28 Αυγ 2017

Πάντα θυμόμουν την πρώτη μου επίσκεψη στο Μυκηνών Γωνία ως μια πολύ γλυκιά ανάμνηση. Κι όλο αυτό είχε κυρίως συνδεθεί με την χαλαρή ατμόσφαιρα που επικρατούσε.

Έτσι, μερικές ημέρες πριν που σουλάτσαρα στα στενά της εκεί περιοχής το θεώρησα σαν Νο 1 Επιλογή για να περάσω το βραδάκι μου.

Πλησιάζοντας είδαμε πως πλέον δεν είχαν όπως κατά την πρώτη μας επίσκεψη ζωντανή μουσική. Και για να μη παρεξηγηθώ, μόνο λάτρης της ζωντανής μουσικής δεν είμαι. Για να είμαι ειλικρινής, η ύπαρξή της σε μέρος που τρώω είναι μάλλον αποτρεπτικός παράγοντας… Όμως εκείνο το είδος μουσικής και η χαμηλή έντασή της κόλλαγε απόλυτα στα γούστα μου.

Αντί αυτού, όταν κάτσαμε συνειδητοποιήσαμε πως επικρατούσε μια απίστευτη φασαρία από μια παρέα πιτσιρικάδων (θα αριθμούσαν γύρω στα 15) τα οποία είχαν κάνει κατάληψη στην μικρή πλατεία. Μιλάμε για χαλασμό Κυρίου! Θα μου πείτε «παιδιά είναι, δεν θα φωνάξουν, δεν θα παίξουν?». Φυσικά και να παίξουν αλλά όχι με τα νεύρα μου. Η κατάσταση ήταν εκτός ελέγχου!

Το είπαμε στον ευγενέστατο νεαρό που ήρθε να μας πάρει παραγγελία αλλά μας καθησύχασε λέγοντάς μου πως σε λίγο (η ώρα ήταν γύρω στις 9:30 μ. μ. ) θα μαζευτούνε σπίτι τους και θα ηρεμήσει η κατάσταση.

Αμ δε! Πίσω από την πλάτη μας και σε απόσταση μικρότερη των 2-3 μέτρων γινόταν τέτοιος πανικός που μόνο όσοι έχουν δει την μάχη του 4ου επεισοδίου, του 7ου κύκλου του Game of Thrones μπορούν να καταλάβουν. Ήταν Παρασκευή βράδυ και στο τέλος μιας απαιτητικής βδομάδας, το μόνο που θέλαμε ήταν να απολαύσουμε με ηρεμία το γεύμα μας. Όμως μπουκιά δεν πήγαινε κάτω…

Ο νεαρός στο service προφανώς έβλεπε το όλο απόγνωση βλέμμα με τον οποίο τον κοίταζα ανά διαστήματα και πήγε και τους έκανε παρατήρηση προσπαθώντας να θίξει κυρίως το φιλότιμό τους. Καταλαβαίνω πως δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι άλλο… Η παρέμβασή του είχε μικρά αποτελέσματα αλλά το εκτιμήσαμε.
Αυτό ήταν όμως αρκετό για να χαλάσει τη διάθεσή μας… Σε αυτό οφείλεται και η βαθμολογία μου στον χώρο.

Πάμε τώρα στα υπόλοιπα.
Όπως είπα, η εξυπηρέτηση ήταν εξαιρετική. Άνετοι και ευδιάθετοι νεαροί, σωστοί επαγγελματίες.
Παραγγείλαμε τα:

• Σαλάτα ντάκο. Αξιοπρεπής μερίδα. Όμως κάτι της έλειπε στην γεύση της. Ίσως κάποιο μυρωδικό για να το ξεπετάξει. Λίγο φρέσκο πιπέρι. Λίγο χοντρό αλάτι. Κάτι στην ντομάτα. Κάπου τέλος πάντων. Ήταν μόνο τριμμένη ντομάτα και τυρί πάνω σε κομματιασμένο παξιμάδι.

• Τυροκαυτερή. Αλοιφή με έντονη πικάντικη γεύση και σε επίσης αξιοπρεπέστατη ποσότητα. Το μόνο που θα ήθελα να σχολιάσω εδώ είναι πως αφού παραγγείλαμε και την κρεατοποικιλία τους που έχει κι αυτή μέσα την ίδια αλοιφή, γιατί δεν μας το επισήμαναν ώστε να διαλέξουμε από τον κατάλογό τους κάποιο άλλο ορεκτικό.

• Ποικιλία κρεατικών για 2 άτομα. Αν θυμάμαι καλά, στον κατάλογο την χαρακτηρίζουν ως «μικρή» και κοστίζει 12€. Είναι η ίδια που είχαμε πάρει και κατά την πρώτη μας επίσκεψη. Όμως αυτή την φορά δεν είχαν μέσα τα ίδια υλικά. Σε σχέση με την παλιότερη δεν είχαν βάλει κοτόπουλο και κάτι ψιλοζαρζαβατικά που την «δρόσιζαν» (αγγούρι & ντομάτα). Αυτή είχε 2 μπιφτέκια που ήταν πολύ νόστιμα, λουκάνικο και λεπτά χοιρινά μπριζολάκια. Δυστυχώς τα τελευταία είχαν παραψηθεί και δεν ήταν πλέον ζουμερά. Σε αυτό ρόλο έπαιξε το ότι ήταν πολύ λεπτά κομμένα. Ένα ακόμα αρνητικό ήταν το ότι προφανώς είχαν ρίξει ρίγανη κατά το ψήσιμό τους και το αποτέλεσμα ήταν πολύ παραπάνω πικρό από όσο θα έπρεπε. Μια ποικιλία που δεν ικανοποίησε κανέναν από τους δύο μας και σχολιάστηκε όχι και με τόσο κολακευτικά λόγια…

Όταν ζητήσαμε να πληρώσουμε, μας κέρασαν μια μπύρα. Μας φάνηκε ως μια κίνηση για να εκφράσουν την απολογία τους για τις συνθήκες φασαρίας που επικρατούσαν για όση ώρα τρώγαμε. Μία κίνηση που εκτιμήσαμε αν και μετά τις μπύρες που είχαμε ήδη πιεί, δεν πήγαινε κάτω κι άλλη ποσότητα…

Για να κλείσω. Κάπου κάτι δεν πήγε καλά εκείνο το βράδυ. Θες η αναστάτωση λόγω της φασαρίας, θες κάποιες αστοχίες στο φαγητό… δεν μας επέτρεψαν να θεωρήσουμε εκείνο το γεύμα ως επιτυχημένο.
Μπορεί απλά να μας έκατσαν στραβές και να φταίει η γκαντεμιά μας.
Νομίζω πως αξίζει να το δώσετε μια ευκαιρία και να αποφασίσετε μόνοι σας αν θα καλύψει τις απαιτήσεις σας.
Εγώ και η παρέα μου μάλλον δεν θα το ξανατιμήσουμε…

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ.

05 Μάρ 2017

Με συνεργάτη καθημερινή μεσημέρι επισκεφθήκαμε το κρύο και άδειο Μυκηνών Γωνία. Πάρκινγκ βρήκαμε ακριβώς απ´έξω.

Ο χώρος μικρός χωρίς κάποια ιδιαίτερη διακόσμηση. Το μενού λογικό και όχι υπερβολικό σε ποσότητα. Δοκιμάσαμε
Χωριάτικη σαλάτα, Κιμαδοπιτάκια (κάτω του μετρίου), σκαλτσουνια (μέτρια), πατάτες τηγανιτές, χοιρινή τηγανιά (μέτρια), μπιφτεκάκια (σχετικά καλά), χοιρινά μπριζολάκια (μέτρια).

Δεν ξέρω εάν έφταιγε το γεγονός ότι το μεσημέρι ήταν ένας σερβιτόρος ίσως και μάγειρας λόγω ανάγκης της στιγμής του μαγαζιού.

Πάντως απογοητευτήκαμε απο το φαγητό πολύ. Σίγουρα κάτι πήγε στραβά εκείνη την ημέρα καθώς οι υπόλοιπες κριτικές δεν είναι κακές.

Οι τιμές ήταν οκ, σε καμμία περίπτωση πολύ φθηνές όμως. Υπολογίστε μαζί με κρασί και αναψυκτικά ότι το κόστος ανα άτομο σε περίπου 20-30 το άτομο.

16 Φεβ 2017

Συνήθως μπαίνω στη διαδικασία να γράψω μια κριτική αν έχω ενθουσιαστεί από κάποιο μέρος και θέλω να κάνω κι άλλους κοινωνούς στον ενθουσιασμό μου ή αν έχω χαλαστεί ιδιαίτερα με κάποια μου επίσκεψη και θέλω να το βγάλω από μέσα μου. Ευτυχώς με οδηγό μου το ask4food ολοένα και σπανίζουν οι αποτυχημένες επιλογές. Όπως και νά ‘χει, δεν συνηθίζω να γράφω για μέρη που με αφήνουν ντεμί ευχαριστημένη, να όμως που αυτό ακριβώς θα κάνω τώρα για το Μυκηνών Γωνία στον Κεραμεικό.

Βρεθήκαμε εκεί μέσα Γενάρη, απόγευμα μιας πολύ δύσκολης και απίστευτα παγωμένης Παρασκευής. Ο προορισμός μας ήταν άλλος, με έκπληξη όμως διαπιστώσαμε ότι είχε κλείσει οριστικά. Κρίμα. Μιας λοιπόν κι είχαμε ήδη περπατήσει άπειρα, είχαμε ξυλιάσει κι η πείνα μας ήταν πια αχαλίνωτη, βρήκαμε καταφύγιο στο Μυκηνών Γωνία, το οποίο ήταν ακόμα πολύ χαλαρό, καθώς δεν είχε αρχίσει να πλακώνει ο κόσμος.

Με το που μπήκαμε τύχαμε θερμής υποδοχής κι οδηγηθήκαμε σ’ ένα γωνιακό τραπεζάκι. Το υποκοριστικό εσκεμμένα διαλεγμένο, καθώς ήταν απ’ αυτά τα τραπέζια που ξέρεις εξαρχής ότι δεν παίζει να χωρέσει η παραγγελία και θα χρειαστείς κινήσεις χειρουργικής ακρίβειας για να τα βολέψεις με κάποιον τρόπο, ο οποίος βέβαια στο τέλος κάπως μαγικά πάντα βρίσκεται. Γενικά ο χώρος είναι φάση νεοκαφενές, ενισχυμένος με συμπαθητικές πινελιές και προσθήκες, όπως το τέλειο βίντατζ ψυγείο μπροστά από την προθήκη με τα διάφορα όμορφα μικροαντικείμενα, κάδρα με παλιά πόστερ πάνω στους τούβλινους τοίχους, αποπνέει μια ζεστασιά. Χαλάστηκα όμως με τον καπνό, ρε παιδιά. Κι εμείς πάλι καλά, φύγαμε ακριβώς στη φάση που είχε αρχίσει πια να γεμίζει, νομίζω όμως ότι αν καθόμασταν λίγο ακόμα με φουλ κόσμο θα ντουμανιάζαμε.

Η εξυπηρέτηση μια χαρά. Αμεσότατη, σβέλτη, βοηθητική κατά την παραγγελία, επικοινωνιακή, δεν είχαμε παράπονο. Τι μου έλειψε και δεν με απογείωσε, δεν ξέρω να σας πω, αλλά η αλήθεια είναι ότι βάσει των καθαρά υποκειμενικών μου κριτηρίων, δεν θα την έλεγα κι αξιομνημόνευτη.

Τι μεζεδάκια φάγαμε λοιπόν; Ήμαστε τρία άτομα κι ανάμεσα μας ήταν κι η αδερφή μου, η οποία δεν τρώει πια κρέας, οπότε αναγκαστικά οι επιλογές μας περιορίστηκαν κι αυτό οφείλω να το πω. Βλέπετε, έχει πάρα πολλές κρεατο-επιλογές, οι οποίες μπορεί να είναι θαυμάσιες κι απογειωτικές, αλλά εγώ αυτό δυστυχώς δεν το ξέρω κι έτσι θα περιοριστώ να σας μιλήσω γι’ αυτά που γνωρίζω, πώς αλλιώς δηλαδή.

Ξεκινήσαμε λοιπόν με τυροκαυτερή, πιάτο που γενικά παίζει σχεδόν πάντα στις εξόδους μεζεδοκατάστασης. Πολύ καλή, χειροποίητη φυσικά, μας άφησε πολύ ευχαριστημένους. Το ψωμί, από την άλλη, που ήρθε στην αρχή, απλώς αδιάφορο.

Παντζάρια. Νόστιμα και καλοβρασμένα, πολύ ικανοποιητικά, φαγώθηκαν κυρίως από μένα, καθώς ήταν το εναλλακτικό σαλατικό που πήραμε επιπλέον της χωριάτικης, την οποία εγώ δεν τρώω, γιατί δεν μ’ αρέσουν καθόλου οι ωμές ντομάτες. Ναι, υπάρχουμε κι εμείς που δεν τις θέλουμε τις ντομάτες, τα ζουμιά και τα σποράκια τους, ας μιλήσουμε πια ανοιχτά γι’ αυτό, αρκετά μ’ αυτήν την κατακραυγή και την περιθωριοποίηση. Η φέτα πάντως ήταν πολύ καλή και τα σχόλια των άλλων δύο επί της χωριάτικης ήταν επίσης πολύ θετικά. Και για τις ντομάτες δηλαδή τα καλύτερα είπαν, παρότι off season.

Πιπεριές κέρατο καυτερές γεμιστές με τυριά. Προηγήθηκε πολλή προειδοποίηση για το πόσο καυτερές είναι, αλλά ξέρετε, εμείς δεν μασάμε. Και πράγματι, για την αδερφή μου και μένα ήταν μια χαρά, για τον τρίτο της παρέας όχι και τόσο, πήρε φωτιά το Κορδελιό. Νόστιμες είναι, ωραίος μεζές για το τσίπουρο, εγώ σας τις προτείνω.

Πατάτες τηγανιτές ριγανάτες, καλοτηγανισμένες, τραγανές και μπόλικες. Εγκρίνονται.

Μία πολύ νόστιμη, τηγανιτή τυρόπιτα γεμιστή με παρμεζάνα, λιαστή ντομάτα και ρόκα. Είχε διάφορες τυρόπιτες αυτής της λογικής στα ορεκτικά ημέρας, καθώς ήταν εκτός καταλόγου, αλλά αυτή ήταν η μοναδική χωρίς κρέας. Για μένα ήταν το καλύτερο πιάτο. Πλούσια γέμιση και παρότι η ρόκα ήταν άφθονη, δεν επισκίαζε τις υπόλοιπες γεύσεις. Κι ήταν κι ανάλαφρη, παρά το τηγανιτό της υπόθεσης. Πολύ καλή.

Συνεχίσαμε με ψαρομεζέδες, καθώς υπάρχουν κάποιες λίγες τέτοιες επιλογές.
Γαύρος μαρινάτος, λοιπόν, πολύ αγαπημένο μου πιάτο. Στη συγκεκριμένη του εκδοχή δεν μου έκανε καμία απολύτως αίσθηση. Κακός δεν ήταν, αλλά αδιάφορος. Άλλο κάτι δεν έχω να πω γι’ αυτόν.

Τέλος, καλαμαράκια τηγανιτά. Εξίσου αδιάφορα, επίσης χωρίς να είναι κακά. Ούτε για το πιάτο αυτό έχω κάτι να προσθέσω.

Ήπιαμε πάρα πολύ καλό χύμα τσίπουρο, χωρίς γλυκάνισο βεβαίως, το οποίο μάλιστα είναι παραγωγής του μπαμπά του ιδιοκτήτη, αν δεν κάνω λάθος. Ξεκινήσαμε οι δύο με 250ρι και συνεχίσαμε με ένα ακόμη κατοσταράκι. Πολύ καλό, ελαφρόπιοτο, εξαιρετικό. Η αδερφή μου προτίμησε ένα τεταρτάκι λευκό κρασί, που όπως είπε της άρεσε.

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω ήρθε στα 54,80 ευρώ, τίμιος. Κέρασμα δεν προσφέρθηκε και θα με πείτε κακομαθημένη κι ίσως θα χετε και δίκιο, αλλά ομολογώ πως μου κακοφάνηκε. Όπως και να χει, δεν με βλέπω να ξαναπηγαίνω προς Μ. Αλεξάνδρου και Μυκηνών γωνία. Κακή κουβέντα δεν έχω να πω, αλλά να, είναι τόσες οι επιλογές, τόσα τα ανεξερεύνητα μέρη κι άλλα πόσα τα πολυδοκιμασμένα κι αγαπημένα, που δεν θα ξαναπροτιμούσα ένα μέρος που τελικά για τον όποιο λόγο πέρασε και δεν ακούμπησε.

30 Ιουν 2017

Την περασμένη εβδομάδα ήμουνα με ένα φιλαράκι στον Κεραμεικό και επειδή τα είχαμε τιμήσει τα περισσότερα στέκια, αποφασίσαμε τελικά να γνωρίσουμε και το Μυκηνών Γωνία, που λέγεται έτσι επειδή βρίσκεται στη διασταύρωση της Μεγάλου Αλεξάνδρου με τον πεζόδρομο της οδού Μυκηνών.

Έχει ανοίξει από το 2011 και από τότε το επισκέφτηκαν πολλοί δικοί μας καλοφαγάδες που οι γνώμες τους μας επηρέασαν θετικά. Το μεζεδοπωλείο είναι ανοιχτό καθημερινά από τις 2 μ. μ μέχρι τα μεσάνυχτα τουλάχιστον, ανάλογα με την κίνηση, που τα Σ/Κ είναι βέβαια αυξημένη.

Φυσικά, κάτσαμε στον πεζόδρομο της Μυκηνών, αλλά μπήκα και μέσα και παρατήρησα τον industrial χώρο, με συνδυασμό γυαλιού, ξύλου, τούβλου και τους σωλήνες εξαερισμού και κλιματισμού στην οροφή. Θεωρώ ότι ο εξωτερικός χώρος είναι μάλλον μεγαλύτερος, και πάντως ό, τι πρέπει για τις ζεστές μέρες του καλοκαιριού.

Με την κίνηση πάντως χρειάζεται λίγη υπομονή στους χρόνους ετοιμασίας και σερβιρίσματος. Πήραμε εμφιαλωμένο νερό & ψωμάκι, ενώ ακολούθησαν τα εξής:

-Μία σαλάτα βραστά λαχανικά, που ήταν ικανοποιητική και χορταστική μερίδα.
-Μία τηγανιτά καλαμαράκια, που ήταν κάπως ουδέτερη γεύση, αν δεν βρίσκεσαι σε παραλία…
-Μία κιμαδοπιτάκια, που τη βρήκαμε αρκετά νόστιμη, και
-Ένα σαγανάκι με φέτα ψητή και σουσάμι. Το καλύτερο πιάτο σαφώς!!

Τα συνοδέψαμε άψογα με δυο παγωμένες μπύρες ΦΙΞ, ό, τι έπρεπε με τη ζέστη!

Ο λογαριασμός, στα 35 €, κρίνεται λογικός (10/16 το άτομο).

Και κάτι κουφό, το άφησα επίτηδες για το τέλος.
Αγαπητέ VAGELI κ. λπ. χρήστες: Στο τηλέφωνο, την κράτησή μας την έκαναν αμέσως. Ούτε κουφός υπήρξε ποτέ στο μαγαζί αυτό, αλλά ούτε και οι χαλασμένες τηλεφωνικές γραμμές ή συσκευές του παρελθόντος υφίστανται πλέον, όπως πρώτη εσύ το έψαξες αγαπητό PONTIKI…
Όπως έλεγαν κάποτε: Είδες η ΔΕΗ!! (που ή μας έκαψε ή μας την έκοψαν), μπορούμε τώρα να πούμε:
Είδες ο 0ΤΕ!! Αλλά κι ο ανταγωνισμός βέβαια, ο τηλεπικοινωνιακός και όχι μόνο!!

01 Αυγ 2016

Το οδοιπορικό στον Κεραμεικο συνεχιζεται... Σειρα ειχε η Μυκηνων γωνια, ειχα διαβασει τις κριτικες και αποφασισαμε ενα βραδακι καθημερινης να το επισκεφτουμε 3ατομα.
Αρχικα οσον αφορα τον χωρο εχω αποψη μονο για τον εξωτερικο, σε εναν πεζοδρομο, που οντως θυμιζει αλλες εποχες, μερικα τραπεζακια, σε επαρκη χωρο χωρις να αναγκαζεται κανεις να τρωει στριμωγμενος.

Το μονο που ισως να ψιλοενοχλησει καποιον ειναι οτι στον πεζοδρομο ηταν πολλα παιδακια που επαιζαν, φωναζαν και πετουσαν τις μπαλες τους, εμεις κατσαμε μακρυα για να μην εχουμε θεμα βεβαια, οποτε ολα καλα.
Η εξυπηρετηση γρηγορη ανετη με γνωση για τα πιατα και διαθεση να προτεινει το καταλληλο πιατο στον καθενα. Εμεις καναμε την παραγγελια σε δυο δοσεις και παρολα αυτα ολα ηρθαν σε σωστους χρονους. Το νερακι ηρθε σε κανατουλα και ανανεωθηκε αρκετες φορες. Κερασματακι δεν υπηρξε, οχι βεβαια πως ειναι απαραιτητο, αλλα ειναι μια κινηση που μετραει παντα θετικα.

Ειμασταν 3ατομα και θελαμε να δοκιμασουμε μερικα μεζεδακια χωρις να πειναμε ιδιαιτερως. Πηραμε αρχικα πατατες τηγανιτες (πλουσια μεριδα, σωστα εκτελεσμενη, η ευκολη αυτη συνταγη), πιτακια με κιμα και τυρια(το καλυτερο πιατο ωραιο ζυμαρακι γευστικο το συνολικο αποτελεσμα), φιλετακια χοιρινα με γραβιερα και ντοματα(οι υπολοιποι ενθουσιαστηκαν εμενα δεν ηταν κοντα στις γευσεις μου), τα μπιφτεκια (παροτι ειχα διαβασει καλα λογια, δεν ενθουσιαστικα) και κολοκυθακια τηγανιτα(τα περιμενα πιο τραγανα, βεβαια ηταν γευστικα). Συνολικα περιμενα περισσοτερα απο το φαγητο, ισως συγκριτικα με αλλα μαγαζια τριγυρω, οχι ομως οτι απογοητευτηκαμε, πιθανον να μην επιλεξαμε και τα σωστα πιατα.

Οσον αφορα το vfm δωσαμε για τα παραπανω 30ευρω, που σιγουρα ειναι αρκετα καλα, αλλα απλα τσιμπησαμε και δεν ηπιαμε αλκοολ. Σιγουρα θα χρειαζομασταν 2 πιατα επιπλεον σε διαφορετικες συνθηκες.
Εν ολιγοις συμπαθητικο θα το χαρακτηριζα, εαν βρισκεται κανεις εκει τριγυρω μπορει να το επισκεφτει, εαν διορθωσει μερικες λεπτομερειες στα πιατα του θα ανεβει αρκετα.
Τελος το παρκιγκ εκει τριγυρω ειναι αρκετα ευκολο.

30 Ιαν 2016

Μυκηνών γωνία: ένα μικρό μαγαζί ακριβως στη γωνία Μ. Αλεξάνδρου και Μυκηνών, εξ ου και η επωνυμία. Είναι ήσυχο αυτό το σημείο, και αθόρυβο, αν και στο κέντρο της Αθήνας. Το μαγαζί είναι όμορφο, παρεΐστικο, γεμάτο κυρίως από νεαρόκοσμο. Πήγα μεσημέρι Κυριακής και έσφυζε από ζωή. Ο χώρος είναι απλός. Κυριαρχεί το βιομηχανικό design. Τα τραπεζοκαθίσματα είναι πιο παραδοσιακά. Αν και μικρός ο χώρος, η διαρρύθμιση και η διάταξη δεν προκαλεί δυσφορία ούτε δίνει την αίσθηση της στενότητας και του στριμώγματος.

Η εξυπηρέτηση είναι ένα από τα μεγάλα συν του μαγαζιού. Ο νεαρός που μας πήρε παραγγελία και μας σέρβιρε ήταν πραγματικά φιλότιμος, πρόθυμος, "έξω καρδιά", με μια ανεπιτήδευτη διαχυτικότητα και ζωντάνια που σε "ανεβάζει". Σε όλα άμεσος, γρήγορος και με απίστευτη γλυκύτητα και χαμόγελο. Αφιέρωσε χρόνο να μας εξηγήσει αναλυτικά τα πιάτα και τον τρόπο παρασκευής τους, να μας προτείνει, να μας διευκολύνει στην επιλογή, να μας αφήσει να σκεφτούμε και να επιλέξουμε.

Ο κατάλογος έχει μια μεγάλη ποικιλία από πιάτα και κυρίως μεζέδες, αφού το μαγαζί είναι κατά βάση μεζεδοπωλείο. Πραγματικά όλα είχαν μια πρωτοτυπία. Δεν ξέραμε τι να παραγγείλουμε, ενώ ενδιαφέρουσες γευστικές προτάσεις ήταν και αυτές που μας πρότεινε εκτός καταλόγου. Γενικότερα διαπίστωσα ότι κάποια πιάτα έχουν μια ιδιαιτερότητα ως προς τον τρόπο παρασκευής και μαγειρέματος. Ειδικότερα, 2 άτομα παραγγείλαμε:

- κιμαδοπιτάκια τα οποία ήταν στεγνά και όχι με εκείνη την ενοχλητική λαδίλα ούτε μόνο ζυμάρι

- φλογέρες με τυρί και ζαμπόν, επίσης εξαιρετικά, μικρά, γεμάτα νοστιμιά

- πατάτες τηγανιτές που σερβίρονται μέσα σε γαβαθάκι

- μπιφτεκάκια "απίστευτα" (έτσι αναγράφονται και στον κατάλογο) τα οποία δικαιώνουν απολύτως την ονομασία τους: ζεστά, ζουμερά, μυρωδάτα

- πατατοσαλάτα, σπιτική και χειροποίητη -καμία σχέση με αυτές που κατά καιρούς έχω δοκιμάσει και είναι προκάτ- ολόφρεσκη και δροσερή

-μπριζολάκια χοιρινά με γραβιέρα και ντομάτα που συνοδεύονταν από πατάτες. Τα μπριζολάκια ήταν μαγειρέμενα-ψημένα σε τηγάνι και όχι σε σχάρα και "σκεπασμένα" με τη γραβιέρα και τη νοτμάτα. Μια πρωτότυπη εκδοχή που δεν είχα ξαναδοκιμάσει. Στεγνά, μαλακά, ζουμερά με τους χυμούς τους χωρίς λάδι. Ήταν το πιάτο αποκάλυψη. Γενικά είχε και άλλες ενδιαφέρουσες παραλλαγές με βάση το χοιρινό.

-1/2 κόκκινο κρασί χύμα, δροσερό και ικανοποιητικό

- ψωμί

- νερό εμφιαλωμένο

Το μαγαζί δεν έχει γλυκά. Στο τέλος έρχεται κέρασμα παγωτό σοκολάτα, βανίλια και φράουλα με μπισκότο.

Συνοψίζοντας να τονίσω ότι μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι από το Μυκηνών γωνία. Αποτελεί μια πολύ αξιόλογη και φιλότιμη προσπάθεια από νέα παιδιά. Ίσως γι΄ αυτό το προτιμούν αρκετοί νέοι: συνδυάζει ποικιλία γεύσεων (γι΄ αυτό είναι προτιμότερο να πηγαίνουν 3-4 άτομα, ώστε να έχουν τη δυνατότητα να δοκιμάσουν περισσότερες γεύσεις), ωραίο, ζεστό και πολύ φιλικό περιβάλλον με μοντέρνα στοιχεία και πολύ προσιτές τιμές. Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 37 ευρώ και πραγματικά σκάσαμε από το φαγητό.

12 Μάρ 2016

Αυτη την φορα θα ξεκινησω την κριτικη μου με την μυνητηρια αναφορα που εχω καταθεσει κατα παντων των συντελεστων του ask4food, δημιουργων, διαχειριστων κλπ κλπ για την ανεπανορθωτη βλαβη που εχουν δημιουργησει στο σωμα μου με τις μυριες οσες προτασεις για μεζεδοπωλεια εστιατορια και οσα μαγαζια εστιασης εχουν εκθειασει με τετοιο τροπο που σου δημιουργειται η αναγκαιοτητα να επισκεφτεις για να νιωσεις κι εσυ την απιστευτη αυτη απολαυση των γευσεων που προσφεροντε.

Η αγωγη θα περιλαμβανει και τους γραφοντες εδω μεσα εμπιστους φιλους που αν και δεν γνωριζω προσωπικα με εχουν πεισει μετα απο αρκετες φορες που τους εμπιστευτηκα και επισκεφτηκα τα μαγαζια τα οποια προτειναν οτι εχουν σχετικα ορθη αποψη και οτι τα γουστα τους συναδουν με τα δικα μου στον θεμα γευσης και αισθητικης.

Και μετα απο τα δικονομικα ας βγουμε απο τα δικαστηρια και ας μπουμε στο εστιατοριο " Μυκηνων γωνια" να δουμε τι προσφερει απο θεμα γευσης κλπ.

Το Μυκηνων γωνια το γνωρισα απο μια κριτικη σαφως απο το site στις αρχες Μαρτιου και ενεκα της συμπαθειας που τρεφω προς την περιοχη ( Γκαζι, Κεραμεικος, Πετραλωνα, Θησειο ) αποφασισα να το επισκεφτω σχετικα αμεσα να δω κι εγω αν ισχυουν αυτες οι διθυραμβικες κριτικες που μπηκα και διαβασα απο πολλους χρηστες.

Κινησαμε λοιπον μια βροχερη απαισια καθημερινη μερα του Μαρτιου κι εμεις να παμε να ανακαλυψουμε περι τινος προκειται. Το πρωτο πραγμα που ανακαλυπτεις ειναι οτι το ονομα του μαγαζιου δεν εχει σχεση με τις Μυκηνες της αργολιδας και τον αρχαιο πολιτισμο αλλα με κατι πολυ πιο πεζο οπως ειναι η το ονομα του δρομου που κανει γωνια με την Μ. Αλεξανδρου. (Σαφως δεν ειχα διαβασει την πληρη διευθηνση που εγραφε στην σελιδα του μαγαζιου )
Η δαδρομη για να φτασεις στο μαγαζι ειναι η κατα γενικη ομολογια αφιλοξενη μεγαλου Αλεξανδρου στον Κεραμεικο που κατακλειζεται απο πολυ παλιες πολυκατοικιες αριστερα και δεξια κανενα σημειο πρασινου και μαγαζακια που δειλα δειλα εχουν αρχισει και κανουν την εμφανιση τους προφανως θελωντας να συνεχισουν σε εκταση το πηγμενο απο μαγαζια πλεον Γκαζι.

Φτανοντας στο μαγαζι ανακαλυπτεις μια απο τις ελαχιστες οασεις στον πολυσυχναστο δρομο που ειναι μια μικρη πλαταιιτσα στην οδο Μυκηνων που το καλοκαιρι σαφως θα ειναι οτι καλυτερο για το μαγαζι που θα μπορει να εχει τα τραπεζακια του εξω σε εναν χωρο που δεν ειναι πεζοδρομιο και απεχει εστω και λιγο απο τον δρομο και την κινηση.

Μπαινοντας τωρα μεσα στο μαγαζι ανακαλυπτεις ενα χωρο που δεν χρηζει και πολυ μεγαλου σχολιασμου η κριτικης. Μιλαμε για εναν πολυ κλασικο τετραγωνο χωρο με τραπεζακια πολυ ωραια βαλμενα και τακτοποιημενα στρωμενα ολα με την λαδοκολα που δινει το χρωμα του μεζεδοπωλειου. Σαφως απεχει απο το κλασικο μεζεδοπωλειο που ολοι προσπαθουν να δημιουργησουν σε παλιες μονοκατοικιες με ψηλοταβανα δωματια. Μια νοτα παλιου δινεται απο την πετρα που εχει μπει στον εναν τοιχο καθως και απο το πολυ παλιο ψυγειο που ειναι αναμεσα σε μια βιβλιοθηκη με ποτα στην αλλη ακρη του μαγαζιου.

Γενικα ο χωρος του μαγαζιου ειναι ομορφος χωρις σε καμια περιπτωση να μπορεις να αιτιολογησεις σε καποιον που βρισκεις την ομορφια δεδομενου οτι σε γενικες γραμμες μιλαμε για εναν industrial χωρο με μεγαλους αεραγωγους στο ταβανι και ενα παγκο αλουμινιου για αναμονη περιστοιχισμενο απο τσαμαρια. Οποτε το ψυγειο ενα πινακας του παλιου Κεραμεικου και δυο τρεις πινακες με παλιες διαφημησεις ειναι το μονο που αντιτειθεται στο μοντερνο στυλ του μαγαζιου.

Μπαινοντας στο μαγαζι θα σχολιασουν ολοι την εξαιρετη συμπεριφορα του σερβιτορου που θα σε οδηγησει να καθησεις και θα σε βοηθησει παρα πολυ στην παραγγελεια προτεινοντας καποια πιατα αν και απο τις τοσες κριτικες που ειχα διαβασει για το εν λογω μαγαζι ηταν σαν να πηγα με την παραγγελεια στο τσεπακι. Καμια καθυστερηση στο στρωσιμο, στο να φερει τα κουβερ και την κανατα με το νερο, στο ποτο, στην παραγγελεια και στις επαναληψεις οπου αυτες χρειαστηκαν. Σε καθε περιπτωση ευγενεστατοι οσοι ηρθαν στο τραπεζι και πολυ διακριτικες παρουσιες.

Ας δουμε τωρα που εγκειται η μυνητηρια αναφορα για το επιπλεον κιλο που αποκομισαμε παλι χθες κατα την επισκεψη μας στο εν λογω μαγαζι.

Πρωτο πιατο η κλασικη πλεον τυροκαυτερη που σαφως διεφερε απο αλλες και στο χρωμα και στην υφη και στην σπιρταδα. Ισως ιδιοκατασκευη του μαγειρα ισως αγορασμενη απο καποιο επιλεκτο μαγαζι αλλα σε καθε περιπτωση εξαιρετικη και χωρις κανενα ψεγαδι. Οποτε η αρχη εγινε με 4/4

Δευτερο πιατο ενα σαγανακι με φετα και σουσαμι που ειναι ισως απο τα πιο ωραια αναλογα πιατα που εχω δοκιμασει ποτε. Ειναι αυτο που λεω οτι ενα απλο σχετικα πιατο που το τρως παντου καποιο απο ολα τα μαγαζια καταφερνει να του δωσει μια ξεχωριστη αξια. Ισως η πολυ πετυχημενη κρουστα ισως το πολυ καλο γευστικα μελι ισως το ειδος της φετας εκανε το πιατο πεντανοστιμο. Σαφως εξαφανιστηκε αμεσως και αφησε πισω του τυπωμενο στο τραπεζι ενα 4/4

Επομενο πιατο η επισης κλασικη για εμενα, οπου την βρω, πιτα καισαριας.
Παρολο που δεν ειχε την ενταση που εχουν αλλες πιτες σε ποσοτητα παστουρμα ειχε τοσο ωραιες αναλογιες στα υλικα μεσα και ηταν τοσο τραγανη με υπεροχο φυλο που οσο και να προσπαθησεις να της βρεις ψεγαδι δεν θα το καταφερεις. Καθε μπουκια μια ξεχωριστη απολαυση. Ας αριστευσει λοιπον και η πιτα που απο ολα οσα φαγαμε σιγουρα ειναι το μονο πιατο που το τεσσαρι το περνει επιεικως.

Απο κρεατικα πηραμε μια τηγανια συκωτακια που εκτος της τελειας γευσης που ειχαν (οντως εκπληκτικα ) και η ποσοτητα δεν ηταν σε καμια περιπτωση περιορισμενη. Το τηγανισμα τελειο τοσο οσο χωρις να εχει ξερανει κανενα απο τα μικρα σχετικα κοματια συκωτιου και μια τελεια σαλτσα που συνοδευε το πιατο.
Εδω το 4/4 μπαινει χωρις καμια επιεικια.

Τελευταιο πιατο επιλεξαμε μια μεριδα μπιφτεκια απιστευτα ( ετσι λεγοντε δεν τα χαρακτηριζω εγω ετσι ) μονο και μονο ( επειδη ειχαμε διαβασει σχολια για το πιατο ) για να δουμε ποσο τελικα απιστευτα ειναι υτα τα μπιφτεκια. Μαλιστα βρεθηκαμε στο διλημμα αναμεσα σε αυτο το πιατο και σε ενα αλλο με μπριζολακια λαιμου με μια σως μουσταρδας αλλα αυτες οι τρελλες κριτικες επαιξαν παλι τον ρολο τους στην επιλογη. Υπεροχος κιμας τελειο δεσιμο τελεια γευση με καποιο μυρωδικο -μπαχαρικο μεσα που εδινε το κατι παραπανω στην μεριδα και το ξαχωριζε απο ενα απλο μπιφτεκι. Ας αποκομισει κι αυτο ενα 4/4

Μεγα παραπονο για την ολη απολαυστικη βραδυα η απουσια γλυκου, εστω ενος χαλβα που παντα εκτιμαται ως επιστεγασμα μιας πετυχημενης γαστρονομικα βραδυας.

Για ολο αυτο το τουλαχιστον τριωρο διασκεδασης το μαγαζι μας χρεωσε περι τα 35 ευρω μαζι με αρκετο τσιπουρο και κρασι που θεωρω οτι ειναι μια τιμη πολυ τιμια για τα προιοντα που προσφερει το μαγαζι. Γιατι ειναι δεδομενο οτι στην σημερινη εποχη δεν αρκει μονο η ποιοτητα και η εξυπηρετηση για να σε ξαναφερει ενα μαγαζι στον χωρο του αλλα πρεπέι να συναδει και με το value for money.

Γενικα το μαγαζι προτεινεται για το τελιο ουζακι η τσιπουρακι οποιαδηποτε ωρα η μερα της εβδομαδας. Το μονο προβλημα που ισως καποιος αντιμετωπισει ειναι το παρκαρισμα που αν και δεν ειναι τοσο τραγικο οπως στο παρακειμενο Γκαζι εχει κι εδω τα ψιλοπροβληματα του.

23 Μαι 2016

Πολύ συμπαθητικό μαγαζί στον Κεραμεικό. Δοκιμάσαμε κυρίως κρεατικά, τα οποία ήταν όλα καλοφτιαγμένα. (Υπήρχαν και μερικά πιάτα που δεν ήταν στο κατάλογο. Μάλλον θα έπρεπε να μπουν γιατί από ότι κατάλαβα είναι πιάτα που τα φτιάχνουν κάθε βράδυ. )

Προσωπικά ξεχώρισα τα ορεκτικά, όλα αυτά που πήραμε είχαν το κάτι τι τους που τα έκανε ενδιαφέροντα.

Μαζί με ωραίο χύμα κρασί, πληρώσαμε κάτι λιγότερο από €14/άτομο και φάγαμε καλά και αρκετά.

Θα ξαναπήγαινα εύκολα.

14 Μάρ 2017

Θα συμφωνήσω με τις κριτικές των προηγουμένων επισκεπτών καθώς η εμπειρία μου στο συγκεκριμένο χώρο δεν ήταν καλή. Ο χώρος και η τακτοποίηση των τραπεζιών στενάχωρη, η εξυπηρέτηση τόσο όσο. Το φαγητό τώρα. Τηγανητές πατάτες κομένες στο χέρι χρυσαφένιες πολύ καλές αλλά πόση τέχνη χρειάζεται για να τηγανίσεις πατάτες?

Πίτα με τυριά και κιμά τραγανή ζύμη καλή η ποσότητα της γέμισης. Τυροκαυτερή σπιρτόζικη αλλά δεν ξέρω αν ήταν έτοιμη ή φτιαγμένη. Τα μπιφτέκια του αρκετά καλά μεγάλη μερίδα ενώ η τηγανιά του είχε σκληρό κομμάτι χοιρινού και αρκετά νερουλή.
Μπριζολάκια με τομάτα και τυρί γραβιέρα από πάνω αρκετά καλό το πιάτο αν και παρατήρησα ότι και εδώ ήταν σκληρό το κρέας.

Κέρασμα στο τέλος δεν είχαμε. Δώσαμε περί τα 16 ευρώ το άτομο μαζί με ωραίο χύμα κρασί. Δεν έχω κατασταλάξει αν θα το επισκεφτώ ξανά διότι η περιοχή έχει αρκετές επιλογές και θεωρώ πολύ καλύτερες για το ίδιο είδος φαγητού.

02 Μάρ 2016

Έχω επισκεφτεί το συγκεκριμένο μαγαζί αρκετές φορές στο παρελθόν μετά από προτροπή παρέας μου που συχνάζει εκεί. Για κάποιο απροσδιόριστο λόγο όμως δεν είχε καταχωρηθεί στις προτιμήσεις μου... Τελικά μετά από τις δύο τελευταίες απανωτές επισκέψεις συνειδητοποίησα ότι το είχα αδικήσει.

Αρχικά στο θέμα του φαγητού, ό, τι δοκιμάσαμε ήταν πολύ εύγευστο, περισσότερο κινείται σε μεζεδάκια παρά μερίδες. Σαν σπεσιαλιτε έχουν τηγανια χοιρινή & κοτόπουλο σε παραλλαγές είτε με μέλι είτε με γραβιέρα (αυτά είναι κ τα πιο ακριβά 9Ε, τα οποία είναι εκτός καταλόγου, άρα δεν μαθαίνεις την τιμή τους πριν ζητήσεις λογαριασμό).
Όλα τα υπόλοιπα κινουνται περίπου στα 4-5 Ε τα ορεκτικά κ 7Ε τα κυρίως.

Ο μέσα χώρος απλός, συνηθως προτιμώ τα τραπεζάκια στην πλατεία, ειδικά τα καλοκαιρινα βραδάκια που έχει κ μουσική. Τα μεσημέρια κινδυνεύεις να φας καμιά μπαλα στο κεφάλι, αλλά έτερον εκατερον!

Το σέρβις σε ώρες αιχμής έχει κάποιες καθυστερήσεις, αλλά όχι τραγικές, την τελευταία φορά το αναγνώρισαν κ μας κέρασαν 1/2 λίτρο κρασί, αλλά δεν μας έφεραν το κέρασμα που είδα στα άλλα τραπέζια, το οποίο για να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι αν υπάρχει στανταρ κάθε φορα.

Θα το πρότεινα... κατά την γνώμη μου γευστικά είναι από τα πιο καλά της περιοχής.

Μ. Αλεξάνδρου 97 & Μυκηνών, Κεραμεικός

ΤΣΑΤΣΑΡΑΚΙ