MUNCHEN - MY WAY BY ERICH
Beer Restaurants

Μελίσσια

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Βαυαρική μπυραρία με κλασικά γερμανικά πιάτα.

01 Ιουν 2018

Η συγκεκριμένη μπυραρία στο Μαρούσι σίγουρα αποτελεί ένα σταθερό σημείο συνάντησης για κάθε λάτρη του είδους. Διατίθενται περίπου σαράντα ετικέτες μπύρας καθώς και κάποιες βαρελίσιες μπύρες. Το δε φαγητό παίρνει τεσσάρια, φυσικά στα πλαίσια των προδιαγραφών μιας μπυραρίας. Παρόλα αυτά, η συμπεριφορά του ώριμου, έμπειρου στον χώρο της εστίασης, ιδιοκτήτη Eric κάπου μας ξάφνιασε δυσάρεστα....

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο καθημερινή 15.05 βράδυ, γύρω στις 20:30, δύο άτομα, και, ενώ μόνο ένα τραπέζι στον εξωτερικό χώρο ήταν κατειλημμένο από μια νεανική παρέα, μας προξένησε αλγεινή εντύπωση η εμμονή του Βαυαρού ιδιοκτήτη και Σεφ να μας καθίσει στο μικρό δυάρι....!! Τα τραπέζια παρέμειναν άδεια μέχρι που φύγαμε, ενώ από την άλλη πλευρά οι δύο μόνο επισκέπτες που ήρθαν μετά κάθισαν σε τεσσάρι...!!!! Και σαν να μην έφθανε αυτό, τόση εντύπωση έκανε στον ιδιοκτήτη η επιθυμία μας να καθίσουμε σε μεγαλύτερο τραπέζι ( μας άρεσε περισσότερο η θέση του) που μονολογούσε με μίζερο ύφος.... Ίσως, θα έπρεπε να χαλαρώσει λίγο, τόσα χρόνια πια ζει στην χώρα!! Προσωπικά, παρά την άψογη και αυθεντική κουζίνα του Eric, αμφιβάλλω αν θα ξαναπάω!!

Ουσιαστικά, ο χώρος κινείται ανάμεσα σε παμπ, μπυραρία και κοινό εστιατόριο. Ιδιαίτερα η μια σκεπασμένη αίθουσα, προφανώς στέκι ποδοσφαιρόφιλων, με την μεγάλη τηλεόραση τηλεοπτικών διεθνών αγώνων, τους μεγάλους ξύλινους πάγκους και τις συναφείς κονκάρδες μπύρας έχει πιο λαϊκή εμφάνιση Η κυρίως εσωτερική αίθουσα με τα πράσινα καρώ τραπεζομάντηλα και τον χαμηλό φωτισμό θυμίζει κάτι από ιταλική τρατορία και αποπνέει μια πιο μελαγχολική και ρομαντική αύρα. Ο κήπος έχει πολλές ομπρέλες και είναι κατάφυτος. Σίγουρα θ' αποτελεί όαση δροσιάς κατά τους θερινούς μήνες. Άλλωστε όλο το μαγαζί εξωτερικά είναι γεμάτο λουλούδια. Εννοείται ότι σε όλους τους χώρους υπάρχουν πολυάριθμα σημαιάκια από διάφορες γερμανικές ζυθοποιίες ενώ τα σκήπτρα καλά κρατεί το τεράστιο πανό της βαυαρέζικης ΗΒ Munchen!!
Οι τουαλέτες ήταν πεντακάθαρες με λουλουδένια διάθεση επίσης...
H περαιτέρω περιγραφή της διακόσμησης, όταν πρόκειται για μπυραρία, αποτελεί ιεροσυλία. Για τον λόγο αυτό προχωρώ ευθύς αμέσως στα του φαγητού.....

Θεωρώ ότι ο κατάλογος (μερικά είδη, κυρίως τα λουκάνικα, υπάρχουν γραμμένα και σε εξωτερικό πίνακα ) είναι τόσο μεγάλος, που κάπου κουράζει.... Κατά τα άλλα, είναι άψογα γραμμένος, στην Γερμανική και την Ελληνική, με πλήρη ανάλυση!!! Ιδιαίτερα όσον αφορά την τεράστια ποικιλία από μπύρες, αποδίδονται τα συστατικά και η ιστορία της κάθε μιας με σχολαστική ακρίβεια..!!
Σερβίρονται σπιτικές σούπες, φρέσκιες σαλάτες και κρύα πιάτα με προεξέχουσα την κλασική πατατοσαλάτα (5,50), φρεσκοψημένα πρέτσελ (1,90), διάφορα τυριά (και Fondue), ζυμαρικά, πίτσα, κρεατικά και μπέργκερς ( με κρέατα από μικρή παραδοσιακή μονάδα στη Λακωνίας, από ζώα που εκτρέφονται με φυτικές ζωοτροφές ), κρέατα στο γκριλ, τέσσερα ενδιαφέροντα πιάτα Σνίτσελ (12,50 - 24,90) και μερικές γαρνιτούρες. Φυσικά η μεγάλη ποικιλία από λουκάνικα κλέβει την παράσταση!!
Στην ενότητα " ο Σεφ προτείνει " συναντάμε διάφορα πιάτα όπως το φημισμένο χοιρινό κότσι του εστιατορίου (22,90), το οποίο δεν προτιμήσαμε λόγω εποχής, ή το Ελάφι Γκούλας με κνέντελ και κόκκινο λάχανο (15,90)! Επιπλέον, υπάρχουν και ορισμένα γλυκά όπως το παραδοσιακό με κόκκινα φρούτα του δάσους (5,90) ή το παραδοσιακό γλυκό του Μαύρου Δάσους, το δημοφιλές Black Forest (6,90).

Εμείς παραγγείλαμε τα εξής:

Παραδοσιακά χειροποίητα ζυμαρικά με κομμάτια μπέικον, τυρί και ψιλές φέτες κρεμμυδιού (8,50 ). Καταπληκτικά ζυμαρικά με γαρνιτούρα δύο φετούλες ντομάτας και λίγο πράσινο λάχανο.

Πίτσα Αλσατίας με ζαμπόν, κρεμμυδιού και φρέσκια κρέμα (7,90). Σε ορθογώνιο σχήμα, εντυπωσιακή και υπέροχη πίτσα, σερβιρισμένη σε ξύλινο δίσκο με μικρή γαρνιτούρα από δύο κόκκινες πιπεριές και πράσινο λάχανο

Λουκάνικο λευκό βραστό με πρέτσελ (7,50), ένα μπολ με ζεστό νερό και δύο καταπληκτικής γεύσης λουκάνικα με ψήγματα, ούτε στα πανδοχεία στα καστροχώρια της Βαυβαρίας τέτοια γεύση!! Σερβίρονται με ένα μπρέτσελ, καφέ σος, σε μικρό μπολάκι, και λίγο κόκκινο λάχανο.

Από τον κατάλογο με τις μπύρες διαλέξαμε τις εξής:
Konig Ludwig Weissbier,300ml, σε ποτήρι, αυθεντική Βαυαρέζικη μπύρα παρασκευασμένη σύμφωνα με τους Γερμανικούς νόμους. Πραγματικά αυθεντική, πραγματικά υπέροχη, σερβιρισμένη στο δικό της ποτήρι (3,80)

Konig Ludwig Dunkel, 300 ml, σε ποτήρι, μαύρη μπύρα, εξίσου υπέροχη μπύρα και με μεγάλη παράδοση! Σερβιρισμένη στο δικό της χαμηλό ποτήρι (3,80).

Στην αρχή έρχεται ένα πανέρι με φέτες μαύρου και λευκού ψωμιού καθώς και ένα ποτήρι μπύρας με τα σερβίτσια τυλιγμένα σε πράσινες χαρτοπετσέτες.

Στην αρχή επίσης δεν έρχεται καθόλου νερό...... Μόνο εάν διψάσετε και το ζητήσετε εσείς...!!
Εμείς ζητήσαμε νερό βρύσης.

Το σέρβις έγινε από έναν ευγενικό και πρόθυμο νεαρό με λίγη γερμανική accent, που ενδεχομένως ήταν γιος του ιδιοκτήτη.

Παρά τις αστοχίες, όσον αφορά κυρίως την περίεργη συμπεριφορά του ιδιοκτήτη, σε αυτή την μπυραρία η σημασία σε κάθε λεπτομέρεια πραγματικά κλέβει την παράσταση!

01 Δεκ 2017

Πρόσφατα επισκεφτήκαμε το νέο μαγαζί Munchen καθώς είμασταν φαν του παλιού μαγαζιού πριν να μεταφερθεί. Μας άρεσε ιδιαίτερα πως έχει κρατήσει μια αίθουσα όπως το παλιό-ζεστό μαγαζί. Αλλά και έξω υπάρχει ωραίος κήπος, ενώ παρκάραμε σχετικά εύκολα.

Ο Έρικ είναι η συμπάθεια μας, ένας ευγενέστατος κύριος που νομίζω είναι κι ο μάγειρας του καταστήματος. Πήραμε σνίτζελ με πατάτες πολύ νόστιμο, και ρολό μοσχάρι, αρκετά νόστιμο επίσης αν και σχετικά μικρή μερίδα μιας και το μισό πιάτο ήταν το λάχανο. Επίσης τα μπρέτζελ που μας τα έφεραν ζεστά και ήταν πολύ νόστιμα.

Πήραμε και 2 μπύρες πολύ ιδιαίτερες. Όλα καλά ως εδώ. Μοναδική μας ένσταση ότι οι τιμές αυξήθηκαν αρκετά σε σχέση με το παλιό μαγαζί καθώς μια μέση μπύρα είχε πλέον 6-7 ευρώ πράγμα που για έμας τουλάχιστον το καθιστούσε απαγορευτικό το να πάρουμε δεύτερη μπύρα ανά άτομο.

Για τα παραπάνω δώσαμε 42ε περίπου. Αξίζει αν θέλετε να δοκιμάσετε γνήσιο γερμανικό φαγητό. Αν και μας "ξενέρωσε" λίγο που ακρίβυνε αρκετά, εξακολουθεί να είναι η πιο καλή ίσως μπυραρία στην Αττική.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη dtheo.

19 Αυγ 2016

Δεν ξέρω για εσάς πάντως εγώ προσωπικά μεγάλωσα σε μία μητριαρχική οικογένεια όπου οι γυναίκες και από τις δύο πλευρές ήταν και, κάποιες, εξακολουθούν να είναι πολύ ισχυρές προσωπικότητες. Κάποιοι κακεντρεχείς θα μπορούσαν να ισχυριστούν ότι αυτός είναι ο λόγος που οι άνδρες μας άφησαν νωρίς αλλά μην τους ακούτε…είναι απλώς διαδόσεις.

Αγαπημένο πρόσωπο της παιδικής και ενήλικης ζωής μου αποτελεί η θεία Αλίκη που την έχω σαν δεύτερη μαμά μου. Η φοβερή και τρομερή θεία λοιπόν έφθασε αισίως τα 90ήντα και επειδή δεν είναι από αυτές που μασάνε, μου ανέθεσε να βρω μαγαζί για να το γιορτάσουμε. Η πρώτη μου σκέψη αφορούσε μαγαζί που απορρίφθηκε λόγω πολλών σκαλιών ενώ η δεύτερη για αγαπημένο μαγαζί και σιγουράκι είχε, τελευταία στιγμή, την ίδια τύχη λόγω προσωπικών συναισθηματικών λόγων.

Κι έτσι με βρίσκει το απόγευμα της ίδιας μέρας, Παρασκευή 5/8 για να είμεθα ακριβείς, αναποφάσιστη, μελετώντας το ask προς άγραν ιδεών, σκέφτομαι, ξανασκέφτομαι και ω του θαύματος, μου ανάβει το γνωστό λαμπάκι που συνόδευε πάντα τις λύσεις του Κύρου Γρανάζη. Munchen! Κουζίνα διαφορετική μιας και η θεία παρ'όλη την ηλικία της αγαπά να δοκιμάζει καινούργιες γεύσεις, ωραίος δροσερός κήπος, είναι στο Μαρούσι οπότε θα κάνει και τη βόλτα της, μου μοιάζει ως ιδανική επιλογή. Τηλεφωνώ για να βεβαιωθώ για την ύπαρξη διαθέσιμου τραπεζιού για 5 άτομα, οι άνθρωποι ευγενέστατα με ενημερώνουν ότι το τραπέζι μας θα μας περιμένει οπότε είμαστε έτοιμοι για μια όμορφη βραδιά.

Η μπυραρία του Erich βρίσκεται στο Μαρούσι σχετικά κοντά στον σταθμό του Ηλεκτρικού και εδώ τελειώνουν οι πληροφορίες που μπορώ να σας δώσω. Τον σταθμό τον είδα αλλά μετά έχασα τη μπάλα. Κάπου κατεβήκαμε, κάπου στρίψαμε, κάπου ξανανεβήκαμε. Η χρήση της τεχνολογίας κρίνεται απαραίτητη εκτός αν είστε γνώστες ή κάτοικοι της περιοχής.

Το μαγαζί στεγάζεται σε μια όμορφη βυσσινί μονοκατοικία που υποθέτω ότι θα αρχικά θα ήταν σπίτι. Μαθαίνω βέβαια από κριτικές άλλων φίλων χρηστών ότι παλαιότερα φιλοξενούσε ιταλικό εστιατόριο το οποίο, όμως, δεν είχα, ουδέποτε, επισκεφτεί. Περιτριγυρίζεται από μια χαριτωμένη αυλή, με τα δέντρα της, τα μυριστικά της και απλά αλλά άνετότατα τραπεζοκαθίσματα. Για να πω την αλήθεια θα ήθελα λίγο χρώμα παραπάνω αλλά οι πληροφορίες μου λένε ότι ο μέσα χώρος τον οποίον, ομολογώ, δεν είδα, είναι κατά πολύ ωραιότερος.

Οι άνθρωποι μας υποδέχτηκαν και, ακόμα σημαντικότερο, μας καληνύχτισαν με χαμόγελο, μας τακτοποίησαν στο τραπέζι, κατάλογοι ήρθαν άμεσα, δόθηκε επιλογή για νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης, υπήρξαν πρόθυμοι να απαντήσουν σε οποιαδήποτε απορία είχαμε, πρότειναν μπύρες μέχρι και μία χωρίς αλκοόλ για τη μικρή μας, άλλαξαν συνοδευτικά στα πιάτα για να αποφύγουμε την επανάληψη και τροποποίησαν πιάτο σύμφωνα με επιθυμία μας, εν ολίγοις, υπήρξαν άψογοι.

Ο κατάλογος του φαγητού χωρίς να είναι τεράστιος περιλαμβάνει, παρόλα αυτά, όλα τα τυπικά πιάτα της γερμανικής κουζίνας οπότε, δύσκολα θα μείνει κάποιος παραπονεμένος εκτός κι αν είναι χορτοφάγος Εξαιρετικό ενδιαφέρον παρουσιάζει και ο κατάλογος των μπυρών με αποκλειστικά γερμανικές ετικέτες, κάποιες γνωστές, κάποιες λιγότερο, κάποιες καθόλου οπότε για να μη χαθείτε στη μετάφραση θα σας πρότεινα να ζητήσετε τη βοήθεια του περιποιητή σας.

Εμείς πάντως στην εσκεμμένα, κατόπιν απαίτησης και αυστηρής διαταγής της θείας, υπερβολική παραγγελία μας, περιλάβαμε:

- Μία ανάμεικτη σαλάτα λαχανικών έτσι για το ενοχικό του πράγματος, η οποία ήταν άφθονη, φρεσκότατη, με ποικιλία λαχανικών, κρουτόν και ένα dressing με γλυκές νότες, που την έντυνε απαλά, χωρίς να τη βαραίνει.

- Πρέτσελ. Τα γνωστά ψωμάκια σε σχήμα κάτι μεταξύ κόμπου και καρδιάς. Αφράτα, καυτά, πασπαλισμένα με χοντρό αλάτι ήταν ότι έπρεπε για τις μπύρες.

- Onion rings. Στον κατάλογο υπάρχει μια ποικιλία που ονομάζεται μπυρομεζέδες, αν δεν κάνω λάθος, η οποία περιλαμβάνει τα κρεμμύδια, jalapeno peppers και mozzarella sticks. Η μικρή λατρεύει τα onion rings, ενώ δεν τρώει τα υπόλοιπα οπότε ζητήσαμε, αν γίνεται, να μας φέρουν ένα πιάτο μόνο με αυτά και η επιθυμία μας έγινε ευγενικά δεκτή. Αν και κατεψυγμένα, κάτι που αναγράφεται ευκρινώς στον κατάλογο, ήταν από τα πιο ωραία που έχω δοκιμάσει. Τραγανά, γλυκά, δεν άφηναν την αίσθηση του τηγανητού αλλά έμοιαζαν να έχουν ψηθεί στο φούρνο, συνοδεύονταν από 6 ή 8 μπολάκια με διαφορετικές σαλτσούλες.

- Camembert με μαρμελάδα φρούτων του δάσους. Απλά εξαιρετικό. Έχοντας περάσει από φούρνο ή τηγάνι, η κρούστα του τυριού έσπαγε αποκαλύπτοντας το ζεστό κρεμώδες εσωτερικό του το οποίο σε συνδυασμό με τη γλυκιά και όξινη μαρμελάδα ήταν όνειρο. Βέβαια σημειώστε ότι το συγκεκριμένο τυρί έχει ιδιαίτερη και έντονη μυρωδιά, η οποία, μάλιστα, γίνεται εντονότερη λόγω ψησίματος, άρα είναι πιθανόν κάποιους να τους ενοχλήσει.

- Ποικιλία λουκάνικων. 7 ή 8 διαφορετικά είδη που θα έπρεπε να ρωτήσω τι είναι αλλά δυστυχώς απορροφημένη από την κουβέντα δεν το έπραξα. Όλα ήταν νόστιμα, κάποια ήπιας γεύσης και άλλα πιο έντονης, κάποια μου άρεσαν περισσότερο και κάποια λιγότερο. Ήρθαν πάνω σε ένα στρώμα από ακανόνιστα κομμένες πατάτες βρασμένες, εικάζω. πρώτα και σωταρισμένες μετά μαζί με κρεμμύδι και ζαμπόν. Το μόνο θεματάκι που είχα ήταν ότι μερικές πατάτες κρατούσαν λίγο αλλά κατά τα άλλα ήταν μια νόστιμη και απόλυτα χορταστική πιατέλα που θα ικανοποιήσει διαφορετικά γούστα.

- Σνίτσελ κοτόπουλου με σάλτσα μανιταριών. Τρία ευμεγέθη κομμάτια πουλερικού ωραιότατα παναρισμένα και ελαφρά. Η παρατήρησή μου εδώ αφορά στο κρέας που ήταν λίγο σκληρό γεγονός που με παραξένεψε γιατί συνήθως είναι εξαιρετικά μαλακό. Η sauce που ζητήθηκε χωριστά λόγω των ιδιοτροπιών της κόρης ήταν πολύ γευστική, με ευδιάκριτη τη γεύση των μανιταριών ενώ δεν άφηνε λιπαρή αίσθηση στο στόμα. Συνοδεύτηκε από spaetzle ήτοι παραδοσιακά γερμανικά ζυμαρικά που θυμίζουν τα δικά μας στριφτάρια, σωταρισμένα κι αυτά με κρεμμύδι και ζαμπόν πολύ, πολύ νόστιμα τα οποία θα έτρωγα και σκέτα με χαρά.

- Κότσι που αποτελεί τη ναυαρχίδα των πιάτων μιας μπυραρίας. Μεγάλο και νόστιμο ειδικά σε συνδυασμό με τις σάλτσες όμως με πολύ σκληρή κρούστα που μας δυσκόλεψε αρκετά στο κόψιμο και φυσικά δε μασιόταν με τίποτα. Συμφωνώ απόλυτα στο συγκεκριμένο πιάτο (όπως και σε πολλά άλλα σημεία) με τις κριτικές της PONTIKI και του VAGELIS. Το κρέας μέσα οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν τρυφερό και καλοψημένο όμως και εγώ θεωρώ ανυπέρβλητο το γνωστό κότσι του μεζεδοπωλείου της Ηλιούπολης. Εδώ το συνοδευτικό ήταν μια γενναία ποσότητα αρωματικού ξινολάχανου, που ο καλός μου λατρεύει και εδώ φάγαμε, ίσως, την πιο επιτυχημένη εκδοχή από όσες έχουμε, μέχρι στιγμής, δοκιμάσει.

- Τελειώσαμε με στρούντελ μήλου που ήρθε καυτό από τον φούρνο μαζί με παγωτό και φίνα σαντιγύ. Βρήκα το φύλλο λίγο πανιασμένο, θα το προτιμούσα πιο τραγανό όμως το τελικό αποτέλεσμα ήταν πολύ νόστιμο και, βοηθούσης της κανέλας, μας επέτρεψε να αλλάξουμε γεύση μετά την ασυγκράτητη κρεατοφαγία. Εξάλλου το μήλον είναι χωνευτικό φρούτο σωστά?

Μαζί με 6 μπύρες εκ των οποίων οι τέσσερις ήταν Hofbrau, η δική μου μία μαύρη καραμελένια Dunkel, της νεαράς χωρίς αλκοόλ και της απαραίτητης σόδας ο λογαριασμός ήρθε στα 130 ευρώ χωρίς, όμως, το ποσό αυτό να είναι αντιπροσωπευτικό.. Οι μερίδες είναι πραγματικά μεγάλες και ένα πιάτο μπορούν να το μοιραστούν άνετα δύο άτομα. Εμείς πάντως φύγαμε με τρία βαριά κι ασήκωτα πακέτα και υποθέτω ότι η θεία μου τρώει ακόμα.

Υπάρχει κάτι βαθιά συγκινητικό στο χαμόγελο των ηλικιωμένων ανθρώπων. Αποπνέει μια γλύκα και μια αθωότητα σαν το χαμόγελο ενός παιδιού. Ίσως γιατί κλείνοντας τον κύκλο της ζωής επιστρέφουμε εκεί ακριβώς από όπου ξεκινήσαμε. Χαίρομαι τόσο πολύ που είδα αυτή την έκφραση στο πρόσωπο της θείας μου και που μου τηλεφώνησε την επόμενη μέρα, ενθουσιασμένη, να με ευχαριστήσει.
Για τον λόγο αυτό, λοιπόν, το συγκεκριμένο εστιατόριο θα κρατά πάντα μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου. Όταν θα έχω κουραστεί από τον ανηλεή ήλιο του καλοκαιριού και τη ζέστη θα ήθελα να επιστρέψω εκεί με τις πρώτες ψύχρες για να δοκιμάσω, συν τοις άλλοις, το περίφημο γκούλας και σας προτείνω, ανεπιφύλακτα, να κάνετε το ίδιο.

22 Μάρ 2017

True Bavarian
Ήταν πράγματι μια ευχάριστη έκπληξη όταν βρήκαμε μπροστά μας, χωρίς να το έχουμε προγραμματίσει, ένα παλαιό/ανακαινισμένο σπίτι στο Μαρούσι, με σημαίες της Βαυαρίας να κυματίζουν. Αμέσως θυμηθήκαμε τον παλαιό γνώριμο Erich, τον οποίο ξέραμε απ' όταν είχε το πολύ μικρό μαγαζάκι στα Μελίσσια. Χωρίς δεύτερη σκέψη, σταματήσαμε και μπήκαμε. Το ντεκόρ ήταν ίδιο με των Μελισσίων, αλλά ο χώρος πολύ πιο άνετος. Μόλις μας είδε, μας καλωσόρισε και μας φίλησε.

Γενικά, ο χώρος είναι πάρα πολύ προσεγμένος και καθαρός. Τα έπιπλα στιβαρά, ξύλινα αλλά τα καρώ τραπεζομάντηλα δίνουν το στίγμα της Βαυαρικής ταβέρνας. Η λοιπή διακόσμηση με τις παλιές φωτογραφίες και γκραβούρες, τα ποτήρια μπύρας, και τα "σημαιάκια" που κρέμονται διαγώνια στο ταβάνι θυμίζουν έντονα Octoberfest. Το προσωπικό άγγιγμα του Βαυαρού είναι έντονο και επιτυχημένο, καθώς σου δίνει την αίσθηση της ζεστασιάς και σε βάζει στο κλίμα της περιοχής του, χωρίς όμως να γίνεται κουραστικό.

Εδώ θέλω να προσθέσω ότι μας έχει πει στο παρελθόν ότι φροντίζει σχολαστικά και την καθαριότητα του συστήματος παροχής μπύρας από το βαρέλι στην κάνουλα. Αυτό που άλλοι καθαρίζουν από σπάνια έως ποτέ, αυτός το κάνει ευλαβικά κάθε βδομάδα. Με τον Erich έχει κανείς την πραγματική Βαυαρική εμπειρία.

Η επίσκεψη αυτή έγινε αργά μεσημέρι Σαββάτου. Ο πολύς κόσμος είχε φύγει, αλλά υπήρχε μια παρέα που είχε τελειώσει το φαγητό της και απλά καθόταν. Ήχαν φάει πολλά και φάνηκε να είχαν ευχαριστηθεί--ήταν όλα τα πιάτα άδεια.

Βέβαια, η μπυρα που μας σέρβιρε ήταν άψογη, σε θερμοκρασία και γεύση. Εγώ πήρα μία ΗΒ lager και η σύζυγός μου μια Warsteiner. Τώρα που έχει και περισσότερα μέσα στη διάθεσή του, το φαγητό είναι καλύτερο από των Μελισσίων. Πήραμε ένα λουκάνικο με τυρί, το οποίο συνοδεύεται από πατατοσαλάτα. Εμείς όμως το ζητήσαμε με spetzle. Τα spetzle του Erich είναι πολύ καλά και γνήσια, όπως και ό, τι άλλο φτιάχνει.

Επίσης πήραμε χοιρινη ωμοπλάτη με ξυνλάχανο. Μας εξήγησε ότι την εισάγει ο ίδιος. Πραγματικά, το κρέας ήταν πολύ νόστιμο, και η σάλτσα με το ξυνολάχανο ήταν φανταστικά. Το συνόδευσα με μια weiss, που, κατά τον Erich είναι μια κατάλληλη επιλογή.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 40 Ευρώ. Η τιμή αυτού του γεύματος είναι προς το υψηλό. Βέβαια η ποιότητα είναι αναμφισβήτητη. Η επίσκεψη σε αυτό το εστιατόριο είναι σίγουρα μια ευχάριστη και πλήρης εμπειρία.

09 Δεκ 2016

Η επίσκεψη στο εστιατόριο έγινε στις 19-08-2016, σε μία άδεια Αθήνα...

Σχετικά με τον χώρο, είναι αναμφισβήτητα το δυνατό πλεονέκτημα του μαγαζιού. Πανέμορφος κήπος-αυλή, με περιποιημένα δέντρα και φυτά, μια όαση στην καλοκαιρινη (αλλά και φθινοπωρινή) Αθήνα. Ο εσωτερικός χώρος φαίνεται πιο κοινότυπος και όχι τόσο ξεχωριστός.

Η παραγγελία περιελάμβανε τα εξής:

1) Χοιρινό Κότσι (19,90 €) με συνοδεία ξινολάχανο ή πατάτες τηγανητές - Συνοδεύεται από 6 μπολάκια με διαφορετικές σος για όλα τα γούστα - γλυκόξινες έως πιπεράτες-: Νόστιμο και πολύ καλής ποιότητας χοιρινό κρέας. Αυτό που ξενίζει όμως είναι η αρκετά τραγανή κρούστα που θέλει... προσπάθεια και προσοχή στο κόψιμο. Δεν συγκρίνεται με τη μαλακή κρούστα πχ στην " ΜΕΘΕΞΗ ". Καλό αλατοπίπερο.

2) Σνίτσελ με σάλτσα μανιταριών και σπέτσλε (τιμή περί τα 11 €): Τρία κομμάτια καλοφτιαγμένου χοιρινού σνίτσελ με συνοδεία χειροποίητων ζυμαρικών. Εύγευστα ζυμαρικά αλλά αρκετά βαρύ και χειμωνιάτικο πιάτο. Συστήνεται σε γερά στομάχια!

3) Μια τυπική και δροσερή σαλάτα, αρκετά νόστιμη αλλά τίποτε το ξεχωριστό και φυσικά ΜΠΥΡΕΣ:

Αξιόλογη και ευκολόπιοτη η HB που προμοτάρει το κατάστημα και με πολύ μεστή γεύση και αρκετά δυνατή η Rothaus! Σταθερή αξία η Konig.

Τέλος δοκιμάσαμε την μηλόπιτα (χειροποίητο φύλλο) με σαντιγί και παγωτο που ήταν ένα νόστιμο αλλά λίγο λιγωτικό γλυκό.

Συμπέρασμα: Πολύ καλή μπυραρία (ένα είδος που έχει κακοποιηθεί στη χώρα μας), με καλή υλοποίηση κουζίνας. Συστήνεται όμως για κρύες νύχτες του χειμώνα ή εναλλακτικά για παρακολούθηση ποδοσφαιρικών αγώνων.