09 Ιουν 2017

To εστιατοριο Botrini βρισκεται στο Χαλανδρι, και διαθετει παρκαδορο.
Το καλοκαιρι θα κατσετε εξω, με οτι σημαινει αυτο, λιγη ψυχρα ΒΠ, λιγο κουνουπια κτλ

Αν πιστευετε οτι προκειται για καποιο τυπικο ιταλικο εστιατοριο, χασατε.
Οταν στο μενου λεει οτι εχει ορεκτικο πιτσα, εννοει καλωσορισμα με καναπεδακια.
Αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο (για την ακριβεια, εμενα μου αρεσαν τα συγκεκριμενα με σως βασιλικου), απλα το ξεκαθαριζουμε για τους υποψηφιους πελατες.

Το μακαρον απο φουντουκι αρεσε σε ολους στην παρεα, πρωτοτυπο και γευστικο.

Το "αυγο" πολυ κρεμωδες για τα γουστα μου, σε καποιους αρεσε.

Ξιφιας carpaccio, νομιζω το καλυτερο πιατο και απολυτως καλοκαιρινο, δημιουργικο, ευγεστο, πρωτοτυπο, ισορροπημενο.

Παπαρδελες με παπια και τρουφα.
Το λεμονι ηταν περισσοτερο απο οσο θα ηθελα προσωπικα, αλλα δεν μενω σε αυτο γιατι τα θεματα γουστου ειναι υποκειμενικα. Ομως τρουφα και κακαο δεν καταλαβα. Η παπια ηταν σε μορφη κιμα, αυτο ηταν καλο σαν ιδεα.

Η ουρα απο μοσχαρακι γαλακτος σερβιρεται με μανιταρι πορτσινι κομμενο σε φετες και πιθανως με καποιο μαριναρισμα, σε αλλους αρεσε η ιδεα με το πορτσινι, καποιοι το βρηκαν οχι τοσο καλο.

Τα γλυκα εξαιρετικα, με το τσουρεκι a la greca να συνδιαζει γευση, πρωτοτυπια και εμφανιση.

Η εξυπηρετηση αριστη και ταχυτατη (ειχαμε τελειωσει το μενου σε 1 ωρα και ενα τεταρτιο νομιζω), εστω σε μια ευκολη μερα, δουλευουν πανω στον τομεα αυτο μετα απο καποιες αστοχιες που ειχαν στο παρελθον.

ΥΓ: Δεν απευθυνομαι σε κανεναν συγκεκριμενα: Παρακαλω τους.. συναδελφους κριτικους να μην γραφουν "σεντονια" με αχρηστες πληροφοριες οπως πχ τα αισθηματικα τους, τις αναμνησεις τους, τις νεανικες προσδοκιες τους απο την ζωη κ. ο. κ., ΔΕΝ εχουμε στηλη σε εφημεριδα που πρεπει να γεμισουμε με Χ λεξεις παση θυσια.

29 Οκτ 2016

Ήθελα να πάω για πολύ καιρό στο Botrini' s αφού αποτελεί ένα από τα λίγα εστιατόρια της Αθήνας με αστέρι Michelin. Δυστυχώς η εμπειρία μου ήταν σε μεγάλο βαθμό απογοητευτική, κυρίως λόγο της πολύ κακής σχέσης ποιότητας τιμής.

Ο εσωτερικός χώρος του εστιατορίου είναι όμορφος και ήρεμος χωρίς ωστόσο να είναι κάτι το απίστευτο. Το service είναι εντυπωσιακά καλό, τα κενά ανάμεσα στα πιάτα ήταν πολύ μικρά σε αντίθεση με άλλα παρόμοια εστιατόρια.

Ως προς το φαγητό, το εστιατόριο είναι καλό χωρίς ωστόσο να είναι κάτι το εντυπωσιακό. Το πρώτο πιάτο ήταν μικρό, για καλωσόρισμα, και ονομάζεται ‘Η Δική μας Πίτσα’. Ήταν πραγματικά εξαιρετικό. Στη συνέχεια ακολούθησε το Μακαρόν (το οποίο περιείχε και φουα γκρα) και ήταν επίσης ένα πολύ νόστιμο πιάτο. Ακολούθησαν το ‘Αυγό’ και η έκπληξη του σεφ (η οποία ήταν το πιάτο ‘Κάτι σαν Πίτα Γύρο’) τα οποία αν και ενδιαφέροντα πιάτα δεν λέγανε κάτι το ιδιαίτερο. Το επόμενο πιάτο, το ‘Παντζάρι’, ήταν εξαιρετικό καθώς περιείχε παντζάρι σε πολλές διαφορετικές μορφές και ήταν τόσο πρωτότυπο όσο και εύγευστο. Τα δύο τελευταία ορεκτικά ήταν το ‘Fish and Chips’ και το ‘Illusion’ (το οποίο είναι πολύ παρόμοιο με χτένι χωρίς να είναι χτένι, έτσι εξηγείται και το όνομά του) τα οποία ήταν καλά αλλά μέχρι εκεί. Τώρα περνάμε στα κυρίως. Το πρώτο ήταν το ‘Σαν Καρμπονάρα’ το οποίο ήταν ένα πολύ δυνατό πιάτο. Στη συνέχεια είχαμε τις ‘Φρέσκες Ψαρο – Αναμνήσεις’ ένα κακό πιάτο που ήταν και το μεγαλύτερο από πλευράς ποσότητας του μενού. Το ψάρι ήταν παραψημένο και το πιάτο ήταν τελείως αδιάφορο. Στη συνέχεια περνάμε στο τελευταίο κυρίως, το ‘Ζαρκάδι Grand Veneur’, το οποίο επίσης δεν ήταν κάτι το τρομερό, αν και εδώ πρέπει να τονίσω ότι γενικά δεν μου αρέσει το κυνήγι οπότε μπορεί να μην είμαι αντικειμενικός. Στα γλυκά περνάμε στο ‘Υποβρύχιο της Παιδικής μου Ηλικίας’ το οποίο είναι απλά για να αλλάξει η γεύση. Στη συνέχεια έχουμε το ‘Σαν Ένα Γλυκό Τζατζίκι’ το οποίο αν και αδιαμφισβήτητα πρωτότυπο δεν ήταν ιδιαιτέρως γευστικό. Τέλος το μενού κλίνει με το ‘Τσορεκ α λα Γκρέκα’, το οποίο είναι ένα εξαιρετικό πραγματικά πιάτο και είναι σαν ένα πολύ πρωτότυπο τσουρέκι (προσωπικά μου θύμισε και λίγο λουκουμά τόσο σε γεύση όσο και σε εμφάνιση).

Περνάμε τώρα στη κρίσιμη ερώτηση: αν το εστιατόριο έχει καλή σχέση ποιότητας – τιμής. Η απάντηση είναι όχι. Αν και γευστικά είναι σίγουρα καλό αυτό είναι αναμενόμενο δεδομένου του επιπέδου και των τιμών του. Αν το Botrini’ s συγκριθεί με άλλα εστιατόρια του επιπέδου του, όπως το CTC και το Hytra φαίνεται ότι υστερεί σημαντικά. Στη Hytra, για παράδειγμα (η οποία κατά τη γνώμη μου έχει και καλύτερο φαγητό) με την τιμή του μενού του Botrini’ s παίρνεις και wine pairing (το οποίο στο Botrini’ s δεν υπάρχει καν σαν επιλογή). Έτσι λοιπόν παρά το γεγονός ότι γευστικά είναι σε γενικές γραμμές ένα καλό εστιατόριο δεν το προτείνω επειδή σε αντίστοιχα εστιατόρια μπορείτε να φάτε ταυτόχρονα καλύτερα και φθηνότερα.

18 Οκτ 2016

Πηγαμε στο εν λογο εστιατορια Παρασκευή 14 Οκτωβρίου! Το εστιατοριο απο αποψη χωρου ηταν μετριο τουλαχιστον για τα γουστα μας! Το service τραγικο μας αφηναν χωρις να μας ξαναγεμισουν το νερο για αρκετη ωρα! Ας περασω λοιπον στο ζουμι!

Παραγγειλαμε το traveling menu το οποιο ηταν στα 100€ περιπου και ερχεται η ωρα για το κρασι οπου θελαμε να μας προτεινουν ενα ροζε να σημειωσω οτι στα ροζε το πιο ακριβο στοιχιζε 40€!

Μας λεει ο σεριβιτορος οτι ειναι προτιμοτερο να παρουμε ενα λευκο! Και ετσι εγινε! Να επισημανω οτι σε κανενα εστιατοριο τετοιου ειδους ουτε στην ελλαδα ουτε στο εξωτερικο δεν μας εχουν προτεινει ενα κρασι που να ξεφευγει πολυ σε χρηματα χωρις να μας ενημερωσουν οποτε θεωρησαμε οτι θα κυμαινονταν το πολυ στα 60€!

Ξεκιναμε λοιπον το γευμα μας το οποιο δεν ηταν σε καμια περιπτωση ανταξιο Michelin! Ο σερβιτορος τραγικος περνουσαν 10' χωρις να εχουμε κρασι στο ποτηρι μας! Και φτανει η στιγμη για το κυριως, οπου έρχεται η κοπελα να μας ενημερωσει οτι μπορουμε να επιλεξουμε αναμεσα σε δυο χωρις φυσικα να μας ενημερωσει οτι αν παρουμε διαφορετικα θα τα χρεωθουμε επιπλεον!

Ο κυριος Μποτρινι ηταν στο εστιατοριο και χαιρετισε ολους εκτος απο εμας και αλλη μια παρεα! Πολυ κακο!!!!!! Και ερχεται η στιγμη του λογαριασμου οπου καταληξαμε 2ατομα να πληρωσουμε 320€!!!!!!!!! Σοκ!!!!!!!!! Δεν μπορουσαμε να πληρωσουμε με χρεωστικη καθως υπηρχε προβλημα δικο τους! Πληρωσαμε λοιπον μετρητα! Δεν μας πειραξε το ποσο που πληρωσαμε απλως νιωσαμε οτι μας εξαπατησαν!!!!! Αν καποιος επιθυμει να παει σε εστιατοριο με αστερι Michelin υπαρχουν πολυ καλυτερα!!!!! Δεν το προτεινω και σε καμια περιπτωση δεν θα ξαναπηγαινα!!!!!!