Ρακάδικο με κρητικούς μεζέδες.

08 Ιούλ 2015

Έχω πάει δύο φορές μέσα στο 2015 και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος από όλα.

Οι χοχλιοί γευστικότατοι, ο ντάκος πολύ νόστιμος (ίσως λίγο αλμυρός), η μαραθόπιτα αρωματική, οι μπουκιές κοτόπουλου με τα λαχανικά καλομαγειρεμένες και νόστιμες, οι πατάτες πραγματικές και στο τέλος στη σφακιανή πίτα με μέλι ιδανική ισορροπία γεύσης.

Το μόνο αρνητικό πως δεν έφεραν απόδειξη.

19 Μάρ 2014

Μου το συναντήσανε το μαγαζι κ βρεθήκαμε μια μερα στα εξαρχεια.
Μπήκαμε παρέα 4 άτομα.

Πολυ ωραίος χώρος με ωραία διακόσμηση κ ωραία μουσική.
Κρητική κουζίνα.

Πήραμε
Χόρτα
Πατατοσαλατα
Φαβα
Κ 2 πιάτα της ημέρας

Πολυ καλη ρακη
Κ πολυ ευγενικά παιδια όλοι τους
Σίγουρα θα ξανά πάμε.
Καλές δουλειές.

18 Μάρ 2014

Πρώτη φορά πήγα πολύ καιρό πριν, και από τότε έχει γίνει σκέκι και με μικρή και με μεγάλη παρέα.

Το φαγητό είναι πάντοτε εξαιρετικό, με 'κλασικούς' μεζέδες και πλήρη πιάτα στο μενού, αλλά και ευκαιριακούς πειραματισμούς της υπεύθυνης, που θα βρεις στα πιάτα ημέρας.

Προσωπικά αγαπημένα μου: η φάβα, οι κολοκυνθοαθοί, η πατατοσαλάτα και η ταμπουλέ, ενώ αν παίζουν μακαρούνια σκιουφιχτά, μη τα χάσεις. Στην τελευταία μου βόλτα, πριν λίγες ημέρες δοκίμασα κάτι εξαιρετικά χόρτα. Δεν θυμάμαι πως λέγονταν αλλά πήραμε και δεύτερη μερίδα.

Συνόδεψέ τα με το καλύτερο ρακάκι της περιοχής ή ρακόμελο αν είσαι τέτοιος τύπος. Κλείσε με σφακιανή απαραίτητα.

Ο χώρος είναι δύο καταστήματα ενωμένα. Το παλιότερο (το δεξί όπως μπαίνεις) είναι πιο γραφικό και έχει κρατήσει τον παλιότερο χαρακτήρα του αν και αλλάζει συχνά λεπτομέρειες όπως πχ. η μαντινάδα στον μαυροπίνακα στην είσοδο. Το νεότερο κομμάτι είναι πιο φρέσκο και ατμοσφαιρικό με έναν υπέροχο κήπο στο πίσω μέρος. Μπορεί να έχει λίγο φασαρία αν πετύχεις σε μέρα με πολύ κόσμο, οπότε πρόσεξε που θα καθήσεις.

Αν κάτι σε ενοχλεί, πες στο στο αφεντικό, θα σε βοηθήσει. Το ίδιο και όλοι όσοι δουλεύουν εκεί. Σε ώρες και μέρες αιχμής, θέλει λίγο υπομονή γιατί πραγματικά τρέχουν, αλλά είναι πάντα όλοι τους ευγενικοί.

Δεν είναι το κυριλέ εστιατόριο που κάποιος θα σε κοιτάει στα μάτια μήπως θέλεις νερό, και να μη το δεις έτσι. Αν θέλεις ένα ωραίο χαλαρό μέρος να γευτείς Κρήτη, στο κέντρο των Εξαρχείων, το Ρακουμέλ είναι η καλύτερη επιλογή.

16 Μάρ 2014

Τελικα στα εξάρχεια και ακριβα θα φας αλλα και τιποτα το ιδιαίτερο

Γράφω την κριτική ενω εχουν περάσει 2 με 3 εβδομάδες απο τοτε που πήγα.
Ευκολα προσβάσιμο μιας και στα εξάρχεια αλλα ακριβο και χωρις γεύση
Οι μπύρες στα 3
Κατι συκώτια με μέλι μάλλον στα 6
πατάτες τιποτα και αυτες ισως στα 3.5

Το κακό ειναι οτι ενω εχω την απόδειξη δεν θυμάμαι σε τι αντιστοιχεί.
Αυτο που μου έμεινε είναι οτι ειναι ακριβουτσικο μαγαζί, και δεν εμεινα ικανοποιημενος απο την ποιοτητα του φαγηου

Με 4 μπύρες πληρώσαμε δυο ατομα 31 ευρώ δηλαδη εαν βγάλεις τις 2 μπύρες 25 ευρώ. Οι μεριδες δεν μας χορτασαν

Δεν θα ειναι απο τις επιλογες μου για την περιοχη

Στη εξυπηρέτηση εβαλα 2 γιατί μας σέρβιρε μια κυρία που της ειπαμε 3 φορες τι θέλαμε

06 Μάρ 2014

Πηγαίνω πολλά χρόνια στο Ρακουμέλ. Είναι ένα ωραίο και ζεστό μαγαζί και το φαγητό φτιαγμένο με αγάπη. Ξεχωρίζω τα μανιτάρια, τις σάλατες Ρακουμέλ και ταμπουλέ, την πατατοσαλάτα, το ντάκο, τους κολοκυθοανθούς και μου αρέσει πολύ η σφακιανή και το ρακόμελό τους.

Θα προτιμούσα να μην κάνουν μεγάλη χρήση αλατιού (αλλά στην Ελλάδα όλοι κάνουν) και να είχε επιλογή ολικής άλεσης στα μικρά ντακάκια. Τα έχω προτείνει και την επόμενη φορά θα κοιτάξω εαν τα έχουν φέρει.

Το προσωπικό είναι ευγενικό και κοινωνικό. Το παιδί που το τρέχει είναι ενδιαφέρον άτομο και με ωραίο χιούμορ, πράγμα που εκτιμώ. Είχαμε πάει την Τσικνοπέμπτη μεγάλη παρέα και περάσαμε πολύ όμορφα. Φωτογραφίες με μάσκες στο Instagram.

03 Μάρ 2014

Σωστό κρητικό ρακάδικο. Ωραίο καθαρό ρακί, ζυγιασμένο ρακόμελο
και ονομαστοί μεζέδες- εκτός από την καλύτερη φάβα της Αθήνας τα μανιτάρια και οι ανθοί είναι εξαιρετικά.

Επίσης συστήνω σικώτι και κεφτεδάκια (αν τα πετύχετε μη εξαντλημένα) και για τους καλοφαγάδες σήγκλινο-ομελέτα. Στο τέλος μην παραλείψετε μια σφακιανή με μέλι.

Το μαγαζί είναι γαλαντόμο στα κεράσματα και οι μουσικές επιλογές είναι ιδιαιτέρως ευφάνταστες- όταν ακούγονται βέβαια γιατί συνήθως έχει πολύ κόσμο. Καλές οι τιμές.

Το μόνο μου παράπονο η κάπνα που όταν είναι γεμάτο είναι παραπάνω απ´ όσο αντέχω. Έχω πάει πολλές φορές και με παρέα και φεύγουμε πάντα ευχαριστημένοι.

13 Φεβ 2014

Το φαγητο τιποτα ιδιαιτερο ακριβουτσικο θα ελεγα,,, το σερβις αδιαφορο,,,, Και ενα απο τα ασχημα, παρεα ημασταν πεντε ατομα και μας κερασανε μια μπυρα ενω ειχαμε κανει λογαριασμο πενηντα ευρω... τραγικοι!

31 Ιαν 2014

Έχω επισκεφθεί το μαγαζί αρκετές φορες και μπορω να πω οτι εχω δοκιμάσει ό,τι υπάρχει στον κατάλογο.

Θα σύστηνα τους κολοκυθοανθούς στα 5 ερώ και το συκώτι στα 6,5 και θα σταματούσα εκεί. Η τηγανιά στα 8,5 ευρώ και στην ποσότητα που έρχεται ειναι εξωπραγματικη για τα σημερινά δεδομένα. Το ίδιο ισχύει και για το απάκι που ειναι στην ιδια τιμή.
Γενικά το μαγαζί είναι να πάρεις δύο πιατάκια και δυο ρακές (5,5 ευρώ έκαστη) και να φύγεις.

Το σέρβις είναι μετριο κι ιδίως αργό.

Ο εσωτερικός χώρος είναι καλαίσθητος αλλα αν αποφασίσεις να καθίσεις εξω θα πρέπει να ξέρεις ότι θα κατακλειστείς απο μικροπωλητές και ζητιάνους (λογικο θα μου πειτε στην περιοχη).

Θα πήγαινα ξανά μόνο για μια ρακή στα όρθια. Έχει καλύτερα καταστήματα στην περιοχή.

10 Δεκ 2013

Σε αναζήτηση μεζέδων και έχοντας γυρίσει γνωστά δοκιμασμένα στέκια στα Εξάρχεια που όμως δεν είχε ούτε τραπεζάκι για δείγμα είπαμε να κάτσουμε στο συγκεκριμένο μαγαζί για τσιπουρο-ρακό-μεζεδες.

Μεζέδες μπορεί να μην φάγαμε αλλά τα παξιμάδια του πολύ ωραία. Γενικά το μόνο που φάγαμε ήταν παξιμάδια! Πολλά παξιμάδια όμως, και αυτό γιατί οι μεζέδες ήταν πραγματικά απαράδεκτοι.

Αυτά που πήραμε ήταν ρακί, μια τυροκαυτερή (για να βουτάμε και κανένα παξιμάδι), μια μερίδα πατάτες τηγανιτές, ένα λουκάνικο ξυδάτο (αρκετά σκληρό και καθόλου γευστικό) μια μερίδα χόρτα βραστά (αρκετά ωραία) και μια πρόταση από τον σερβιτόρο για μεζε με κρητικό όνομα που κανένας δεν θυμάται. Πρόκειται για μια παραλλαγή γαρδούμπας γεμισμένο με ρύζι υποψία κιμά και διάφορα καρυκεύματα.

Από τα χειρότερα πράγματα που έχει φάει ο γορίλλας. Να μην καταλαβαίνεις τι τρως.. ο μισός μεζές κατέληξε στην χαρτοπετσέτα μετά από ελάχιστο αναμάσημα. Πράγμα απαράδεκτο οφείλω να παραδεχτώ από μέρους μας αλλά δεν είχαμε πολλά περιθώρια από αυτό που μας σερβιρίστηκε.

Οι τιμές του σχετικά λογικές αλλά όχι για το δικό μας τραπέζι που χορτάσαμε με παξιμάδια. Ο χώρος λιτός και σχετικά καλαίσθητος και ζεστός. Η εξυπηρέτηση τελείως τυπική από ένα νέο παιδί.

Δεν το συστήνω και προφανώς δεν θα ξαναπάμε αφού η όλη εμπειρία μας ήταν αποτυχημένη.

23 Μάρ 2013

Έχω αδυναμία στην κρητική κουζίνα, και επισκέφτηκα πρόσφατα με την παρέα μου το ρακουμέλ. Το φαγητό ήταν πολύ νόστιμο, και τα πιάτα που ξεχώρισα είναι τα μανιτάρια, η σαλάτα ρακουμέλ, οι κολοκυθοανθοί και η εξαιρετική σφακιανή πίτα με μέλι.

Ο χώρος ζεστός και συμπαθητικός, και υπήρχε παρείστικο κλίμα. Το παιδί που μας σέρβιρε ήταν πολύ ευγενικό και εξυπηρετικό και μας έπιανε κουβέντα.

Οι τιμές ήταν καλές και στα συν είναι ότι στο τέλος μας κέρασαν ρακόμελο.

Έκπτωση μέχρι 10%

Εμμ. Μπενάκη 71, Εξάρχεια