ΤΟ ΚΟΥΤΟΥΚΙ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Πάροδος 25ης Μαρτίου 13, Σταμάτα [Χάρτης]

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Σταμάτα & Άνοιξη, Αθήνα
2017

Ήταν κάποτε ένα παρεάκι συμφοιτητών της Οδοντιατρικής Αθηνών και μέσα σε αυτό είχε παρεισφρύσει και μια της Φιλοσοφικής και πουθενά δεν πήγαιναν αν δεν την είχαν στην παρέα τους.
Δρόμο παίρναν, δρόμο αφήναν, έγραφαν χιλιόμετρα τα κοντέρ, σβάρνα στα πιο απίθανα κουτουκάκια, στα πλέον απίθανα προάστια, που είχαν φιλοξενήσει τις οινομεζεδοκατανύξεις και τους χορούς τους ως το πρωί ( άραγε η Κοτταρού στον Κολωνό να υπάρχει ακόμη, από όπου η Φιλόλογος έφυγε ντίρλα ένα αείμνηστο βράδυ ; ποιός ξέρει... )

Ευτυχώς που τα απωθημένα μας τα ζήσαμε πριν θεριέψουν. Και μεθύσαμε για μιαν αγάπη, και νυχτοπερπατήσαμε αγκαλιά με τους φίλους μας, που ήταν εκεί σε όλα, τότε που οι αφραγκιές του ενός γίνονταν υπόθεση όλων, και ζήσαμε την πόλη στην καλή της την εποχή, - αναλογικά με τα βιώματα που έχει ο καθένας.
Άλλοι γύρισαν στα χωριά τους, άλλοι παντρεύτηκαν, άλλοι χώρισαν, άλλοι αρνούνται να "σοβαρευτούν" και άλλοι προχωράνε με απόλυτη γνώση του κινδύνου.

Είναι λοιπόν και αυτά τα αουτσάιντερ της ζωής. Αλλά είναι και τα αουτσάιντερ μαγαζάκια, τα κρυμμένα, που δεν διαφημίζονται, παρά μόνο από στόμα σε στόμα ή αν τα βρεις κατά τύχη και ανακαλύψεις μόνος σου τις χάρες τους.
Σε αυτή την κατηγορία θεωρώ ότι μπαίνει το ΚΟΥΤΟΥΚΙ. Ας βάλω λέξεις κλειδιά: μικρό, χωμένο σε ένα δρομάκι που θυμίζει χωριό, οικογενειακό, ζεστό και ανθρώπινο, απροσποίητο, αυθεντικό, με φαγητό και περιποίηση σαν της μαμάς σου ή της γιαγιάς σου. Με ανθρώπους που σε βλέπουν την πρώτη φορά και ήδη σου σφίγγουν το χέρι.

Το επισκεφθήκαμε ένα Σάββατο βράδυ του Γενάρη, που έβρεχε μονότονα και το κρύο ήταν τσουχτερό, με δική μου επιμονή και με το ρίσκο να μη μου βγει η επιλογή ( με έχει φοβηθεί το μάτι μου, η αλήθεια είναι, τον τελευταίο καιρό... )
Το gps αποδείχτηκε περιττό, γιατί την περιοχή την ξέρω, είχα ωστόσο κι ένα back up σχέδιο κατά νου, αν κάτι δεν πήγαινε καλά με την επιλογή μου, αλλά ευτυχώς δε χρειάστηκε.

Η υποδοχή από την κυρία Σούλα ( αν δεν κάνω λάθος στο όνομα ) ήταν ζεστή και όντως όπως έχει αναφερθεί, όλα περνούν από τα χέρια της. Ζεστό ήταν και το τζάκι που άναβε και καθήσαμε σε σημείο που κι εμείς ζεσταθήκαμε γρήγορα. Είναι μικρό μαγαζί, 5-6 τραπέζια όλα κι όλα μέτρησα. Καθαρό, τακτοποιημένο, χωρίς μοντέρνα διακοσμητικά, γενικά το ύφος είναι ρουστίκ και χαλαρό και πολυτέλειες δεν υπάρχουν ( το Κουτούκι βρίσκεται εδώ από το 1998 ). Εδώ έρχεσαι για το φαγητό.
Υπήρχαν 3 ακόμη παρέες, Σάββατο βράδυ, σημάδι ενθαρρυντικό αλλά και ενδεικτικό των σημείων των καιρών.

Η προφορική ανακοίνωση του καταλόγου ομολογώ ότι με φόβισε λίγο, κι έχω βάλει σκοπό μου να μην το παθαίνω αυτό, έτσι αφού προχωρήσαμε στην παραγγελία μας, ζήτησα ευγενικά να δω και τον κατάλογο ενημερωτικά, εάν και εφόσον υπάρχει.
Δεν άλλαξα κάτι στην παραγγελία μας όταν είδα τις τιμές, γιατί άμα θες να φας κάτι, δεν αλλάζεις γνώμη, παρόλο που ερωτήθηκα πολλές φορές αν θα ήθελα να αλλάξω κάτι και μπράβο τους γι αυτή την επαγγελματική αντιμετώπιση. Κάποιες μικροπαρατηρήσεις μου, θα τις αναφέρω πιο κάτω.
Επίσης θετικό ότι ερωτηθήκαμε αν θέλουμε νερό σε κανάτα ή εμφιαλωμένο.

Το μενού είναι μικρό - τα σημεία των καιρών - με κάποιες χειρόγραφες αυξησούλες, ένεκα του 24% και με κάποια λίγα πιάτα ημέρας. Οι άνθρωποι όπως μας εξήγησαν δουλεύουν με συγκεκριμένη πελατεία. Εμείς κινηθήκαμε στις πιο αναμενόμενες για εμάς επιλογές.

Παραγγείλαμε:
- Tζατζίκι ( 4,30 ευρώ ), γιατί απλά, το ψημένο στα κάρβουνα ψωμάκι, θέλει το τζατζίκι του. Πολύ ωραίο, φυσικά χειροποίητο ( πέρασε το τεστ του ειδήμονα ) αλλά θα το ήθελα σε πιο γενναία μερίδα. Φαγώθηκε / σκουπίστηκε όλο. Στο ψωμί που χρεώθηκε 1,50 ευρώ συνολικά, ζητήσαμε και επανάληψη.

- Πατάτες τηγανητές, λεπτοκομμένες, εννοείται φρέσκιες, καυτές από το τηγάνι και τραγανές ( 3 ευρώ ), έγιναν ανάρπαστες.

- Για σαλάτα, επιλέξαμε τα άγρια χόρτα με φρέσκια ντομάτα και τριμμένη φέτα από πάνω, μια δική τους πολύ πρωτότυπη και ωραία εκδοχή. Σωστά βρασμένα και όχι λιωμένα, με ωραίο λαδάκι και καλό γευστικό αποτέλεσμα, έφαγε ακόμη και αυτός που δεν τα προτιμά.
Όμως εδώ θα κάνω την πρώτη παρατήρηση, θεωρώ ότι η τιμή 7,20 ευρώ για αυτό το πιάτο είναι υπερβολική. Τα θεωρώ πάρα πολλά, δεδομένου ότι λίγες μέρες αργότερα έφαγα σε άλλο μαγαζί, στην ίδια τιμή, μια τεράστια μερίδα συκώτι μοσχαρίσιο στα κάρβουνα, που ήταν για 4 άτομα. Ίσως σε αυτό το πιάτο και σε κάποια ακόμη, η τιμολόγηση πρέπει να προσγειωθεί λίγο. Πάντως φαγώθηκαν με ευχαρίστηση.

- Τυρόπιτα γίγας ή τυροπιτάρι ( 7,10 ευρώ ) Είναι πραγματικά γίγας και εντυπωσιακό, έρχεται φουσκωτό και καυτό από το τηγάνι, σε τεράστια πιατέλα. Ωραία γέμιση τυριών και λίγο αλμυρούτσικη, τόσο-όσο χρειάζεται, πολύ χορταστικό και νόστιμο, επίσης αν και τηγανητό δεν είχε τραβήξει καθόλου λάδι. Φάγαμε και τα ψίχουλα!

- Κεφτεδάκια με πατάτες τηγανητές ( 7,50 ευρώ ). Το πιάτο που μαζί με το Μπεκρή μεζέ, αποδεικνύει την μαγειρική τέχνη της κυρίας Σούλας και σε φέρνει κατευθείαν στον Παράδεισο της παιδικής ηλικίας και του σπιτικού φαγητού. Ολόσωστο τηγάνισμα, άψογα μυρωδικά, αφράτος κεφτές, μεγάλη μερίδα με περίπου 14-15 κεφτέδες. Ανήκει στα ορεκτικά του καταλόγου, αλλά εμένα μου φάνηκε κανονικότατη μερίδα. Δεν έμεινε ούτε ένας για δείγμα.

- Μπεκρή μεζέ ( 7,50 ευρώ ). Άψογα μαγειρεμένο το μοσχαράκι, πολύ μαλακό, με τα μπαχαρικά του, με ωραία δεμένη σάλτσα για βούτες, αλλά... ήταν και εδώ μικρή η μερίδα του, θα την ήθελα πιο γεμάτη, δεδομένης της τιμής, και με λίγο πιο μεγάλες τις μπουκιές του κρέατος. Το πιάτο και εδώ σκουπίστηκε και έφυγε καθαρό για την κουζίνα.

- Τελευταία άφησα τα μπριζολάκια. "Εκ των ων ουκ άνευ", που λέμε. Εδώ φαίνεται η τέχνη και η εμπειρία του ψήστη ( συζύγου ) και είναι σίγουρα ο λόγος που θα επιστρέψω εγώ ξανά, γι'αυτά και για το "φίδι", όπως το άκουσα και το είδα με τα μάτια μου ( λουκάνικο χωριάτικο με μήκος ένα μέτρο, χωρίς πλάκα... )
Στα μπριζολάκια λοιπόν, άριστο ψήσιμο, άψογο ριγανοαλατοπίπερο, λουκούμι σκέτο, ζουμερά, και λίγα λέω. Η τσαχπινιά είναι ότι έρχονται κομμένα έτοιμα σε μπουκιές, μπουκιά και συχώριο... Γιατί να πιάσεις μαχαίρι, όταν έχεις την ευκολία να πάρεις μπροστά σου την πιατέλα και να δουλεύεις με διπλό πιρούνι ;; (συνοδεύονται από κομμένη πιτούλα, θα τα προτιμούσα με πατάτες εννοείται... Στα 22 ευρώ το κιλό, πήραμε μισό κιλό και ήταν υπεραρκετό για τους 3 μας ).

- Ήπιαμε μισό κιλό χύμα κόκκινο κρασί, βαρελίσιο αναγράφεται, μας άρεσε αρκετά και δεν είχαμε καθόλου παρενέργειες ( τώρα που βλέπω την απόδειξη δεν είμαι σίγουρη αν χρεώθηκε ) και στο τέλος μας κέρασαν και 3, ικανοποιητικού μεγέθους, κομμάτια σιμιγδαλένιου χαλβά, πολύ νόστιμου, όπως τον φτιάχνω κι εγώ στο σπίτι.
Ο λογαριασμός με απόδειξη στα 50,60 ευρώ, ποσό που, πέρα από τις επί μέρους παρατηρήσεις μου, θεωρώ συνολικά απόλυτα λογικό, για την ποσότητα αλλά κυρίως για την ποιότητα αυτών που φάγαμε. Να το πω πιο απλά, δεν υπήρξε τίποτε που δεν μας άρεσε, ήταν όλα ένα κι ένα.

Το ΚΟΥΤΟΥΚΙ, μετά από την συγκεκριμένη εμπειρία, για μένα μπαίνει στη λίστα μου με τις ασφαλείς επιλογές και είναι σίγουρο ότι θα επιστρέψω και στην αυλίτσα του με τα δέντρα, όταν ανοίξει ο καιρός. Χαίρομαι που ανακάλυψα μια τίμια οικογενειακή επιχείρηση και για όσους κινούνται σε αυτές τις περιοχές έχω να προτείνω το εξής.
Αν σας αρέσουν τα ήσυχα κουτούκια-ταβερνάκια, δώστε του μια ευκαιρία να σας κερδίσει με την απλότητά του. Προσπεράστε τις σειρήνες της πλατείας της Σταμάτας και δοκιμάστε κάτι λιγότερο εμπορικό, που όμως είναι πολύ πιο κοντά στο αυθεντικό.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Σταμάτα & Άνοιξη, Αθήνα
Αυγ

Τελικά το ζήτημα όταν μπαίνεις σε έναν ιστότοπο κριτικών σαν το ASK4FOOD είναι να ''αποκρυπτογραφείς'' τις κριτικές που διαβάζεις. Κάπως έτσι διαβασμένος, έφτασα μεσημέρι Κυριακής καταμεσίς του καλοκαιριού στη Σταμάτα, μετά από κοινωνική υποχρέωση στην ευρύτερη περιοχή. Προσπερνώντας την πλατεία με τους κράχτες, τις χασαποταβέρνες με τις μεγάλες σάλες (παρόμοιες βρίσκει κανείς και στην Πάρνηθα, τη Βάρη ή τα Καλύβια) και τα παρκαρισμένα γερμανικά αυτοκίνητα των Αθηναίων που ανέβηκαν στην περιοχή για να ''νιώσουν χωριό'', σε έναν μικρό παράδρομο βρίσκεται το εν λόγω ταβερνείο.

Ένα μαγαζί που όντως θυμίζει χωριό. Κρυμμένο στο πρόχειρα στρωμένο με τσιμέντο δρομάκι, κάτω από μια μουριά και μια κληματαριά βρίσκονται απλωμένα λίγα τραπεζάκια, με τις κλασσικές καρέκλες καφενείου. Τα φυτά δημιουργούν φυσική δροσιά ενώ στο συμπαθητικό εσωτερικό υπάρχει ένας επίσης μικρός χώρος με μια στόφα για τις χειμωνιάτικες μέρες. Σκηνικό απλό, για χειμώνα ή καλοκαίρι, λίγα μόνο χιλιόμετρα έξω από την Αθήνα.

Στο χώρο σε υποδέχεται μια κυρία και σου απαγγέλλει τον κατάλογο, τον οποίο είναι αλήθεια ότι δεν είδαμε ποτέ σε έντυπη μορφή. Παρόλα αυτά σε κατατοπίζει ως προς τα πιάτα, δείχνοντας και την απαραίτητη κατανόηση προς τους αναποφάσιστους θαμώνες. Ενίοτε βγαίνει και ο σύζυγος-ψήστης για να σε συμβουλέψει, να συνεννοηθεί για τον τρόπο ψησίματος, ακόμα και για να ρωτήσει αν σου άρεσαν τα πιάτα. Αμφότεροι ευγενέστατοι, πρόσχαροι, με διάθεση να πιάσουν κουβέντα με τους πελάτες επί παντός επιστητού και ενίοτε διαχυτικοί με αυτούς. Η απόδειξη σου έρχεται κανονικότατα πάντως.

Το φαγητό πολύ καλό. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκαναν τα χόρτα που από πάνω περιείχαν τριμμένη ντομάτα και φέτα. Αρκετά πρωτότυπο πιάτο. Κατά τα άλλα τηγανητές πατάτες κομμένες στο χέρι, τζατζίκι δροσερό και δυνατό, τυρόπιτα τηγανητή νοστιμότατη (θυμίζει την αντίστοιχη σκοπελίτικη), κεφτεδάκια σαν σπιτικά, μπριζολάκια ζουμερά με πίτες (θα προτιμούσα να είχαν ένα άλλο συνοδευτικό) και πολύ καλό μπιφτέκι. Όλα τα πιάτα μου φάνηκαν πολύ καλά, όπως ακριβώς τα περιμένει κανείς σε μια παραδοσιακή ταβέρνα, χωρίς το μαγαζί να επενδύει σε κόλπα του τύπου ''τεράστιες μερίδες'' για να φτιάξει όνομα. Το χύμα κόκκινο κρασί γευστικό, ενώ κάποιες φορές έχει και ''σούβλα'' εκτός από τα ψητά στα κάρβουνα.

Οι τιμές με πολύ φαγητό περίπου στα 15 Ευρώ το άτομο. Πολύ καλά σε σχέση με την ποιότητα των πιάτων και το όλο στήσιμο του μαγαζιού. Γενικά είναι μια πολύ καλή επιλογή μετά από ένα μπάνιο στα βόρεια παράλια της Αττικής, μια βόλτα στην Πάρνηθα ή απλά μια εκδρομή για να γευτεί κανείς ατμόσφαιρα χωριού έξω από την Αθήνα. Χίλια μπράβο στους ανθρώπους που τρέχουν αυτή την οικογενειακή επιχείρηση.