Παϊδάκια και άλλα κρεατικά στη σχάρα.

16 Ιουν 2016

Επισκεφθήκαμε την Ρούμελη δύο φορές σε διάστημα 15 ημερών, 3 άτομα. Η πρώτη επίσκεψη ήταν Παρασκευή βράδυ και η δεύτερη Πέμπτη.

Ας ξεκινήσουμε από τον χώρο. 2 αστέρια λοιπόν μόνο για τα τραπεζάκια του πεζόδρομου, αφού ο εσωτερικός χώρος είναι αισθητικά κατώτερος κι από ρουμελιώτικες ταβέρνες των 80s από τις οποίες έχουμε εμπειρία.

Πάμε στην εξυπηρέτηση. Ένας σερβιτόρος και επικουρικώς η γυναίκα του ιδιοκτήτη.

Αφότου καθίσαμε ήρθε σχετικά γρήγορα και τις δύο φορές ο σερβιτόρος να στρώσει το τραπέζι και να μας πει προφορικώς τι έχει το μενού. Αναγκαστήκαμε να ζητήσουμε δύο φορές κατάλογο και διακρίναμε την έντονη δυσαρέσκειά τους σε αυτό μας το αίτημα.

Αφού ήρθε ο κατάλογος (ένα φύλλο Α4 από το πάλαι ποτέ κακογραμμένο και χιλιοταλαιπωρημένο), παραγγείλαμε. Η ποικιλία του καταλόγου κυμαίνεται στα συνηθισμένα επίπεδα για ταβέρνα-ψησταριά. Παραγγείλαμε μπιφτέκι, κοτόπουλο σουβλάκι και χοιρινές πανσέτες. Μαζί με τζατζίκι και πατάτες τηγανιτές. Στα σύν το περασμένο από τη σχάρα ψωμί.

Η παραγγελία μας και τις 2 φορές ήταν παρεμφερής. Στη μεν πρώτη φορά ήρθαν πρώτα τα ορεκτικά και μετά τα πανσετάκια και τα μπιφτέκια, ενώ το κοτόπουλο άργησε μια ώρα, και κατόπιν διαμαρτυρίας μας, δικαιολογήθηκαν πως το βαλαν σε λάθος σχάρα(! ). Τη δεύτερη φορά, ενώ τα ορεκτικά ήρθαν στον σωστό χρόνο, όλα τα κυρίως αργήσαν περίπου μια ώρα. Και τα γύρω τραπέζια να τρώνε, παρ' όλο που κατέφτασαν αργότερα. Γευστικά, έχουμε φάει και καλύτερα, ειδικά σε ορίτζιναλ ρουμελιώτικες ταβέρνες.

Και τις δύο φορές ο λογαριασμός ανήλθε στα 30 περίπου ευρώ μαζί με τα ποτά. Το ραβανί που συνόδευε το λογαριασμό ήταν γευστικό. Ενώ την πρώτη φορά, μας ήρθε κανονικά η απόδειξη χωρίς να τη ζητήσουμε, την δεύτερη τη ζητήσαμε εισπράττοντας ξανά τη δυσαρέσκεια του σερβιτόρου. Μας ήρθαν 2 αποδείξεις, μία από το απόγευμα που κάλυπτε ένα μέρος του ποσού μας και άλλη μια κομμένη αφότου τη ζητήσαμε. Ερασιτεχνική κουτοπονηριά. Είναι άκρως ενοχλητικό να περνάν για χαζούς τους πελάτες τους.

Όπως καταλαβαίνετε, ο λόγος για τις δύο τόσο κοντινές επισκέψεις μας ήταν για να αντιστραφούν οι κακές εντυπώσεις της πρώτης φοράς. Δυστυχώς δεν σκοπεύουμε να ξαναπάμε σ' ένα μαγαζί που δίνει προτεραιότητα στους τακτικούς του πελάτες παραγκωνίζοντας τους νέους.

Υ. Γ. 1 Σερβιτόρος και αφεντικό, αγνοούσαν επιδεικτικά άλλο τραπέζι που ζητούσε λογαριασμό, επειδή βλέπαν μπασκετάκι. Αυτά καλό είναι να μην γίνονται.

Υ. Γ. 2 Όσον αφορά τα παϊδάκια που τόσο τα επαινούν ορισμένοι, δεν τα δοκιμάσαμε. Κυρίως λόγω της τιμής τους. Και αν θέλουν το στάτους της ρουμελιώτικης ταβέρνας, καλό θα ήταν να προσέφεραν και πρόβεια παϊδάκια, όχι μόνο αρνίσια.

Κων/πόλεως 34 & Προύσσης, Βύρωνας

NORTH MEATING P...
Eγκαίνια με τον Δημήτρ...
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Μελίσσια