ΚΟΥΤΟΥΚΙ ΠΑΛΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

17ης Νοεμβρίου 58, Χολαργός [Χάρτης]
  210 6519080
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Κλασικό κουτούκι, με ψητά και μαγειρευτά, σε συνταγές απ' όλη την Ελλάδα. Κυριακές και αργίες ανοιχτά από το μεσημέρι.

Γράψε τη δική σου κριτική

2017

Η Παλιά Ιστορία, ή "Πατατού", όπως τη λέμε χαιδευτικά οι γείτονες αποτελεί στέκι παλιό και δοκιμασμένο. Πηγαίνω χρόνια, με πάνω-κάτω τις ίδιες παρέες και πάντα τρώμε και πείνουμε τα καλύτερα.

Πρόκειται όντως για κουτούκι. Ημι-υπόγειο, με πάτρινο πάτωμα, παλιακή διακόσμηση, κι ένα πηγάδι στη μέση του μαγαζιού, να θυμιζει πως ίσως κάποτε εδώ ήταν μια αυλή, κέντρο του κουτσομπολιού και του μικρόκοσμου της γειτονιάς.

Η κουζίνα είναι αμιγως Ελληνική, με ελάχιστες Μικρασιάτικες επιρροές. Στο μενού υπάρχουν οι σταθερές αξίες, αλλά πάντα θα προστεθεί κάτι καινούριο είτε ως πιάτο ημέρας είτε ως πιάτο εποχής.

Εγώ σας συνιστώ τις φλογέρες με παστουρμά, τα γαρδουμπάκια, τα σαλιγκάρια στιφάδο, την πατατού (ψητή πατάτα, ξαπλωμένη σε πήλινο, με συνοδεία λούζας και γραβιέρας που ξαναψήνεται μέχρι να λιώσει το τυράκι και να γίνει ένα με την πατάτα. Προσοχή, την ώρα που φτανει στο τραπέζι καιει πολύ! ), το μπουγιουρντί (που δεν είναι το κλασσικό μπουγιουρντί αλλά φέτα τυλιγμένη σε φύλλο, τηγανητή, και σερβιρισμενη με μέλι και σουσάμι), τον μπεκρή (μπεκρή μεζέ με έξτρα σουτζούκι), το λαδοβρόχι και το γιαουρτλού.

Έχουν πολύ καλής ποιότητας χύμα κρασί και χύμα τσικουδιά, ενώ μετά το φαγητό θα σας κεράσουν το πιο καταπληκτικό cheese cake που έχετε φάει, σπιτικό, με γιαούρτι, και γλυκό βύσσινο.

Για εξυπηρέτηση δεν το συζητώ, σκίζονταν κι όταν δεν μας ήξεραν, σκίζονται και τώρα.

Από τιμές, θα σας πω... Αν φάτε πολύ και πιείτε και πολύ τότε θα το φτάσετε το 25ευρω έκαστος. Αλλά μιλάμε για ΠΟΛΥ. Αν φάτε νορμαλ, είστε στα 20 ευρώ με μπόλικο κρασάκι ή τσικουδιά.

Εννοείται πως σας το συστήνω ανεπιφύλακτα. Λίγο με το παρκάρισμα ίσως ταλαιπωρηθείτε αν πάτε Σάββατο βράδυ, εμείς πλέον πάμε ποδαράτο και έτσι πίνουμε και μια θάλσσα.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Δυστυχώς οι προσδοκίες που μας είχαν δημιουργήσει οι παλαιότερες επισκέψεις στην Παλιά ιστορία, δεν επιβεβαιώθηκαν αυτή τη φορά. Και λυπάμαι που διαπιστώνω ότι ανήκει στις περιπτώσεις που η απήχηση που μπορεί να έχει ένα εστιατόριο, η επισκεψιμότητα και η στήριξη του κόσμου, αντί να λειτουργούν αφυπνιστικά, παίρνουν αντίθετο ρόλο.

Πέντε άτομα ένα βράδυ Σαββάτου μέσα στον Νοέμβριο, σκεφτήκαμε να επισκεφτούμε αυτό το κουτουκάκι που τόσο είχαμε συμπαθήσει και είχαμε καιρό να πάμε. Στο μυαλό μου είχα ότι τα δύο άτομα της παρέας που δεν είχαν ξαναπάει, θα έμεναν εκατό τοις εκατό ευχαριστημένα. Τέτοια σιγουριά είχα.

Ο χώρος δεν έχει αλλάξει σε κάτι ιδιαίτερα. Υπόγα κανονική, όπως είχα πει και στην πρώτη επίσκεψη. Κουτούκι με τα όλα του (πλην ενός σημαντικού που θα πω παρακάτω). Τα βαρέλια με τα σταφύλια στο βάθος και το πηγάδι στη μέση αποτελούν σήμα κατατεθέν του μαγαζιού. Αυτό που έχει αλλάξει προς το θετικό είναι ο καλός εξαερισμός που πλέον υπάρχει.

Κάποτε η ομίχλη από τους καπνούς των τσιγάρων θα μπορούσε να είναι ανασταλτικός παράγοντας για πολύ κόσμο…ήταν τόσο αποπνικτική και αφόρητη η ατμόσφαιρα! Τώρα, παρά το γεγονός ότι το ελάττωμα του εγωιστή και παρτάκια καπνιστή, δεν βοηθάει η ιδιοκτησία του εστιατορίου ώστε να το σταματήσει για το 3ώρο της επίσκεψής του, δεν μπορώ να πω ότι μας δημιούργησε σοβαρό πρόβλημα. Τουλάχιστον δεν ήταν εμφανές στην ατμόσφαιρα (σε μορφή ντουμανιάσματος), γιατί την ζημιά στα πνευμονάκια μας την κάνει μια χαρά!

Η μεγαλύτερη ενόχληση στην κατηγορία ατμόσφαιρα, ήταν τρομερή φασαρία που επικρατούσε. Σ’ αυτό βέβαια συντέλεσε και διπλανή πολυμελής παρέα που είχε χωριστεί σε άντρες από την μια πλευρά και γυναίκες από την άλλη πράγμα που δεν κατάλαβα γιατί συνέβη, αφού όλο το βράδυ προσπαθούσαν να συνεννοηθούν μεταξύ τους, βροντοφωνάζοντας!

Η εξυπηρέτηση από μια κυρία αγέλαστη, η οποία έτρεχε όλο το βράδυ κι όταν ήρθε να μας πάρει παραγγελία, μας μετέδωσε το άγχος και την βιασύνη της! Αυτό δεν μου αρέσει καθόλου όταν συμβαίνει. Πως λέμε “άντε τελειώνετε”; Κάπως έτσι ήταν το ύφος της.

Με την παραγγελία μας, άρχισε να έρχεται η μια απογοήτευση μετά την άλλη. Αναλυτικά:

- Σαλάτα παλιά ιστορία με παξιμάδι, ντομάτα, ανθότυρο, κάπαρη, ρόκα αδιάφορη χωρίς καμία ένταση χ6,50€.

- Λαδοβρόχι Κρήτης κοινώς ντάκος με παξιμάδι κρίθινο, φέτα, λάδι, ντομάτα και ρίγανη συμπαθητικό χ6,50€

- Πατάτες τηγανητές (2 μερίδες) χ3€. Το κεφάλαιο πατάτες είναι πολύ μεγάλο και δεν θα το αναλύσω τώρα. Ποτέ όμως δεν κατάλαβα γιατί στα πιάτα στα οποία σερβίρονται ως γαρνιτούρα μαζί με κρέας, καταλαμβάνουν το μισό (και βάλε) πιάτο κι όταν σερβίρονται μόνες τους ως ορεκτικό έρχονται “ορφανές” ποσοτικά. Πατάτες είναι παιδιά μην τρελαθούμε. Κι αν μη τι άλλο, βρισκόμαστε σε κουτούκι…αν δεν έρθει εδώ η πατάτα πλούσια, που θα έρθει; Στην δεξίωση;;

- Tυροκαυτερή καλή χ3,50€

- Κολοκυθοκεφτέδες τίποτα το ιδιαίτερο χ5€

- Πιπεριές σαγανάκι…ήτοι παναρισμένες και γεμισμένες με τυρί. Δύο μοναχά τεμάχια και χρεώθηκαν 5€! …Και επαναλαμβάνω…σε κουτούκι βρισκόμαστε.

- Πατατού, που είναι πατάτα λιωμένη με τυριά ψημένη στο πήλινο. Το must του μαγαζιού ευτυχώς με λιγότερο σκόρδο αυτή τη φορά. Οφείλω να πω ότι έχει ελαττωθεί αρκετά από την πρώτη εκδοχή που θυμάμαι. χ6€

- Ρεβυθάδα. Αρωματική και νόστιμη αλλά σε μικρή ποσότητα και σερβιρισμένη σε ρηχό πιάτο!

- Μανιτάρια πλευρώτους σχάρας χ5,50€. Πόσο μπορεί κάποιος να απογοητευτεί από αυτό το πιάτο όταν είναι λάτρης των μανιταριών; Πολύ. Ειδικά όταν είναι τόσο αδιάφορα ψημένα!

- Μπουγιουρντί χ5,50€ και δεν είναι αυτό που νομίζετε!

Εμείς περιμέναμε κάποιο πήλινο με ντομάτα, φέτα, πιπεριά καυτερή ή μπούκοβο, κάτι τέτοιο. Ήρθε ένα κομμάτι φέτας τυλιγμένο με φύλλο ψημένο στο τηγάνι και μέλι με σουσάμι από πάνω. Καμία σχέση. Όμως πρέπει να πω ότι στον κατάλογο κάτω από τον τίτλο του ορεκτικού υπάρχει η περιγραφή. Απλά κανείς μας δεν το πρόσεξε, δεδομένου ότι όλοι γνωρίζουμε πια είναι η κανονική εκδοχή του…

Όταν ρωτήσαμε μας είπαν ότι αυτό που εννοούμε εμείς σαν μπουγιουρντί είναι το σαγανάκι το πολίτικο στον κατάλογό τους. Το παραγγείλαμε. Ούτε αυτό είχε κάποια σχέση.

- Σαγανάκι πολίτικο λοιπόν = ένα κομμάτι φέτα ψημένη μέσα σε αλουμινόχαρτο με 2 λωριδίτσες πράσινη καυτερή πιπεριά…απογοήτευση χ4€

- Σεφταλιές πέντε μικρά τμχ αδιάφορα χ 7,50€

- Χοιρινό λεμονάτο, ωραίο γευστικά, το μόνο ενδιαφέρον πιάτο της βραδιάς θεωρώ όμως ότι κι εδώ η μερίδα είναι τσιγκούνικη.

- Μοσχαράκι γάστρας με τυριά χ8€. Σερβιρίστηκε σε μικρό πήλινο και ήταν το δεύτερο και τελευταίο πιάτο που άρεσε στην παρέα. Εγώ δε μπορώ να το εκτιμήσω ιδιαίτερα καθώς δεν το συμπαθώ κοκκινιστό. Ήταν όμως καλοψημένο. Παρόλα αυτά η μερίδα ήταν πολύ μικρή σε σχέση με την τιμή του.

- Χοιρινά μεζεδάκια θρακάτα χ8€ συμπαθητικά αλλά μέχρι εκεί

Ζητήσαμε το γκιούλμπασι που ήταν πάντα το φαβορί τους όμως δεν αναγράφονταν στον κατάλογο και παρότι μας είπαν ότι υπάρχει σαν πιάτο…είχε τελειώσει, και ήταν μόλις 22:30 η ώρα. Επίσης είχε τελειώσει και το χοιρινό με το μέλι και την λιαστή ντομάτα, που θυμόμασταν από παλαιότερα ότι ήταν κι αυτό πολύ ωραίο.

Τα πιάτα με το χοιρινό λεμονάτο και την ρεβυθάδα πρέπει να χρεώθηκαν 8,5€ και 6,50€ αντίστοιχα αν κρίνω από τον γενικό λογαριασμό, καθώς δεν πήρα εγώ την απόδειξη αλλά δεν αναφέρονταν στον κατάλογο από τον οποίο αποτύπωσα τις υπόλοιπες τιμές. Προφανώς ήταν πιάτα ημέρας.

Με 1 κιλό κρασί κόκκινο χύμα χ 6€, μια κόκα κόλα χ 1,50€ και 2,50€ το ψωμί, ο λογαριασμός έφτασε στα 102€ και κάτι ψιλά, περίπου 21€/άτομο. Επαναλαμβάνω…στο κουτούκι….!

Μας κέρασαν τάρτα με γιαούρτι και γλυκό κυδώνι. Πολύ καλή κίνηση, αλλά η παρτίδα ήταν ήδη χαμένη.

Συμπέρασμα: Η παλιά ιστορία, αν δεν αναβιώσει την παλιά, καλή και τίμια κουζίνα την οποία μας είχε συστήσει κάποτε, νομίζω ότι σύντομα θα αποτελεί κυριολεκτικά μια παλιά ιστορία η οποία θα λησμονηθεί και θα αντικατασταθεί από τα νέα δεδομένα που είναι πολλά, ποικίλα κι ενδιαφέροντα στον χώρο της εστίασης. Τα παιδιά που ήρθαν πρώτη φορά, μας είπαν ότι δεν θα υπάρξει γι’ αυτούς δεύτερη. Οι υπόλοιποι τρείς που είχαμε άλλα στο μυαλό μας και στην μνήμη μας, απογοητευτήκαμε και δυστυχώς δεν ευχαριστηθήκαμε τίποτα από εκείνο το βράδυ.

Οι μερίδες συρρικνώθηκαν και ακρίβυναν, τακτική που θεωρώ ότι δεν συνάδει με τον χαρακτήρα ενός κουτουκιού! Αλλά το κυριότερο για μένα είναι ότι τα πιάτα έχασαν παντελώς την γευστική τους ταυτότητα! Δεν ξέρω αν και τι έχει αλλάξει στην κουζίνα τους. Πάντως σίγουρα χρήζει (άμεσα) βελτίωσης! Λυπάμαι αλλά δεν το προτείνω πλέον και δεν θα ξαναγυρίσω σ’ αυτό το κουτούκι, αν δεν ακούσω ή διαβάσω ότι άλλαξε κάτι προς το καλύτερο.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το κουτούκι το περασμένο σάββατο μαζί με δυο ακόμη ζευγάρια που δεν είχαν ξαναπάει. Ήθελα να γράψω για την τόσο ευγενική και άμεση εξυπηρετησή μας παροτι σάββατο βράδυ οσο και για την γνωστή του κουζίνα.

Κάτοπιν υποδείξεως του Χάρη ενός εκ των ιδιοκτητών δοκιμάσαμε το γκιούλπασι και μειίναμε εντυπωσιασμένοι, όπως επίσης από τις φημισμένες του σεφταλιές. Μας έκανε τρομερη εντύπωση πως παρόλο οτι ήταν γεμάτο έκατσαν να μας δείξουν τον καταλογό τους και να μας προτείνουν πιάτα όπως το γκιουλπασι και το σις κεμπάπ.

Μας προτείναν και τις σαλάτες τους αλλά επειδή δεν είμαι και θαυμαστής των σαλατών δεν μπορώ να εκφέρω αντικειμενική άποψη αλλα στους υπόλοιπους πεντε τους άρεσε ιδιαίτερα. Το κρασί τους και η ρακί εξαιρετή οπως και τα γλυκά που μας κέρασαν με κορμό σοκολάτας και το cheesecake.

Μου αρέσει που έχουν κρατήσει αυτό το κουτούκι όπως ήταν παλιαιά με τα βαρέλια και το πηγάδι στην μέση και βέβαια αυτο το παρείστικο που ανα πασα ώρα και στιγμή μπορεί να γίνουν ολοι παρέα.
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!