ΤΟ ΜΑΥΡΕΛΙ

Ταβέρνες με τραγούδι

Γεν. Κολοκοτρώνη 56 & Πραμαντών 1, Κουκάκι [Χάρτης]

Ταβέρνες με τραγούδι - Κουκάκι, Αθήνα

Θα ξεκινησω το οποιο σχολιο για το συγκεκριμενο μαγαζι λεγοντας οτι ασχετου με το φαγητο η το ποτο που σερβιρει περνας παρα πολυ ωραια με τις πολυ ωραιες φωνες που απαρτιζουν την ορχηστρα και το πολυ ωραιο προγραμμα που εχει θεσπισει ο ιδιοκτητης του μαγαζιου.

Οποτε αρχης γενομενης απο αυτο θα επισημανω οτι αυτη ειναι η αιτια για την οποια ειναι η πολλοστη φορα που πηγαινω στο εν λογω μαγαζι για το οποιο πιο πολυ θα εξαντλησω σχολια για το περιβαλλον του παρα για τις γευσεις τις οποιες προσφερει.

Σαφως καποιος θα πει οτι εδω γραφουμε για να ενημερωσουμε καποια ατομα για το ποιον της γευσης που προσφερει ενα οποιο μαγαζι αλλα εγω πιστευω οτι πολλες φορες το να ενημερωσεις καποιον οτι αξιζει τον κοπο ενα μαγαζι εστω και αν δεν προσφερει τις καταπληκτικες γευσεις ειναι χρησημο για την κοινοτητα

Για μια εις ετη φορα λοιπον ξεκινησαμε αρκετα μεγαλη παρεα ως είθισται για να παμε να περασουμε ενα ωραιο μουσικο βραδυ στο μαγαζι του Αχιλλεα

Φτανοντας στο μαγαζι το πρωτο πραγμα που θα συμβει ειναι να φτυσεις αιμα για το παρκαρισμα ειδικα αν μιλαμε για μερες Παρασκευη η Σαββατο. Αδιανοητο να βρεις κοντα στο μαγαζι αλλα ευτηχως εχει την απλα της οδου Χαμοστερνας παρακατω στα 100 μετρα οποτε εκει παντα υπαρχει αρκετος χωρος.

Το μαγαζι δεν ειναι σε κανενα κεντρικο δρομο αλλα ειναι σε ενα παραδρομακι στο κατω μερος μιας πολυ μικρης πλατειας στο Κουκακι οποτε σαφως δεν κανει μπαμ απο τον δρομο. Η αληθεια ομως εναι οτι στο εν λογω μαγαζι πιο πολυ καταλυουν γνωστοι και μονιμοι πελατες που ξερουν το μαγαζι οποτε οι φωτεινες επιγραφες και τα πολλα φρου φρου λιγο συνεισφερουν στην πελατεια του μαγαζιου.

Μπαινοντας στο μαγαζι θα ανακαλυψεις σαφως την απολυτη εννοια κουτουκι. Τιποτα πιο κουτουκοειδες απο το κατω μαγαζι του Μαυρελι ( γιατι εχει και το επανω που ειναι πιο πολυ για γαμους βαφτισεις και συγκεντρωσεις που ειναι πιο πολυ αιθουσα ) ντυμενο ολο στην πετρα με τις καμαρες του με το χαμηλοταβανο στυλ του με τον κλασικο υπογειο χαρακτηρα του πο οφειλει να σεβεται καθε κουτουκι.

Ολο το μαγαζι στους τοιχους εχει εσοχες με φωτισμο που επισης δινουν μια πολυ ομορφη γραφικη εικονα στο μαγαζι.
Τα τραπεζια με το κλασικο ασπρο τραπεζομανντηλο και τα ποτηρια επανω ( υποτυπωδη κολωνατα του κρασιου κλασικα του νερου ) και τις επισης κλασικες καρεκλες παλιας τραπεζαριας στα κεντρικα τραπεζια και παγκοι λιγο αβολοι στα τραπεζια που ειναι με πλατη στον τοιχο.

Στο μπροστινο ακρο του μαγαζιου διπλα στην σκαλιτσα μου σε οδηγει στο ισογειο ( εισοδος του μαγαζιου ) υπαρχει η υποτυπωδης πιστα του μαγαζιου που εχει ενα αρμονιο και εκει τραγουδανε ο Αχιλλεας και οι οποιοι αλλοι τραγουδιστες.

Μια σκαλα σε οδηγει στην επανω αιθουσα του μαγαζιου που ειναι πιο πολυ για συγκεντρωσεις εκδωλωσεων ειναι λιγο πιο κρυα απο την κατω με μια μεγαλυτερη πιστα και αρκετα τραπεζια.
Στον ενα τοιχο θα δεις μια τεραστεια τοιχογραφια παλιας Αθηνας νομιζω και καποια καδρακια με παλιες φωτο να στολιζουν τους τοιχους.

Με το που μπαινεις στο μαγαζι αν ειναι νωρις και δεν εχει αρχισει ακομα το προγραμμα σε υποδεχεται σαφως ο Αχιλλεας με τον πληθωρικο του χαρακτηρα και ογκο και παντα με το χαμογελο. Σαφως θα δωσει την οδηγια σε καποιο σερβιτορο να σε παει σε καποιο συγκεκριμενο τραπεζι και ολα βαινουν καλως απο σερβις μεχρι της στιγμης που το μαγαζι θα γεμισει ασφυκτικα.
Εκει αρχιζει πλεον ενα θεμα με το σερβις γιατι οι δυο σερβιτοροι τις πιο πολλες φορες πανω στην διαθεση τους να εξυπηρετησουν μπλεκοντε μεταξυ τους και γινεται ενα ψιλομπαχαλο το οποιο φτανει στο αποκορυφωμα του συνηθως την ωρα του λογαριασμου αν αρκετες παρεες φυγουν την ιδια ωρα.

Και ας ολοκληρωσουμε τωρα με τις γευσεις που προσφερει το μαγαζι ενεκα μαγαζι με φαγητο και οχι πιστα με μουσικη και ποτο.

ΠΡΩΤΗ ΠΑΡΑΙΝΕΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ...... ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΣΙ
Αν εχεις την δυνατοτητα ( οικονομικη ) να παραγγειλεις καποιο εμφυαλωμενο κρασι σιγουρα θα φιαξεις την βραδυα σου πολυ καλυτερα. Ελπιζω οτι δεν ειναι καποιο εσκεμμενο τρικ του μαγαζιου για να οδηγει τον κοσμο σε εμφιαλωμενα απο τα οποια δεν εχει αλλωστε και καποια μεγαλη ποικιλια. Μιλαμε για τους χειριστους ξυδιαδες που θα μπορουσε κανεις να βρει στα χειροτερα αμπελια των Μεσογειων. Μιλαμε για κρασι ( ειτε λευκο ειτε κοκκινο με πολυ μικρη βελτιωση στο ροζε ) που σου εξασφαλιζει τον πονοκεφαλο και την γρηγορη ζαλαδα.
Νομιζω οτι με τεοια υπεροχη φωνη που εχει ο Αχιλλεας ( πραγματικα μοναδικη ) θα επρεπε να κραταει πιο πολυ νηφαλιο τον κοσμο και να μην τον στελνει αδιαβαστο με αυτα τα παρασκευασματα που δινει για κρασι. Μια μικρη βολτα σε διαφορους παραγωγους ( ειναι και απο Καρδιτσα που εχει ιστορια στο κρασι ) και με μικρο κοστος μπορει να προσφερει κατι πολυ καλυτερο σε ενα μαγαζι που κατα βαση πας να πιεις και οχι τοσο να φας

Τα πιατα τα οποια συνοδευσανε την μουσικη μας βραδιά ( και δεν θα κατσω καν να πλατιασω σε αυτα γιατι ηταν ολα maximum διεκπαιρεωτικά ) ηταν μια σαλατα αναμικτη σε οτι πιο απλο υπαρχει και σε κοπη και σε ποσοτητα και σε σως που αν κρινοτανε θα επρνε ενα 2/4 το πολυ

Ενα λουκανικο χωριατικο που αν ειχε να συγκριθει με τα αλλα φαγητα του Μαυρελι θα επερνε 3/4 αλλα σε σχεση με το τι πουλαει η αγορα ενα 1/4 μια χαρα

Ενα πιατο με πατατες με ασπρη σαλτσα η τυρια λιωμενα σε ενα πηλινο σκευος οπτικα πολλα υποσχωμενες αλλα γευστικα απλα στο "οκ" χωρις να μπορεις να πεις κατι καλυτερο οσο καλη διαθεση κι αν εχεις.

Για τα πιατα τηγανια και μπεκρη μεζε που θα τα κρινω μαζι γιατι ηταν οτι πιο δευτερο μπρει να υπαρχει σε ενα τετοιο μεζε και σε εμφανιση και σε ποιοτητα και σε ποσοτητα δυστηχως

Και αντε να τελειωσω με τα τυροπιτακια τα οποια σε σχεση με τα αλλα πιατα σιγουρα ηταν μια οαση αλλα πολυ τηγανιλα που μαλλον δηλωνε οτι ειναι ετοιμα κατεψυγμενα παρα καποια ιδιοκατασκευη του μαγαζιου

Με αυτα και με αυτα πληρωσαμε κατι παραπανω απο εικοσι ευρω το ατομο που αξιζει καθε ευρω για την διασκεδαση που προσφερει το μαγαζι και σαφως οχι για το φαγητο

Νομιζω οτι ολοι καταλαβαν περι τινος προκειται το συγκεκριμενο μαγαζι που για μενα προτεινεται Α Ν Ε Π Ι Φ Υ Λ Α Κ Τ Α για την υπεροχη διασκεδαση που προσφερει μεχρι οχι τις πρωτες αλλα τις τελευταιες πρωινες ωρες.

Ταβέρνες με τραγούδι - Κουκάκι, Αθήνα

Αγίας Τσικνοπέμπτης το σαβούριασμα.

Στην αγαπημένη μας Ελλάδα η Τσικνοπέμπτη αποτελεί ημέρα κρεατολατρείας και τιμάται από όλους ευλαβικά. Το αρνητικό της υπόθεσης είναι πως, συνήθως, δεν μπορείς να βρεις να φας κάτι ποιοτικό σε λογική τιμή.

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, άρχισα νωρίς την έρευνα αγοράς ώστε να μπορέσω να κλείσω ένα αξιοπρεπές τραπέζι για μένα και την παρέα μου. Είμαι εκπαιδευμένη στα μενού της Τσικνοπέμπτης, πλέον, οπότε ήξερα τι να περιμένω. Έριξα σύρμα στην παρέα και μαζευτήκαμε 20 άτομα να ψάχνουμε καταφύγιο για τις κρεατοφαγικές μας ορέξεις, με προϋπόθεση να έχει ζωντανή μουσική.

Με τα πολλά, καταλήξαμε στο Μαυρέλι και ο λόγος που κλείσαμε ήταν η Κατερίνα Τσιρίδου και το λαϊκό της πρόγραμμα (προσωπικά όταν την ακούω νιώθω πως παίζω σε ταινία του 60 κι είμαι η Μάρθα Καραγιάννη – ΛΑΤΡΕΙΑ).

Καταφτάσαμε κατά τις 10 παρά και στην περιοχή δεν υπήρχε πάρκινγκ ούτε για ζήτω (όλη η παρέα έκανε τουλάχιστον 20-30 λεπτά για να παρκάρει). Ο χώρος χωρίζεται σε δυο επίπεδα κι εμείς για να ακούσουμε την Κατερίνα κάτσαμε πάνω. Η διακόσμηση θυμίζει παλιά ταβέρνα και νομίζεις ότι θα πεταχθεί ο Ζήκος από κάποια μεριά και θα σου πει «αμ πως», πράγμα που έχει τη χάρη του.

Μας έφεραν μόνο ψωμί + το κρασί που παραγγείλαμε. Με είχε ενημερώσει ο ιδιοκτήτης πως για Τσικνοπέμπτη το μενού ήταν 17 € + ότι πιούμε (standard, χωρίς επιπρόσθετα). Όλοι ήρθαμε πεινασμένοι σαν τους λύκους γιατί όταν σχολάς στις 6-7… κάνεις υπομονή, δεν τρως. Τσικνοπέμπτη λες, θα τρώω μέχρι τελικής πτώσης.

Άρχισαν να μας σερβίρουν αφού μαζευτήκαμε όλοι και ξεκίνησε κι η μουσική (κατά τις 10 και μισή, 11 παρά). Ορεκτικά: σαλάτα λάχανο καρότο με μπόλικο σέλινο (μέτρια γιατί είχε πικρίσει το λάχανο), τυροπιτάκια (πολύ καλά από άποψη γέμισης, το φύλλο δεν μου έκανε κλικ), μπεκρή μεζέ (πολύ ωραίο αλλά λίγο, δεν έφτανε για τετράδα), κεφτεδάκια μακαλο (ικανοποιητικά), τζατζίκι και γίγαντες (που φύγαν όπως ήρθαν – το θεωρήσαμε άκυρο πιάτα για τη συγκεκριμένη μέρα).

Με κοιτάξαν όλοι και μου λένε « Μόνο αυτά?» και σκέφτηκα « θα ψήσουν εμένα για παϊδάκια»… και με έσωσε η σερβιτόρα φέρνοντας 5 ποικιλίες (1 ανά 4 άτομα). Οι πατάτες στην ποικιλία ήταν μετρημένες στα δάχτυλα των δυο χεριών και δεν έφταναν για 4 άτομα. Αν ήμασταν μόνο γυναίκες… κάτι πήγαινε κι ερχόταν αλλά με τους άντρες όλα φαίνονταν πολύ λίγα. Η πιατέλα περιλάμβανε μπιφτέκι (ζουμερό), κοτόπουλο σουβλάκι (πολύ καλό), λουκάνικο (επίσης καλό), μπριζολάκι (δεν έφαγα, οπότε δεν ξέρω δεν απαντώ) και παϊδάκι επίσης δεν έφαγα αλλά μου είπαν πως ήταν ωραίο αλλά λίγο).

Κοντολογίς, 20 άτομα έφυγαν πεινασμένα και το θεωρώ αποτυχία για Τσικνοπέμπτη και για ένα σύνολο λογαριασμού €440. Εγώ από ντροπή δεν έφαγα τίποτα, έκοβα μικρά κομματάκια από το πιάτο του άντρα μου μόνο για να δοκιμάσω ώστε να γράψω την κριτική και για να μην στερήσω από κάποιον που ήθελε να φάει (άλλωστε εγώ έκανα την επιλογή κι αισθανόμουν υπεύθυνη).

Στα θετικά ήταν φυσικά το γεγονός πως το κέφι λόγω της τραγουδίστριας και της κομπανίας της ήταν στα ύψη και η παρέα μας δένει εκπληκτικά και κάνει τζέρτζελο. Αυτό όμως μπορούσαμε να το κάνουμε και στην αυλή του σπιτιού μας με την Τσιρίδου να παίζει μέσω Youtube.

Επειδή ήμασταν η μεγαλύτερη παρέα που υπήρχε εκείνη την στιγμή στο μαγαζί θεωρώ πως έπρεπε να μας έχουν δώσει περισσότερη σημασία και προσοχή. Το συστήνω μόνο για κρασί + μουσική. Σαν να πηγαίνετε σε ρεμπετάδικο του παλιού καιρού. Είναι πάρα πολύ ακριβό για αυτό που προσφέρει.

Υ. Γ.: Ούτε γλυκό έφαγα γιατί έφεραν λιγότερα…