VEZENĖ

210 7232002

Δευτέρα έως Σάββατο: 19:00 έως 01:00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Δέχεται πιστωτική κάρτα

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Το εστιατόριο Vezené είναι ένα μοντέρνο μπιστρό με κουζίνα εμπνευσμένη από την Ελλάδα και τη Μεσόγειο. Χρησιμοποιεί ξυλόφουρνο και φωτιά και αναδεικνύει τη γεύση του κρέατος μέσα από την ξηρή ωρίμανση και πολλές διαφορετικές κοπές. Το Vezené εστιάζει στο βοδινό και τα θαλασσινά και προμηθεύεται τις πρώτες ύλες του από βιώσιμες καλλιέργειες και φάρμες που σέβονται το περιβάλλον και ακολουθούν "ηθικές" μεθόδους διαχείρισης. Το Vezené βρίσκεται στην καρδιά της Αθήνας, δίπλα στο Hilton και το Δάσος των Ιλισίων.

Μοντέρνα κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Θα ξεκινήσω αντίστροφα και θα πω.... ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΒΕΖΕΝΕ ???

Πολύ θα ήθελα να γράψω μια άριστη κριτική αλλά δυστυχώς θα επικεντρωθώ στα κακώς κείμενα κατά την άποψή μου, που για εμένα ήταν αρκετά εμφανή.

Η πρώτη ερώτηση είναι: Μπορεί ένα καλό δείπνο να "κερδίσει" τις εντυπώσεις όταν όλα τα υπόλοιπα χωλαίνουν;

Η δική μου απάντηση είναι: Υπό προϋποθέσεις...

Ας τα πάρουμε ένα-ένα τα πράγματα γιατί δυστυχώς θα διαφωνήσω με αρκετούς από τους αγαπητούς φίλους του σάιτ. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι μομφή, περισσότερο όμως κλίνω με την tetti και την PP Tina.

Έχουμε και λέμε...

Συνάντηση στο Σούμα Κολοκύθι, κάποια στιγμή μιλάω με το PONTIKI και της λέω:

Δεν έχεις επισκεφθεί ούτε εσύ το VEZENE, μήπως θα ήθελες κάποια στιγμή να πάμε παρέα;;;Έχουν γράψει σχεδόν όλα τα μεγάλα ονόματα και χαρακτηριστικά θυμάμαι τον Mavtaso και τη Τzia. Mήπως ήρθε και η δική μας η σειρά;;;

Η απάντηση ήταν να το κοιτάξουμε το θέμα.

Περνάνε 5-6 μέρες και επιστρέφει η μητέρα μου από ταξίδι στο Βιετνάμ. Άμεση επίσκεψη στο κοντινό Ταξιδεύοντας για εντυπώσεις και κουβέντα. Κάπου μεταξύ φιλέτου μυλοκοπιού και συμιακής γαριδούλας μου λέει τη φράση:

" Όλα στη ζωή έχουν κάποιο τίμημα. Άλλος έχει χόμπι τα ταξίδια, άλλος έχει τον αθλητισμό, άλλος τα μπαράκια. Το θέμα είναι να ζεις τη ζωή σου και να ευχαριστιέσαι αυτό που κάνεις. Οι εμπειρίες ζωής δεν αποτιμώνται με χρήματα. "

Εκεί μου ξεφούρνισε ότι θέλει να πάει και στο Μεξικό, δεν έχει γυρίσει ακόμη όλον τον κόσμο. Μωρέ μπράβο λέω, χαράς το κουράγιο της.

Συνεννοούμαι με το PONTIKI και ναι λοιπόν, Σάββατο 7/11/2015 κάνουμε την επίσκεψη μας στο VEZENE.

Να σημειώσω εδώ πως πραγματικά αισθάνομαι περίεργα που γράφω αυτή την κριτική γιατί θα τονίσω τα αρνητικά σημεία της εμπειρίας μας που δυστυχώς επισκιάζουν τα όποια θετικά στοιχεία.

Όπως γνωρίζετε το κατάστημα λειτουργεί με 2 βάρδιες. Η μία είναι 20.00 ως 22.30 και η δεύτερη 22.45 ως όσο πάει. Το τέταρτο λογικά μεσολαβεί για να ετοιμαστεί και να καθαριστεί το τραπέζι. Όλα ωραία και καλά.

Καθώς λοιπόν αργούμε (9 λεπτά μετρημένα) και η ώρα είναι 22.54, δέχομαι τηλεφώνημα πως οι φίλες ήταν ήδη στο μαγαζί και να μην βιαστούμε γιατί κάθονται στο μπαρ ώσπου να ετοιμαστεί το τραπέζι. Μετά από 2 λεπτά φτάνουμε κι εμείς. Τελικά γύρω στις 23.05 καθόμαστε στο τραπέζι. Αισθανθήκαμε άβολα καθώς περιμέναμε πάνω από το κεφάλι άλλων πελατών, οι μόνοι που είμασταν στην αναμονή. Καθόμαστε στο τραπέζι.

Σημειώνω εδώ πως στο τηλεφώνημα του PONTIKIOU είχαμε ζητήσει αν είναι δυνατόν ένα προνομιακό τραπέζι. Η απάντηση ήταν πως όλα τα τραπέζια ήταν καλά. ΔΙΑΦΩΝΗΣΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ. Οι λόγοι είναι οι εξής:

1) Η σάλα είναι αρκετά μικρής χωρητικότητας, πιθανότατα μπορεί να φιλοξενήσει 60-80 άτομα. Τα τραπέζια είναι υπερβολικά κοντά το ένα με το άλλο. Οι διπλανοί μας είχαν "αφήσει" τα μάτια τους και τα αφτιά τους στο τραπέζι μας, όπως χιουμοριστικά αναφέραμε. Σχεδόν το αναφέραμε ευθέως μπροστά τους.

2) Η μουσική ενώ είναι χαλαρού ύφους, ήταν σχετικά δυνατά για τα δικά μου στάνταρ, κάποιες στιγμές δεν μπορούσα να ακούσω την παρέα, ούτε την παρουσίαση των κοπών στο τραπέζι μας.

3) Πλην των μπροστινών τραπεζιών που ας πούμε είχαν θέα στο παρκάκι και έβλεπαν Hilton, τα άλλα δεν είχαν τίποτα άλλο να αποδείξουν. Παιδιά δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει αλλά το μαγαζί είναι στο υπερυψωμένο ισόγειο μιας παλαιάς πολυκατοικίας.

Συνεχίζω με την τουαλέτα που αν θυμάμαι καλά μόνο η φίλη PP Tina έχει αναφέρει.

Μόνο μία (1) τουαλέτα και αυτή κοινή;;;Σε χωρητικότητα τουλάχιστον 60 ατόμων;

Αυτό δεν γίνεται ούτε σε συνοικιακά σουβλατζίδικα. Καθαρή και με τις πετσετούλες της αλλά ΜΟΝΟ ΜΙΑ ;;;

Ακόμα και όταν άδειασε το μαγαζί και είχαν μείνει 3 παρέες, κοιτούσαμε διακριτικά αν η κοπέλα της άλλης παρέας βγήκε από αυτή για να πάμε με τη σειρά εμείς.

Πληρώνεις τουλάχιστον 30 ευρώ (στην πραγματικότητα αρκετά παραπάνω) και δεν έχεις ένα τραπεζομάντηλο αλλά σουπλά... και τα καθαρίζεις με το βετέξ αντί να τα αλλάξεις. ΟΚ δεν ήταν χάρτινα...

Για την εξυπηρέτηση τώρα. ΟΚ καταρτισμένο το προσωπικό. Αλλά ένα χαμόγελο?Ευγενικό και πρόθυμο όπως προστάζουν οι τιμές του καταστήματος αλλά μάλλον πέσαμε σε δύσκολη βραδιά. Πέσανε 2-3 φορές τα κουτάλια-πηρούνια όταν τα μετέφεραν, η μια σερβιτόρα σκόνταψε και έπεσε στο τραπέζι μας, ευτυχώς κρατήθηκε και δεν έπεσε και στα ποτήρια μας λόγω ολισθηρού πατώματος. Δεν το λέω με δόση κακίας, όντως ήταν η κακιά στιγμή.

Όμως από τις αναλύσεις των λογαριασμών, λογικά το κατάστημα θα έχει μια εικόνα του τραπεζιού για την κατά κεφαλήν χρέωση.

Καθόμαστε 20 λεπτά αργότερα στο τραπέζι, με τη σημείωση πως είμασταν οι μοναδικοί πελάτες που περιμέναμε. Το περνάμε στο ντούκου, πήγαμε να διασκεδάσουμε και όχι να τσαντιστούμε. Χρεώνεις το ψωμί 10 ευρώ στα 4 άτομα, σημειώστε όμως πως αναφέρεται στον κατάλογο και σε ρωτάνε.

Στο τέλος ούτε ένα σφηνάκι χωνευτικό, ένα λιμοντσέλο.... κάτι ρε αδερφέ...

Στα θετικά η έκδοση ΝΟΜΙΜΗΣ απόδειξης, η αφθονία σε νερό βρύσης (με την υποσημείωση ότι ερωτηθήκαμε αν θέλουμε ανθρακούχο ή κανονικό και μόλις είπαμε κανονικό ακούστηκε το κλακ από το εμφιαλωμένο, τελικά χωρίς προβλήματα ήρθε βρύσης). Σημειώνω στα θετικά πως δεν έγινε προσπάθεια να μας "πουλήσουν" κάποιο κρασί ή ποτό, από την ομολογουμένως πολύ ενδιαφέρουσα και αρκετά ευπαρουσίαστη κάρτα τους που θυμίζει κάτι από μαγαζιά που (λογικά) βρίσκονται σε μητροπόλεις παγκοσμίως (πχ Νέα Υόρκη, Λονδίνο κλπ).

Πάμε στα του φαγητού. Ο κατάλογος είναι όντως με πολλές θελκτικές επιλογές και σχεδόν για όλα τα γούστα. Οι πρώτες ύλες επίσης φάνηκαν αρκετά ποιοτικές. Αυτό όμως φτάνει;;

Στην προκειμένη περίπτωση ΟΧΙ. Τη βραδιά έσωσε η καλή παρέα, το φαγητό πέρασε σε δεύτερη μοίρα, αφού επισκιάστηκε από άλλα πράγματα. Όταν σε ένα τέτοιο κατάστημα δεν χαλαρώνεις αλλά σχολιάζεις τα κακώς κείμενα, τότε τι να πεις, κάπου χάσαμε τη μπάλα.

Nα αναγνωρίσω πως η κοπέλα που μας έπαιρνε την παραγγελία, μας έδωσε τον χρόνο μας. Από εκεί και πέρα ξεκινάμε. Truffle fries... τέλος, δεν προλάβαμε, εξαντλήθηκαν.

- Ποικιλία από ψωμάκια στα 10 ευρώ/4 άτομα. Αναγράφονται στον κατάλογο. Έρχονται σε χαρτοσακούλα μαζί με ένα ντιπάκι, σε σκεύος με λαβή (αν δεν παρατηρήσετε τη λαβή από μακριά, μοιάζει σαν τασάκι). Νόστιμα και το ντιπάκι αγελαδινό, αναλόγως την παραγγελία σας, θα βοηθήσουν να ξεγελάσετε στην αρχή την πείνα σας.

- Πίτες:

1) Μελιτζάνα-καπνιστό μετσοβόνε, ανθότυρο, καραμελωμένο κρεμμύδι και ελαιόλαδο στα 9.5 ευρώ.

2) Αυγό Μπράλου, σομπρασάδα (είδος αλλαντικού), ανθότυρο, βασιλικός στα 13.5 ευρώ.

Κομμένες σε 5 κομματάκια, σχήμα ορθογώνιο. Ποσότητα στα 4 άτομα απλώς για να δοκιμάσεις. Από εκεί και πέρα, νόστιμες και χειροποίητες (σαν) πίτσες, αμφιβάλλω όμως ότι σε ένα καλό ιταλικό πως δεν υπάρχουν παρόμοιο στυλ, πιο οικονομικό και χορταστικό.

- Αρνάκι Μεγανησίου. Ξινός τραχανάς, καπνιστός ζωμός αρνιού και φρέσκο κρεμμυδάκι στα 18.5 ευρώ.

- Γιουβέτσι με νιόκο Λευκάδας, γραβιέρα Μετσόβου, βοδινή ουρά και ματζουράνα στα 19.5 ευρώ.

Θα συμφωνήσω με τη φίλη Tzia που μου είπε στην τελευταία συνάντηση πως σε επόμενη επίσκεψη της στο Βεζενέ, θα πιάσει τον σεφ και θα του δώσει λίστα με φαγητά που δεν είναι στα γούστα της για να της τα ετοιμάσει με τη δική του πινελιά για να της αρέσουν.

Πλούσια, βαθιά γεύση για εμένα που επίσης δεν είναι στα γούστα μου. Προσωπικά μου θύμησαν χωριάτικες γεύσεις (με την καλή έννοια). Ποσότητα όχι και για χόρταση. Τιμή τσιμπημένη θαρρώ.

- Μπέργκερ στα 24 ευρώ. Ποσότητα σχετικά μικρή, τα συνοδευτικά πατάτες τηγανιτές και πρασινάδα "γέμιζαν" το πιάτο. Το μπιφτέκι είχε αποδομημένη σύνθεση, το ψωμάκι μπριός γευστικό. Δεν άρεσε, κυρίως το μπιφτέκι, καμία σχέση με τα συνηθισμένα.

- Onglet (διάφραγμα) στα 28 ευρώ. Το ζητήσαμε medium well, εμένα προσωπικά μου άρεσε αρκετά, η υπόλοιπη παρέα ζήτησε να ψηθεί λίγο ακόμα. Η ποιότητα άριστη, τα συνοδευτικά ήταν μπρόκολο, κολοκύθι και baby πατατούλες. Οι πατατούλες χωρίς κάποιο μυρωδικό, άχρωμες (αν είχαν πχ δεντρολίβανο θα ήταν αρκετά γευστικές).

Για το τέλος... Ari's deal closer στα 35 ευρώ. Συμφωνώ με τον Τάσο που μου είχε πει πως άσχετα με το τι λέει ο κατάλογος (για μίνιμουμ 4 άτομα), χρειάζονται 8 άτομα για να το καταφέρουν.

Παγωτό βανίλιας Μαδαγασκάρης, τάρτα πικρής σοκολάτας, macadamia nuts, νιφάδες τζαντούγια και καραμέλα butterscotch και fudge στα 35 ευρώ.

Έρχεται μια ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ παγωτού καρφωμένη με ένα κουζινομάχαιρο, πιο χορταστική πεθαίνεις. Ο συνδυασμός με την καραμέλα είναι εθιστικός για τους λάτρεις του είδους. Πόσο καλύτερος θα ήταν και με σοκολάτα γάλακτος;

Εδώ θα μπορούσε να υπάρχουν 2 μεγέθη, ένα πχ για 4 άτομα στα 20 ευρώ και ένα για 8 στα 35, όπως είναι δηλαδή.

Σύνολο στα 158 ευρώ.

Και έρχομαι στον επίλογο...

Δεν έχω κανένα πρόγραμμα να πληρώσω κάτι παραπάνω. Φεράρι δύσκολα θα αποκτήσω στη ζωή μου, όμως δείπνο σε ένα πολύ καλό εστιατόριο μπορώ να πληρώσω.

Από εκεί και πέρα νομίζω πως αν το κρίνεις πολύ διεξοδικά, και αυτό συνέβει λόγω των άψογων και καλογραμμένων κριτικών, θα βρεις και την παραμικρή λεπτομέρεια. Αυτό γίνεται λόγω των προσδοκιών που δημιουργούνται.

Για όλους τους παραπάνω λόγους που ανέφερα ΔΕΝ ικανοποιήθηκα αρκετά. Σίγουρα μιλάμε για ποιοτικές πρώτες ύλες αλλά το κόστος για ΟΛΗ την εμπειρία νομίζω πως είναι υπερτιμημένο.

Διαφορετικές προσδοκίες έχεις όταν δίνεις 15 ευρώ/άτομο, διαφορετικές στα 25 και διαφορετικές στα 40.

Η παρέα είπε κάτι πολύ σωστό στο τραπέζι....

Αναλόγως τα βιώματα και τις εμπειρίες του καθενός...

Μοντέρνα κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Βγαίνοντας από το Vezene εκείνο το βράδυ, συμφωνήσαμε με τον φίλο Vageli οι κριτικές μας να γραφτούν ταυτόχρονα και να σταλούν ίδια μέρα, έτσι ώστε να δούμε αν συμπίπτουν οι απόψεις και η βαθμολογία μας. Πράγμα βεβαίως που ήταν ξεκάθαρο από τις αντιδράσεις και τις συζητήσεις μας κατά την διάρκεια του δείπνου.

Επειδή όμως δεν με αντιπροσωπεύει η ανάρτηση μαζικών κριτικών εβδομαδιαίως, παρέβλεψα την άτυπη συμφωνία μας. Έτσι παρότι η κριτική γράφτηκε άμεσα, περίμενε την σειρά της στο στικάκι μου. Τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά... πλήρης ταύτιση απόψεων ακόμα και σε ατόφιες φράσεις!

Πράγματι το Vezene είναι για λίγους…

Και σίγουρα εγώ, δεν είμαι μέσα σε αυτούς. Όχι γιατί δεν μπορώ έστω μια φορά στο τόσο, να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου ή σε έναν δικό μου άνθρωπο και να διαθέσω ένα αξιοσέβαστο ποσόν ώστε ν’ απολαύσω μια ξεχωριστή, πρωτότυπη και ενδιαφέρουσα γαστρονομική εμπειρία.

Απλούστατα όμως γιατί μέσα σε αυτή την ξεχωριστή εμπειρία -όπως εγώ την αντιλαμβάνομαι- είναι ανεπίτρεπτο να συμπεριλαμβάνονται τα εξής κάτωθι:

1. Τραπεζοκαθίσματα σε τόσο πυκνή διάταξη που σε κάνουν όχι απλά να αισθάνεσαι άβολα, αλλά σε φτάνει σε σημείο εκνευρισμού καθώς το διπλανό (κρυόπλαστο) ζευγάρι, που δεν έχει κάτι ενδιαφέρον να πει μεταξύ του, έχει εναποθέσει όλα τα οπτικοακουστικά όργανά του στο τραπέζι μας! Φανταστείτε ότι η κυρία κάποια στιγμή χαμογέλασε σε κάποιο από τα σχόλιά μας, λες και ήμασταν στην ίδια παρέα. Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Ο!!!

2. Η οχλαγωγία δε; Ανυπόφορη. Τόση, που δεν μπορείς να συνεννοηθείς ούτε με τους σερβιτόρους, ούτε με την παρέα σου. Κι επειδή βγάζω το καπέλο στον κο Βεζενέ για τον ευγενέστατο τρόπο με τον οποίο απαντάει μέχρι στιγμής σε όλες ανεξαιρέτως τις κριτικές, πράγμα που μόνο αδιαφορία δεν δείχνει από μέρους του, και προφανώς κάποια στιγμή που θα έχει χρόνο θ’ απαντήσει και στα δικά μου σχόλια, θα ήθελα ν’ ακούσω ένα πιο βάσιμο επιχείρημα όσον αφορά στην βαβούρα και το στρίμωγμα κι όχι να κάνει αναγωγή της οχλοβοής σε…ζωντάνια, ζεστασιά και στοιχείο το οποίο χαρακτηρίζει τα bistro, γιατί νομίζω ότι δεν έχει καμία βάση κάτι τέτοιο.

Ένας χώρος σχετικά μικρός, λιτός, με χαμηλό φωτισμό, σε σκούρους τόνους, που το πιο προνομιακό τραπέζι του βλέπει ένα σκοτεινό παρκάκι και απέναντι το πλαϊνό μέρος του Ηilton. Μάλιστα όταν εξήγησα στην ευγενική κυρία με την οποία μίλησα ότι θα έρθουμε πρώτη φορά και δεν ξέρουμε τον χώρο, κι αν μπορούσε να μας έβαζε σε ένα καλό τραπέζι, μου απάντησε ότι όλα τα τραπέζια είναι εξίσου ωραία (?). Τουαλέτα κοινή!!! Όταν χρειάστηκε να την χρησιμοποιήσω είχε αναμονή τριών ατόμων…οπότε το ξανασκέφτηκα και συνειδητοποίησα ότι τελικά…ήθελα να πλύνω μόνο τα χέρια μου…!!! Προσωπικά τίποτα από τα παραπάνω δεν θα με έκανε να βάλω 4 σε έναν τέτοιο χώρο.

3. Αναμονή για κράτηση που έχει γίνει προ τριών ημερών για την “δεύτερη βάρδια” πράγμα που επίσης θεωρώ απαράδεκτο καθώς μου θυμίζει συσσίτιο. Εδώ σημειώνω ότι η πρώτη βάρδια αποχωρεί 22:30 και η δεύτερη έρχεται στις 22:45. Άρα το service του εστιατορίου έχει μπροστά του ένα τέταρτο να ετοιμάσει το τραπέζι μας. Εμείς φτάνουμε με ήδη δέκα λεπτά καθυστέρηση και καθόμαστε στο τραπέζι μας μετά από άλλα δέκα λεπτά. Συνεπώς είτε τους πήρε συνολικά 35 λεπτά να ετοιμάσουν το τραπέζι μας, είτε άργησε να φύγει η προηγούμενη βάρδια. Αυτό όμως είναι κάτι που δεν με αφορά. Και ιδίως με την λογική που λειτουργεί το εστιατόριο, δεν θα αποτελούσε δικαιολογία ακόμα κι αν περιμέναμε μόνο για ένα λεπτό κατά την ταπεινή μου άποψη.

Καθ’ όλη δε την διάρκεια που περιμέναμε, υπήρχε ένα τραπέζι που περίμενε την παρέα του άδειο αλλά προφανώς ήταν κρατημένο για συγκεκριμένους πελάτες, οι οποίοι παρότι ήρθαν αργότερα από εμάς, εξυπηρετήθηκαν πρώτοι. Ποιος ξέρει; Μάλλον θα ήταν από αυτούς τους “λίγους” που ανέφερα παραπάνω.

4. Εξυπηρέτηση ΑΓΕΛΑΣΤΗ και εντελώς διεκπαιρεωτική, μιλώντας πάντα για το δικό μας τραπέζι. Η κοπέλα μέσα στον χαμό περιέγραφε τις κοπές, concept που όσο εντυπωσιακό κι αν ακούγεται, υπό αυτές τις συνθήκες χάνει όλη την μαγεία του.

Το γεγονός δε, ότι κάθε φορά που το ποτήρι με το νερό μας έφτανε κάτω από τη μέση ερχόταν κάποιος και το γέμιζε, προσωπικά δεν μου χρησιμεύει σε κάτι πραγματικά. Ούτε είναι στοιχείο το οποίο προσθέτει πόντους σε αυτή την κατηγορία για μένα. Το χαμόγελο και η ζεστασιά που εκπέμπει το άτομο που εξυπηρετεί προσθέτει πολλά… και αυτό έλειψε!

Επίσης παρέλειψε να μας ρωτήσει όπως διάβασα σε άλλες κριτικές αν θέλαμε νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης. Οπότε και έφερε εμφιαλωμένο που το άνοιξε πριν προλάβουμε να το διευκρινίσουμε εμείς. Όμως δεν έφερε αντίρρηση στο να το αντικαταστήσει άμεσα κι αυτό είναι πολύ θετικό και ασυνήθιστο για το στυλ του εστιατορίου.

5. Φαγητό με άνισα γευστικά αποτελέσματα τουλάχιστον στις επιλογές που κάναμε εμείς.

Αναλυτικά:

- Ψωμάκι 2 ειδών φρέσκο και νόστιμο, με ένα βουτυράτο ντιπ που το βρήκα εντελώς αδιάφορο χ 2,50€ κατά άτομο!

Σε κριτική πολύ καλής φίλης το καλοκαίρι με παρέα 8 ατόμων σε συνοικιακό ψαρομάγαζο σχολιάστηκε άκρως αρνητικά η ταρίφα για το ψωμί στα 9,60. Κι εγώ όταν το διάβασα το βρήκα μεγάλη αισχροκέρδεια. Εδώ, γιατί άραγε το θεωρούν όλοι δεδομένο και αποδεκτό;;;

Κατηγορία Ζύμες-Πίτες-Ξυλόφουρνος

- Πίτα (τύπου πίτσα) με μελιτζάνα, καπνιστό μετσοβόνε, ανθότυρο, καραμελωμένο κρεμμύδι και ελαιόλαδο χ 9.50€. Πολύ ωραία ζύμη, εξαιρετική γεύση των υλικών.

- Πίτα με αυγό Μπράλου, σομπρασάδα (αλλαντικό), ανθότυρο και βασιλικό στα 13,50 € συμπαθητική αλλά μέχρι εκεί. Επίσης να πω ότι δε μπορώ να έχω πλήρη άποψη καθώς στο κομμάτι μου, δεν έτυχε αυγό.

Κατηγορία To Feast

- Αρνάκι Μεγανησίου με ξινό τραχανά, καπνιστός ζωμός αρνιού και φρέσκο κρεμμυδάκι χ 18,50 €. Εξαιρετικό πιάτο, σε εξαιρετικά λίγη ποσότητα.

- Γιουβέτσι με νιόκο Λευκάδας, γραβιέρα Μετσόβου, βοδινή ουρά και ματζουράνα… ό ν ε ι ρ ο!!! χ19,50 € …Επίσης σε λίγη ποσότητα…για την ακρίβεια ίδια ακριβώς με το παραπάνω πιάτο αφού σερβιρίστηκε σε ίδιο σερβίτσιο και με την ίδια φιλοσοφία στησίματος.

Κατηγορία Κρέας

- Μπέργκερ με πατατάκια σαν τσιπς και σαλάτα…κάκιστη γεύση κατά την γνώμη μου. Κανένα μυρωδικό στο μπιφτέκι και η γεύση του κρέατος όχι απλά αδιάφορη, αλλά κακή! 24€ τα οποία κάπου αλλού αποτελούν ένα υπερπλήρες γεύμα με ποτό, είναι ΤΡΑΓΙΚΑ πολλά για το αποτέλεσμά του!!! Απογοήτευση.

- Οnglet μοσχαρίσιο διάφραγμα που το ζητήσαμε προς το καλοψημένο ή τουλάχιστον όπως αυτό ονομάζεται, αρκεί να μην έχει ροζουλί χρώμα διευκρινήσαμε. Ήρθε με αυτήν ακριβώς την απόχρωση και η κοπέλα μας είπε ότι είναι έτσι το χρώμα του γενικά γιατί είναι ωριμασμένο. Στην πρώτη μπουκιά όμως μας ήρθε η αιματίλα στο στόμα. Προσφέρθηκε βέβαια να μας το πάρει για να το ψήσουν λίγο ακόμα. Έτσι κι έγινε. Συνοδεύτηκε με 5 μετρημένες baby πατατούλες βουτυράτες, 2 φουντίτσες μπρόκολο και 1 κολοκυθάκι κομμένο στη μέση. 28€

Δεν θα κρίνω αυστηρά το τελικό αποτέλεσμα αυτού του πιάτου γιατί δεν είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος, καθώς το μοσχάρι δε μπορώ να πω ότι είναι η συμπάθειά μου. Αλλά από τα τέσσερα άτομα της παρέας, στο ένα μόνο άρεσε.

Επιλέξαμε να μην πιούμε αλκοόλ μιας και αφενός μεν δεν είναι το φόρτε μας και αφετέρου είχαμε “λοκάρει” στον πανάκριβο πύργο παγωτού, το περίφημο Ari’s Deal Closer, το οποίο ομολογουμένως ήταν τεράστιο και όχι για 4 άτομα που γράφει ο κατάλογος, αλλά αυστηρά για 8-10 άτομα. Το είδαμε άλλωστε κατά την διάρκεια του δείπνου μας, να περιφέρεται και σε άλλα τραπέζια.

Έτσι δεν διστάσαμε να το παραγγείλουμε και λίγο έλειψε να το καταφέρουμε. Παγωτό βανίλια Μαδαγασκάρης με φύλλα σοκολάτας ενδιάμεσα, τάρτα πικρής σοκολάτας, macadamia, τζαντούγια και butterscotch…κόλαση πραγματική σε μέγεθος υπερπαραγωγής σαν τσιμεντόλιθος!!! Υπερπαραγωγή βέβαια και η τιμή του στα 35€.

Το σύνολο του παραπάνω δείπνου για 4 άτομα στα 158€ χωρίς ποτά.

6. Το δείπνο μας έκλεισε με την απουσία οποιουδήποτε κεράσματος. Δεδομένου ότι έχω διαβάσει σε κάποιες κριτικές ότι υπήρχε κέρασμα, δεν θέλω να πιστέψω πως πρέπει ο κάθε πελάτης να πληροί συγκεκριμένες προϋποθέσεις για να απολαύσει κέρασμα, στις οποίες εγώ και η παρέα μου δεν ανταποκριθήκαμε. Θέλω να πιστεύω ότι ξεχάστηκε.

Τελειώνω λέγοντας πως δεν σας κρύβω την απογοήτευσή μου…! Όταν κάποιος καλείται να δώσει 40-60€ σε ένα βράδυ, έχει πολλές απαιτήσεις και από τις γεύσεις και από την ατμόσφαιρα. Και στην σφαίρα πάντα της δικής μου λογικής, αυτό σε καμία περίπτωση δεν συνεπάγεται με τις παραπάνω περιγραφές. Ούτε επιτρέπεται να σηκωθείς από το τραπέζι και να κάνεις την διαπίστωση ότι χόρτασες με το επιδόρπιο…!

Θεωρώ ότι οι τιμές έχουν ξεφύγει από την πραγματικότητα που βιώνουμε και απευθύνεται σε εποχές περασμένων μεγαλείων. Πιστεύω ότι επιβάλλεται να μειωθούν (όπως όλοι έχουμε μειώσει τα πάντα από παντού) έτσι ώστε να ανταποκρίνονται στο τίμημά τους και γευστικά αλλά και ποσοτικά.

Επίσης πιστεύω ότι αν αφαιρούσαν 1-2 τραπέζια έτσι ώστε να “αναπνέει” o επισκέπτης, να περάσει την ώρα του πιο ανθρώπινα και να νιώθει ότι τον σέβονται, αυτό δεν θα έπληττε την βιωσιμότητα του εστιατορίου. Αυτή τη στιγμή με τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί το Vezene μου δείχνει ξεκάθαρα ότι είναι πολλά τα (οικονομικά) οφέλη, για καθίσει ν’ ασχοληθεί με αυτό. Αυτό δείχνει άλλωστε και το “δελτίο” με το οποίο “διπλώνουν” τα τραπέζια.

Γιατί απέχει πολύ η ζεστασιά, η ζωντάνια και η οικειότητα ενός bistro από αυτό που βιώσαμε εμείς εκείνο το βράδυ.

Συμπερασματικά λοιπόν και όπως θα καταλάβατε από την εισαγωγή μου, το Vezene αποτελεί άλλη μια περίπτωση στην οποία θα έχω αντίθετη άποψη από τους περισσότερους καλούς και έμπιστους φίλους μου. Θα συμφωνήσω περισσότερο με τους…λιγότερους σ’ αυτή την περίπτωση. Με την catsarealwayshungry, την tetti και τους συνδαιτυμόνες εκείνης της βραδιάς.

Θεωρώ, έχοντας ως μέτρο σύγκρισης, αναλόγου φήμης και βεληνεκούς, εξαιρετικά εστιατόρια με αξιόλογο κατάλογο που προσφέρουν μάλιστα και πολύ συμφέροντα set menu, παρέχοντας ταυτόχρονα μια όμορφη, άνετη και χαλαρή ατμόσφαιρα που συμπληρώνει και δικαιολογεί το τελικό vfm, πως το Vezene δεν κάλυψε τις δικές μου προσδοκίες.

Την βραδιά όντως έσωσε η καλή παρέα!

Μοντέρνα κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Θα ήθελα να μου επιτρέψετε, αγαπητοί φίλοι, να σας πάρω μαζί μου σε ένα νοερό ταξίδι στην άλλη πλευρά της γαστρονομίας, την πλευρά εκείνη όπου το φαγητό δεν είναι, μόνο, απόλαυση αλλά γίνεται τέχνη και εμπειρία.

Όσοι παρακολουθείτε το site συχνά θα έχετε ίσως καταλάβει από τις κριτικές μου ότι τα μαγαζιά που με κερδίζουν είναι αυτά που μου βγάζουν ένα ζεστό συναίσθημα, μου ανακαλούν μνήμες και με αφήνουν με μια γλυκειά αίσθηση. Το φαγητό αυτό καθεαυτό παίζει σίγουρα σημαντικό ρόλο αλλά αν το γενικό πρόσημο της βραδιάς είναι θετικό λάθη και αστοχίες σε διάφορους τομείς, θα συγχωρεθούν. Η βραδιά που περάσαμε στο VEZENE μου απέδειξε ότι υπάρχουν περιπτώσεις όπου μπορεί να μην υπάρχει τίποτα προς παράβλεψη και συγχώρεση.

Ο χώρος μου θύμισε έντονα bistrot της Νέας Υόρκης. Ζεστός, στους τόνους του καφέ, με το ξύλο να κυριαρχεί. Φωτισμός ατμοσφαιρικός αλλά επαρκής. Τραπέζια και καρέκλες άνετα αν και κοντά τοποθετημένα. Η art de la table διακριτικά πολυτελής μέσα στην απλότητά της. Η σφαιρική εικόνα που αποκόμισα είναι ενός ζωντανού και παλλόμενου χώρου. Καμία αίσθηση fake καθωσπρεπισμού και αποστειρωμένου. Κόσμος που απολάμβανε το φαγητό, τη συζήτηση και την παρέα, χαλαρός και κεφάτος.

Το service υποδειγματικό, για σεμινάριο. Νέα παιδιά, ευγενή, χαμογελαστά, άμεσα, διακριτικά και όμως πανταχού παρόντα, με άριστη γνώση όλων των πιάτων και του τρόπου σερβιρίσματος, τόσο του φαγητού όσο και του κρασιού, μου έδιναν την εντύπωση ότι ασχολούνταν αποκλειστικά με το τραπέζι μας, με κύριο μέλημά τους, τη δική μας ικανοποίηση.

Το φαγητό υπήρξε, ανεπιφύλακτα, μεγαλειώδες. Εξαιρετικές πρώτες ύλες, πρωτότυπη σύλληψη, αψεγάδιαστη εκτέλεση.
Ενώ το κάθε πιάτο αποτελούσε μια αυτόνομη γευστική εμπειρία, εντούτοις, η διαδοχή τους οδηγούσε σε μια κλιμακούμενη γευστική ευφορία, αφήνοντας μας, στο τέλος, να αναρωτιόμαστε ποιο πιάτο μας εντυπωσίασε περισσότερο. Λυπάμαι, αλλά την απάντηση σε αυτό το ερώτημα, δεν την βρήκα ακόμα.

Για την ιστορία αλλά και του λόγου το αληθές, θα σας παραθέσω τα πιάτα που δοκιμάσαμε εκείνο το βράδυ. Αντίθετα με τη συνήθεια μου δε θα τα αναλύσω ένα-ένα ξεχωριστά, γιατί πιστεύω ότι αυτά τα πιάτα δεν πρέπει να τα περιγράφεις, αλλά.... να τα γεύεσαι.

- Ψωμάκια με βούτυρο της αρχής.
- Χτένια caposante με σχοινόπρασο, guanciale iberico, chili, λάδι φουντουκιού.
- Γαρίδα fritta με chili flakes, κρέμα wasabi, μέλι, πεκάν.
- Truffle fries με λάδι τρούφας και parmigiano reggiano.
- Baby lamb pie με καπνιστό αρνάκι, raita, κρεμμύδι τουρσί, γραβιέρα.
- Αρνάκι Μεγανησίου με ξυνό τραχανά, καπνιστό ζωμό, φρέσκο κρεμμυδάκι.
- Γιουβέτσι με νιόκο Λευκάδος με βοδινή ουρά, γραβιέρα, ματζουράνα.
- Onglet, ήτοι, χονδρό διάφραγμα μόσχου.
- Bottom sirloin μαριναρισμένο σε καφέ, κάρδαμο, μελάσα.
- Τρία sorbet μάνγκο
- Τάρτα λεμονιού με μαρέγκα θυμάρι και sauce φρούτων του δάσους.
- Δύο μπουκάλια Κτήμα Αβαντίς.

Εξαιρετική εντύπωση μου έκαναν τα γαλαντόμα κεράσματα, τα οποία, για κάποιο λόγο δεν περίμενα. Μας προσφέρθηκε, λοιπόν, εκτός της παραγγελίας μας, το αρνάκι με τον τραχανά, για να το δοκιμάσουμε και τα digestif του κλεισίματος, ήτοi, δύο γκράπες και δύο limoncello.

Αξίζουν πραγματικά συγχαρητήρια στον κύριο Βεζενέ. Απέχοντας από οποιοδήποτε τηλεμαϊντανιλίκι, ασκώντας σεμνά και σχετικά αθόρυβα την τέχνη του κατορθώνει να μας προσφέρει the full package, δημιουργώντας πιάτα που ξεχειλίζουν από umami γεύση.

Χάρηκα πολύ που τον είδα να βρίσκεται, όσο συχνά, μπορούσε, στη σάλα, ελέγχοντας διακριτικότατα την υποδοχή της οποίας τύγχαναν τα πιάτα του και λυπήθηκα γιατί την ώρα που φεύγαμε, λόγω αυξημένου φόρτου, δεν ήταν έξω για τον γνωρίσω, να τον ευχαριστήσω και να τον συγχαρώ προσωπικά.
Ονειρεύομαι την επόμενη φορά που θα ξαναγυρίσω στο εστιατόριό του να αφεθώ στα χέρια του και να μας σερβίρει τα πιάτα που νομίζει ο ίδιος ότι τον αντιπροσωπεύουν καλύτερα.

Όσον αφορά στις τιμές θα συμφωνήσω ότι είναι υψηλές και σαφώς δεν είναι μαγαζί για κάθε μέρα. Παρόλα αυτά θα σας πρότεινα να το βάλετε στη λίστα σας και να το επισκεφθείτε ευκαιρίας δοθείσης. Δε νομίζω να μετανοιώσετε ούτε για ένα ευρώ, από αυτά που θα πληρώσετε. Για να σας δώσω μια εικόνα το παραπάνω πλουσιότατο, όμως, τραπέζι κόστισε 240 ευρώ για τέσσερα άτομα.

Θα ήθελα, εδώ, όπως κάνουν και στην απονομή των Oscar, να μου επιτραπεί να ευχαριστήσω από καρδιάς τον αγαπητό και έμπιστο Mavtaso, του οποίου τα θερμά λόγια στην τελευταία σύναξη των μελών του ask αλλά και η ενθουσιώδης κριτική μας ώθησαν να επισκεφθούμε το εστιατόριο. Τάσο, πραγματικά, νόμιζα ότι τρώγαμε παρέα εκείνο το βράδυ. Mille merci!

Μοντέρνα κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

To VEZENE ειναι ενα εστιατοριο που ηθελα απο καιρο να επισκεφθω. Διθυραμβικες κριτικες απο φιλους και γνωστους, αρκετη διαφημιση στο διαδυκτιο και οχι μονο. Απλα γνωριζοντας εξ'αρχης οτι θα πας καπου για φαγητο και το κοστος της επισκεψης θα ξεπερασει τα 100 ευρω το ζευγαρι, οσο ναναι το καθυστερεις και λιγακι ασυναισθητα.

Το εστιατοριο το επισκεφθηκαμε 2 ατομα Τριτη βραδυ στην πρωτη ''ζωνη'', δηλαδη στις 8.15 το βραδυ με περιορισμο στο τραπεζι μεχρι τις 10.30, κατι για το οποιο ειχαμε ενημερωθει τηλεφωνικα. Γενικα το μαγαζι λειτουργει καθημερινα σε δυο ζωνες. Η μια που σας προανεφερα και η επομενη η οποια ειναι απο τις 10.30 μεχρι το κλεισιμο του κατστηματος. Η αληθεια ειναι πως απορουσα ειδικα για τις καθημερινες που αποσκοπει αυτος ο περιορισμος μιας και απεκλεια την πιθανοτητα μια καθημερινη του Φλεβαρη το μαγαζι να εχει τοσο μεγαλη πληροτητα,. Ε λοιπον διαψευστηκα πανηγυρικα. Παρα το οτι ηταν μια κρυα καθημερινη, και παρα το γεγονος οτι μιλαμε για ενα εστιατοριο πολυ ακριβο και οι δυο ζωνες γεμισαν ασφυκτικα. Τρομερη επιτυχια για τον επιχειρηματια και ανταμοιβη των κοπων του καθως και ολου του πρσωπικου φυσικα.

Εξυπηρετηση

Και μιας και πιασαμε το προσωπικο ας ξεκινησουμε την κριτικη μας με την εξυπηρετηση του καταστηματος. Απλα ολα λειτουργουν στην εντελεια. Απολυτος επαγγελματισμος σε ολα τα επιπεδα. Ευγενεια, γνωση και ταχυτητα. Στην εισοδο μας κρατησαν τα παλτα μας τα οποια και αποθηκευσαν σε εναν χωρο εκτος μαγαζιου απο οτι καταλαβα. Θα θελαμε το προσωπικο λιγο πιο χαμογελαστο σκεφτηκαμε εκεινη την στιγμη αλλα βλεποντας την πληροτητα στην συνεχεια του εστιατοριου και το ποσο αρτια εβγαινε η δουλεια, ειπαμε να μην ειμαστε και πλεονεκτες και να ψαχνουμε τι να προσαψουμε σαν κακιασμενοι. Σημαντικο το γεγονος οτι ο ιδιος ο ιδιοκτητης βρισκοταν καθ'ολη την διαρκεια της παραμονης μας στον χωρο και ειχε επιβλεψη των οσων συνεβαιναν στον χωρο. Στα αρνητικα μονο το γεγονος οτι δεν ενδιαφερθηκε ουτε αυτος αλλα ουτε και καποιος σερβιτορος να ζητησει την γνωμη μας για το πως φαγαμε, πως περασαμε και τα λοιπα τυπικα (ή μη τυπικα αναλογως τον ανθρωπο) ως ειθιστε σε αυτες τις περιπτωσεις.

Χωρος

Περνωντας στον χωρο, ισως χρειαστει να στεναχωρησουμε λιγο τους υπευθυνους του εστιατοριου. Οχι γιατι δεν μας αρεσε το μαγαζι, ισα ισα μιλαμε για ενα καλαισθητο με μοντερνο design εστιατοριο και μια τζαμαρια που εχεις πιατο το hilton. Επισης να επισημανουμε την καθαριοτητα που επικρατουσε στον χωρο στον μεγιστο βαθμο και στην αιθουσα καθως και στις τουαλετες.
Το προβλημα εντοπιζεται μονο στο χωροταξικο κομματι μιας και τα τραπεζια ειναι τοσο εκνευριστικα κοντα το ενα με το αλλο που πραγματικα δεν εχεις την δυνατοτητα να μιλησεις με την παρεα σου χωρις να σε ακουσει η διπλανη παρεα οσο διακριτικη κι αν ειναι. Παρατηρώντας τον χωρο και σε συναρτηση με τις τιμες νομιζω πως υπαρχει η δυνατοτητα για καλυτερο καταμερισμο.2-3 τραπεζακια αν βγαιναν αμεσως ο χωρος θα ανοιγε σε ολο το μαγαζι. Επειδη αυτα τα 2-3 τραπεζακια μπορει να αποφερουν κερδη στην επιχειρηση που εμεις δεν μπορουμε να φανταστουμε δεν θα θελα να κανω υποδειξεις, απλα σαν πελατης κι εγω που αφηνω ενα διολου ευκαταφρονητο ποσο θα θελα λιγο την ανεση μου σε ενα τοσο καλο εστιατοριο.

Φαγητο

Στο σημαντικοτερο κομματι τωρα, δεν θα υπαρξουν πολλα να πουμε και οι κριτικες ειναι ασημαντες μιας και οτι δοκιμασαμε μας αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις. Ειναι αυτο που λεμε τα λογια περισσευουν!

πιο συγκεκριμενα επιλεξαμε τα παρακατω:

-Σαλατα σπανακι με καρυδι, ανθοτυρο και και πρασινο μηλο, μια χαρα αλλα μικρη σε ποσοτητα για τα 13,5 ευρω που κοστιζε

-Πιτα με καπνιστο μετσοβονε, καραμελωμενο κρεμμυδι και ελαιολαδο στα 9,5 ευρω. Στην ουσια ειναι σαν πιτσα, γευστικοτατο πιατο.

-Truffle fries, μεγαλη ποσοστητα απο πατατες στην μορφη τσιπς με λαδι τρουφας απο πανω να ταιριζει απολυτα, ερχεται και σε ωραιο σκευος.

Στα λεγομενα κυριως τωρα

-Γιουβετσι με νιοκο Λευκαδας. πραγματικο εκπληκτικο... με γραβιερα Μετσοβου και Ματζουρανα. Δεν περιμενα ποτε πως ενα απλο γιουβετσι μαγειρευτο θα μπορουσε να εχει τετοιο αποτελεσμα. τιμη τσουχτερη βεβαια στα 19,50 ευρω

-Στο θεμα του κρεατος τωρα απο οτι φαινεται το εχουν ψαξει πολυ το θεμα και η εμπειρια εχει περασει και στο προσωπικο, μιας και οι σερβιτοροι εχουν τις γνωσεις να σε ενημερωσουν καθως και να σου λυσουν οποιαδηποτε απορια.
Επιλεξαμε το κομματο skirt, λεπτο διαφραγμα. Επειδη εχει τυχει και εχω ξαναδοκιμασει σε 2-3 ακομα μαγαζια κρεατος το συγκεκριμενο κομματι, δεν ειχε καμια σχεση με το συγκεκριμενο. Τελειο πιατο πραγματικο και ψημενο mediun οπως ζητηθηκε. απλα συγχαρητηρια σε ολους. Στα 29 ευρω αλλα τα αξιζε χωρις δισταγμο

Σαν επιδορπιο δοκιμασαμε το choco caraibe, σοκαλατενιο γλυκο οπως ακουγεται με μια μπαλα παγωτο dulcey-pecan. μια χαρα αν και ειχαμε ηδη χορτασει και δεν το καταφεραμε. τιμη στα 11 ευρω.

Αξιζει τα λεφτα του

Για τα παραπανω συμπεριλαμβανομενης μια φιαλης λευκου κρασιου(δυστυχως δεν συγκρατησα το ονομα) το οποιο κοστιζε αν θυμαμαι καλα 35 ευρω και ηταν εξαιρετικο(υπαρχει μεγαλη και ιδιαιτερη wine list) ο λογαριασμος εφτασε τα 135 ευρω. Μιλαμε για πραγματικα μεγαλο νουμερο μιας και φτανει τα 50 ευρω το ατομο χωρις τα ποτα. Το φαγητο ηταν πραγματικα εξαιρετικο οποτε δεν μπορει καποιος να παραπονεθει, ειδικα απο την στιγμη που γνωριζει εκ των προτερων οτι " ετσι εχουν τα πραγματα". Παντα σε τετοιες τιμες θεωρουμε σαν πελατες οτι υπαρχει η δυνατοτητα για καποια μειωση, ισως και να μην υπαρχει για να παραμεινει η ποιοτητα τετοια. Για κατι που δεν γνωριζω δεν θα εκφρασω αποψη και θα μεινω στο γεγονος οτι εμεινα απολυτα ευχαριστημενος απο την γευστικη εμπειρια της συγκεκριμενης βραδιας! Στα πλυν οτι δεν κεραστηκαμε ουτε ενα λικερ.

Φυσικα και προτεινεται ή μαλλον επιβαλλεται να βαλετε το vezene στην λιστα σας εστω για μια φορα, αρκει να μην εχετε να πειτε μυστικα... ετσι για να πεταξουμε και την κακιουλα μας χαριτολογώντας παντα!

Μοντέρνα κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Εξαιρετικά αφιερωμένο στην γυναίκα μου για τον εορτασμό των γενεθλίων της.

Έχει σίγουρα συμβεί και σε εσάς. Διαβάζετε μια ενθουσιώδη κριτική εδώ στο ask4food ή κάπου αλλού ή ακούτε την ενθουσιώδη εμπειρία ενός φίλου σας για ένα εστιατόριο που επισκέφθηκε και αυτομάτως χωρίς να έχετε την παραμικρή εικόνα για αυτό το εστιατόριο, σπεύδετε να το εντάξετε πρώτο και καλύτερο στην short list σας. Έτσι τόσο απλά.

Νοέμβριος του 2012. Έχω μόλις ανακαλύψει την κοινότητα του ask4food και είμαι ακόμη σε στάδιο παρατηρητής-επισκέπτης του site. Το μάτι μου καρφώνεται στην ενθουσιώδη κριτική του φίλου comfortfood για το VEZENE. Φυσικά αγνοούσα πλήρως την ύπαρξή του VEZENE, τόσο ονομαστικά, όσο και χωροταξικά, αλλά κάτι μέσα μου έλεγε ότι αυτό το εστιατόριο ταιριάζει πλήρως με τις ''γευστικές μου ανησυχίες''.

Μάιος του 2015. To VEZENE εξακολουθεί να φιγουράρει πρώτο-πρώτο στην short list μου. Η συνδρομή πολλών αξιόλογων κριτών που μεσολάβησαν (fratello, Marios Challes, στεφανος82, ram, tomasso, algi) και ενός φιλικού μας ζευγαριού που το επισκέφθηκε τον Απρίλιο, μας έδωσαν την τελική ώθηση για να το επισκεφθούμε και εμείς με την σειρά μας.

Σάββατο 9 Μαΐου 2015, ώρα 19:55, άτομα 2, με κράτηση που προηγήθηκε 3 ημέρες νωρίτερα. Επέλεξα την ''πρώτη βάρδια'' (20:00-22:20) συνειδητά για 2 λόγους. Πρώτα διότι ήθελα να διευκολύνω την χώνεψη που θα ακολουθούσε και δεύτερο διότι εκτίμησα ότι το εστιατόριο θα φούλαρε στην ''δεύτερη βάρδια'' (22:30-τέλος) με ότι αυτό συνεπάγεται. Αποδείχθηκε ότι η επιλογή μου ήταν άριστη, διότι 2,5 ώρες είναι υπεραρκετές για να απολαύσετε την όλη εμπειρία.

Το στήσιμο του VEZENE το βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέρον. Θα μπορούσα να χαρακτηρίσω τον χώρο ως μια minimal chic brasserie-bistro. Μπαίνοντας στον (ψηλοτάβανο) εσωτερικό χώρο, μου άρεσε το καφέ χρώμα που κυριαρχεί σε διάφορους τόνους, στους δερμάτινους καναπέδες, τα τραπέζια, τις καρέκλες, τους τοίχους και το δάπεδο. Συνεχίζοντας την προσοχή αποσπά η ''ιπτάμενη κάβα'' που αιωρείται πάνω από το πάσο, η εντυπωσιακή μηχανή κοπής αλλαντικών της Berkel και βεβαίως ο ξυλόφουρνος στο κέντρο σε περίοπτη θέση.

Το μουσικό χαλί, ο διακριτικός νέον φωτισμός και ο κλιματισμός είναι ρυθμισμένοι στην ιδανική θέση, συμβάλλοντας στα θετικά vibes που εκπέμπει το μαγαζί. Η art de la table στο πνεύμα της διακόσμησης, σοβαρή, διακριτική και ποιοτική. Το κάπνισμα, με κλειστές τις μπαλκονόπορτες, νομίζω ότι απαγορεύεται εντελώς. Τέλος αναλόγως της θέσης του τραπεζιού μπορεί να έχετε μια άποψη του Λυκαβηττού ή μια πολύ ωραία ''αντανάκλαση'' του Χίλτον στην μεγάλη τζαμαρία. Ένα και μοναδικό το αρνητικό του χώρου και νομίζω ότι έχει αναφερθεί από πολλούς. Αναφέρομαι στο ''στρίμωγμα'' των τραπεζιών και στο αναλογούν μειωμένο privacy που δημιουργείται.

Το service ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς. Στην υποδοχή αιθέρια δίμετρη αμαζόνα, βγαλμένη από τις σελίδες της Victoria Secret (ντυμένη κομψά-επαγγελματικά και όχι ως μπουζοκοντίβα, όπως έχω συναντήσει σε ''δήθεν'' εστιατόριο των Β. Π), η οποία μας τοποθέτησε σε ένα μάλλον προνομιακό τραπέζι κοντά στην τζαμαρία-μπαλκόνι, το οποίο και ζήτησα όταν έκανα την κράτηση. Η αμαζόνα και ένας άλλος καλοντυμένος κύριος (μάλλον ο maitre) μας ξεπροβόδισαν και κατά την αναχώρησή μας. Το λοιπό service επίσης εξαιρετικό επιπέδου 5 αστέρων.

Οι 6 σερβιτόροι (3 άνδρες και 3 κοπέλες), ντυμένοι στα μαύρα, πλήρως αφοσιωμένοι στα καθήκοντά τους, σαν καλοκουρδισμένα στρατιωτάκια, χωρίς όμως στρες και άγχος, με σίγουρες επαγγελματικές κινήσεις και σωστή στάση σώματος. Μου αρέσει να βλέπω νέα και φρέσκα πρόσωπα, αλλά πραγματικούς επαγγελματίες, χωρίς ίχνος τουπέ, έπαρσης και τύπου ''χάρη σας κάνω που σας σερβίρω''. Η μέθοδος με την οποία αυτό επιτυγχάνεται είναι πολύ απλή και λέγεται εξονυχιστικό screening&training. Ισορροπία μεταξύ ευγένειας, χαμόγελου, σεμνότητας, διακριτικότητας, ακρίβειας, σωστής κατάρτισης, ένας άριστος συνδυασμός μεταξύ formal και casual service και μοιραία μου ήρθαν αναμνήσεις από το PREMIER, το μόνο μέρος όπου έχω βιώσει μια παρόμοια εμπειρία service από νέα παιδιά.

Η παρουσίαση και λεπτομερής ανάλυση των κοπών κρέατος είναι κατά την γνώμη μου ένα από τα highlight του service, όσο κλισέ και αν αυτό ακούγεται. Τέτοια ανάλυση αμφιβάλω αν την κατέχει και επαγγελματίας χασάπης. Πέραν των στάνταρ κοπών, που μπορείτε να τις δείτε και στο site της επιχείρησης, θα σας παρουσιασθούν αναλόγως διαθεσιμότητας και άλλες reserve cuts, σε τιμές ανάλογες με την τιμή αγοράς. Ακόμη δηλώνω εντυπωσιασμένος από το porterhouse steak, ένας πραγματικός ''γορίλας'' σίγουρα άνω του κιλού, που απαιτούσε δύο ''νταβραντισμένους'' κυρίους (πολύ γερά πιρούνια) για να το φέρουν βόλτα.

Η κάρτα του menu είναι πολύ ενδιαφέρουσα, με επιρροές από όλη την Μεσόγειο και σε λογική έκταση. Μην αγχωθείτε αν κάποιες γεύσεις δεν συνδυάζονται, παραγγείλτε ότι σας ''γυαλίσει'' και μοιραστείτε τα με την παρέα σας, όσο μικρή ή μεγάλη και αν είναι. Η κάρτα του κρασιού ισορροπημένη μεταξύ Ελληνικών και ξένων επιλογών, με νορμάλ αλλά και ακριβότερες τιμές.

Προσπαθήσαμε να δοκιμάσουμε όσο περισσότερα και διαφορετικά πιάτα μπορούσαμε, ώστε τα τελικά συμπεράσματα να είναι ακριβή. Στο τραπέζι μας παρέλασαν με την εξής σειρά:

-Καλαθάκι με χειροποίητο ψωμάκι 2 τύπων, συνοδευόμενο από βουτυράκι περασμένο από αρωματικά βότανα.

-2 τεμάχια King Scallops capesante al forno, με σχοινόπρασσο, guanciale iberico, τσίλι και λάδι φουντουκιού. Ζουμερά και σωστά ψημένα τα χτένια, κρατούσαν τους χυμούς τους και από εκεί και πέρα ακολουθούν σε ''παρέλαση'' το ένα πίσω από το άλλο τα συστατικά, πάνω στην τραγανή κρούστα, αφήνοντας το καθένα την ιδιαίτερη γευστική του νότα στο πιάτο. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ.

-Πίτσα με μελιτζάνα, καπνιστό τυρί μετσοβόνε, ανθότυρο, καραμελωμένο κρεμμύδι και ελαιόλαδο. Ήταν 5 κομμάτια και σερβιρίστηκε σε μακρόστενη κομψή τάβλα. Ένα άριστο καλοδουλεμένο ορεκτικό, άρτια παρασκευασμένο, με υλικά πρώτης γραμμής, όπως το μυρωδάτο καπνιστό ζυμάρι μπορεί να κάνει την διαφορά.

- Σιγομαγειρεμένο γιουβέτσι με βοδινή ουρά και μάγουλα, κριθαράκι, γραβιέρα Μετσόβου και μαντζουράνα. Η γιαγιά και η μαμά του chef θα πρέπει να είναι πολύ περήφανες για αυτόν. Πήρε ένα δημοφιλές ελληνικό μαμαδίστικο πιάτο και το πήγε σε άλλο επίπεδο. Δεν σας το κρύβω ότι ''μάλωσα'' την σερβιτόρα που επιχείρησε να πάρει από το τραπέζι το υπόλοιπο ψωμάκι μας, διότι πραγματικά το ''σκούπισα'' με την αλάνθαστη μέθοδο της παπάρας!! Ήταν μάλλον το πιάτο που πραγματικά μας ενθουσίασε.

-Κοπή bottom flap μαριναρισμένη σε espresso, μελάσα και κάρδαμο. Σερβίρεται μαζί με πατάτες φούρνου, λαχανικά ζουλιέν και μανιτάρια enoki σε τηγανάκι και είναι κομμένο τύπου ταλιάτα (εκτός αν ζητηθεί διαφορετικά). Το κρέας καταπληκτικό, γευστικό, βουτυράτο έλιωνε στο στόμα, ψημένο medium (όπως και ζητήθηκε) αριστοτεχνικά στο point, τα δε συνοδευτικά ολοκλήρωναν την άρτια εικόνα του πιάτου. Μην σας ξενίσουν τα συστατικά της μαρινάδας, διότι αυτό που θα εισπράξετε θα είναι μια πολύ ευχάριστη αμυδρή νότα του espresso, βαθιά πίσω στο background.

-Για επιδόρπιο μην πάει καν το μυαλό σας στο Aris deal closer, αυτό τον ''γίγαντα παγωτού και cookies'', αν είστε λιγότεροι από 8 γερά πιρούνια. Λυπάμαι αλλά ο γίγαντας θα σας νικήσει και θα μείνει μισοφαγωμένος να σας κοιτάει καθώς λιώνει, αυτός και η χατζάρα που τον συνοδεύει. Είδαμε το έργο ''ζωντανά'' σε 2 διπλανά τραπέζια (παρέες 4 ατόμων). Στραφείτε σε κάτι πιο λογικού και μάλλον ατομικού μεγέθους. Εμείς δοκιμάσαμε παγωτό raspberry για την γυναίκα μου και για μένα τον chocolate addict ένα ωραίο και λιγωτικό επιδόρπιο, με βάση μπισκότου από πάνω μους σοκολάτας και στην κορυφή παγωτό πεκάν με σιρόπι καραμέλας.

-Ένα μπουκάλι κόκκινο κρασί ΚΤΗΜΑ ΑΒΑΝΤΙΣ πολυποικιλιακό στα 19€.

Check please
Με λεπτομερή απόδειξη στα 110€.

Κατέληξα ότι:
Κ. Βεζενέ μπράβο, μπράβο και ξανά μπράβο. Όπως πολύ εύστοχα λέει ο φίλος comfortfood εσύ πουλάς υπεραυτοκίνητα Ferrari και εκεί τσιγκουνιές δεν γίνονται. Η Ferrari καίει πολύ, έχει ακριβό service, υψηλό τεκμήριο, φόρο πολυτελείας και φυσικά δεν είναι για κάθε μέρα. Απέχεις συνειδητά από τα τηλεοπτικά παράθυρα, όπου κυριαρχούν οι γνωστοί τηλεμαιντανοί chef, αλλά παρόλα αυτά εσύ και το team σου, πέραν κάθε λογικής και διαρκούσης της κρίσης, είστε μονίμως γεμάτοι και talk of the town τα τελευταία χρόνια, όχι άδικα από ότι φαίνεται. Ήταν τα πιο ''ευκολοχώνευτα'' 110€ που έδωσα ποτέ και σου δηλώνω ότι απέκτησες έναν νέο φανατικό groupie. Το μόνο πρόβλημα που εκτιμώ ότι θα αντιμετωπίσω, είναι η ανεύρεση άλλων 6 πρόθυμων, για να βάλουμε κάτω το Aris deal closer και να του αλλάξουμε τα φώτα!!

Υ. Γ Θα ήθελα να δηλώσω ότι είναι πραγματικά μεγάλη απώλεια για το site, η πολύμηνη ''απουσία'' πολλών αξιόλογων φίλων κριτών για αγνώστους λόγους. Θα μνημονεύσω ενδεικτικά κατά σειρά ''σκουφιών'' και ''αρχαιότητας'' τους World, pass1, στέφανος82, tomasso, comfortfood, yummy_rosa, Nautilus και ΕΠΙΚΟΥΡΙΟΣ. Αγαπητοί φίλοι, εγώ και άλλοι πολλοί εδώ μέσα, περιμένουμε την ''επιστροφή'' σας!!

Μοντέρνα κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Αν υπαρχει ενα εστιατοριο που ηθελα οσο κανενα αλλο να επισκεφθώ, εδω και πολυ καιρο, αυτο ειναι σιγουρα το Vezene. Ειχα διαβάσει κ στο σάιτ & εκτος πολλα, ειχα ακούσει κ απο φίλους εγκωμιαστικά σχόλια, δικαιολογημένα νομιζω ειχα τοσο έντονη την επιθυμία να το δοκιμάσω!

Έψαχνα λοιπον την κατάλληλη ευκαιρια καιρο τωρα (που να υπαρχει δηλαδή καποια ειδική περίσταση τέτοια που να δικαιολογεί ενα ακριβό δείπνο) και την βρηκα στα επικείμενο γενέθλια μου. Στο μεταξυ με προλαβαίνουν οι δυο τελευταίες κ πιο πρόσφατες κριτικες των έγκριτων καλοφαγάδων (VAGELI και PONTIKI) και με προβληματίζουν ελαφρώς.. Αλλα εμμένω στην αποφαση μου, θα παμε επιτέλους στο vezene!

Κράτηση προηγήθηκε 3 μερες πριν, ενα τραπεζι για δυο ατομα ζητήσαμε στις 22.30.
Δεν μας επεσήμανε κάποιος τα περί διπλών βαρδιών στις κρατήσεις, τα είχα διαβάσει όμως εδώ πριν και μ' αυτή τη λογική επέλεξα να κάνω την κράτηση 22.30, μιας και μου φαίνεται αδιανόητο να ναι κάποιος σε εστιατόριο με το ρολόι στο χέρι ώστε να αποχωρήσει στην ώρα του. Σε κάθε περίπτωση, λόγω και της ημέρας - Δευτέρα, δεν είδα να γίνεται ξαναγέμισμα των τραπεζιών, νομίζω μάλιστα αν δεν κάνω λάθος, πως μετά απο μας δεν ήρθε κανείς άλλος νέος πελάτης στο μαγαζί.

Δευτερα βραδυ λοιπον, 22.30 μπαίνουμε στο μαγαζι. Κόσμος πολύς για καθημερινή, εντύπωση μας εκανε (οικονομική κρίση κλπ. ).
Πράγματι το τραπεζι μας ηταν ετοιμο, πλην ομως προσφέρθηκαν προς τιμήν τους να μας τοποθετήσουν σε μεγαλύτερο τραπεζι (4αρι)που ειχε μολις αδειάσει, προκειμένου να ειμαστε πιο ανετα. Ήταν σωστή κινηση και έδειξε πως στην περιπτωση μας τουλάχιστον εισακούστηκαν οι προηγούμενες κριτικες του σάιτ κ εκαναν οτι μπορούσαν για να μην μας στριμώξουν. Η αληθεια πάντως ειναι, πως αν μας έβαζαν στο αρχικό τραπεζι που ειχαν κρατήσει για μας κ το οποιο μας έδειξαν, θα μασταν κολλημένοι στο διπλανό τραπεζι κ θα αντιμετωπίζαμε σιγουρα τα προβλήματα που αναλυτικά εχουν περιγράφει στις προηγούμενες κριτικες. Οπότε τυχεροί ήμασταν, παράπονο δεν έχω ως προς αυτό.

Το μαγαζί το έχουν περιγράψει αναλυτικά οι προηγούμενοι στις κριτικές τους. Μου άρεσε ιδιαίτερα η πλευρά της κουζίνας, με τον πάγκο, τον μοντέρνο φουρνο και την κάβα με τα κρασιά στο πατάρι - να διακοσμεί το χώρο αλλά να είναι και χρηστική ταυτόχρονα. Το τραπέζι μας ηταν στην πλευρά της τζαμαρίας και αισθανθήκαμε ότι σε αντίθεση με τα μέσα τραπέζια, αυτά που βρίσκονταν πλησίον της τζαμαρίας είχαν ένα προβληματάκι με το κρύο. Για αυτό τον λόγο υπήρχαν και κουβερτάκια στις καρέκλες μας. Όμως, προσωπικά δεν θα θελα πηγαίνοντας σε ένα τέτοιο μαγαζί να χρειάζομαι κουβερτάκι για να ζεσταθώ!

Επίσης, ούτε εμένα μου άρεσε η ιδέα της μίας τουαλέτας, δημιούργησε σίγουρα θέματα με κάτι που στα περισσότερα εστιατόρια θεωρείται αυτονόητο. Δηλαδή, αναμονές και προβληματισμό για το ποια είναι η σωστή στιγμή να την επισκεφθείς. Και αν υπήρχε αυτό το θέμα ημέρα Δευτέρα, φαντάζομαι πόσο εντονότερο θα είναι τα Σαββατοκύριακα. Κλείνω εδώ την αναφορά μου σ αυτό το θέμα, αφενός γιατί καταλαβαίνω πως προφανώς ο Κανονισμός που διέπει την λειτουργία των χώρων εστίασης αφήνει περιθώρια για την ύπαρξη μιας και μόνο τουαλέτας, άρα καθόλα σεβαστή η απόφαση του ιδιοκτήτη του εστιατορίου, αφετέρου γιατί κατανοώ πως δεν είναι κάτι που δεν αλλάζει στην παρούσα φάση, άρα είναι σαν να παραπονιόμαστε χωρίς λόγο. Απλά ήθελα να το αναφέρω σαν γεγονός.

Το προσωπικό σβέλτο και άριστα "διαβασμένο". Αγέλαστο όντως (όπως λέει και το PONTIKI), αλλά επαγγελματικό.
Τώρα θα μου πεις, καλά όλα αυτά αλλά γιατί το 3/4 στην εξυπηρέτηση?
α) Η κοπέλα που μας εξήγησε τις κοπές, μιλούσε τόσο γρήγορα και τόσο επιτηδευμένα που μας θύμισε μαθήτρια που λέει το μάθημα που με κόπο έμαθε να παπαγαλίζει. Αγχωθήκαμε να την παρακολουθήσουμε και προσπαθήσαμε με να συγκρατήσουμε αυτά που μας έλεγε, αλλά ήταν μάταιο.

β) Όταν μας εξήγησαν τα πιάτα ημέρας σε κάποια εξ αυτών μας ανέφεραν τις τιμές και σε κάποια άλλα όχι (!! ), χωρίς να καταλάβουμε ποτέ το λόγο αυτού του διαχωρισμού.

γ) Κατά την λήψη της παραγγελίας, μας ρώτησαν αν θέλαμε ψωμί, είπαμε ναι.
Το ψωμί όμως κατέφθασε στο τραπέζι μετά την άφιξη του πρώτου πιάτου που ήταν η σαλάτα.

Η παραγγελία μας για 2 άτομα:
(για τις περιγραφές των συστατικών των πιάτων ανατρέχω στη μνήμη μου και στις προηγούμενες κριτικές καθώς αν και το μενού υπήρχε στο σαιτ τους μέχρι πριν λίγο καιρό, το τελευταίο διάστημα δεν το βλέπω διαθέσιμο)

-Νερό βρύσης (αφού ερωτηθήκαμε).

-Ψωμί για δύο άτομα (5,00 ευρώ)=> δύο ειδών, λευκό και μαύρο. Στην δική μας περίπτωση δεν συνοδευοταν από κανένα ντιπ, ούτε καν βουτυράκι, όπως διαβασα σε άλλες κριτικές. Παρά ηταν σκέτο ψωμί -σε καλή ποσότητα δε λέω- σε καλαθάκι.

-Σαλάτα σπανάκι (9,50 ευρώ) => καλή ποσότητα, ωραία συστατικά, καλή επιλογή σε γενικές γραμμές - not to die for.

-Πίτα με αυγό Μπράλου, Sobrassada, ανθότυρο και βασιλικό (13,50 ευρώ) =>ωραία παρουσίαση, ήρθε πάνω στην ξύλινη βάση της, ζεστή-ζεστή από τον ξυλόφουρνο, με τραγανιστή ζύμη και νόστιμα υλικά. Ωραίο πιάτο, για δύο άτομα ό, τι πρέπει η ποσότητα.

-Γιουβέτσι με νιόκο Λευκάδας, γραβιέρα Μετσόβου, βοδινή ουρά και ματζουράνα (19,50 ευρώ) => είχα στο μυαλό μου, πριν ακόμα πάω, ότι αυτό το πιάτο ήθελα να το δοκιμάσω. Αμφιταλαντεύτηκα λίγο μεταξύ αυτού και ενός πιάτου ημέρας με πάπια (μεγάλη αδυναμία) αλλά τελικά είπα να δοκιμάσω το must και πολύ καλά έκανα! κορυφαίο πιάτο! Το καλύτερο απ' όσα δοκιμάσαμε, ό, τι και να πω είναι λίγο, σωστό γλύκισμα! Η ποσότητα, για δύο άτομα καλή, αν ήμασταν περισσότερα όμως, θα έφθανε ίσα ίσα για δοκιμή.

-Onglet με πατάτες και λαχανικά (28 ευρώ)=> δηλαδή χονδρό διάφραγμα μόσχου μαριναρισμένο σε εσπρέσσο και μελάσα (αν θυμάμαι καλά το μαρινάρισμα, μιας και μας το ανέφεραν βιαστικά αφού το παραγγείλαμε). Εγώ αγαπώ το αίμα στο κρέας, οπότε θα το προτιμούσα medium ή medium rare, ξέροντας όμως ότι ο συνοδός μου αν έβλεπε έστω και υποψία αίματος ή κοκκινου χρώματος, δεν θα άγγιζε το κυρίως πιάτο, είπαμε να τα βρούμε κάπου στη μέση και έτσι το ζητήσαμε medium well. Ήρθε ψημμένο ακριβώς όπως το ζητήσαμε, ήταν νόστιμο, πλην όμως θεωρώ ότι η μαρινάδα ήταν αρκετά έντονη και υπερκάλυπτε το κρέας. Η ποσότητα του κρέατος φρονώ πως θα μπορούσε να είναι πιο γενναιόδωρη (σε σχέση πάντα και με την τιμή του πιάτου), ενώ όσον αφορά την ποσότητα των συνοδευτικών (πατάτες, μανιτάρια, κολοκυθάκια, λαχανάκια βρυξελλών), θα ΈΠΡΕΠΕ -εδώ ναι, είμαι κάθετη! - να είναι πιο πλούσια (δεδομένου μάλιστα ότι σε αυτά δεν υπάρχει και θέμα κόστους υλικών, όπως υπάρχει με το κρέας). Αν εμείς δύο άτομα προσπαθούσαμε με τόση προσοχή να μοιράσουμε δίκαια τα λαχανικά, φαντάσου τι θα γινόταν στην μοιρασιά σε περισσότερα άτομα!

-Ένα μπουκάλι κτήμα AVANTIS (21,00 ευρώ).

-1 Caraibe (11,00 ευρώ) => γλυκό σοκολάτας (bitter αν θυμάμαι καλά) συνοδευόμενο από μια μπάλα χειροποίητου παγωτού (δυστυχώς ακριβή περιγραφή δεν θυμάμαι και δεν την βρίσκω και κάπου στο ίντερνετ ώστε να σας την παραθέσω). Ήταν πάντως πολύ νόστιμο.

Σύνολο λογαριασμού => 107,50 ευρώ (με απόδειξη κανονικά).

Ας κάνω και εγώ μια αναφορά στην έλλειψη κεράσματος, που μας έκανε τόση εντύπωση. Ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι σε μαγειρεία πας τη σήμερον ημέρα και στο τέλος πάντα υπάρχει ένα κέρασμα. Αλλά ας μη μείνω μόνο σε μαγειρεία, ας πάω σε μαγαζιά της κατηγορίας του vezene, ένα καλωσόρισμα, ένα λικέρ για το τέλος, κάτι τέλοσπάντων, συνηθίζεται να προσφέρεται. Για να σε κάνει να νιώσεις πιο άνετα, πιο οικεία, ότι σε εκτιμούν/υπολογίζουν. Εδώ τ-ί-π-ο-τ-α, ούτε ένα λικέρ για την χώνεψη που λέει ο λόγος (τι θα τους στοίχιζε αλήθεια?), άλλωστε δεν μετράει το τι κερνάς όσο η κίνηση.

Εν κατακλείδι, καλές πρώτες ύλες, ιδιαίτερο κόνσεπτ, μέτριες ποσότητες και ακριβές τιμές, που όμως δημιουργούν και μεγάλες απαιτήσεις! Πρόκειται για ένα μαγαζί στο οποίο πήγα ιδιαίτερα θετικά προδιατεθειμένη -γιατί να το κρύψω άλλωστε? - και δεν μπορώ να πω ότι η εμπειρία μου εν τέλει ήταν τόσο ιδιαίτερη όσο την περίμενα!

Τελικό συμπέρασμα: Ακριβό μαγαζί!
Θα μου πεις -Δεν το ξερες?
Θα σου πω -Φυσικά και το ξερα. Δεν είναι μαγαζί για κάθε μέρα. Τουλάχιστον για τις δικές μου οικονομικές δυνατότητες. Που και που - όποτε μπορώ - μ' αρέσει να προσφέρω στον εαυτό μου την απόλαυση ενός καλού (και γιατί όχι και ακριβού?) φαγητού. Όταν όμως, το κάνω αυτό, θέλω να εντυπωσιάζομαι. Στην προκειμένη περίπτωση, φάγαμε καλά, ήταν όλα τα πιάτα ικανοποιητικά, αλλά ΔΕΝ εντυπωσιαστήκαμε!
Θα μου πεις - Αυτό είναι πρόβλημα?
Θα σου πω - Για μένα ναι!

Αν θα ξαναπάω?Χμ.. και ξανά χμ.. Υπάρχουν πιάτα που θα θελα να δοκιμάσω και δεν τα κατάφερα με την πρώτη επίσκεψη (πόσα πιάτα να πάρει κανείς?).. Για παράδειγμα τα χτένια ή το μεδούλι. Ίσως δώσω άλλη μια ευκαιρία.

Μοντέρνα κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Vezene σε αγαπώ... Το υπερλατρεμένο μπεργκεράκι σου... Μία (ακριβή) μπουκίτσα σου και όλα τα άλλα τα ξεχνώ... Το ΚΑΛΥΤΕΡO μπεργκεράκι που έχετε γευτεί ποτέ! Ναι, ακόμα πιο ωραίο και από το Μπαρ Μπεε Κιού! (Πλάκα κάνω) Είναι εξαιρετικό!
Η χειροποίητη ζύμη σου από τον θεικό και μοναδικό ξυλόφουρνό σου! Τα κρεατικά σου, οι τηγανιτές γαριδούλες σου με την γλυκιά του σαλτσούλα και τα πικρά ζαρζαβατικά...

Λοιπόν, χωρίς πολλά λόγια. Με δύο εστιατόρια υψηλού επιπέδου έχω πάθει έρωτα... Με το Funky Gourmet και με το Vezene! Βέβαια η αλήθεια είναι πως δεν συγκρίνονται μεταξύ τους για ευνόητους λόγους αλλά τα αγαπώ και τα δύο εξίσου!

Επίσης να αναφέρω το service του, είναι εξαιρετικό! Πολύ καλά παιδιά, με πάθος για αυτό που κάνουν, ευγένια και επίπεδο! Να πω ένα τεράστιο μπράβο για την συνολική δουλειά που έχουν κάνει όλοι! Μακάρι να σας έχουμε κοντά μας για πολλά πολλά χρόνια!

Μοντέρνα κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Επανέρχομαι με μια νεότερη κριτική για το Vezene γιατί πιστεύω ότι αξίζει να επαινούνται εστιατόρια με σταθερή ποιότητα, άψογο σέρβις και πειραματισμό σε νέες γεύσεις. Από την παλαιότερη κριτική μου έχει μεσολαβήσει περισσότερο από ένας χρόνος, διάστημα στο οποίο έχω επισκεφθεί το Vezene τουλάχιστον 3 φορές ακόμα και μου επιτρέπουν να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Στο μεταξύ το μενού ανανεώνεται συνεχώς με νέες γευστικές προσθήκες και σταθερή αξίες τις παλιές (βλέπε κοπές, γιουβετσάκι με βοδινό μάγουλο, απίστευτα ζυμάρια από ξυλόφουρνο).

Αλλά αυτό που πάντα με τραβάει στο Vezene είναι η άριστη κατάρτιση και η εξυπηρέτηση του προσωπικού. Ξέρω πού πάω, χωρίς να ανησυχώ για αλαζονικές συμπεριφορές και σνομπισμούς. Από την κράτηση, μέχρι τον αποχαιρετισμό, συναντώ νέους ανθρώπους ευγενικούς, χαμογελαστούς, καθόλου διεκπεραιωτικούς, καθόλου δήθεν. Θα εξηγήσουν με υπομονή, θα φέρουν τον κλασικό πλέον δίσκο με τις κοπές, θα χαμογελάσουν και θα μιλήσουν όσο πρέπει φιλικά, όπως αρμόζει σε Επαγγελματίες με έψιλον κεφαλαίο.

Ξέρω ότι αυτά ακούγονται κάπως τετριμμένα, αλλά οι περισσότεροι πιστεύω, συμφωνείτε ότι σε πολλά εστιατόρια αυτού του επιπέδου, παρά την κρίση, η ζεστή εξυπηρέτηση εξακολουθεί να είναι ζητούμενο και όχι αυτονόητο.

Ο επαγγελματισμός αυτός, κατά τη γνώμη μου, είναι ο ένας βασικός συντελεστής καθιέρωσης του Vezene στο γαστριμαργικό χάρτη της Αθήνας και αυτός που του έχει δώσει μια σταθερή και, γιατί όχι, φανατική πελατεία. Ο άλλος φυσικά είναι το φαγητό του. Εδώ θα δείτε και ανθρώπους σε επαγγελματικά δείπνα και ζευγάρια σε βραδιές για δύο και παρέες σε βραδινή έξοδο και ξένους επισκέπτες από τα γύρω ξενοδοχεία που αγαπούν το καλό φαγητό.

Προσωπικά ψάχνω πάντα μια καλή αφορμή για να πάω. Επιβάλλεται η καλή αφορμή, γιατί και οι τιμές του είναι σχετικά υψηλές (για το μέσο πορτοφόλι πάντα) και προσωπικά θεωρώ ελκυστικό να βάζω κάποια εστιατόρια ψηλά στη λίστα μου για ιδιαίτερες στιγμές, ώστε όταν τα επισκέπτομαι να το απολαμβάνω ακόμα περισσότερο.

Η τελευταία φορά που το επισκέφθηκα λοιπόν ήταν με τον φίλο μου στην ονομαστική μου γιορτή Τρίτη-καθημερινή. Κάλεσα για κράτηση 4-5 μέρες νωρίτερα και βρήκαμε εύκολα τραπέζι στην ώρα που ήθελα. Μέχρι να φύγουμε φυσικά, είχε γεμίσει, και ομολογώ ότι μετά τις 11 η ατμόσφαιρα ήταν πολύ κεφάτη, με παρέες να πίνουν κρασιά και κοκτέιλ και να τσιμπάνε truffle fries. Άνετα θα καθόμουν περισσότερο για ένα κοκτέιλ, αν δεν μας κυνηγούσε το ξυπνητήρι την επόμενη.

Για κάποιους, όπως διαβάζω, αυτό είναι βαβούρα. Δε διαφωνώ. Εμένα όμως μου αρέσει, γιατί δεν σου δημιουργείται η αίσθηση να φας και να φύγεις. Κάθεσαι άνετα για ένα ποτάκι ακόμα. Στα συν και η απαγόρευση καπνίσματος.

Ο κατάλογος έχει πολλές γευστικές προσθήκες σε σχέση με πέρσι, που, κρίνοντας από την δημοφιλία τους, ήρθαν για να μείνουν.

- Το βοδινό μεδούλι πάνω σε φρυγανισμένο ψωμί με μανιτάρια και μουστάρδα είναι το νέο talk of the town. Είχα δει σε πάμπολλα έντυπα να εκθειάζεται και ομολογώ ότι δεν έβλεπα την ώρα να το δοκιμάσω (14,50 ευρώ).

- Η αχινομακαρονάδα είναι επίσης μια σταθερή προσθήκη, από το περασμένο καλοκαίρι αν δεν κάνω λάθος, για μένα μια επιλογή πάντα λαχταριστή όπου την βρίσκω. Στο Vezene είναι ελαφριά, χωρίς καρυκεύματα, με μια λεπτή βουτυράτη γεύση που δεν επικαλύπτει τον αχινό. Προτείνεται στους λάτρεις θαλασσινών.

- Το tartare βοδινού κατά καιρούς αντικαθιστάται από tartare ψαριού. Στην τελευταία μου επίσκεψη ήταν tartare φρέσκου τόνου (προς 29 ευρώ). Έλιωσα με το που το άκουσα. Αλλά επειδή πήγαμε για κρεατοφαγία, κρατήθηκα να μην μπερδέψω τις γεύσεις.

Μείναμε λοιπόν σε επιλογές κρέατος, για τις οποίες το Vezene φημίζεται:

- Δύο mini wagyu beef burgers με fois gras και marmelata κρεμμύδι (5,5 το τεμάχιο). Μικρά και απολαυστικά όπως πάντα.

- Truffle fries. Τραγανά τσιπς με λάδι λευκής τρούφας και λιωμένη παρμεζάνα. Για τσιπς είναι καταπληκτικά. Αλλά τίποτα παραπάνω από καταπληκτικά τσιπς. Σε ποσότητα τόσα, που δύο άτομα αποκλείεται να τα καταφέρουν. Προτείνεται για παρέες, για τη μέση (12 ευρώ).

- Σαλάτα σπανάκι με μήλο, καρύδια και ανθότυρο. Ελαφριά και νόστιμη (11,5 ευρώ). Δεν είναι το τοπ του Vezene οι σαλάτες του, εκτιμώ πάντως που είναι λιτές, με λίγα υλικά και έμφαση στην ελληνική πρώτη ύλη (και δεν αναφέρομαι στην quinoa). Τιμές, οκ, τσιμπημένες.

- Την κλασική πλέον κοπή onget. Εναλλάσσω με το skirt, αναλόγως τη διάθεση (20-25 ευρώ). Δεν γνωρίζω πολλά από βοδινό/μοσχαρίσιο κρέας και διαφράγματα, αλλά ως ταπεινή καλοφαγάς, τα συγκεκριμένα κομμάτια τα απολαμβάνω πάντα. Προς τιμήν του σέρβις, σε ρωτάνε πάντα αν το ψήσιμο που προτείνεται σε ικανοποιεί. Αν σου φανεί πιο "κόκκινο" από αυτό που περίμενες, το παίρνουν και στο ξαναψήνουν.

- Πήραμε και το μεδούλι, το οποίο τόσο λαχταρούσα, αλλά εδώ είχαμε μια μικρή δυσάρεστη έκπληξη. Ήταν τόσο αλμυρό που μετά βίας κατάφερα να φάω μια μπρουσκέτα. Μάλλον τους είχε πέσει παραπάνω αλάτι. Όταν η πάντα ανήσυχη σερβιτόρα με ρώτησε αν μου άρεσε και φυσικά της είπα την αλήθεια, φάνηκε να δυσαρεστήθηκε που δεν έμεινα ικανοποιημένη και πήρε το πιάτο, χωρίς καμιά διαμαρτυρία.

Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε ο επικεφαλής του σέρβις, απολογήθηκε για το λάθος και με ενημέρωσε ότι αφαίρεσε ήδη το πιάτο αυτό από τον λογαριασμό μας, εκτός αν θέλαμε να το αντικαταστήσει. Πραγματικά με "σκλάβωσε" ο επαγγελματισμός και η ευγένειά τους, η απουσία οποιασδήποτε δικαιολογίας και το χαμόγελο.

Δεν απόλαυσα τελικά το μεδούλι, θυμήθηκα όμως πώς λειτουργούν τα σοβαρά εστιατόρια που σέβονται τον πελάτη τους και μετατρέπουν το σφάλμα σε πλεονέκτημα.

Για κέρασμα λόγω της γιορτής μου ήρθε παγωτό με καφέ εσπρέσσο και καραμέλα (κάπως έτσι). Ο λογαριασμός αναμενόμενος γύρω στα 80 ευρώ. Χωρίς έξτρα χρεώσεις, χωρίς επιβεβλημένο εμφιαλωμένο νερό. Νεράκι σε κανάτα με λίγο πάγο, που ανανεωνόταν από τα παιδιά. Τίμια και σωστά.

Για όλους αυτούς τους λόγους μου αρέσει να τρώω στο Vezene. Προτείνεται ξανά και ξανά. Για να μπεις στο κλίμα, για να δοκιμάσεις διαφορετικές γεύσεις. Μια φορά δεν φτάνει. Εγώ ήδη ψάχνω την επόμενη αφορμή για να ξαναπάω. Με μεγαλύτερη παρέα αυτή τη φορά για να πιούμε και τα κοκτέιλ μας, να πάρουμε και το Aris deal να το ευχαριστηθούμε!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ram.

Ιούλ

Βραδυ Παρασκευης στο πολυσυχναστο Veneze, πισω απο το Hilton
Καθοτι στο κεντρο της Αθηνας ουσιαστικα, το parking δεν ειναι ευκολη υποθεση, αυτο του Hilton χρεωνει 11€/ωρα. Αρκετα κοντα ειναι ο σταθμος μετρο Ευαγγελισμος.

Το Veneze σιγουρα δεν το λες οικογενειακο εστιατοριο (γενικοτερα δεν ειναι το ιδανικο μερος για μεγαλες συναξεις), και λογω της εποχης εχει αρκετους τουριστες απο τα παρακειμενα ξενοδοχεια.

Θα ελεγα οτι αν προκειται να πατε ΠΣΚ καλοκαιριου, να μην το κανετε χωρις κρατηση, δεν ξερω για τις υπολοιπες ημερες.

Στα θετικα οτι μεσα που ημασταν εμεις (χωρις ομως να διαχωριζεται ο χωρος με το εξω) δεν καπνιζε κανεις, τουλαχιστον οσο ειμασταν εκει. Μου αρεσε αυτο γιατι δεν θελω να πηγαινω για φαγητο και να γινομαι καπνιστης με το ζορι, θελω να ικανοποιω (και) την οσφρηση μου σε ενα καλο εστιατοριο.

Πολυ καλη η σαλατα με το κινοα, και σαν παρουσιαση, σαν ποσοτητα σιγουρα καη για 2 ατομα αλλα οχι για παραπανω. Η αισθηση μας ηταν οτι οι σαλατες ηταν πολυ λιγες σε αριθμο στο menu.
Εξαιρετικο το πιατο με αχινο και μακαρονια.
Δοκιμασαμε royal rib 2 ατομων που ειναι υπεραρκετο για ενα ζευγαρι.

Στο φαγητο βαζω αριστα, συγχαρητηρια και επιφυλλασομαι να δοκιμασω κι αλλα πραγματα στην επομενη επισκεψη.

Στο service επισης αριστα, ολοι εκει μεσα ηξεραν τι εκαναν, χωρις φιοριτουρες.
Ο χωρος αν και ειναι προσεγμενος και εχει ενδιαφεροντα στοιχεια, δεν μπορω να πω οτι βαζει ψηλα τον πηχυ.

Στο value for money δυσκολευτικα λιγο να βαλω βαθμολογια, εκ των πραγματων δεν μπορεις να βαλεις 4/4 οταν δινεις~ 50 ευρω το ατομο, αλλα με δεδομενο οτι τα υλικα ειναι ποιοτικα και ακριβα θα ηταν αδικο να εβαζα κατω απο 3/4, οποτε μενω εκει.

Συνοψιζοντας:
Οχι πολυ ευκολο στην προσβαση, οχι για οικογενειες, οχι φτηνο.
Πολυ καλο φαγητο, εξισου καλο service.
Αν πηγαινετε συνειδητοποιημενοι για αυτο που ψαχνετε, πιστευω δεν θα απογοητευτειτε. Εγω παντως σιγουρα θα ξαναπαω.

Μοντέρνα κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Επισκέφθηκα και εγώ, Παρασκευή βράδυ, για πρώτη φορά το Vezene, ένα μαγαζί που διατηρεί σταθερή την καλή του φήμη από τότε που άνοιξε, αλλά και τη σάλα του γεμάτη, με περισσότερα μάλιστα sittings - δωδεκάμιση ώρα που φύγαμε, εξακολουθούσε να εισέρχεται στο μαγαζί κόσμος. Κατευθυνόμενος μάλιστα προς το Vezene, είδα και το τελευταίο talk of the town, την Cookovaya, την οποία επιφυλάσσομαι να επισκεφθώ όταν στρώσει λίγο και περάσει η πρώτη περίοδος του ενθουσιασμού.

Στο Vezene, όμως, τώρα: ο χώρος, χωρίς να είναι κάτι το εξαιρετικό, είναι πολύ προσεγμένος, αποπνέει μία αίσθηση πολυτέλειας, είναι ακριβώς όπως πρέπει φωτισμένος και έχει μία ευχάριστη θέα στο παρκάκι μπροστά και στο νυχτερινό, φωτισμένο Χίλτον. Το μόνο μειονέκτημα που εντόπισα είναι ότι από ένα σημείο και μετά δημιουργείται μία βαβούρα, η οποία ίσως να οφείλεται και στο ότι - όπως έχει παρατηρηθεί και σε άλλες κριτικές - τα τραπέζια είναι περισσότερα απ' όσα θα έπρεπε. Συνολικά, πάντως, δεν με ενόχλησε κάτι σε ό, τι αφορά στο χώρο, ούτε ένιωσα ότι παραβιάζεται η ιδιωτικότητά μου εκ της proximité των τραπεζιών.

Αυτό που σε κάνει να αντιληφθείς ότι το Vezene είναι ένα εστιατόριο υψηλού επιπέδου και standards, από την πρώτη στιγμή, είναι η άψογη λειτουργία του σέρβις από την είσοδο μέχρι την έξοδο από το μαγαζί και η πληθώρα του ευγενέστατου και καταρτισμένου προσωπικού, που με επαγγελματισμό φροντίζει για την τήρηση των σωστών χρόνων στο σερβίρισμα και γενικώς την ικανοποίηση του πελάτη. Πραγματικά, από τα πλέον άρτια σέρβις στην Αθήνα.

Στο φαγητό: δεν μπορώ να δώσω έναν ενιαίο χαρακτηρισμό της κουζίνας του Vezene, η οποία, πάντως - κινούμενη μεταξύ ελληνικών/μεσογειακών στοιχείων, αλλά και γαλλικών τεχνικών - είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο συνολικά. Παρότι υπάρχουν πιάτα με θαλασσινά, αλλά και ψάρι ημέρας (όχι πάντα), αυτό που κυριαρχεί είναι το (μοσχαρίσιο) κρέας, σε διάφορες κοπές, οι οποίες παρουσιάζονται και εξηγούνται από τον σερβιτόρο πριν την παραγγελία, ενώ προτείνεται και το καταλληλότερο γι' αυτές ψήσιμο. Πέραν του κρέατος, ο κατάλογος αποτελείται από μία σειρά ορεκτικών - to share, όπως τα λέει - εδεσμάτων από τον ξυλόφουρνο - μία πιο ελληνική εκδοχή της πίτσας - και σαλατών.

Δοκιμάσαμε τα εξής: από τον ξυλόφουρνο την πίτσα με το αυγό Μπράλου, ήταν εξαιρετική, με υπέροχη ζύμη και απόλυτα ισορροπημένη, μεστή γεύση. Τα φουρνιστά χτένια, ψημένα όσο πρέπει για να διατηρείται "ζωντανή" η σάρκα τους και μία τραγανή κρούστα, ήταν και αυτά απολαυστικά. Το κορυφαίο, όμως, πιάτο εκ των ορεκτικών ήταν το γιουβέτσι με βοδινά μάγουλα και ουρά, πιστεύω το καλύτερο γιουβέτσι που έχω φάει, με υπέροχα μελωμένο, βουτυράτο κρέας και τη μανέστρα σε έναν ζωμό απίστευτης γευστικής έντασης, ένα πιάτο που συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Εκ των κρεάτων - τα οποία σερβίρονται κομμένα ταλιάτα - επιλέξαμε το flat iron, το οποίο ήταν νόστιμο και τρυφερό, με το medium rare ψήσιμο που επιλέξαμε να είναι ιδανικό για αυτό, με χοντρό αλάτι και εξαιρετικές πατατούλες, σερβιρισμένο σε μαντεμένιο σκεύος. Το γλυκό ημέρας - επί της ουσίας προφιτερόλ, αλλά σε μία πιο μοντέρνα εκτέλεση - ήταν μεν πολύ καλό, αλλά όχι τόσο ώστε να κλείσει ένα γεύμα τέτοιας έντασης.

Η λίστα κρασιών έχει ποικιλία - σε ελληνικό και διεθνή αμπελώνα - και περιλαμβάνει επιλογές σε νορμάλ τιμές, αλλά και ακριβότερες ετικέτες.

Συνολικά φάγαμε εξαιρετικά και περάσαμε ωραία. To Vezene είναι ένα ακριβό μαγαζί, αλλά αξίζει να το επισκεφθείτε. Οι τιμές δικαιολογούνται από την ιδιαιτερότητα και την ποιότητα των πρώτων υλών, αλλά και από το γενικότερο επίπεδο του μαγαζιού. Το μόνο μου παράπονο είναι ότι δεν μας πρόσφεραν μια ωραία - παλαιωμένη - γκραπίτσα στο τέλος, θα ήταν το ιδανικό κλείσιμο σε ένα τέτοιο δείπνο.