Η αέναη αναζήτηση του «αλλιώτικου», του ποιοτικού, του ουσιαστικού τρόπου να ζει κάνεις, μας οδήγησε σε ένα ταξίδι γεμάτο γεύσεις, αρώματα, ήχους και εικόνες που θέλαμε να μοιραστούμε μαζί σας...

Δημιουργήσαμε λοιπόν ένα χώρο γεμάτο από τις εμπειρίες που μας χάρισαν οι διαδρομές μας και σας καλωσορίζουμε με διάθεση τόσο φιλική όσο και το όνομα μας...

Η παρασκευή των προϊόντων μας γίνεται με γνώμονα την ποιότητα και τον καλύτερο συνδυασμό της με την αξία. Με αυτό το σκεπτικό στηρίζουμε και χρησιμοποιούμε πρώτες ύλες βιολογικής παράγωγης σε όσο περισσότερα προϊόντα μας μπορούμε. Πιστεύουμε σε φρέσκα, αγνά υλικά με την λιγότερη δυνατή παρέμβαση.

Καθημερινά από τις 9:00πμ έως αργά το βράδυ

Φιλικό προς χορτοφάγους
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

09 Νοε 2018

Στο τέλος της ανηφόρας της οδού Ομήρου, στο Κολωνάκι, πριν τα σκαλάκια συναντάς το καλό και άνετο (nice n eazy)

Ο χώρος όμορφος, στο εσωτερικό, αλλά και στο φαρδύ πεζοδρόμιο με τις πρασινάδες. Λαθάκι εδώ, τα ελαφρώς στριμωγμένα τραπέζια και το απίθανα χαμηλό ύψος της τουαλέτας. 3 ντοματούλες

Το μενού δίνει έμφαση στα βιολογικά προϊόντα, αναφέροντας και τις θερμίδες κάθε πιάτου!! Ολίγον αμερικανιά. Περιλαμβάνει κυρίως κιμά, (μπέργκερ, κεφτέδες, μπιφτέκια ), ζυμαρικά και 2 ψάρια, με τα πιάτα να δανείζονται ονόματα διασήμων jet setters, από τον χώρο του θεάματος. Κάπου εκεί ξεφυτρώνει και ο Καζαντζάκης! Μάλλον λόγω Ζορμπά. Όχι πολύ καλόγουστο.

Παραγγείλαμε αυγό τηγανητό με τσιπς πατάτας και λουκάνικο, μια χωριάτικη και μια ceasars. Φυσικά ονομάζονται Vana Barba, Zorba salad, και Robert Redford η κάπως έτσι. Τυπική γεύση και μέγεθος και τα τρία.
Δυο μπέργκερ, νόστιμα, μα σχετικά μικρά.
Ένα χοιρινό μαγειρεμένο με θυμάρι, το οποίο μύριζε περίεργα και ήταν πολύ αλμυρό. Δεν θα το συνιστούσα.

Ζυμαρικά με πανσέτα και μαύρη τρούφα. Νόστιμα και σωστά βρασμένα.
Ένα λαυράκι ψημένο στην πλάκα. Συμπαθητικό.
Να σημειώσω, πως όλα σχεδόν τα πιάτα έχουν γαρνιτούρες με "ψαγμένα " υλικά της μοδός ( ταπιόκα, κινόα, μίσο, αγαύη κτλ ), αλλά και κλασσικές τηγανητές πατάτες. Μη ξεχνιόμαστε σε μοδάτο μπεργκεράδικο βρισκόμαστε.

Η λίστα κρασιών, ικανοποιητική, αλλά με υψηλές τιμές. Αγαπητοί κύριοι 2,5 φορές πάνω από την τιμή λιανικής για την φιάλη, είναι πολλά, για κάτι το οποίο δεν το μαγειρεύετε δεν το επεξεργάζεστε, δεν χαλάει και απλά το σερβίρετε. Σίγουρα μπορείτε λίγο χαμηλότερα και η αύξηση της κατανάλωσης θα ισοσταθμίσει την διαφορά.. Δείτε τις τιμές στα wine bars - restaurants. Εν πάση περιπτώσει πήραμε ένα syrah ως συνοδευτικό της σαρκός.
Κλείσαμε με 2 γλυκά, μπανόφι και τάρτα κρέμας, ενώ μας κέρασαν και ένα προφιτερόλ. Και τα 3 συμπαθητικά.

Η εξυπηρέτηση, τυπική, σωστή και γρήγορη.
Αν αφαιρέσουμε το κρασί, πληρώσαμε λίγο παραπάνω από 30 ευρώ ανά άτομο. Βαθμολογία 2 στα 4
Είναι γνωστό άλλωστε, ότι το Κολωνάκι εχει τσιμπημένα ενοίκια.

Έκπτωση μέχρι 15%

Ομήρου 60 και Σκουφά, Κολωνάκι