Μεγάλη ποικιλία από μπύρες, χώρος με πέτρα και ξύλο.

04 Μαι 2018

Ήρθε η ώρα μετά από τόσες επισκέψεις να γράψω και εγώ μια κριτική για ένα στέκι που ποτέ δεν είναι άδειο. Ένα στέκι που μετρά 25 χρόνια ζωής αλλά δεν έχει ξεχαστεί στον χρόνο. Πολλοί μάλιστα θαμώνες του, ήταν αγέννητοι όταν πρωτολειτούργησε.

3 επίπεδα,3 bar,40 τραπέζια και 355 καθίσματα σας υπόσχονται πως θα περάσετε όμορφα τον χρόνο σας, μαζί με την παρέα σας. Με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα έχετε φροντίσει να κλείσετε τραπέζι γιατί συνήθως γίνεται χαμός!

Το ξύλο και η πέτρα θα σας κάνουν να νιώσετε ζεστά και οικεία, οι όμορφες παρουσίες δεν λείπουν από τον χώρο, ενώ και ο κατάλογος έχει επιλογές για όλα τα γούστα. Το Arch βρίσκεται σε πεζόδρομο, πολύ κοντά στη Θηβών. Για το πάρκινγκ δεν θα δυσκολευτείτε ιδιαίτερα, αν και εκεί κοντά υπάρχουν 3-4 ρακάδικα που και αυτά έχουν το δικό τους κοινό και μπορεί να συναντήσετε πληθώρα οχημάτων. Ο εξωτερικός χώρος σε παραπέμπει σε γερμανικό σαλέ, ξεχωρίζει στην περιοχή και δε νομίζω να υπάρχει ντόπιος που να μην έχει κάνει επίσκεψη. Στα αρνητικά συγκαταλέγονται τα φθαρμένα τραπέζια, βέβαια με τόσο κόσμο είναι αδύνατον να σέβονται όλοι τον χώρο, ενώ και η μουσική είναι ξένη και βαριά για τα δικά μου γούστα (αυστηρά rock, μεταλ) αν και όχι τόσο δυνατή ώστε να σε εκνευρίζει.

Σαν γνήσιο τέκνο του Ask4food, όταν κάνω επίσκεψη, είναι φυσικά για να φάω! Οπότε έχουμε και λέμε. Είτε τηλεφωνικώς είτε όταν φτάνουμε στο μαγαζί, μιας και μπορεί να υπάρχει αναμονή, τονίζουμε ότι έχουμε έρθει με άγριες διαθέσεις. Αν λοιπόν κάνετε επίσκεψη και δεν είστε πάνω από 4 άτομα, αναφέρετε το. Έχω διακρίνει μια αμηχανία στις αντιδράσεις τους. Από κει και πέρα, μια χαρά τα πάνε. Θέλουν να εξελίσσονται, έχουν αρκετή ζωντάνια μέσα στο μαγαζί. Για να προλάβω, κέρασμα δεν έχουμε δεχθεί ποτέ από το μαγαζί, όχι ότι το επιδιώκουμε. Αυτό που είναι αδιανόητο όμως σε κάθε επίσκεψη είναι πως μετά την παραγγελία μας, τοποθετούν ένα σουπλά στη μέση με 2 πιρούνια και ένα μαχαίρι στα 2 άτομα. Οπότε έχουμε σειρά αναμονής για να κόψουμε τα κρεατικά!

Ο κατάλογος έχει "εύκολες" επιλογές, χωρίς να κουράζει. Γευστικά ικανοποιητικός. Προσφέρει τα κλασικά onion rings και chicken wings (6 ευρώ), πατάτες με τσένταρ και μπέικον στα 4 ευρώ (vfm αν δεν θέλετε να πιείτε μπύρα ξεροσφύρι, όχι τρομερά γευστικές πάντως), κλάμπ σάντουιτς κλασικό ή με κοτόπουλο( 6 και 7 ευρώ). Κλασικές ποικιλίες σε τυριά, αλλαντικά και μιξ (μικρή και μεγάλη), λουκάνικα και κρεατικά (14 η μικρή,22 η μεγάλη).

Ανα διαστήματα λοιπόν έχω δοκιμάσει διάφορα πιάτα:

- Πατάτες με τσένταρ και μπέικον, στα 4 ευρώ. Αναφέρονται στον κατάλογο ως φρεσκοτηγανισμένες αλλά κατά 99% είμαι σίγουρος πως είναι κατεψυγμένες που τηγανίζονται εκείνη τη στιγμή. Οι κλασικές κυματιστές που βγαίνουν όλες μια κοψιά από το εργοστάσιο. Με το τσένταρ και το μπέικον μια χαρά τρώγονται. Είπαμε, ότι πρέπει για να μην κατεβαίνει η μπύρα ξεροσφύρι.

- Nachos, στα 9 ευρώ. Αναφέρεται στον κατάλογο ως λαχταριστός συνδυασμός με νάτσος (τα κλασικά του εμπορίου), ζουμερό μοσχαρίσιο κιμά, χειροποίητη cheddar sauce, guacamole, sour cream και καυτερές πιπεριές jalapenos. Χορταστικό ορεκτικό για 2 άτομα μεν, λίγο υπερτιμημένο δε. Τα νάτσος βρίσκονται σε ποσοστό 70-30, ο κιμάς μια χαρά μαζί με τα υπόλοιπα υλικά, όμως όλα αυτά τα υλικά δεν μπορούν να απλωθούν ομοιόμορφα στο στενό σκεύος που προσφέρονται. Πολλά νάτσος φαγώθηκαν σκέτα.

- Ποικιλία από λουκάνικα, η μικρή στα 14 ευρώ. Έρχονται 8 λουκάνικα με 2 σωσάκια σε μπολάκια (μουστάρδα-κέτσαπ). Οι επιλογές είναι αρκετές (αυστριακά και γερμανικά). Αναφέρονται τα: Νυρεμβέργης, debrecener, γεμιστό με τυρί, Φρανκφούρτης με τυρί και μπέικον, ένα άλλο μοσχαρίσιο, πεπερόνι, bratwurst, bockwurst. Γευστικά είναι ικανοποιητικά, θυμάμαι κρατούσαν λίγο λάδι παραπάνω, οπότε προσοχή όσοι έχετε ευαίσθητα στομάχια. Ακόμη και η μικρή ποικιλία ικανοποιεί και 3ο άτομο. Αξιοπρεπής επιλογή συνοδευτικού, χορταστικά στο μάτι.

- Μπριζολάκια, στα 9 ευρώ. Ψημένα στη σχάρα,3 χορταστικά τεμάχια, πολύ ζουμερά και φρέσκα. Συνοδεύονται από νόστιμη και χειροποίητη Jack Daniel's sauce και χορταστικό πουρέ φρέσκιας πατάτας, πραγματικά πολύ νόστιμος. Πολύ καλή επιλογή, προτείνεται.

- Σνίτσελ, στα 9 ευρώ. Πιο μεγάλη μερίδα δε νομίζω να έχω ξαναδεί στη ζωή μου. Χοιρινό σνίτσελ, συνοδευόμενο με λευκή σάλτσα μανιταριών και μπέικον, ώστε να "χρωματίζει" τη γεύση και να σπάει τη μονοτονία. Οι πατάτες τηγανιτές όντως φρέσκες εδώ. Πραγματικά χορταστικό πιάτο, απόλυτο vfm μιας και γευστικά είναι ότι ακριβώς περιμένεις! Καλοψημένο και ζουμερό. Και μόνο αυτό να φας, έχεις χορτάσει.

- Πανσετάκια, στα 9 ευρώ. Ζουμερά κομμάτια πανσέτας (είναι αλήθεια), μαριναρισμένα με μέλι. Ψήνονται στη σχάρα και συνοδεύονται με πατάτες βουτύρου και χειροποίητη μπάρμπεκιου σως. Οι πατάτες λίγες ως συνοδευτικές, το κρέας νόστιμο και αυτό, καλής ποιότητας. Η μπάρμπεκιου σως άρεσε ιδιαίτερα και συγκριτικά με αυτή των μπριζολακίων, κέρδισε στα σημεία. Ικανοποιητική μερίδα 5 τεμαχίων.

- Burger Royal, στα 14 ευρώ. Αρκετά Instagramικό πιάτο, με μια πιατέλα γεμάτη από burgers που ποσοτικά το κάθε ένα είναι περίπου τα 3/5 ενός κανονικού, και πατάτες τηγανιτές, όχι οι φρέσκες αλλά οι "φρεσκοτηγανισμένες" country. Έχουμε και λέμε:

1) Burger με σνίτσελ κοτόπουλου και δροσερή coleslaw. Κέρδισε τις εντυπώσεις. Υπερβολική ποσότητα σνίτσελ που ξεχείλιζε από το ψωμί.

2) Burger με μπριζολάκι χοιρινό και χειροποίητη μπάρμπεκιου σως. Αρκετά ζουμερό κρέας, νόστιμο.

3) Burger με χειροποίητο μπιφτέκι κοτόπουλο, iceberg και απαλή βινεγκρέτ. Καλή σκέψη αλλά το μπιφτέκι ήταν στεγνό ενώ και η γέμιση άδεια, χωρίς να μπορεί να το χρωματίσει. Καλή σκέψη, όμως κάποιο υλικό χρειάζεται να προστεθεί.

4) Burger με χειροποίητο μοσχαρίσιο μπιφτέκι, τηγανιτό αυγό, χειροποίητη bbq σως (spicy) και καραμελωμένα κρεμμύδια. Νόστιμο αποτέλεσμα λόγω περισσότερων υλικών, το αυγό έδενε καλά. Το κρέας θα μπορούσε να ήταν λιγάκι πιο ζουμερό.

Το ψωμάκι σε όλες τις περιπτώσεις είναι σουσαμένιο και φρυγανισμένο, μην περιμένετε κάτι μπριοσένιο.

- Ποικιλία κρεατικών, στα 22 ευρώ η μεγάλη. Φιλέτο κοτόπουλο, ψαρονέφρι, πανσέτα, σνίτσελ χοιρινό και χειροποίητο μπιφτέκι. Ικανοποιητική για 4 άτομα, με ζουμερά κρεατικά, ειδικά το ψαρονέφρι και το σνίτσελ, με λίγο πιο πίσω το μπιφτέκι. Συνοδεύονται από onion rings, πατάτες τηγανιτές και 3 σως (μουστάρδα, κάτι σαν μαγιονέζα και κέτσαπ αν θυμάμαι καλά). Από τις καλές ποικιλίες που έχω δοκιμάσει έξω, παίρνει ίδιο βαθμό με αυτή του Birra Birra.

- Mπράουνι, στα 5 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Δεν με ικανοποίησε, δεν ήταν τραγανό, είχε καραμέλα αλλά γενικότερα δεν είχε κάτι να προσφέρει ούτε να αναδείξει τα υλικά. Δυστυχώς, έχω φάει καλύτερα ακόμη και σε κοινές καφετέριες.

Οι τελικές εντυπώσεις είναι σίγουρα θετικές, αν αναλογιστούμε πως σε έναν χρόνο έχω κάνει 6-7 επισκέψεις. Για τις μπύρες δεν έχω να αναφέρω πολλά μιας και υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές,22 βαρελίσιες και 128 μπουκάλια από πολλές χώρες, ενώ και οι νέες ελληνικές δεν απουσιάζουν. Η τιμολόγηση είναι όπως σε κάθε μπυραρία, λιγάκι τσιμπημένη (6 ευρώ η 500άρα Weiss).

Από κει και πέρα, το Arch έχει φανατικό κοινό που ακόμη και με λίγα χρήματα μπορεί να περάσει μια όμορφη βραδιά, αρκεί να έχει κάνει κράτηση. Ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει είναι ότι πρέπει μόλις πέφτει ο ήλιος...

Επειδή έγκριτο μέλος του σάιτ μου ζήτησε την άποψη μου για επίσκεψη, του πρότεινα το Birra Birra αν επικεντρωθεί στο φαγητό, ενώ το Arch το πρότεινα αν δώσει περισσότερο βάρος στην ατμόσφαιρα. Η επιλογή είναι δική σας...

Επόμενη στάση... Green Rose!

Y. Γ Έχω την εντύπωση πως ανά διαστήματα, διοργανώνουν διάφορα events.

19 Μαι 2018

Η Arch είναι μια κατηγορία από μόνη της. Από τις λίγες σταθερές αξίες. Δεν υπάρχουν πολλά μαγαζιά που κοντεύουν τα 30!

Εμείς στο Περιστέρι την ξέρουμε από πάντα! Την επισκεπτόμαστε συχνά, κατόπιν κράτησης βέβαια, γιατί αν πας μέρα και ώρα αιχμής, θα φύγεις όπως πήγες.

Η κουζίνα "φυσάει" γενικά, αυτό που τρώμε όμως όταν είμαστε μεγάλη παρέα είναι το mix grill, που έχει καλαμάκια, πανσέτες, μπιφτέκια, ψαρονέφρι, σνίτσελ, 3 ντιπς και πατάτες με onion rings για γαρνιτούρα.

Ό, τι πρέπει για να συνοδεύσεις όποια μπύρα και να έχεις διαλέξει!