MUNCHEN - MY WAY BY ERICH
Beer Restaurants

Μελίσσια

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Βαυαρική μπυραρία με κλασικά γερμανικά πιάτα.

01 Ιουν 2018

Η συγκεκριμένη μπυραρία στο Μαρούσι σίγουρα αποτελεί ένα σταθερό σημείο συνάντησης για κάθε λάτρη του είδους. Διατίθενται περίπου σαράντα ετικέτες μπύρας καθώς και κάποιες βαρελίσιες μπύρες. Το δε φαγητό παίρνει τεσσάρια, φυσικά στα πλαίσια των προδιαγραφών μιας μπυραρίας. Παρόλα αυτά, η συμπεριφορά του ώριμου, έμπειρου στον χώρο της εστίασης, ιδιοκτήτη Eric κάπου μας ξάφνιασε δυσάρεστα....

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο καθημερινή 15.05 βράδυ, γύρω στις 20:30, δύο άτομα, και, ενώ μόνο ένα τραπέζι στον εξωτερικό χώρο ήταν κατειλημμένο από μια νεανική παρέα, μας προξένησε αλγεινή εντύπωση η εμμονή του Βαυαρού ιδιοκτήτη και Σεφ να μας καθίσει στο μικρό δυάρι....!! Τα τραπέζια παρέμειναν άδεια μέχρι που φύγαμε, ενώ από την άλλη πλευρά οι δύο μόνο επισκέπτες που ήρθαν μετά κάθισαν σε τεσσάρι...!!!! Και σαν να μην έφθανε αυτό, τόση εντύπωση έκανε στον ιδιοκτήτη η επιθυμία μας να καθίσουμε σε μεγαλύτερο τραπέζι ( μας άρεσε περισσότερο η θέση του) που μονολογούσε με μίζερο ύφος.... Ίσως, θα έπρεπε να χαλαρώσει λίγο, τόσα χρόνια πια ζει στην χώρα!! Προσωπικά, παρά την άψογη και αυθεντική κουζίνα του Eric, αμφιβάλλω αν θα ξαναπάω!!

Ουσιαστικά, ο χώρος κινείται ανάμεσα σε παμπ, μπυραρία και κοινό εστιατόριο. Ιδιαίτερα η μια σκεπασμένη αίθουσα, προφανώς στέκι ποδοσφαιρόφιλων, με την μεγάλη τηλεόραση τηλεοπτικών διεθνών αγώνων, τους μεγάλους ξύλινους πάγκους και τις συναφείς κονκάρδες μπύρας έχει πιο λαϊκή εμφάνιση Η κυρίως εσωτερική αίθουσα με τα πράσινα καρώ τραπεζομάντηλα και τον χαμηλό φωτισμό θυμίζει κάτι από ιταλική τρατορία και αποπνέει μια πιο μελαγχολική και ρομαντική αύρα. Ο κήπος έχει πολλές ομπρέλες και είναι κατάφυτος. Σίγουρα θ' αποτελεί όαση δροσιάς κατά τους θερινούς μήνες. Άλλωστε όλο το μαγαζί εξωτερικά είναι γεμάτο λουλούδια. Εννοείται ότι σε όλους τους χώρους υπάρχουν πολυάριθμα σημαιάκια από διάφορες γερμανικές ζυθοποιίες ενώ τα σκήπτρα καλά κρατεί το τεράστιο πανό της βαυαρέζικης ΗΒ Munchen!!
Οι τουαλέτες ήταν πεντακάθαρες με λουλουδένια διάθεση επίσης...
H περαιτέρω περιγραφή της διακόσμησης, όταν πρόκειται για μπυραρία, αποτελεί ιεροσυλία. Για τον λόγο αυτό προχωρώ ευθύς αμέσως στα του φαγητού.....

Θεωρώ ότι ο κατάλογος (μερικά είδη, κυρίως τα λουκάνικα, υπάρχουν γραμμένα και σε εξωτερικό πίνακα ) είναι τόσο μεγάλος, που κάπου κουράζει.... Κατά τα άλλα, είναι άψογα γραμμένος, στην Γερμανική και την Ελληνική, με πλήρη ανάλυση!!! Ιδιαίτερα όσον αφορά την τεράστια ποικιλία από μπύρες, αποδίδονται τα συστατικά και η ιστορία της κάθε μιας με σχολαστική ακρίβεια..!!
Σερβίρονται σπιτικές σούπες, φρέσκιες σαλάτες και κρύα πιάτα με προεξέχουσα την κλασική πατατοσαλάτα (5,50), φρεσκοψημένα πρέτσελ (1,90), διάφορα τυριά (και Fondue), ζυμαρικά, πίτσα, κρεατικά και μπέργκερς ( με κρέατα από μικρή παραδοσιακή μονάδα στη Λακωνίας, από ζώα που εκτρέφονται με φυτικές ζωοτροφές ), κρέατα στο γκριλ, τέσσερα ενδιαφέροντα πιάτα Σνίτσελ (12,50 - 24,90) και μερικές γαρνιτούρες. Φυσικά η μεγάλη ποικιλία από λουκάνικα κλέβει την παράσταση!!
Στην ενότητα " ο Σεφ προτείνει " συναντάμε διάφορα πιάτα όπως το φημισμένο χοιρινό κότσι του εστιατορίου (22,90), το οποίο δεν προτιμήσαμε λόγω εποχής, ή το Ελάφι Γκούλας με κνέντελ και κόκκινο λάχανο (15,90)! Επιπλέον, υπάρχουν και ορισμένα γλυκά όπως το παραδοσιακό με κόκκινα φρούτα του δάσους (5,90) ή το παραδοσιακό γλυκό του Μαύρου Δάσους, το δημοφιλές Black Forest (6,90).

Εμείς παραγγείλαμε τα εξής:

Παραδοσιακά χειροποίητα ζυμαρικά με κομμάτια μπέικον, τυρί και ψιλές φέτες κρεμμυδιού (8,50 ). Καταπληκτικά ζυμαρικά με γαρνιτούρα δύο φετούλες ντομάτας και λίγο πράσινο λάχανο.

Πίτσα Αλσατίας με ζαμπόν, κρεμμυδιού και φρέσκια κρέμα (7,90). Σε ορθογώνιο σχήμα, εντυπωσιακή και υπέροχη πίτσα, σερβιρισμένη σε ξύλινο δίσκο με μικρή γαρνιτούρα από δύο κόκκινες πιπεριές και πράσινο λάχανο

Λουκάνικο λευκό βραστό με πρέτσελ (7,50), ένα μπολ με ζεστό νερό και δύο καταπληκτικής γεύσης λουκάνικα με ψήγματα, ούτε στα πανδοχεία στα καστροχώρια της Βαυβαρίας τέτοια γεύση!! Σερβίρονται με ένα μπρέτσελ, καφέ σος, σε μικρό μπολάκι, και λίγο κόκκινο λάχανο.

Από τον κατάλογο με τις μπύρες διαλέξαμε τις εξής:
Konig Ludwig Weissbier,300ml, σε ποτήρι, αυθεντική Βαυαρέζικη μπύρα παρασκευασμένη σύμφωνα με τους Γερμανικούς νόμους. Πραγματικά αυθεντική, πραγματικά υπέροχη, σερβιρισμένη στο δικό της ποτήρι (3,80)

Konig Ludwig Dunkel, 300 ml, σε ποτήρι, μαύρη μπύρα, εξίσου υπέροχη μπύρα και με μεγάλη παράδοση! Σερβιρισμένη στο δικό της χαμηλό ποτήρι (3,80).

Στην αρχή έρχεται ένα πανέρι με φέτες μαύρου και λευκού ψωμιού καθώς και ένα ποτήρι μπύρας με τα σερβίτσια τυλιγμένα σε πράσινες χαρτοπετσέτες.

Στην αρχή επίσης δεν έρχεται καθόλου νερό...... Μόνο εάν διψάσετε και το ζητήσετε εσείς...!!
Εμείς ζητήσαμε νερό βρύσης.

Το σέρβις έγινε από έναν ευγενικό και πρόθυμο νεαρό με λίγη γερμανική accent, που ενδεχομένως ήταν γιος του ιδιοκτήτη.

Παρά τις αστοχίες, όσον αφορά κυρίως την περίεργη συμπεριφορά του ιδιοκτήτη, σε αυτή την μπυραρία η σημασία σε κάθε λεπτομέρεια πραγματικά κλέβει την παράσταση!

01 Δεκ 2017

Πρόσφατα επισκεφτήκαμε το νέο μαγαζί Munchen καθώς είμασταν φαν του παλιού μαγαζιού πριν να μεταφερθεί. Μας άρεσε ιδιαίτερα πως έχει κρατήσει μια αίθουσα όπως το παλιό-ζεστό μαγαζί. Αλλά και έξω υπάρχει ωραίος κήπος, ενώ παρκάραμε σχετικά εύκολα.

Ο Έρικ είναι η συμπάθεια μας, ένας ευγενέστατος κύριος που νομίζω είναι κι ο μάγειρας του καταστήματος. Πήραμε σνίτζελ με πατάτες πολύ νόστιμο, και ρολό μοσχάρι, αρκετά νόστιμο επίσης αν και σχετικά μικρή μερίδα μιας και το μισό πιάτο ήταν το λάχανο. Επίσης τα μπρέτζελ που μας τα έφεραν ζεστά και ήταν πολύ νόστιμα.

Πήραμε και 2 μπύρες πολύ ιδιαίτερες. Όλα καλά ως εδώ. Μοναδική μας ένσταση ότι οι τιμές αυξήθηκαν αρκετά σε σχέση με το παλιό μαγαζί καθώς μια μέση μπύρα είχε πλέον 6-7 ευρώ πράγμα που για έμας τουλάχιστον το καθιστούσε απαγορευτικό το να πάρουμε δεύτερη μπύρα ανά άτομο.

Για τα παραπάνω δώσαμε 42ε περίπου. Αξίζει αν θέλετε να δοκιμάσετε γνήσιο γερμανικό φαγητό. Αν και μας "ξενέρωσε" λίγο που ακρίβυνε αρκετά, εξακολουθεί να είναι η πιο καλή ίσως μπυραρία στην Αττική.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη dtheo.

17 Ιούλ 2016

Πολύς λόγος για το Munchen από πολύ καλούς φίλους χρήστες, οπότε την Τρίτη 12/7/2016 κατά τις 22.40 είπαμε να το επισκεφθούμε. Ξενιτευτήκαμε λόγω των 2 φίλων που μένουν στον Χολαργό, οπότε θέλαμε κάτι κοντινό, δροσερό και... καλοκαιρινό. Οι κριτικές μας είχαν ήδη "ψήσει" να πάμε στον Έρικ. Ο κυριότερος λόγος;Μπύρες για 5 άτομα!!!

Επειδή δεν είμαστε της περιοχής, χρειαστήκαμε gps. Αν είστε της περιοχής, το μόνο που μπορώ να σας πω για να βοηθήσω είναι πως βρίσκεται σε κοντινή απόσταση από το EΛΑ, άλλο μαγαζί εστίασης. Το παρκάρισμα εκείνη την ώρα δεν μας δυσκόλεψε καθόλου, αν και η περιοχή έχει αρκετούς πεζόδρομους, που τη συγκεκριμένη βραδιά τους έφαγα με το κουτάλι και ομολογώ πως ήμουν αρκετά αγενής προς την υπόλοιπη παρέα. Επειδή όμως γνωρίζουν πως είμαι τρελοκομείο, κακία δεν μου κράτησαν! Η αυλίτσα που καθίσαμε είχε χαμηλό φωτισμό, ατμοσφαιρικό που παρέπεμπε σε καλοκαιράκι. Ο μέσα χώρος, αρκετά ζεστός και χειμωνιάτικος χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Έτσι κι αλλιώς σε γερμανική μπυραρία δεν πας για να δεις τη διακόσμηση. Μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχουν τα κότσια και τα μεγάλα ποτήρια μπύρας!

Η εξυπηρέτηση ευγενέστατη από έναν κύριο που μάλλον δεν είναι ο Έρικ. Αν επιθυμείτε το password του wi-fi, είναι το freiburg SC, ο Έρικ αν θυμάμαι καλά είναι οπαδός της συγκεκριμένης ομάδας. Χωρίς προβλήματα πάντως και σε ότι πιάτο ερχόταν, είχαμε και την κατάλληλη περιγραφή. Η απόδειξη τέλος είναι νομιμότατη αν και θα ήθελα να αναγράφεται η ονομασία του φαγητού και όχι ένα σκέτο "μπύρα" ή "φαγητά". Τέλοσπάντων, είπα και πριν πως δεν έδωσα και ιδιαίτερη σημασία λόγω ενός ευχάριστου γεγονότος, οπότε ίσως τους αδικώ.

Ο κατάλογος σε καμία περίπτωση δεν είναι μπουχτιστικός, ούτε όμως είναι είναι και "ξεπέτα". Σίγουρα θα βρείτε κάτι που θα σας ενδιαφέρει, ενώ και σε κάποιο πιάτο είδα και την ένδειξη "κατεψυγμένο". Τίμιοι. Οι μπύρες έχουν αρκετες επιλογές, αν και υπήρχαν κάποιες ελλείψεις. Εμείς πιο πολύ είχαμε στο νου να τσιμπήσουμε και όχι να πάμε σε μάχη τελικής πτώσης. Σταμπαρισμένο από τις κριτικές το γκούλας!

- 2 πιάτα γκούλας στα 5.5 ευρώ το καθένα. Η φίλη PONTIKI και λίγα είπε. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, ακόμα και για καλοκαίρι που δεν ευνοεί η θερμοκρασία είναι ότι πρέπει. Πηχτό, κατακόκκινο, όσο περνούσε η ώρα όλο και πιο έντονες ήταν οι κουταλιές. Το κρέας κομμένο σε μικρούς κύβους, ελαφρώς πικάντικο. Είτε χειμώνα είτα καλοκαίρι, πάρτε το με κλειστά μάτια. Είναι λόγος για να πάτε.

- Ποικιλία τυριών στα 13.9 ευρώ (υποθέτω). Νόστιμα τυριά και παρελκόμενα όπως αυγουλάκι, τομάτα, μπατόν σαλέ κλπ. Δεν χορταίνεις, αλλά για τσίμπημα είναι μια χαρά.

- Σπέτσλε στα 4.9 ευρώ. Για να πω την αλήθεια, δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο σε σχέση με αυτά που δοκίμασα στη Ρουμανία. Εκεί ήταν ζουμερά με κάποια λευκή σάλτσα, εδώ ήρθαν σαν τηγανιτά και οπτικά μου έμοιαζαν με στικς κολοκυθιού. Πολύ τραγανά, δεν μου άρεσαν.

- Πατατοσαλάτα στα 4.5 ευρώ. Κέρδισε τις εντυπώσεις αλλά επειδή δεν είμαι φαν δεν δοκίμασα. Απέφυγα διακριτικά και έκανα βόλτα...

- Κότσι στα 19.9 ευρώ. Να πω την αλήθεια, προβληματίστηκα από την κριτική της φίλης PONTIKI. Εμένα δεν μου άρεσε καθόλου η κρούστα του, παραήταν τραγανή και τελικώς όχι νόστιμη. Δεν μασιόταν με τίποτα και σε συνδυασμό με το λίπος... Το κρέας όμως νοστιμότατο, ζουμερό... λουκουμάκι. Δεν με πείραξε τόσο η έλλειψη μυρωδικών όσο η κρούστα.

- Μπύρες βαρελίσιες weiss, Τucher αν θυμάμαι καλά στα 5.5 ευρώ η 500άρα, επί 4=22 ευρώ.
- Επίσης 2 άλλες μπύρες 500άρες η κάθε μια, Pilsner η μία στα 5.9 ευρώ και στα 6.5 η άλλη.

- Στρούντελ μήλου με παγωτό στα 5.5 ευρώ. Καυτό αλλά αρωματικό λόγω κανέλας, νόστιμο όπως έχω δοκιμάσει και στο εξωτερικό. Η ζύμη μαλακή όσο χρειάζεται, η γέμιση σχετικά πλούσια. Μέχρι και το παγωτό ήταν καλής ποιότητας και όχι απλώς για να υπάρχει.

- Ποτήρι με κόκκινα φρούτα του δάσους σε ζελέ από κόκκινο κρασί και κρέμα βανίλια και λίγη σαντιγύ στα 4.50 ευρώ. Εδώ δεν ήξερε ποιός να πρωτοπάρει. Ωραία κρέμα, χωρίς να λιγώνει, αισθητή η γεύση των φρούτων χωρίς να είναι απλώς υποκατάστατα. Έγινε μάχη.

Σύνολο στα 98.6 ευρώ με περιορισμένη όπως βλέπετε κατανάλωση για 5 άτομα. Βασικά τώρα που το σκέφτομαι, αν κάνετε σωστές επιλογές το κόστος θα κυμανθεί στα 20 ευρώ το άτομο.

Αξίζει;

Χμμμ, αν συγκρίνετε τις τιμές με Μάλτα και Ρουμανία όχι, καλύτερα να κλείσετε κάποια προσφορά με Ryanair και να πιείτε όσα μπυρόνια θέλετε στα 2 ευρώ πάνω κάτω. Επειδή όμως βρίσκεται σε ακριβό προάστιο αλλά και επειδή δεν κλέβει με τις αποδείξεις για να έχει έξτρα κέρδος, δεν μπορώ να πω πως ο άνθρωπος είναι... ας μου επιτραπεί η έκφραση "απατεώνας". Ναι η τιμολόγηση είναι πιο ακριβή από όσο θα έφερνε και άλλης κατηγορίας πελάτες, πιο νέους ηλικιακά. Από την άλλη όμως είναι μια καλή προσπάθεια που θα ήθελα να κάνω μια επίσκεψη κάποια χειμωνιάτικη βραδιά και γιατί όχι, να δω και μπαλίτσα αν ισχύουν όσα λέγονταν για το μαγαζί στα Μελίσσια. Στέκι όμως για όσους έχουν σχετικά χαμηλό εισόδημα, δεν μπορεί να γίνει. Οι Αμαρουσιώτες βέβαια ίσως έχουν κάποια μεγαλύτερη οικονομική άνεση.... Ότι δεν ξετρελάθηκα όμως, ισχύει....

02 Ιούλ 2016

Εδώ παπάς εκεί παπάς… που’ναι ο παπάς;; Σωστά μαντέψατε! Στο Mounchen για μπύρες! Και τι παπάς; Πάπαρος μετά συγχωρήσεως.

Για να μη σας μπερδεύω, θα τα πάρω από την αρχή. Η επίσκεψη στο Mounchen ήταν μονόδρομος, καθώς οι περιγραφές των συμπαθέστατων κι έμπειρων φίλων του site…με είχαν κολάσει, ειδικά αυτές που έπεσαν κατά την περίοδο της νηστείας. Με την κριτική του μπαμπά fratello μπήκε κατευθείαν στη wish list μου. Κι έπειτα άρχισαν να πέφτουν ένα ένα απανωτά τα εκγεφαλικά, από τις περιγραφές των υπόλοιπων φίλων. Το λουλουδάκι του site... το αγαπημένο Χρυσανθεμάκι, η επίσης αγαπημένη Ucook, η Voulitsa13 κ. ο. κ είχαν δώσει σαφή εντολή.

Σάββατο βράδυ λοιπόν 4/6/2016 έχει προγραμματιστεί από αρχές τις εβδομάδας τραπέζι για 4 άτομα των οποίων στην πορεία άλλαξε η σύνθεσή, και δεν σήκωνε άλλη αναβολή! Έλα όμως που λαμβάνω μήνυμα κι απ’ τον ιερέα της ενορίας για το εάν ήθελα να βγούμε για φαγητό … μη γελάτε…! Εξηγούμαι.

Λόγω του νεαρού της ηλικίας του και παράλληλα κάποιων υποχρεώσεων που με ήθελαν να λαμβάνω πληροφορίες από τον συγκεκριμένο για κάποια μυστήρια, υπήρχε κατά καιρούς κάποια επαφή! Το γεγονότος ότι είναι αρκετά ευχάριστος άνθρωπος (για ιερέας), με πολύ χιούμορ και μια πιο σύγχρονη προσέγγιση και αντίληψη των πραγμάτων σε σχέση με τους κλασικούς του λειτουργήματος, που δυστυχώς πολύ εύκολα μπορούν να διώξουν κόσμο από την εκκλησία, ήταν αφορμή και είχαμε βγει άλλη μία φορά μαζί με άλλα δυο κολλητάρια μου. Και μπορώ να σας πω ότι είχαμε ξεκαρδιστεί από τα γέλια.

Από το γεγονός λοιπόν αυτό, δεν κατέστη για μένα καθόλου άβολο να ρωτήσω την υπόλοιπη παρέα αν θα είχε πρόβλημα να μας κάνει παρέα εκείνο το βράδυ, η οποία δέχθηκε χωρίς δυσανασχέτηση.

Πίσω στα δικά μας λοιπόν. Ο χώρος είναι περιποιημένος και συμπαθητικός. Μέσα είναι πολύ ζεστός και οικείος πράγμα που βγάζει μια άνεση και χαλαρότητα. Έξω η αυλή επίσης είναι περιποιημένη, καθαρή και φροντισμένη. Χάνει όμως μια ντοματούλα μαζί με την εξυπηρέτηση, όχι γιατί στο σημείο που καθίσαμε είχε καεί μια λάμπα και ο φωτισμός ήταν ανεπαρκής, σε κουραστικό σημείο. Αλλά γιατί ενώ όταν φτάσαμε υπήρχαν κι άλλα τραπέζια διαθέσιμα σαν επιλογή, όταν ζητήσαμε να καθίσουμε κάπου αλλού, μας αρνήθηκαν.

Αντιλαμβάνομαι ότι συμβαίνουν και απρόοπτα, αφού απ΄ ότι μας είπαν η λάμπα κάηκε την ίδια μέρα όταν σουρούπωσε και χρειάστηκε ν’ ανάψουν τα φώτα, και δυστυχώς στο σημείο που είναι. έπρεπε να έρθει ηλεκτρολόγος για να την αντικαταστήσει γιατί είναι πολύ ψηλά. Όμως ξέρω επίσης ότι όταν πας νωρίς κάπου, έχεις δυνατότητα επιλογής. Επίσης δυστυχώς δεν είχαν ούτε κάποια εναλλακτική λύση, όπως δυο κεράκια να τοποθετήσουν επάνω στο τραπέζι μας. Με αποτέλεσμα να χρειαστούμε το φως από τις οθόνες των κινητών μας για να διαβάσουμε τον κατάλογο αλλά και για να βλέπουμε τα πιάτα, πράγμα το οποίο με κουράζει πάρα πολύ, γιατί θέλω να βλέπω τι τρώω.

Η εξυπηρέτηση κατά τα άλλα ήταν καλή χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και από την κοπελίτσα αλλά και από την σύζυγο του κύριου Έρικ. Προς το τέλος του δείπνου μας, ήρθε και ένας ψηλός ευγενικός κύριος που προφανώς ήταν ο κύριος Έρικ και γύρισε όλα τα τραπέζια ρωτώντας αν ήταν όλα καλά. Πολύ ωραία κίνηση που δυστυχώς δεν συμβαίνει συχνά.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε:

- Ψωμάκια πρέτσελ για αρχή. Κατεψυγμένα όπως αναγράφει και ο κατάλογος, αφράτα και νόστιμα. χ 1,90€

- Καυτερή σούπα γκούλας χ 5,5 €… μια στάση εδώ. Απλά ε κ π λ η κ τ ι κ ή!!! Κόκκινη, ελαφρώς πικάντικη, με ελάφι και διάφορα άλλα υλικά που δεν έχω συγκρατήσει αλλά δεν έχει σημασία. Αυτό που έχει σημασία έχει πως την θυμάμαι και την λαχταράω!

Μπορεί το καλοκαιράκι να είχε μόλις μπει και επισήμως, αλλά αυτό δεν με εμπόδισε από το να την παραγγείλω, ως γνωστή λάτρης πάσης φύσεως σούπας. Και πολύ καλά έκανα! Μάλιστα ρώτησα την παρέα αν ήθελε να δοκιμάσει και όλοι ξίνισαν τη μούρη…. σούπα καλοκαιριάτικά;; Περιττό να σας πω ότι ζήτησαν κι άλλα κουτάλια κι άρχισαν τις βουτιές στο πιάτο μου… πήγε περίπατο και το savoir vivre και όλα! Οι δικές μου οι παπάρες τους μάραναν!
- Τηγανιτό τυρί καμαμπέρ, με βατόμουρο, βούτυρο και τηγανιτό μαϊντανό χ8,50€.

Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ γευστικά, αλλά σε κάποιους από την παρέα φάνηκε έντονη η μυρωδιά του. Το βούτυρο δεν το χρησιμοποίησα, την μαρμελάδα όμως την τίμησα ιδιαιτέρως καθώς και τον τηγανιτό μαϊντανό που έδινε μια πρωτότυπη, ωραία και ξεχωριστή πινελιά

Θεωρώ βέβαια τραγικά υψηλή την τιμή του πιάτου αυτού, αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν έχω άποψη για το εύρος τιμών που διατίθεται στην αγορά. Όπως και να’ χει όμως ένα στρογγυλό κομμάτι τυρί, διαμέτρου ενός μεγάλου μπισκότου θεωρώ ότι είναι απαράδεκτο να έχει ίδια τιμή με ένα κυρίως πιάτο.

- Πατάτες my way, που είναι πατάτες τηγανιτές (έμοιαζαν να είναι από baby πατάτες) κομμένες όμως σε χοντρές λίγο ακανόνιστες ροδέλες με μπέικον και τραγανά κρεμμύδια χ 4,90€

Ήταν πεντανόστιμες, αφράτες και τραγανές ταυτοχρονα αλλά και μυρωδάτες. Απαραίτητες σε κάθε παραγγελία νομίζω.

- Ποικιλία λουκάνικων του Έρικ χ 23,90€.
Έξι λουκάνικα που ξεκουράζονταν πάνω σε μπόλικο ξινολάχανο. Λευκό κλασσικό, λευκό με ρίγανη, κόκκινο με πιπεριά, καπνιστό και πιπεράτο. Δεν με ενθουσίασαν όλα, αλλά θα σας γελάσω αν προσπαθήσω να σας περιγράψω ποιο ήταν ποιο. Λίγο το ελλιπές φως, λίγο που τα τεμαχίσαμε όλα μαζί… χάσαμε τη μπάλα. Αυτό που τσέκαρα ήταν ότι μου άρεσε περισσότερο κάποιο που ήταν πολύ λεπτό. Θα ήθελα βέβαια κάποια στιγμή να δοκιμάσω και αυτό με την σάλτσα κάρυ.

Η τιμή τους μπορεί να συμφέρει στην ποικιλία αν δείτε μεμονωμένα πόσο τα έχει στον κατάλογο, αλλά και πάλι μου φαίνεται πολύ τσουχτερή, ειδικά για κάτι που στην πλειοψηφία του δεν μου άφησε κάτι να θυμάμαι. Πάντως πρέπει να αναφέρω ότι ενώ στον κατάλογο έγραφε 5 λουκάνικα με 5 σος, ήρθαν συνολικά έξι λουκάνικα με έξι διαφορετικές σάλτσες, δύο εκ των οποίων πολύ καυτερές.

- Κότσι χοιρινό με πατάτες τηγανιτές χ 19,90€. Εδώ ταιριάζει το "που να βρω γυναίκα να σου μοιάζει" με μια μικρή παραλλαγή. Στο γυναίκα βάλτε κότσι. Το γνωστό κότσι νοτίων προαστίων, δεν το έχει φτάσει κανένα.

Κανονικά συνοδεύεται με ξινολάχανο αλλά επειδή ήδη υπήρχε και στα λουκάνικα, μας το έφεραν με πατάτες. Καλοψημένο, από καλής ποιότητας κρέας, ζουμερό μέσα με τραγανή πετσούλα απ’έξω, λαχταριστό οπτικά. ΑΛΛΑ δίχως ίχνος μυρωδικού… πολύ κρίμα. Λίγο δεντρολίβανο επιβάλλεται κύριε Έρικ μου! Έστω λίγη ρίγανη, λίγο θυμάρι, κάτι! Το μυρωδικό είναι αυτό που απογειώνει ένα καλό κομμάτι κρέας. Το καλό ψήσιμο και το μυρωδικό. Το πρώτο το’χεις… το δεύτερο γιατί το παρακάμπτεις ;; Κι εδώ θα ξεστομίσω κάτι που δεν έχετε ξανακούσει από μένα… βάλε έστω και λίγο σκορδάκι (λίγο όμως, τόσο που να με ξεγελάσεις εμένα την περίεργη), το θέλει το χοιρινό, το ζητάει.

- Σνίτσελ κοτόπουλου με σάλτσα μανιταριών και σπέτσλε χ 11,90€…θεσπέσιο!!!

Όπου σπέτσλε, σημειώστε κάτι σαν παραδοσιακό (κοντό) ζυμαρικό τύπου αρβανίτικες τζόλιες, σε λίγο πιο λεπτή εκδοχή. Δεν ρώτησα (κακώς) τον τρόπο με τον οποίο μαγειρεύτηκαν, αλλά από το χρώμα και την γεύση τους έχω την αίσθηση ότι μάλλον περάστηκαν από το τηγάνι μαζί με το κρεμμυδάκι που τα συνόδευε, γιατί γευστικά ήταν εκπληκτικά, ακόμα κι αν δεν τα βουτούσες στην εξίσου εξαιρετική σάλτσα μανιταριών.

Το σνίτσελ που ήταν τρία μεγάλα κομμάτια ζουμερού και νόστιμου παναρισμένου κοτόπουλου σε συνδυασμό με την υπέροχη ξαναλέω σάλτσα μανιταριών και τα συνοδευτικά σπέτσλε (επίσης σε πολύ καλή ποσότητα), δικαιολογούν πλήρως την τιμή τους.

Συνοψίζοντας για τα πιάτα, θα ήθελα περισσότερα μυρωδικά στο κότσι και περισσότερη ποικιλία στις γαρνιτούρες των πιάτων, καθώς όλα είχαν ένα φύλλο σγουρή σαλάτα και μια φέτα ντομάτας. Όλα όμως, ακόμα και το τυρί.

Για γλυκό παραγγείλαμε το παραδοσιακό τους επιδόρπιο που σερβίρεται σε ποτήρι με κόκκινα φρούτα του δάσους σε ζελέ από κόκκινο κρασί και κρέμα βανίλια –σαντιγύ στα 4,50€

Και την μηλόπιτα με 2 μπάλες παγωτό βανίλια και σαντιγύ πασπαλισμένη με ζάχαρη άχνη και κανέλα στα 5,50€ που με διαφορά ήταν καλύτερη, παρότι δεν είναι γενικά του γούστου μου. Από το πρώτο, είχα μεγαλύτερες προσδοκίες αλλά δεν με κέρδισε.

Μας κέρασαν όμως και δύο πανακότες, μια με σάλτσα καραμέλας και μια με σάλτσα σοκολάτας, τις οποίες ευχαριστήθηκα σαφώς περισσότερο.
Κατά την διάρκεια της βραδιάς ήπιαμε εννιά μπύρες που δεν τις θυμάμαι όλες και ποιος πήρε ποια. Εγώ πήρα την καπνιστή srhenkerla, που έχω ξαναδοκιμάσει και μου αρέσει πολύ γύρω στα 6,50€ αν δεν κάνω λάθος. Και ήρθαν στο τραπέζι και 2 Hofbrau Dunkel που είναι μαύρες με κρεμώδη αφρό και καραμελωμένες νότες στα 5,5€. Των υπολοίπων δεν τις συγκράτησα. Γενικά πάντως έχει πολλές ετικέτες αλλά αυστηρά και μόνο Γερμανικές.

Πληρώσαμε περίπου 25 ευρώ / άτομο που είναι ίσως λίγο τσιμπημένα αλλά δε μπορώ να πω πως δεν χορτάσαμε. Απλά θεωρώ πως για δυο άτομα θα φανεί ακόμα περισσότερο.

Περάσαμε μια όμορφη βραδιά, γελάσαμε πολύ και νιώσαμε πως ήμασταν το επίκεντρο, καθώς ο πάτερ δεν περνά και απαρατήρητος -δυο μέτρα ζωή να’χει- με τα επίσημα γκρι ράσα του. Τσιμπησα και την εικονίτσα μου (δωράκι για την γιορτή μου), πήραμε και όλοι στην παρέα την ευχή του κι όλα καλά!

Σε γενικές γραμμές το Mounchen δεν μας απογοήτευσε, αντιθέτως κέρδισε καλές εντυπώσεις κι εγώ το μόνο σίγουρο είναι ότι θα το ξαναεπισκεφθώ οπωσδήποτε, όχι τόσο για το κότσι του, αλλά σίγουρα για την γκούλας και το σνίτσελ!!! Αν ωστόσο δώσουν λίγη βάση σε κάποιες βασικές λεπτομέρειες και μπορέσουν να προσαρμόσουν λίγο τις τιμές τους στην εποχή, νομίζω πως θα αγγίζουν το τέλειο.

Κι αν είσαι και παπάς…. με την αράδα σου θα πας!

Προτείνεται ανεπιφύλακτα!!!

19 Αυγ 2016

Δεν ξέρω για εσάς πάντως εγώ προσωπικά μεγάλωσα σε μία μητριαρχική οικογένεια όπου οι γυναίκες και από τις δύο πλευρές ήταν και, κάποιες, εξακολουθούν να είναι πολύ ισχυρές προσωπικότητες. Κάποιοι κακεντρεχείς θα μπορούσαν να ισχυριστούν ότι αυτός είναι ο λόγος που οι άνδρες μας άφησαν νωρίς αλλά μην τους ακούτε…είναι απλώς διαδόσεις.

Αγαπημένο πρόσωπο της παιδικής και ενήλικης ζωής μου αποτελεί η θεία Αλίκη που την έχω σαν δεύτερη μαμά μου. Η φοβερή και τρομερή θεία λοιπόν έφθασε αισίως τα 90ήντα και επειδή δεν είναι από αυτές που μασάνε, μου ανέθεσε να βρω μαγαζί για να το γιορτάσουμε. Η πρώτη μου σκέψη αφορούσε μαγαζί που απορρίφθηκε λόγω πολλών σκαλιών ενώ η δεύτερη για αγαπημένο μαγαζί και σιγουράκι είχε, τελευταία στιγμή, την ίδια τύχη λόγω προσωπικών συναισθηματικών λόγων.

Κι έτσι με βρίσκει το απόγευμα της ίδιας μέρας, Παρασκευή 5/8 για να είμεθα ακριβείς, αναποφάσιστη, μελετώντας το ask προς άγραν ιδεών, σκέφτομαι, ξανασκέφτομαι και ω του θαύματος, μου ανάβει το γνωστό λαμπάκι που συνόδευε πάντα τις λύσεις του Κύρου Γρανάζη. Munchen! Κουζίνα διαφορετική μιας και η θεία παρ'όλη την ηλικία της αγαπά να δοκιμάζει καινούργιες γεύσεις, ωραίος δροσερός κήπος, είναι στο Μαρούσι οπότε θα κάνει και τη βόλτα της, μου μοιάζει ως ιδανική επιλογή. Τηλεφωνώ για να βεβαιωθώ για την ύπαρξη διαθέσιμου τραπεζιού για 5 άτομα, οι άνθρωποι ευγενέστατα με ενημερώνουν ότι το τραπέζι μας θα μας περιμένει οπότε είμαστε έτοιμοι για μια όμορφη βραδιά.

Η μπυραρία του Erich βρίσκεται στο Μαρούσι σχετικά κοντά στον σταθμό του Ηλεκτρικού και εδώ τελειώνουν οι πληροφορίες που μπορώ να σας δώσω. Τον σταθμό τον είδα αλλά μετά έχασα τη μπάλα. Κάπου κατεβήκαμε, κάπου στρίψαμε, κάπου ξανανεβήκαμε. Η χρήση της τεχνολογίας κρίνεται απαραίτητη εκτός αν είστε γνώστες ή κάτοικοι της περιοχής.

Το μαγαζί στεγάζεται σε μια όμορφη βυσσινί μονοκατοικία που υποθέτω ότι θα αρχικά θα ήταν σπίτι. Μαθαίνω βέβαια από κριτικές άλλων φίλων χρηστών ότι παλαιότερα φιλοξενούσε ιταλικό εστιατόριο το οποίο, όμως, δεν είχα, ουδέποτε, επισκεφτεί. Περιτριγυρίζεται από μια χαριτωμένη αυλή, με τα δέντρα της, τα μυριστικά της και απλά αλλά άνετότατα τραπεζοκαθίσματα. Για να πω την αλήθεια θα ήθελα λίγο χρώμα παραπάνω αλλά οι πληροφορίες μου λένε ότι ο μέσα χώρος τον οποίον, ομολογώ, δεν είδα, είναι κατά πολύ ωραιότερος.

Οι άνθρωποι μας υποδέχτηκαν και, ακόμα σημαντικότερο, μας καληνύχτισαν με χαμόγελο, μας τακτοποίησαν στο τραπέζι, κατάλογοι ήρθαν άμεσα, δόθηκε επιλογή για νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης, υπήρξαν πρόθυμοι να απαντήσουν σε οποιαδήποτε απορία είχαμε, πρότειναν μπύρες μέχρι και μία χωρίς αλκοόλ για τη μικρή μας, άλλαξαν συνοδευτικά στα πιάτα για να αποφύγουμε την επανάληψη και τροποποίησαν πιάτο σύμφωνα με επιθυμία μας, εν ολίγοις, υπήρξαν άψογοι.

Ο κατάλογος του φαγητού χωρίς να είναι τεράστιος περιλαμβάνει, παρόλα αυτά, όλα τα τυπικά πιάτα της γερμανικής κουζίνας οπότε, δύσκολα θα μείνει κάποιος παραπονεμένος εκτός κι αν είναι χορτοφάγος Εξαιρετικό ενδιαφέρον παρουσιάζει και ο κατάλογος των μπυρών με αποκλειστικά γερμανικές ετικέτες, κάποιες γνωστές, κάποιες λιγότερο, κάποιες καθόλου οπότε για να μη χαθείτε στη μετάφραση θα σας πρότεινα να ζητήσετε τη βοήθεια του περιποιητή σας.

Εμείς πάντως στην εσκεμμένα, κατόπιν απαίτησης και αυστηρής διαταγής της θείας, υπερβολική παραγγελία μας, περιλάβαμε:

- Μία ανάμεικτη σαλάτα λαχανικών έτσι για το ενοχικό του πράγματος, η οποία ήταν άφθονη, φρεσκότατη, με ποικιλία λαχανικών, κρουτόν και ένα dressing με γλυκές νότες, που την έντυνε απαλά, χωρίς να τη βαραίνει.

- Πρέτσελ. Τα γνωστά ψωμάκια σε σχήμα κάτι μεταξύ κόμπου και καρδιάς. Αφράτα, καυτά, πασπαλισμένα με χοντρό αλάτι ήταν ότι έπρεπε για τις μπύρες.

- Onion rings. Στον κατάλογο υπάρχει μια ποικιλία που ονομάζεται μπυρομεζέδες, αν δεν κάνω λάθος, η οποία περιλαμβάνει τα κρεμμύδια, jalapeno peppers και mozzarella sticks. Η μικρή λατρεύει τα onion rings, ενώ δεν τρώει τα υπόλοιπα οπότε ζητήσαμε, αν γίνεται, να μας φέρουν ένα πιάτο μόνο με αυτά και η επιθυμία μας έγινε ευγενικά δεκτή. Αν και κατεψυγμένα, κάτι που αναγράφεται ευκρινώς στον κατάλογο, ήταν από τα πιο ωραία που έχω δοκιμάσει. Τραγανά, γλυκά, δεν άφηναν την αίσθηση του τηγανητού αλλά έμοιαζαν να έχουν ψηθεί στο φούρνο, συνοδεύονταν από 6 ή 8 μπολάκια με διαφορετικές σαλτσούλες.

- Camembert με μαρμελάδα φρούτων του δάσους. Απλά εξαιρετικό. Έχοντας περάσει από φούρνο ή τηγάνι, η κρούστα του τυριού έσπαγε αποκαλύπτοντας το ζεστό κρεμώδες εσωτερικό του το οποίο σε συνδυασμό με τη γλυκιά και όξινη μαρμελάδα ήταν όνειρο. Βέβαια σημειώστε ότι το συγκεκριμένο τυρί έχει ιδιαίτερη και έντονη μυρωδιά, η οποία, μάλιστα, γίνεται εντονότερη λόγω ψησίματος, άρα είναι πιθανόν κάποιους να τους ενοχλήσει.

- Ποικιλία λουκάνικων. 7 ή 8 διαφορετικά είδη που θα έπρεπε να ρωτήσω τι είναι αλλά δυστυχώς απορροφημένη από την κουβέντα δεν το έπραξα. Όλα ήταν νόστιμα, κάποια ήπιας γεύσης και άλλα πιο έντονης, κάποια μου άρεσαν περισσότερο και κάποια λιγότερο. Ήρθαν πάνω σε ένα στρώμα από ακανόνιστα κομμένες πατάτες βρασμένες, εικάζω. πρώτα και σωταρισμένες μετά μαζί με κρεμμύδι και ζαμπόν. Το μόνο θεματάκι που είχα ήταν ότι μερικές πατάτες κρατούσαν λίγο αλλά κατά τα άλλα ήταν μια νόστιμη και απόλυτα χορταστική πιατέλα που θα ικανοποιήσει διαφορετικά γούστα.

- Σνίτσελ κοτόπουλου με σάλτσα μανιταριών. Τρία ευμεγέθη κομμάτια πουλερικού ωραιότατα παναρισμένα και ελαφρά. Η παρατήρησή μου εδώ αφορά στο κρέας που ήταν λίγο σκληρό γεγονός που με παραξένεψε γιατί συνήθως είναι εξαιρετικά μαλακό. Η sauce που ζητήθηκε χωριστά λόγω των ιδιοτροπιών της κόρης ήταν πολύ γευστική, με ευδιάκριτη τη γεύση των μανιταριών ενώ δεν άφηνε λιπαρή αίσθηση στο στόμα. Συνοδεύτηκε από spaetzle ήτοι παραδοσιακά γερμανικά ζυμαρικά που θυμίζουν τα δικά μας στριφτάρια, σωταρισμένα κι αυτά με κρεμμύδι και ζαμπόν πολύ, πολύ νόστιμα τα οποία θα έτρωγα και σκέτα με χαρά.

- Κότσι που αποτελεί τη ναυαρχίδα των πιάτων μιας μπυραρίας. Μεγάλο και νόστιμο ειδικά σε συνδυασμό με τις σάλτσες όμως με πολύ σκληρή κρούστα που μας δυσκόλεψε αρκετά στο κόψιμο και φυσικά δε μασιόταν με τίποτα. Συμφωνώ απόλυτα στο συγκεκριμένο πιάτο (όπως και σε πολλά άλλα σημεία) με τις κριτικές της PONTIKI και του VAGELIS. Το κρέας μέσα οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν τρυφερό και καλοψημένο όμως και εγώ θεωρώ ανυπέρβλητο το γνωστό κότσι του μεζεδοπωλείου της Ηλιούπολης. Εδώ το συνοδευτικό ήταν μια γενναία ποσότητα αρωματικού ξινολάχανου, που ο καλός μου λατρεύει και εδώ φάγαμε, ίσως, την πιο επιτυχημένη εκδοχή από όσες έχουμε, μέχρι στιγμής, δοκιμάσει.

- Τελειώσαμε με στρούντελ μήλου που ήρθε καυτό από τον φούρνο μαζί με παγωτό και φίνα σαντιγύ. Βρήκα το φύλλο λίγο πανιασμένο, θα το προτιμούσα πιο τραγανό όμως το τελικό αποτέλεσμα ήταν πολύ νόστιμο και, βοηθούσης της κανέλας, μας επέτρεψε να αλλάξουμε γεύση μετά την ασυγκράτητη κρεατοφαγία. Εξάλλου το μήλον είναι χωνευτικό φρούτο σωστά?

Μαζί με 6 μπύρες εκ των οποίων οι τέσσερις ήταν Hofbrau, η δική μου μία μαύρη καραμελένια Dunkel, της νεαράς χωρίς αλκοόλ και της απαραίτητης σόδας ο λογαριασμός ήρθε στα 130 ευρώ χωρίς, όμως, το ποσό αυτό να είναι αντιπροσωπευτικό.. Οι μερίδες είναι πραγματικά μεγάλες και ένα πιάτο μπορούν να το μοιραστούν άνετα δύο άτομα. Εμείς πάντως φύγαμε με τρία βαριά κι ασήκωτα πακέτα και υποθέτω ότι η θεία μου τρώει ακόμα.

Υπάρχει κάτι βαθιά συγκινητικό στο χαμόγελο των ηλικιωμένων ανθρώπων. Αποπνέει μια γλύκα και μια αθωότητα σαν το χαμόγελο ενός παιδιού. Ίσως γιατί κλείνοντας τον κύκλο της ζωής επιστρέφουμε εκεί ακριβώς από όπου ξεκινήσαμε. Χαίρομαι τόσο πολύ που είδα αυτή την έκφραση στο πρόσωπο της θείας μου και που μου τηλεφώνησε την επόμενη μέρα, ενθουσιασμένη, να με ευχαριστήσει.
Για τον λόγο αυτό, λοιπόν, το συγκεκριμένο εστιατόριο θα κρατά πάντα μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου. Όταν θα έχω κουραστεί από τον ανηλεή ήλιο του καλοκαιριού και τη ζέστη θα ήθελα να επιστρέψω εκεί με τις πρώτες ψύχρες για να δοκιμάσω, συν τοις άλλοις, το περίφημο γκούλας και σας προτείνω, ανεπιφύλακτα, να κάνετε το ίδιο.

22 Μάρ 2017

True Bavarian
Ήταν πράγματι μια ευχάριστη έκπληξη όταν βρήκαμε μπροστά μας, χωρίς να το έχουμε προγραμματίσει, ένα παλαιό/ανακαινισμένο σπίτι στο Μαρούσι, με σημαίες της Βαυαρίας να κυματίζουν. Αμέσως θυμηθήκαμε τον παλαιό γνώριμο Erich, τον οποίο ξέραμε απ' όταν είχε το πολύ μικρό μαγαζάκι στα Μελίσσια. Χωρίς δεύτερη σκέψη, σταματήσαμε και μπήκαμε. Το ντεκόρ ήταν ίδιο με των Μελισσίων, αλλά ο χώρος πολύ πιο άνετος. Μόλις μας είδε, μας καλωσόρισε και μας φίλησε.

Γενικά, ο χώρος είναι πάρα πολύ προσεγμένος και καθαρός. Τα έπιπλα στιβαρά, ξύλινα αλλά τα καρώ τραπεζομάντηλα δίνουν το στίγμα της Βαυαρικής ταβέρνας. Η λοιπή διακόσμηση με τις παλιές φωτογραφίες και γκραβούρες, τα ποτήρια μπύρας, και τα "σημαιάκια" που κρέμονται διαγώνια στο ταβάνι θυμίζουν έντονα Octoberfest. Το προσωπικό άγγιγμα του Βαυαρού είναι έντονο και επιτυχημένο, καθώς σου δίνει την αίσθηση της ζεστασιάς και σε βάζει στο κλίμα της περιοχής του, χωρίς όμως να γίνεται κουραστικό.

Εδώ θέλω να προσθέσω ότι μας έχει πει στο παρελθόν ότι φροντίζει σχολαστικά και την καθαριότητα του συστήματος παροχής μπύρας από το βαρέλι στην κάνουλα. Αυτό που άλλοι καθαρίζουν από σπάνια έως ποτέ, αυτός το κάνει ευλαβικά κάθε βδομάδα. Με τον Erich έχει κανείς την πραγματική Βαυαρική εμπειρία.

Η επίσκεψη αυτή έγινε αργά μεσημέρι Σαββάτου. Ο πολύς κόσμος είχε φύγει, αλλά υπήρχε μια παρέα που είχε τελειώσει το φαγητό της και απλά καθόταν. Ήχαν φάει πολλά και φάνηκε να είχαν ευχαριστηθεί--ήταν όλα τα πιάτα άδεια.

Βέβαια, η μπυρα που μας σέρβιρε ήταν άψογη, σε θερμοκρασία και γεύση. Εγώ πήρα μία ΗΒ lager και η σύζυγός μου μια Warsteiner. Τώρα που έχει και περισσότερα μέσα στη διάθεσή του, το φαγητό είναι καλύτερο από των Μελισσίων. Πήραμε ένα λουκάνικο με τυρί, το οποίο συνοδεύεται από πατατοσαλάτα. Εμείς όμως το ζητήσαμε με spetzle. Τα spetzle του Erich είναι πολύ καλά και γνήσια, όπως και ό, τι άλλο φτιάχνει.

Επίσης πήραμε χοιρινη ωμοπλάτη με ξυνλάχανο. Μας εξήγησε ότι την εισάγει ο ίδιος. Πραγματικά, το κρέας ήταν πολύ νόστιμο, και η σάλτσα με το ξυνολάχανο ήταν φανταστικά. Το συνόδευσα με μια weiss, που, κατά τον Erich είναι μια κατάλληλη επιλογή.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 40 Ευρώ. Η τιμή αυτού του γεύματος είναι προς το υψηλό. Βέβαια η ποιότητα είναι αναμφισβήτητη. Η επίσκεψη σε αυτό το εστιατόριο είναι σίγουρα μια ευχάριστη και πλήρης εμπειρία.

06 Αυγ 2016

Θα ακολουθησω και γω με μια κριτικη για το εν λογω μαγαζι και ας ειναι πολυ κατω απο τον μεσο ορο που εχουνε βαλει τα "μεγαλοστελεχη" του A4F κινουμενος αντιθετα του γνωστου κοινωνικου πειραματος.

Επεσε λοιπον η προταση απο την παρεα, να παμε σε αλλη μια μπυραρια καθως απ οτι φαινεται φετος το καλοκαιρι εχουμε κανει μια beerοτσαρκα, εχοντας παρει σβαρνα ολες τις μπυραριες των βορειων προαστειων.

Σταση αυτη τη φορα στον Erich που ειναι στην ευρυτερη γειτονια μας και ειπα μετα απο τοσα σχολια να τον προτεινω και να παμε. Αλλα οπως εχουμε πει, παραφραζοντας, πικρες οι συμβουλες του Αλλαχ και προσωπικες οι γνωμες των ανθρωπων...

Σαββατο 30/07, λοιπον, σε μια αδεια Αθηνα, παρκαρουμε ακριβως απ εξω απο το μαγαζι του κατι το οποιο, γνωριζοντας καλα την περιοχη, μπορω να σας πω οτι δεν συμβαινει ποτε, ουτε καν τον 15αυγουστο, αλλα να που συνεβη. Η αυλη του προσεγμενη μπαινοντας, με φυλλωσιες να περικυκλωνουν τον κλεισμενο χωρο του και μια φιλικη κοπελια να μας υποδεχεται και να μας καθιζει σε ενα τραπεζι στη γωνια. Στον χωρο υπηρχε μεχρι εκεινη τη στιγμη αλλη μια παρεα. Στα μειον του χωρου ειναι οτι δεν ακουγοτανε κανενος ειδους μουσικης, πραγμα που μας ξενισε λιγακι για το ειδος του μαγαζιου.

Παραγγελνουμε λοιπον, την ποικιλια των λουκανικων και την ποικιλια fingerfood ( καπως αλλιως λεγοτανε) 2 μπυρες απο το βαρελι του, μια μπυρα χωρις αλκοολ, ενα κρασι και νερο.

Περιμενουμε, περιμενουμε... τιποτα. Φωναζω την σερβιτορα μετα το περας του 20λεπτου εκλιπαρωντας τουλαχιστον να μας φερει το νερο. Εκεινη ερχεται, μας ζηταει συγγνωμη, μας εξηγει οτι εχουνε ενα προβλημα με το βαρελι και γιαυτο εγγειται η καθυστερηση. Η συγγνωμη εκτιμαται, αλλα ο επαγγελματισμος παει περιπατο τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη. Σε γενικες γραμμες παντως η εξυπηρετηση ηταν ανω του μετριου οποτε η μειον μια ντοματουλα ειναι αρκετη.

Μετα λοιπον το περας του μισαωρου ερχονται οι μπυρες με το φαγητο μαζι.

Προσγειωνoνται λοιπον στο τραπεζι μας τα ακολουθα:

Η ποικιλια ξινολαχανου. Ε λουκανικων δεν τη λες. Ηταν μια μεγαλη πιατελα τιγκα στο ξινολαχανο με 6-7 λουκανικα μεσα ως πινελιες για να σπαει λιγο το χρωμα. Καλοψημενα μεν, μετριας νοστιμιας τα περισσοτερα και για την τιμη των 24ων ευρω, απλα ενα πολυ κακο πιατο.

Η ποικιλια τυπου fingerfood, η οποια αποτελειτο απο 4 Onion rings, 4 mozzarella sticks και 4 απο κατι αλλο που δεν θυμαμαι, σερβιρισμενη σε ενα κανονικο πιατο. Ευγευστα ως επι το πλειστον αλλα και παλι, να μη δικαιολογουνται τα 8 ευρω που στοιχισε.

6 σως συνοδεια των ποικιλιων, οι οποιες εξηγηθηκαν αναλυτικα απο τον ανθρωπο που μας τα εφερε, οντας ομως μεσα σε ενα μπωλακι λιγο μεγαλυτερο απο σφηνοποτηρο.

Οι μπυριτσες οι βαρελισιες του ηταν normal. Εχω πιει και καλυτερες, εχω πιει και χειροτερες. Πανω απο τον μεσο ορο αλλα οχι κατι το εξαιρετικο. Οι τιμες τους παντως ηταν σχετικα καλες.

Για ολα αυτα λοιπον πληρωσαμε 54 ευρω.

Ειλικρινα δεν μπορω να σκεφτω καποιον λογο για να ξαναπαω. Για να παει ο οποιοσδηποτε για να ειμαι ειλικρινης. Με τα χρηματα που δωσαμε μπορουμε να φαμε και να πιουμε μπυρες μεχρι να σκασουμε, σε αρκετα αντιστοιχα μαγαζια. Για μενα, ειναι μια μετρια μπυραρια, με τιμες Γερμανιας που απλα δεν εχει προσαρμοστει καθολου στα ελληνικα δεδομενα και ειμαι ενας ανθρωπος που πηγαινει τακτικα στην Γερμανια και εχει υποψη του και τα εκει δεδομενα.

21 Ιουν 2016

Στο Munchen πήγα κατά τύχη! Η πλάκα είναι ότι είχα διαβάσει τις κριτικές στο ask4food και ήθελα κάποια στιγμή να το επισκεφτώ.

Την προηγούμενη εβδομάδα λοιπόν μαζευόμαστε 3 άτομα από την δουλειά και πάμε να δούμε μπαλίτσα (euro) στο Μαρούσι. Οι συνάδελφοί μου μου είχαν πει για μια καινούργια μπυραρία που άνοιξε πρόσφατα στην περιοχή τους και φυσικά τι καλύτερο από τον φονικό συνδυασμό μπύρας και μπάλας. Μπαίνοντας στο μαγαζί δεσπόζει ο πολύ ωραίος κήπος οπού τώρα με τις ζέστες υπολογίζω ότι θα είναι συνέχεια γεμάτος. Ο εσωτερικός χώρος είναι πολύ ζεστός και φιλικός. Ειδικά το δωματιάκι με τα κασκόλ, και τα βελάκια μου θύμισε αγγλική παμπ. Ο Erich είναι ένας φοβερός τύπος πολύ φιλικός. Ήρθε μας μίλησε σαν να μας ήξερε από καιρό, και μας εξυπηρέτησε αμέσως.

Το ίδιο και η γυναίκα του. Ξεκινήσαμε με την lager του μαγαζιού (Munchen) η οποία ήταν μια πολύ ωραία draft με ελαφριά γεύση. Εγώ συνέχισα με την Augustiner η οποία τα έσπασε! Πήραμε και 3 πιάτα στην μέση για να συνοδεύσουμε τις μπύρες μας. Το καπνιστό λουκάνικο ήταν αρκετά καλό και συνοδεύονταν από μια πολύ ωραία πατατοσαλάτα. Το καυτερό λουκάνικο με curry ήταν συμπαθητικό. Αυτό όμως που μας απογείωσε ήταν οι πατάτες με κρεμμύδια και το μπέικον. Απλά εκπληκτικό. Είναι δεδομένο ότι θα τις προτιμήσω και την επόμενη φορά που θα πάω. Σε γενικές γραμμές είναι ένα πολύ ωραίο μαγαζί και είμαι σίγουρος ότι όποιος είναι fan της γερμανικής κουζίνας θα περάσει πολύ καλά.

09 Δεκ 2016

Η επίσκεψη στο εστιατόριο έγινε στις 19-08-2016, σε μία άδεια Αθήνα...

Σχετικά με τον χώρο, είναι αναμφισβήτητα το δυνατό πλεονέκτημα του μαγαζιού. Πανέμορφος κήπος-αυλή, με περιποιημένα δέντρα και φυτά, μια όαση στην καλοκαιρινη (αλλά και φθινοπωρινή) Αθήνα. Ο εσωτερικός χώρος φαίνεται πιο κοινότυπος και όχι τόσο ξεχωριστός.

Η παραγγελία περιελάμβανε τα εξής:

1) Χοιρινό Κότσι (19,90 €) με συνοδεία ξινολάχανο ή πατάτες τηγανητές - Συνοδεύεται από 6 μπολάκια με διαφορετικές σος για όλα τα γούστα - γλυκόξινες έως πιπεράτες-: Νόστιμο και πολύ καλής ποιότητας χοιρινό κρέας. Αυτό που ξενίζει όμως είναι η αρκετά τραγανή κρούστα που θέλει... προσπάθεια και προσοχή στο κόψιμο. Δεν συγκρίνεται με τη μαλακή κρούστα πχ στην " ΜΕΘΕΞΗ ". Καλό αλατοπίπερο.

2) Σνίτσελ με σάλτσα μανιταριών και σπέτσλε (τιμή περί τα 11 €): Τρία κομμάτια καλοφτιαγμένου χοιρινού σνίτσελ με συνοδεία χειροποίητων ζυμαρικών. Εύγευστα ζυμαρικά αλλά αρκετά βαρύ και χειμωνιάτικο πιάτο. Συστήνεται σε γερά στομάχια!

3) Μια τυπική και δροσερή σαλάτα, αρκετά νόστιμη αλλά τίποτε το ξεχωριστό και φυσικά ΜΠΥΡΕΣ:

Αξιόλογη και ευκολόπιοτη η HB που προμοτάρει το κατάστημα και με πολύ μεστή γεύση και αρκετά δυνατή η Rothaus! Σταθερή αξία η Konig.

Τέλος δοκιμάσαμε την μηλόπιτα (χειροποίητο φύλλο) με σαντιγί και παγωτο που ήταν ένα νόστιμο αλλά λίγο λιγωτικό γλυκό.

Συμπέρασμα: Πολύ καλή μπυραρία (ένα είδος που έχει κακοποιηθεί στη χώρα μας), με καλή υλοποίηση κουζίνας. Συστήνεται όμως για κρύες νύχτες του χειμώνα ή εναλλακτικά για παρακολούθηση ποδοσφαιρικών αγώνων.

Διονύσου 47, Μαρούσι

210 8033424, 69 47681638