Κλασσική χασαποταβέρνα με όλα τα κρεατικά της σούβλας.

09 Απρ 2015

Σάβατο απόγευμα επισκευθήκαμε ένα φιλικό ζευγάρι στην Άνοιξη. Εχουν μια ωραία μεζονέτα και πηγαίνουμε κάπου- κάπου να ξεφύγουμε από το διαμέρισμα στά Ιλίσια. Στις γύρω περιοχές υπάρχουν διάφορες ταβέρνες με καλό παϊδάκι και πάντα επισκεπτόμαστε κάποια. Αυτή τη φορά μας πήγαν στην πλατεία της Σταμάτας στον Αετό.

Ερχεται Μεγάλη Εβδομάδα και λέμε να κρατήσουμε το έθιμο της νηστείας οπότε τελευταία μέρα κρεατοφαγίας, τι άλλο καλύτερο από δύο κιλά παϊδάκια. Αν και Σαββατόβραδο, υπήρχαν αρκετές παρέες στην ταβέρνα αλλά δεν γινόταν πανικός. Ο σερβιτόρος κλασικός της παλιάς σχολής με μια απόμακρη ευγένεια και αρκετά εξυπηρετικός. Ο χώρος δεν είχε τίποτα το ιδιαίτερο μια παραδοσιακή συνηθισμένη ταβέρνα.

Το σέρβις περιλάμβανε ψημένο ψωμάκι και νεράκι βρύσης για ξεκίνημα και αμέσως δώσαμε την παραγγελία μας. Επιλέξαμε τζατζίκι με μπόλικο σκορδάκι όπως μου αρέσει και μία χωριάτικη σαλάτα -σωστή μερίδα- και με νόστιμη τομάτα και ας είναι θερμοκηπίου (αυτή τη μανία μας να τρώμε τομάτες το χειμώνα, εκτός εποχής, δεν την καταλαβαίνω). Μια μερίδα πατάτες τραγανές και φρέσκιες, ένα κοκορέτσι με αρκετά γλυκάδια που το έκαναν νοστιμότατο και δυο κιλά παϊδάκια, καλοψημένα και νόστιμα. Μαζί με το κρασάκι μας πληρώσαμε 19 € το άτομο και ο λογαριασμός συνοδευόταν από το απαραίτητο πλέον στα περισσότερα εστιατόρια κέρασμα-γλυκάκι.

09 Ιαν 2015

Πέμπτη μεσημέρι 7/1/15 πήγαμε μια βόλτα στο Διόνυσο να δούμε λίγα χιόνια.
Ο καιρός καλός με λιακάδα αλλά το κρύο τζουχτερό.

Αφού είδαμε άσπρη μέρα πεινάσαμε και η πιο κοντινή επιλογή ήταν η Σταμάτα.
Σταματήσαμε στην πλατεία. Γύρω υπήρχαν 4 ταβέρνες. Μπήκαμε στην τύχη στον Αετό.

Κλασική ταβέρνα απλή λιτή.
Ενας χώρος κλεισμένος με τζαμαρία ο οποίος το καλοκαίρι ανοίγει και γίνεται ένα με την αυλή, στον οποίο και καθίσαμε, για να βλέπουμε έξω τον ήλιο.
Ξύλο στην οροφή κάλυπτε την κεραμοσκεπή. Στο κυρίως κτήριο υπήρχε τζάκι αναμένο και καθόταν άλλη μια παρέα. Καμία διακόσμηση αλλά ο χώρος προσεγμένος και καθαρός

Ο κατάλογος κλασικός με λίγα ορεκτικά και απλές σαλάτες και κρέατα στη σχάρα.

Οι τιμές χαμηλές ενδεικτικά αναφέρω τζατζίκι 3,2 ε χόρτα 2,7 ε μπιφτέκι 7 ε χοιρινή 7 ε.

Παραγγείλαμε
τζατζίκι 3,2 ε καλό πήραμε και δεύτερο
χόρτα που ζητήσαμε δεν είχε
σαλάτα λάχανο και σαλάτα καρότο μας χρέωσαν και τις δύο μαζί 3 ε σαν να ήταν μία γατί όταν παραγγείλαμε μας είπε ο σερβιτόρος λάχανο με καρότο μαζί και εμείς ζητήσαμε 2 χωριστές.
σαγανάκι 3,5 ε καλό
πατάτες τηγανιτές 2,7 ε ήταν φρέσκιες και κομμένες στό χέρι μόνο που ήθελαν περισσότερο τηγάνισμα κυρίως οι πιο χοντροκομμένες.

ένα κιλό παϊδάκια 28 ε τα μισά ήταν παϊδάκια τα άλλα μισά μπούτι. Εμένα δέ με χάλασε γιατί μου αρέσει περισσότερο το μπούτι (εχει περισσότερο κρέας) Καλοψημένα και νόστιμα

Να μή ξεχάσω το ψημένο ψωμί με λαδάκι και ρίγανη που ήρθε στην αρχή 0,60 κατ` άτομο ήταν ότι έπρεπε

Πήραμε και μισό κιλό κόκκινο κρασί (μέτριο) αλλά μας χρέωσαν για αυτό 1,25 ε μόνο. Η λάθος έγινε η το πουλάνε σχεδόν τζάμπα.

47,25 ε σύνολο για 4 άτομα δεν περιδρομιάσαμε αλλά μια χαρά χορτάσαμε. Ισως μας χρειάζονταν μισό κιλό παϊδάκια ακόμη ας κάνουμε όμως λίγο κράτει γιατί αρκετά φάγαμε στις γιορτές.

Στό τέλος μας κέρασαν συμιγδαλένιο χαλβά.

Παρόλο που είναι πολύ προσιτές οι τιμές σε μία κουβέντα που είχαμε με το σερβιτόρο μας είπε ότι δουλεύουν καλά μόνο κυριακή μεσημέρι, ούτε καν το σάββατο. Δύσκολοι καιροί για μετακινήσεις μάλον.
Αν μας έρθει όρεξη για βόλτα και παϊδάκια ίσως ξαναπάμε

17 Ιούλ 2011

Το επισκεφθήκαμε Κυριακή μεσημέρι. Περιμέναμε να είναι πιο γεμάτο. Ο κήπος αρκετά περιποιημένος,χωρίς να είναι κάτι εξαιρετικό. Παραγγείλαμε χωριάτικη, τυροκαυτερή, κολοκυθάκια τηγανιτά, κοκορέτσι, χοιρινή μπριζόλα και παϊδάκια αρνίσια.

Κρίμα,κρίμα,κρίμα και τα χρήματα μας και οι προσδοκίες μας.Η σαλάτα καλή-πάλι καλά-,η τυροκαυτερή μέτρια,χρειαζόταν περισσότερη πιπεριά,τα κολοκυθάκια τελείως αποτυχημένα ως προς το κουρκούτι που είναι κι η ουσία στα τηγανιτά,τα παΪδάκια αρκετά καλά. Κι ερχόμαστε στα χειρότερα και πιο ουσιώδη: απαράδεκτη η χοιρινή μπριζόλα. Απλά απαράδεκτη. Ένα από τα βασικότερα πιάτα κάθε ταβέρνας, η χοιρινή μπριζόλα ήταν πραγματικά χάλια κι η γεύση αλλά κι η ποιότητα της κυρίως.

Όσο για το κοκορέτσι; δε θέλω να πω τίποτα, ούτε που φάγαμε δεύτερη μπουκιά. Για όλα τα παραπάνω συν 2 μπύρες και 2 αναψυκτικά 50 ευρώ! Αν είχαμε μείνει ευχαριστημένοι καθόλου δε θα μας πείραζε. Αλλά τώρα που θυμάμαι την μπριζόλα κι ανακατεύομαι-κι ειλικρινά η χοιρινή μπριζόλα είναι το πρώτο πράγμα που παραγγέλνω σε όλες τις ταβέρνες,από παιδάκι πάντα αυτό έτρωγα, οπότε δεν είναι καινούριο το θέμα "μπριζόλα" για εμένα,ξέρω να κρίνω- θεωρώ ότι τα 50 ευρώ για αυτό το φαγητό παραήταν πολλά. Στο τέλος έφεραν καρπούζι το οποίο ήταν από τα πιο νόστιμα που έχουμε φάει ποτέ.

Επειδή έχω διαβάσει όλες τις κριτικές του #1 καλοφαγά fratello κι εντυπωσιάστηκα κι από τον τρόπο που σχολιάζει αλλά κι από το γεγονός ότι επισκέπτεται όλες τις περιοχές της Αθήνας αλλά κι όλες τις κουζίνες, εμπιστεύτηκα την κρίση του κι επισκεφθήκαμε την συγκεκριμένη ταβέρνα. Θέλω να πιστεύω ότι έτυχε τη μέρα της δικής μου επίσκεψης να είναι όλα στραβά. Όμως με την ευκαιρία θα ήθελα να πω ότι γενικεύσεις όπως:"τα β.π. δεν πολυκαταλαβαίνουν από ψάρι" που έγραψε ο fratello στην κριτική του εστιατορίου 'Λεωνίδας:το δικό μας' δεν είναι και πολύ σωστές κατά τη γνώμη μου.

Παράδειγμα:μένουμε στα Μελίσσια-β.π. σύμφωνα με τον fratello- δύο άνθρωποι,ο ένας γεννήθηκε και μεγάλωσε στο Βόλο κι ο άλλος γεννήθηκε και μεγάλωσε στον Πειραιά. Το θέμα ¨ψάρι¨,λοιπόν, το κατέχουμε και με το παραπάνω. Είναι σαν να λέω εγώ ότι ένας άνθρωπος που μένει στη Νέα Σμύρνη δεν ξέρει απο μπουγάτσα παρ'όλο που κατάγεται από τη Θεσσαλονίκη ή να πω ότι τα ν.π. δεν πολυκαταλαβαίνουν από κρέας,πολύ περισσότερο από κοκορέτσι.

Άρα,λοιπόν, καλύτερα να μην γενικεύουμε με βάση το που μένει ο καθένας μας γιατί δεν μπορούμε να γνωρίζουμε υπό ποιές συνθήκες βρέθηκε να κατοικεί εκεί και τι εμπειρίες κουβαλάει. Φιλικά τα γράφω όλα αυτά και φυσικά με απόλυτο σεβασμό στην εμπειρία του fratello ως μεγαλυτέρου ηλικιακά. Αυτό,όμως,δεν με εμποδίζει να γράψω την άποψή μου.

11 Ιούλ 2011

Οι χασαποταβέρνες πάσχουν συχνά ως προς το μέγεθος, γιατί είναι απλά πάρα πολύ μεγάλες, κόλαση όταν είναι γεμάτες, καταθλιπτικές όταν είναι (μισο)άδειες.
Ο ΑΕΤΟΣ, μια παλιά πλην όμως όχι εγκαταλελειμμένη ταβέρνα πάνω στην κεντρική πλατεία της Σταμάτας, δίπλα στο εκκλησάκι, έχει ακριβώς το σωστό μέγεθος, και μέσα και έξω. Επιπλέον ο κήπος του είναι καταπράσινος και σχετικά ήσυχος, μολονότι βρίσκεται μπροστά, στην πλευρά του δρόμου.

Βρεθήκαμε εκεί Σάββατο βράδυ λίγο πολύ κατά τύχη, και το πρώτο που μας εντυπωσίασε ήταν η πολύ φιλική υποδοχή και περιποίηση, που συνεχίστηκε μέχρι το τέλος. Ο νεαρός σερβιτόρος μας αξίζει πάνω από 4, γιατί και γνώση του τι προσφέρει το κατάστημα είχε (και επέμεινε - σωστά - να παραγγείλουμε κατσικάκι στη γάστρα που μόλις είχε βγει), και σωστά ανακλαστικά (και μας κέρασε μια μπύρα, όταν άργησαν να έρθουν τα μπιφτέκια μας).

Φάγαμε εξαιρετικά σε σύγκριση με το συνήθως αναμενόμενο. Φρεσκότατη χωριάτικη, ζωντανά βλήτα και χειροποίητο τζατζίκι στην αρχή, κατσικάκι στη γάστρα με πατάτες σκέτο λουκούμι, κοκορέτσι με έμφαση στη γέμιση και όχι στο φθηνό περιτύλιγμα (= εντεράκια) και μπιφτέκια αρωματικά, καλοψημένα και μαλακά με πατατούλες. Οι μερίδες γενικά μεγάλες. Στο τέλος κερασμένη μια πιατέλα δροσερό καρπούζι.

Για όλα αυτά συν μισό κιλό καλοψημένα παϊδάκια κοτόπουλου, μπύρες και νερά πληρώσαμε σκάρτα 15 ευρώ το άτομο, πολύ λογική τιμή για περίοδο κρίσης. Σκοπεύω να ξαναπάω γρήγορα, για να δοκιμάσω και τα τηγανητά ζαρζαβατικά του.