Το εστιατόριο Vezené είναι ένα μοντέρνο μπιστρό με κουζίνα εμπνευσμένη από την Ελλάδα και τη Μεσόγειο. Χρησιμοποιεί ξυλόφουρνο και φωτιά και αναδεικνύει τη γεύση του κρέατος μέσα από την ξηρή ωρίμανση και πολλές διαφορετικές κοπές. Το Vezené εστιάζει στο βοδινό και τα θαλασσινά και προμηθεύεται τις πρώτες ύλες του από βιώσιμες καλλιέργειες και φάρμες που σέβονται το περιβάλλον και ακολουθούν "ηθικές" μεθόδους διαχείρισης. Το Vezené βρίσκεται στην καρδιά της Αθήνας, δίπλα στο Hilton και το Δάσος των Ιλισίων.

Δευτέρα έως Σάββατο: 19:00 έως 01:00

Δέχεται πιστωτική κάρτα

02 Αυγ 2017

Υστερα απο αρκετο καιρο, επιστροφη στο Vezene που εχει "φτιαξει" πια ονομα.
Τα πιατα εχουν υποστει καποιες αλλαγες, ο καταλογος παραμενει αρκετα μικρος, οπως και οι μεριδες των ορεκτικων.

Λογω εποχης, το μαγαζι υποφερει απο συσταδες εντομων, θα πρεπει να αποταθουν σε εναν ειδικο για φυσικες και μη λυσεις εξοντωσης.
Yπηρχαν ολοφρεσκα ψαρια που αποφασισαμε να μην επιλεξουμε, το λεω αυτο γιατι πολλοι νομιζουν οτι ειναι μαγαζι αποκλειστικα κρεατοφαγιας.
Μας αρεσε πολυ το γιουβετσι, πηρε αριστα σε γευση και αρωματα, η ποσοτητα κρεατος θα μπορουσε να ειναι περισσοτερη.
Ο κατσικισιος σβερκος ηταν ζουμερος, νομιστιμος μεγαλος σε ποσοτητα συνολικα
Τα χορτα δεν ηταν αγρια οπως αναφερει ο καταλογος, ΟΚ.
Τα κρεατα ψηθηκαν οπως τα ζητησαμε.

Απο τα γλυκα περιμεναμε λιγο καλυτερες επιδοσεις.
Η σερβιτορα με το look... απο την ταινια bladerunner παραμενει αψογη στη δουλεια της.

Σε γενικες γραμμες θεωρω οτι το vezene παραμενει σε υψηλο επιπεδο, αλλα φυσικα η διατηρηση σε αυτο το επιπεδο απαιτει συνεχη επαγρυπνηση απο τους αρμοδιους.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Ballbreaker.

04 Μάρ 2017

Προσεγμένη διακόσμηση για ένα μικρό, σχετικά πολύβουο εστιατόριο με "στενή" σχέση των τραπεζιών και απροσδιόριστη μουσική επένδυση!!
Ευχάριστη η αίσθηση της στεγασμένης βεράντας με θέα το πάρκο.

Προσωπικό ενημερωμένο και ιδιάιτερα βοηθητικό στην επιλογή των κρεάτων και στο
προτεινόμενο βαθμό ψησίματος. Ταχύτατη εξυπηρέτηση.

Ενδιαφέρουσα (και αρκετά ακριβή! ) λίστα κρασιών με ανοικτή κάβα πάνω από την κουζίνα (;).

Δοκιμάσαμε:

- Τοματίνια Κρήτης με ξινομυζήθρα, κρίταμο (ελάχιστο ) τουρσί σαλότ και (επίσης διακοσμητικά) χωράτικο φύλλο. Ουδέτερο γευστικά, άνοστα τα πολυποίκιλα είδη ντομάτας.

- Ανοικτή πίττα σιγοψημένου καπνιστού αρνιού με γραβιέρα Ιδρύματος Τοσίτσα και κρεμμέυδι τουρσί. Η παρουσίαση του προκαλεί από μόνη της σιελόρροια, γευστικά δε απογειώνει. Αριστα ψημένη πίττα, μακάρι να την πετύχαιναν και κάποια υποτιθέμενα καλά Ιταλικά που ειδικεύονται στην πίτσα.

- Onglet (διάφραγμα) medium well με λάχανο Savoy και συνοδευτικά baby πατάτες φούρνου.

- Bavette ( απο την κοιλία) Wagyu medium rare παρόμοια νοστιμότατο με συνοδεία επίσης πατάτας baby.

- Teres major (απο την περιοχή της ωμοπλάτης-chunk) medium well συνοδευόμενο από πουρέ πατάτας.. δυστυχώς multi-περασμένη. Εδώ υπήρξε μία σχετική αστοχία καθώς το τεμάχιο αυτό έβγαλε την γνωστή γιά τα κομμάτια κοπής της περιοχής chunk, liver-off γεύση του. Πιθανότατα απότοκο παραμονής αίματος κατά την συντήρηση.

- Μπισκότο μαρέγκα με πικρή σοκολάτα και παγωτό passion fruit, ιςορροπημένο και καλοφτιαγμένο.

Αξίζει τον κόπο η επίσκεψη στο ακριβό αυτό εστιατόριο αρκεί να φροντίσετε να εφοδιαστείτε με ωτοασπίδες.

21 Μάρ 2017

Για μένα το Vezene είναι αυτή τη στιγμή το καλύτερο εστιατόριο στην Αθήνα.

Ας αρχίσουμε με το χώρο-προσεγμένος, εξαιρετικά φωτισμένος με θέα το πάρκο, τις νερατζιές και το Χίλτον ίσως ότι πιο κοσμοπολίτικο υπάρχει στην Αθήνα. Δεν είναι τυχαίο ότι έχει τόσους ξένους εδώ, πρόκειται πραγματικά για ένα διεθνούς επιπέδου εστιατόριο. Διάβασα τα σχόλια για τη φασαρία, αλλά πραγματικά δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο όσο ήμασταν εκεί.

Λίγο άβολο το σύστημα με τα δυο sittings γιατί διαλέξαμε το δεύτερο που ξεκινάει στις 11.00, πράγμα που σημαίνει ότι καταλήξαμε να τρώμε στις 11.30. Παρ΄ολα αυτά, το φαγητό είναι από τόσο καλές πρώτες ύλες που παρά την προχωρημένη ώρα και τα πολλά πιάτα, δε νιώσαμε ούτε λεπτό πώς φάγαμε "βαριά".

Το προσωπικό εξαιρετικοί επαγγελματίες- νιώσαμε πως ήταν σε ετοιμότητα να μας ικανοποίησουν ανά πάσα στιγμή.

Και φτάνουμε στο φαγητό. Τι να πω για να περιγραψω αυτήν την εμπειρία; Φάγαμε:

Μια ανοιχτή πίτα πεϊνιρλί με μελιτζάνα, μετσοβόνε και καραμελωμένο κρεμμύδι. Σωστή ζύμη και αναπάντεχα ελαφρύ πιάτο παρά το καπνιστό του τυριού.

Κορυφαίο το γιουβέτσι με νιόκο Λευκάδας, γραβιέρα Μετσόβου και βοδινό- μια υπέροχη γεύση που έλιωνε στο στόμα

Πιάτο έκπληξη για μας ηταν το αρνάκι με τον τραχανά- πιάτο άξιο να αντιπροσωπεύσει τη χώρα μας σε διαγωνισμό ελληνικής γαστρονομίας.

Wagyu beef burger μικρούλι ¨για τη γεύση"- με εξαιρετικό κιμά.

Πιάτο που θύμιζε κανελόνι με ταρτάρ βοδινού- εξαιρετικό αν και ελαφρώς βαρύ για μένα

Μας έδειξαν και εξήγησαν τις κοπές και διαλέξαμε ένα Teres major με αφρό πατάτας και καρότο. Υπέροχο, αν και τρώγεται medium well οπότε θέλει αμεση κατανάλωση.

Μόνη παραφωνία ήταν μια ντομάτα γεμιστή με κινόα. Μάλλον αδιάφορο πιάτο.

Είναι πράγματι ένα ακριβό εστιατόριο αλλά κατά τη γνώμη μου αξίζει κάθε ευρώ. Εμείς προκειμένου να δοκιμάσουμε όσο περισσότερα πιάτα μπορούμε, δεν πήραμε ψωμί ενώ προτιμήσαμε το νερό βρύσης.

Όλα τα παραπάνω με 1 αναψυκτικό και 1 ποτήρι κρασί μας κόστισαν περίπου 47 ευρώ το άτομο. Θεωρώ ότι το γεύμα μας άξιζε κάθε ευρώ που ξοδέψαμε. Μπράβο σε όλους όσους εργάζονται στο Vezene!

13 Νοε 2015

Θα ξεκινήσω αντίστροφα και θα πω.... ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΒΕΖΕΝΕ ???

Πολύ θα ήθελα να γράψω μια άριστη κριτική αλλά δυστυχώς θα επικεντρωθώ στα κακώς κείμενα κατά την άποψή μου, που για εμένα ήταν αρκετά εμφανή.

Η πρώτη ερώτηση είναι: Μπορεί ένα καλό δείπνο να "κερδίσει" τις εντυπώσεις όταν όλα τα υπόλοιπα χωλαίνουν;

Η δική μου απάντηση είναι: Υπό προϋποθέσεις...

Ας τα πάρουμε ένα-ένα τα πράγματα γιατί δυστυχώς θα διαφωνήσω με αρκετούς από τους αγαπητούς φίλους του σάιτ. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι μομφή, περισσότερο όμως κλίνω με την tetti και την PP Tina.

Έχουμε και λέμε...

Συνάντηση στο Σούμα Κολοκύθι, κάποια στιγμή μιλάω με το PONTIKI και της λέω:

Δεν έχεις επισκεφθεί ούτε εσύ το VEZENE, μήπως θα ήθελες κάποια στιγμή να πάμε παρέα;;;Έχουν γράψει σχεδόν όλα τα μεγάλα ονόματα και χαρακτηριστικά θυμάμαι τον Mavtaso και τη Τzia. Mήπως ήρθε και η δική μας η σειρά;;;

Η απάντηση ήταν να το κοιτάξουμε το θέμα.

Περνάνε 5-6 μέρες και επιστρέφει η μητέρα μου από ταξίδι στο Βιετνάμ. Άμεση επίσκεψη στο κοντινό Ταξιδεύοντας για εντυπώσεις και κουβέντα. Κάπου μεταξύ φιλέτου μυλοκοπιού και συμιακής γαριδούλας μου λέει τη φράση:

" Όλα στη ζωή έχουν κάποιο τίμημα. Άλλος έχει χόμπι τα ταξίδια, άλλος έχει τον αθλητισμό, άλλος τα μπαράκια. Το θέμα είναι να ζεις τη ζωή σου και να ευχαριστιέσαι αυτό που κάνεις. Οι εμπειρίες ζωής δεν αποτιμώνται με χρήματα. "

Εκεί μου ξεφούρνισε ότι θέλει να πάει και στο Μεξικό, δεν έχει γυρίσει ακόμη όλον τον κόσμο. Μωρέ μπράβο λέω, χαράς το κουράγιο της.

Συνεννοούμαι με το PONTIKI και ναι λοιπόν, Σάββατο 7/11/2015 κάνουμε την επίσκεψη μας στο VEZENE.

Να σημειώσω εδώ πως πραγματικά αισθάνομαι περίεργα που γράφω αυτή την κριτική γιατί θα τονίσω τα αρνητικά σημεία της εμπειρίας μας που δυστυχώς επισκιάζουν τα όποια θετικά στοιχεία.

Όπως γνωρίζετε το κατάστημα λειτουργεί με 2 βάρδιες. Η μία είναι 20.00 ως 22.30 και η δεύτερη 22.45 ως όσο πάει. Το τέταρτο λογικά μεσολαβεί για να ετοιμαστεί και να καθαριστεί το τραπέζι. Όλα ωραία και καλά.

Καθώς λοιπόν αργούμε (9 λεπτά μετρημένα) και η ώρα είναι 22.54, δέχομαι τηλεφώνημα πως οι φίλες ήταν ήδη στο μαγαζί και να μην βιαστούμε γιατί κάθονται στο μπαρ ώσπου να ετοιμαστεί το τραπέζι. Μετά από 2 λεπτά φτάνουμε κι εμείς. Τελικά γύρω στις 23.05 καθόμαστε στο τραπέζι. Αισθανθήκαμε άβολα καθώς περιμέναμε πάνω από το κεφάλι άλλων πελατών, οι μόνοι που είμασταν στην αναμονή. Καθόμαστε στο τραπέζι.

Σημειώνω εδώ πως στο τηλεφώνημα του PONTIKIOU είχαμε ζητήσει αν είναι δυνατόν ένα προνομιακό τραπέζι. Η απάντηση ήταν πως όλα τα τραπέζια ήταν καλά. ΔΙΑΦΩΝΗΣΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ. Οι λόγοι είναι οι εξής:

1) Η σάλα είναι αρκετά μικρής χωρητικότητας, πιθανότατα μπορεί να φιλοξενήσει 60-80 άτομα. Τα τραπέζια είναι υπερβολικά κοντά το ένα με το άλλο. Οι διπλανοί μας είχαν "αφήσει" τα μάτια τους και τα αφτιά τους στο τραπέζι μας, όπως χιουμοριστικά αναφέραμε. Σχεδόν το αναφέραμε ευθέως μπροστά τους.

2) Η μουσική ενώ είναι χαλαρού ύφους, ήταν σχετικά δυνατά για τα δικά μου στάνταρ, κάποιες στιγμές δεν μπορούσα να ακούσω την παρέα, ούτε την παρουσίαση των κοπών στο τραπέζι μας.

3) Πλην των μπροστινών τραπεζιών που ας πούμε είχαν θέα στο παρκάκι και έβλεπαν Hilton, τα άλλα δεν είχαν τίποτα άλλο να αποδείξουν. Παιδιά δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει αλλά το μαγαζί είναι στο υπερυψωμένο ισόγειο μιας παλαιάς πολυκατοικίας.

Συνεχίζω με την τουαλέτα που αν θυμάμαι καλά μόνο η φίλη PP Tina έχει αναφέρει.

Μόνο μία (1) τουαλέτα και αυτή κοινή;;;Σε χωρητικότητα τουλάχιστον 60 ατόμων;

Αυτό δεν γίνεται ούτε σε συνοικιακά σουβλατζίδικα. Καθαρή και με τις πετσετούλες της αλλά ΜΟΝΟ ΜΙΑ ;;;

Ακόμα και όταν άδειασε το μαγαζί και είχαν μείνει 3 παρέες, κοιτούσαμε διακριτικά αν η κοπέλα της άλλης παρέας βγήκε από αυτή για να πάμε με τη σειρά εμείς.

Πληρώνεις τουλάχιστον 30 ευρώ (στην πραγματικότητα αρκετά παραπάνω) και δεν έχεις ένα τραπεζομάντηλο αλλά σουπλά... και τα καθαρίζεις με το βετέξ αντί να τα αλλάξεις. ΟΚ δεν ήταν χάρτινα...

Για την εξυπηρέτηση τώρα. ΟΚ καταρτισμένο το προσωπικό. Αλλά ένα χαμόγελο?Ευγενικό και πρόθυμο όπως προστάζουν οι τιμές του καταστήματος αλλά μάλλον πέσαμε σε δύσκολη βραδιά. Πέσανε 2-3 φορές τα κουτάλια-πηρούνια όταν τα μετέφεραν, η μια σερβιτόρα σκόνταψε και έπεσε στο τραπέζι μας, ευτυχώς κρατήθηκε και δεν έπεσε και στα ποτήρια μας λόγω ολισθηρού πατώματος. Δεν το λέω με δόση κακίας, όντως ήταν η κακιά στιγμή.

Όμως από τις αναλύσεις των λογαριασμών, λογικά το κατάστημα θα έχει μια εικόνα του τραπεζιού για την κατά κεφαλήν χρέωση.

Καθόμαστε 20 λεπτά αργότερα στο τραπέζι, με τη σημείωση πως είμασταν οι μοναδικοί πελάτες που περιμέναμε. Το περνάμε στο ντούκου, πήγαμε να διασκεδάσουμε και όχι να τσαντιστούμε. Χρεώνεις το ψωμί 10 ευρώ στα 4 άτομα, σημειώστε όμως πως αναφέρεται στον κατάλογο και σε ρωτάνε.

Στο τέλος ούτε ένα σφηνάκι χωνευτικό, ένα λιμοντσέλο.... κάτι ρε αδερφέ...

Στα θετικά η έκδοση ΝΟΜΙΜΗΣ απόδειξης, η αφθονία σε νερό βρύσης (με την υποσημείωση ότι ερωτηθήκαμε αν θέλουμε ανθρακούχο ή κανονικό και μόλις είπαμε κανονικό ακούστηκε το κλακ από το εμφιαλωμένο, τελικά χωρίς προβλήματα ήρθε βρύσης). Σημειώνω στα θετικά πως δεν έγινε προσπάθεια να μας "πουλήσουν" κάποιο κρασί ή ποτό, από την ομολογουμένως πολύ ενδιαφέρουσα και αρκετά ευπαρουσίαστη κάρτα τους που θυμίζει κάτι από μαγαζιά που (λογικά) βρίσκονται σε μητροπόλεις παγκοσμίως (πχ Νέα Υόρκη, Λονδίνο κλπ).

Πάμε στα του φαγητού. Ο κατάλογος είναι όντως με πολλές θελκτικές επιλογές και σχεδόν για όλα τα γούστα. Οι πρώτες ύλες επίσης φάνηκαν αρκετά ποιοτικές. Αυτό όμως φτάνει;;

Στην προκειμένη περίπτωση ΟΧΙ. Τη βραδιά έσωσε η καλή παρέα, το φαγητό πέρασε σε δεύτερη μοίρα, αφού επισκιάστηκε από άλλα πράγματα. Όταν σε ένα τέτοιο κατάστημα δεν χαλαρώνεις αλλά σχολιάζεις τα κακώς κείμενα, τότε τι να πεις, κάπου χάσαμε τη μπάλα.

Nα αναγνωρίσω πως η κοπέλα που μας έπαιρνε την παραγγελία, μας έδωσε τον χρόνο μας. Από εκεί και πέρα ξεκινάμε. Truffle fries... τέλος, δεν προλάβαμε, εξαντλήθηκαν.

- Ποικιλία από ψωμάκια στα 10 ευρώ/4 άτομα. Αναγράφονται στον κατάλογο. Έρχονται σε χαρτοσακούλα μαζί με ένα ντιπάκι, σε σκεύος με λαβή (αν δεν παρατηρήσετε τη λαβή από μακριά, μοιάζει σαν τασάκι). Νόστιμα και το ντιπάκι αγελαδινό, αναλόγως την παραγγελία σας, θα βοηθήσουν να ξεγελάσετε στην αρχή την πείνα σας.

- Πίτες:

1) Μελιτζάνα-καπνιστό μετσοβόνε, ανθότυρο, καραμελωμένο κρεμμύδι και ελαιόλαδο στα 9.5 ευρώ.

2) Αυγό Μπράλου, σομπρασάδα (είδος αλλαντικού), ανθότυρο, βασιλικός στα 13.5 ευρώ.

Κομμένες σε 5 κομματάκια, σχήμα ορθογώνιο. Ποσότητα στα 4 άτομα απλώς για να δοκιμάσεις. Από εκεί και πέρα, νόστιμες και χειροποίητες (σαν) πίτσες, αμφιβάλλω όμως ότι σε ένα καλό ιταλικό πως δεν υπάρχουν παρόμοιο στυλ, πιο οικονομικό και χορταστικό.

- Αρνάκι Μεγανησίου. Ξινός τραχανάς, καπνιστός ζωμός αρνιού και φρέσκο κρεμμυδάκι στα 18.5 ευρώ.

- Γιουβέτσι με νιόκο Λευκάδας, γραβιέρα Μετσόβου, βοδινή ουρά και ματζουράνα στα 19.5 ευρώ.

Θα συμφωνήσω με τη φίλη Tzia που μου είπε στην τελευταία συνάντηση πως σε επόμενη επίσκεψη της στο Βεζενέ, θα πιάσει τον σεφ και θα του δώσει λίστα με φαγητά που δεν είναι στα γούστα της για να της τα ετοιμάσει με τη δική του πινελιά για να της αρέσουν.

Πλούσια, βαθιά γεύση για εμένα που επίσης δεν είναι στα γούστα μου. Προσωπικά μου θύμησαν χωριάτικες γεύσεις (με την καλή έννοια). Ποσότητα όχι και για χόρταση. Τιμή τσιμπημένη θαρρώ.

- Μπέργκερ στα 24 ευρώ. Ποσότητα σχετικά μικρή, τα συνοδευτικά πατάτες τηγανιτές και πρασινάδα "γέμιζαν" το πιάτο. Το μπιφτέκι είχε αποδομημένη σύνθεση, το ψωμάκι μπριός γευστικό. Δεν άρεσε, κυρίως το μπιφτέκι, καμία σχέση με τα συνηθισμένα.

- Onglet (διάφραγμα) στα 28 ευρώ. Το ζητήσαμε medium well, εμένα προσωπικά μου άρεσε αρκετά, η υπόλοιπη παρέα ζήτησε να ψηθεί λίγο ακόμα. Η ποιότητα άριστη, τα συνοδευτικά ήταν μπρόκολο, κολοκύθι και baby πατατούλες. Οι πατατούλες χωρίς κάποιο μυρωδικό, άχρωμες (αν είχαν πχ δεντρολίβανο θα ήταν αρκετά γευστικές).

Για το τέλος... Ari's deal closer στα 35 ευρώ. Συμφωνώ με τον Τάσο που μου είχε πει πως άσχετα με το τι λέει ο κατάλογος (για μίνιμουμ 4 άτομα), χρειάζονται 8 άτομα για να το καταφέρουν.

Παγωτό βανίλιας Μαδαγασκάρης, τάρτα πικρής σοκολάτας, macadamia nuts, νιφάδες τζαντούγια και καραμέλα butterscotch και fudge στα 35 ευρώ.

Έρχεται μια ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ παγωτού καρφωμένη με ένα κουζινομάχαιρο, πιο χορταστική πεθαίνεις. Ο συνδυασμός με την καραμέλα είναι εθιστικός για τους λάτρεις του είδους. Πόσο καλύτερος θα ήταν και με σοκολάτα γάλακτος;

Εδώ θα μπορούσε να υπάρχουν 2 μεγέθη, ένα πχ για 4 άτομα στα 20 ευρώ και ένα για 8 στα 35, όπως είναι δηλαδή.

Σύνολο στα 158 ευρώ.

Και έρχομαι στον επίλογο...

Δεν έχω κανένα πρόγραμμα να πληρώσω κάτι παραπάνω. Φεράρι δύσκολα θα αποκτήσω στη ζωή μου, όμως δείπνο σε ένα πολύ καλό εστιατόριο μπορώ να πληρώσω.

Από εκεί και πέρα νομίζω πως αν το κρίνεις πολύ διεξοδικά, και αυτό συνέβει λόγω των άψογων και καλογραμμένων κριτικών, θα βρεις και την παραμικρή λεπτομέρεια. Αυτό γίνεται λόγω των προσδοκιών που δημιουργούνται.

Για όλους τους παραπάνω λόγους που ανέφερα ΔΕΝ ικανοποιήθηκα αρκετά. Σίγουρα μιλάμε για ποιοτικές πρώτες ύλες αλλά το κόστος για ΟΛΗ την εμπειρία νομίζω πως είναι υπερτιμημένο.

Διαφορετικές προσδοκίες έχεις όταν δίνεις 15 ευρώ/άτομο, διαφορετικές στα 25 και διαφορετικές στα 40.

Η παρέα είπε κάτι πολύ σωστό στο τραπέζι....

Αναλόγως τα βιώματα και τις εμπειρίες του καθενός...

20 Νοε 2015

Βγαίνοντας από το Vezene εκείνο το βράδυ, συμφωνήσαμε με τον φίλο Vageli οι κριτικές μας να γραφτούν ταυτόχρονα και να σταλούν ίδια μέρα, έτσι ώστε να δούμε αν συμπίπτουν οι απόψεις και η βαθμολογία μας. Πράγμα βεβαίως που ήταν ξεκάθαρο από τις αντιδράσεις και τις συζητήσεις μας κατά την διάρκεια του δείπνου.

Επειδή όμως δεν με αντιπροσωπεύει η ανάρτηση μαζικών κριτικών εβδομαδιαίως, παρέβλεψα την άτυπη συμφωνία μας. Έτσι παρότι η κριτική γράφτηκε άμεσα, περίμενε την σειρά της στο στικάκι μου. Τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά... πλήρης ταύτιση απόψεων ακόμα και σε ατόφιες φράσεις!

Πράγματι το Vezene είναι για λίγους…

Και σίγουρα εγώ, δεν είμαι μέσα σε αυτούς. Όχι γιατί δεν μπορώ έστω μια φορά στο τόσο, να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου ή σε έναν δικό μου άνθρωπο και να διαθέσω ένα αξιοσέβαστο ποσόν ώστε ν’ απολαύσω μια ξεχωριστή, πρωτότυπη και ενδιαφέρουσα γαστρονομική εμπειρία.

Απλούστατα όμως γιατί μέσα σε αυτή την ξεχωριστή εμπειρία -όπως εγώ την αντιλαμβάνομαι- είναι ανεπίτρεπτο να συμπεριλαμβάνονται τα εξής κάτωθι:

1. Τραπεζοκαθίσματα σε τόσο πυκνή διάταξη που σε κάνουν όχι απλά να αισθάνεσαι άβολα, αλλά σε φτάνει σε σημείο εκνευρισμού καθώς το διπλανό (κρυόπλαστο) ζευγάρι, που δεν έχει κάτι ενδιαφέρον να πει μεταξύ του, έχει εναποθέσει όλα τα οπτικοακουστικά όργανά του στο τραπέζι μας! Φανταστείτε ότι η κυρία κάποια στιγμή χαμογέλασε σε κάποιο από τα σχόλιά μας, λες και ήμασταν στην ίδια παρέα. Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Ο!!!

2. Η οχλαγωγία δε; Ανυπόφορη. Τόση, που δεν μπορείς να συνεννοηθείς ούτε με τους σερβιτόρους, ούτε με την παρέα σου. Κι επειδή βγάζω το καπέλο στον κο Βεζενέ για τον ευγενέστατο τρόπο με τον οποίο απαντάει μέχρι στιγμής σε όλες ανεξαιρέτως τις κριτικές, πράγμα που μόνο αδιαφορία δεν δείχνει από μέρους του, και προφανώς κάποια στιγμή που θα έχει χρόνο θ’ απαντήσει και στα δικά μου σχόλια, θα ήθελα ν’ ακούσω ένα πιο βάσιμο επιχείρημα όσον αφορά στην βαβούρα και το στρίμωγμα κι όχι να κάνει αναγωγή της οχλοβοής σε…ζωντάνια, ζεστασιά και στοιχείο το οποίο χαρακτηρίζει τα bistro, γιατί νομίζω ότι δεν έχει καμία βάση κάτι τέτοιο.

Ένας χώρος σχετικά μικρός, λιτός, με χαμηλό φωτισμό, σε σκούρους τόνους, που το πιο προνομιακό τραπέζι του βλέπει ένα σκοτεινό παρκάκι και απέναντι το πλαϊνό μέρος του Ηilton. Μάλιστα όταν εξήγησα στην ευγενική κυρία με την οποία μίλησα ότι θα έρθουμε πρώτη φορά και δεν ξέρουμε τον χώρο, κι αν μπορούσε να μας έβαζε σε ένα καλό τραπέζι, μου απάντησε ότι όλα τα τραπέζια είναι εξίσου ωραία (?). Τουαλέτα κοινή!!! Όταν χρειάστηκε να την χρησιμοποιήσω είχε αναμονή τριών ατόμων…οπότε το ξανασκέφτηκα και συνειδητοποίησα ότι τελικά…ήθελα να πλύνω μόνο τα χέρια μου…!!! Προσωπικά τίποτα από τα παραπάνω δεν θα με έκανε να βάλω 4 σε έναν τέτοιο χώρο.

3. Αναμονή για κράτηση που έχει γίνει προ τριών ημερών για την “δεύτερη βάρδια” πράγμα που επίσης θεωρώ απαράδεκτο καθώς μου θυμίζει συσσίτιο. Εδώ σημειώνω ότι η πρώτη βάρδια αποχωρεί 22:30 και η δεύτερη έρχεται στις 22:45. Άρα το service του εστιατορίου έχει μπροστά του ένα τέταρτο να ετοιμάσει το τραπέζι μας. Εμείς φτάνουμε με ήδη δέκα λεπτά καθυστέρηση και καθόμαστε στο τραπέζι μας μετά από άλλα δέκα λεπτά. Συνεπώς είτε τους πήρε συνολικά 35 λεπτά να ετοιμάσουν το τραπέζι μας, είτε άργησε να φύγει η προηγούμενη βάρδια. Αυτό όμως είναι κάτι που δεν με αφορά. Και ιδίως με την λογική που λειτουργεί το εστιατόριο, δεν θα αποτελούσε δικαιολογία ακόμα κι αν περιμέναμε μόνο για ένα λεπτό κατά την ταπεινή μου άποψη.

Καθ’ όλη δε την διάρκεια που περιμέναμε, υπήρχε ένα τραπέζι που περίμενε την παρέα του άδειο αλλά προφανώς ήταν κρατημένο για συγκεκριμένους πελάτες, οι οποίοι παρότι ήρθαν αργότερα από εμάς, εξυπηρετήθηκαν πρώτοι. Ποιος ξέρει; Μάλλον θα ήταν από αυτούς τους “λίγους” που ανέφερα παραπάνω.

4. Εξυπηρέτηση ΑΓΕΛΑΣΤΗ και εντελώς διεκπαιρεωτική, μιλώντας πάντα για το δικό μας τραπέζι. Η κοπέλα μέσα στον χαμό περιέγραφε τις κοπές, concept που όσο εντυπωσιακό κι αν ακούγεται, υπό αυτές τις συνθήκες χάνει όλη την μαγεία του.

Το γεγονός δε, ότι κάθε φορά που το ποτήρι με το νερό μας έφτανε κάτω από τη μέση ερχόταν κάποιος και το γέμιζε, προσωπικά δεν μου χρησιμεύει σε κάτι πραγματικά. Ούτε είναι στοιχείο το οποίο προσθέτει πόντους σε αυτή την κατηγορία για μένα. Το χαμόγελο και η ζεστασιά που εκπέμπει το άτομο που εξυπηρετεί προσθέτει πολλά… και αυτό έλειψε!

Επίσης παρέλειψε να μας ρωτήσει όπως διάβασα σε άλλες κριτικές αν θέλαμε νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης. Οπότε και έφερε εμφιαλωμένο που το άνοιξε πριν προλάβουμε να το διευκρινίσουμε εμείς. Όμως δεν έφερε αντίρρηση στο να το αντικαταστήσει άμεσα κι αυτό είναι πολύ θετικό και ασυνήθιστο για το στυλ του εστιατορίου.

5. Φαγητό με άνισα γευστικά αποτελέσματα τουλάχιστον στις επιλογές που κάναμε εμείς.

Αναλυτικά:

- Ψωμάκι 2 ειδών φρέσκο και νόστιμο, με ένα βουτυράτο ντιπ που το βρήκα εντελώς αδιάφορο χ 2,50€ κατά άτομο!

Σε κριτική πολύ καλής φίλης το καλοκαίρι με παρέα 8 ατόμων σε συνοικιακό ψαρομάγαζο σχολιάστηκε άκρως αρνητικά η ταρίφα για το ψωμί στα 9,60. Κι εγώ όταν το διάβασα το βρήκα μεγάλη αισχροκέρδεια. Εδώ, γιατί άραγε το θεωρούν όλοι δεδομένο και αποδεκτό;;;

Κατηγορία Ζύμες-Πίτες-Ξυλόφουρνος

- Πίτα (τύπου πίτσα) με μελιτζάνα, καπνιστό μετσοβόνε, ανθότυρο, καραμελωμένο κρεμμύδι και ελαιόλαδο χ 9.50€. Πολύ ωραία ζύμη, εξαιρετική γεύση των υλικών.

- Πίτα με αυγό Μπράλου, σομπρασάδα (αλλαντικό), ανθότυρο και βασιλικό στα 13,50 € συμπαθητική αλλά μέχρι εκεί. Επίσης να πω ότι δε μπορώ να έχω πλήρη άποψη καθώς στο κομμάτι μου, δεν έτυχε αυγό.

Κατηγορία To Feast

- Αρνάκι Μεγανησίου με ξινό τραχανά, καπνιστός ζωμός αρνιού και φρέσκο κρεμμυδάκι χ 18,50 €. Εξαιρετικό πιάτο, σε εξαιρετικά λίγη ποσότητα.

- Γιουβέτσι με νιόκο Λευκάδας, γραβιέρα Μετσόβου, βοδινή ουρά και ματζουράνα… ό ν ε ι ρ ο!!! χ19,50 € …Επίσης σε λίγη ποσότητα…για την ακρίβεια ίδια ακριβώς με το παραπάνω πιάτο αφού σερβιρίστηκε σε ίδιο σερβίτσιο και με την ίδια φιλοσοφία στησίματος.

Κατηγορία Κρέας

- Μπέργκερ με πατατάκια σαν τσιπς και σαλάτα…κάκιστη γεύση κατά την γνώμη μου. Κανένα μυρωδικό στο μπιφτέκι και η γεύση του κρέατος όχι απλά αδιάφορη, αλλά κακή! 24€ τα οποία κάπου αλλού αποτελούν ένα υπερπλήρες γεύμα με ποτό, είναι ΤΡΑΓΙΚΑ πολλά για το αποτέλεσμά του!!! Απογοήτευση.

- Οnglet μοσχαρίσιο διάφραγμα που το ζητήσαμε προς το καλοψημένο ή τουλάχιστον όπως αυτό ονομάζεται, αρκεί να μην έχει ροζουλί χρώμα διευκρινήσαμε. Ήρθε με αυτήν ακριβώς την απόχρωση και η κοπέλα μας είπε ότι είναι έτσι το χρώμα του γενικά γιατί είναι ωριμασμένο. Στην πρώτη μπουκιά όμως μας ήρθε η αιματίλα στο στόμα. Προσφέρθηκε βέβαια να μας το πάρει για να το ψήσουν λίγο ακόμα. Έτσι κι έγινε. Συνοδεύτηκε με 5 μετρημένες baby πατατούλες βουτυράτες, 2 φουντίτσες μπρόκολο και 1 κολοκυθάκι κομμένο στη μέση. 28€

Δεν θα κρίνω αυστηρά το τελικό αποτέλεσμα αυτού του πιάτου γιατί δεν είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος, καθώς το μοσχάρι δε μπορώ να πω ότι είναι η συμπάθειά μου. Αλλά από τα τέσσερα άτομα της παρέας, στο ένα μόνο άρεσε.

Επιλέξαμε να μην πιούμε αλκοόλ μιας και αφενός μεν δεν είναι το φόρτε μας και αφετέρου είχαμε “λοκάρει” στον πανάκριβο πύργο παγωτού, το περίφημο Ari’s Deal Closer, το οποίο ομολογουμένως ήταν τεράστιο και όχι για 4 άτομα που γράφει ο κατάλογος, αλλά αυστηρά για 8-10 άτομα. Το είδαμε άλλωστε κατά την διάρκεια του δείπνου μας, να περιφέρεται και σε άλλα τραπέζια.

Έτσι δεν διστάσαμε να το παραγγείλουμε και λίγο έλειψε να το καταφέρουμε. Παγωτό βανίλια Μαδαγασκάρης με φύλλα σοκολάτας ενδιάμεσα, τάρτα πικρής σοκολάτας, macadamia, τζαντούγια και butterscotch…κόλαση πραγματική σε μέγεθος υπερπαραγωγής σαν τσιμεντόλιθος!!! Υπερπαραγωγή βέβαια και η τιμή του στα 35€.

Το σύνολο του παραπάνω δείπνου για 4 άτομα στα 158€ χωρίς ποτά.

6. Το δείπνο μας έκλεισε με την απουσία οποιουδήποτε κεράσματος. Δεδομένου ότι έχω διαβάσει σε κάποιες κριτικές ότι υπήρχε κέρασμα, δεν θέλω να πιστέψω πως πρέπει ο κάθε πελάτης να πληροί συγκεκριμένες προϋποθέσεις για να απολαύσει κέρασμα, στις οποίες εγώ και η παρέα μου δεν ανταποκριθήκαμε. Θέλω να πιστεύω ότι ξεχάστηκε.

Τελειώνω λέγοντας πως δεν σας κρύβω την απογοήτευσή μου…! Όταν κάποιος καλείται να δώσει 40-60€ σε ένα βράδυ, έχει πολλές απαιτήσεις και από τις γεύσεις και από την ατμόσφαιρα. Και στην σφαίρα πάντα της δικής μου λογικής, αυτό σε καμία περίπτωση δεν συνεπάγεται με τις παραπάνω περιγραφές. Ούτε επιτρέπεται να σηκωθείς από το τραπέζι και να κάνεις την διαπίστωση ότι χόρτασες με το επιδόρπιο…!

Θεωρώ ότι οι τιμές έχουν ξεφύγει από την πραγματικότητα που βιώνουμε και απευθύνεται σε εποχές περασμένων μεγαλείων. Πιστεύω ότι επιβάλλεται να μειωθούν (όπως όλοι έχουμε μειώσει τα πάντα από παντού) έτσι ώστε να ανταποκρίνονται στο τίμημά τους και γευστικά αλλά και ποσοτικά.

Επίσης πιστεύω ότι αν αφαιρούσαν 1-2 τραπέζια έτσι ώστε να “αναπνέει” o επισκέπτης, να περάσει την ώρα του πιο ανθρώπινα και να νιώθει ότι τον σέβονται, αυτό δεν θα έπληττε την βιωσιμότητα του εστιατορίου. Αυτή τη στιγμή με τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί το Vezene μου δείχνει ξεκάθαρα ότι είναι πολλά τα (οικονομικά) οφέλη, για καθίσει ν’ ασχοληθεί με αυτό. Αυτό δείχνει άλλωστε και το “δελτίο” με το οποίο “διπλώνουν” τα τραπέζια.

Γιατί απέχει πολύ η ζεστασιά, η ζωντάνια και η οικειότητα ενός bistro από αυτό που βιώσαμε εμείς εκείνο το βράδυ.

Συμπερασματικά λοιπόν και όπως θα καταλάβατε από την εισαγωγή μου, το Vezene αποτελεί άλλη μια περίπτωση στην οποία θα έχω αντίθετη άποψη από τους περισσότερους καλούς και έμπιστους φίλους μου. Θα συμφωνήσω περισσότερο με τους…λιγότερους σ’ αυτή την περίπτωση. Με την catsarealwayshungry, την tetti και τους συνδαιτυμόνες εκείνης της βραδιάς.

Θεωρώ, έχοντας ως μέτρο σύγκρισης, αναλόγου φήμης και βεληνεκούς, εξαιρετικά εστιατόρια με αξιόλογο κατάλογο που προσφέρουν μάλιστα και πολύ συμφέροντα set menu, παρέχοντας ταυτόχρονα μια όμορφη, άνετη και χαλαρή ατμόσφαιρα που συμπληρώνει και δικαιολογεί το τελικό vfm, πως το Vezene δεν κάλυψε τις δικές μου προσδοκίες.

Την βραδιά όντως έσωσε η καλή παρέα!

11 Οκτ 2015

Θα ήθελα να μου επιτρέψετε, αγαπητοί φίλοι, να σας πάρω μαζί μου σε ένα νοερό ταξίδι στην άλλη πλευρά της γαστρονομίας, την πλευρά εκείνη όπου το φαγητό δεν είναι, μόνο, απόλαυση αλλά γίνεται τέχνη και εμπειρία.

Όσοι παρακολουθείτε το site συχνά θα έχετε ίσως καταλάβει από τις κριτικές μου ότι τα μαγαζιά που με κερδίζουν είναι αυτά που μου βγάζουν ένα ζεστό συναίσθημα, μου ανακαλούν μνήμες και με αφήνουν με μια γλυκειά αίσθηση. Το φαγητό αυτό καθεαυτό παίζει σίγουρα σημαντικό ρόλο αλλά αν το γενικό πρόσημο της βραδιάς είναι θετικό λάθη και αστοχίες σε διάφορους τομείς, θα συγχωρεθούν. Η βραδιά που περάσαμε στο VEZENE μου απέδειξε ότι υπάρχουν περιπτώσεις όπου μπορεί να μην υπάρχει τίποτα προς παράβλεψη και συγχώρεση.

Ο χώρος μου θύμισε έντονα bistrot της Νέας Υόρκης. Ζεστός, στους τόνους του καφέ, με το ξύλο να κυριαρχεί. Φωτισμός ατμοσφαιρικός αλλά επαρκής. Τραπέζια και καρέκλες άνετα αν και κοντά τοποθετημένα. Η art de la table διακριτικά πολυτελής μέσα στην απλότητά της. Η σφαιρική εικόνα που αποκόμισα είναι ενός ζωντανού και παλλόμενου χώρου. Καμία αίσθηση fake καθωσπρεπισμού και αποστειρωμένου. Κόσμος που απολάμβανε το φαγητό, τη συζήτηση και την παρέα, χαλαρός και κεφάτος.

Το service υποδειγματικό, για σεμινάριο. Νέα παιδιά, ευγενή, χαμογελαστά, άμεσα, διακριτικά και όμως πανταχού παρόντα, με άριστη γνώση όλων των πιάτων και του τρόπου σερβιρίσματος, τόσο του φαγητού όσο και του κρασιού, μου έδιναν την εντύπωση ότι ασχολούνταν αποκλειστικά με το τραπέζι μας, με κύριο μέλημά τους, τη δική μας ικανοποίηση.

Το φαγητό υπήρξε, ανεπιφύλακτα, μεγαλειώδες. Εξαιρετικές πρώτες ύλες, πρωτότυπη σύλληψη, αψεγάδιαστη εκτέλεση.
Ενώ το κάθε πιάτο αποτελούσε μια αυτόνομη γευστική εμπειρία, εντούτοις, η διαδοχή τους οδηγούσε σε μια κλιμακούμενη γευστική ευφορία, αφήνοντας μας, στο τέλος, να αναρωτιόμαστε ποιο πιάτο μας εντυπωσίασε περισσότερο. Λυπάμαι, αλλά την απάντηση σε αυτό το ερώτημα, δεν την βρήκα ακόμα.

Για την ιστορία αλλά και του λόγου το αληθές, θα σας παραθέσω τα πιάτα που δοκιμάσαμε εκείνο το βράδυ. Αντίθετα με τη συνήθεια μου δε θα τα αναλύσω ένα-ένα ξεχωριστά, γιατί πιστεύω ότι αυτά τα πιάτα δεν πρέπει να τα περιγράφεις, αλλά.... να τα γεύεσαι.

- Ψωμάκια με βούτυρο της αρχής.
- Χτένια caposante με σχοινόπρασο, guanciale iberico, chili, λάδι φουντουκιού.
- Γαρίδα fritta με chili flakes, κρέμα wasabi, μέλι, πεκάν.
- Truffle fries με λάδι τρούφας και parmigiano reggiano.
- Baby lamb pie με καπνιστό αρνάκι, raita, κρεμμύδι τουρσί, γραβιέρα.
- Αρνάκι Μεγανησίου με ξυνό τραχανά, καπνιστό ζωμό, φρέσκο κρεμμυδάκι.
- Γιουβέτσι με νιόκο Λευκάδος με βοδινή ουρά, γραβιέρα, ματζουράνα.
- Onglet, ήτοι, χονδρό διάφραγμα μόσχου.
- Bottom sirloin μαριναρισμένο σε καφέ, κάρδαμο, μελάσα.
- Τρία sorbet μάνγκο
- Τάρτα λεμονιού με μαρέγκα θυμάρι και sauce φρούτων του δάσους.
- Δύο μπουκάλια Κτήμα Αβαντίς.

Εξαιρετική εντύπωση μου έκαναν τα γαλαντόμα κεράσματα, τα οποία, για κάποιο λόγο δεν περίμενα. Μας προσφέρθηκε, λοιπόν, εκτός της παραγγελίας μας, το αρνάκι με τον τραχανά, για να το δοκιμάσουμε και τα digestif του κλεισίματος, ήτοi, δύο γκράπες και δύο limoncello.

Αξίζουν πραγματικά συγχαρητήρια στον κύριο Βεζενέ. Απέχοντας από οποιοδήποτε τηλεμαϊντανιλίκι, ασκώντας σεμνά και σχετικά αθόρυβα την τέχνη του κατορθώνει να μας προσφέρει the full package, δημιουργώντας πιάτα που ξεχειλίζουν από umami γεύση.

Χάρηκα πολύ που τον είδα να βρίσκεται, όσο συχνά, μπορούσε, στη σάλα, ελέγχοντας διακριτικότατα την υποδοχή της οποίας τύγχαναν τα πιάτα του και λυπήθηκα γιατί την ώρα που φεύγαμε, λόγω αυξημένου φόρτου, δεν ήταν έξω για τον γνωρίσω, να τον ευχαριστήσω και να τον συγχαρώ προσωπικά.
Ονειρεύομαι την επόμενη φορά που θα ξαναγυρίσω στο εστιατόριό του να αφεθώ στα χέρια του και να μας σερβίρει τα πιάτα που νομίζει ο ίδιος ότι τον αντιπροσωπεύουν καλύτερα.

Όσον αφορά στις τιμές θα συμφωνήσω ότι είναι υψηλές και σαφώς δεν είναι μαγαζί για κάθε μέρα. Παρόλα αυτά θα σας πρότεινα να το βάλετε στη λίστα σας και να το επισκεφθείτε ευκαιρίας δοθείσης. Δε νομίζω να μετανοιώσετε ούτε για ένα ευρώ, από αυτά που θα πληρώσετε. Για να σας δώσω μια εικόνα το παραπάνω πλουσιότατο, όμως, τραπέζι κόστισε 240 ευρώ για τέσσερα άτομα.

Θα ήθελα, εδώ, όπως κάνουν και στην απονομή των Oscar, να μου επιτραπεί να ευχαριστήσω από καρδιάς τον αγαπητό και έμπιστο Mavtaso, του οποίου τα θερμά λόγια στην τελευταία σύναξη των μελών του ask αλλά και η ενθουσιώδης κριτική μας ώθησαν να επισκεφθούμε το εστιατόριο. Τάσο, πραγματικά, νόμιζα ότι τρώγαμε παρέα εκείνο το βράδυ. Mille merci!

20 Μάρ 2016

To VEZENE ειναι ενα εστιατοριο που ηθελα απο καιρο να επισκεφθω. Διθυραμβικες κριτικες απο φιλους και γνωστους, αρκετη διαφημιση στο διαδυκτιο και οχι μονο. Απλα γνωριζοντας εξ'αρχης οτι θα πας καπου για φαγητο και το κοστος της επισκεψης θα ξεπερασει τα 100 ευρω το ζευγαρι, οσο ναναι το καθυστερεις και λιγακι ασυναισθητα.

Το εστιατοριο το επισκεφθηκαμε 2 ατομα Τριτη βραδυ στην πρωτη ''ζωνη'', δηλαδη στις 8.15 το βραδυ με περιορισμο στο τραπεζι μεχρι τις 10.30, κατι για το οποιο ειχαμε ενημερωθει τηλεφωνικα. Γενικα το μαγαζι λειτουργει καθημερινα σε δυο ζωνες. Η μια που σας προανεφερα και η επομενη η οποια ειναι απο τις 10.30 μεχρι το κλεισιμο του κατστηματος. Η αληθεια ειναι πως απορουσα ειδικα για τις καθημερινες που αποσκοπει αυτος ο περιορισμος μιας και απεκλεια την πιθανοτητα μια καθημερινη του Φλεβαρη το μαγαζι να εχει τοσο μεγαλη πληροτητα,. Ε λοιπον διαψευστηκα πανηγυρικα. Παρα το οτι ηταν μια κρυα καθημερινη, και παρα το γεγονος οτι μιλαμε για ενα εστιατοριο πολυ ακριβο και οι δυο ζωνες γεμισαν ασφυκτικα. Τρομερη επιτυχια για τον επιχειρηματια και ανταμοιβη των κοπων του καθως και ολου του πρσωπικου φυσικα.

Εξυπηρετηση

Και μιας και πιασαμε το προσωπικο ας ξεκινησουμε την κριτικη μας με την εξυπηρετηση του καταστηματος. Απλα ολα λειτουργουν στην εντελεια. Απολυτος επαγγελματισμος σε ολα τα επιπεδα. Ευγενεια, γνωση και ταχυτητα. Στην εισοδο μας κρατησαν τα παλτα μας τα οποια και αποθηκευσαν σε εναν χωρο εκτος μαγαζιου απο οτι καταλαβα. Θα θελαμε το προσωπικο λιγο πιο χαμογελαστο σκεφτηκαμε εκεινη την στιγμη αλλα βλεποντας την πληροτητα στην συνεχεια του εστιατοριου και το ποσο αρτια εβγαινε η δουλεια, ειπαμε να μην ειμαστε και πλεονεκτες και να ψαχνουμε τι να προσαψουμε σαν κακιασμενοι. Σημαντικο το γεγονος οτι ο ιδιος ο ιδιοκτητης βρισκοταν καθ'ολη την διαρκεια της παραμονης μας στον χωρο και ειχε επιβλεψη των οσων συνεβαιναν στον χωρο. Στα αρνητικα μονο το γεγονος οτι δεν ενδιαφερθηκε ουτε αυτος αλλα ουτε και καποιος σερβιτορος να ζητησει την γνωμη μας για το πως φαγαμε, πως περασαμε και τα λοιπα τυπικα (ή μη τυπικα αναλογως τον ανθρωπο) ως ειθιστε σε αυτες τις περιπτωσεις.

Χωρος

Περνωντας στον χωρο, ισως χρειαστει να στεναχωρησουμε λιγο τους υπευθυνους του εστιατοριου. Οχι γιατι δεν μας αρεσε το μαγαζι, ισα ισα μιλαμε για ενα καλαισθητο με μοντερνο design εστιατοριο και μια τζαμαρια που εχεις πιατο το hilton. Επισης να επισημανουμε την καθαριοτητα που επικρατουσε στον χωρο στον μεγιστο βαθμο και στην αιθουσα καθως και στις τουαλετες.
Το προβλημα εντοπιζεται μονο στο χωροταξικο κομματι μιας και τα τραπεζια ειναι τοσο εκνευριστικα κοντα το ενα με το αλλο που πραγματικα δεν εχεις την δυνατοτητα να μιλησεις με την παρεα σου χωρις να σε ακουσει η διπλανη παρεα οσο διακριτικη κι αν ειναι. Παρατηρώντας τον χωρο και σε συναρτηση με τις τιμες νομιζω πως υπαρχει η δυνατοτητα για καλυτερο καταμερισμο.2-3 τραπεζακια αν βγαιναν αμεσως ο χωρος θα ανοιγε σε ολο το μαγαζι. Επειδη αυτα τα 2-3 τραπεζακια μπορει να αποφερουν κερδη στην επιχειρηση που εμεις δεν μπορουμε να φανταστουμε δεν θα θελα να κανω υποδειξεις, απλα σαν πελατης κι εγω που αφηνω ενα διολου ευκαταφρονητο ποσο θα θελα λιγο την ανεση μου σε ενα τοσο καλο εστιατοριο.

Φαγητο

Στο σημαντικοτερο κομματι τωρα, δεν θα υπαρξουν πολλα να πουμε και οι κριτικες ειναι ασημαντες μιας και οτι δοκιμασαμε μας αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις. Ειναι αυτο που λεμε τα λογια περισσευουν!

πιο συγκεκριμενα επιλεξαμε τα παρακατω:

-Σαλατα σπανακι με καρυδι, ανθοτυρο και και πρασινο μηλο, μια χαρα αλλα μικρη σε ποσοτητα για τα 13,5 ευρω που κοστιζε

-Πιτα με καπνιστο μετσοβονε, καραμελωμενο κρεμμυδι και ελαιολαδο στα 9,5 ευρω. Στην ουσια ειναι σαν πιτσα, γευστικοτατο πιατο.

-Truffle fries, μεγαλη ποσοστητα απο πατατες στην μορφη τσιπς με λαδι τρουφας απο πανω να ταιριζει απολυτα, ερχεται και σε ωραιο σκευος.

Στα λεγομενα κυριως τωρα

-Γιουβετσι με νιοκο Λευκαδας. πραγματικο εκπληκτικο... με γραβιερα Μετσοβου και Ματζουρανα. Δεν περιμενα ποτε πως ενα απλο γιουβετσι μαγειρευτο θα μπορουσε να εχει τετοιο αποτελεσμα. τιμη τσουχτερη βεβαια στα 19,50 ευρω

-Στο θεμα του κρεατος τωρα απο οτι φαινεται το εχουν ψαξει πολυ το θεμα και η εμπειρια εχει περασει και στο προσωπικο, μιας και οι σερβιτοροι εχουν τις γνωσεις να σε ενημερωσουν καθως και να σου λυσουν οποιαδηποτε απορια.
Επιλεξαμε το κομματο skirt, λεπτο διαφραγμα. Επειδη εχει τυχει και εχω ξαναδοκιμασει σε 2-3 ακομα μαγαζια κρεατος το συγκεκριμενο κομματι, δεν ειχε καμια σχεση με το συγκεκριμενο. Τελειο πιατο πραγματικο και ψημενο mediun οπως ζητηθηκε. απλα συγχαρητηρια σε ολους. Στα 29 ευρω αλλα τα αξιζε χωρις δισταγμο

Σαν επιδορπιο δοκιμασαμε το choco caraibe, σοκαλατενιο γλυκο οπως ακουγεται με μια μπαλα παγωτο dulcey-pecan. μια χαρα αν και ειχαμε ηδη χορτασει και δεν το καταφεραμε. τιμη στα 11 ευρω.

Αξιζει τα λεφτα του

Για τα παραπανω συμπεριλαμβανομενης μια φιαλης λευκου κρασιου(δυστυχως δεν συγκρατησα το ονομα) το οποιο κοστιζε αν θυμαμαι καλα 35 ευρω και ηταν εξαιρετικο(υπαρχει μεγαλη και ιδιαιτερη wine list) ο λογαριασμος εφτασε τα 135 ευρω. Μιλαμε για πραγματικα μεγαλο νουμερο μιας και φτανει τα 50 ευρω το ατομο χωρις τα ποτα. Το φαγητο ηταν πραγματικα εξαιρετικο οποτε δεν μπορει καποιος να παραπονεθει, ειδικα απο την στιγμη που γνωριζει εκ των προτερων οτι " ετσι εχουν τα πραγματα". Παντα σε τετοιες τιμες θεωρουμε σαν πελατες οτι υπαρχει η δυνατοτητα για καποια μειωση, ισως και να μην υπαρχει για να παραμεινει η ποιοτητα τετοια. Για κατι που δεν γνωριζω δεν θα εκφρασω αποψη και θα μεινω στο γεγονος οτι εμεινα απολυτα ευχαριστημενος απο την γευστικη εμπειρια της συγκεκριμενης βραδιας! Στα πλυν οτι δεν κεραστηκαμε ουτε ενα λικερ.

Φυσικα και προτεινεται ή μαλλον επιβαλλεται να βαλετε το vezene στην λιστα σας εστω για μια φορα, αρκει να μην εχετε να πειτε μυστικα... ετσι για να πεταξουμε και την κακιουλα μας χαριτολογώντας παντα!

04 Μαι 2017

Να ξεκινήσω απ την εξυπηρέτηση που ηταν παρα πολυ καλή καθ ολη τη διαρκεια του δειπνου. ο Χωρος ωραιος, προσεγμένος, μεχρι εκει, δεν εχει κατι το ιδιαιτερο να του προσαψεις.

Παμε στα του φαγητού που ειναι για μένα το σημαντικότερο.

θα πω οτι παρα πολυ καιρο ηθελα να δοκιμάσω τα πιάτα του κυρίου Βεζενέ και κυρίως το κρέας του, χωρις να δοκιμάσω το ειχα διαφημίσει σε παρα πολλους φιλους και γνωστους αλλα δυστυχώς στην πρώτη μου δοκιμή με απογοήτευσε.

Σαλάτα με τοματίνια αδιάφορη και άγευστη. Πράσινη σαλάτα υπήρχε μονο μια επιλογή αλλα δυστυχώς επειδή δε τρώω το πατζάρι αναγκαστικά επιλέξαμε τα τοματίνια.

Δυστυχώς ειχα μείνει στο παλαιότερο μενού που υπήρχαν περισσότερες επιλογές σε μοσχαρίσιο κρέας, ηλπιζα να βρω να δοκιμάσω κατι σε Wagyu που υπήρχε 1 χρόνο πριν. Για κρέας ειχε 3 επιλογές, 2 εξαιρετικές στο μάτι κοπές ανω των 100 ημερών σιτεμένες περιπου 1 κιλού, επειδη ηταν πριν ενα μηνα δε θυμαμαι ακριβώς τις ημέρες και σαν τρίτη επιλογη ειχε Onglet.

Επειδή απο τα 2 ατομα που πήγαμε μόνο εγω θα ετρωγα κρέας με αφησε δυστυχισμένο με μια μόνο επιλογή, Onglet το οποίο και παρήγγειλα.

Ζητήθηκε μέτρια ψημένο οπως και ήρθε με Baby πατάτες και κάποια λαχανικά. Το κρεας ναι μεν ηταν σωστά ψημένο, πολυ ζουμερό και μαλακό αλλα στο θέμα γεύσης με αφησε αδιάφορο, περιμενα ισως πολλα απο ενα τέτοιο κομμάτι. Η αληθεια ειναι οτι θα ήθελα να υπαρχουν περισσότερες επιλογές στον κατάλογο οπως υπήρχαν και παλαιότερα, εκτος τον κοπών του 1 κιλού που δεν ειναι για 1 ατομο.

Oi baby πατάτες και αυτές ηταν σχετικά αδιάφορες, δεν ηταν ούτε πολυ βουτυράτες ουτε ειχαν κάποια ιδιαίτερη γεύση, θα περίμενα απο ενα τέτοιο εστιατόριο καποια παιχνιδιάρικη γευση ακομα και στο συνοδευτικό του πιάτου.

Μπορώ να πω οτι η αποκάλυψη σε θέμα γεύσης και στο μονο που πέσαμε μέσα σαν επιλογή ηταν το γιουβέτσι, ηταν εξαιρετικό απ ολες τις απόψεις. Αρεσε πολυ στη συνοδό μου και το τιμησα και εγω, αξίζει σιγουρα μια δοκιμή.

Την τιμή δε θα την σχολιάσω, οποιος παει ξερει τι θα πληρώσει και τι οχι, απογοητεύτηκα απο το κρέας και ελπιζω αν ξανααλλαξει το μενού το χειμώνα και εχει περισσότερες επιλογές να το επισκεφτώ και να το ευχαριστηθώ.

27 Μάρ 2017

Στο συγκεκριμένο εστιατόριο βρεθήκαμε πέρσι το φθινόπωρο, τυχαία καθώς βρισκόμασταν στην περιοχή και ψάχναμε ένα καλό εστιατόριο να δειπνήσουμε (4 άτομα).

Λάθος, ω τι λάθος... Πρόκειται για ένα εστιατόριο με θέα το Χίλτον, σε μία όμορφη πλατεία σε πολύ καλό σημείο της πόλης. Ο χώρος δεν έχει κάτι το αξιοσημείωτο, το σέρβις ρομποτικό. Διαβάζω σε προηγούμενες κριτικές ότι τους έτυχε αγέλαστο σέρβις, σε εμάς ήταν ακριβώς το αντίθετο. Σε κουραστικό μάλιστα βαθμό, μας φάνηκε τελείως ψεύτικο και είχαμε την εντύπωση ότι μας σερβίρει ένα ανδροειδές βγαλμένο από ταινία επιστημονικής φαντασίας.

Οι γεύσεις ήταν ικανοποιητικές, επιλέξαμε μεταξύ άλλων τις πιτσέτες, το τραχανότο με το αρνί (18 ευρώ για ένα μπολ τραχανά και 2 κομμάτια αρνί), το γεμιστό (γράφω το, διότι ήταν ένα κι έρημο μέσα στο x-large πιάτο, για κλάματα).

Τα πάντα στη λίστα είναι υπερτιμημένα, τα κρασιά απλησίαστα, με άλλα λόγια πανάκριβα και καθόλου δικαιολογημένα. Με αποκορύφωμα τα 2 ευρώ για τα ψωμάκια για ''καλωσόρισμα'' μόλις καθίσαμε. Και να προσθέσω δεν μας προσέφεραν ούτε μία μαστίχα. Στην Ελλάδα. Τραγικό.

Απευθύνεται κυρίως σε τουρίστες (λόγω ξενοδοχείων στα πέριξ, οι μισοί πελάτες ήταν ξένοι) ή σε ανθρώπους που νομίζουν ότι επειδή κάτι είναι ακριβό, ε θα πρέπει είναι και καλό.

Εν κατακλείδι: την ίδια ακριβώς ποιότητα μπορεί κανείς να απολαύσει σε πληθώρα άλλων εστιατορίων με τα μισά ακριβώς χρήματα. Δεν έχει κανένα νόημα η επιλογή του.

19 Ιαν 2017

Θα ξεκινήσω κλέβοντας μια φράση ενός Κυρίου που σχολίασε ως εξής....
Αναλόγως τα βιώματα κ τις εμπειρίες του καθενός.
Το οποίο βέβαια αν το καλοσκεφτείς και αυτό σχετικό είναι αφού όπως μας έλεγε και επέμενε μια καθηγήτρια στο γυμνάσιο, δεν υπάρχει προσωπική άποψη, το ωραίο είναι ωραίο και το άσχημο άσχημο, τέλος έτσι απλά. Το οποίο αν το καλοσκεφτείς "και αυτό" έχει σαφέστατα μια δόση ορθολογισμού κ μάλιστα μεγάλη.

Πάμε τώρα, χώρος συμπαθητικός με τραπέζια 5 πόντους απόσταση μεταξύ τους. Ξέρω έχει χιλιοειπωθεί αλλά είναι σοβαρός λόγος να μην ξαναέρθεις στο μαγαζί.
Μουσική άχρωμη με Λάθος ένταση έχοντας σαν αποτέλεσμα να υπερνικά η βαβούρα.

Εξυπηρέτηση συμπαθητική αλλά άκρως επιτηδευμένη. Μας ρώτησαν στο μέσο του γεύματος αν μας άρεσαν τα μέχρι στιγμής πιάτα κ επειδή ένα από αυτά δεν μας άρεςε προσπάθησαν να "μας πείσουν" ότι δεν είναι η κλασική κρέατοςουπα η οποία ενδεχόμενος να περιμέναμε αλλά επειδή βράζει το κόκκαλο είναι ζουμί από μεδούλι κλπ. ΔΕΝ μας άρεσε τέλος.

Φαγητό ξεκινάμε.
Δυο χτένια εξαιρετικά σκέτη θάλασσα, εξαιρετική κ η τιμη τους 16 €!!!!!
Κρέατοσουπα, όντως όχι όπως την περιμένεις αλλά με γεύση κ επίγευση που ΔΕΝ έτσι απλά.
Κους κους με καπνιστό Χέλι Εξαιρετικό αλλά η ποσότητα για γέλια.
Τάρταρ μοσχάρι παστίτσιο, Εξαιρετικό και θεϊκό μαζί, η ποσότητα για γέλια κ η τιμή 22€.
Πίτα με καπνιστή μουτσαρελα, οκ πολύ ωραίο νορμαλ ποσότητα σαν ένα μεγάλο πεϊνιρλί.
Κριθαράκι με νιοκι Λευκάδας, συμπαθητικό, πολύ κακό για το τίποτα.
Ένα μπουκάλι κρασί 40€.

Σύνολο 155€.

Εντυπώσεις ανάμεικτες τείνοντας περισσότερο προς το Όχι δεν ξαναδοκιμαζουμε. Εν το μεταξύ Τρίτη βράδυ κ το μαγαζί γεμάτο.
Ο λόγος... πρέπει να ανοίξει ο χώρος, διότι σου δείχνει την αίσθηση να βγάλουμε όσο πιο πολλά χρήματα μπορούμε κ ας μην χωράμε, οι μερίδες σε σχέση με τις τιμές είναι μικρές, και το προσωπικό να μην φέρεται σαν ρομπότ αλλά να είναι πιο χαλαροεγκαρδιο ;)

Βρασίδα 11, περιοχή Χίλτον

210 7232002