AVOCADO

Multi Ethnic

Νίκης 30, Σύνταγμα [Χάρτης]

Εστιατόριο με πολυεθνική κουζίνα, για χορτοφάγους.

Ιούλ

Tο "Avocado" είναι ένα vegan μέρος που εκπροσωπεί επάξια την χορτοφαγική κουζίνα με κλασικές αλλά και πρωτότυπες συνταγές. Η ικανοποιητική γαστρονομία και το άψογο σέρβις σε κάνουν να ωραιοποιείς κάπως τον απλό και στριμωγμένο χώρο του εστιατορίου με τον επάνω yoga studio style χώρο του εστιατορίου να κάνει σαφώς τη διαφορά!

Ο ισόγειος χώρος είναι στενόμακρος με δύο εισόδους. Η κύρια είσοδος είναι από την οδό Νίκης ενώ η δεύτερη (πίσω) είσοδος βρίσκεται στην οδό Σκούφου, καθότι το μαγαζί είναι διαμπερές. Τα περισσότερα τραπέζια είναι των δύο ατόμων με εξαίρεση ένα στην πρώτη είσοδο και ένα-δύο στη δεύτερη. Εξυπακούεται ότι το μέρος κυριαρχείται από πράσινες λεπτομέρειες και ανάλογο φωτισμό, ως φόρο τιμής στην ονομασία του ( Avocado ) και τη χορτοφαγική φυσιογνωμία της κουζίνας του, χωρίς ωστόσο να ξεπερνά τα όρια και να γίνεται γελοίο...!
Θα λέγαμε ότι στον μακρόστενο ισόγειο χώρο κυριαρχεί το ελαφρύ πράσινο και το ξύλο ( τραπέζια - πάτωμα ). Μάλιστα, στην κύρια είσοδο του εστιατορίου συναντάμε ένα μικρό μπαράκι, όπου κυρίως ετοιμάζονται οι χυμοί και τα διάφορα ποτά. Σε μερικά σημεία του εσωτερικού χώρου υπάρχουν και μαυροπίνακες με το πολυποίκιλο μενού. Η κουζίνα του εστιατορίου βρίσκεται στο υπόγειο, στο οποίο έχουμε πρόσβαση από ξύλινα σκαλοπάτια και αφού συναντήσουμε 2-3 μικρούς Βούδες. Τα φαγητά ανεβαίνουν στο ισόγειο με ασανσεράκι.
Κάπου εκεί στο υπόγειο υπάρχουν και οι εντελώς απλές τουαλέτες.

Μην παραλείψω να αναφέρω ότι στον αρκετά μικρό εξωτερικό χώρο, στην οδό Νίκης, μας υποδέχεται μια ζωγραφιά αβοκάντο καθώς και διάφορες άλλες που κυρίως αναφέρονται στην χορτοφαγική και υγιεινή κουζίνα του χώρου γενικότερα. Εκεί υπάρχουν μόνο τρία μικρά, στρογγυλά και σιδερένια τραπεζάκια καφενείου. Επιπλέον, ένας μικρός πίνακας διαφημίζει τα καινοτόμα πιάτα της ημέρας, π. χ, όταν πήγαμε εμείς, αναγράφονταν διάφορα πρωτότυπα τσιπς... μέχρι και τσιπς φακής!!

Ο πρώτος όροφος, επίσης μικρός και εντελώς zen, με χαμηλά ξύλινα τραπέζια, με μικρά βαζάκια, αναπαυτικές μαξιλάρες και μαξιλάρια διαφόρων σχημάτων, χαμηλό φωτισμό, ζεστό ξύλινο πάτωμα και μια μικρή γωνιά από βότανα στο μικρό παράθυρο που βλέπει προς στην οδό Νίκης. Χαρά Θεού για μεγάλες παρέες που θέλουν την ησυχία τους ή για εκείνους που θέλουν να συνδυάσουν σωματική και πνευματική υγεία...

Ο κατάλογος του " Avocado " είναι τεράστιος και μπορείτε να τον διαβάσετε και ηλεκτρονικά, διότι πρόκειται για ένα πολύ οργανωμένο και προσεγμένο εγχείρημα που σπανίζει στη χώρα μας παρά τον μικρό χώρο και τη θέση του.
Θεωρώ ότι το μέρος αυτό είναι το μοναδικό στην πόλη μας που έχει σαφή και ολοκληρωμένη άποψη γύρω από την ισορροπημένη διατροφή προσαρμόζοντάς την μάλιστα και σε διάφορα έθνικ πιάτα όπως το φαλάφελ πιάτο, η παραδοσιακή ινδική σούπα Dahl και πολλά άλλα. Σημαντικό το γεγονός ότι τα χωρίς γλουτένη ή ζάχαρη πιάτα υπογραμμίζονται με ειδικά σηματάκια. Το ίδιο συμβαίνει και με τα κυρίως χορτοφαγικά. Στο τέλος του καταλόγου δίνονται και πρόσθετες πληροφορίες για τα υλικά του εστιατορίου και το ξεχωριστό προφίλ τους.

Η ποικιλία των χυμών, των τσαγιών αλλά και των smoothies είναι ανεπανάληπτη!
Αμέσως καρφώθηκε το βλέμμα μου στα Μείγματα Ευεξίας με τα άκρως δελεαστικά ονόματα (Detox, Sweet Surrender, Euphoria κ. ά) Φυσικά και δοκίμασα ένα από αυτά χωρίς δεύτερη σκέψη!!

Υπάρχουν και αλκοολούχα ποτά, βιολογικά και μη.

Οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες αλλά χαλάλι του, το σέρβις και η κουζίνα το αξίζουν στο έπακρο!
Με το που κάθεσαι έρχεται φιλτραρισμένο νερό ( όχι απλό βρύσης ) και οι σερβιτόροι είναι με την ευγένεια στα χείλη παρά την κοσμοσυρροή κυρίως από vegetarians θαμώνες και όχι μόνο. Ακόμα, πολλοί τουρίστες επισκέπτονται το μέρος καθώς είναι αρκετά διαδεδομένο στους τουριστικούς οδηγούς και σε διάφορα μέσα.

Τέσσερα άτομα, με τον ενθουσιασμό ζωγραφισμένο στο πρόσωπο, διαλέξαμε τα εξής πιάτα:

Από τα πιάτα ημέρας, επιλέξαμε την κρύα σούπα ημέρας (Avocado Nirvana ) και το "Rumi's Dream".
Η σούπα αν και κρύα ήταν πολύ νόστιμη και φιλική γεύση, χωρίς να μας ξενίσει καθόλου... Πήραμε από ένα μικρό μπολ σούπας (5,95) με καταπράσινο περιεχόμενο και δύο κομμάτια αβοκάντο, με λίγο άνηθο, στη μέση του πιάτου. Την μονοτονία του πράσινου έσπαγαν οι ιδιαίτεροι κόκκινοι κόκκοι πιπεριού!! Τα υπόλοιπα υλικά της σούπας είναι: βιολογικό ρόφημα σόγιας, κρεμμύδι, κόλιανδροςλάιμ και ελαιόλαδο. Το όμορφο μπολάκι της σούπας σερβίρεται επάνω σε ένα εξίσου όμορφο πιατάκι. Το όλο έδεσμα, πέρα από την πρωτοτυπία της σύλληψης, αποδείχθηκε και μοναδικής γεύσης!

Το " Rumi's Dream " (12,00 ) αποτέλεσε μια ακόμα σοφή επιλογή. Αποτελεί λοιπόν εκδοχή περσικής συνταγής και περιέχει ριζότο, ενταμάμε, βιολογικό αβοκάντο, κουκουνάρι, άνηθο και πράσινη σος αβοκάντο γιαούρτι!
Η παρουσίαση του πιάτου είναι εκπληκτική καθώς ένα συμπαγές βουναλάκι ριζότο, με την πράσινη σος και τρία κομματάκια αβοκάντο στην κορυφή, κερδίζει τις εντυπώσεις. Καθώς το μείγμα "αποσυμπιέζεται" τόσο οπτικά όσο και γευστικά, κάνουν την εμφάνισή τους μικρά κομμάτια ενταμάμε και κουκουναριού. Ως γαρνιτούρα υπάρχει πράσινη σαλάτα με λίγη κόκκινη πιπεριά! Καταπληκτική γεύση!

Από τα καθημερινά πιάτα του καταλόγου δοκιμάσαμε τα εξής:

Πίτσα Μαργαρίτα με σάλτσα από φρέσκια ντομάτα, μοτσαρέλα και βασιλικό (11,10). Κλασική πίτσα με πολύ καλή γεύση και λεπτή ζύμη, οχτώ τεμάχια σωστά ψημένα και αρκετά εύπεπτα!
Για όποιον το επιθυμεί, οι πίτσες μπορούν να παρασκευαστούν και με αλεύρι βρώμης και αμάρανθου, με επιπλέον χρέωση (2,00).

Για τον μικρό μας συνοδό επιλέξαμε ένα " Avocado Burger " (11,00), με ρεβύθια, σκόρδο, πιπερόριζα, φυστίκια, κόλιανδρο, βασιλικό, λάδι σουσαμιού, τυρί, κρεμμύδι, μαρούλι, ντομάτα, σος φυστικιού και φυσικά ΑΒΟΚΑΝΤΟ! Εμφανίστηκε μπροστά μας ένα επιβλητικό μπέργκερ με το πράσινο κομμάτι μαρουλιού να ξεχωρίζει και να υπονοεί τη σημασία της πράσινης διατροφής. Το πιάτο συνοδεύεται από τραγανά κομμάτια γλυκοπατάτας και ένα μπολάκι με καυτερή σος που έδενε τέλεια με το φαγητό.
Υπάρχει και η απόλυτα vegan βερσιόν, χωρίς καθόλου τυρί.

Από τα special ροφήματα (που είναι γραμμένα σε μικρό τετράγωνο, εικονογραφημένο και χάρτινο κατάλογο) επιλέξαμε: Έναν προβιοτικό χυμό με μάνγκο και γιαούρτι (6,80). Από τα μείγματα ευεξίας πήραμε το Bengal Spice (3,30), σερβιρισμένο σε όμορφη κανατούλα, με κανέλα, μαύρο πιπέρι, βανίλια, πιπερόριζα, κάρδαμο, γαρύφαλλο και μοσχοκάρυδο! Επίσης από τα smoothies διαλέξαμε δύο "Avocado Dream" (5,85) με λάδι καρύδας, μέλι, φρέσκο γάλα και αβοκάντο, πολύ χορταστική ποσότητα και τέλεια γεύση!

Ο λογαριασμός ήρθε πιασμένος σε ένα μικρό μανταλάκι μπλε, σε σχήμα.
πουλιού.

Το "Αβοκάντο" αποτελεί και θα αποτελεί σταθερό σημείο αναφοράς κάθε απαιτητικού και σύγχρονου καλοφαγά! Συγχαρητήρια στους δημιουργούς του που δεν έχουν επαναπαυτεί στις δάφνες τους και συνεχίζουν να προσπαθούν για το καλύτερο αποτέλεσμα σε όλα τα επίπεδα!!

Multi Ethnic - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Η περίοδος την νηστείας ήταν ίσως η καταλληλότερη ευκαιρία, για να επισκεφθώ το Avocado. Ένα vegan project σίγουρα θα είχε πολύ περισσότερες επιλογές για νηστεύοντες, από κάθε άλλο ίσως εστιατόριο.

Θυμάμαι κάποια στιγμή πριν ένα χρόνο πάλι τέτοια περίοδο είχα πάρει τηλ. να κάνω κράτηση για Σάββατο βράδυ και μου είχαν πει ότι κλείνει η κουζίνα νωρίς (γύρω στις 10 αν δεν κάνω λάθος). Μετά δεν ξαναπροσπάθησα δεδομένου ότι κέντρο δεν κατεβαίνω εύκολα και Σάββατο μαζεύονται όλες οι δουλειές του σπιτιού οπότε, συν το ότι για κάποια φιλαράκια είναι εργάσιμη, είναι αδύνατον να βγούμε νωρίς για φαγητό!

Όμως την Δευτέρα 28 Μαρτίου μετά τη δουλειά, εκμεταλλευόμενη το δίτροχό μου αποφάσισα με την κολλητή μου να συνδυάσουμε θέατρο, με φαγητό στο κέντρο. Πρώτη επιλογή το αγαπημένο Ρακόρ για καμιά σουπίτσα εγγύηση και φαλάφελ, που όμως… τζίφος, καθώς Δευτέρες είναι κλειστό. Η σχετικά πρόσφατη τότε κριτική του φίλου Teli Tipiteli την οποία είχα τσεκάρει όταν την διάβασα, στάθηκε αφορμή να το δοκιμάσουμε.

Έτσι παρά την κίνηση, το ευλογημένο αυτό μέσο μας οδήγησε σε 10 λεπτά της ώρας στην άγνωστη έως τότε για μας πλην όμως πολυσύχναστη οδό Νίκης, στην οποία με έκπληξη διαπίστωσα ότι βρίσκονται αρκετά άλλα “hot spot” του site.

Το μαγαζί είναι μικρό, στενόμακρο και διαμπερές. Φιλοξενεί κόσμο στο ισόγειο αλλά και στο επάνω πάτωμα, με το οποίο επικοινωνεί μέσω εσωτερικής σκάλας. Κυριαρχεί το ανοιχτό σε χρώμα ξύλο και οι αποχρώσεις του πράσινου στους τοίχους. Τα διακοσμητικά στοιχεία είναι λίγα ώστε να μη μπουχτίζουν περισσότερο τον ήδη στενό χώρο.

Σαφέστατα δεν είναι το σημείο που θα αράξεις με τις ώρες. Απ’ ότι κατάλαβα από την σχετικά λίγη χρονικά παραμονή μου εκεί, είναι κυρίως πέρασμα, αλλά ίσως και στέκι ταυτόχρονα για πολύ κόσμο. Βέβαια ο επάνω χώρος είναι πολύ ζεστός και με τις μαξιλάρες στο πάτωμα και τα χαμηλά τραπεζάκια ευνοεί το κους κους, όμως δεν εξυπηρετεί αυτούς που θέλουν να μείνουν για φαγητό καθώς διπλωμένο οκλαδόν δε νομίζω ότι εξυπηρετεί κάποιον να φάει.

Η κουζίνα βρίσκεται στο υπόγειο κι επικοινωνεί με τα παιδιά στο service μέσω μικρού ανελκυστήρα. Αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι στο υπόγειο, δίπλα από την κουζίνα υπάρχουν και οι τουαλέτες, οι οποίες έχουν γυάλινη πόρτα και ήταν μόνιμα ανοιχτή. Όχι ότι υπέπεσε κάτι παράτυπο στην αντίληψή μου, ούτε ότι δεν ήταν καθαρά, αλλά όπως και να’ χει δεν είναι ό, τι καλύτερο από άποψη χωροθέτησης, για ευνόητους λόγους.

Επίσης ένα ακόμα αρνητικό είναι ότι για να κατέβει κάποιος στις τουαλέτες, πρέπει να μετρήσει ίσως περισσότερα από 10 σκαλιά, πράγμα που καθιστά την πρόσβαση σε άτομα αμεα αδύνατη. Ήδη όταν πήγαμε εμείς προσπάθησε να κατέβει με μεγάλη δυσκολία και με την βοήθεια του συνοδού της μια κοπέλα με πατερίτσες…!

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Δύο ευγενικά παιδιά ένα αγόρι και μια κοπέλα, με αμεσότητα και χιούμορ μέχρι εκεί που έπρεπε. Σε σωστούς χρόνους. Όλα καλά. Μόνη αστοχία -την οποία δεν χρεώνω στα παιδιά βέβαια- είναι ότι στην παρατήρησή μας ότι δεν χρησιμοποιούν σουπλά, μας απάντησαν ότι είναι γραμμή του καταστήματος για λόγους οικονομίας χαρτιού και γιατί η φιλοσοφία της επιχείρησης είναι να αισθάνεται ο επισκέπτης πιο κοντά στη φύση…!

Εντάξει τώρα δε μπορώ να πω ότι αυτό με κάλυψε, γιατί δεν θεωρώ ό, τι καλύτερο να ακουμπάει το σερβίτσιο μου ή το ψωμί μου, επάνω στο τραπέζι που ακουμπάει ο καθένας τα χέρια του. Ακόμα και στο πικνίκ στρώνουμε πετσέτα, δεν ακουμπάμε τα φαγητά μας κατάχαμα στη φύση, αλλά εντάξει το προσπερνάω. Κι εδώ τελείωσαν όλα τ’ αρνητικά.

Το φαγητό μας:

- Pumpkin & leek soup…μια εξαιρετική σούπα με κολοκύθα, πράσο, κρεμμύδι, τζίντζερ, γάλα καρύδας, ρίγανη και μοσχοκάρυδο. χ 7,80€

Ακριβή; Είναι. Όμως ό, τι και να πω για τη γεύση της, αλλά και για την ποσότητά της θα είναι λίγο. Δεν ήταν ακριβώς βελουτέ, όμως ήταν μαγευτική! Ζητήσαμε να μας την χωρίσουν σε δυο μπολ. Τα δυο μπολ ήταν τεράστια, και γεμάτα έκαστο, δηλαδή αντιστοιχούσαν ουσιαστικά σε δύο πιατάρες σούπας.

Προσθέσαμε και μπόλικο φρεσκοτριμμένο πιπεράκι κι έγινε θεός. Στο σημείο αυτό ζητήσαμε και ψωμάκι φυσικά για τις καθιερωμένες βούτες… ακούς μαρή;;; Και μας έφεραν ένα πολύσπορο εκπληκτικό, το οποίο όπως βλέπω τώρα στην απόδειξη δεν χρεώθηκε.

- Falafel plate. Τέσσερεις ευμεγέθεις ρεβυθοκεφτέδες, νόστιμοι και αρωματικοί με τέσσερα ζεστά τριγωνικά χειροποίητα και γευστικότατα ψωμάκια, φανταστείτε σαν παχουλές πίτες, ένα μπολ με σάλτσα από ταχίνι, λεμόνι και σουμακ κι ένα με πλιγουροσαλάτα. χ 8,20€

Ακριβό; Συμφωνώ. Παρόλα αυτά το πιάτο ήταν άρτιο γευστικά. Θα ήθελα ένα τικ πιο ζουμερούς τους κεφτέδες. Κατά τα λοιπά, η σάλτσα ταχινιού και η πλιγουροσαλάτα υπερκάλυψαν σαν συνοδευτικά το γευστικό σύνολο, κι έδωσαν ένα άψογο αποτέλεσμα.

- Vegan Jasmine, ήτοι σπαγγέτι με σάλτσα μπολονέζ, τηγανιτό πουρέ βιολογικού τόφου, κρεμμύδι, λίγο (ευτυχώς) σκόρδο, ελαιόλαδο σε σπιτική σάλτσα ντομάτας με καρύδια και κουκουνάρι…! χ 11,40€

Χωρίς λόγια! Ο κατάλογος γράφει ότι το πιάτο είναι εμπνευσμένο από τον vegan chef Aττίλα Χίλτνμαν. Συγχαρητήρια κύριε Αττίλα μου… το κάνατε το θαύμα σας, καταφέρατε να μας καταπλήξετε κατά μεσοίς της νηστείας, με μια ταπεινή vegan πλην νοστιμότατη και πρωτότυπη μπολονέζ. Αλλά μακαρονάδα 11 ευρουλάκια θα μου πείτε; Συμφωνώ για άλλη μια φορά. Αλλά θα επαναλάβω ότι γευστικά μας απογείωσε και ποσοτικά μας εξέπληξε.

Αφήνω για το τέλος το καλύτερο κατά την γνώμη μου πιάτο…

- Om Shanti ήτοι σοταρισμένο ρύζι μπασμάτι, με ανάμεικτα λαχανικά σε σάλτσα κάρυ με γάλα καρύδας και haricot φασόλια… ε - κ - π - λ - η - κ - τ - ι - κ - ο!!! χ 9,20€

Φυσικά το αποτέλεσμα είναι γλυκίζον λόγο καρύδας, οπότε όσοι αρέσκεστε σ’ αυτές τις γεύσεις δοκιμάστε το. Φίλε Vageli… είμαι σίγουρη ότι θα το απολάμβανες αυτό το πιάτο. Μου θύμισε λίγο το ινδικό korma που επίσης λατρεύω!

Ήπιαμε μόνο νεράκι βρύσης και πληρώσαμε 37,30€ για ένα γεύμα που απολαύσαμε στο έπακρο, και το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλουμε να το επαναλάβουμε.

Οι τιμές είναι τσιμπημένες. Κάποιοι, όπως κι εγώ πριν το επισκεφθώ, θα τις χαρακτήριζαν ανεπίτρεπτες για την εποχή αλλά και για το ύφος του μαγαζιού, που δεν παραπέμπει σε κάτι χλιδάτο. Και συνυπολογίζοντας ότι δεν υπάρχει κρέας στις πρώτες ύλες, αυτό ενισχύει ακόμα περισσότερο τον χαρακτηρισμό που προηγήθηκε.

Όμως οι συνταγές είναι πρωτότυπες, ξεφεύγουν από τα καθιερωμένα και οι μερίδες δεν είναι απλά κανονικές. Είναι μεγάλες αντικειμενικά! Εμείς πήραμε και πακετάκι για το σπίτι. Άρα την παραγγελία σας θα μπορέσετε σίγουρα να την απολαύσετε και με λιγότερα από 4 πιάτα που πήραμε εμείς, συνεπώς και το συνολικό κόστος θα είναι μικρότερο. Βέβαια δεν έχω εικόνα για τα ροφήματα και τα ποτά, καθώς βιαζόμασταν για το θέατρο και δεν έριξα καν ματιά. Πολύ δημοφιλείς απ’ ότι κατάλαβα από τα γύρω τραπέζια είναι και οι χυμοί με πρωτότυπους συνδυασμούς πχ με πατζάρι κτλ

Το Avocado δουλεύει πολύ και με ξένους επισκέπτες, οι οποίοι φαίνεται ότι δεν φτάνουν εκεί ψάχνοντας, αλλά ενημερωμένοι πλήρως για το όλο concept. Άλλωστε δεν πρέπει να υπάρχουν και πολλά vegan εστιατόρια στην περιοχή. Το μόνο σίγουρο λοιπόν είναι ότι αυτό που κάνει το κάνει καλά. Προφανώς αυτός είναι και λόγος που μια “νεκρή” μέρα και ώρα όπως αυτή που πήγαμε εμείς, ήταν γεμάτο, παρά το γεγονός ότι και οι ώρες λειτουργίας του είναι πολύ συγκεκριμένες. Μπράβο τους λοιπόν και γι’ αυτό. Οι άνθρωποι δουλεύουν για να ζουν, δεν ζουν για να δουλεύουν.

Το Avocado λοιπόν προτείνεται ανεπιφύλακτα, σε όλους εκείνους που θέλουν να δοκιμάσουν κάτι διαφορετικό και που πιστεύουν πως υπάρχει ζωή και χωρίς κρέας! Γιατί σαφέστατα υπάρχει...

Καλή Ανάσταση σε όλους!

6/3/2016 Κυριακή μεσημέρι (16:00), δύο άτομα

Μεσημέρι Κυριακής και μετά από την αποτυχημένη προσπάθεια να επισκεφθούμε το πολεμικό μουσείο, καθώς δεν υπολογίσαμε ότι έκλεινε τόσο νωρίς (15:00), κατευθυνθήκαμε προς τα γνωστά γαστρονομικά λημέρια... την ευρύτερη γειτονιά της πλατείας Συντάγματος. Όταν βρίσκομαι στο κέντρο της Αθήνας, μ' αρέσει πάντα να τριγυρνάω στα γύρω στενά και να "χαρτογραφώ" παλιά και νέα, νόστιμα στέκια.

Περνώντας έξω από το Avocado θυμήθηκα τα λόγια μίας καλής μου φίλης. To Avocado αυτό, το Avocado εκείνο... Οπότε η στιγμή ήταν ιδανική να κάνω την πρώτη μου επίσκεψη. Μπαίνοντας, αντιληφθήκαμε ότι περίμεναν άλλες 2 με 3 παρέες να βρουν τραπέζι. Τέτοια ώρα και γίνετε χαμός? Θα έχει πολλούς φανατικούς, σκέφθηκα. Τελικά ζητήσαμε από τον ευγενέστατο Πάνο να μας κρατήσει την σειρά μας και μετά από μία σύντομη βολτούλα, γυρίσαμε και το τραπεζάκι μας περίμενε.

Ο χώρος μικρός, με λιγοστά τραπεζάκια αριστερά και δεξιά του διαδρόμου. Το Avocado διαθέτει και επάνω όροφο, αλλά δεν τον είδα, καθώς το τραπεζάκι μας ήταν στο ισόγειο. Το ανοιχτόχρωμο καφέ ξύλο κυριαρχεί, σε καθίσματα, τραπέζια, σκάλα και στους τοίχους. Υπάρχουν και 2 με 3 τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο της Νίκης, για τους φίλους καπνιστές. Το όλο concept θυμίζει μικρά και πετυχημένα καφέ-εστιατόρια του εξωτερικού.

Η εξυπηρέτηση είναι σεμιναριακή. Είναι φιλικότατη, επικεντρωμένη στον κάθε ένα ξεχωριστά. Χαμόγελα, τσαχπινιά, ευγένεια και ταχύτητα στον καλύτερο συνδυασμό τους. Από τις καλύτερες εμπειρίες που είχα ποτέ από σέρβις μικρού μαγαζιού. Κάποια στιγμή ρωτήσαμε για το φοβερό ψωμάκι, τι είναι και ποια η συνταγή του και ο Πάνος κάθισε και μας εξήγησε, την παρασκευή και μας υπέδειξε ένα site που περιέχει αυτήν και άλλες τέτοιες συνταγές, από έναν παλιό σεφ του εστιατορίου. Χίλια μπράβο στην ομάδα εξυπηρέτησης!

Πάντα είχα την περιέργεια, πόσο δελεαστικό μπορεί να είναι ένα χορτοφαγικό μενού. Από τις πρώτες αράδες του, κατάλαβα πως ένας κατάλογος μπορεί να σου εξάψει την φαντασία, χωρίς ίχνος κρεατικών. Ευφάνταστες σαλάτες, multiethnik ορεκτικά και κυρίως πιάτα από την περιγραφή τους και μόνο, ένιωθες χορτάτος. Στα γύρω τραπεζάκια, οι πολύχρωμοι και ολόφρεσκοι φυσικοί χυμοί και τα smoothies έδιναν και έπαιρναν.

Πήραμε:

- Σούπα κίτρινης κολοκύθας, εξαιρετική, πικάντικη και ελαφρώς γλυκιά

- Χούμους αβοκάντο, δύο καναπεδάκια στρωμένα με γευστικό χούμους, αναμειγμένο με πάστα αβοκάντο, μυρωδικά και ντοματούλα, η όψη εξαιρετική, η τελική γεύση θέλει λίγη δουλίτσα, φοβερό χειροποίητο ψωμάκι.

- Πανίνι καπρέζε, απλό για τα δικά μου γούστα, με πολύ ωραίο ψωμάκι και την κλασική συνταγή της καπρέζε για γέμιση.

- Πένες αβοκάντο, φαντασμαγορικό πιάτο, χρωματικά ήταν φοβερό, οι υποκίτρινες πένες ντυμένες με ένα παχουλό λευκό στρώμα από κρέμα γάλακτος και παρμεζάνα, έδεναν υπέροχα με τα πράσινα στοιχεία του πιάτου (μπρόκολο κολοκυθάκι αβοκάντο) και το αποτέλεσμα ήταν λίγο από καμβά ιμπρεσιονιστή ζωγράφου. Γευστικά ήταν λίγο ανώτερες από την όψη! Πιάτο υπογραφή.

- 2 ποτήρια λευκό κρασί

Πληρώσαμε 44 ευρώ, λίγα δεν ήταν σίγουρα, αλλά και πολλά δεν τα λες για τις νέες γευστικές διαδρομές που μας προσέφερε.

HIGHLIGHTS: Οι πένες αβοκάντο και ο αριστοτεχνικός τρόπος εξυπηρέτησης.

Εννοείται πως πρέπει να πάτε, είτε είστε των δοκιμών, είτε είστε φοβικοί με τις νέες γεύσεις. Σίγουρα θα το ευχαριστηθείτε. Ιδανική επιλογή για την πρώτη επίσκεψη, ένα κυρίως πιάτο και ένας φυσικός χυμός. Οι περισσότεροι, αυτά έπαιρναν.

Υ. γ. Όλα τα πιάτα ήταν ελαφρώς υφάλμυρα, αλλά μάλλον γίνεται επί τούτου... Όποιος είναι λάτρης των αλμυρών, ας προσθέσει κατά το δοκούν!

Multi Ethnic - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Είναι το κλασικό vegeterian restaurant / cafe στην καρδιά της πόλης μας.

Το άνοιξε πριν 4 χρόνια ο συμπαθέστατος Πέρσης επιχειρηματίας κ. Eraj, στην οδό Νίκης 30, μεταξύ Συντάγματος και Πλάκας.

Ο χώρος αποτελείται από δύο επίπεδα, με 8 περίπου τραπέζια στο ισόγειο -μικρά τα περισσότερα- και 5-6 μεγάλα πουφ στον ημιόροφο, όπου υπάρχουν χαμηλά τραπεζάκια για νεανικές παρέες που κάθονται οκλαδόν. Έχει επίσης 2-3 τραπεζάκια έξω στον δρόμο. Συνολικά εξυπηρετούνται γύρω στα 30 άτομα.

Το μαγαζί λειτουργεί τις καθιημερινές μέχρι τις 10 το βράδυ και τις Κυριακές ως τις 7 μ. μ.

Το έχω επισκεφθεί αρκετές φορές, κυρίως τα μεσημέρια, συνδυάζοντάς το με δουλειές. Έτσι, έχω γνωρίσει τον κ. Eraj από καιρό και μάλιστα του πρότεινα να δημιουργήσει 2-3 μενού, με μια σαλάτα ή ορεκτικό, ένα κύριο πιάτο και ένα επιδόρπιο, γύρω στα 15€ το άτομο, ούτως ώστε να προσελκύσει τους τουρίστες και τους Έλληνες υποψήφιους πελάτες του, με μια δελεαστική πρόταση, προκειμένου να εξοικειωθούν με τα εξαιρετικά χορτοφαγικά εδέσματα των αξιόλογων σεφ του. Δυστυχως, μέχρι σήμερα δεν εφάρμοσε την υπόδειξή μου, με αποτέλεσμα οι τιμές του εστιατορίου ή του delivery να παραμένουν αρκετά τσιμπημένες για τα ομολογουμένως γευστικά εδέσματα του AVOCADO.

Την τελευταία φορά, στις 28 του Μάη, ο κ. Eraj απουσίαζε στο εξωτερικό, και με εξυπηρέτησε ο ευγενέστατος Τζουλιάνο. Πήρα για πολλοστή φορά τη φοβερή παραδοσιακή ινδική σούπα Dahl, από λυωμένα όσπρια και μπαχαρικά (7.50 €).

Για κυρίως πιάτο δοκίμασα το Vegan Jasmine (10.50 €), που είναι εμπνευσμένο απ' τον Vegan chef Αττίλα Χίλντμαν. Πρόκειται φια χορτοφαγικό σπαγγέτι με σάλτσα μπολονέζ και τηγανισμένο πουρέ από βιολογικό τόφου, με σκορδάκι, κρεμμύδι, ελαιόλαδο, σάλτσα ντομάτας και κουκουνάρι.

Ωστόσο, θα ήθελα να σας αναφέρω και κάποιες άλλες προγενέστερες γευστικές εμπειρίες μου:

Falafel Plate (7.50 €). Ιδιαίτερα προσεγμένο και δημοφιλές πιάτο!

Σαλάτα beautiful day με σπανάκι, αβοκάντο, φύτρες και ηλιόσπορους (9 €).

Σούπα Avocado Nirvana, με σόγια, κρεμμύδι, κόλιανδρο και λάιμ (8.50 €).

Viva Paella με τόφου (13.50 €). Η ισπανική πανδαισία των χορτοφάγων!

Eat, Pray and love: φοβερά φετουτσίνι με κρέμα γάλακτος και σάλτσα πέστο. Σαν να προέρχονται από εξπέρ ιταλό μάγειρα! (11 €)

και Carrot Cake, με σταφίδες, μπανάνα, ξηρούς καρπούς, κρέμα τυριού και βανίλια. Απογειωτική Εμπειρία!! (6 €).

Οι χυμοί του κυμαίνονται γύρω στα 4-5 €, και ανάμεσά τους κυριαρχεί το Probiotic Mango, με μάνγκο, γιαούρτι και προβιοτικά (6.50 €).

Για μια όαση εξωτική και μια ανάσα δροσιάς, σας το προτείνω,
έστω και σαν αποτοξίνωση από τα σουβλάκια, που μας κατακλύζουν και μας παχαίνουν, καταμεσίς καλοκαιριού, άλλωστε!

Το καλό πράγμα, κοστίζει,

αλλά αξίζει!!

Multi Ethnic - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Το αβοκάντο. Ένα υπέροχο φρούτο που οι προ-Αζτέκοι χαριτωμένα το συνέκριναν με όρχι για ευνόητους και απόλυτα κατανοητούς λόγους. Το μαζεύουν σκληρό και ωριμάζει στο ψυγείο μας. Όταν είναι άγουρο, σκοτώνεις άνθρωπο, όταν το πετυχαίνεις ακριβώς είναι θείο δώρο. Iσχύει το ίδιο και για το εν λογω εστιατόριο?

Το "άλλο αβοκάντο" είναι ένα γλυκύτατο μπιστρό στο ιστορικό κέντρο της πρωτεύουσας με εξαιρετικά άβολα καθίσματα και σουρρεάλ ροκ ακούσματα.

Πάνε κάποιες μερες που το επισκεφθηκα με τον συντροφο μας και το θετό μας παιδί μετα απο σκληρές διαπραγματεύσεις για τις βιγκαν κυριως επιλογες που αφηναν τους αντρες της παρεας με ενα διαχυτο αγχος. Βραδυ παρασκευης λοιπον..

Η κρατηση έγινε με καποια μπερδεματάκια, προτείνω όσοι θέλουν να πάνε να επιμείνουν στο τηλεφωνο και να μην το τολμησουν μέσω της σελιδας στο fb. Ωστοσο, όταν πηρα τηλεφωνο για να το επιβεβαιωσω, ήταν ευγενικοι και εξυπηρετικοι.

Φτανοντας στο αβοκαντο μπηκαμε σε ενα στενομακρο χωρο που κυριευεται απο οργανικα πρασινα και κρεμ χρωματα με ξυλινα τραπεζια μοναστηριακης αισθητικης. Ωραιος χωρος, ζεστος, λιγο περιεργος για εστιατοριο κεντρου, περιορισμενες θέσεις (μόνο 2 μινι τραπεζια έξω για τους "κακους" βιγκαν καπνιστες).

Ο κυριος που ηρθε να παρει την παραγγελια μας κοιταγε λιγο σαστισμενος, ισως να ηταν μια κακη στιγμη, ισως και να του καναμε εντυπωση - οπως και να χει ενα μειον αυτο το σημειωνω.

Η παραγγελία είχε ως εξής:

Για ορεκτικά πήραμε ένα guacamole με σπιτικα νατσος το οποιο ΄ηταν ειλικρινα καταπληκτικο αλλα 6 ευρω σχεδον για μια μερίδα η οποια ηταν ντροπιαστικα μικρή και μια μερίδα ολοστρόγγυλων φαλάφελ που συνοδευόντουσαν απο ενα σουπερ μινι πληγουρι (σωστα βρασμενο και νόστιμο αλλα πολυ χοντροκομμενος ο μαιδανος), μια (αρκετα) νερουλή σως απο ταχίνι και πιτάκια σαν σουβλακιού που ήταν πεντανόστιμα αλλά ΠΕΤΡΑ (λόγω απουσιας γλουτένης όπως με ενημέρωσε το θετό μου παιδι-διατροφολογος στο επάγγελμα).

Τα κυρίως μας ήταν μια πίτσα με πέστο, μοτσαρελλα βουβαλιού (όντως και μπράβο τους γι αυτό) και ρόκα ή οποία ήταν πολυ νόστιμη πλην εξαιρετικα βαριά και λαδερή. Γνωρίζω πολυ καλά οτι το πέστο ειναι μέσα στο λάδι, αλλα το αποτέλεσμα ήταν δυσπεπτο και δεν θα το ξαναέπαιρνα. Η ποσότητα της ρόκας ήταν υπερβολική επάνω στο πιάτο και κατέληξε να διακοσμήσει το περιθώριο του πιάτου που δημιούργησα τρώγοντας.

Το δεύτερο κυρίως ήταν η μακαρονάδα πουτανεσκα καυτερή όσο έπρεπε, με την ομορφιά της ελληνίδας ελιάς και κάπαρης, το ωραίο βαθύ πορσελάνινο πιατο αλλα..... Βρε καλοι μου μαγειροι.. ΓΙΑΤΙ φύκι νόρι στην πουτανεσκα? Καποια μέρη νιωθω οτι θελουν να μου επιβάλλουν πράγματα παρά την θέληση μου αλλα και παρά την κοινή λογική. Το πιάτο αυτό είναι ένας οργασμός μεσογειακών γεύσεων - τότε εκείνο το καλοκαιρινό βράδυ με ζακετάκι στους ωμους και ξαφνικα.. φύκι νορι.. Ξανασκεφτείτε το σας παρακαλω.

Και κάτι άλλο πάνω σε αυτό. Λιγο περισσότερη προσοχή με το βράσιμο.. Ξέφυγαν και λαπάδιασαν επικίνδυνα - αν δεν ήμουν σε δίαιτα και δεν είχα να φάω μακαρόνι εναμισι μήνα, δεν θα έτρωγα 2η μπουκιά και θα τα έστελνα πίσω.

Το τρίτο κυρίως πιάτο ήταν λίγο περίεργη επιλογή του θετού μου παιδιού, ένα panino με μοτσαρελλα και ντομάτα (με λιγο άσχετη συνοδεία σαλάτικου πληγουριού) δεν το δοκίμασα αλλά τα λογια που μου μεταφέρθηκαν ήταν πολυ καλα οπότε αφήνω καποιον άλλον να το κρίνει καταλλήλως.

Ολα αυτά συνοδεύθηκαν θαυμάσια με μια απαστερίωτη Ζέος 1 λίτρου (Θα πρότεινα να ξανακοιτούσαν την τιμή της γιατι βγάζει μάτι το πόσο κάνει σε κάβα και πόσο την χρεώνουν.. ) και το σύνολο του λογαριασμού μας ήταν 56 ευρώ.

Τσιμπημένο σιγουρα, για τα πιάτα που διαλέξαμε τα οποία ουτε κρέας ειχαν (προφανώς) ούτε κάποιο υλικό απο άλλη ήπειρο ( αντε το φύκι νόρι.. ισως) και ουτε συνδυάστηκαν με chardonnay reserve 2012.. αυτά και.. Ad maiora

Multi Ethnic - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Μια φίλη ψωνίζει συχνά στο διπλανό μαγαζί με οργανικά και το πρότεινε για υγιεινά smoothies και περίεργα τσαγάκια. Περνάγαμε μια κρύα μέρα του δεκέμβρη και είπαμε να δοκιμάσουμε.

Το μαγαζί είναι μικρό, ένας διάδρομος βασικά με σχετικά μικρά τραπέζια που με το ζόρι θα χωρέσουν 2-3 πιάτα αλλά οι χορτοφάγοι δεν είναι μερακλήδες και βολεύονται φαντάζομαι: ) Στον πάνω όροφο είναι πιο χαλαρή ατμόσφαιρα με πουφ κτλ αλλά δεν υπήρχε ψυχή και κατεβήκαμε πάλι κάτω. Ο χώρος γενικά δε λέει τίποτα, παστέλ πράσινες αποχρώσεις σε μινιμάλ γραμμές που προσωπικά δε με κρατάει για πολύ.

Αν και δεν πεινάγαμε τσεκάραμε το μενού και αποφασίσουμε να δοκιμάσουμε κάτι πιο στέρεο από τα ανατολίτικα τσάγια. Το μενού ήταν γεμάτο με περίεργα ονόματα (όχι σαν τίτλοι πιάτων αλλά επειδή εμείς δεν είμαστε εξοικειωμένοι με πράγματα όπως κινόα, κοκτέιλ σούσι σως, σάλτσα σόγιας ταμάρι κτλ) και περίεργες τιμές, οι πιο πολλές σαλάτες στα 10ευρώ (στο site τους είναι χαμηλότερες, δε ξέρω από πότε έχουν να το ανανεώσουν) κομματάκι ακριβά ρε παιδιά μέσα στην κρίση… Ή κάτι vegan burger (falafel δηλαδή) στα 9,90e…

Δοκιμάσαμε την Dharma Salad (10,50e), γεμάτο πιάτο με ραντίσιο, φουντούκι, αποξειραμένα σύκα, ρόκα και βασιλικό, θεωρητικά είχε και μια σως αβοκάντο, σύκο, βαλσάμικι αλλά η τύχη της αγνοείται μέχρι τη στιγμή που γράφεται αυτό το κείμενο.

Ηρθε η ώρα να μοιραστούμε και ένα κυρίως, έχουν πολλά με ρύζι και λαχανικά αλλά διαλέξαμε ένα από τη στήλη Macrobiotic Menu (ότι και αν σημαίνει αυτό), το δικό μας ήταν το Macro Udon Noodles (10,50e) το οποίο ήταν σε σούπα φάση (μπόλικο ζουμάκι δηλαδή) και είχε Udon Noodle με βιολογικό tofu, λεμονόχορτο, μανιτάρια, κολοκύθα Hokkaido (περίεργα έντονη γεύση), φασολάκια haricot, σάλτσα σόγιας tamari και βιολογικό λάδι σουσαμιού.

Δώσαμε και μια ευκαιρία στις οργανικές μπύρες Septem, μία pale ale και μία pilsner, αποδεκτές θα έλεγα αλλά 4,90e έκαστος (για μπουκάλι 330ml). Από την άλλη φέρνουν νερό σε κανάτα και δε χρεώνουν κουβέρ. Service γρήγορο, ευγενικό και απαντάνε στο τι εννοεί ο ποιητής στο μενού: ) Πήραμε λίγα όμως οπότε δεν ασχολήθηκε κανείς μαζί μας στη συνέχεια…

Multi Ethnic - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Ψάχναμε με την μητέρα μου ένα vegeterian μαγαζί στην Αθήνα που να χει νόστιμο φαγητό και τσουπ βρίσκουμε το avocado.....

Το φαγητό ήταν εξαιρετικό πήρα εγώ vegeterian σούσι και ήταν πολύ νόστιμο η μητέρα μου το burger και ένα αφέψημα με τζίτζερ που ήταν καυτερό και δροσιστικό
πληρώσαμε γυρω στα 20 κατι ευρώ.

Ο χώρος μικρός και γλυκός δεν είναι να κάτσεις με τις ώρες αλλα ευχαριστιεσαι το φαγητό.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή όλα τα παιδιά που δούλευαν εκεί πολυ ευγενικά.

Θα ξανα πάμε σίγουρα!!!

Multi Ethnic - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Τετάρτη μεσημέρι συναντήθηκα με ένα ξαδερφό μου και την κοπέλα του στο Σύνταγμα. Αποφασίσαμε να πάμε κάπου κοντά για φαγητό και επειδή το Πάσχα φάγαμε πάρα πολλά κρέατα και μάλιστα χωρίς να προηγηθεί ιδιαίτερη νηστεία τα παιδιά πρότειναν ένα vegetarian στην οδό Νίκης

Φτάσαμε λοιπόν στο avocado ένα μικρό μαγαζάκι με δύο τρία μικρά τραπεζάκια έξω στο πεζοδρόμιο. Μέσα ένας μικρός χώρος με απλή διακόσμιση σε πράσινο ανοιχτό χρώμα και κίτρινο. Η διακόσμιση λιτή και μια απαλή μουσική συνόδευε το χώρο χωρίς να ενοχλεί.

Ο σερβιτόρος πολύ ευγενικός μας βρήκε ένα τραπεζάκι και μας έφερε αμέσως νερό βρύσης και καταλόγους να επιλέξουμε

Ο κατάλογος είχε ποικιλία απο γεύσεις που δεν είχα ξαναδοκιμάσει, κυρίως με χορταρικά όσπρια και ζυμαρικά.
Φάγαμε
1 satori rolls ρολά μελιτζάνας γεμιστά με τυριά (μετσοβόνε, φέτα, γραβιέρα) και βασιλικό πολύ καλά στα 7 Ε

2 falafel plate φαλαφελ ρεβυθιού με σαλάτα ταμπουλέ και με μια σάλτσα απο ταχίνι. Τα φαλαφελ ηταν λίγο σκληρά και άγευστα, στα 5.50 Ε

3 avocado burger φτιαγμένο με ρεβύθια πιπερόριζα φυστίκια κόλιανδρο βασιλικό και γλυκοπατάτες. είχε λάδι σουσαμιού και πολύ αβοκάντο πολύ καλό και χορταστικό στα 7.50 Ε

4 koula panini μπιφτέκι πατάτας και μανιταριών σερβιρισμένα με ρόκα ντομάτα μαγιονέζα και φέτα καλό στα 7.5 Ε

5 viva paelia με ρύζι ψητή κίτρινηκολοκύθα, φασόλια, φρέσκαλαχανικά, μανιτάρια
και είχε ένα ωραίο κίτρινο χρώμα απο κρόκο κοζάνης. Αν και δεν είχε θαλασσινά ήταν πολύ νόστιμη αλλά η τιμή της σαν να είχε θαλασσινά στα 11.50 Ε

6 μαριναρισμένο tofy τυρί σόγιας με σουσάμι στα 5 Ε

Ηπιαμε μία μεγάλη μπύρα ζεος αφιλτράριστη και μη παστεριωμένη στα 9.50 Ε
Σύνολο ολογαριασμός 58 Ε
Φάγαμε πολύ καλά αλλά θεωρώ τσιμπιμένες τις τιμές. Αξίζει πάντως να το δικιμάσει κάποιος