ΜΥΚΗΝΩΝ ΓΩΝΙΑ

Μεζεδοπωλεία

Μ. Αλεξάνδρου 97 & Μυκηνών, Κεραμεικός [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

2017

Με συνεργάτη καθημερινή μεσημέρι επισκεφθήκαμε το κρύο και άδειο Μυκηνών Γωνία. Πάρκινγκ βρήκαμε ακριβώς απ´έξω.

Ο χώρος μικρός χωρίς κάποια ιδιαίτερη διακόσμηση. Το μενού λογικό και όχι υπερβολικό σε ποσότητα. Δοκιμάσαμε
Χωριάτικη σαλάτα, Κιμαδοπιτάκια (κάτω του μετρίου), σκαλτσουνια (μέτρια), πατάτες τηγανιτές, χοιρινή τηγανιά (μέτρια), μπιφτεκάκια (σχετικά καλά), χοιρινά μπριζολάκια (μέτρια).

Δεν ξέρω εάν έφταιγε το γεγονός ότι το μεσημέρι ήταν ένας σερβιτόρος ίσως και μάγειρας λόγω ανάγκης της στιγμής του μαγαζιού.

Πάντως απογοητευτήκαμε απο το φαγητό πολύ. Σίγουρα κάτι πήγε στραβά εκείνη την ημέρα καθώς οι υπόλοιπες κριτικές δεν είναι κακές.

Οι τιμές ήταν οκ, σε καμμία περίπτωση πολύ φθηνές όμως. Υπολογίστε μαζί με κρασί και αναψυκτικά ότι το κόστος ανα άτομο σε περίπου 20-30 το άτομο.

2017

Συνήθως μπαίνω στη διαδικασία να γράψω μια κριτική αν έχω ενθουσιαστεί από κάποιο μέρος και θέλω να κάνω κι άλλους κοινωνούς στον ενθουσιασμό μου ή αν έχω χαλαστεί ιδιαίτερα με κάποια μου επίσκεψη και θέλω να το βγάλω από μέσα μου. Ευτυχώς με οδηγό μου το ask4food ολοένα και σπανίζουν οι αποτυχημένες επιλογές. Όπως και νά ‘χει, δεν συνηθίζω να γράφω για μέρη που με αφήνουν ντεμί ευχαριστημένη, να όμως που αυτό ακριβώς θα κάνω τώρα για το Μυκηνών Γωνία στον Κεραμεικό.

Βρεθήκαμε εκεί μέσα Γενάρη, απόγευμα μιας πολύ δύσκολης και απίστευτα παγωμένης Παρασκευής. Ο προορισμός μας ήταν άλλος, με έκπληξη όμως διαπιστώσαμε ότι είχε κλείσει οριστικά. Κρίμα. Μιας λοιπόν κι είχαμε ήδη περπατήσει άπειρα, είχαμε ξυλιάσει κι η πείνα μας ήταν πια αχαλίνωτη, βρήκαμε καταφύγιο στο Μυκηνών Γωνία, το οποίο ήταν ακόμα πολύ χαλαρό, καθώς δεν είχε αρχίσει να πλακώνει ο κόσμος.

Με το που μπήκαμε τύχαμε θερμής υποδοχής κι οδηγηθήκαμε σ’ ένα γωνιακό τραπεζάκι. Το υποκοριστικό εσκεμμένα διαλεγμένο, καθώς ήταν απ’ αυτά τα τραπέζια που ξέρεις εξαρχής ότι δεν παίζει να χωρέσει η παραγγελία και θα χρειαστείς κινήσεις χειρουργικής ακρίβειας για να τα βολέψεις με κάποιον τρόπο, ο οποίος βέβαια στο τέλος κάπως μαγικά πάντα βρίσκεται. Γενικά ο χώρος είναι φάση νεοκαφενές, ενισχυμένος με συμπαθητικές πινελιές και προσθήκες, όπως το τέλειο βίντατζ ψυγείο μπροστά από την προθήκη με τα διάφορα όμορφα μικροαντικείμενα, κάδρα με παλιά πόστερ πάνω στους τούβλινους τοίχους, αποπνέει μια ζεστασιά. Χαλάστηκα όμως με τον καπνό, ρε παιδιά. Κι εμείς πάλι καλά, φύγαμε ακριβώς στη φάση που είχε αρχίσει πια να γεμίζει, νομίζω όμως ότι αν καθόμασταν λίγο ακόμα με φουλ κόσμο θα ντουμανιάζαμε.

Η εξυπηρέτηση μια χαρά. Αμεσότατη, σβέλτη, βοηθητική κατά την παραγγελία, επικοινωνιακή, δεν είχαμε παράπονο. Τι μου έλειψε και δεν με απογείωσε, δεν ξέρω να σας πω, αλλά η αλήθεια είναι ότι βάσει των καθαρά υποκειμενικών μου κριτηρίων, δεν θα την έλεγα κι αξιομνημόνευτη.

Τι μεζεδάκια φάγαμε λοιπόν; Ήμαστε τρία άτομα κι ανάμεσα μας ήταν κι η αδερφή μου, η οποία δεν τρώει πια κρέας, οπότε αναγκαστικά οι επιλογές μας περιορίστηκαν κι αυτό οφείλω να το πω. Βλέπετε, έχει πάρα πολλές κρεατο-επιλογές, οι οποίες μπορεί να είναι θαυμάσιες κι απογειωτικές, αλλά εγώ αυτό δυστυχώς δεν το ξέρω κι έτσι θα περιοριστώ να σας μιλήσω γι’ αυτά που γνωρίζω, πώς αλλιώς δηλαδή.

Ξεκινήσαμε λοιπόν με τυροκαυτερή, πιάτο που γενικά παίζει σχεδόν πάντα στις εξόδους μεζεδοκατάστασης. Πολύ καλή, χειροποίητη φυσικά, μας άφησε πολύ ευχαριστημένους. Το ψωμί, από την άλλη, που ήρθε στην αρχή, απλώς αδιάφορο.

Παντζάρια. Νόστιμα και καλοβρασμένα, πολύ ικανοποιητικά, φαγώθηκαν κυρίως από μένα, καθώς ήταν το εναλλακτικό σαλατικό που πήραμε επιπλέον της χωριάτικης, την οποία εγώ δεν τρώω, γιατί δεν μ’ αρέσουν καθόλου οι ωμές ντομάτες. Ναι, υπάρχουμε κι εμείς που δεν τις θέλουμε τις ντομάτες, τα ζουμιά και τα σποράκια τους, ας μιλήσουμε πια ανοιχτά γι’ αυτό, αρκετά μ’ αυτήν την κατακραυγή και την περιθωριοποίηση. Η φέτα πάντως ήταν πολύ καλή και τα σχόλια των άλλων δύο επί της χωριάτικης ήταν επίσης πολύ θετικά. Και για τις ντομάτες δηλαδή τα καλύτερα είπαν, παρότι off season.

Πιπεριές κέρατο καυτερές γεμιστές με τυριά. Προηγήθηκε πολλή προειδοποίηση για το πόσο καυτερές είναι, αλλά ξέρετε, εμείς δεν μασάμε. Και πράγματι, για την αδερφή μου και μένα ήταν μια χαρά, για τον τρίτο της παρέας όχι και τόσο, πήρε φωτιά το Κορδελιό. Νόστιμες είναι, ωραίος μεζές για το τσίπουρο, εγώ σας τις προτείνω.

Πατάτες τηγανιτές ριγανάτες, καλοτηγανισμένες, τραγανές και μπόλικες. Εγκρίνονται.

Μία πολύ νόστιμη, τηγανιτή τυρόπιτα γεμιστή με παρμεζάνα, λιαστή ντομάτα και ρόκα. Είχε διάφορες τυρόπιτες αυτής της λογικής στα ορεκτικά ημέρας, καθώς ήταν εκτός καταλόγου, αλλά αυτή ήταν η μοναδική χωρίς κρέας. Για μένα ήταν το καλύτερο πιάτο. Πλούσια γέμιση και παρότι η ρόκα ήταν άφθονη, δεν επισκίαζε τις υπόλοιπες γεύσεις. Κι ήταν κι ανάλαφρη, παρά το τηγανιτό της υπόθεσης. Πολύ καλή.

Συνεχίσαμε με ψαρομεζέδες, καθώς υπάρχουν κάποιες λίγες τέτοιες επιλογές.
Γαύρος μαρινάτος, λοιπόν, πολύ αγαπημένο μου πιάτο. Στη συγκεκριμένη του εκδοχή δεν μου έκανε καμία απολύτως αίσθηση. Κακός δεν ήταν, αλλά αδιάφορος. Άλλο κάτι δεν έχω να πω γι’ αυτόν.

Τέλος, καλαμαράκια τηγανιτά. Εξίσου αδιάφορα, επίσης χωρίς να είναι κακά. Ούτε για το πιάτο αυτό έχω κάτι να προσθέσω.

Ήπιαμε πάρα πολύ καλό χύμα τσίπουρο, χωρίς γλυκάνισο βεβαίως, το οποίο μάλιστα είναι παραγωγής του μπαμπά του ιδιοκτήτη, αν δεν κάνω λάθος. Ξεκινήσαμε οι δύο με 250ρι και συνεχίσαμε με ένα ακόμη κατοσταράκι. Πολύ καλό, ελαφρόπιοτο, εξαιρετικό. Η αδερφή μου προτίμησε ένα τεταρτάκι λευκό κρασί, που όπως είπε της άρεσε.

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω ήρθε στα 54,80 ευρώ, τίμιος. Κέρασμα δεν προσφέρθηκε και θα με πείτε κακομαθημένη κι ίσως θα χετε και δίκιο, αλλά ομολογώ πως μου κακοφάνηκε. Όπως και να χει, δεν με βλέπω να ξαναπηγαίνω προς Μ. Αλεξάνδρου και Μυκηνών γωνία. Κακή κουβέντα δεν έχω να πω, αλλά να, είναι τόσες οι επιλογές, τόσα τα ανεξερεύνητα μέρη κι άλλα πόσα τα πολυδοκιμασμένα κι αγαπημένα, που δεν θα ξαναπροτιμούσα ένα μέρος που τελικά για τον όποιο λόγο πέρασε και δεν ακούμπησε.

Αυγ

Το οδοιπορικό στον Κεραμεικο συνεχιζεται... Σειρα ειχε η Μυκηνων γωνια, ειχα διαβασει τις κριτικες και αποφασισαμε ενα βραδακι καθημερινης να το επισκεφτουμε 3ατομα.
Αρχικα οσον αφορα τον χωρο εχω αποψη μονο για τον εξωτερικο, σε εναν πεζοδρομο, που οντως θυμιζει αλλες εποχες, μερικα τραπεζακια, σε επαρκη χωρο χωρις να αναγκαζεται κανεις να τρωει στριμωγμενος.

Το μονο που ισως να ψιλοενοχλησει καποιον ειναι οτι στον πεζοδρομο ηταν πολλα παιδακια που επαιζαν, φωναζαν και πετουσαν τις μπαλες τους, εμεις κατσαμε μακρυα για να μην εχουμε θεμα βεβαια, οποτε ολα καλα.
Η εξυπηρετηση γρηγορη ανετη με γνωση για τα πιατα και διαθεση να προτεινει το καταλληλο πιατο στον καθενα. Εμεις καναμε την παραγγελια σε δυο δοσεις και παρολα αυτα ολα ηρθαν σε σωστους χρονους. Το νερακι ηρθε σε κανατουλα και ανανεωθηκε αρκετες φορες. Κερασματακι δεν υπηρξε, οχι βεβαια πως ειναι απαραιτητο, αλλα ειναι μια κινηση που μετραει παντα θετικα.

Ειμασταν 3ατομα και θελαμε να δοκιμασουμε μερικα μεζεδακια χωρις να πειναμε ιδιαιτερως. Πηραμε αρχικα πατατες τηγανιτες (πλουσια μεριδα, σωστα εκτελεσμενη, η ευκολη αυτη συνταγη), πιτακια με κιμα και τυρια(το καλυτερο πιατο ωραιο ζυμαρακι γευστικο το συνολικο αποτελεσμα), φιλετακια χοιρινα με γραβιερα και ντοματα(οι υπολοιποι ενθουσιαστηκαν εμενα δεν ηταν κοντα στις γευσεις μου), τα μπιφτεκια (παροτι ειχα διαβασει καλα λογια, δεν ενθουσιαστικα) και κολοκυθακια τηγανιτα(τα περιμενα πιο τραγανα, βεβαια ηταν γευστικα). Συνολικα περιμενα περισσοτερα απο το φαγητο, ισως συγκριτικα με αλλα μαγαζια τριγυρω, οχι ομως οτι απογοητευτηκαμε, πιθανον να μην επιλεξαμε και τα σωστα πιατα.

Οσον αφορα το vfm δωσαμε για τα παραπανω 30ευρω, που σιγουρα ειναι αρκετα καλα, αλλα απλα τσιμπησαμε και δεν ηπιαμε αλκοολ. Σιγουρα θα χρειαζομασταν 2 πιατα επιπλεον σε διαφορετικες συνθηκες.
Εν ολιγοις συμπαθητικο θα το χαρακτηριζα, εαν βρισκεται κανεις εκει τριγυρω μπορει να το επισκεφτει, εαν διορθωσει μερικες λεπτομερειες στα πιατα του θα ανεβει αρκετα.
Τελος το παρκιγκ εκει τριγυρω ειναι αρκετα ευκολο.

Μεζεδοπωλεία - Κεραμεικός, Αθήνα

Μυκηνών γωνία: ένα μικρό μαγαζί ακριβως στη γωνία Μ. Αλεξάνδρου και Μυκηνών, εξ ου και η επωνυμία. Είναι ήσυχο αυτό το σημείο, και αθόρυβο, αν και στο κέντρο της Αθήνας. Το μαγαζί είναι όμορφο, παρεΐστικο, γεμάτο κυρίως από νεαρόκοσμο. Πήγα μεσημέρι Κυριακής και έσφυζε από ζωή. Ο χώρος είναι απλός. Κυριαρχεί το βιομηχανικό design. Τα τραπεζοκαθίσματα είναι πιο παραδοσιακά. Αν και μικρός ο χώρος, η διαρρύθμιση και η διάταξη δεν προκαλεί δυσφορία ούτε δίνει την αίσθηση της στενότητας και του στριμώγματος.

Η εξυπηρέτηση είναι ένα από τα μεγάλα συν του μαγαζιού. Ο νεαρός που μας πήρε παραγγελία και μας σέρβιρε ήταν πραγματικά φιλότιμος, πρόθυμος, "έξω καρδιά", με μια ανεπιτήδευτη διαχυτικότητα και ζωντάνια που σε "ανεβάζει". Σε όλα άμεσος, γρήγορος και με απίστευτη γλυκύτητα και χαμόγελο. Αφιέρωσε χρόνο να μας εξηγήσει αναλυτικά τα πιάτα και τον τρόπο παρασκευής τους, να μας προτείνει, να μας διευκολύνει στην επιλογή, να μας αφήσει να σκεφτούμε και να επιλέξουμε.

Ο κατάλογος έχει μια μεγάλη ποικιλία από πιάτα και κυρίως μεζέδες, αφού το μαγαζί είναι κατά βάση μεζεδοπωλείο. Πραγματικά όλα είχαν μια πρωτοτυπία. Δεν ξέραμε τι να παραγγείλουμε, ενώ ενδιαφέρουσες γευστικές προτάσεις ήταν και αυτές που μας πρότεινε εκτός καταλόγου. Γενικότερα διαπίστωσα ότι κάποια πιάτα έχουν μια ιδιαιτερότητα ως προς τον τρόπο παρασκευής και μαγειρέματος. Ειδικότερα, 2 άτομα παραγγείλαμε:

- κιμαδοπιτάκια τα οποία ήταν στεγνά και όχι με εκείνη την ενοχλητική λαδίλα ούτε μόνο ζυμάρι

- φλογέρες με τυρί και ζαμπόν, επίσης εξαιρετικά, μικρά, γεμάτα νοστιμιά

- πατάτες τηγανιτές που σερβίρονται μέσα σε γαβαθάκι

- μπιφτεκάκια "απίστευτα" (έτσι αναγράφονται και στον κατάλογο) τα οποία δικαιώνουν απολύτως την ονομασία τους: ζεστά, ζουμερά, μυρωδάτα

- πατατοσαλάτα, σπιτική και χειροποίητη -καμία σχέση με αυτές που κατά καιρούς έχω δοκιμάσει και είναι προκάτ- ολόφρεσκη και δροσερή

-μπριζολάκια χοιρινά με γραβιέρα και ντομάτα που συνοδεύονταν από πατάτες. Τα μπριζολάκια ήταν μαγειρέμενα-ψημένα σε τηγάνι και όχι σε σχάρα και "σκεπασμένα" με τη γραβιέρα και τη νοτμάτα. Μια πρωτότυπη εκδοχή που δεν είχα ξαναδοκιμάσει. Στεγνά, μαλακά, ζουμερά με τους χυμούς τους χωρίς λάδι. Ήταν το πιάτο αποκάλυψη. Γενικά είχε και άλλες ενδιαφέρουσες παραλλαγές με βάση το χοιρινό.

-1/2 κόκκινο κρασί χύμα, δροσερό και ικανοποιητικό

- ψωμί

- νερό εμφιαλωμένο

Το μαγαζί δεν έχει γλυκά. Στο τέλος έρχεται κέρασμα παγωτό σοκολάτα, βανίλια και φράουλα με μπισκότο.

Συνοψίζοντας να τονίσω ότι μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι από το Μυκηνών γωνία. Αποτελεί μια πολύ αξιόλογη και φιλότιμη προσπάθεια από νέα παιδιά. Ίσως γι΄ αυτό το προτιμούν αρκετοί νέοι: συνδυάζει ποικιλία γεύσεων (γι΄ αυτό είναι προτιμότερο να πηγαίνουν 3-4 άτομα, ώστε να έχουν τη δυνατότητα να δοκιμάσουν περισσότερες γεύσεις), ωραίο, ζεστό και πολύ φιλικό περιβάλλον με μοντέρνα στοιχεία και πολύ προσιτές τιμές. Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 37 ευρώ και πραγματικά σκάσαμε από το φαγητό.

Μεζεδοπωλεία - Κεραμεικός, Αθήνα

Σάββατο βράδυ, οδοιπορικό στο κέντρο της Αθήνας, προς αναζήτηση κάποιου μέρους για να τσιμπολογήσουμε κάτι –χωρίς να πολυπεινάμε- και να συνοδέψουμε το ουζάκι μας.

Βρεθήκαμε στο Μοναστηράκι. Ξέρω ότι πολλοί δεν θα συμφωνήσουν μαζί μου, αλλά θεωρώ ότι το σημείο αυτό οδεύει προς αισθητική καταστροφή. Είναι μια τόσο γλυκιά πλατεία, που όμως πλέον μου προκαλεί σύγχυση. Παλιότερα είχαμε απλά τους ινδιάνους. Δερμάτινα, μερικά φτερά γαλοπούλας και κάνα φλάουτο που τουλάχιστον άφηνε χαλαρούς ήχους. Οι περίεργοι στέκονταν σχετικά απόμακρα, κρατώντας μία πιο επιφυλακτική στάση γιατί τους θυμότανε λίγο διαφορετικούς από τις ταινίες του John Wayne (άσε που είχαν ακούσει ότι ο λαός ετούτος δεν το ‘χει σε τίποτα να βγάλει το τσεκούρι και να σου πάρει το σκάλπ).

Οι πιο τολμηροί, συμμετείχαν στις φιγούρες τους σπάζοντας ελαφρά τη μέση τους. Υπήρχαν και μερικοί άλλοι που ήθελαν να μεταφέρουν την άγρια δύση στο σαλόνι τους κι αγόραζαν κάποιο από τα CD τους. Δεν με ενθουσίαζε όλο αυτό, αλλά τουλάχιστον δεν με ενοχλούσε.

Τώρα δεν περνάς βράδυ από την πλατεία. Τύμπανα σε αλλοπρόσαλλους ρυθμούς, που ακούγονται σαν φασαρία ακόμα κι αν είσαι στον ιερό βράχο της Ακρόπολης. Μικροπωλητές που κοπανάνε στο έδαφος την «χλαπάτσα» τους κι αυτή ως δια μαγείας επανέρχεται στο πρότερο σχήμα της. Φωσφορούχα αεροπλανάκια. Σκουπιδαριό. Κάποιοι σου αρπάζουν το χέρι και θέλουν να σου περάσουν με το έτσι θέλω τα βραχιολάκια που πουλάν (ε, όλο και κάποιο ζαλισμένο τουριστάκι θα βρεθεί να τους δώσει 20 ευρώ για μερικά πολύχρωμα νηματάκια). Εντάξει, ξέρω ότι η Αθήνα είναι πλέον μία μεγάλη πόλη –σαφώς όχι μητρόπολη, που πολλοί την αναφέρουν- η οποία χαρακτηρίζεται από πανσπερμία.

Όμως όλα αυτά θα έπρεπε να είχαν ένα μέτρο. Κάπου έχει χαθεί η ισορροπία και πολύ φοβάμαι ότι σιγά- σιγά θα «καεί» η περιοχή. Μη ξεχνάμε ότι έρχονται τουρίστες από τα πέρατα του κόσμου για να δουν από κοντά τον αρχαίο πολιτισμό μας. Μάλιστα για αρκετούς από αυτούς, ένα ταξίδι στην Ελλάδα είναι όνειρο ζωής. Έχω την αμυδρή εντύπωση ότι αυτό το συγκεκριμένο κοινό θα δυσκολευτεί να εγκλιματιστεί στην πλατεία Μοναστηρακίου…

Περάσαμε απέναντι και μπήκαμε στου Ψυρρή. Σε σχέση με άλλες φορές που είχα περάσει, είχε πολύ περισσότερο κόσμο (ήρθε ο στόλος! ). Αποφύγαμε τα κεντρικά σημεία και μπήκαμε στα στενά του. Παλιά νεοκλασικά, μικρά στενά πνιγμένα στις βουκαμβίλιες. Τοίχοι-καμβάδες που άλλοι είχαν περίτεχνα graffities που πραγματικά τα θεωρώ τέχνη και είχαν κάτι να πούνε. Άλλοι απλά πληγωμένοι από μουτζούρες και μονογραφές. Σκέφτηκα πόσο δύσκολο θα είναι να μένεις σε αυτή την περιοχή. Την μία να θέλεις να περιποιηθείς το σπίτι σου καθαρίζοντας το και βάφοντάς το και την άλλη να περνάει το ανόητο 15χρονο με ένα σπρέι και να σου το καταστρέφει. Μακάρι να οριζότανε νόμος κι όποιον έπιαναν να κάνει κάτι τέτοιο, να τον υποχρέωναν σε κοινωνική εργασία διορθώνοντας τέτοιους κατεστραμμένους τοίχους.

Συνεχίσαμε και μπήκαμε στα στενά του Κεραμεικού. Περάσαμε από αρκετά μεζεδοπωλεία, που όμως λόγω του ότι εκείνο το βράδυ είχε τον αγώνα Barcelona- Juventus, τα περισσότερα είχαν μοστράρει από μια οθονούκλα ΝΑ και είχαν στην διαπασών την αναμετάδοση. Η τεστοστερόνη έρρεε στο πεζοδρόμιο, ποτισμένη από την ζεστή πλέον μπύρα που υπήρχε στα ποτήρια των θεατών για πάνω από μία ώρα… Κάπως διαφορετικά είχαμε φανταστεί το βράδυ μας κι έτσι απλά προσπεράσαμε.
Τότε θυμήθηκα το Μυκηνών Γωνία που είχα ακούσει τόσο από φίλους μου όσο κι από τις «σελίδες» του Ask4food.

Κατευθυνθήκαμε προς τα εκεί. Όταν βρεθήκαμε μπροστά του, χαμογέλασα γιατί κάπως έτσι ήθελα να περάσω το βράδυ μου. Τραπεζάκια στον πεζόδρομο, μια μικρή πλατεία σκεπασμένη από ένα καταπράσινο δέντρο κι ένας τοίχος με μερικά graffitis που έμεινα για ώρα να χαζεύω. Λίγο σκληρά και βίαια, αλλά δεν μπορούσα να ξεκολλήσω το βλέμμα μου από πάνω τους (είναι στην καταραμένη πλευρά της φύσης μας και των σκοτεινών ενστίκτων μας, να μας τραβάει και να μας γοητεύει η βία…). Μου θύμισε μικρές πλατείες που συναντάς σε πόλεις όπως η Βαρκελώνη. Διάβασα τα σχόλια της φίλης PONTIKI για την πλατεία και χαμογέλασα γιατί με βρήκαν απόλυτα σύμφωνο. Εμείς όμως σταθήκαμε πιο τυχεροί και η πλατεία ήταν εντελώς άδεια. Ίσως γιατί η ώρα που φτάσαμε ήταν περασμένες 10.

Ανάμεσα στα τραπέζια, υπήρχε και ένα που κάθονταν δύο νεαρά άτομα παίζοντας μουσική. Ένας νεαρός με μία κιθάρα και δίπλα του μία κοπελιά. Ούτε μικρόφωνα, ούτε υπερβολές, ούτε κορώνες και λαρυγγισμοί. Δύο ωραίες και δροσερές φωνές που τραγουδούσαν σε χαμηλούς τόνους εξαιρετικές μελωδίες βασισμένες κυρίως στο ελληνικό ρεπερτόριο αλλά που και που και μερικά τραγούδια με αγγλόφωνο στίχο. Κάποια στιγμή, μια μεγάλη παρέα έκανε παραγγελιά το «βάλε το κόκκινο φουστάνι». Μέσα από κάποια μυστική συνωμοσία, αρχίσαμε όλοι να το σιγοτραγουδάμε και να συμμετέχουμε. Πραγματικά το απόλαυσα.

Μετάνιωσα που δεν τους έστειλα κάποιο κέρασμα, αλλά πρόσεξα ότι μόλις τους είχε στείλει μια άλλη παρέα και ίσως να ήταν υπερβολή. Πάντως φεύγοντας τους ευχαρίστησα μέσα από την καρδιά μου.
Πραγματικά εάν δεν υπήρχε κάποιο πταίσμα σχετικά με την αντιμετώπιση του χώρου, θα τους είχα βάλει 4 γιατί είναι ακριβώς το στυλ του χώρου που αγαπώ. Το πταίσμα είχε να κάνει με την καθαριότητα του χώρου. Καταλαβαίνω ότι πρόκειται για έναν δημόσιο δρόμο και μια επίσης δημόσια πλατεία.

Όμως από τη στιγμή που έχεις αποφασίσει να στήσεις την επιχείρησή σου εκεί, θα πρέπει την ώρα που ετοιμάζεις τα τραπέζια σου (αλλά και καθ όλη τη διάρκεια της βραδιάς) να φροντίζεις τον χώρο. Σαφώς δεν με ενθουσιάζει η ιδέα να τρώω μερικά μέτρα μακριά από πεταμένα πλαστικά ποτηράκια, χαρτοπετσέτες και μεταλλικά κουτάκια μπύρας. Το service τους πέρασε και ξαναπέρασε πάνω από μία πλαστική μπλε σακούλα που βολόδερνε ανάμεσα στα τραπέζια, έρμαιο του αέρα που φύσαγε εκείνο τα βράδυ. Δηλαδή πόσο δύσκολο θα ήταν να σκύψουν να τη μαζέψουν? Επειδή είδα ότι οι ιδιοκτήτες είναι νέα παιδιά, είμαι σίγουρος ότι θα τσεκάρουν τις σελίδες του Ask4food και θα δουν αυτό το σχόλιό μου που παραθέτω ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ και ΜΟΝΟ. Αν διαθέσουν λίγο χρόνο γι αυτό, το κέρδος τους θα είναι υπερπολλαπλάσιο…
Μας εξυπηρέτησαν δύο νεαροί.

Ο ένας πιο χαμηλών τόνων και ο άλλος πιο ενθουσιώδης και νευρώδης (με την καλή την έννοια). Ίσως το πιο γρήγορο service που έχω δει στη ζωή μου!!! Πραγματικά όλα έγιναν σε χρόνους που δεν έχω ξαναδεί. Από το στρώσιμο του τραπεζιού, το ψωμί και το νερό σε κανάτα, μέχρι τον λογαριασμό (με απόδειξη) και την πληρωμή του. Κι όλα αυτά με ευγένεια και χαμόγελο.

Πιο πολύ μιλήσαμε με τον νεαρό που μας πήρε παραγγελία. Ήταν κοινωνικός και άνετος. Απ’ ότι μας είπε ήταν ιδιοκτήτης (ή συνιδιοκτήτης), οπότε υπήρχε ένας λόγος παραπάνω να δείχνει περισσότερη αγάπη και φροντίδα σε αυτό που έκανε. Μας παρουσίασε και κάποια πιάτα ημέρας που είχαν εκτός καταλόγου. Μια τύπου τηγανιά που όμως δεν είχε ετοιμαστεί σε τηγάνι, οπότε και ήταν πολύ πιο ελαφριά. Αν και μας δελέασε πολύ ο τρόπος που μας την παρουσίασε (φαίνονταν να είναι πολύ σίγουρος για το πιάτο που είχαν ετοιμάσει), εμείς είχαμε πάει για κυρίως για το ουζάκι και κάνα μεζεδάκι. Έχω μείνει όμως με την εντύπωση ότι ήταν λάθος μας που δεν ακολουθήσαμε την πρότασή του…

Πήραμε μία μικρή ποικιλία κρεάτων και μια αλοιφή.
Η μικρή κρεατοποικιλία, δεν ήταν καθόλου μα καθόλου μικρή (στα 12 ευρώ). Είχε μπριζολάκια χοιρινά, λουκάνικο, μπιφτεκάκια και κοτόπουλο φιλέτο. Επίσης είχε μια πραγματικά πικάντικη τυροκαυτερή, άψογα ξεροψημένα, αλάδωτα πιτάκια, ντοματούλα και αγγουράκι. Από αυτά ξεχώρισα τα μπριζολάκια και τα μπιφτεκάκια που ήταν νοστιμότατα, καλοψημένα και ζουμερά. Το κοτόπουλο είχε υπερβολικά πολλή ρίγανη και μάλλον είχε ψηθεί με αυτή με αποτέλεσμα να πικρίσει λίγο. Σε γενικές γραμμές, ήταν μια αξιοπρεπέστατη ποικιλία και σε γεύση και σε ποσότητα. Από αυτό συμπεράναμε ότι και τα υπόλοιπα πιάτα τους θα πρέπει να είναι εξίσου περιποιημένα και ήταν κρίμα που δεν πεινάγαμε περισσότερο για να δοκιμάσουμε και κάτι άλλο.

Η αλοιφή ήταν ένα είδος χτυπητής τυροσαλάτας, λιγότερο πικάντικη από την τυροκαυτερή κι έδειχνε να είναι δική τους κι όχι ετοιματζίδικη. Αν δεν κάνω λάθος, είχε μια κοκκινωπή χροιά και υποθέτω ότι είχε ή γλυκό κόκκινο πιπέρι ή γενικώς κάτι που σχετίζονταν με πιπεριά. Επίσης η ποσότητα ήταν άκρως ικανοποιητική και έδενε απόλυτα με τα κρεατικά που είχαμε παραγγείλει. Η τιμή της στα 3 ευρώ.
Στον κατάλογό τους είδα πολλά ενδιαφέροντα πιάτα. Υπήρχαν και με βάση το κρέας και με βάση τα θαλασσινά. Την επόμενη φορά θα αφεθώ περισσότερο στις υπόλοιπες προτάσεις τους και θα ακολουθήσω τυχόν πιάτα που θα έχουν ετοιμάσει εκτός καταλόγου. Μακάρι να είμαστε μεγάλη παρέα για να δοκιμάσω όσο το δυνατόν περισσότερες γεύσεις τους.

Θα ξαναπάω κι αν μείνω επίσης το ίδιο ικανοποιημένος, θα το κάνω στέκι μου για βράδια που θα θέλω να περάσω ήρεμα κάπου στα στενά του κέντρου.
Ένα μεγάλο μπράβο σε αυτή τη προσπάθεια και ένα συγνώμη για την μικρογκρίνια μου για τον χώρο, η οποία ελπίζω να αποτελέσει λάκτισμα για την βελτίωση τους.

Μεζεδοπωλεία - Κεραμεικός, Αθήνα

Αυτη την φορα θα ξεκινησω την κριτικη μου με την μυνητηρια αναφορα που εχω καταθεσει κατα παντων των συντελεστων του ask4food, δημιουργων, διαχειριστων κλπ κλπ για την ανεπανορθωτη βλαβη που εχουν δημιουργησει στο σωμα μου με τις μυριες οσες προτασεις για μεζεδοπωλεια εστιατορια και οσα μαγαζια εστιασης εχουν εκθειασει με τετοιο τροπο που σου δημιουργειται η αναγκαιοτητα να επισκεφτεις για να νιωσεις κι εσυ την απιστευτη αυτη απολαυση των γευσεων που προσφεροντε.

Η αγωγη θα περιλαμβανει και τους γραφοντες εδω μεσα εμπιστους φιλους που αν και δεν γνωριζω προσωπικα με εχουν πεισει μετα απο αρκετες φορες που τους εμπιστευτηκα και επισκεφτηκα τα μαγαζια τα οποια προτειναν οτι εχουν σχετικα ορθη αποψη και οτι τα γουστα τους συναδουν με τα δικα μου στον θεμα γευσης και αισθητικης.

Και μετα απο τα δικονομικα ας βγουμε απο τα δικαστηρια και ας μπουμε στο εστιατοριο " Μυκηνων γωνια" να δουμε τι προσφερει απο θεμα γευσης κλπ.

Το Μυκηνων γωνια το γνωρισα απο μια κριτικη σαφως απο το site στις αρχες Μαρτιου και ενεκα της συμπαθειας που τρεφω προς την περιοχη ( Γκαζι, Κεραμεικος, Πετραλωνα, Θησειο ) αποφασισα να το επισκεφτω σχετικα αμεσα να δω κι εγω αν ισχυουν αυτες οι διθυραμβικες κριτικες που μπηκα και διαβασα απο πολλους χρηστες.

Κινησαμε λοιπον μια βροχερη απαισια καθημερινη μερα του Μαρτιου κι εμεις να παμε να ανακαλυψουμε περι τινος προκειται. Το πρωτο πραγμα που ανακαλυπτεις ειναι οτι το ονομα του μαγαζιου δεν εχει σχεση με τις Μυκηνες της αργολιδας και τον αρχαιο πολιτισμο αλλα με κατι πολυ πιο πεζο οπως ειναι η το ονομα του δρομου που κανει γωνια με την Μ. Αλεξανδρου. (Σαφως δεν ειχα διαβασει την πληρη διευθηνση που εγραφε στην σελιδα του μαγαζιου )
Η δαδρομη για να φτασεις στο μαγαζι ειναι η κατα γενικη ομολογια αφιλοξενη μεγαλου Αλεξανδρου στον Κεραμεικο που κατακλειζεται απο πολυ παλιες πολυκατοικιες αριστερα και δεξια κανενα σημειο πρασινου και μαγαζακια που δειλα δειλα εχουν αρχισει και κανουν την εμφανιση τους προφανως θελωντας να συνεχισουν σε εκταση το πηγμενο απο μαγαζια πλεον Γκαζι.

Φτανοντας στο μαγαζι ανακαλυπτεις μια απο τις ελαχιστες οασεις στον πολυσυχναστο δρομο που ειναι μια μικρη πλαταιιτσα στην οδο Μυκηνων που το καλοκαιρι σαφως θα ειναι οτι καλυτερο για το μαγαζι που θα μπορει να εχει τα τραπεζακια του εξω σε εναν χωρο που δεν ειναι πεζοδρομιο και απεχει εστω και λιγο απο τον δρομο και την κινηση.

Μπαινοντας τωρα μεσα στο μαγαζι ανακαλυπτεις ενα χωρο που δεν χρηζει και πολυ μεγαλου σχολιασμου η κριτικης. Μιλαμε για εναν πολυ κλασικο τετραγωνο χωρο με τραπεζακια πολυ ωραια βαλμενα και τακτοποιημενα στρωμενα ολα με την λαδοκολα που δινει το χρωμα του μεζεδοπωλειου. Σαφως απεχει απο το κλασικο μεζεδοπωλειο που ολοι προσπαθουν να δημιουργησουν σε παλιες μονοκατοικιες με ψηλοταβανα δωματια. Μια νοτα παλιου δινεται απο την πετρα που εχει μπει στον εναν τοιχο καθως και απο το πολυ παλιο ψυγειο που ειναι αναμεσα σε μια βιβλιοθηκη με ποτα στην αλλη ακρη του μαγαζιου.

Γενικα ο χωρος του μαγαζιου ειναι ομορφος χωρις σε καμια περιπτωση να μπορεις να αιτιολογησεις σε καποιον που βρισκεις την ομορφια δεδομενου οτι σε γενικες γραμμες μιλαμε για εναν industrial χωρο με μεγαλους αεραγωγους στο ταβανι και ενα παγκο αλουμινιου για αναμονη περιστοιχισμενο απο τσαμαρια. Οποτε το ψυγειο ενα πινακας του παλιου Κεραμεικου και δυο τρεις πινακες με παλιες διαφημησεις ειναι το μονο που αντιτειθεται στο μοντερνο στυλ του μαγαζιου.

Μπαινοντας στο μαγαζι θα σχολιασουν ολοι την εξαιρετη συμπεριφορα του σερβιτορου που θα σε οδηγησει να καθησεις και θα σε βοηθησει παρα πολυ στην παραγγελεια προτεινοντας καποια πιατα αν και απο τις τοσες κριτικες που ειχα διαβασει για το εν λογω μαγαζι ηταν σαν να πηγα με την παραγγελεια στο τσεπακι. Καμια καθυστερηση στο στρωσιμο, στο να φερει τα κουβερ και την κανατα με το νερο, στο ποτο, στην παραγγελεια και στις επαναληψεις οπου αυτες χρειαστηκαν. Σε καθε περιπτωση ευγενεστατοι οσοι ηρθαν στο τραπεζι και πολυ διακριτικες παρουσιες.

Ας δουμε τωρα που εγκειται η μυνητηρια αναφορα για το επιπλεον κιλο που αποκομισαμε παλι χθες κατα την επισκεψη μας στο εν λογω μαγαζι.

Πρωτο πιατο η κλασικη πλεον τυροκαυτερη που σαφως διεφερε απο αλλες και στο χρωμα και στην υφη και στην σπιρταδα. Ισως ιδιοκατασκευη του μαγειρα ισως αγορασμενη απο καποιο επιλεκτο μαγαζι αλλα σε καθε περιπτωση εξαιρετικη και χωρις κανενα ψεγαδι. Οποτε η αρχη εγινε με 4/4

Δευτερο πιατο ενα σαγανακι με φετα και σουσαμι που ειναι ισως απο τα πιο ωραια αναλογα πιατα που εχω δοκιμασει ποτε. Ειναι αυτο που λεω οτι ενα απλο σχετικα πιατο που το τρως παντου καποιο απο ολα τα μαγαζια καταφερνει να του δωσει μια ξεχωριστη αξια. Ισως η πολυ πετυχημενη κρουστα ισως το πολυ καλο γευστικα μελι ισως το ειδος της φετας εκανε το πιατο πεντανοστιμο. Σαφως εξαφανιστηκε αμεσως και αφησε πισω του τυπωμενο στο τραπεζι ενα 4/4

Επομενο πιατο η επισης κλασικη για εμενα, οπου την βρω, πιτα καισαριας.
Παρολο που δεν ειχε την ενταση που εχουν αλλες πιτες σε ποσοτητα παστουρμα ειχε τοσο ωραιες αναλογιες στα υλικα μεσα και ηταν τοσο τραγανη με υπεροχο φυλο που οσο και να προσπαθησεις να της βρεις ψεγαδι δεν θα το καταφερεις. Καθε μπουκια μια ξεχωριστη απολαυση. Ας αριστευσει λοιπον και η πιτα που απο ολα οσα φαγαμε σιγουρα ειναι το μονο πιατο που το τεσσαρι το περνει επιεικως.

Απο κρεατικα πηραμε μια τηγανια συκωτακια που εκτος της τελειας γευσης που ειχαν (οντως εκπληκτικα ) και η ποσοτητα δεν ηταν σε καμια περιπτωση περιορισμενη. Το τηγανισμα τελειο τοσο οσο χωρις να εχει ξερανει κανενα απο τα μικρα σχετικα κοματια συκωτιου και μια τελεια σαλτσα που συνοδευε το πιατο.
Εδω το 4/4 μπαινει χωρις καμια επιεικια.

Τελευταιο πιατο επιλεξαμε μια μεριδα μπιφτεκια απιστευτα ( ετσι λεγοντε δεν τα χαρακτηριζω εγω ετσι ) μονο και μονο ( επειδη ειχαμε διαβασει σχολια για το πιατο ) για να δουμε ποσο τελικα απιστευτα ειναι υτα τα μπιφτεκια. Μαλιστα βρεθηκαμε στο διλημμα αναμεσα σε αυτο το πιατο και σε ενα αλλο με μπριζολακια λαιμου με μια σως μουσταρδας αλλα αυτες οι τρελλες κριτικες επαιξαν παλι τον ρολο τους στην επιλογη. Υπεροχος κιμας τελειο δεσιμο τελεια γευση με καποιο μυρωδικο -μπαχαρικο μεσα που εδινε το κατι παραπανω στην μεριδα και το ξαχωριζε απο ενα απλο μπιφτεκι. Ας αποκομισει κι αυτο ενα 4/4

Μεγα παραπονο για την ολη απολαυστικη βραδυα η απουσια γλυκου, εστω ενος χαλβα που παντα εκτιμαται ως επιστεγασμα μιας πετυχημενης γαστρονομικα βραδυας.

Για ολο αυτο το τουλαχιστον τριωρο διασκεδασης το μαγαζι μας χρεωσε περι τα 35 ευρω μαζι με αρκετο τσιπουρο και κρασι που θεωρω οτι ειναι μια τιμη πολυ τιμια για τα προιοντα που προσφερει το μαγαζι. Γιατι ειναι δεδομενο οτι στην σημερινη εποχη δεν αρκει μονο η ποιοτητα και η εξυπηρετηση για να σε ξαναφερει ενα μαγαζι στον χωρο του αλλα πρεπέι να συναδει και με το value for money.

Γενικα το μαγαζι προτεινεται για το τελιο ουζακι η τσιπουρακι οποιαδηποτε ωρα η μερα της εβδομαδας. Το μονο προβλημα που ισως καποιος αντιμετωπισει ειναι το παρκαρισμα που αν και δεν ειναι τοσο τραγικο οπως στο παρακειμενο Γκαζι εχει κι εδω τα ψιλοπροβληματα του.

Μεζεδοπωλεία - Κεραμεικός, Αθήνα

Πολύ συμπαθητικό μαγαζί στον Κεραμεικό. Δοκιμάσαμε κυρίως κρεατικά, τα οποία ήταν όλα καλοφτιαγμένα. (Υπήρχαν και μερικά πιάτα που δεν ήταν στο κατάλογο. Μάλλον θα έπρεπε να μπουν γιατί από ότι κατάλαβα είναι πιάτα που τα φτιάχνουν κάθε βράδυ. )

Προσωπικά ξεχώρισα τα ορεκτικά, όλα αυτά που πήραμε είχαν το κάτι τι τους που τα έκανε ενδιαφέροντα.

Μαζί με ωραίο χύμα κρασί, πληρώσαμε κάτι λιγότερο από €14/άτομο και φάγαμε καλά και αρκετά.

Θα ξαναπήγαινα εύκολα.

Μεζεδοπωλεία - Κεραμεικός, Αθήνα

Έχω επισκεφτεί το συγκεκριμένο μαγαζί αρκετές φορές στο παρελθόν μετά από προτροπή παρέας μου που συχνάζει εκεί. Για κάποιο απροσδιόριστο λόγο όμως δεν είχε καταχωρηθεί στις προτιμήσεις μου... Τελικά μετά από τις δύο τελευταίες απανωτές επισκέψεις συνειδητοποίησα ότι το είχα αδικήσει.

Αρχικά στο θέμα του φαγητού, ό, τι δοκιμάσαμε ήταν πολύ εύγευστο, περισσότερο κινείται σε μεζεδάκια παρά μερίδες. Σαν σπεσιαλιτε έχουν τηγανια χοιρινή & κοτόπουλο σε παραλλαγές είτε με μέλι είτε με γραβιέρα (αυτά είναι κ τα πιο ακριβά 9Ε, τα οποία είναι εκτός καταλόγου, άρα δεν μαθαίνεις την τιμή τους πριν ζητήσεις λογαριασμό).
Όλα τα υπόλοιπα κινουνται περίπου στα 4-5 Ε τα ορεκτικά κ 7Ε τα κυρίως.

Ο μέσα χώρος απλός, συνηθως προτιμώ τα τραπεζάκια στην πλατεία, ειδικά τα καλοκαιρινα βραδάκια που έχει κ μουσική. Τα μεσημέρια κινδυνεύεις να φας καμιά μπαλα στο κεφάλι, αλλά έτερον εκατερον!

Το σέρβις σε ώρες αιχμής έχει κάποιες καθυστερήσεις, αλλά όχι τραγικές, την τελευταία φορά το αναγνώρισαν κ μας κέρασαν 1/2 λίτρο κρασί, αλλά δεν μας έφεραν το κέρασμα που είδα στα άλλα τραπέζια, το οποίο για να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι αν υπάρχει στανταρ κάθε φορα.

Θα το πρότεινα... κατά την γνώμη μου γευστικά είναι από τα πιο καλά της περιοχής.

2017

Θα συμφωνήσω με τις κριτικές των προηγουμένων επισκεπτών καθώς η εμπειρία μου στο συγκεκριμένο χώρο δεν ήταν καλή. Ο χώρος και η τακτοποίηση των τραπεζιών στενάχωρη, η εξυπηρέτηση τόσο όσο. Το φαγητό τώρα. Τηγανητές πατάτες κομένες στο χέρι χρυσαφένιες πολύ καλές αλλά πόση τέχνη χρειάζεται για να τηγανίσεις πατάτες?

Πίτα με τυριά και κιμά τραγανή ζύμη καλή η ποσότητα της γέμισης. Τυροκαυτερή σπιρτόζικη αλλά δεν ξέρω αν ήταν έτοιμη ή φτιαγμένη. Τα μπιφτέκια του αρκετά καλά μεγάλη μερίδα ενώ η τηγανιά του είχε σκληρό κομμάτι χοιρινού και αρκετά νερουλή.
Μπριζολάκια με τομάτα και τυρί γραβιέρα από πάνω αρκετά καλό το πιάτο αν και παρατήρησα ότι και εδώ ήταν σκληρό το κρέας.

Κέρασμα στο τέλος δεν είχαμε. Δώσαμε περί τα 16 ευρώ το άτομο μαζί με ωραίο χύμα κρασί. Δεν έχω κατασταλάξει αν θα το επισκεφτώ ξανά διότι η περιοχή έχει αρκετές επιλογές και θεωρώ πολύ καλύτερες για το ίδιο είδος φαγητού.

Μεζεδοπωλεία - Κεραμεικός, Αθήνα

Πήγαμε 5 άτομα στο Μυκηνών γωνία ένα μεσημέρι Κυριακής. Το μαγαζί βρίσκεται σε μια ήσυχη περιοχή με εύκολο σχετικά παρκάρισμα και πρόσβαση από Πειραιώς ή από Κεραμεικό. Είναι στην ίδια περιοχή με άλλα μαγαζιά, π. χ. Αθήρι.

Το μέρος παίρνει 3/4 είναι λιτό και απλό. Στο διαταύτα, το μέρος φημίζεται για τα μπριζολάκια. Πήραμε μια παραλλαγή που μας εξήγησε το παιδί που πήρε παραγγελία, ήταν απλά εξαίσια. Επίσης καλοψημένα και ζουμερά τα φιλετάκια κοτόπουλο. Στα ορεκτικά η μαραθόπιτα πολύ καλή και ο ντάκος επίσης δροσερός. Να σταθώ και στο χύμα ροζέ κρασί, εξαιρετικό. Η εξυπηρέτηση βοηθητική και πολύ γρήγορη.

Όλα γενικά ήταν πολύ νόστιμα και προσεγμένα. Δεν είναι το δήθεν μαγαζί που θα πας να φάς γκουρμέ, αλλά θα φάς καλά. Η τιμές πολύ καλές, 13-15 ευρώ το άτομο. Αξίζει.