09 Μαι 2018

Άριστα στα ζυμαρικά

Σάββατο βράδυ, προμελετημένη έξοδος σφήνα ανάμεσα σε άλλα δρώμενα και η ιταλική πένα (όχι μόνο το ζυμαρικό) έβαλε την υπογραφή της... μήπως όμως χρειαζόταν και σφραγίδα; Για να δούμε...

- Φαγητό:
Σαλάτα Pollo, με μαρούλι, λόλα, ραντίτσιο, κρουτόν, καρότο, παρμεζάνα (μάλλον ξεχάστηκε ή τη σέρβιρες μόνος σου από το σχετικό μπολάκι που ήρθε εξ αρχής), καλαμπόκι, φιλετάκια κοτόπουλου & σως… με φρεσκάδα, επαρκή ποσότητα και καλή αναλογία στα υλικά, αλλά χωρίς χαρακτήρα, λόγω ανύπαρκτης αίσθησης που (δε) σου άφηνε η -όποια- σως.
Πένες Al prosciutto, με κρέμα γάλακτος & προσούτο σβησμένο σε λευκό κρασί... εξαιρετική γεύση, χωρίς να σε μπουχτίζει η κρέμα.
Πένες Amatriciana, με μπέικον, κρεμμύδι σβησμένο σε κρασί, sauce pomodoro, percorino & μαϊντανό... πραγματικά μια ξεχωριστή σάλτσα που δε θυμίζει την τυποποιημένη αντίστοιχη πολλών "ιταλικών", στην οποία γευόσουν όλα τα υλικά που έδεναν αρμονικά.
Ψωμί ζυμωτό panini που το παραγγέλνεις προαιρετικά (δε γίνεται το ίδιο και με το υποχρεωτικό μπουκάλι νερό... κλασικό -αλλά όχι αποδεκτό- φάουλ αυτό) και συνοδεύονται από δύο ντιπ (ντομάτας και σως).
Κρασί ποτήρι κόκκινο και λευκό, πολύ καλά. Κέρασμα... όχι.

- Εξυπηρέτηση:
Ζεστή, ευγενική (όχι επιτηδευμένα), επαγγελματική, από ανθρώπους που φαίνεται ότι γνωρίζουν καλά τη δουλειά τους και τους αρέσει αυτό που κάνουν.

- Χώρος:
Αν και στενόμακρος εσωτερικά, τον έχουν εκμεταλλευτεί ιδανικά. Λιτή και μοντέρνα διακόσμηση, σε αποχρώσεις γήινες προς σκούρες, αναδεικνύεται κυρίως στις βραδινές ώρες. Υπάρχουν και λίγα τραπέζια έξω. "Ευχή και κατάρα" είναι το πατάρι... γουστόζικος, αλλά ταυτόχρονα υπερβολικά ζεστός (σε θερμοκρασία) για Άνοιξη.

- Τιμές:
Εάν περάσεις τυχαία και μπεις, έχεις μοναδική επιλογή ένα εκπτωτικό μενού για να φας οικονομικά. Εάν κάνεις κράτηση με έκπτωση, μπορείς να ικανοποιηθείς πλήρως με 15-20 ευρώ το άτομο, άρα με φυσιολογικό κόστος.

Συνοπτικά... η σαλάτα ήταν ανακόλουθη του υψηλού γαστρονομικού επιπέδου που έφταναν τα ζυμαρικά... ορεκτικά θα δοκιμάσω σε μια από τις επόμενες επισκέψεις μου (οπτικά πάντως, σε προδιαθέτουν θετικότατα)... και το πατάρι θα πρέπει να σε κρατάει περισσότερο για να απολαύσεις τις υπέροχες και για όλα τα καλά γούστα μουσικές επιλογές (Live μουσική - Ξένο Rock κάθε Παρασκευή από τις 21:00, κάθε Σάββατο Ελληνικό - Έντεχνο από τις 21:00, κάθε Κυριακή από τις 14:30 Jazz). Μεγάλη "μαγκιά" πάντως πως απουσιάζει η πίτσα από το μενού... τα ζυμαρικά είναι το μεγάλο τους ατού και πρέπει-θέλουν να τα δοκιμάσεις. Και δεν έχουν καθόλου άδικο...

19 Απρ 2017

Ηρθε και το Πασχα και πηρα τη βαφτιστηρα βολτα στα μαγαζια!

Καπου στο τελος της Σωτηρος, να σου μπροστα μας και το μακαροναδικο, κατσαμε γιατι ειχαμε λιωσει τα ποδια μας και δεν γινοταν να μην φορτισουμε λιγο μπαταριες, ειχε και ωραια μερα, ειχε και τραπεζακια εξω, γιατι οχι λοιπον! ?

Ο χωρος μικρος και ομορφος, οτι ειδα απ εξω, δεν μπηκα μεσα καθολου, εμεις κατσαμε πανω στο πεζοδρομιο. Ηρθε και ο σερβιτορος, ευγενεστατος, μας αφησε καταλογους, ανοιξε και ενα μπουκαλι νερο και μας σερβιρισε στα ποτηρια μας, μας ρωτησε αν θελουμε να βαλουν να ψησουν λιγο ψωμακι, του απαντησαμε καταφατικα και εφυγε..

Πηραμε μια σαλατα Ντοματα - Μοτσαρελα και απο ενα κυριως, "Σφιτσιοζα" και "Καρμποναρα". Οι μεριδες γενναιες, δεν μπορεσαμε να φαμε ουτε το μισο απ οτι μας σερβιρισαν..

Ολα καλα ηταν αλλα εγω θελω να σταθω καπου αλλου,

τωρα που οι εποχες εχουν αλλαξει, που τα μαγαζια προσπαθουν για το καλυτερο και το κατι τις παραπανω για να μπορεσουν να κερδισουν παραπανω πελατες και να ανταποκριθουν στις υποχρεωσεις τους,

ΠΡΕΠΕΙ ΠΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ!

Ειναι ΓΕΛΟΙΟ χωρις να εχω παραγγειλει κατι να μου το χρεωσεις και σαν δικαιολογια να μου λες οτι δεν προλαβες τον σερβιτορο πριν το ανοιξει! Γιατι μου πετας το μπαλακι να γινω εγω αγενης;

Αλλα αφου το κανεις, γιατι μου χρεωνεις ενα λιτρο νερου 1.80e ;; 613,35 δραχμες; Γιατι ειμαι ακομα απ αυτες που μετρανε σε δραχμες..!

Πραγματικα το φαγητο ειναι καλο, το σερβις του αψογο, ο χωρος του κανονικος, ουτε κρυο ουτε ζεστη, αλλα εγω δεν θα ξαναπαω μονο και μονο γι αυτο το λογο.