Γρήγορο Ιταλικό φαγητό. Ανοιχτό κάθε μέρα από το πρωί.

07 Μάρ 2018

Κλασικός προορισμός η Καισαριανή για εμάς. Όμως όχι για τα γνωστά ταβερνάκια αλλά για την Nonna Edda. Από την πρώτη φορά που πήγα προ τριών ετών ως την τελευταία πολλά έχουν αλλάξει στη γειτονιά αυτή αλλά όχι η ποιότητα της πίτσας. Κάθε φορά που πηγαίνω αναρωτιέμαι γιατί άργησα τόσο από την προηγούμενη φορά.

Διαβάζοντας απλώς τις τελευταίες κριτικές αναρωτιέμαι αν μιλάμε για την ίδια πιτσαρία...
Ας ξεκινήσουμε από τα εύκολα, Σε καμία περίπτωση δεν το χαρακτηρίζεις εστιατόριο. Δυο τραπέζια μέσα και τρία-τέσσερα έξω στο πεζοδρόμιο όταν βοηθά ο καιρός. Προφανώς εξυπηρετεί και delivery κατά κόρον. Εμείς λόγω αποστάσεως δεν παραγγέλνουμε οπότε όταν επιθυμούμε πίτσα πηγαίνουμε και την απολαμβάνουμε ζεστή εκεί. Η εξυπηρέτηση πάντα εξαιρετική και γρήγορη.

Δεν έχω δοκιμάσει τίποτα άλλο παρά πίτσα στη Nonna Edda. Ούτε σαλάτες ούτε μακαρονάδες, το ομολογώ. Η ζύμη λεπτή και καλοψημένη, αυθεντική ιταλική πίτσα στην Αθήνα. Οι επιλογές που προσφέρονται στον κατάλογο είναι πολλές. Μπορείτε να τις εμπιστευθείτε. Μέχρι στιγμής δεν έχω δοκιμάσει κάποια που δε μου άρεσε. Ιδιαίτερη αδυναμία η Tartufata (μανιτάρια, κρεμμύδι και λάδι τρούφας) και η Affumicata (provola και prosciutto). Πολύ καλή και η ομώνυμη Nonna Edda (πικάντικη με σάλτσα τομάτας), ενώ οι δυο προηγούμενες είναι λευκές πίτσες χωρίς τομάτα. Δεν έχω προσθαφαιρέσει υλικά έως τώρα γιατί οι επιλογές με καλύπτουν απόλυτα.

Το VfM για μένα είναι εξαιρετικό. Οι πίτσες πωλούνται σε δύο μεγέθη, κανονικό και γίγας. Το κανονικό είναι υπεραρκετό για να χορτάσει ένας ενήλικας. Στο γίγας (νομίζω στοιχίζει 14 ευρώ) μπορείτε να ζητήσετε να σας τη φτιάξουν μισή μισή ώστε με μία πίτσα να δοκιμάσετε δύο παραλλαγές. Το κόστος της κανονικής είναι 8 ευρώ αλλά η τελική νοστιμιά και τα υλικά που χρησιμοποιούνται κατοχυρώνουν τη Nonna Edda πάντα στο μυαλό μου ως οικονομική λύση για την ποιότητα που προσφέρει. Συνήθως λοιπόν πληρώνουμε 16 ευρώ για δύο κανονικές πίτσες συν τα ποτά (μπύρες, αναψυκτικά).

Όπως εξήγησα εξ αρχής πηγαίνω εκεί για να απολαύσω πίτσα, όχι σάλα εστιατορίου ή ατμόσφαιρα. Δε με απογοήτευσε ποτέ. Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα.

11 Ιούλ 2017

Επισκευτικα μια νυχτα το μαγαζι ψαχνοντας ενα μερος να φαω καλη πιτσα,
Έφτασα εκατσα μικρος χωρος τραπεζακια έξω στο πεζοδρόμια απλα και περιττά
Καθομαστε εγω με τον φιλο μου έρχεται η κοπελιτσα απο μεσα μας φερνει τους καταλογους

Συνηδοιτοποιω οτι το μονο που υπαρχει στους καταλογους ειναι πιτσα και αναψυκτικα, ρωταω την κοπελα για της σαλατες και της μακαροναδες και μπυ απαντάει οτι κανανε καποιοες αλλαγες και τα αποαυραν οκ λεω πιτσα ηρθα να φαω ας φαω.

Παραγγελνω μια πιτσα στην. οποια ηθελα να προσθέσω ενα υλικο ακομα τι το ηθελα? Εκτός οτι ρωτηας αν. γίνεται να το προσθέσουμε και μου απάντησαν ναι βεβαίως, δεν μου την φτιαξαν ποτε επέμεναν οτι δεν ταιριαζει και οτι δεν μου την φτιάχνουν κτλπα.
Ντροπη πραγματικα σηκωθηκα εφυγα χωρις να φαω εχασα τον χρονο μου αντιεπαγγελματιες στην κυριολεξια, να προσπαθουν να σε ταισουν αυτο πουθελουν αυτοι και οχι ο πελατης.
Δεν θα ξαναπαω ποτε ξανα μονο αν αλλαξουν προσωπικό και συμπεριφορά.

10 Αυγ 2016

Ακουγα πολλά. Αρα έπρεπε.
Προφανώς margherita για να διακρίνω γεύσεις.
Με λίγα λόγια.

Το προϊόν είναι συνολικά καλό. Ενσταση διατυπώνω μόνο για το ζυμάρι. Που ενώ ήταν θαυμάσια ψημένο, το βρήκα άγευστο. Λείπει αλάτι κατά τη γνώμη μου.
Ντομάτα και μοτσαρέλα μια χαρά.
Θα ξαναπάρω; Ναι, αλλά όχι αμέσως.

05 Αυγ 2016

Χώρος - 0.. Αν φάτε έξω, δίπλα σας θα είναι τα Παπάκια-delivery του μαγαζιού και θα φάτε μαζί με την πίτσα σας και όλο το καυσαέριο της Καισαριανής.

Εξυπηρέτηση - Άριστα.. Ένας ήρθε για στρώσιμο τραπεζιού (λέμε τώρα.. πλαστικά πιάτα συνοδεύουν τη πίτσα).. ένας για παραγγελία και ένας για σερβίρισμα και λογαριασμό.

Γεύση.. Αδιάφορη.. Όποιος έχει φάει στην Ιταλία πίτσα, καταλαβαίνει ότι αυτό δεν έχει σχέση με ιταλία. ΜΙα απλή μαργαρίτα πίτσα με σάλτσα Pummaro (ούτε καν ντομάτα), και ζύμη λεπτή. Αν η λεπτή ζύμη, θεωρείται Ιταλική Πίτσα.. οκ!!

Value for money.. στο τέλος πήγαμε για σουβλάκια!

Εθνικής Αντιστάσεως 62-64, Καισαριανή