Εστιατόριο με πολυεθνική κουζίνα, για χορτοφάγους.

25 Μάρ 2017

Είναι φρούτο τελικά ή λαχανικό;

Καταρχάς να πω ότι δηλώνω λάτρης του αβοκάντο, και συχνότατα, ευκαιρίας δοθείσης, το χρησιμοποιώ τόσο σε σαλάτες ή σάντουιτς όσο και ως βάση για ντιπ.
Ακόμα θυμάμαι την πρώτη φορά που το δοκίμασα, πριν πολλά χρόνια, όταν αγαπημένος φίλος μεγαλωμένος στη Νότια Αφρική, μας έκανε ένα καλοκαίρι τις συστάσεις. "Από δω το εξωτικό αβοκάντο. Μόλις ωριμάσει, το κόβεις σε φέτες και βάζεις λίγο αλάτι, μπόλικο πιπέρι και λεμόνι, ελάχιστο λάδι και το απολαμβάνεις".

Το Avocado στο Σύνταγμα από την άλλη, μου συστήθηκε πολύ πρόσφατα, αν και γνώριζα την ύπαρξή του για 3 περίπου χρόνια που πέρναγα κάθε μήνα από μπροστά του.
Είχα τη χαρά να βρεθώ και να γευματίσω σε αυτό, περνώντας μερικές πολύ ευχάριστες ώρες, ένα απόγευμα Παρασκευής, μαζί με 2 φίλες που νηστεύουν και που το είχαν ξαναεπισκεφθεί πιο παλιά.

Με χαρά επιβεβαιώνω ότι είναι μια άριστη επιλογή για vegan φαγητό, με αμέτρητες επιλογές για όσους νηστεύουν, για όσους έχουν επιλέξει τον vegeterian ή vegan τρόπο ζωής /διατροφής αλλά και για εμάς τους υπόλοιπους που μας αρέσει να ανοίγουμε τους γευστικούς μας ορίζοντες σε νέα πεδία και θέλουμε να ξεφύγουμε λίγο από την κρεατοφαγία.

Η φιλοσοφία του, βασισμένη σε έναν υγιεινό τρόπο ζωής, με πιάτα εμπνευσμένα από την Μεσόγειο έως την Ινδία, με απλά υλικά, χωρίς πρόσθετα ή συντηρητικά, καλύπτει ένα ευρύ φάσμα γεύσεων που, αν μη τί άλλο, εντυπωσιάζουν. Ήταν χαρακτηριστική η ώρα που χρειάστηκα για να αποφασίσω, μέσα από ένα μενού που πάμπολλες επιλογές μου έκλειναν το μάτι.

Πρόκειται για ένα μικρό σχετικά ισόγειο χώρο, με 2 εισόδους ( οδός Νίκης και οδός Σκούφου ), που γεμίζει - αδειάζει σε χρόνους dt με Έλληνες αλλά και ξένους, αλλά καταφέρνει να σου διατηρεί το αίσθημα ότι κάθεσαι και χαλαρώνεις, παρά την κοσμοπλημμύρα.
Ίσως φταίει το απαλό πράσινο χρώμα που φτιάχνει ατμόσφαιρα ζεν ; ίσως οι μικροί βούδες ολόγυρα που σε μαγνητίζουν με την ηρεμία τους ;; ίσως όλος ο διάκοσμος, τα σερβίτσια και η γλυκιά και υπομονετική νιρβάνα των παιδιών στο σέρβις ;; ίσως ακόμα και οι γεύσεις τους, που πριν τις δοκιμάσεις καν, τις βλέπεις και καλμάρει ο νους.
Οι καπνιστές ας μην διανοηθούν καν, να κάνουν κίνηση για τσιγάρο, δεν παίζει ούτε για αστείο κάτι τέτοιο.

Στην ιστοσελίδα τους υπάρχουν όλες οι λεπτομέρειες προς ενημέρωση, επίσης και το μενού. Οι τιμές για take away είναι λίγο πιο χαμηλές, ενώ καθώς παρατηρώ, βλέπω οι τιμές για delivery να συμπίπτουν ακριβώς με τις τιμές της σάλας.
Ναι, είναι ακριβό σε σχέση με τις συνήθεις τιμές που έχουμε στο μυαλό μας για ένα π. χ. χορτοφαγικό burger ή για μια vegeterian pasta / risotto. Όμως, οι μερίδες είναι μεγαλύτερες από το κανονικό και οι γεύσεις αποζημιώνουν στο έπακρο.

Για τους μη εξοικειωμένους με αυτό το στυλ φαγητού, τα παιδιά του σέρβις δίνουν πρόθυμα όλες τις διευκρινίσεις των πιάτων, για να σε βοηθήσουν να ξεμπλοκάρεις και να επιλέξεις αυτό που θα σου ταιριάξει.
Σε εμάς, προς τιμήν τους, κατέβαλλαν φιλότιμη προσπάθεια να μας φρενάρουν στα πολλά που παραγγείλαμε ( αλλά εμείς, έχουμε και μια φήμη που προηγείται της φυσικής μας παρουσίας για να δικαιώσουμε... )

Στον κατάλογο υπάρχουν οι δείκτες V ( vegan ), WF ( wheat free ), GF ( gluten free ), επίσης είδα ευρεία επισήμανση χρήσης βιολογικών πρώτων υλών, οργανικά και ολικής άλεσης προιόντα και.... μια τεράστια πραγματικά ποικιλία, που σε κάνει να ξεχνάς κάθε τι που είναι ζωικής προέλευσης!!

Μετά τις σχετικές διαβουλεύσεις μας λοιπόν, και με κάποιες προσθαφαιρέσεις του τελευταίου λεπτού, καταλήξαμε στα εξής:

- Holy Guacamole, στα 5,95 ευρώ, ( δική μου επιλογή, που μας άρεσε πολύ! ). Το αγαπημένο μου μεξικάνικο ντιπ με βάση το αβοκάντο. Κρεμμύδι, λεμόνι και λάιμ, κόλιανδρο και μπαχαρικά, έρχονται και συνθέτουν ένα άρτια δροσερό και πολύ πολύ νόστιμο ντιπ, στο οποίο βουτάγαμε τα τραγανά καλαμποκένια nachos που το συνόδευσαν. Το ίδιο αυτό ντιπ, το ξαναβρίσκουμε ως συνοδευτικό και σε άλλο πιάτο πιο κάτω.

- Falafel Plate, στα 8,25 ευρώ. Χορταστικότατη μερίδα, αν και ανήκει στα ορεκτικά. Έρχονται 4 μεγάλοι ρεβυθοκεφτέδες, εμφανώς χειροποίητοι και όχι τυποποιημένοι, με όμορφα μυρωδικά και ωραίο τραγανό περίβλημα. Μου έδωσαν την αίσθηση ότι ήταν κάπως στεγνοί, αλλά αυτό διορθώθηκε εύκολα με μια γεμάτη κουταλιά της δροσερής σάλτσας που τα συνόδευε, από πάνω τους( ταχίνι, λεμόνι και σουμάκ ).
Τη μερίδα συνόδευε σαλάτα ταμπουλέ σε μικρό μπωλ και 4 τρίγωνα κομμάτια αφρατοκριτσανιστής πιτούλας. Μας άρεσε πολύ.

- Koula panini, από την κατηγορία σάντουιτς ( στα 8,10 ευρώ ). Πρόκειται για το κλασικό ιταλικό ψωμί τζιαπάτα, γεμισμένο με ένα μπιφτέκι φτιαγμένο από πατάτα, μανιτάρια και δενδρολίβανο. Επίσης περιείχε ρόκα, ντομάτα και ceasar σως. Συνοδευόταν με guacamole και επιλογή από nachos καλαμποκιού ή τσιπς γλυκοπατάτας ή ταμπουλέ.
Το ζητήσαμε με τσιπς γλυκοπατάτας και κατά λάθος ήρθε με nachos.
Ήταν πραγματικά αξιοπρόσεκτο, ότι μόλις το επισημάναμε, αμέσως έσπευσαν να μας φέρουν τσιπς γλυκοπατάτας, χωρίς καμία άλλη παρέμβαση αντικατάστασης στο πιάτο. Στην απόδειξη, δεν βρήκαμε καμία χρέωση για τα τσιπς αυτά.
Μάλιστα έφεραν ένα ολόκληρο βαθύ μπωλ γεμάτο, ποσότητα σαφώς θηριώδη σε σχέση με αυτήν που θα χώραγε εξαρχής στο πιάτο!! Το σάντουιτς επίσης άρεσε πολύ, τραγανή η τζιαπάτα και ωραίος ο συνδυασμός των υπόλοιπων υλικών.

- Vegan Jasmine, από την κατηγορία ζυμαρικά ( στα 11,50 ευρώ ). Σε βαθύ πιάτο, τεράστια ποσότητα, εντυπωσιακή εικόνα!!
Ουσιαστικά πρόκειται για την εναλλακτική μπολονέζ, έμπνευσης ενός διάσημου vegan chef, με σπιτική σάλτσα ντομάτας με λάδι - καρύδια - κουκουνάρι - κρεμμύδι και με τηγανητό πουρέ βιολογικού τόφου ( ο γούγλης μας εξηγεί: παράγωγο της σόγιας, βόμβα θρεπτικών συστατικών με 8 αμινοξέα, ρυθμιστής της χοληστερίνης, υποκαθιστά άριστα την έλλειψη πρωτείνης για όσους νηστεύουν, κάνουν δίαιτα ή είναι χορτοφάγοι ).
Χμμμ... ένα έχω να δηλώσω, με άφθονο φρεσκοτριμμένο πιπέρι από τον μύλο που είχαμε στο τραπέζι, μιλάμε για μια νοστιμότατη μακαρονάδα. Τόσο απλά!!

- Om..... om..... OM.... Shanti..... x 2 ( 9,95 ευρώ έκαστη ).
Ορκίζομαι ότι δεν είχα διαβάσει την κριτική του Ποντικιού τώρα πρόσφατα. Κι όμως το μάτι μου έπεσε τελικά εκεί. Και καθόλου δεν το μετάνιωσα. Και πήραμε 2 μερίδες, γιατί μία πού να μας φτουρίσει εμάς ;;
Τεράστιο βαθύ μπωλ, γεμάτο χρώματα και αρώματα, από την κατηγορία ρύζι και λαχανικά.
Χιονάτο ρύζι basmati και ανάμεικτα τραγανά λαχανικά ( κολοκυθάκι, καρότο, πιπεριές, φασολάκι, φουντίτσες από baby μπρόκολο ) σε γλυκοπικάντικη σάλτσα κάρυ και γάλακτος καρύδας. Όσο ωραίο ακούγεται, άλλο τόσο ονειρεμένο είναι. Ήταν το δικό μου κυρίως πιάτο και το απόλαυσα μέχρι τον τελευταίο κόκκο ρυζιού!!

Δοκίμασα βέβαια και από όλα τα παραπάνω πιάτα, καθώς μου προσφέρθηκε ευγενικά, οπότε ναι, κρίνοντας συνολικά την εμπειρία, όλα μου άφησαν εξαιρετικές εντυπώσεις!!
Συνολικά ο λογαριασμός έφτασε στα 54 ευρώ, ποσό που σίγουρα δεν το λες ευκαταφρόνητο στην εποχή μας, αλλά το λες σίγουρα ευθέως ανάλογο με την ποιότητα και την γεύση.
Είδαμε βέβαια και κάτι άλλα πιάτα, σκέτους πειρασμούς... Βάσει αυτού, η επιστροφή μου στο Avocado κρίνεται σίγουρη και θεωρώ αρκετά σύντομα κιόλας.

'Αλλες λεπτομέρειες όπως το νεράκι βρύσης, ο σωστός ρυθμός ανάμεσα στα πιάτα, η άψογη καθαριότητα, το χαμόγελο και το όμορφο περιβάλλον, έρχονται απλά να συμπληρώσουν τις έτσι κι αλλιώς θετικότατες εντυπώσεις που αποκόμισα από το Avocado.

Η κουζίνα μένει πλέον ανοιχτή λίγο πιο αργά, περίπου μέχρι τις 11 το βράδυ, από ό, τι πληροφορηθήκαμε, οπότε διευκολύνει λίγο περισσότερο τους κινούμενους πέριξ της ευρύτερης περιοχής του Συντάγματος, ώστε να το προλάβουν ανοιχτό μετά τον καφέ ή και πριν το ποτό.

Από εμένα λοιπόν, προτείνεται ανεπιφύλακτα!!
Aποτελεί μια φρέσκια, μοντέρνα και κυρίως υγιεινή ιδέα φαγητού, σε μια πολυπολιτισμική γαστρονομική γειτονιά, και αξίζει πιστεύω να δοκιμαστεί ακόμη και από εκείνους που δεν είχαν εντάξει στο γευστικό τους χάρτη κάτι παρόμοιο έως τώρα.
Για τους υπόλοιπους, καθώς είδα, αποτελεί ήδη μια safe και καθιερωμένη επιλογή!!

11 Ιουν 2017

Κριτική μετά από ένα χρόνο!

Δεν ξέρω πως τα κατάφερα και έμεινα τόσο καιρό εκτός από αυτή την πολύ αγαπητή μου σελίδα! Νομίζω ότι οι λόγοι είναι συνδυαστικοί. Ο πρώτος και αρκετά βασικός είναι η έλλειψη ελεύθερου χρόνου. Κλασική "δικαιολογία", όμως πέρα για πέρα αληθινή. Ο δεύτερος αλλά σημαντικότερος είναι το γεγονός ότι πριν ένα περίπου χρόνο άλλαξα άρδην διατροφικές συνήθειες.

Το σκεφτόμουν καιρό. Διάβαζα, ενημερωνόμουν και συνειδητοποιούσα όλο και περισσότερο ότι τα δεδομένα της βιομηχανίας κρέατος δεν με βρίσκουν σύμφωνη σε πολλά επίπεδα, κυρίως ηθικά. Παράλληλα, μελέτησα αρκετά πάνω στο διατροφικό κομμάτι και συνειδητοποίησα ότι μια διατροφή βασισμένη σε φυτικές πρώτες ύλες είναι πολύ καλύτερη και πιο υγιεινή. Έτσι, πέρισυ το καλοκαίρι αποφάσισα εν μια νυκτί να κόψω το κόκκινο κρέας. Είχα ήδη σταματήσει να πίνω ζωικό γάλα αρκετούς μήνες πριν. Γρήγορα κατάλαβα ότι ούτε πουλερικά ένιωθα καλά να καταναλώνω, δεν μου έλειπαν κιόλας. Οπότε τα έκοψα και αυτά.

Σε αυτή τη φάση συνεχίζω να καταναλώνω ψάρι και θαλασσινά, αλλά σε πολύ μικρότερη συχνότητα. Ίσως κάποια στιγμή να αποφασίσω να σταματήσω, αλλά προς το παρόν δυσκολεύομαι. Γάλα, γιαούρτι και τυρί καταναλώνω κατά βάση φυτικά, χωρίς όμως να έχω αποκλείσει τα ζωικά τελείως από τη διατροφή μου. Αυγά επίσης τρώω ενίοτε, απλά προσπαθώ βιολογικά. Η αλήθεια είναι ότι, υιοθετώντας αυτό το lifestyle νιώθω πολύ καλύτερα με τον εαυτό μου, κάτι που έχει όμως ως αποτέλεσμα το να βγαίνω λιγότερο έξω για φαγητό και να πηγαίνω σε πιο συγκεκριμένα μαγαζιά. Σίγουρα και στη χασαποταβέρνα βρίσκω να φάω νοστιμότατη σαλάτα, πατάτες, φάβα κλπ, θέλω όμως να πηγαίνω σε μέρη με ποικιλία επιλογών για μένα, ούτως ώστε να ευχαριστιέμαι την έξοδό μου και να νιώθω ότι πιάνουν τόπο τα λεφτά που δίνω.

Ένα από τα μαγαζιά που με βγάζουν πάντα ασπροπρόσωπη είναι το Avocado, στο οποίο πηγαίνω συχνά και με παρέα και αρέσει σε όλους! Είχα γράψει και παλιότερα κριτική για το συγκεκριμένο εστιατόριο, παρατηρώ όμως ότι έχει εξελιχθεί πολύ μέσα στα χρόνια, αποτελώντας ίσως τον "πυρήνα" της χορτοφαγικής αθηναϊκής γαστρονομίας. Επιπλέον, είναι στάνταρ προορισμός των ξένων χορτοφάγων και vegan που επισκέπτονται την πόλη μας, κάτι που του δίνει έναν "κοσμοπολίτικο" αέρα, καθώς κάθε φορά που πας βλέπεις ένα σωρό διαφορετικές φυσιογνωμίες και ακούς τόσες διαφορετικές γλώσσες!

Ο χώρος είναι συμπαθητικός και φωτεινός, με όμορφα χρώματα. Δεν θα τον χαρακτήριζα όμως εξαιρετικά άνετο. Προσωπικά δε νομίζω να έχω κάτσει πάνω από δίωρο εκεί, δεν είναι το μέρος που θα σε κάνει να θες να μείνεις ώρες και ώρες να ριλαξάρεις και να συζητήσεις με την παρέα σου. Το σέρβις πάντως είναι εξαιρετικό, ευγενικό, ενημερωμένο και γρήγορο.

Το φαγητό είναι νόστιμο και δημιουργικό και οι μερίδες τεράστιες! Δεν χρειάζεται δηλ. να παραγγείλει κανείς πολλά, χορταίνει εύκολα. Προσωπικά ως μεγάλη λάτρης των burger προτιμώ συχνά το avocado burger. Εξαιρετικό! Τεράστιο, με ένα υπέροχο χορτοφαγικό μπιφτέκι, συν τυρί (προαιρετικά), κρεμμύδι, μαρούλι, σως φυστικιού, ντομάτα και ένα τεράστιο κομμάτι αβοκάντο! Συνοδεύεται από τσιπς γλυκοπατάτας και πικάντικη κόκκινη σως και είναι απλά κολασμένο!

Αλλά και το veggie mobster αποτελεί λατρεία! Σάντουιτς με ιταλικού στυλ κεφτεδάκια και σάλτσα ντομάτας. Τα κεφτεδάκια δεν είναι βέβαια από κιμά, αλλά από ένα μείγμα μανιταριών, κρεμμυδιού, αρωματικών και παρμεζάνας. Το σάντουιτς συνοδεύεται από onion rings και είναι απίστευτο!

Αλλά και τα ορεκτικά είναι νοστιμότατα και ευφάνταστα. Το hummous avocado ας πούμε, που "πειράζει" την κλασική συνταγή του χούμους και την κάνει πιο δροσερή και παιχνιδιάρικη!

Να μη μιλήσω και για το all time classic επιδόρπιο, την ωμοφαγική vegan τάρτα σοκολάτας! Είναι τόσο νόστιμη και χορταστική! Μία φτάνει για 3 άτομα, άντε 2 φαγανά. Η συγκεκριμένη τάρτα αποτέλεσε την αφορμή να αρχίσω να ψάχνομαι κι η ίδια στη vegan ζαχαροπλαστική, η οποία θεωρώ ότι είναι αποκάλυψη!

Στο avocado μπορεί επίσης κανείς να βρει υπέροχους φρέσκους χυμούς σε τεράστιες ποσότητες. Για μένα αποτελούν απίστευτο value for money, σε αντίθεση με τα (περιορισμένα) αλκοολούχα του, τα οποία θεωρώ υπερτιμημένα.

Γενικά πρόκειται για ένα εστιατόριο που προτείνω ανεπιφύλακτα και το οποίο θεωρώ μια σίγουρη, "έγκυρη" και ασφαλή εισαγωγή στην χορτοφαγία για τους μη μυημένους!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη underwater.

15 Απρ 2017

Το μαγαζί με πολλή θετική ενέργεια, το προσωπικό πολύ ευγενικό, εξυπηρετικό και χαμογελαστό.
Ο κατάλογος αρκετά μεγάλος για όλα τα γούστα και τεράστιες μερίδες. Για το λόγο αυτό οι περισσότεροι φεύγουν και με πακέτο.

Προσφέρει οτιδήποτε χορτοφαγικό και κάποια πιάτα με τυρί.
Πολλοί χυμοί, smoothies σε απίστευτα χρώματα και συνδυασμούς, λαχανικών, φρούτων, μυρωδικών.
Το μαγαζί μέσα μύριζε όμορφα και ο κόσμος όλων των ηλικιών και εθνικοτήτων φαινόταν να το απολαμβάνει.

Δοκιμάσαμε την τάρτα με σπανάκι, ξηρούς καρπούς, πιπεριά φλωρίνης, mother earth το όνομα του πιάτου στα ορεκτικά.
Πολύ εύγευστη, σαν να την είχε φτιάξει μαμά και απίστευτα χορταστική. Δεν της έλειπε τίποτα, απόλυτη ισορροπία. Τιμή στα 7 περίπου ευρώ.

Τα Falafel φοβερά, με καρυκεύματα και δροσερό ταμπουλέ, 4 μεγάλα κομμάτια με σάλτσα από ταχίνι, και 4 κομμάτια από ψωμί φτιαγμένο τέλεια στα 8, 20 ευρώ.
Μεγάλη και πολύ νόστιμη και η πίτσα Vibrant vega, με αβοκάντο, ελιές, λαχανικά διάφορα και μαύρη ζύμη.
Η τιμή στα 12,50 ευρώ, με φρεσκοτριμμένο πιπέρι, πολύ καλή θα πρότεινα να υπήρχε επιλογή για μια καυτερή ένταση στο πιάτο.

Ήπιαμε κόκκινο κρασί αγιορείτικο, βιολογικό πολύ καλό τα 8,60 το μισόκιλο.
Πολύ καλή εμπειρία και σίγουρα θα ξαναπάμε.

Το μενού έχει αρκετές επιλογές και πέραν των τιμών που είναι λίγο τσιμπημένες, το φαγητό είναι πολύ καλό, σίγουρα προτείνεται και σε αυτούς που δεν τρώνε χορτοφαγικά. Οι γεύσεις είναι ολοκληρωμένες.