20 Οκτ 2017

Βράδυ καλοκαιριού μεγάλη παρέα 10 ατόμων επισκεφθήκαμε το εστιατόριο αυτό.

Χώρος (3/4):

Γενικά θυμίζει καφενείο αλλά αυτό είναι το στυλ του. Ο εσωτερικός χώρος δεν λέει τίποτα και ειναι σχετικά μικρός. Ο εξωτερικός όμως είναι πολύ καλύτερος και κυρίως βράδυ καλοκαιριού.

Γεύση (3/4):

Σε αυτο το μεζεδοπωλείο τα πιάτα του κυρίως ειναι με κρέας. Κλασσικές τηγανιές, τυροπιτάκια, μπουρεκάκια και κάποια κρεατικά της σχάρας. Γενικά ενα μικρό μενού αλλά σίγουρα θα έβρισκες κάτι που θα σου αρέσει.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Αρκετά γρήγορη η κουζίνα κσι το σέρβις εάν και το μαγαζί ήταν γεμάτο. Σε καμμία περίπτωση δεν το χαρακτηρίζω άψογο αλλά για τις συνθήκες ειναι πολύ καλό.

Value for money (3/4):

Σχετικά μικρές οι μερίδες αλλά σε λογικές τιμές. Ένα άτομο μπορει να φάει λογικά απο 15 ευρω και άνω.

Συμπέρασμα:

Ενα τίμιο μαγαζάκι χωρίς κάτι να σε ενθουσιάσει ή να σε χαλάσει.

28 Αυγ 2017

Πάντα θυμόμουν την πρώτη μου επίσκεψη στο Μυκηνών Γωνία ως μια πολύ γλυκιά ανάμνηση. Κι όλο αυτό είχε κυρίως συνδεθεί με την χαλαρή ατμόσφαιρα που επικρατούσε.

Έτσι, μερικές ημέρες πριν που σουλάτσαρα στα στενά της εκεί περιοχής το θεώρησα σαν Νο 1 Επιλογή για να περάσω το βραδάκι μου.

Πλησιάζοντας είδαμε πως πλέον δεν είχαν όπως κατά την πρώτη μας επίσκεψη ζωντανή μουσική. Και για να μη παρεξηγηθώ, μόνο λάτρης της ζωντανής μουσικής δεν είμαι. Για να είμαι ειλικρινής, η ύπαρξή της σε μέρος που τρώω είναι μάλλον αποτρεπτικός παράγοντας… Όμως εκείνο το είδος μουσικής και η χαμηλή έντασή της κόλλαγε απόλυτα στα γούστα μου.

Αντί αυτού, όταν κάτσαμε συνειδητοποιήσαμε πως επικρατούσε μια απίστευτη φασαρία από μια παρέα πιτσιρικάδων (θα αριθμούσαν γύρω στα 15) τα οποία είχαν κάνει κατάληψη στην μικρή πλατεία. Μιλάμε για χαλασμό Κυρίου! Θα μου πείτε «παιδιά είναι, δεν θα φωνάξουν, δεν θα παίξουν?». Φυσικά και να παίξουν αλλά όχι με τα νεύρα μου. Η κατάσταση ήταν εκτός ελέγχου!

Το είπαμε στον ευγενέστατο νεαρό που ήρθε να μας πάρει παραγγελία αλλά μας καθησύχασε λέγοντάς μου πως σε λίγο (η ώρα ήταν γύρω στις 9:30 μ. μ. ) θα μαζευτούνε σπίτι τους και θα ηρεμήσει η κατάσταση.

Αμ δε! Πίσω από την πλάτη μας και σε απόσταση μικρότερη των 2-3 μέτρων γινόταν τέτοιος πανικός που μόνο όσοι έχουν δει την μάχη του 4ου επεισοδίου, του 7ου κύκλου του Game of Thrones μπορούν να καταλάβουν. Ήταν Παρασκευή βράδυ και στο τέλος μιας απαιτητικής βδομάδας, το μόνο που θέλαμε ήταν να απολαύσουμε με ηρεμία το γεύμα μας. Όμως μπουκιά δεν πήγαινε κάτω…

Ο νεαρός στο service προφανώς έβλεπε το όλο απόγνωση βλέμμα με τον οποίο τον κοίταζα ανά διαστήματα και πήγε και τους έκανε παρατήρηση προσπαθώντας να θίξει κυρίως το φιλότιμό τους. Καταλαβαίνω πως δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι άλλο… Η παρέμβασή του είχε μικρά αποτελέσματα αλλά το εκτιμήσαμε.
Αυτό ήταν όμως αρκετό για να χαλάσει τη διάθεσή μας… Σε αυτό οφείλεται και η βαθμολογία μου στον χώρο.

Πάμε τώρα στα υπόλοιπα.
Όπως είπα, η εξυπηρέτηση ήταν εξαιρετική. Άνετοι και ευδιάθετοι νεαροί, σωστοί επαγγελματίες.
Παραγγείλαμε τα:

• Σαλάτα ντάκο. Αξιοπρεπής μερίδα. Όμως κάτι της έλειπε στην γεύση της. Ίσως κάποιο μυρωδικό για να το ξεπετάξει. Λίγο φρέσκο πιπέρι. Λίγο χοντρό αλάτι. Κάτι στην ντομάτα. Κάπου τέλος πάντων. Ήταν μόνο τριμμένη ντομάτα και τυρί πάνω σε κομματιασμένο παξιμάδι.

• Τυροκαυτερή. Αλοιφή με έντονη πικάντικη γεύση και σε επίσης αξιοπρεπέστατη ποσότητα. Το μόνο που θα ήθελα να σχολιάσω εδώ είναι πως αφού παραγγείλαμε και την κρεατοποικιλία τους που έχει κι αυτή μέσα την ίδια αλοιφή, γιατί δεν μας το επισήμαναν ώστε να διαλέξουμε από τον κατάλογό τους κάποιο άλλο ορεκτικό.

• Ποικιλία κρεατικών για 2 άτομα. Αν θυμάμαι καλά, στον κατάλογο την χαρακτηρίζουν ως «μικρή» και κοστίζει 12€. Είναι η ίδια που είχαμε πάρει και κατά την πρώτη μας επίσκεψη. Όμως αυτή την φορά δεν είχαν μέσα τα ίδια υλικά. Σε σχέση με την παλιότερη δεν είχαν βάλει κοτόπουλο και κάτι ψιλοζαρζαβατικά που την «δρόσιζαν» (αγγούρι & ντομάτα). Αυτή είχε 2 μπιφτέκια που ήταν πολύ νόστιμα, λουκάνικο και λεπτά χοιρινά μπριζολάκια. Δυστυχώς τα τελευταία είχαν παραψηθεί και δεν ήταν πλέον ζουμερά. Σε αυτό ρόλο έπαιξε το ότι ήταν πολύ λεπτά κομμένα. Ένα ακόμα αρνητικό ήταν το ότι προφανώς είχαν ρίξει ρίγανη κατά το ψήσιμό τους και το αποτέλεσμα ήταν πολύ παραπάνω πικρό από όσο θα έπρεπε. Μια ποικιλία που δεν ικανοποίησε κανέναν από τους δύο μας και σχολιάστηκε όχι και με τόσο κολακευτικά λόγια…

Όταν ζητήσαμε να πληρώσουμε, μας κέρασαν μια μπύρα. Μας φάνηκε ως μια κίνηση για να εκφράσουν την απολογία τους για τις συνθήκες φασαρίας που επικρατούσαν για όση ώρα τρώγαμε. Μία κίνηση που εκτιμήσαμε αν και μετά τις μπύρες που είχαμε ήδη πιεί, δεν πήγαινε κάτω κι άλλη ποσότητα…

Για να κλείσω. Κάπου κάτι δεν πήγε καλά εκείνο το βράδυ. Θες η αναστάτωση λόγω της φασαρίας, θες κάποιες αστοχίες στο φαγητό… δεν μας επέτρεψαν να θεωρήσουμε εκείνο το γεύμα ως επιτυχημένο.
Μπορεί απλά να μας έκατσαν στραβές και να φταίει η γκαντεμιά μας.
Νομίζω πως αξίζει να το δώσετε μια ευκαιρία και να αποφασίσετε μόνοι σας αν θα καλύψει τις απαιτήσεις σας.
Εγώ και η παρέα μου μάλλον δεν θα το ξανατιμήσουμε…

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ.