ΡΟΥΜΕΛΗ (Ο ΤΣΟΝΤΑΣ)

Σουβλάκι & Σχάρα

Κων/πόλεως 34 & Προύσσης, Βύρωνας [Χάρτης]

Παϊδάκια και άλλα κρεατικά στη σχάρα.

Σουβλάκι & Σχάρα - Βύρωνας - Υμηττός, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε την Ρούμελη δύο φορές σε διάστημα 15 ημερών, 3 άτομα. Η πρώτη επίσκεψη ήταν Παρασκευή βράδυ και η δεύτερη Πέμπτη.

Ας ξεκινήσουμε από τον χώρο. 2 αστέρια λοιπόν μόνο για τα τραπεζάκια του πεζόδρομου, αφού ο εσωτερικός χώρος είναι αισθητικά κατώτερος κι από ρουμελιώτικες ταβέρνες των 80s από τις οποίες έχουμε εμπειρία.

Πάμε στην εξυπηρέτηση. Ένας σερβιτόρος και επικουρικώς η γυναίκα του ιδιοκτήτη.

Αφότου καθίσαμε ήρθε σχετικά γρήγορα και τις δύο φορές ο σερβιτόρος να στρώσει το τραπέζι και να μας πει προφορικώς τι έχει το μενού. Αναγκαστήκαμε να ζητήσουμε δύο φορές κατάλογο και διακρίναμε την έντονη δυσαρέσκειά τους σε αυτό μας το αίτημα.

Αφού ήρθε ο κατάλογος (ένα φύλλο Α4 από το πάλαι ποτέ κακογραμμένο και χιλιοταλαιπωρημένο), παραγγείλαμε. Η ποικιλία του καταλόγου κυμαίνεται στα συνηθισμένα επίπεδα για ταβέρνα-ψησταριά. Παραγγείλαμε μπιφτέκι, κοτόπουλο σουβλάκι και χοιρινές πανσέτες. Μαζί με τζατζίκι και πατάτες τηγανιτές. Στα σύν το περασμένο από τη σχάρα ψωμί.

Η παραγγελία μας και τις 2 φορές ήταν παρεμφερής. Στη μεν πρώτη φορά ήρθαν πρώτα τα ορεκτικά και μετά τα πανσετάκια και τα μπιφτέκια, ενώ το κοτόπουλο άργησε μια ώρα, και κατόπιν διαμαρτυρίας μας, δικαιολογήθηκαν πως το βαλαν σε λάθος σχάρα(! ). Τη δεύτερη φορά, ενώ τα ορεκτικά ήρθαν στον σωστό χρόνο, όλα τα κυρίως αργήσαν περίπου μια ώρα. Και τα γύρω τραπέζια να τρώνε, παρ' όλο που κατέφτασαν αργότερα. Γευστικά, έχουμε φάει και καλύτερα, ειδικά σε ορίτζιναλ ρουμελιώτικες ταβέρνες.

Και τις δύο φορές ο λογαριασμός ανήλθε στα 30 περίπου ευρώ μαζί με τα ποτά. Το ραβανί που συνόδευε το λογαριασμό ήταν γευστικό. Ενώ την πρώτη φορά, μας ήρθε κανονικά η απόδειξη χωρίς να τη ζητήσουμε, την δεύτερη τη ζητήσαμε εισπράττοντας ξανά τη δυσαρέσκεια του σερβιτόρου. Μας ήρθαν 2 αποδείξεις, μία από το απόγευμα που κάλυπτε ένα μέρος του ποσού μας και άλλη μια κομμένη αφότου τη ζητήσαμε. Ερασιτεχνική κουτοπονηριά. Είναι άκρως ενοχλητικό να περνάν για χαζούς τους πελάτες τους.

Όπως καταλαβαίνετε, ο λόγος για τις δύο τόσο κοντινές επισκέψεις μας ήταν για να αντιστραφούν οι κακές εντυπώσεις της πρώτης φοράς. Δυστυχώς δεν σκοπεύουμε να ξαναπάμε σ' ένα μαγαζί που δίνει προτεραιότητα στους τακτικούς του πελάτες παραγκωνίζοντας τους νέους.

Υ. Γ. 1 Σερβιτόρος και αφεντικό, αγνοούσαν επιδεικτικά άλλο τραπέζι που ζητούσε λογαριασμό, επειδή βλέπαν μπασκετάκι. Αυτά καλό είναι να μην γίνονται.

Υ. Γ. 2 Όσον αφορά τα παϊδάκια που τόσο τα επαινούν ορισμένοι, δεν τα δοκιμάσαμε. Κυρίως λόγω της τιμής τους. Και αν θέλουν το στάτους της ρουμελιώτικης ταβέρνας, καλό θα ήταν να προσέφεραν και πρόβεια παϊδάκια, όχι μόνο αρνίσια.

Σουβλάκι & Σχάρα - Βύρωνας - Υμηττός, Αθήνα

Λοιπον πηγα στη Ρουμελη χθες βραδυ, παροτρυνομενος απο τις καλες κριτικες εδω μεσα, αλλα και απο προσφατο αφιερωμα σε γνωστο λαιφ σταιλ σαιτ. Εδω θελω να πω οτι υπολογιζα να κατσω εξω στον πεζοδρομο, αλλα λογω της πτωσης της θερμοκρασιας αυτο δεν ηταν εφικτο. Οποτε κατσαμε μεσα.. Ηξερα οτι ο εσωτερικος του χωρος δεν ηταν κατι ιδιαιτερο αλλα αυτο που αντικρυσα ηταν κατηγοριας κακου σουβλατζιδικου.

Αν μη τι αλλο, παρασκευη βραδυ με γεματο το μαγαζι θα μπορουσε να χρησιμοποιησει τα ηχεια και να επαιζε μια μουσικουλα. Θα ηταν καλυτερο απο το να ακους το βοητο των ομιλιων του κοσμου. Την ωρα που φτασαμε το μαγαζι ηταν μισογεματο και κατσαμε ανετα σε τραπεζι για δυο. Η παραγγελια εγινε σχετικα γρηγορα.

Μια χωριατικη, μια πατατες, μισο κιλο παϊδακια, μια σταβλισια και ενα κιλο κρασι ροζε. Η χωριατικη και οι πατατες ηρθαν αμεσα. Αδιαφορη χωριατικη, σχεδον τουριστικη και πατατες κομμενες μεν στο χερι αλλα σχετικα κρυες, αφου δεν τις τηγανιζει εκεινη την ωρα, αλλα τις εχει ετοιμες. Τραγικο για ταβερνα τετοιου τυπου. Και φτανουμε στα κρεατα. Αμ δε.... για να φτασουμε περασε μια ολοκληρη ωρα... ναι ναι για να μας φερει μισο κιλο παϊδακια και μια σπαλιμπριζολα, αναγκαστηκαμε να υποστουμε αυτη την αναμονη και να πιουμε σχεδον ολο το κρασι!!! Χαχα. Γελαω τωρα αλλα εκεινη την ωρα μας ειχαν σπασει τα νευρα.

Ο σερβιτορος μας ελεγε συνεχεια, ερχονται, ερχονται και χαζομαρες του στυλ θα φατε, θα φατε ή αυτα γινονται παντα οταν ερχονται ολοι μαζι... Αφου λοιπον ολο το μαγαζι ειχε σερβιριστει, ακομα και αυτοι που ηρθαν μετα απο μας, ηρθαν και τα δικα μας μετα κοπων και βασανων. Τα παϊδακια ηταν νοστιμα και καλα ψημενα, ομως δεν ηταν με τιποτα μισο κιλο, πεντε παϊδακια ολα κι ολα σε μια πιατελα με πατατες τηγανητες απο κατω. Αυτο δεν το καταλαβα, γιατι πατατες κατω απο τα παϊδακια? Μαλλον για να φαινεται η πιατελα γεματη και πλουσια.. Η σπαλομπριζολα καλα ψημενη, λιγο σκληρη αλλα και αδιαφορη γευστικα. Σιγα μη τη μαριναρανε κιολας.. Πολλα θελω. Τελος το ροζε κρασι αρκετα καλο για χυμα και με το λογαριασμο που ηταν 40 ευρω μας φεραν και 2 κομματακια αθλιου χαλβα.

Στη Ρουμελη δε θα ξαναπαω σιγουρα αφου δεν εμεινα ικανοποιημενος απο τιποτα. Ισως παλιοτερα να ηταν αυθεντικη ταβερνα αλλα πλεον το χει χασει και χρειαζεται μεγαλη προσπαθεια για να το ξαναβρει. Τι κανει το χαϊπ ρε παιδι μου... Κριμα!