Μοντέρνο self service κατά το ήμισυ ταβέρνα/σουβλατζίδικο με λίγες επιλογές.

23 Ιούλ 2016

Έχουμε λοιπόν... ψάχνοντας κάτι οικονομικό κ γρήγορο κ συμβουλευομενοςτο σάιτ μας καταλήξαμε εδώ χτες βράδυ.. πράγματι το μενού είναι πολύ περιορισμένο... χοιρινά καλαμάκια πολύ καλά,1.40 το ένα, μέσα σε ένα ζουμί από κρεμμυδοπαπρικα...

Xωρίς λίπος καλοψημένα... μερίδα μπιφτέκια κλασικά... δύο μέτριου μεγέθους μπιφτέκια μαλακα κ νόστιμα, κόστος 6.80 ΧΩΡΙΣ πατάτες, πράγμα που μου φάνηκε πολύ τσιμπημενο... μα χωρίς γαρνιτούρα κ σελφ σέρβις σχεδόν 7ευρω? Νεα Μάκρη είμαι, όχι Μύκονο... Πήραμε κ πατάτες τηγανητές περίπου 2 Ευρώ-μέτριες, σαν να είχαν κοπεί αρκετή ώρα ή το λάδι ήταν μάπα-και η μοναδική σαλάτα τους, μια ντομάτα κομμένη σαν μπουκέτο με λίγο τριμα τυρί, τίποτα ιδιαίτερο..

Πατάτες, πιτακια κ κρεατικα σε πλαστικό δίσκο σε λαδόκολλα, πράγμα που παραπέμπει σε οικονομικό μαγαζί που όμως δεν είναι... δε φταίω εγώ που βάλανε συνεταιρο τον τσιπρα με 24% ΦΠΑ.... στα πλην βάζω την αναμονή μέχρι να παραγγείλεις, όπου μέσα ο χώρος βράζει... θα μπορούσαν να βάλουν νούμερα σε φωτιζομενο πίνακα κ να πηγαίνεις να παραγγείλεις όπως κάνουν αλλά σελφσερβις μαγαζιά.. τελικό συμπέρασμα-πολύ περιορισμένο μενού, τσιμπημενες τιμές για σελφ σέρβις κ αναμονή όρθιος, άρα για 1-2 φορές το πολύ καλά είναι...

24 Φεβ 2016

αλλη μια αγαπημενη ταβερνα που εχω επισκεφτει με την οικογενεια μου και την εχω αγαπησει παρα πολλες φορες. Ο,τι πω για την λαδοκολα ειναι λιγο. Η πρωτη μου φορα που κάθισα σε αυτο το μαγαζι ειναι στα 11 μου και 8 χρονια τωρα εχω την ιδια αποψη με τοτε. Εχει μονο συγκεκριμενα πραγματα, καλαμακια, πατατες, μπιφτεκι, πιτες και ντοματα γεμιστη με τυρι και φυσικα ποτακια τυπου μπυρα και κρασι.

ΟΙ πιτες ειναι αφρατες και καλοψημενες και στα καλαμακια οφειλω να πω πως το ζουμι που εχει περιεχει κοματια κρεμυδι και καρρυ αλατι λεμονι και ριγανι. Και μην ξεχασω να αναφερω πως παντα εχει κοσμο εκτως απο σπανιες περιπτωσεις. Κατα τ'αλλα πρωτοτυπο μαγαζι και ευχαριστο περιβαλλον.

13 Ιαν 2016

Πηγαίνουμε συχνά στου Λαδόκωστα, όταν βρισκόμαστε προς τη Νέα Μάκρη όταν θέλουμε να φάμε γρήγορα, οικονομικά, και να απολαύσουμε λίγο θάλασσα.
Θα πρέπει, πράγματι να ξέρεις τους κανόνες του ψητοπωλείου, κάτι που αν είσαι νεόφερτος δεν μπορείς να το καταλάβεις με την πρώτη.

Τα τραπέζια είναι αριθμημένα. Πάντα βρίσκουμε να κάτσουμε, αν και το έχουμε επισκεφθεί μόνο μεσημέρια. Θα πρέπει να εντοπίσετε τον αριθμό του τραπεζιού που διαλέξατε να κάτσετε. Είναι γραμμένος πάνω στο ίδιο το τραπέζι. Κάποιος από την παρέα πηγαίνει στο ταμείο με τον αριθμό αυτό κατα νου και κάνει την παραγγελία.

Το μενού, όπως αναφέρουν και οι προλαλλήσαντες είναι τα δύο ειδών μπιφτέκια (κλασσικό ή σκέτο κιμάς), πατάτες τηγανιτές, σουβλάκια χοιρινά με κρεμμύδια στο ζουμάκι τους, σαλάτα ντομάτα κομμένη σαν ανοιχτό λουλούδι και στο κέντρο φέτα, ελιές, λαδάκι, ψητές πιτούλες. Αναψυκτικά ή εμφιαλωμένο νερό και ποτήρια παίρνετε μόνοι σας απο τα ψυγεία. Αν στην παραγγελία σας θέλετε χύμα μπύρα, θα την πάρετε σε παγωμένο ποτήρι από το ταμείο, αμέσως μόλις πληρώσετε την παραγγελία. Πραγματικά την απολαμβάνετε.

Γυρίζετε στο τραπέζι σας με τα αναψυκτικά, τα ποτήρια ή την παγωμένη σας μπύρα και περιμένετε να σας φέρουν την παραγγελία.

Σας έρχεται μέσα σε δίσκο στρωμμένο με λαδόκολλα. Η σαλάτα σε πιάτο. Οι γεύσεις είναι πολύ καλές και το ψήσιμο επίσης. Το ζουμάκι με τα κρεμμύδια μέσα σ αυτό είναι ιδανικό για... βούτες! Οι πατάτες πολύ καλές και οι πιτούλες γαργαλιστικές.

Όταν αποφασίσετε να αποχωρήσετε δεν χρειάζεται να ασχοληθείτε με τον δίσκο σας. Θα περάσει το προσωπικό να τον μαζέψει και να καθαρίσει το τραπέζι για τους επόμενους.

Καλή σας όρεξη!

Λ. Ποσειδώνος 4, Ν. Μάκρη