ΧΩΡΙΑΤΙΚΗ ΤΑΒΕΡΝΑ Ο ΣΤΕΛΙΟΣ

Σουβλάκι & Σχάρα

Ιωνίας 198, Άλιμος [Χάρτης]
  210 9819014

Σουβλάκι & Σχάρα - Άλιμος, Αθήνα

"Τις κουρτίνες πρόσεχε! "

Σάββατο βράδυ και χωρίς ιδιαίτερη διάθεση για πολλά πολλά, σκέφτομαι να δοκιμάσω κάποιο νέο μαγαζί αλλά όχι από τα πολύ δημοφιλή του σάιτ μας. Νομίζω πως αρχίζω να μπαίνω σε άλλη φάση αυτή την εποχή γιατί καλά τα Φουρνομαγειρέματα πχ αλλά καιρός είναι να ανακλύψουμε και κάτι άλλο που ίσως αξίζει και αυτό κάποια δημοσιότητα.

Η σκέψη λοιπόν ήταν για κρεατικά προς την παραλιακή πλευρά και θυμόμουν καλά την κριτική της φίλης indulge. Αφού έδωσα τα στοιχεία και τις κριτικές στον φίλο που θα πηγαίναμε, πείστηκε να μου κάνει το χατίρι. Τι έμενε μόνο;Ένα τηλέφωνο. Αυτό έγινε στις 21.40 για να πάμε μία ώρα αργότερα. Μας είχαν προειδοποιήσει πως υπήρχε μόνο ένα τραπέζι στην πόρτα και μετά στο πατάρι... Ακούγοντας με διστακτικό στο να κλείσω οριστικά την κράτηση μου, ενήργησαν άμεσα και μου είπαν πως λογικά θα άδειαζαν και άλλα.

Ο φίλος δεν έχει ιδιαίτερα κολλήματα από τη στιγμή που οι κριτικές ήταν καλές. Ο μόνος περιορισμός ήταν στην απόσταση. Δεν ήθελε να τρέχουμε και στα... Μελίσσια! H παραλιακή δεν είχε ιδιαίτερη κίνηση και φτάσαμε πολύ εύκολα για Σάββατο (29/10/2016). Ίσως λόγω 3ημέρου έφυγε αρκετός κόσμος. Η πρόσβαση ήταν πανεύκολη και παρκάραμε ακριβώς απέναντι από το μαγαζί.

Μη φανταστείτε πως πρόκειται για πιάτσα, η Χωριάτικη Ταβέρνα του Στέλιου μάλλον τραβάει τον δικό της δρόμο και έχει το δικό της κοινό στα σίγουρα! Δεν πάει να "κλέψει" πελάτες από άλλες παρεμφερείς επιχειρήσεις ή να γίνει μια εναλλακτική επιλογή σε περίπτωση που δεν βρεις κάπου αλλού καλύτερα.

Μπαίνοντας μέσα λοιπόν, κοντοσταθήκαμε 1 λεπτό μέχρι να μας δουν καθώς όλοι εξυπηρετούσαν. Μας έδωσαν την επιλογή για το τραπέζι στην πόρτα δίπλα αλλά θα κρυώναμε. Ευχαρίστως μας τοποθέτησαν σε διπλανό 4άρι χωρίς να μουτρώσουν που είμασταν 2 άτομα. Καλή εντύπωση λοιπόν.

Κατά τα άλλα ο χώρος έχει αυτό που δηλώνει. Διακόσμηση όπως θα έβρισκες σε ταβέρνες της επαρχίας με διάφορα αντικείμενα που παραπέμπουν σε χωριό. Μια χαρά λοιπόν, όπως και οι καθαρές τουαλέτες. Επιτρέπεται το κάπνισμα και επειδή ο χώρος δεν είναι ιδιαιτέρως μεγάλος, ίσως υπάρξει θέμα. Ακόμα χειρότερο όμως (αν και φανατικός αντικαπνιστής) είναι η χάβρα. Αυτό το συνεχές μπούρου-μπούρου που πλανάται στον αέρα όπου με την προσθήκη χαζογέλιου ίσως σου κάνει ένα κεφάλι καζάνι. Εμάς πάντως όταν φύγαμε βούιζαν τα αφτιά μας. Και κάτι τελευταίο... Κουρτίνες ευτυχώς δεν είδαμε εμείς και γλιτώσαμε την κατσάδα!

Η εξυπηρέτηση είναι καλή. Υπήρξε μια παύση μεταξύ ορεκτικών και κυρίως πιάτων αλλά οκ. Σημειώστε ότι μάλλον τα Σάββατα η πληρότητα αγγίζει στο 100%. Κατά τα άλλα και κέρασμα γλυκού υπάρχει στο τέλος, ενώ και η απόδειξη είναι νομιμότατη. Κάτι έλειπε όμως για να πάρει άριστα. Κατά τη γνώμη μου ίσως χρειαζόταν άλλο ένα άτομο για να εξυπηρετήσει με τους χρόνους καθώς οι σερβιτόροι είναι ευγενικοί και δεν σταματάνε να κινούνται στον χώρο.

O κατάλογος τώρα είναι αρκετά μεγάλος και σίγουρα ικανοποιεί όλα τα κρεατικά γούστα σας! Στα κρεατικά υπάρχουν επιλογές κοτόπουλου (φιλέτο, σουβλάκι, μπιφτέκι, κεμπάπ αλλά και κοτομπουκιές), αρνίσιες επιλογές, χοιρινές, μοσχάρι αλλά εκεί που έπεσε το μάτι μας ήταν στο αγριογούρουνο (πανσέτα 32 ευρώ το κιλό, λουκάνικο στα 5.80 ευρώ). Σαλάτες (χωριάτικη, ρόκα-παρμεζάνα) αλλά και χόρτα-φάβα-γίγαντες, τυριά, ψητά λαχανικά και τηγανιτά (κολοκυθο-τυρο-τοματο κεφτέδες στα 4.40 ευρώ αλλά κατεψυγμένα).

Οι επιλογές μας:

- Ψωμί ψημένο στα 0.80 ευρώ το άτομο. ΟΚ, καταλαβαίνετε!

- Γαλοτύρι στα 3 ευρώ. Σαν γιαουρτοτυρί είναι με εμφανέστατα κομμάτια τυριού. Όχι ιδιαίτερα γευστικό από τη φύση του αλλά αν είστε από 3 άτομα και πάνω είναι οκ για να μη μπουχτίσετε.

- Πατάτες τηγανιτές με τριμένο τυρί στα 3.60 ευρώ. Ζεστές μεν, αχυρένιες δε... ίσως φταίει πως ήρθαν κομμένες σε μεγάλα κομμάτια και δεν ψήθηκαν ομοιόμορφα. Το τυρί δεν πρόσθεσε και κάτι ιδιαίτερο στη γεύση... σίγουρα έχω φάει αρκετά καλύτερες.

- Μερίδα παϊδάκια γάλακτος (250 γραμμάρια) στα 9.80 ευρώ, συνοδεία από πατάτες τηγανιτές. Κατά την άποψη μου έχω φάει και καλύτερα και πιο ζουμερά. Ο φίλος τα τσάκισε βέβαια αλλά θα τα προτιμούσε πιο χοντροκομμένα. Νόμιζω στη Μάνδρα έχω φάει καλύτερα και φθηνότερα. Έστειλα τη φωτό της μερίδας στην φίλη indulge και διαφωνήσαμε στην ποσότητα! Εκείνη τα βρήκε ΟΚ, ο φίλος λέει πως περίμενε πιο γεμάτη μερίδα.

- Πανσέτα αγριογούρουνου στα 9.80 ευρώ. Ήρθαν 4 φιλετάκια με πατάτες τηγανιτές. Νόστιμα μεν και σχετικά ζουμερά, χωρίς να κάνουν ιδιαίτερα γευστικά τη διαφορά. Η τιμή σχετικά αλμυρή. Αν είναι να "παίξουν" στη μέση δοκιμάστε τα!

- Συκωταριά αρνίσια γάλακτος στα κάρβουνα στα 19 ευρώ. Ήρθαν 600 γραμμάρια και χρεώθηκαν 11.40 ευρώ. Αυτά μάλιστα! Ζουμερά, καλοαλατισμένα και ιδιαίτερα γευστικά με το λεμονάκι τους! Έγινε πραγματική μάχη και δεν μας έπιασαν οι ντροπές του τύπου "φάτο εσύ". Τα συγκεκριμένα 5 λεπτά τρώγαμε σαν μοτεράκια! Λουκούμι ήταν και αν ξαναπήγαινα θα έτρωγα πάνω από 1 κιλό. Βάλτε τα στη λίστα.

- 2 μπύρες βαρελίσιες Mythos στα 3.9 ευρώ, ότι πρέπει για τη μάχη.

* Κέρασμα λουκουμάδες με μέλι που ήταν μέτριοι και γιαούρτι με κυδώνι που επίσης δεν άρεσε καθώς το γιαούρτι ήταν στόκος....

Σύνολο με απόδειξη και νερό κανάτας στα 47 ευρώ... πολλά για 2 άτομα για μια απλή έξοδο.

Πρόκειται για μια τίμια επιχείρηση με αρκετό κόσμο που λειτουργεί σε καλά επίπεδα. Για τους γύρω κατοίκους είναι μια καλή επιλογή για να φάνε ποιοτικό κρέας. Εγώ πάλι δεν ενθουσιάστηκα καθώς μπορώ να φάω αντίστοιχα ή και καλύτερα κρεατικά σε Μάνδρα ή Ασπρόπυργο (βλέπε παϊδάκια ή προβατίνα).

Οι επιλογές στην ταβέρνα του Στέλιου είναι αρκετές ακόμα... αν επέστρεφα θα ήταν για συκωταριά και άλλα κρεατικά αλλά όχι για πατάτες. Από ορεκτικά αρκεστείτε σε κάνα λαχανικό ή χόρτο αλλά σαν συνοδευτικά.

Υ. Γ Με χαρά παρατηρώ κάποιους χρήστες να ψηφίζουν διάφορες κριτικές και θα τους παρότρυνα να γράψουν κι αυτοί τις δικές τους για να μπουν και νέα άτομα στο club της παρέας μας! Φίλε Dafy τους χαιρετισμούς μου!

Σουβλάκι & Σχάρα - Άλιμος, Αθήνα

Μπορεί "η αγάπη να άργησε μια μέρα", αλλά για τη δική μας οικογένεια οι Απόκριες ήρθαν μια μέρα νωρίτερα.

Το πρωί Σαββάτου λοιπόν 20 Φεβρουαρίου (πριν την αρχή των Αποκριών) θέλοντας και μη - ας όψονται αι βουλαί των 4χρονων- επισκεφθήκαμε κατάστημα με αποκριάτικα είδη στη λεωφόρο Βουλιαγμένης. Διάλεξε τη στολή της Ραπουνζέλ, έλα όμως που τους είχαν τελειώσει οι αντίστοιχες περούκες... Ραπουνζέλ χωρίς μακριά μαλλιά γίνεται; Δε γίνεται, σας απαντώ εγώ ως μάνα 4χρονης. Επίσκεψη στα πιο κοντινά jumbo και φυσικά όλοι ξέρουμε ότι ο χρόνος παραμονής στα jumbo είναι τουλάχιστον μια ώρα. Διαμαρτυρήθηκαν τα στομαχάκια μας και υπήρχε για κάποιο λόγο αποθηκευμένο στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι κάπου στον Άλιμο μια ταβέρνα είχε καλές κριτικές.

Βρήκα στο site την ταβέρνα και πήγαμε με την ελπίδα να είναι ανοιχτή. Για καλή μας τύχη ήταν ανοιχτή και μάλιστα είχε ήδη 2-3 παρέες. Μας καλωσόρισε εγκάρδια ένας νεαρός ευγενής σερβιτόρος και επιλέξαμε ένα τραπέζι δίπλα στη τζαμαρία.

Ο χώρος είναι διακοσμημένος χωριάτικα και κυριαρχεί το ξύλο. Αν εξαιρέσω το κεφάλι ενός βαλσαμωμένου ζώου, που δε μου αρέσει όπου και να το πετύχω και στερεί μία ντομάτα από το χώρο, διάφορα άλλα αντικείμενα όπως γκλίτσες και τσαρούχια, θεωρώ πως ταίριαζαν στο μαγαζί και στον τύπο φαγητού που προσφέρει. Μεγάλα τραπέζια, άνετες καρέκλες και ολόκληρος ο χώρος πεντακάθαρος, όπως και οι (σαν?) καινούριες τουαλέτες.

Παραγγείλαμε:

- 1 σαλάτα ρόκα παρμεζάνα
Πιπεράτη φρέσκια ρόκα, τραγανά κρουτόν που η μικρή αποδεκάτισε, λίγο πιο δεύτερη η παρμεζάνα. Αρκετά καλό το αποτέλεσμα, θα ήθελα λιγότερο λάδι και καλύτερης ποιότητας παρμεζάνα.

- 1 κολοκυθάκια τηγανητά
Θεσπέσια, με κουρκούτι, καλοτηγανισμένα, τραγανά και χωρίς λαδίλα.

- 1 πατάτες τηγανητές
Πολύ νόστιμες και επίσης πολύ καλά τηγανισμένες.

- 1 ψητές πιπεριές
Υπέροχες και σωστά ψημένες.

- 1 χοιρινή μπριζόλα XXL
- 1 χοιρινή μπριζόλα
Πεντανόστιμες αμφότερες, μαλακές, ζουμερές, καρυκευμένες όσο πρέπει και συνοδευμένες με αρκετές πατάτες τηγανητές. Η μόνη διαφορά μεταξύ τους το μέγεθος

- 1 μερίδα παϊδάκια
Εξαιρετικά εύγευστα παϊδάκια, πραγματικά παϊδάκια όλα τα κομμάτια με σωστή αναλογία λίπους, επίσης σωστά καρυκευμένα. Ευτυχώς που ήταν το πιάτο του παιδιού και δεν κατάφερε να το τελειώσει, οπότε τίμησε η μαμά το υπόλοιπο.

- 3 coca cola κουτάκια

Ο λογαριασμός ήταν στα 50€, πολύ καλό vfm δεδομένης πάντα της ποιότητας όσων δοκιμάσαμε.

Ερωτηθήκαμε για εμφιαλωμένο νερό και προτιμήσαμε κανάτα.

Επίσης, με την παραγγελία ήρθε ψημένο ψωμάκι και στο τέλος του γεύματος μας κέρασαν λουκουμάδες, οι οποίοι ήταν καυτοί κι εξαιρετικοί. Μάλιστα, μας ρώτησαν αν τους προτιμούμε με μέλι ή μερέντα κι επειδή το μεγάλο παιδί ήθελε μερέντα και το μικρό παιδί μέλι, με μεγάλη προθυμία μας έφεραν 2 ξεχωριστά πιάτα. Εκτιμώ πολύ την όλη χειρονομία του κεράσματος, ακόμα κι όταν είναι κάτι μικρό, θεωρώ ότι δείχνεις ως επαγγελματίας πως σέβεσαι τον πελάτη σου.

Θα έβαζα με μεγάλη χαρά 4 ντοματούλες στην εξυπηρέτηση, διότι ο σερβιτόρος ήταν άψογος, δε θα το κάνω όμως και εξηγώ αμέσως το λόγο.

Όταν η 4χρονη -τονίζω- κόρη μας τελείωσε το φαγητό της, ήθελε να σηκωθεί από το τραπέζι και φυσικά την αφήσαμε. Διευκρινίζω ότι δεν είμαστε από τους τύπους που ξαμολάνε τα παιδιά και δεν τους νοιάζει αν φωνάζουν, κλαίνε, κάνουν ζημιές ή ενοχλούν τους γύρω. Η κόρη μας λοιπόν έκανε βόλτες μέσα στο μαγαζί παρατηρώντας εξ αποστάσεως τους υπόλοιπους πελάτες. Κάποια στιγμή βαρέθηκε. Λογικό. Δίπλα ακριβώς από το τραπέζι μας ήταν οι κουρτίνες της τζαμαρίας, στις οποίες είχαν δέσει από μια κορδέλα. Το παιδί λοιπόν ΤΟΛΜΗΣΕ ούτε καν να λύσει, αλλά να ανεβάσει την κάθε δεμένη κορδέλα περίπου 5 εκατοστά πιο ψηλά. Στα 2-3 λεπτά που η μικρή απασχολιόταν ήσυχα με αυτό, δεν της κάναμε παρατήρηση, διότι δε θεωρήσαμε πως είναι κάτι μεμπτό. Ούτε που πρόλαβα να δω πότε έφτασε ο (μάλλον) ιδιοκτήτης και της έκανε παρατήρηση.

Πείτε με περίεργη, αλλά με το γεγονός αυτό στράβωσα και μάλιστα άσχημα. Δεν το έδειξα, αλλά είναι κρίμα με κάτι τόσο μικρό να χαλάς τη μέχρι τότε ενθουσιώδη εμπειρία του πελάτη. Μετά από 5 λεπτά τα μαζέψαμε και φύγαμε.

Το προτείνω; Θέλω να είμαι αντικειμενική, οπότε φυσικά και θα το προτείνω, οι γεύσεις άλλωστε ήταν εξαιρετικές.

Για να είμαι ειλικρινής όμως, έναν μικρό θυμούλη τον έχω ακόμα μέσα μου.
Όταν μου περάσει, θα ξαναπάω κι εγώ...

Σουβλάκι & Σχάρα - Άλιμος, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε την ταβέρνα, Κυριακή μεσημέρι, τέσσερα άτομα.
Η πρόσβαση είναι εύκολη, όπως και η στάθμευση.

Καθίσαμε στον εσωτερικό χώρο. Το μαγαζί ήταν γεμάτο, μέσα-έξω, και υπήρξε και αναμονή. Ο εσωτερικός χώρος αξιοπρεπής.

Η εξυπηρέτηση σχετικά γρήγορη, λαμβάνοντας υπόψη και την αυξημένη κίνηση. Μου έκανε εντύπωση που έστρωσαν διπλά χάρτινα τραπεζομάντιλα. Το λόγο τον κατάλαβα αργότερα, όταν τελειώσαμε το φαγητό, που μάζεψαν το πρώτο για να απολαύσουμε στο δεύτερο καθαρό τραπεζομάντηλο το γλυκό-κέρασμα.
Παραγγείλαμε σαλάτα μαρούλι, μανιτάρια πλευρώτους, πίτες κομμένες (αντί για ψωμί), τζατζίκι, μπιφτέκια, κότσι χοιρινό, λουκάνικο αγριογούρουνου, πανσέτα αγριογούρουνου, αναψυκτικά, κρασί κόκκινο. Ολα τα πιάτα ήταν εύγεστα. Στο τέλος υπήρχε ατομικό γλυκό- κέρασμα, με δυνατότητα επιλογής μεταξύ αρκετών προτάσεων.

Πληρώσαμε γυρω στα 55 ευρώ. Καλή τιμή για την ποιότητα και ποσότητα των φαγητών. Ορισμενα πιάτα θα μπορούσε να είναι πιο οικονομικά. Γι'αυτό το λόγο δεν έβαλα 4 στο value for money.
Γενικά, είναι μία πολύ καλή ταβέρνα για το είδος της.

Σουβλάκι & Σχάρα - Άλιμος, Αθήνα

Πήγαμε μια Κυριακή, 2 άτομα και 2 ώρες πριν πάμε πήραμε ένα τηλ. για να κλείσουμε (το προτείνω).

Δεν δοκιμάσαμε μεγάλη ποικιλία του καταλόγου, οπότε το 4 στη γεύση έχει μια μικρή αβεβαιότητα, αλλά είμαι πολύ πρόθυμος να ξαναπάω για να το σιγουρέψω!
Φάγαμε λοιπόν μία χοιρινή μπριζόλα, μία μερίδα μπιφτέκια, χόρτα και σαγανάκι στα κάρβουνα! Οι μερίδες αρκετά μεγάλες, το κρέας πεντανόστιμο φαίνεται πολύ καλής ποιότητας, τα χόρτα το ίδιο, αλλά... Αυτό που έχω στην καρδιά μου είναι το σαγανάκι στα κάρβουνα! Γλύκισμα!

Η εξυπηρέτηση είναι τέλεια, το προσωπικό ευγενικό και πολύ γρήγοροι! Στο τέλος μας προσέφεραν και γλυκάκι, όπου είχαμε να διαλέξουμε ανάμεσα σε μικρές κρέπες, λουκουμάδες και γιαούρτι με γλυκό κουταλιού!

Ο χώρος μου άρεσε πάρα πολύ, διαφωνώντας με την πλειοψηφία προηγούμενων κριτικών (ίσως έχει γίνει κάποια ανακαίνιση). Δύσκολα βρίσκεις στην Αθήνα ταβέρνα με πέτρα και ξύλο μέσα καθώς και τζάκι. Το 3 στο χώρο είναι για το πατάρι (εκεί έκατσα), όπου παρόλο που είναι πολύ προσεγμένο δεν συγκρίνεται με τον κυρίως χώρο.

Όλα λοιπόν τα παραπάνω όταν σου προσφέρονται για 12-13€ το άτομο, δε μπορείς παρά να βάλεις 4 στο value for money!

Σουβλάκι & Σχάρα - Άλιμος, Αθήνα

H κριτική αφορά επίσκεψη στις 16/11/14.

Εν συντομία:

Πάρα πολύ καλό φαγητό, μερίδες σωστές, επαγγελματική εξυπηρέτηση, χώρος ο οποίος αισθητικά απευθύνεται σε πολύ συγκεκριμένα γούστα. Συνολικά, μια καθ' όλα αξιόπιστη λύση για όσους αναζητούν μια σωστή ταβέρνα στην περιοχή του Αλίμου.

Αναλυτικότερα:

Ο "Στέλιος", παρότι γείτονας, δεν αποτελούσε μέχρι πρόσφατα τακτική επιλογή, ώσπου δοκιμάσαμε κάποια στιγμή σε φιλικό σπίτι κρέατα και μεζέδες από εκεί και, πραγματικά, εντυπωσιαστήκαμε. Πληθύναμε, λοιπόν, τις επισκέψεις μας και μετά από 3-4 πολύ θετικές εμπειρίες θεωρώ ότι μπορώ να πω με ασφάλεια κάποια πράγματα.

Ας ξεκινήσω από το μοναδικό αρνητικό (ή, ορθότερα, το μόνο στοιχείο κάτω του μετρίου), το χώρο. Κάποιοι τον έχουν επαινέσει στις κριτικές τους, απόλυτα θεμιτό αυτό. Για τη δική μου αισθητική, βρίσκω τη σάλα παραφορτωμένη, σε σημείο κιτς. Κατάγομαι από την επαρχία, κι ας με έφαγε το χωνευτήρι της Αθήνας, έχω επισκεφτεί ταβέρνες σε χωριά, και τέτοιο διακοσμητικό αχταρμά δε θυμάμαι να έχω συναντήσει πουθενά. Ταριχευμένα κεφάλια ζώων, γκλίτσες, κουδούνες, ξυλόγλυπτοι βλάχοι βοσκοί, παλιές φωτογραφίες της Ηπείρου βγαλμένες από τις λαμπρότερες διαφημιστικές καμπάνιες του ΕΟΤ και, γενικά, τα πάντα. Μια αχρείαστη διακοσμητική "φασαρία".

Επίσης, λόγω της (απόλυτα δικαιολογημένης, όπως θα δούμε και στη συνέχεια) δημοφιλίας του "Στέλιου", τις ώρες αιχμής (ήδη την Κυριακή από τη 1:30, που για τα ελληνικά μέτρα είναι πολύ νωρίς, το κατάστημα άρχισε να γεμίζει) τα πολλά τραπέζια γεμάτα μεταφράζονται σε ένα διαρκές βουητό-θόρυβο. Πάντως, δεν είναι στριμωγμένα.

Ευτυχώς, τα θέματα σταματούν εκεί και, με λίγη καλή διάθεση (ή διαφορετικό γούστο από το δικό μου στη διακόσμηση χώρων) ξεπερνιούνται εύκολα.

Κι επειδή πολλοί χώροι είναι όμορφα στημένοι αλλά επί της ουσίας, δηλαδή το φαγητό, δεν λένε τίποτε, μπορώ να πω ότι ο "Στέλιος" εκεί που μετράει, τα πάει έξοχα.

Μια παρέα 7 ατόμων, λοιπόν, δοκιμάσαμε:

Αρνίσια παϊδάκια: αξίζει να σημειωθεί ότι επρόκειτο για ΚΑΝΟΝΙΚΑ παϊδάκια, κι όχι όλο το ζώο κομμένο κομματάκια. Άψογα ψημένα, ζουμερά όσο πρέπει, αρωματικά.

Μπριζόλα μοσχαρίσια, σταβλίσια: αληθινός κολοσσός, μόνο σε πιατέλα χωράει αυτό το θηρίο, τρυφερή και καλοψημένη.

Συκώτι μοσχαρίσιο: εξαιρετικό, καλοψημένο αλλά παράλληλα ζουμερό, σε απόλυτα ικανοποιητική ποσότητα.

Μπιφτέκια: καλά, αλλά τίποτε το συγκλονιστικό και, σε σχέση με τα υπόλοιπα φάνταζαν -αναπόφευκτα ίσως- σαν το φτωχό συγγενή. Καλή μερίδα, πάντως, και ο κιμάς ΔΕΝ ήταν στόκος.

Και φτάνουμε στην αποκάλυψη: Παντσέτα αγριογούρουνου. Θεσπέσια, ζουμερή, αρωματική, καλοψημένη. Πήραμε λίγες για δοκιμή και έγιναν ανάρπαστες. Εγγυημένη η προτίμησή τους σε επόμενη παραγγελία.

Τα τηγανητά κολοκυθάκια σωστά φτιαγμένα, οι πατάτες επίσης καλές, αλλά γενικά είναι δύσκολο να συγκριθούν με την ποσότητα και την ποιότητα των κρεάτων. Σημειωτέον ότι από τον κατάλογο υπήρχαν τα πάντα.

Στο πολύ καλό και ποιοτικό φαγητό, έρχεται να προστεθεί η επαγγελματική και γρήγορη εξυπηρέτηση, καθώς και οι συμπαθητικές τιμές. Ακόμη κι αν βγάλω τελείως τα παιδιά από το μέσο όρο (που είναι άδικο, τελικά, αφού και στις ποσότητες των κρεατικών "στη μέση" υπολογίστηκαν, και δική τους μερίδα κυρίως μοιράστηκαν) δεν πάμε πάνω από τα 18 ευρώ (μια κλίμακα πάνω από αυτή που αναφέρω στα περιληπτικά στοιχεία). Για αυτή την ποιότητα και ποσότητα, το βρίσκω πολύ λογικό.

Ως προς τα αν αξίζει τα λεφτά, του, το 4αρι χάνεται όχι λόγω του χώρου, αλλά της ανοχής στο κάπνισμα. Αν υπήρχαν μισοί βαθμοί (το έχω ξαναγράψει ως πρόταση και παλιότερα, νομίζω) στη βαθμολογία θα έβαζα με την καρδιά μου ένα 3,5 και θα έλεγα τι κρίμα που αφήνουν κάτι το οποίο έχουν πλέον πάτημα να ελέγξουν να χαλά τις άριστες εντυπώσεις.

Ως έχει η βαθμολογική κλίμακα, όμως, αναπόφευκτα πέφτουμε στο 3. Ας πούμε 3+, λοιπόν, και αν σας φέρει ο δρόμος από τον Άλιμο, με διάθεση για καλό κρέας, δοκιμάστε το "Στέλιο".

Σουβλάκι & Σχάρα - Άλιμος, Αθήνα

Δυστυχώς ενώ διαβάσαμε τόσα καλές αξιολογήσεις εδώ δεν μείναμε ευχαριστημένοι.

Οι αξιολογήσεις είναι παλιές και δεν ανταποκρίνονται στην ποιότητα του μαγαζιού την σήμερον ημέρα.

Επισκεφτήκαμε το μαγαζί αρχές Μαρτίου. Φτάσαμε κατά τις 4 το μεσημέρι για να μπορέσουμε να βρούμε τραπέζι μιας και τις ώρες αιχμής δεν βρίσκεις εύκολα τραπέζι όπως γράφουνε εδώ.

Καλή εξυπηρέτηση αλλά δυστυχώς το φαγητό δεν ήτανε καλό και οι τιμές λιγάκι τσιμπημένες.

Οι πατάτες ναι μεν ήτανε φρέσκιες αλλά από γεύση πολύ μέτριες. Έχω φάει πολύ καλύτερες σε πιο φθηνά μαγαζιά.

Παραγγείλαμε κοκορέτσι αλλά μας είπανε ότι έχει τελειώσει και θα έχει ξανά το βράδυ και έτσι βολευτήκαμε με κοντοσούβλι το οποίο ήτανε μέτριο και αυτό.

Τέλος τα κότσια που πήραμε ναι μεν ήτανε καλό ψημένα αλλά ήτανε λύσσα - πράγμα ανεπίτρεπτο - το φάγαμε με το ζόρι και μέχρι το βράδυ πίναμε νερά για να μας φύγει η αλμύρα.

Οι λουκουμάδες στο τέλος ήτανε υπέροχοι αλλά τι να το κάνεις άμα το φαγητό ήτανε κάτω του μετρίου.

Ίσως αν δεν διάβαζα τα σχόλια εδώ να ήμουνα λιγότερο αρνητικός αλλά τα λάθη του μαγαζιού με την εμπειρία που έχουνε είναι ασυγχώρητα.

Το κατάστημα μας απογοήτευσε πλήρως και μας έδωσε πολύ κακή εντύπωση από την πρώτη φορά.

Μπορεί να ήτανε κάποτε καλό αλλά φαίνεται ότι με τον καιρό έχει αρχίσει να χαλάει και αυτό ποιοτικά.

Μας έκανε εντύπωση που όταν φύγαμε γύρω στις 6 το απόγευμα έξω είχε σκοτεινιάσει για τα καλά και το μαγαζί δεν είχε ανοίξει τα εξωτερικά του φώτα ούτε τις φωτεινές ταμπέλες του - ήτανε θεοσκότεινο απέξω λες και κρυβότανε από κάποιον ή ήθελε να κάνει οικονομία στο ρεύμα.

Για 15 ευρώ το άτομο σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς δεν αξίζει - με αυτά τα λεφτά τρως αλλού πολύ καλύτερα.

Γενικά δεν έμεινα ευχαριστημένος από το φαγητό - Θα το σκεφτώ πολύ αν θα ξαναπάω.