THOMAS COOK
American style

Χαλάνδρι

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

06 Δεκ 2014

Τωρα τι να πω κι εγω. Το εστιατοριο αυτο ειναι απο τα πρωτα που διαβασα στο site και θεωρω οτι ισως θα επρεπε την τελευταια κριτικη του να τη γραψω εγω. Ειχε πολυ δελεαστικο χαρακτηρα και για εναν αδιευκρινιστο λογο με ειχε εντυπωσιασει ιδιαιτερως, ειδικα απο τη στιγμη που ψαχνοντας ειχα ανακαλυψει και στο μενου του ενδιαφερουσες συνθεσεις και επιλογες.

Οπως μπορει να διαβασει κανεις σχετικα σε προηγουμενη κριτικη μου, μια Κυριακη πρωι ξεκινησα τελειως παρορμητικα για να παω στο The Famous Chicken, που μολις λιγες στιγμες πριν ειχα διαβασει και γι' αυτο, αλλα για κακη μου τυχη το βρηκα κλειστο. Απο γρηγορη και αποτελεσματικη προετοιμασια που ειχα κανει, ειχα χαραξει στο μυαλο μου το σχεδιο συνδυασμου γευσεων με το Thomas Cook και τραβηξα πεζος το δρομο μου προς τα κει.

Το πετυχα ανοιχτο και μου εκανε εντυπωση το οτι ηταν ενας πολυ ομορφος και περιποιημενος χωρος, τελειως διαφορετικος απο αυτο που περιμενα να αντικρυσω απο τις εδω περιγραφες, οι οποιες το ηθελαν, προχειροφτιαγμενο, ατημελητο και στεναχωρο. Πραγματι, πολυ μεγαλο δεν ηταν, αλλα ηταν πολυ φροντισμενο και εμοιαζε καινουργιο και συγχρονο, με τις καρεκλιτσες του και τα συμπαθητικα τραπεζακια του, ολα πολυ τακτικα βαλμενα, απλα και με γουστο.

Παραγγειλα ενα burger με κοτοπουλο και bacon και δεν ειχα σκοπο να το φαω επιτοπου γιατι ηθελα να παω να κατασκοπευσω και καποια αλλα μαγαζια που ειχα επισημανει στο κεντρο του Χαλανδριου, μιας περιοχης σχετικα δυσπροσιτης σε μενα.

Η εξυπηρετηση απο τα παιδια οσο περιμενα ηταν αρκετα καλη και υπηρχε κι ενας αερας πολυ φιλικος χωρις επιτηδευση, που σου ενεπνεε ζεστασια και εμπιστοσυνη. Την προσοχη μου τραβηξαν πανω στο ξυλινο πασο που διεθετε το μαγαζι κατι μπιχλιμπιδια τακτικα κι αυτα επιλεγμενα για το συγκεκριμενο χωρο και τοποθετημενα εκει, μεταξυ των οποιων και μια ξυστρα-χαμπουργκερ, που καποτε μεσα στη δεκαετια του 80 ειχαν γινει πολυ της μοδας και οταν καποιος συμμαθητης ειχε σπασει τη δικη μου θυμωσα πολυ και πλεον εξαιτιας της παλι, κοιτα να δεις, γελασα γλυκοπικρα.

Η τιμη του burger φανηκε πολυ λογικη και τρωγωντας το στο δρομο διαπιστωσα οτι σε γευση ηταν καπως, θα ελεγες, ιδιαιτερο. Ειχε εναν ξεχωριστο χαρακτηρα απο τα συνηθισμενα, οχι καταπληκτικο, να σε ξετρελανει, αλλα διαφορετικο, που σου προκαλει διαφορετικα συναισθηματα απο τις δεδομενες επιλογες.

Ηταν Κυριακη λοιπον, 17 Μαρτιου το δεκατρια, αποκριες και παρολο που ειχα πει οτι θα βαλω τα καλα μου και θα ξαναερθω με επισημοτητες και τσιριμονιες (για να γραψω και σωστη κριτικη), τελικως δεν το εκανα. Κι ετυχε και περασα απο εκει ξανα, πραγμα σπανιο, αλλα μεσα δεν μπηκα.

Δεν ειμαι ο χρηστης που σας ενημερωνει πιο συχνα για τα δρωμενα της εστιασης, το ομολογω κι ετσι δεν δικαιουμαι το βραβειο πολυγραφοτατου χρηστη. Διεκδικω, ομως και δυστυχως, το βραβειο ενος ιδιοτυπου "αποικοδομητη" του site, το βραβειο "ταφοπλακας", αφου και πλεον συνειδοτοποιω οτι χωρις να γραφω, ολο αυτο το διαστημα που ειμαι εδω, στελνω συνεχεις και αδιακοπες ενημερωσεις για εστιατορια που μας αφησαν και δεν υπαρχουν πια, το Legendary Hot Dogs στον Πειραια, το Pepper Moon στο Γκαζι, το Crama στον Αλιμο και πριν απο λιγο -κι ενω το αναζητουσα απο εχτες το βραδυ στην Πετρουπολη ως και σημερα το πρωι- το Servus...

Για το παρον εστιατοριο δεν ηξερα κατι, σε καποια κριτικη ομως καποιος φιλος το ανεφερε και σε πεισμα, που δε θελω να το δεχτω, αντι για "τελος εποχης", εγω γραφω κριτικη, μια κριτικη που τη χρωστουσα.

26 Μαι 2014

Ξεφεύγει από τα συνηθισμένα burgerάδικα το συγκεκριμένο τουλάχιστον ως προς το χώρο: όμορφος, μικρός περιποιημένος με κυριαρχία του ξύλου και της ψάθινης καρέκλας που παραπέμπει στην ελληνική εκδοχή περισσότερο και όχι στην αμερικάνικη.

Με εξυπηρέτησε -προφανώς- ο ιδιοκτήτης ο οποίος ήταν ευγενέστατος και πρόθυμος ακόμη και να μου προσφέρει κάτι για όση ώρα θα περίμενα να ετοιμαστεί η παραγγελία μου. Επίσης θέλησε να με κατατοπίσει στα του καταλόγου κάνοντας πιο εύκολη την επιλογή μου.

Πήρα ένα cheese mushroom classic burger από την τεράστια ποικιλία για όλα τα γούστα που διαθέτει το μαγαζί αφού εκτός από τα burgers με μπιφτέκι έχει και με κοτόπουλο. Ήταν τεράστιο, χορταστικότατο και νόστιμο. Επίσης μια πατάτες. Συνοδεύονταν με λιωμένο τυρί τσένταρ και μπέικον που για πρώτη φορά είδα να το έχουν στα πλαστικά που βάζουν τις σως ως συνοδευτικά και όχι πάνω από τις πατάτες. Για τα 2 αυτά πλήρωσα 7.90 ευρώ. Όχι άσχημα αφού χορταίνεις. Οι τιμές είναι σαφώς μειωμένες απ΄ ό, τι διαπίστωσα.

Φιλότιμη προσπάθεια και αξίζει τον κόπο να δοκιμάσετε αν πεινάτε. Είναι μαγαζί που είναι χρόνια στην περιοχή και έχει μακροημερεύσει χάρη στην ποιότητά του και στο γεγονός ότι προσέχει τον πελάτη.

21 Ιαν 2014

Το thomas cook νομιζω είναι ένα μαγαζι που ειτε θα σου αρεσει πολύ, ειτε καθολου. Δεν υπαρχει κατι ενδιαμεσο. Βρισκεται στο χαλανδρι, εχω περασει αλλα δεν εχω κατσει, καθως είναι πλεον πολύ δυσκολο να βρεις να παρκαρεις στο χαλανδρι, ετσι τα πηρα σε μορφη delivery.

Θα συμφωνησω ότι το μενου και καποιες γευσεις θυμιζουν τα wendys.

Πηρα :
Double bacon cheese (5,50 €): ψωμακι αφρατο και μαλακο, πολυ νοστιμο που μεσα εχει 2 μπιφτεκια μεγαλα σε παχος, μπεϊκον,σως τυρια,πικλες, κρεμμυδι. Όλα τα υλικα ηταν οκ και για τα 5,50 ευρω το burger ηταν μια χαρα σε ποσοτητα.

Το θεμα το ειχα με τα μπιφτεκια. Τα μπιφτεκια ηταν οντως χορταστικα, αλλα ηταν χωρις τα μπαχαρικα που εχουμε συνηθισει. Μονο αλατι –πιπερι πρεπει να ειχαν, ελειπαν δηλαδη τα μυρωδικα. Τρωγοντας όλα αυτά τα χρονια διαφορετικου τυπου μπιφτεκια για μενα ηταν δυσκολο να δεχτω την γευση που ειχαν. Αντιλαμβανομουν όμως ότι ηταν καθαρο κρεας.

Προσωπικα δεν μου αρεσε και θα καταλαβω καποιον που θα πει ότι δε μπορω να εκτιμησω το καθαρο σκετο κρεας. Για αυτό αναφερω στην αρχη πως ειτε θα σου αρεσει ειτε όχι. Επιπλεον το μεγεθος των μπιφτεκιων είναι τοσο μεγαλο που επισκιαζει τη γευση του μπεϊκον.

Πατατες τηγανιτηες με λιωμενο τσενταρ τυρι και κομματακια μπεϊκον (4,50 € προσφορα από 4,90 €): ό,τι ακριβως περιγραφεται, τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο. Οι πατατες είναι προκατ αλλα σαν συνολο δεν είναι για 4,50 ευρω.

Thomas blue salad (4,90 €): σαλατα με κρουτον, σως ροκφορ και μπεϊκον. Τελικα από ένα μπεργκεριδικο εμεινα ικανοποιημενος από τη σαλατα. Αρκετα μεγαλη ποσοτητα σε σχεση με την τιμη και σε σχεση με το τι σερβιρουν αλλα μαγαζια. Το μονο που θα μου αρεσε θα ηταν να είναι λιγο πιο ρευστη η σως, ωστε να αγκαλιαζει τη σαλατα περισσοτερο ομοιομορφα. Κατά τα αλλα μια χαρα.

Γενικα είναι ένα μαγαζι που σιγουρα αξιζει να δοκιμασεις, προσφερει μια ιδιαιτερη γευση που αν σε κερδισει θα σε κανει πελατη του

Σε καποια προϊοντα του εχει εκπτωση αν κατσεις εκει, από το να τα παρεις πακετο, μαλλον την διαφορα την κερδιζει από το ποτο που θα πιεις εκει.

16 Ιαν 2014

Τα θυμάστε τα Wendy's ? Σας έχουν λείψει στην Ελλάδα ?
Αν ναι, το Thomas Cook παρέχει τη λύση. Όντας μόνιμος πελάτης του εδώ και μια εξαετία και έχοντας δοκιμάσει πάνω από τις μισές γεύσεις που προσφέρει στο μακρύ κατάλογο του, μπορώ να εκφράσω μια άποψη εμπεριστατωμένη.

Λοιπόν, το μαγαζί στεγαζόταν στο Πολύδροσο και δούλευε πολύ στα πλαίσια της γειτονιάς και του delivery αν και πολλοί από τους πελάτες του συνέρρεαν από όλη την Αττική. Πριν από ενάμησι χρόνο άνοιξε σε νέο χώρο στο κέντρο του Χαλανδρίου χωρίς να απολέσει την ταυτότητα του.

Δε θα περιγράψω κάποια πρόσφατη επίσκεψη μου καθότι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, αλλά θα περιγράψω τι εστί Thomas Cook.

Πολλά μπέργκερ με κιμά ή κοτόπουλο φιλέτο, πολύ πρωτότυπες πινελιές στα υλικά, ένα μπιφτέκι που λογικό είναι να μην αρέσει σε κάποιους μιας και αποτελείται από 100% κιμά χωρίς ψωμιά και καρυκευματα για να αποκτήσει χαρακτήρα. Η ουσία του εν λόγω προϊόντος είναι το πως θες εσύ να παντρέψεις το ψωμομπίφτεκο σου. Όποιος πάει και δοκιμάσει τα Thomas Blue, Mushroom Master, Thomas Deluxe και Smoky θα καταλάβει τι εννοώ.

Μια πανδαισία σαλτσών, δροσερά μαρούλι και ντομάτα, σωτέ λαχανικά, onion rings κλπ. Κάθε μπέργκερ κρύβει και ένα μυστικό. Παράλληλα, διαθέτουν τη σως υγρού cheddar και το μπέικον που βάζανε στις πατάτες τα Wendy's και γενικά έχουν όλη την τεχνογνωσία του εν λόγω μαγαζιού, καθώς έχουν δουλέψει χρόνια εκεί.

Τα ορεκτικά λίγα, προτιμώ τα onion rings με μια σάλτσα sour cream και barbeque. Τις σαλάτες δε τις προτιμώ και πλέον πάντα συνοδεύω το γεύμα μου με μια βαρελίσια Kaiser.

Στα συν του μαγαζιού το γεγονός ότι δε σε υποχρεώνει να πάρεις το μπέργκερ μαζί με πατάτες, αλλά μπορείς να το παραγγείλεις και μόνο του. Προσωπικά, προτιμώ τα δυο Burger από τη μερίδα, διότι οι πατάτες υπολείπονται κατά πολύ. Δοκιμάστε τα τέσσερα που προανέφερα, το Spicy και το Thomas Philly Steak.

Όσοι μένετε κοντά επισκεφθείτε το και αποφύγετε τη διανομή κατ'όικον, διότι χάνει πολύ το προϊόν αν μείνει τυλιγμένο για ώρα και κρυώσει. Όσοι μένετε μακριά και είστε λάτρεις αυτού του φαγητού μη χάνετε χρόνο και πηγαίνετε να το δοκιμάσετε.

Η εξυπηρέτηση είναι φιλική και καθόλου διεκπεραιωτική, αλλά ως τακτικός θαμώνας δεν μπορώ να είμαι και αντικειμενικός γιατί με τα παιδιά γνωριζόμαστε χρόνια. Ο νέος χώρος, πολύ ανώτερος από τον παλιό, παρόλα αυτά δεν είναι αυτό που θα σας ενθουσιάσει στο μαγαζί. Σίγουρα υπάρχουν πολύ πιο περιποιημένοι χώροι, αλλά το μαγαζί συνεχίζει να δουλεύει πρωτίστως με delivery.

Τέλος, οι τιμές είναι άλλο ένα συγκριτικό πλεονέκτημα του Thomas Cook. Στην τελευταία μου επίσκεψη πήραμε δυο άτομα 4 μπέργκερ και 2 μεγάλες βαρελίσιες μπύρες και πληρώσαμε συνολικά 24 ευρώ, ήτοι 12 ευρώ έκαστος. Εάν στην Ελλάδα της κρίσης μπορείτε να βρείτε ένα αντίστοιχο μαγαζί που σου δίνει το κάτι παραπάνω σε γεύση και 100% κιμά με 4 και 4.5 ευρώ, τότε πηγαίνετε εκεί. Εγώ προσωπικά τόσο καλό μπέργκερ σε αυτή τη τιμή δεν έχω ξαναφάει.

Ανακεφαλαιώνοντας, έχουμε να κάνουμε με ένα μαγαζί που έχει φανατικό κοινό, δεν αλλάζει τη φύση του καταλόγου του σύμφωνα με την εκάστοτε μόδα, προσθέτει και πειραματίζεται με νέες γεύσεις και προσφέρει πολύ καλό value for money. Εγώ θα ξαναπάω και μετά πάλι και ξανά.

27 Οκτ 2013

Καθημερινή βράδυ μετά απο επαγγελματικό ραντεβού κάθομαι για φαγητό στο Thomas Cook σαν λάτρης και του burger μέσω του ask4food αλλά και ενός φίλου, μου είχε κινήσει την περιέργεια.

Το μαγαζί άδειο αλλα μικρό, διακόσμηση ουδέτερη εώς τίποτα το σπουδαίο.Ο ιδιοκτήτης-υπεύθυνος έρχεται και μου φέρνει τον κατάλογο με καλή ποικιλία απο American food και κυρίως burger για το οποίο όπως έγραφε είναι γνωστός στο Χαλάνδρι εδώ και 10 χρόνια.

Το μαγαζί όσο περνούσε η ώρα άρχισε να έχει μια χαλαρή κίνηση λίγο στο delivery, κανα 2 άτομα που ήρθαν και τα πήραν σε πακέτο και το δικό μου και άλλα 2 τραπέζια που γέμισαν κατα την διάρκεια της παραμονής μου εκεί.

Αποφάσισα να δοκιμάσω το burger του και μάλιστα σε διπλή δόση δηλαδή με διπλό μπιφτέκι cheese burger. Μην σας κουράζω διπλή η απογοήτευση απλά!! Το μπιφτέκι σε ένα χρώμα ασπρουλί σαν να ήταν άρρωστο ένα πράγμα, μια μουστάρδα στο ψωμί άνοστη και μια καταψυγμένη πατάτα τηγανιτή για επιπλέον που απλά τρωγώτανε. Το κακό δεν ήταν μόνο το χρώμα αλλά και γεύση, ήταν απο τα χειρότερα που έχω φάει. Τώρα τι να πώ μπορεί να έτυχε σε εμένα!!

Το σέρβις λίγο αργό και ανοργάνωτο αλλα ευγενικό. Αλλα με χάλασε ειλικρινά τόσο πολύ που επισκίασε τα πάντα σε αυτο το μαγαζί, όλα μου φαίνονταν μαύρα, ακόμα και οι τιμές που για το μέγεθος είναι καλές αλλα για την γεύση και ποιότητα πανάκριβες.

Αγαπητέ ιδιοκτήτη λυπάμαι για τα κακά σχόλια μου αλλά δεν μπορώ να πώ κάτι πέρα απο την αλήθεια. Ευχομαι να ήταν απλά μια κακή παρτίδα μπιφτεκιών η κιμά ή κάτι άλλο και απλά να έτυχε σε εμένα. Αυτο θα φανεί απο τις επόμενες κριτικές ή απο την μακροημέρευση του μαγαζίου σου!

Φιλικά και όχι κακοπρόαιρετα

Aboutme

17 Ιουν 2013

Εξαιρετική εξυπηρέτηση και στο delivery και στο κατάστημα. Τρώω επανειλημμένα και το έχω κολλήσει στους φίλους και στην κοπέλα μου. Μπράβο στα παιδιά. Το περιβάλλον είναι ζεστό, μιας και πρόκειται για ένα συνοικιακό κατάστημα. Καμία "δηθενιά", ούτε στο φαγητό, ούτε στην εξυπηρέτηση.. αυθεντικό και τίμιο κοινώς.

Σε κάποια burgers θα επέλεγα λιγότερες sauce και λοιπά παρελκόμενα.. ενώ το μπιφτέκι θα το προτιμούσα με περισσότερα μυρωδικά και πιο ζουμερό. Έτσι προκύπτει και το 3 στην ποιότητα.

20 Μαι 2013

Ποιότητα φαγητού 3/4

Δοκίμασα 2 burger to "Thomas Mushroom" και το "Thomas Chicken" τo πρώτο ήταν καλό και ιδιαίτερο δεν έχω ξαναφάει τέτοιο μπιφτέκι, πολύ διαφορετικό, ένιωθες ότι ήταν χειροποίητο. Το buger με το κοτόπουλο ήταν καταπληκτικό και θύμιζε λίγο ένα burger που υπήρχε στα αγαπημένα μου Wendy's.
Από "extras" η σαλάτα ήταν πολύ νόστιμη αλλά τα Chicken Nuggets δεν μου άρεσαν, εκεί πας όμως για τα burger και όχι για τα υπόλοιπα..

Εξυπηρέτηση 3/4

Πολύ καλός ο σερβιτόρος, αστείος, ευγενικός, το μόνο αρνητικό ήταν που από την θέση μου δεν τον έβλεπα και πολλές φόρες έπρεπε να σηκωθώ για να ζητήσω κάτι... αλλά γενικά έφυγα ευχαριστημένος.

Χώρος/Ατμόσφαιρα 2/4

Εντάξει αν και έχουν μεταφερθεί πρόσφατα, το μαγαζί δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, βεβαία δεν χρειάζεται και να φτιάξει "υπερπαραγωγή μαγαζί" γιατί ουσιαστικά δουλεύει πιο πολύ σαν μαγαζί-delivery.

Αξίζει τα λεφτά του 3/4

Δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα πληρώσαμε άλλα για να μην το θυμάμαι μάλλον οι τιμές πρέπει να ήταν καλές, θα ξαναπάω σίγουρα.

15 Ιαν 2013

μέσα Γενάρη στο Thomas Cook, λοιπόν...

φαστφουντάδικο που κάνει κατά βάση delivery αλλά έχει έναν αξιοπρεπή και καθαρό χώρο για dine-in.

μενού πλούσιο / εξυπηρέτηση καλή και ευγενική / τιμές καλές / μερίδες χορταστικές

burgers: καλό ψωμάκι, ωραίο και σωστά ψημένο μπιφτέκι

σαλάτες: μεγάλες πήχτρα όμως στη μαγιονέζα ή τη sour cream ή γουατέβα...

για μία σαλάτα, μία πατάτες και δύο burgers δώσαμε 17 ευρώ.

καλή αναλογία ποιότητας-τιμής.

σωστό φαστφουντάδικο. πράγμα που σπανίζει πλέον....

06 Νοε 2012

Πήγα 2 φορές και την 2η φορά είδα ότι διόρθωσαν τα ηχεία και τη μουσική.
Είναι μια μικρή Pub όπως τη λένε, που πας, τρως ένα καλό burger, πίνεις και μια καλή μπύρα βαρέλι και φεύγεις. Το μαγαζί το ξέρουμε τόσα χρόνια και ήταν πάντα delivery.

Τώρα έφτιαξε κι αυτό το μικρό χώρο και μας αρέσει να τρώμε ενα double bacon cheese. Αυτό που κάνει μεγαλύτερη εντύπωση είναι ότι το μπιφτέκι τους είναι κανονικός κιμάς.

Η παρέα μου που ξέρει από κρέας λέει ότι δεν έχει τίποτα πρόσθετα μέσα. Άλλωστε μας είπε ο Thomas cook αν θέλουμε να το αναλύσουμε το μπιφτέκι, μπορούμε να το κάνουμε. Τρως κανονικό κρέας χωρίς πρόσθετα, Εψιλον και τέτοια δηλαδή.
Νομίζω, ότι ένα μαγαζί που ζει 10 χρόνια στο Χαλάνδρι, υπάρχει, γιατί οι πελάτες του το στήριξαν και απ'ότι φαίνεται συνεχίζουν να το στηρίζουν.

Αυτή η παρέα των μαγείρων φτιάχνει τόσο ωραίο, αλλά όχι πλαστικό, μπιφτέκι.
Αυτή είναι και η ουσία. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κολλάμε σε μικρά λάθη, όπως πχ η μουσική, που εύκολα διορθώνονται και δεν έχουν και σχέση με το προϊόν.

Πολύ ωραίο το ταβάνι, με τις μηχανές. Θυμίζει παλιές εποχές της Αμερικής.
Εχουν γούστο, αλλά το cheesy4 που έφαγα τη δεύτερη φορά ήταν πέρα από τις προσδοκίες μου.

30 Οκτ 2012

Αν έκανε μόνο delivery δε θα υπήρχε καν μέσα σε αυτό το site και όλα θα ήταν καλύτερα. Το burger που έφαγα ήταν στο επίπεδο των simply burgers. Για τις πατάτες με λιωμένο συνθετικό τσένταρ και ωμό μπέικον θα πλήρωνα έως 60 cents αν ήμουν νηστικός τέσσερις μέρες.

Το twist του μαγαζιού είναι, βέβαια, το σκληρό rave που ακούγεται από τα ηχεία του hi-fi (σαν αυτό που είχες στη 2α Γυμνασίου και έκανες πάρτυ στο μπαλκόνι), τοποθετημένα στο 1 μέτρο από το τραπέζι που καθόμασταν. Ο δυστυχής σερβιτόρος που αγκομαχάει να σερβίρει όλα τα τραπέζια, προφανώς βολεύεται με το συγκεκριμένο άκουσμα, καθώς ως γνωστόν το beat φέρνει τσίτες. Φέρνει βόλτες το χώρο σαν τον Βέγγο σε fast forward. Η απελπισία ζωγραφισμένη στο πρόσωπό του, σκέφτηκα να πάω μόνος μου να πάρω το πιάτο μου από την κουζίνα , να τον ξεκουράσω λίγο. Αλλά μετά σκέφτηκα ότι ίσως εκεί να ήταν μαζεμένοι οι σερβιτόροι της προηγούμενης βάρδιας, με μοϊκάνα & τζην-σωλήνα και να ακούν Celine Dion στο ipod για να συνέλθουν. Και δε θα ήθελα να δημιουργήσω αναστάτωση.

Αν αφεθείς για λίγο, ίσως να διακρίνεις ένα υπόκωφο ποδοβολητό. Μην τρομάξεις. Αν κοιτάξεις κάτω από τα τραπέζια θα δεις όλα τα πόδια να κουνιούνται στο ρυθμό κάποιου Σλοβένου dj που μπορεί να ακούγεται εκείνη τη στιγμή.

Εντάξει. Ίσως τα πράγματα να μην είναι τόσο άσχημα. Ίσως κι εγώ δεν ήμουν αρκετά πιωμένος. Ίσως με μερικά χάπια να μπορείς να φας 4 burgers σε 12 λεπτά και από τις τσίτες του beat που σε βαράει στο σβέρκο να πετάξεις μερικές πατάτες στο διπλανό σου. Αλλά επειδή κι αυτός ακούει τα ίδια, να είναι κι αυτός τσιτωμένος και να σου πετάξει τη ceasar’s μαζί με το μπωλ. Και μετά ίσως να χωθούν κι οι σερβιτόροι, που δε θέλουν και πολύ να τσιτώσουν με το techno break beat που ακούνε κάθε μέρα εκεί. Και να φέρουν από την κουζίνα τηγάνια και τσιμπίδες ψησίματος και να στα πετάξουν. Και σε σένα και στον άλλον που πέταξε τη ceasar’s. Και μετά να γίνει saloon και να έχει ενδιαφέρον η φάση.

Και μόλις τελειώσει ο σαματάς να στρωθούμε όλοι μαζί στη δουλειά και να συγυρίσουμε το μαγαζί στο πι και φι. Γιατί στο κάτω κάτω δεν έχουμε να χωρίσουμε και τίποτα. Το beat κάνει όλη τη δουλειά.

Καραολή και Δημητρίου 17, Χαλάνδρι