MUNCHEN - MY WAY BY ERICH
Beer Restaurants

Μελίσσια

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Βαυαρική μπυραρία με κλασικά γερμανικά πιάτα.

13 Νοε 2018

Rich eine, bitte.

Διάσημο γερμανικό ρητό.

Σίγουρα το έχετε ακούσει σε κάποια παραλία.

Γιατί όμως ξεκινάω με ένα γερμανικό ρητό? Γιατί στον Erich τα πάντα είναι Deutschland. Γερμανία ντε.

Δεν υπάρχει τίποτα μα τίποτα ελληνικό σε αυτή τη μπυραρία.

Ας ξεκινήσουμε με τον κιτς χώρο. Γερμανικά κιτς χώρο. Με σημαιούλες, με καρώ τραπεζομάντιλα, με πολλά χρώματα, με κάθε τοιχοσπιθαμή κατειλημμένη από κάποιο διακοσμητικό. Όπως εκείνα τα σπίτια των γιαγιάδων που έχουν πιατάκια σε όλους τους διαθέσιμους τοίχους. Από την άλλη, έχει έναν υπέροχο καταπράσινο κήπο. Είναι πολύ κιτς ο χώρος του Erich, όμως σε βάζει πολύ καλά στο κλίμα, βιώνεις πραγματικά ότι είσαι σε γερμανική μπυραρία. Εμένα μ' αρέσει. Και δείχνει και πολλά ματς, για τους ποδοσφαιρόφιλους, ενώ όσοι αντιπαθούν το σπορ μπορούν να καθίσουν σε σημεία χωρίς οθόνες κι έτσι κερδίζουν όλοι (3,5/4).

Να πούμε και για την εξυπηρέτηση. Γερμανικότατη. Εγκάρδια και σε θυμούνται. Ναι, περιέργως, και στη Γερμανία συμβαίνει αυτό. Ο Erich θα λατρέψει να σου μιλήσει στη γλώσσα του. Η εξυπηρέτηση έχει και τις γερμανικές παραξενιές της. Μια από αυτές ότι δεν υπάρχει κανάτα με νερό και έρχεται σε ποτήρια, ενώ δεν έχω δει να υπάρχει δίσκος μεταφοράς, άρα τα ποτήρια έρχονται δύο δύο. Ίσως γι' αυτό οι Γερμανοί να μην έχουν κρίση, γιατί δεν κάνουν περιττά έξοδα για δίσκους με τα ΕΣΠΑ που παίρνουν.

Το φαγητό είναι κι αυτό απόλυτα γερμανικό. Αν θες να πάρεις μια ιδέα από τη γερμανική κουζίνα, ο Erich είναι αυτό που έψαχνες. Το μενού περιλαμβάνει 52 διαφορετικές επιλογές, οι περισσότερες εκ των οποίων μπορεί να είναι απόλυτα άγνωστες σε κάποιον που δεν ξέρει από γερμανική κουζίνα, κάτι που δίνει τη δυνατότητα για πλήθος νέων γευστικών εμπειριών.

Ξεκινώντας, οφείλεις να αγνοήσεις τα βαρετά ψωμιά που θα σου προσφερθούν με Lurpakάκια και να ζητήσεις αχνιστά Βrezel, με μπόλικα κομμάτια πάνχοντρου αλατιού από πάνω τους (1,9€ έκαστο, τσούζει).

Αγνόησε, επίσης, τις εξελληνισμένες επιλογές του μενού και το Κότσι. Τις πρώτες, γιατί τις βρίσκεις και αλλού, το δεύτερο γιατί είτε δεν το πετυχαίνουν, είτε δεν το πετυχαίνουν πάντα (κακή κρούστα και έντονη λιπαρότητα). Και τα δυο του στερούν πόντους. Για το καλό σου, φρόντισε να αγνοήσεις την ανάμικτη σαλάτα, εκτός αν σου αρέσει να τρως τα λαχανικά σε μπουκιές σαν κι αυτές που τα τρώει η αγελάδα. Τέλος, μην πολυπροτιμήσεις τα διάσημα Kasespatzle, κάτι παραδοσιακά ζυμαρικά που είτε ο Erich δεν τα πετυχαίνει, είτε απλώς είναι μέτρια από τη φύση τους. Πάνω πάνω είναι νόστιμα, μα από κάτω που τα toppings στερεύουν είναι πολύ βαρετά. Γενικότερα, το ζυμαρικίζειν εστί Ιταλικείν (φρικτό αστείο).

Τι να προτιμήσεις?

Προτίμησε τα υπέροχα Bratkartoffeln (6,5€), δηλαδή τέλειες τηγανητές πατάτες, χειροποίητες και ιδανικά ξεροψημένες, με μπέικον και μπόλικο κρομμυδάκι.

Μην σταματήσεις εδώ, ως προς τις πατάτες. Δοκίμασε και την πολύ νόστιμη πατατοσαλάτα τους (5,9€ με μαγιονέζα), η οποία θυμίζει λίγο τη γνωστή “ρώσικη σαλάτα”, σε πολύ καλύτερη εκδοχή, όμως. Μικρή μερίδα though.

Προτίμησε την τεράστια πίτσα Αλσατίας (7,9€ + 1-3€ από διάφορα καλούδια που θα της προσθέσεις). Να ξέρεις ότι δεν πρόκειται για κανονική πίτσα. Έχει κτηνώδες μέγεθος και διαφορετική ζύμη, που παραπέμπει περισσότερο σε αυτήν της κρέπας. Προσφέρεται με ζαμπόν, κρεμμύδι και κρέμα γάλακτος, ενώ μπορείς να της προσθέσεις κάποιο τυρί ή μανιτάρια. Εμείς της προσθέσαμε μοτσαρέλλα και τα άξιζε τα έξτρα ευρουλίνια. Είναι αρκετά αλμυρή, βέβαια, να ξέρεις.

Να προτιμήσεις και το εντυπωσιακά ιδιαίτερο Μοσχάρι Ζυρίχης Art (13,9€). Δεν ξέρω πολλά από γερμανική κουζίνα όμως αυτό το πιάτο δείχνει γνήσιος απόγονός της. Κομματάκια μοσχαριού με μπόλικο αγγουράκι τουρσί, μανιτάρια και σος από αυτά και μερικές (αχρείαστες) πατατοκροκέτες. Πεντανόστιμο και πενταπρωτότυπο για κάποιον αμύητο.

Αν είσαι με μεγάλο παρεάκι και ψάχνετε για κάτι πιο “ομαδικό” αξίζει μια δοκιμή στην ποικιλία λουκάνικων (24,9€). Δεν είναι φθηνή, με δεδομένο ότι έχει μόνο 5 λουκάνικα. Όμως: 1. τα λουκάνικα έχουν αρκετά καλό μέγεθος, 2. είναι όλα διαφορετικά, 3. συνοδεύονται από 5 διαφορετικές σος, 4. συνοδεύονται από τις υπέροχες πατάτες που προαναφέρθηκαν. Αξίζουν.

Προτίμησε, επίσης, να δοκιμάσεις και όσα δεν δοκίμασα εγώ στις επισκέψεις μου. Σίγουρα θα βρεις και άλλες γευστικές εκπλήξεις από τον Erich.

Όσο για τις τιμές… Αυτές κι αν είναι γερμανικές. Ultimately γερμανικές. Ούτε η Μέρκελ δεν θα πρότεινε τόσο γερμανικές τιμές. Για να χορτάσεις ξεπερνάς πολύ εύκολα το 20άρικο, και συχνά μπορεί να ξεπεράσεις και τα 25€. Ιδιαίτερα υψηλές τιμές για μπυραρία και μάλιστα χαβαλεδίστικη-cult, ειδικά όσον αφορά στον εσωτερικό της χώρο. Επίσης η ποικιλία σε μπύρες είναι μικρή και η τιμολόγησή τους απόλυτα τυπική.

Παρόλα αυτά, ο Erich έχει αρκετά ως πολύ ποιοτικό γερμανικό φαγητό (Γεύση: 3,5/4) και μπορεί άνετα να συγκαταλέγεται στις πολύ καλές επιλογές για τη συγκεκριμένη κουζίνα. Με καλύτερες τιμές θα εξασφάλιζε μεγαλύτερη περιοδικότητα επισκέψεων από τους σίγουρα ικανοποιημένους, κατά τα άλλα, πελάτες του.

Να πας, να δοκιμάσεις καινούρια πράγματα. Βγες από τη ζώνη άνεσης σου και άσε το σνίτσελ και τα σπέτσλε για άλλη φορά. Εντρύφησε στη σελίδα του μενού “Ο Έριχ προτείνει” και άστον να σε ταξιδέψει γευστικά στον τόπο του. Αξίζει.

01 Ιουν 2018

Η συγκεκριμένη μπυραρία στο Μαρούσι σίγουρα αποτελεί ένα σταθερό σημείο συνάντησης για κάθε λάτρη του είδους. Διατίθενται περίπου σαράντα ετικέτες μπύρας καθώς και κάποιες βαρελίσιες μπύρες. Το δε φαγητό παίρνει τεσσάρια, φυσικά στα πλαίσια των προδιαγραφών μιας μπυραρίας. Παρόλα αυτά, η συμπεριφορά του ώριμου, έμπειρου στον χώρο της εστίασης, ιδιοκτήτη Eric κάπου μας ξάφνιασε δυσάρεστα....

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο καθημερινή 15.05 βράδυ, γύρω στις 20:30, δύο άτομα, και, ενώ μόνο ένα τραπέζι στον εξωτερικό χώρο ήταν κατειλημμένο από μια νεανική παρέα, μας προξένησε αλγεινή εντύπωση η εμμονή του Βαυαρού ιδιοκτήτη και Σεφ να μας καθίσει στο μικρό δυάρι....!! Τα τραπέζια παρέμειναν άδεια μέχρι που φύγαμε, ενώ από την άλλη πλευρά οι δύο μόνο επισκέπτες που ήρθαν μετά κάθισαν σε τεσσάρι...!!!! Και σαν να μην έφθανε αυτό, τόση εντύπωση έκανε στον ιδιοκτήτη η επιθυμία μας να καθίσουμε σε μεγαλύτερο τραπέζι ( μας άρεσε περισσότερο η θέση του) που μονολογούσε με μίζερο ύφος.... Ίσως, θα έπρεπε να χαλαρώσει λίγο, τόσα χρόνια πια ζει στην χώρα!! Προσωπικά, παρά την άψογη και αυθεντική κουζίνα του Eric, αμφιβάλλω αν θα ξαναπάω!!

Ουσιαστικά, ο χώρος κινείται ανάμεσα σε παμπ, μπυραρία και κοινό εστιατόριο. Ιδιαίτερα η μια σκεπασμένη αίθουσα, προφανώς στέκι ποδοσφαιρόφιλων, με την μεγάλη τηλεόραση τηλεοπτικών διεθνών αγώνων, τους μεγάλους ξύλινους πάγκους και τις συναφείς κονκάρδες μπύρας έχει πιο λαϊκή εμφάνιση Η κυρίως εσωτερική αίθουσα με τα πράσινα καρώ τραπεζομάντηλα και τον χαμηλό φωτισμό θυμίζει κάτι από ιταλική τρατορία και αποπνέει μια πιο μελαγχολική και ρομαντική αύρα. Ο κήπος έχει πολλές ομπρέλες και είναι κατάφυτος. Σίγουρα θ' αποτελεί όαση δροσιάς κατά τους θερινούς μήνες. Άλλωστε όλο το μαγαζί εξωτερικά είναι γεμάτο λουλούδια. Εννοείται ότι σε όλους τους χώρους υπάρχουν πολυάριθμα σημαιάκια από διάφορες γερμανικές ζυθοποιίες ενώ τα σκήπτρα καλά κρατεί το τεράστιο πανό της βαυαρέζικης ΗΒ Munchen!!
Οι τουαλέτες ήταν πεντακάθαρες με λουλουδένια διάθεση επίσης...
H περαιτέρω περιγραφή της διακόσμησης, όταν πρόκειται για μπυραρία, αποτελεί ιεροσυλία. Για τον λόγο αυτό προχωρώ ευθύς αμέσως στα του φαγητού.....

Θεωρώ ότι ο κατάλογος (μερικά είδη, κυρίως τα λουκάνικα, υπάρχουν γραμμένα και σε εξωτερικό πίνακα ) είναι τόσο μεγάλος, που κάπου κουράζει.... Κατά τα άλλα, είναι άψογα γραμμένος, στην Γερμανική και την Ελληνική, με πλήρη ανάλυση!!! Ιδιαίτερα όσον αφορά την τεράστια ποικιλία από μπύρες, αποδίδονται τα συστατικά και η ιστορία της κάθε μιας με σχολαστική ακρίβεια..!!
Σερβίρονται σπιτικές σούπες, φρέσκιες σαλάτες και κρύα πιάτα με προεξέχουσα την κλασική πατατοσαλάτα (5,50), φρεσκοψημένα πρέτσελ (1,90), διάφορα τυριά (και Fondue), ζυμαρικά, πίτσα, κρεατικά και μπέργκερς ( με κρέατα από μικρή παραδοσιακή μονάδα στη Λακωνίας, από ζώα που εκτρέφονται με φυτικές ζωοτροφές ), κρέατα στο γκριλ, τέσσερα ενδιαφέροντα πιάτα Σνίτσελ (12,50 - 24,90) και μερικές γαρνιτούρες. Φυσικά η μεγάλη ποικιλία από λουκάνικα κλέβει την παράσταση!!
Στην ενότητα " ο Σεφ προτείνει " συναντάμε διάφορα πιάτα όπως το φημισμένο χοιρινό κότσι του εστιατορίου (22,90), το οποίο δεν προτιμήσαμε λόγω εποχής, ή το Ελάφι Γκούλας με κνέντελ και κόκκινο λάχανο (15,90)! Επιπλέον, υπάρχουν και ορισμένα γλυκά όπως το παραδοσιακό με κόκκινα φρούτα του δάσους (5,90) ή το παραδοσιακό γλυκό του Μαύρου Δάσους, το δημοφιλές Black Forest (6,90).

Εμείς παραγγείλαμε τα εξής:

Παραδοσιακά χειροποίητα ζυμαρικά με κομμάτια μπέικον, τυρί και ψιλές φέτες κρεμμυδιού (8,50 ). Καταπληκτικά ζυμαρικά με γαρνιτούρα δύο φετούλες ντομάτας και λίγο πράσινο λάχανο.

Πίτσα Αλσατίας με ζαμπόν, κρεμμυδιού και φρέσκια κρέμα (7,90). Σε ορθογώνιο σχήμα, εντυπωσιακή και υπέροχη πίτσα, σερβιρισμένη σε ξύλινο δίσκο με μικρή γαρνιτούρα από δύο κόκκινες πιπεριές και πράσινο λάχανο

Λουκάνικο λευκό βραστό με πρέτσελ (7,50), ένα μπολ με ζεστό νερό και δύο καταπληκτικής γεύσης λουκάνικα με ψήγματα, ούτε στα πανδοχεία στα καστροχώρια της Βαυβαρίας τέτοια γεύση!! Σερβίρονται με ένα μπρέτσελ, καφέ σος, σε μικρό μπολάκι, και λίγο κόκκινο λάχανο.

Από τον κατάλογο με τις μπύρες διαλέξαμε τις εξής:
Konig Ludwig Weissbier,300ml, σε ποτήρι, αυθεντική Βαυαρέζικη μπύρα παρασκευασμένη σύμφωνα με τους Γερμανικούς νόμους. Πραγματικά αυθεντική, πραγματικά υπέροχη, σερβιρισμένη στο δικό της ποτήρι (3,80)

Konig Ludwig Dunkel, 300 ml, σε ποτήρι, μαύρη μπύρα, εξίσου υπέροχη μπύρα και με μεγάλη παράδοση! Σερβιρισμένη στο δικό της χαμηλό ποτήρι (3,80).

Στην αρχή έρχεται ένα πανέρι με φέτες μαύρου και λευκού ψωμιού καθώς και ένα ποτήρι μπύρας με τα σερβίτσια τυλιγμένα σε πράσινες χαρτοπετσέτες.

Στην αρχή επίσης δεν έρχεται καθόλου νερό...... Μόνο εάν διψάσετε και το ζητήσετε εσείς...!!
Εμείς ζητήσαμε νερό βρύσης.

Το σέρβις έγινε από έναν ευγενικό και πρόθυμο νεαρό με λίγη γερμανική accent, που ενδεχομένως ήταν γιος του ιδιοκτήτη.

Παρά τις αστοχίες, όσον αφορά κυρίως την περίεργη συμπεριφορά του ιδιοκτήτη, σε αυτή την μπυραρία η σημασία σε κάθε λεπτομέρεια πραγματικά κλέβει την παράσταση!

01 Δεκ 2017

Πρόσφατα επισκεφτήκαμε το νέο μαγαζί Munchen καθώς είμασταν φαν του παλιού μαγαζιού πριν να μεταφερθεί. Μας άρεσε ιδιαίτερα πως έχει κρατήσει μια αίθουσα όπως το παλιό-ζεστό μαγαζί. Αλλά και έξω υπάρχει ωραίος κήπος, ενώ παρκάραμε σχετικά εύκολα.

Ο Έρικ είναι η συμπάθεια μας, ένας ευγενέστατος κύριος που νομίζω είναι κι ο μάγειρας του καταστήματος. Πήραμε σνίτζελ με πατάτες πολύ νόστιμο, και ρολό μοσχάρι, αρκετά νόστιμο επίσης αν και σχετικά μικρή μερίδα μιας και το μισό πιάτο ήταν το λάχανο. Επίσης τα μπρέτζελ που μας τα έφεραν ζεστά και ήταν πολύ νόστιμα.

Πήραμε και 2 μπύρες πολύ ιδιαίτερες. Όλα καλά ως εδώ. Μοναδική μας ένσταση ότι οι τιμές αυξήθηκαν αρκετά σε σχέση με το παλιό μαγαζί καθώς μια μέση μπύρα είχε πλέον 6-7 ευρώ πράγμα που για έμας τουλάχιστον το καθιστούσε απαγορευτικό το να πάρουμε δεύτερη μπύρα ανά άτομο.

Για τα παραπάνω δώσαμε 42ε περίπου. Αξίζει αν θέλετε να δοκιμάσετε γνήσιο γερμανικό φαγητό. Αν και μας "ξενέρωσε" λίγο που ακρίβυνε αρκετά, εξακολουθεί να είναι η πιο καλή ίσως μπυραρία στην Αττική.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη dtheo.