Μια ψησταριά-ταβέρνα, στο Δίλοφο Βάρης, στην περιοχή Βλάχικα. Έμφαση στα σουβλιστά ,κυρίως κοκορέτσι,αρνί.

Καθημερινά (12:00 μέχρι αργά το βράδυ).

Έχει parking
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

20 Φεβ 2016

Mετά από πρόταση του φίλου μου του Σπύρου να βγούμε για φαγητό, και με δεδομένο ότι είναι κρεατολάγνος, για να τον ευχαριστήσω σκέφθηκα να πάμε στη Βάρη.

Ξεκινάμε λοιπόν Κυριακή μεσημέρι και αποφασίζουμε εντελώς στην τύχη να κάτσουμε για φαγητό στα βλάχικα.
Αριστερά στην είσοδο η ψησταριά με τις πραμάτιες του καταστήματος, αρνια κοκορέτσια εξοχικά κλπ. Μέσα 2 τεράστιες αίθουσες με πολύ κόσμο πολλή φασαρία και πολλή κάπνα.

Οι τιμές κανονικές χωρίς υπερβολές ούτε προς τα πάνω ούτε προς τα κάτω, η εξυπηρέτηση άμεση παρά τον τόσο κόσμο και τα κρέατα καλοψημένα και ζουμερά, άλλωστε σ΄αυτό ειδικεύονται οι ταβέρνες της περιοχής.

Εγώ προσωπικά όταν φύγαμε αναρωτήθηκα γιατί έπρεπε να πάμε στη Βάρη σ'ενα χώρο τελείως αδιάφορο και απρόσωπο που δεν σε προδιαθέτει θετικά, απλά κάθεσαι -παραγγελεις-τρως-πληρώνεις-φεύγεις όταν στην περιοχή μου όπως σ'όλες τις περιοχές υπάρχουν πολλά και ωραία μεζεδοπωλεία, ταβέρνες, ψησταριές.

Θα ξαναπήγαινα μόνο αν ήμουν περαστικός απ΄αυτά τα μέρη και μόνο αν είχα τρομερή επιθυμία να φάω αρνί στη σούβλα.

10 Φεβ 2016

Κυριακη μεσημερι και με την επιθυμια για αρνι σουβλας ξεκινησαμε για βαρη. Αφου βιωσαμε το απαραδεκτο με την γκλιτσα να οδηγουν πελατες σαν προβατα, αποφασισαμε να παμε στα βλαχικα μιας και πριν κατι χρονια μας ειχε αφησει θετικες αναμνησεις.

Μπαινοντας στο χωρο, αδιαφορος γενικα, και πριν να προλαβουμε να καθισουμε ηρθε ο σερβιτορος για παραγγελια, καταλογος δεν κυκλοφορουσε στα περιξ. Γρηγορα πηρε παραγγελια για ψητο, σαλατα λαχανο, πατατες, φετα. Εφτασαν γρηγορα, οι μεριδες ηταν μεγαλουτσικες, αλλα ολα σαν κατι να ελειπε, η σαλατα στεγνη και σαν ταλαιπωρη, η φετα επειηκως τρωγωτανε, οι πατατες καλες.

Και τωρα στο κρεας που γιαυτο πηγαμε τοσο δρομο, στεγνο, ανοστο και σαν ψημμενο απο χθες? Τρωγοτανε αλλα ως εκει... Ειχαμε ζητησει 3/4του κιλου, αλλα περιεργως ειχε χρεωθει οσο ειχε αρχικα προτεινει ο σερβιτορος 800? Αυτα με μισο κιλο κρασι και ενα νερο που δεν ζητησαμε και που εφερναν σε ολα τα τραπεζια με το που καθοσουν,38 ευρω, ατομα 2. Δεν μπορω να πω οτι φυγαμε ευχαριστημενοι, και κατα τα ρεστα εφεραν ενα 10ευρω λιγοτερο και αφου ψαχναμε τον σερβιτορο ειπαν λαθος... παντως η αισθηση ηταν οτι αντιμετωπιζεσαι σαν αρπαχτη.

25 Δεκ 2015

Επίσκεψη μετά τις συζύγου στις 17/12/2015 μετά από πολύ καιρό λόγο απουσίας από την Αθήνα έχοντας επιθυμήσει να φάμε καλό κοκορέτσι και δυστυχώς μας περίμενε πικρή απογοήτευση.

Πρώτον ο ηλικιωμένος κύριος απ'έξω (μέσα στο κρύο) είναι εξαιρετικά φιλότιμος, το θέαμα όμως ενός μεροκαματιάρη ηλικιωμένου μέσα στο χιονιά μάλλον τραγικό.

Η παραγγελία μας ήταν:

- 1 χόρτα υποτίθεται ραδίκια, παραβρασμένα, μπαγιάτικα και άγευστα εντελώς.
- 1 τηγανητές πατάτες, τίποτα το ιδιαίτερο.
- 1 τζατζίκι εντελώς χάλια που έκανα 2 μέρες να χωνέψω το λίγο που έφαγα.
- 1 φέτα σκέτος ασβέστης (παλιά θυμόμουν είχαν πολύ ωραία πιπεράτη).
- 2 μερίδες κοκορέτσι υποφερτό (το θυμόμουν πολύ καλύτερο).
- μισό κιλό γουρουνόπουλο σούβλας, εντελώς στεγνό, γεμάτο κόκαλα και με την πέτσα καμμένη σε σημείο που να να μην τρώγεται.

Όλα τα παραπάνω μαζί με 2 κόκα κόλες μπουκαλάκι μικρό, σύνολο 47,5€

Το σέρβις σχετικά γρήγορο, αλλά τα εδέσματα λίαν επιεικώς απαράδεκτα. Κρίμα γιατί πήγαμε με ενθουσιασμό και σπάσαμε τα μούτρα μας.

ΥΓ. Στο τέλος μας κέρασαν γιαούρτι με μέλι αλλά ούτε αυτό δεν τρωγώταν αφού το γιαούρτι ήταν νιανιά και το μέλι είχε πολύ έντονη γεύση.

100% αποτυχία.

Λ. Βάρης & Πρεβέζης, Δίλοφο Βάρης