Ο ΓΛΥΚΥΣ

Μεζεδοπωλεία

Αγγέλου Γέροντα 2, Πλάκα [Χάρτης]

Μεζεδοπωλεία - Πλάκα, Αθήνα

Στην Πλάκα δεν έχεις και πολλές επιλογές να σταματήσεις για ένα κρασάκι ή ουζάκι και μεζεδάκι που να μην το πληρώσεις λες και έφαγες σε μισελενάτο εστιατόριο... Ο Γλυκύς είναι εκεί από τα φοιτητικά μου χρόνια, θυμάμαι ατέλειωτες μονομαχίες στο τάβλι κάτω από την σκιά των δέντρων του αν και για φαγητό τότε προτιμούσαμε τον διπλανό (κλειστό πλέον) Ξυνό...

Αυτό που πρέπει να πω για το συγκεκριμένο καφενείο είναι ότι έχει παραμείνει σταθερό τόσα χρόνια τόσο σε ποιότητα (όχι η καλύτερη αλλά σταθερή και οκ για Πλάκα) όσο και στις τιμές που είναι νορμάλ...

Είχα να το επισκεπτώ περίπου δύο χρόνια και στην πρώτη ζεστή Κυριακή κάναμε την βόλτα μας στην περιοχή, ανεβοκατεβήκαμε τα σοκάκια και μετά θέλαμε να κάτσουμε κάπου να ξαποστάσουμε... Φαγητό δεν θέλαμε (οπότε το 7 food sins πήρε αναβολή για άλλη φορά), καφέ πάλι δεν θέλαμε και είπαμε να πιούμε ένα κρασάκι με μια ποικιλία...

Ο χώρος εξωτερικά δεν έχει αλλάξει όσα χρόνια τον ξέρω, μέσα όλο και κάποια ανακαίνιση έχει γίνει. Γενικά, όμως, είναι καθαρός.

Ως προς την εξυπηρέτηση έβαλα δύο όχι γιατί τα παιδιά του service δεν ήταν ευγενικά αλλά ήταν λίγο στον κόσμο τους και έπρεπε να τους ψάχνουμε ενώ δεν είχε κόσμο. Άσε που έπρεπε να ζητήσουμε εμείς την απόδειξη.

Ως προς την παραγγελία μας: Πήραμε την μεσαία ποικιλία, η οποία κοστίζει 17 ευρώ και αν και είναι μεγάλη, η μεγαλύτερη ποσότητα είναι αλοιφές (όχι απαραίτητα κακό αλλά υπάρχει μια δυσαναλογία). Τώρα ως προς την ποιότητα μην περιμένετε γαστρονομικές εξάρσεις αλλά δεν είναι και κακή... Διαθέτει καλό λουκάνικο, ψιλοαδιάφορο κεμπάμπ, καλή τονοσαλάτα (αν και άσχετη με τα υπόλοιπα), ωραίο τζατζίκι, μελιντζανοσαλάτα δικιά τους αλλά με πολύ μαγιονέζα, πατατοσαλάτα οκ και κάποιες ακόμα που δεν θυμάμαι, γίγαντες (κονσέρβα μεν από τις καλές δε), ντολμαδάκια (το ίδιο με τους γίγαντες) και ίσως και κάτι ακόμα που δεν θυμάμαι. Φέρνουν μαζί και ψωμάκι αλλά το χρεώνουν νομίζω πάνω από1 ευρώ το άτομο και είναι ελάχιστο. Το ημίγλυκο κόκκινο κρασί τους είναι μια χαρά.

Με λίγα λόγια δώσαμε περίπου 25 ευρώ, τα οποία προφανώς δεν είναι πολλά, φυσικά τέτοιες εποχές βρίσκεις πολύ καλύτερο φαγητό με αυτά τα χρήματα αλλά δεν το μετανιώνεις γιατί είσαι στην Πλάκα και την Πλάκα την πληρώνεις (ευτυχώς στον Γλυκύ όχι και τόσο ακριβά)...

Μεζεδοπωλεία - Πλάκα, Αθήνα

Ειλικρινά θαυμάζω τα logistics αυτού του μαγαζιού και ζηλεύω την αυλή του. Και αυτά είναι τα βασικά καλά του...

Το μέρος είναι πολύ όμορφο. Πλάκα, στη σκιά της Ακρόπολης, δροσερή κι αποσκιερή αυλή, greek tavern... Αν ήταν οπουδήποτε αλλού στον κόσμο στο service θα δουλεύανε 5-6 άτομα. Η Ελλάς όμως makes the most out of us. Δυο παλληκάρια πολεμάνε –Κυριακή μεσημέρι- με ορδές τουριστών, οικογενειών, ζευγαρακίων, παρεών βροντόλαλων και ψυναναγκαστικώς χαλαρονόντων. Και τους σερβίρουν κονσέρβα κάργα. Για να βγει το πρόγραμμα με μέχρι 10-12 ευρώ το κεφάλι…

Ενθυμούμενος το λάθος ποικιλία-κρασί από το παρελθόν (σ. σ. μιλάμε για ξυδιά ολκής), όπου ειλικρινά εκεί θα έμπαινε στην γεύση μία ντοματούλα και μάλιστα χαριστικά, παίξαμε αλλιώς μπαλίτσα. Και βάλαμε:

Ένα μπεκρή μεζέ. Φοιτητική μαγειρική, μανιτάρι κονσέρβα, καλλίτερο από ότι ακούγεται, επ’ ουδενί δε λες μεγάλη μαγειρική αξιώσεων, στα 5,50 ευρώ αποδεκτό.

Ένα γκιούλμπασι. Θυμήθηκα το «Χορεύοντας με το Λίπος» των Ημισκουμπρίων… Ήταν από αυτά τα λιπαρά που δυστυχώς κολλάς και το μασάς μαζί με μπόλικη μουστάρδα. Συνοδευόταν από πατάτες φούρνου και την προαναφερθείσα μουστάρδα. Στα 5,50 €.

Ρολό κοτόπουλο. 'Απ' την κατάψυξη βγαλμένο του Makro [σ. σ. πλέον Mart] του ιερού' αν δεν καθίσταμαι ανίερος... Πάλι πατάτες φούρνου-μουστάρδα, 5,50 €.

Να πούμε ότι όλα τα κρέατα (όπως και οι πατάτες) είχαν την ίδια γαστρονομική μανιέρα: ολίγον τι βραστά, δηλ. φούρνου με πολύ ζουμί (βοηθά να προπαρασκευάσεις μεγάλες ποσότητες χωρίς να φαίνεται ιδιαιτέρως μπαγιάτικο), έτοιμα από πάντα, ζεσταμένα και σερβιρισμένα σε χρόνους σταθερής ροής για μαγαζί που περνάνε ορδές λιασμένων-αναψοκοκκινισμένων τουριστών.

Πήραμε κι έναν καγιανά, που ασχέτως του ότι δεν ήταν πολύ ωραίος ούτε πολύ καγιανάς, είχε πολύ ενδιαφέρον γαστρονομικά, σαν εύρημα. Scrambled eggs φούρνου. Σε πήλινο, με καρέ ντομάτας και λουκάνικο (!! ). Αυτό το πράμα πρέπει να είχε σόδα ή κάποια άλλη διογκωτική ύλη μέσα α) διότι μου το είπε το στομάχι μου μετά (και μου το έλεγε για περίπου ένα 24ωρο) και β) διότι στεκόταν σούζα σαν κομπάρσος σε ταινία του Γαρδέλη (όσο κι αν φουσκώνει το αυγό αυτό δεν ήταν φυσικό, σαν αφρομπετόν ήταν). Τιμή; 5,50 € για να μην μπερδευτείς...

Γενικά το μαγαζί θα μπορούσε να σερβίρει και τροφή για αστροναύτες καθώς και αυτή είναι έτοιμη και δεν χρειάζεται μαγείρεμα εκείνη τη στιγμή.

Ένα ούζο Γλυκύς, δικό του, ημι-χύμα (δηλ. είχε ταμπελάκι αλλά δεν ήταν σφραγισμένο, ήταν με φελλό). Ιδιαιτέρως ελαφρύ, ευχάριστο. Στα 6,50 € για να δυσκολέψει η πρόσθεση… Αλλά κέρασε κι ένα ακόμα λόγω αναστατώσεων στην ροή προκληθέντων από τον φόρτο εργασίας. Στα πλαίσια αυτών των αναστατώσεων πχ ήταν λίγο δύσκολο να είμαστε πειστικοί για την ανάγκη να πιούμε νεράκι το οποίο ήρθε αλλά σιγά-σιγά (σαν να συνελέγη με το μαρτύριο της σταγόνας από μια πηγούλα).

Χρέωσε και νομίζω ψωμί (;) 2,80 €. ‘Καφές’ έγραφε η απόδειξη αλλά καφέ δεν πήραμε αλλά από την άλλη πήραμε έναν ντάκο που δεν βρέθηκε μετά στην απόδειξη. Οπότε ισοπαλία.

Κέρασε και (το πιο νόστιμο όλων) κορμό, μπισκοτάτο ή σαλάμι, το ίδιο γλυκό είναι, το οποίο αντικειμενικά ήταν υπέροχο.

Για τα ανωτέρω 32,30 €. Αδερφέ είναι 8,00 € το κεφάλι. Στο εθνικό αρχαιολογικό πληρώνεις δυο ευρώ παραπάνω. Με ένα 18άρι έχεις περάσει μια αξιοπρεπέστατη Κυριακή αν σου περισσεύουν 18 ευρώ και δεν έχεις τι να κάνεις… Panem et circenses.

Αντικειμενικά πληρώνεις στη λογική πικ νικ. Αυτοί προσποιούνται ότι μαγειρεύουν και εσύ προσποιείσαι ότι πληρώνεις (σ. σ. ρωτήσαμε αν γίνεται στην πατατοσαλάτα να μην μπει μαγιονέζα. Η γλυκιά κι αμήχανη άρνηση είχε πλάκα καθώς είναι και αυτή -η πατατοσαλάτα- κουβάς).

Τα παλληκάρια του service είναι σαν τους 300 του Λεωνίδα: ήρωες αλλά αριθμητικά λίγοι (γι' αυτό το 2/4 αλλιώς τα παιδιά σκίζονται).

VfM; Ντάξει τώρα… Δεν τρως αλλά από την άλλη ούτε και πληρώνεις… Παρέα κάνεις. Κι είναι ΟΚ αν το ξέρεις και πας χωρίς αξιώσεις. Νομίζω ότι ο πιο σωστός τρόπος να το δεις είναι σαν καντίνα που σερβίρει αλκοόλ αλλά και ζεστά 'φαγητά'. Με πολύ ωραία αυλή... Για μένα αξίζει κάνα-δυο φορές τον χρόνο λόγω αυλής και χαλαρότητας για μπυρίτσα με ένα κατιτίς. Απλά θα πρότεινα να ΜΗΝ πάτε Κυριακή μεσημέρι. Ένα απόγευμα καθημερινής είναι μια χαρά.

Να πούμε και το ανέκδοτο της ημέρας: στον από κάτω δρόμο η πλειοψηφία των μαγαζιών ανήκε σε παράγοντα ο οποίος δεδικαίωται της αμαρτίας, ήτοι έχει εγκαταλείψει τον μάταιο ετούτο κόσμο. Όταν απέκτησε την κυριότητα ενός καταστήματος που δεν του ανήκε μέχρι τότε, πάει στην γιαγιά που νοίκιαζε λειτουργώντας επιχείρηση με τουριστικά από την εποχή που ο Περικλής δεν είχε γνωρίσει ακόμα την Ασπασία. Βάζει τα χέρια στη μέση να φανεί το διαπραγματευτικό ατού κάτω από το σακάκι του και λέει ‘αγαπούλα, πρέπει να επαναδιαπραγματευτούμε το νοίκι’.

Η γιαγιά καίτοι τον πέταξε έξω, 'βρε δε ντρέπεσαι, που σε ξέρω από τότε που φορούσες κοντοπαντέλονα' κτλ, σε 15 μέρες είχε υπογράψει και σε ένα χρόνο είχε μετακομίσει…Ανάγκα και θεοί πείθονται...

Μεζεδοπωλεία - Πλάκα, Αθήνα

Επίσκεψη χτες με φίλη, λόγω Πρωτομαγιάς. Το μαγαζί βρίσκεται σε ένα ήσυχο δρόμο εκτός πιάτσας. Ωραία αυλή αλλά κι ο εσωτερικός χώρος που είδα αρκετά συμπαθής.

Η παραγγελία μας: Μια μεσαία ποικιλία και 1 ούζο ''Γλυκύς''. η ποικιλία απαρτιζόταν κυρίως από λουκάνικα, κάτι γίγαντες κονσέρβας, όπως και ντολμαδάκια και κάτι σως τυροκαυτερής και τζατζικιού για να βουτάς το ψωμί. Την περίμενα πλουσιότερη σε γευστικά αγαθά.

Μαζί με το ούζο 24,90ε προφορικά και κατόπιν απαίτησης έφερε κι απόδειξη. Για μια φορά αρκεί.