Ψητά και μαγειρευτά.

28 Μάρ 2019

Με απογοήτευσε ο Τσομπανάκος και δεν το ήθελα... Πήγαμε όλοι με τις καλύτερες προθέσεις... 4 άτομα, με τον Καισαριανιώτη φίλο να μας λέει τα καλύτερα... Αλλά να έχει να τον επισκεπτεί πολλά χρόνια... Κάτι χάλασε στο ενδιάμεσο; Ίσως είναι καθαρά θέμα γούστου ή γεύσης, γιατί εκεί ήταν το πρόβλημα... Ότι πήραμε δεν ήταν νόστιμο, ούτε τα διάσημα παϊδάκια που δεν ήταν και τόσο παϊδάκια τελικά (πολύ χόνδροι)...

Στο δια ταύτα, λοιπόν:
Τέσσερα άτομα βράδυ Τρίτης, μετά από τηλεφωνική επικοινωνία όπου μας είπαν ευγενικά ότι δεν χρειάζεται να κλείσουμε τραπέζι. Πρέπει να πω ότι είχε κίνηση για μια άσχετη Τρίτη του Μάρτη και όλοι φαίνονταν πελάτες χρόνων... Η εξυπηρέτηση είναι ευγενική μεν, διεκπαιρεωτική δε οπότε δεν μπορώ να βάλω τεσσάρι.

Η διακόσμηση κουτουκιού με πολλά αθλητικά τρόπαια μάλλον λόγω της γειτνίασης με το γήπεδο της πόλης... Πάντως, το διάσημο τζουκ μποξ ήταν εκτός λειτουργίας, εκτός πρίζας συγκεκριμένα. Οι τουαλέτες άθλιες και γενικά ο χώρος όχι ιδιαίτερα φροντισμένος. Όσον αφορά το φαγητό, η παραγγελία μας περιλάμβανε: Μια παντζάρια (άνοστα και άβραστα), μια τυροκαυτερή (ήταν τυροσαλάτα και όχι νόστιμη), δυο πατάτες (καλές), μια συκωταριά αρνίσια (αν και φαινόταν καλής ποιότητας, ήταν σαν βραστή, πόσο νόστιμη να βγει), ένα χωριάτικο λουκάνικο (συμπαθητικό) και την ναυαρχίδα του μαγαζιού, τα αρνίσια παϊδάκια (δεν ήταν παϊδάκια τα περισσότερα και είχαν τελείως flat γεύση, κάτι δύσκολο για το παϊδάκι). Το κρασί ήταν και αυτό αδιάφορο. Το πιο νόστιμο κομμάτι της βραδιάς ήταν το γιαούρτι νομίζω με περγαμόντο.

Οι τιμές στον Τσομπανάκο ήταν στον μέσο όρο αλλά σε καμία περίπτωση το φαγητό δεν ανταποκρίνονταν σε όλα αυτά που είχαμε ακούσει για αυτόν. Αυτός, άλλωστε, είναι και ο λόγος που κατέβασα το value for money...

29 Σεπ 2017

Παρασκευη βραδι!! Ο καιρος αρχισε ηδη να δροσιζει.. Στη μεταβαση αυτη πανω με πιανει μια τρελη ορεξη για.. κρασακι κοκκινο κ' παιδακια(κατα προτιμηση προβεια αλλα δεν με χαλανε κ' τα κλασσικα αρνισια γαλακτος)

Καταληξαμε λοιπον στη Καισαριανη στον Τσομπανακο μετα απο προταση μιας φιλης που γνωριζει καπως καλα την περιοχη γιατι εγω απο καραβελ κ' πανω γιοκ!
(Στο αμαξι καθοδον εγινε προσπαθεια να με μεταπεισουν να παμε σε.. μεξικανικο αλλα ματαια.. )

Ετσι λοιπον παρεα 3 ατομων αφου με μαζεψανε 2 φιλες με το αυτοκινητο καταληξαμε στη ταβερνα του Τσομπανακου.. Βρισκεται σε πολυ ησυχη τοποθεσια πισω απο το σκοπευτηριο στο αλσος της Καισαριανης.
Η ταβερνα κ' μονο που τη βλεπεις απ'εξω σε προδιαθετει θετικα για.. το τι προκειται να ακολουθησει.. αισθανεσαι αμεσως το "ρετρο" στοιχειο στον αερα αλλα κ' την απλοτητα κ' λαικοτητα μιας ταβερνας με ιστορια πολλων ετων..

Καθησαμε εξω σε 5-6 τραπεζακια που ηταν αραγμενα στο πεζοδρομιο αλλα υπαρχει κ΄ ενας χωρος (εκτος απ'τον εσωτερικο) περιτριγυρισμενος με ναιλον κ' μπολικο φως(μακρια απο μενα.. ) Εδω ειχε πολλα τραπεζακια κ' ο περισσοτερος κοσμος καθονταν εκει. Καλυτερη προστασια σιγουρα απο αερα κ' μια πιθανη βροχη.. αλλα εμεις προτιμησαμε το γλυκο αερακι.. κ' το απαλο σκοταδι που εδενε αρμονικα με το ακουσμα του γρυλου..

Ενας απ'τους 2 σερβιτορους εμφανιστηκε ανετος κρατοντας ενα μπλοκακι στο χερι δινοντας εμφαση στο "λαικο προφιλ" κ' την απλοτητα του μαγαζιου.. Μας εξιστορησε στα γρηγορα τι διαθετει.. σαλατα λαχανο καροτο, χορτα, πατζαρια κολοκυθακια τηγανητα, ψητα σχαρας.. κτλ (απο μεσα μου εγω να λεω.. ηθελες κ' καταλογο τρομαρα σου... ενταξει σε τετοια μαγαζια ισως δεν πρεπει να εχω κ' υπερβολικες απαιτησεις.. )

Παραγγειλαμε λοιπον τα παρακατω:

-1 κιλο.. παιδακια. (φρουτα του δασους οπως τα αποκαλουν εδω)
-1 χωριατικη σαλατα.
-1 τσατζικι.
-1 extra φετα λαδοριγανη.
-1 πατατες τηγανητες.
-1 μπυρα.
-μισο λιτρο κρασι που μετα εγινε...1 λιτρο.. και στο τελος βαλε αλλο ενα τεταρτακι.

Σχολια?Hmmm.. τα αρνισια παιδακια ειναι πραγματικα πεντανοστιμα κ' πολυ ωραια ψημενα.. τα τσακισαμε.. σχεδον ολα!! (στο σπιτι εχω σοδες?αναρωτιεμαι.. )

Οι δε πατατουλες... αχ αχ πιο μαμαδιστικες δεν υπαρχουν, ακομη κ' ο τροπος που ηταν κομμενες, η γευση.. η μυρωδια ολα μου ξυπνησανε μνημες (κ' ενα θεματακι.. κ' 2 μη σου πω.. το εχω με τη νοσταλγια!! )

Η σαλατουλα τιποτα ιδιαιτερο. Εννοω οι ντοματες ψιλοανοστες αλλα οκ περασε κ' η εποχη τους. Ισως επρεπε να ακουσουμε μια φιλη μου κ' να παρουμε χορτα αλλα παιδακια χωρις χωριατικη δε μου κανει κλικ! (παραξενιες ανθρωπων.. τι να πω.. )

Το τσατζικακι ηταν χειροποιητο, νοστιμο κ' οχι πολυ βαρυ.

Και ερχομαστε τωρα στο θεικο Νεκταρ που λεγεται.. κρασι!!
Παιδια... δεν ξερω,, δεν θυμαμαι να εχω πιει πιο ωραιο χυμα κρασι απ'αυτο.. οταν λεμε τελειο, το εννοω. Απιστευτο!! Ηπιαμε 2 ατομα 1λιτρο κ αλλο 1/4..

Ζητησαμε το λογαριασμο.. μας φερνει γιαουρτακι με γλυκο νερατζι αν δε κανω λαθος.. Μια χαρουλα!

θα κλεισω εδω κ' θα αναφερω το μοναδικο Φαουλ της βραδιας.
Το δευτερο το αφηνω στη κριση σας αν ηταν "πραγματικο" φαουλ ή οχι..
Αργησανε πολυ να φερουν το λογαριασμο.. πρεπει να το ειπαμε ισα με 3 φορες.. περασε γυρω στο 45λεπτο. Οκ ισως εχει να κανει με τη χαλαρη ατμοσφαιρα του μαγαζιου θα ελεγα.. αλλα ελα που εγω το σαββατο εχω λοξα να ξυπναω απο νωρις και να φτιαχνω το καφεδακι μου πουρνο πουρνο!! Ηθελα να φυγω η ερμη ψεμματα να σας πω.. ουφ!

Τεσπα.. ο σερβιτορος στη..3η φορα που φωναξαμε για το λογ/μο μας λεει απο μακρια...47.50 οσο δηλαδη και η ηλικια μου..
Σε λιγακι ερχεται κ' η αποδειξουλα(ανακουφιση απο μεσα μου.. ).
Αμ δε η αποδειξη ηρθε συγκεντρωτικη χωρις να ξερουμε καθολου ποσο στοιχισε το καθε τι που φαγαμε..
Εγραφε απλα ΔΙΑΦΟΡΑ 47.50. (σχεδον 16 ε/ατομο-θεωρω οτι γι'αυτα που ηπιαμε κ' φαγαμε ηταν μια χαρα! )

Δεν θελω να ειμαι αρνητικη κ' να επηρεαζομαι ιδιαιτερα απο μεμονωμενα περιστατικα κ' θεωρω ο, τι το μαγαζι ειναι αρκετα ξεχωριστο, λαικο με καλο φαγητο κ αριστο κρασι. Κ' πιστευω ειδικα μεσα ο χωρος σε ταξιδευει τελειως στο παρελθον με τη διακοσμηση του απ'οτι προλαβα να ριξω μια γρηγορη ματια..

Απλα.. εστω ενα δελτιο παραγγελιας ρε παιδια.. Για να ξερω τι κ' ποσο.. Ζηταω πολλα μηπως?