Ψητά και μαγειρευτά.

29 Σεπ 2017

Παρασκευη βραδι!! Ο καιρος αρχισε ηδη να δροσιζει.. Στη μεταβαση αυτη πανω με πιανει μια τρελη ορεξη για.. κρασακι κοκκινο κ' παιδακια(κατα προτιμηση προβεια αλλα δεν με χαλανε κ' τα κλασσικα αρνισια γαλακτος)

Καταληξαμε λοιπον στη Καισαριανη στον Τσομπανακο μετα απο προταση μιας φιλης που γνωριζει καπως καλα την περιοχη γιατι εγω απο καραβελ κ' πανω γιοκ!
(Στο αμαξι καθοδον εγινε προσπαθεια να με μεταπεισουν να παμε σε.. μεξικανικο αλλα ματαια.. )

Ετσι λοιπον παρεα 3 ατομων αφου με μαζεψανε 2 φιλες με το αυτοκινητο καταληξαμε στη ταβερνα του Τσομπανακου.. Βρισκεται σε πολυ ησυχη τοποθεσια πισω απο το σκοπευτηριο στο αλσος της Καισαριανης.
Η ταβερνα κ' μονο που τη βλεπεις απ'εξω σε προδιαθετει θετικα για.. το τι προκειται να ακολουθησει.. αισθανεσαι αμεσως το "ρετρο" στοιχειο στον αερα αλλα κ' την απλοτητα κ' λαικοτητα μιας ταβερνας με ιστορια πολλων ετων..

Καθησαμε εξω σε 5-6 τραπεζακια που ηταν αραγμενα στο πεζοδρομιο αλλα υπαρχει κ΄ ενας χωρος (εκτος απ'τον εσωτερικο) περιτριγυρισμενος με ναιλον κ' μπολικο φως(μακρια απο μενα.. ) Εδω ειχε πολλα τραπεζακια κ' ο περισσοτερος κοσμος καθονταν εκει. Καλυτερη προστασια σιγουρα απο αερα κ' μια πιθανη βροχη.. αλλα εμεις προτιμησαμε το γλυκο αερακι.. κ' το απαλο σκοταδι που εδενε αρμονικα με το ακουσμα του γρυλου..

Ενας απ'τους 2 σερβιτορους εμφανιστηκε ανετος κρατοντας ενα μπλοκακι στο χερι δινοντας εμφαση στο "λαικο προφιλ" κ' την απλοτητα του μαγαζιου.. Μας εξιστορησε στα γρηγορα τι διαθετει.. σαλατα λαχανο καροτο, χορτα, πατζαρια κολοκυθακια τηγανητα, ψητα σχαρας.. κτλ (απο μεσα μου εγω να λεω.. ηθελες κ' καταλογο τρομαρα σου... ενταξει σε τετοια μαγαζια ισως δεν πρεπει να εχω κ' υπερβολικες απαιτησεις.. )

Παραγγειλαμε λοιπον τα παρακατω:

-1 κιλο.. παιδακια. (φρουτα του δασους οπως τα αποκαλουν εδω)
-1 χωριατικη σαλατα.
-1 τσατζικι.
-1 extra φετα λαδοριγανη.
-1 πατατες τηγανητες.
-1 μπυρα.
-μισο λιτρο κρασι που μετα εγινε...1 λιτρο.. και στο τελος βαλε αλλο ενα τεταρτακι.

Σχολια?Hmmm.. τα αρνισια παιδακια ειναι πραγματικα πεντανοστιμα κ' πολυ ωραια ψημενα.. τα τσακισαμε.. σχεδον ολα!! (στο σπιτι εχω σοδες?αναρωτιεμαι.. )

Οι δε πατατουλες... αχ αχ πιο μαμαδιστικες δεν υπαρχουν, ακομη κ' ο τροπος που ηταν κομμενες, η γευση.. η μυρωδια ολα μου ξυπνησανε μνημες (κ' ενα θεματακι.. κ' 2 μη σου πω.. το εχω με τη νοσταλγια!! )

Η σαλατουλα τιποτα ιδιαιτερο. Εννοω οι ντοματες ψιλοανοστες αλλα οκ περασε κ' η εποχη τους. Ισως επρεπε να ακουσουμε μια φιλη μου κ' να παρουμε χορτα αλλα παιδακια χωρις χωριατικη δε μου κανει κλικ! (παραξενιες ανθρωπων.. τι να πω.. )

Το τσατζικακι ηταν χειροποιητο, νοστιμο κ' οχι πολυ βαρυ.

Και ερχομαστε τωρα στο θεικο Νεκταρ που λεγεται.. κρασι!!
Παιδια... δεν ξερω,, δεν θυμαμαι να εχω πιει πιο ωραιο χυμα κρασι απ'αυτο.. οταν λεμε τελειο, το εννοω. Απιστευτο!! Ηπιαμε 2 ατομα 1λιτρο κ αλλο 1/4..

Ζητησαμε το λογαριασμο.. μας φερνει γιαουρτακι με γλυκο νερατζι αν δε κανω λαθος.. Μια χαρουλα!

θα κλεισω εδω κ' θα αναφερω το μοναδικο Φαουλ της βραδιας.
Το δευτερο το αφηνω στη κριση σας αν ηταν "πραγματικο" φαουλ ή οχι..
Αργησανε πολυ να φερουν το λογαριασμο.. πρεπει να το ειπαμε ισα με 3 φορες.. περασε γυρω στο 45λεπτο. Οκ ισως εχει να κανει με τη χαλαρη ατμοσφαιρα του μαγαζιου θα ελεγα.. αλλα ελα που εγω το σαββατο εχω λοξα να ξυπναω απο νωρις και να φτιαχνω το καφεδακι μου πουρνο πουρνο!! Ηθελα να φυγω η ερμη ψεμματα να σας πω.. ουφ!

Τεσπα.. ο σερβιτορος στη..3η φορα που φωναξαμε για το λογ/μο μας λεει απο μακρια...47.50 οσο δηλαδη και η ηλικια μου..
Σε λιγακι ερχεται κ' η αποδειξουλα(ανακουφιση απο μεσα μου.. ).
Αμ δε η αποδειξη ηρθε συγκεντρωτικη χωρις να ξερουμε καθολου ποσο στοιχισε το καθε τι που φαγαμε..
Εγραφε απλα ΔΙΑΦΟΡΑ 47.50. (σχεδον 16 ε/ατομο-θεωρω οτι γι'αυτα που ηπιαμε κ' φαγαμε ηταν μια χαρα! )

Δεν θελω να ειμαι αρνητικη κ' να επηρεαζομαι ιδιαιτερα απο μεμονωμενα περιστατικα κ' θεωρω ο, τι το μαγαζι ειναι αρκετα ξεχωριστο, λαικο με καλο φαγητο κ αριστο κρασι. Κ' πιστευω ειδικα μεσα ο χωρος σε ταξιδευει τελειως στο παρελθον με τη διακοσμηση του απ'οτι προλαβα να ριξω μια γρηγορη ματια..

Απλα.. εστω ενα δελτιο παραγγελιας ρε παιδια.. Για να ξερω τι κ' ποσο.. Ζηταω πολλα μηπως?

27 Μάρ 2016

Χρονια πελατης και παντοτε ευχαριστημενος. Κουραστηκα να πληρωνω και να τρωω κατιμαδες για παιδακια σε δηθεν ψησταριες. Μονο παιδακια δεν ηταν. Τις περισσοτερες φορες κακοψημενα κομματια αρνιου και οχι και τοσο μικρου...

Επιστροφη λοιπον και επανανακαλυψης του Τσομπανακου. Το μαγαζι που σερβιρει παιδακια σεβομενο την παραδοση που εχει απο δεκαετιες...

Δυο ατομα, χθες Τεταρτη. Πηραμε παντζαρια, τυροκαφτερη, πατατες τηγανιτες και μισο κιλο π α ι δ α κ ι α... η "φρουτα του δασους" οπως τα αποκαλει ο ιδιοκτητης. Εξαιρετικα ψημενα, ζουμερα και χωρις ξυγκια. Μαζι με το εξαισιο ψημενο ψωμι και ενα κιλο λευκο κρασι.

Πληρωσαμε 29 ευρω και μας κερασαν οπως παντα ολοφρεσκο καταιφι.

Μαγαζι επιλογης για μενα, με τα παλια αντικειμενα να ασφυκτιουν στον ζεστο χωρο του.

09 Φεβ 2016

Στον Τσομπανάκο φάγαμε την περασμένη Κυριακή, το μεσημέρι.
Το σημείο στο οποίο βρίσκεται η ταβέρνα, είναι πολύ καλό, καταπράσινο και ήσυχο. Η διακόσμηση της ταβέρνας θυμίζει παλιό παραδοσιακό καπηλειό με βαρέλια και άπειρα διακοσμητικά, μας άρεσε πολύ, κατενθουσιαστήκαμε! Όμως... δεν είχε θέρμανση και ήμασταν με τα μπουφάν για αρκετή ώρα, μετά ήρθαν άλλες παρέες και ευτυχώς ζέστανε λίγο ο χώρος.

Παραγγείλαμε:
-χορτόπιτα που είχε πολύ ωραίο φύλο όμως όλοι συμφωνήσαμε ότι ήταν ανάλατη
-κολοκυθάκια τηγανητά που επίσης τα βρήκαμε ανάλατα,
-τζατζίκι καλό,
-μία σαλάτα που είχε πολύ τουρσί,
-2 πατάτες τηγανιτές,
-μία φάβα που ήθελε κι άλλο βράσιμο
-2 κιλά παϊδάκια τα οποία ήταν πολύ λεπτοκομένα και νόστιμα.
-2 κιλά άσπρο κρασί (μέτριο) και 1 κόκα κόλα.

Πληρώσαμε 100 ευρώ και δεν ξέρω αν θα ξαναπάμε γιατί πιστεύουμε πως θέλουν δουλειά σε όλα τα επίπεδα.

01 Δεκ 2015

Κάθε φορά που θέλω να κάνω μία κριτική (τις λίγες φορές που έχω κάνει δηλαδή) με ζορίζει το ότι οι ντομάτες είναι 4 και όχι 5.

Θα έβαζα 3 στα 5 στη γεύση, αλλά πάλι θα δώσω το μισό υπέρ του μαθητή (ποιητική αδεία) και θα βάλω 3 στα 4 στη γεύση. ας τα πάρω όμως με τη σειρά.

Είχα ακούσει πολλά για το μαγαζί και επιτέλους ήρθε το πλήρωμα του χρόνου. Δυστυχώς όχι με την ιδανική παρέα (4 μεγάλοι και 4 μικροί από 1,5 μέχρι 6,5 ετών δεν εγγυώνται ένα ήσυχο γεύμα!!!! ), αλλά καλύτερα να πας παρά να μην πας.

Κάτσαμε μέσα λοιπόν. Είχε και έναν χώρο κλεισμένο με τέντα εκτός, αλλά δε μας ενέπνευσε. Ο χώρος κινείται στο μέτριο, όχι τόσο λόγω διακόσμησης (λίγο από 60s, με την καλή έννοια), αλλά κυρίως λόγω του ότι σου βγάζει κάτι κλειστοφοβικό. Φταίει και το σχετικό στρίμωγμα των τραπεζιών, αν και ευτυχώς δεν είχε πάρα πολύ κόσμο όταν πήγαμε εμείς. Κατά τα άλλα σου βγάζει κάτι οικείο και ζεστό.

Το σέρβις άψογο. Τα παιδιά ευγενέστατα και γρήγορα. Μας βοήθησαν άμεσα να βολέψουμε και ένα καρότσι και στο τέλος, επειδή δεν είχαν ψιλά στην πληρωμή, μας χάρισαν €2 από το λογαριασμό. Φυσικά και επιστράφηκαν με το παραπάνω στο φιλοδώρημα.

Πάμε στο ψητό. Ή μάλλον στης σχάρας.
Προφανώς παϊδάκια: πολύ καλά, αλλά όχι άριστα. Έχω φάει καλύτερα. Αν και όταν προσθέσαμε λίγο παραπάνω αλάτι και πιπέρι έστρωσαν. Σίγουρα καλής ποιότητας αλλά μύριζαν λίγο παραπάνω από όσο εγώ θα ήθελα. Η παρέα μου μάλλον είχε την ίδια άποψη.

Λουκάνικο: νόστιμο αλλά όχι τόσο χωριάτικο.
Μπιφτέκι: επίσης νόστιμο, ίσως θα έπρεπε να είναι λίιιιγο πιο ζουμερό.
Τα λοιπά (σαλάτα, τζατζίκι, κολοκυθάκια τηγανητά) πολύ καλά. Ειδικά πατάτες άψογες, σαν σπιτικές (νόστιμες και τηγανισμένες σε εμφανώς εξαιρετικό λάδι).

Και επίσης αυτό που πάντα εκτιμώ σε μία ταβέρνα: περιποιημένο ψωμί, στη συγκεκριμένη περίπτωση περασμένο από τη σχάρα.

Τέλος, τιμές νορμάλ: 1,5 κιλό παϊδάκια, 3 μπιφτέκια, 1 λουκάνικο, μία σαλάτα, κολοκυθάκια, τζατζίκι, πατάτες, 2 μπύρες, κρασί, 1 αναψυκτικό (νομίζω δεν ξεχνάω κάτι), συνολικά €82.

Αν θα ξαναπάω;
Μάλλον. Αν το παϊδάκι ήταν λίγο καλύτερο θα ξαναπήγαινα 100%
Ίσως πρέπει να πάω μία 2η φορά για να επιβεβαιώσω τα παραπάνω.

09 Νοε 2015

Πραγματικά ένα από τα καλά μαγαζιά που λες ότι θες να πας και να ταξιδέψεις στο παρελθόν της κλασσικής ταβέρνας κουτούκι..!!

Ο χώρος μέσα απίστευτος σε ταξιδεύει στα παλιά κρασοκαπηλειά... ( όχι πως αυτό το μαγαζί είναι νέο.. αρκετά παλιό )

Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή! πάνω του μετρίου και οι γεύσεις όπως ακριβώς τις περιμένεις για ένα κουτουκάκι.

Πήραμε παϊδάκια τα οποία ήταν εκπληκτικά και σεφταλιές! από κρεατικά.
Επιπλέον συστήνω την ανάμεικτη σαλάτα! γευστική και αρκετά περιεκτική μερίδα!!

Ανακρέοντος 2, Καισαριανή