ιόλαος. Οπότε με το παρδόν…

Beer Restaurants - Περιστέρι, Αθήνα
2017

Μετά από πρόταση φίλου-μεγάλου φανατικού της μπύρας, επισκεφθήκαμε τη μπυραρία την εβδομάδα των Θεοφανείων. Η πρόσβαση σχετικά εύκολη ωστόσο το κεφάλαιο πάρκινγκ είναι λίγο πονεμένο.

Το μαγαζί σαν χώρος και διακόσμηση πολύ όμορφο και μάλιστα ήταν και πολύ όμορφα στολισμένο λόγω των εορταστικών ημερών. Γενικά θεωρώ ότι είναι ένα εξαιρετικό δείγμα μπυραρίας με ξύλινα τραπέζια κλπ. Ο κατάλογος με τις μπύρες πλήρως ενημερωμένος και για όλα τα γούστα!

Η σερβιτόρα ευγενέστατη, πρόθυμη και πάρα πολύ καλά διαβασμένη για τις μπύρες. Πέρα από τα ποτά παραγγείλαμε και μια μεγάλη ποικιλία κρεατικών και ένα κότσι. Ήμασταν 5 άτομα και μας κάλυψαν μια χαρά. Το φαγητό ήταν εξαιρετικό. Τα κρέατα τόσο της ποικιλίας όσο και το κότσι ήταν πεντανόστιμα, άψογα μαγειρεμένα και παρουσιασμένα. Μικρή παρατήρηση ότι στην ποικιλία θα θέλαμε λίγες πατατούλες παραπάνω (ήταν υπερβολικά λίγες, ειδικά όταν μιλάμε για ποικιλία 4 ατόμων).

Το κότσι ήταν πραγματικά ονειρικό! Τεράστιο σε μέγεθος, καλοψημένο σε επίπεδο ISO, συνοδευμένο με υπέροχο πουρέ και σάλτσα και μια ανάμικτη σαλάτα με λάχανο και άλλα λαχανικά. Απλά υπέροχο. Όσον αφορά τις τιμές, δε θα το έλεγες και φτηνό καθώς 5 άτομα, με το φαγητό που προανέφερα και 7 μπύρες πληρώσαμε 103 ευρώ.
Η ποιότητα ήταν πολύ καλή οπότε μάλλον θα το ξαναεπισκεφτούμε.