MATILDE PIZZA BAR
Ιταλία

Γκάζι

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Antipasti και pizza με λεπτή, ιταλική ζύμη στον ξυλόφουρνο, κοκτέιλ.

10 Οκτ 2012

Πολύ ακριβό και με στυλ που δεν ταιριάζει (pizza πουλάτε παιδιά...).

Ψητά λαχανικά 9 ή 10 ευρώ σε ποσότητα ΑΣΤΕΙΑ. Παιδάκια... μάλλον ζείτε αλλού.

Ποιότητα των 2 pizza που φάγαμε σχετικά καλή.
Τα γλυκά πάρα πολύ καλά.

Έφυγα πεινασμένος.

26 Σεπ 2012

Αναγκάζομαι να κοινοποιήσω προσωπικά δεδομένα, όμως δε γίνεται αλλιώς. Η ΜΑTILDE βρίσκεται ακριβώς απέναντι από το γραφείο μου, έτσι την παρακολουθήσαμε να ετοιμάζεται επί μήνες ν' ανοίξει, παράλληλα με το SHAMONE και το BOLLYWOOD, που βρίσκονται απέναντι και δίπλα της.

Μολονότι είχα συμπτωματικά πάρει όχι τις καλύτερες πληροφορίες για το business style του ιδιοκτήτη, δεν πτοήθηκα και μόλις το μαγαζί άνοιξε πήγα και το δοκίμασα. Έγραψα την κριτική μου, την έβαλα στο στικάκι μου και περίμενα, μήπως προκύψει δεύτερη ευκαιρία να πάω.

Δεν προέκυψε. Εν τω μεταξύ κότσαρε ο mihos μια απόλυτα σωστή και σχετικά λιγόλογη κριτική (φαίνεται δεν είχε χτυπήσει αρκετά κοκτέιλ πριν ή μετά) που με κάλυψε πλήρως. Συνέχιζα να βλέπω όλον αυτό τον καιρό κάθε μεσημέρι το προσωπικό της κουζίνας να μεταφέρει από μια κοντινή αποθήκη-ψυγείο υλικά κάθε είδους στην κουζίνα της MATILDE. Κοινό χαρακτηριστικό: Ουδέποτε είδα να βγαίνει από εκεί ή να έρχεται τέλος πάντων σ' αυτό το μαγαζί ένα καφάσι φρέσκες ντομάτες. Μέχρι και ο μαϊντανός έχω την εντύπωση ότι ήταν κατεψυγμένος.

Όπως έγραψαν οι περισσότεροι, ο μέσα χώρος ήταν μικρός και ψευτοντιζαϊνάτος. Ότι άξιζε ήταν ο έξω χώρος, όπου όμως γρήγορα τον επισκίασε το SHAMONE. Οι πίτσες νόστιμες, δεν μπορώ να πω, όμως τσιγγούνικες, σαν να τοποθετούσε ο θείος Σκρουτζ τα υλικά. Και πολύ ακριβές γι' αυτό που ερχόταν στο τραπέζι. Τα σωστά κοκτέιλ δεν έφθαναν, για να κρατήσουν την πελατεία, που την έβλεπα να μειώνεται.

Consilieri, το κέρδισες το στοίχημα με τη γυναίκα σου! Μια ανακοίνωση (στα αγγλικά!) στην είσοδο του καταστήματος πληροφορεί ότι η MATILDE μεταφέρεται σε μεγαλύτερους χώρους στο Ψυχικό. Άρα λοιπόν, προθέρμανση έκανε έναν ολόκληρο χρόνο στον Κεραμεικό; Ή μήπως το εδώ μάλλον νεανικό κοινό δεν είναι τόσο εύπιστο όπως το έχω συχνά χαρακτηρίσει; Ή πάμε για πιο λεφτάδες;

Καλή επιτυχία, MATILDE! Κορόιδα never die! Ψυχικιώτες, το νου σας!

23 Σεπ 2012

Πήγαμε οκτώ άτομα πέμπτη βράδυ και είμασταν σχεδόν το μόνο τραπέζι..Πήραμε 6 πίτσες, 3 ορεκτικά και 2 γλυκά ενώ κάποιες από τις κοπέλες πήραν και κοκτέιλ.

Το φαγητό ήταν καλό δεν μπορώ να πω..ο χώρος από αδιάφορος έως κακόγουστος και εντέλει πληρώσαμε 40 ευρώ το άτομο το οποίο το θεωρώ τραγικό για να φας πίτσα.
Υπάρχουν πολύ καλύτερα ιταλικά στην Αθηνα και με πολύ καλύτερες τιμές.
Δεν θα το συνιστούσα

10 Σεπ 2012

Ο λόγος που έχω κολλήσει.. με το συγκεγκριμένο σάιτ είναι η πολλή σωστή, έγκυρη και αμερόληπτη κριτική των χρηστών. Δεν έχω παρά να συμφωνήσω μαζί σας. Είχε προταθεί το μαγαζί από σάιτ μεγάλης επισκεψημότητας και πήγα από περιέργεια.

Δεν πρόκειται να ξαναδοκιμάσω. Έχω βάλει και στοίχημα με τη γυναίκα μου για το πότε θα κατεβάσει ρολλά. Αν και το promotion παίζει ρόλο δυστυχώς..

21 Μάρ 2012

Τρίτη βράδυ και το μαγαζί σχεδόν άδειο...

1. Φαγητό
Τα 2 πιάτα που επιλέξαμε ήταν εξαιρετικά. Σαλάτα ρόκα με καρπάτσιο μοσχαριού,λάδι τρούφας και ροζ πιπέρι( θα προτιμούσα να είχε παραπάνω σαλάτα και λιγότερο καρπάτσιο) και την πίτσα zucca με πουρέ κολοκύθας ( ο,τι πιο νόστιμο και πρωτότυπο έχω φάει σε πίτσα). Για αρχή μας έφεραν πεντανόστιμα ψωμάκια με συνοδεία πέστο τσίλι και κολοκυθάκια τουρσί (θα μπορούσα κάλλιστα να γευματίσω μόνο με αυτά...). Στο φαγητό 8α εντάξω και το δροσιστικό κοκτέιλ που επέλεξα με τζίντζερ και λαιμ.

2. Εξυπηρέτηση
Πολύ φιλική και νεαρή σερβιτόρα μας κατατόπισε στο μενού αφήνοντας μας τις καλύτερες εντυπώσεις! Το φαγητό ήρθε γρήγορα.
3. Χώρος
Ο χώρος αποτελεί ένα ακόμη δείγμα του βιομηχανικού ντιζάιν. Επειδή βρήκα αρκετά αυθεντικό τόσο τον χώρο και την περιοχή, όσο και το προσωπικό που τον πλαισίωναν βαθμολογώ με 4 δίχως 2η σκέψη! Στα + και η μουσική από τον ντι τζει.

Εν κατακλείδι, το μαγαζί προσφέρει νοστιμότατο ιταλικό φαγητό σε έναν μοντέρνο πρωτότυπο χώρο με κάπως τσιμπημένες τιμές (για τα παραπάνω και μια μπύρα βαρέλι ο λογαριασμός ανήλθε στα 50 ευρώ περίπου). Οκ, το γεύμα μας ήταν 100% απολαυστικό αλλά για τις μέρες μας, 50 ευρώ το ζευγάρι για έξοδο τύπου 'πάμε για πίτσα' παραείναι πολλά...

03 Φεβ 2012

βρεθηκα στο συγκεκριμενο μερος πρωτη φορα κατα τυχη προχθες,
περνωντας απ'εξω μου αρεσε πολυ ο χωρος και σκεφτηκα να μπω.
πραγματικα το περιβαλλον πολυ ομορφο, οσον αφορα το δικο μου γουστο.

και μετα αρχισα να ξενερωνω σιγα σιγα..με το "δηθεν" της υποθεσης.
σερβις:σνομπ¨,"σου κανω χαρη που σε εξυπηρετω."
μενου:πολυ ενδιαφερουσες ιδεες σαν συληψη,παταγωδης αποτυχια στην εκτελεση.

πιατα χωρις σπιρταδα και νοστιμια.
ασε που τσιγκουνευονται και τα υλικα,(1 μανιταρι βρηκα στην ατομικη πιτσα μου,την πληρωσα και 13 ευρω!)
περιβαλλον:πολυ ομορφο και ζεστο,σαν μειον ,ισως καποιους να ενοχλει η πολυ δυνατη μουσικη.
τιμες:πολυ υψηλες για το φαγητο που σερβιρεται
δεν θα ξαναπηγαινα.

10 Ιαν 2012

Επίσκεψη Κυριακη 8/1/2012. Παρέα 6 ατόμων που στην ουσία θέλαμε να σκοτώσουμε λιγο χρόνο μέχρι να αρχίσει μια παράσταση δίπλα στο Κ44.. Μπήκαμε για ενα πρώτο ποτό το οποίο συνοδέυσαμε με 2-3 πίτσες και κάποιοι με επιδόρπια. 'Οτι δοκίμασα ήταν άνω του μετρίου. Τίποτα το εξαιρετικό και αξιομνημόνευτο μεν αλλά τουλάχιστον ποιοτικά ήταν καλά. Στις πίτσες το ζυμάρι ήταν πραγματικά καλό. Λεπτό και τραγανό χωρίς να είναι ξερό.

Τα toppings ήταν κάπως δήθεν.. Οι συνδυασμοί ήταν ευφάνταστοι μεν - εντύπωση έκανε η πίτσα με γέμιση γλυκιάς κολοκύθας - ακολουθούσαν δε το ιταλικό στυλ που δεν είναι ομοιόμορφα απλωμένα τα υλικά αλλά υπάρχει λίγο σάλτσα εδώ, μια ροδέλα σαλάμι εκεί κλπ. 'Ολα καλά ως εδώ αλλά οι πίτσες ήταν φτωχές. Έλεος δηλαδή σε πίτσα 6 κομματιών να υπάρχουν 2 ροδέλες σαλάμι... από γλυκά δοκίμασα το semifredo που ήταν ευχάριστο μεν αλλά όχι και τίποτα ιδιαίτερο..
Ο χώρος προσωπικά μου άρεσε πολύ..

Μου έβγαζε μια χαλαρότητα σε συνδυασμό και με την φιλική εξυπηρέτηση του μαγαζιού.
Η αλήθεια είναι ότι είναι ακριβό για αυτά που προσφέρει καθώς αν πας για να φας κανονικά (εμείς απλώς τσιμπήσαμε) και με δεδομένο ότι οι μερίδες είναι μικρές κ φτωχές υπολογίζω ότι σίγουρα θέλεις μια πίτσα ανά άτομο + σαλάτα + κάποιο ορεκτικό + γλυκό. Αν θέλεις και να δοκιμάσεις από τα ωραία του cocktail θα φτάσεις εύκολα τα 45-50 € το κεφάλι..
Προσωπικά δεν ξέρω αν θα πήγαινα ποτέ για φαγητό.. Ενδεχομένως να ξαναπήγαινα όπως βρέθηκα και προχτες με μεγάλη παρέα για ενα κομμάτι πίτσα και ενα ποτάκι κυρίως λόγω της ατμόσφαιρας..

20 Δεκ 2011

Ενώ θα μπορούσαν νάτανε όλα καλά, τάκανε όλα λάθος. Ενώ η πίτσα του είναι ιταλική λεπτή, δυστυχώς κυριαρχεί η γεύση του ψωμιού. Ενώ οι σερβιτόρες επιλέχθηκαν για να είναι χαριτωμένες και χάι, δυστυχώς είναι άχαρες και ανίδεες με το αντικείμενο, ενώ προσπαθεί αρχιτεκτονικά να έχει ατμόσφαιρα, εργονομικά πατώνει, ενώ έχει την ευκαιρία λόγω θέσης να είναι τίγκα, εκνευρίζει τους πελάτες με το να κρατάει καβάτζες για φίλους, ενώ θέλει να είναι διαφορετικός, το κάνει με τον πιο λάθος τρόπο π.χ. σερβίροντας κόκκινο κρασί σε ουισκοπότηρο, ενώ έχουμε κρίση, είναι ακριβός.

Μάλλον θα πρέπει να το δει το πράγμα ακριβώς από την αντίθετη σκοπιά από την οποία το βλέπει σήμερα ή να παραιτηθεί και να βάλει άλλονα στη θέση του. Αλλιώς, τα 2άρια και οι μονάδες θα συνεχίζουν να πέφτουν σύννεφο.

23 Οκτ 2011

ΣΥΜΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ, ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΤΟ ΜΕΝΟΥ, ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΤΣΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΩΣ ΚΑΛΕΣ ΜΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΤΗ ΛΕΠΤΗ ΖΥΜΗ, Η ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ. ΑΛΛΑ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ! 25+ ΕΥΡΩ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΙΤΣΑ Ο ΚΑΘΕΙΣ, ΣΑΛΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 3 ΠΟΤΗΡΙΑ ΚΡΑΣΙ. ΕΛΕΟΣ!

22 Ιούλ 2011

Πήγαμε προχθές, 4 άτομα. Ήταν η 2η φορά που επισκεπτόμαστε το μαγαζί και είχαμε καλές εντυπώσεις. Τώρα πια δεν τις έχουμε.
Πρώτον αρνητικό το κλείσιμο του τραπεζιού που έπρεπε να επιβεβαιώσουμε ότι θα φέρουμε ένα "λόχο" για να μας κρατήσουν τραπέζι έξω (τα τραπέζια έξω μας είπαν ότι είναι για πάνω από 6 άτομα.

Απ' ότι αποδείχθηκε βέβαια κάποιο φίλοι-γνωστοί ή εκλεκτοί κάθονταν και 2 έξω. Απαράδεκτη συμπεριφορά, εκτός του ότι άλλα έλεγε ο υπεύθυνος άλλα η σερβιτόρα που έκανε τελικώς την κράτηση.

Αν και ιδιαίτερα ευγενικοί όταν φτάσαμε, τελικώς σερβιρίστηκαμε με τα κυρίως πιάτα (2 πίτσες που κάνουν 5 λεπτά στον ξυλόφουρνο) μετά από 1 ώρα και 15 λεπτά μετά τη σαλάτα. Όλοι γύρω μας φάγανε και ξαναφάγανε αλλά όπως μας είπαν μετά από απορία μας (είμασταν έτοιμοι να φύγουμε) υπήρξε πρόβλημα με την παραγγελία.

Το φαγητό καλό και περιποιημένο όπως και την 1η φορά, φάγαμε σαλάτα με σπανάκι, πολύ δροσερή, πίτσες με μπρεζαόλα και με πανσέτα, εύγευστες με ιταλικό αέρα αλλά σαν κάτι να τους έλειπε.

Τα κοκταίλς πολύ καλά αν και θα έπρεπε να κοστίζουν λιγότερο από 8 ευρώ δεδομένου του μαγαζιού και του ύφους Ήπιαμε βέβαια αρκετά περιμένοντας (8)και πληρώσαμε συνολικά μαζί με το γλυκό που ήταν αρκετά καλό (7 ευρώ:καλτσόνε με νουτέλα και μασκαρπόνε) συνολικά 107 ευρώ.Σχετικά καλά δηλαδή αν σκεφτεί κανείς ότι τα 64 ευρώ ήταν ποτά.

Σημειώνω επίσης ότι πολύ καλή ιδέα τα πρώτα που φέρνουν (τουρσί κρεμμυδιού, λιαστή ντομάτα κλπ) αλλά θα πρέπει να προσέχουν να φέρνουν παραπάνω ψωμάκι (4 μπουκιές για 4 άτομα) διότι είναι αδύνατο να τα φάει κανείς χωρίς ψωμί.

Αρνητικό το ότι μετά από τόση ταλαιπωρία δε μας κέρασαν τίποτα πέραν του λιμοντσέλο που κερνούσαν στάνταρ όλους. Ίσως δεν είμασταν αρκετά φίλοι για να το κάνουν αν και ήταν η 2η φορά και τελευταία φυσικά που πηγαίναμε.

Ευτυχώς ζήτησαν συγγνώμη οι σερβιτόροι, πολύ συμπαθείς αλλά ο υπεύθυνος και ο ιδιοκτήτης ήταν πολύ σνομπ για να το κάνουν προφανώς. Κρίμα γιατί κάποια στιγμή θα πρέπει να μάθουν πως δουλεύει σωστά ένα μαγαζί για να κρατήσει τη πελατεία και να μαζέψει και άλλη, αν θέλει βέβαια, πέραν των κολλητών.

Φυσικά και δε θα τρέξουμε να ξαναπάμε και αυτό εξαιτίας της εξυπηρέτησης και όχι τόσο φαγητού που σε γενικές γραμμές είναι μέτριο, με δυνατά τα κοκταιλς.