Εστιατόριο με πολυεθνική κουζίνα, για χορτοφάγους.

25 Μάρ 2017

Είναι φρούτο τελικά ή λαχανικό;

Καταρχάς να πω ότι δηλώνω λάτρης του αβοκάντο, και συχνότατα, ευκαιρίας δοθείσης, το χρησιμοποιώ τόσο σε σαλάτες ή σάντουιτς όσο και ως βάση για ντιπ.
Ακόμα θυμάμαι την πρώτη φορά που το δοκίμασα, πριν πολλά χρόνια, όταν αγαπημένος φίλος μεγαλωμένος στη Νότια Αφρική, μας έκανε ένα καλοκαίρι τις συστάσεις. "Από δω το εξωτικό αβοκάντο. Μόλις ωριμάσει, το κόβεις σε φέτες και βάζεις λίγο αλάτι, μπόλικο πιπέρι και λεμόνι, ελάχιστο λάδι και το απολαμβάνεις".

Το Avocado στο Σύνταγμα από την άλλη, μου συστήθηκε πολύ πρόσφατα, αν και γνώριζα την ύπαρξή του για 3 περίπου χρόνια που πέρναγα κάθε μήνα από μπροστά του.
Είχα τη χαρά να βρεθώ και να γευματίσω σε αυτό, περνώντας μερικές πολύ ευχάριστες ώρες, ένα απόγευμα Παρασκευής, μαζί με 2 φίλες που νηστεύουν και που το είχαν ξαναεπισκεφθεί πιο παλιά.

Με χαρά επιβεβαιώνω ότι είναι μια άριστη επιλογή για vegan φαγητό, με αμέτρητες επιλογές για όσους νηστεύουν, για όσους έχουν επιλέξει τον vegeterian ή vegan τρόπο ζωής /διατροφής αλλά και για εμάς τους υπόλοιπους που μας αρέσει να ανοίγουμε τους γευστικούς μας ορίζοντες σε νέα πεδία και θέλουμε να ξεφύγουμε λίγο από την κρεατοφαγία.

Η φιλοσοφία του, βασισμένη σε έναν υγιεινό τρόπο ζωής, με πιάτα εμπνευσμένα από την Μεσόγειο έως την Ινδία, με απλά υλικά, χωρίς πρόσθετα ή συντηρητικά, καλύπτει ένα ευρύ φάσμα γεύσεων που, αν μη τί άλλο, εντυπωσιάζουν. Ήταν χαρακτηριστική η ώρα που χρειάστηκα για να αποφασίσω, μέσα από ένα μενού που πάμπολλες επιλογές μου έκλειναν το μάτι.

Πρόκειται για ένα μικρό σχετικά ισόγειο χώρο, με 2 εισόδους ( οδός Νίκης και οδός Σκούφου ), που γεμίζει - αδειάζει σε χρόνους dt με Έλληνες αλλά και ξένους, αλλά καταφέρνει να σου διατηρεί το αίσθημα ότι κάθεσαι και χαλαρώνεις, παρά την κοσμοπλημμύρα.
Ίσως φταίει το απαλό πράσινο χρώμα που φτιάχνει ατμόσφαιρα ζεν ; ίσως οι μικροί βούδες ολόγυρα που σε μαγνητίζουν με την ηρεμία τους ;; ίσως όλος ο διάκοσμος, τα σερβίτσια και η γλυκιά και υπομονετική νιρβάνα των παιδιών στο σέρβις ;; ίσως ακόμα και οι γεύσεις τους, που πριν τις δοκιμάσεις καν, τις βλέπεις και καλμάρει ο νους.
Οι καπνιστές ας μην διανοηθούν καν, να κάνουν κίνηση για τσιγάρο, δεν παίζει ούτε για αστείο κάτι τέτοιο.

Στην ιστοσελίδα τους υπάρχουν όλες οι λεπτομέρειες προς ενημέρωση, επίσης και το μενού. Οι τιμές για take away είναι λίγο πιο χαμηλές, ενώ καθώς παρατηρώ, βλέπω οι τιμές για delivery να συμπίπτουν ακριβώς με τις τιμές της σάλας.
Ναι, είναι ακριβό σε σχέση με τις συνήθεις τιμές που έχουμε στο μυαλό μας για ένα π. χ. χορτοφαγικό burger ή για μια vegeterian pasta / risotto. Όμως, οι μερίδες είναι μεγαλύτερες από το κανονικό και οι γεύσεις αποζημιώνουν στο έπακρο.

Για τους μη εξοικειωμένους με αυτό το στυλ φαγητού, τα παιδιά του σέρβις δίνουν πρόθυμα όλες τις διευκρινίσεις των πιάτων, για να σε βοηθήσουν να ξεμπλοκάρεις και να επιλέξεις αυτό που θα σου ταιριάξει.
Σε εμάς, προς τιμήν τους, κατέβαλλαν φιλότιμη προσπάθεια να μας φρενάρουν στα πολλά που παραγγείλαμε ( αλλά εμείς, έχουμε και μια φήμη που προηγείται της φυσικής μας παρουσίας για να δικαιώσουμε... )

Στον κατάλογο υπάρχουν οι δείκτες V ( vegan ), WF ( wheat free ), GF ( gluten free ), επίσης είδα ευρεία επισήμανση χρήσης βιολογικών πρώτων υλών, οργανικά και ολικής άλεσης προιόντα και.... μια τεράστια πραγματικά ποικιλία, που σε κάνει να ξεχνάς κάθε τι που είναι ζωικής προέλευσης!!

Μετά τις σχετικές διαβουλεύσεις μας λοιπόν, και με κάποιες προσθαφαιρέσεις του τελευταίου λεπτού, καταλήξαμε στα εξής:

- Holy Guacamole, στα 5,95 ευρώ, ( δική μου επιλογή, που μας άρεσε πολύ! ). Το αγαπημένο μου μεξικάνικο ντιπ με βάση το αβοκάντο. Κρεμμύδι, λεμόνι και λάιμ, κόλιανδρο και μπαχαρικά, έρχονται και συνθέτουν ένα άρτια δροσερό και πολύ πολύ νόστιμο ντιπ, στο οποίο βουτάγαμε τα τραγανά καλαμποκένια nachos που το συνόδευσαν. Το ίδιο αυτό ντιπ, το ξαναβρίσκουμε ως συνοδευτικό και σε άλλο πιάτο πιο κάτω.

- Falafel Plate, στα 8,25 ευρώ. Χορταστικότατη μερίδα, αν και ανήκει στα ορεκτικά. Έρχονται 4 μεγάλοι ρεβυθοκεφτέδες, εμφανώς χειροποίητοι και όχι τυποποιημένοι, με όμορφα μυρωδικά και ωραίο τραγανό περίβλημα. Μου έδωσαν την αίσθηση ότι ήταν κάπως στεγνοί, αλλά αυτό διορθώθηκε εύκολα με μια γεμάτη κουταλιά της δροσερής σάλτσας που τα συνόδευε, από πάνω τους( ταχίνι, λεμόνι και σουμάκ ).
Τη μερίδα συνόδευε σαλάτα ταμπουλέ σε μικρό μπωλ και 4 τρίγωνα κομμάτια αφρατοκριτσανιστής πιτούλας. Μας άρεσε πολύ.

- Koula panini, από την κατηγορία σάντουιτς ( στα 8,10 ευρώ ). Πρόκειται για το κλασικό ιταλικό ψωμί τζιαπάτα, γεμισμένο με ένα μπιφτέκι φτιαγμένο από πατάτα, μανιτάρια και δενδρολίβανο. Επίσης περιείχε ρόκα, ντομάτα και ceasar σως. Συνοδευόταν με guacamole και επιλογή από nachos καλαμποκιού ή τσιπς γλυκοπατάτας ή ταμπουλέ.
Το ζητήσαμε με τσιπς γλυκοπατάτας και κατά λάθος ήρθε με nachos.
Ήταν πραγματικά αξιοπρόσεκτο, ότι μόλις το επισημάναμε, αμέσως έσπευσαν να μας φέρουν τσιπς γλυκοπατάτας, χωρίς καμία άλλη παρέμβαση αντικατάστασης στο πιάτο. Στην απόδειξη, δεν βρήκαμε καμία χρέωση για τα τσιπς αυτά.
Μάλιστα έφεραν ένα ολόκληρο βαθύ μπωλ γεμάτο, ποσότητα σαφώς θηριώδη σε σχέση με αυτήν που θα χώραγε εξαρχής στο πιάτο!! Το σάντουιτς επίσης άρεσε πολύ, τραγανή η τζιαπάτα και ωραίος ο συνδυασμός των υπόλοιπων υλικών.

- Vegan Jasmine, από την κατηγορία ζυμαρικά ( στα 11,50 ευρώ ). Σε βαθύ πιάτο, τεράστια ποσότητα, εντυπωσιακή εικόνα!!
Ουσιαστικά πρόκειται για την εναλλακτική μπολονέζ, έμπνευσης ενός διάσημου vegan chef, με σπιτική σάλτσα ντομάτας με λάδι - καρύδια - κουκουνάρι - κρεμμύδι και με τηγανητό πουρέ βιολογικού τόφου ( ο γούγλης μας εξηγεί: παράγωγο της σόγιας, βόμβα θρεπτικών συστατικών με 8 αμινοξέα, ρυθμιστής της χοληστερίνης, υποκαθιστά άριστα την έλλειψη πρωτείνης για όσους νηστεύουν, κάνουν δίαιτα ή είναι χορτοφάγοι ).
Χμμμ... ένα έχω να δηλώσω, με άφθονο φρεσκοτριμμένο πιπέρι από τον μύλο που είχαμε στο τραπέζι, μιλάμε για μια νοστιμότατη μακαρονάδα. Τόσο απλά!!

- Om..... om..... OM.... Shanti..... x 2 ( 9,95 ευρώ έκαστη ).
Ορκίζομαι ότι δεν είχα διαβάσει την κριτική του Ποντικιού τώρα πρόσφατα. Κι όμως το μάτι μου έπεσε τελικά εκεί. Και καθόλου δεν το μετάνιωσα. Και πήραμε 2 μερίδες, γιατί μία πού να μας φτουρίσει εμάς ;;
Τεράστιο βαθύ μπωλ, γεμάτο χρώματα και αρώματα, από την κατηγορία ρύζι και λαχανικά.
Χιονάτο ρύζι basmati και ανάμεικτα τραγανά λαχανικά ( κολοκυθάκι, καρότο, πιπεριές, φασολάκι, φουντίτσες από baby μπρόκολο ) σε γλυκοπικάντικη σάλτσα κάρυ και γάλακτος καρύδας. Όσο ωραίο ακούγεται, άλλο τόσο ονειρεμένο είναι. Ήταν το δικό μου κυρίως πιάτο και το απόλαυσα μέχρι τον τελευταίο κόκκο ρυζιού!!

Δοκίμασα βέβαια και από όλα τα παραπάνω πιάτα, καθώς μου προσφέρθηκε ευγενικά, οπότε ναι, κρίνοντας συνολικά την εμπειρία, όλα μου άφησαν εξαιρετικές εντυπώσεις!!
Συνολικά ο λογαριασμός έφτασε στα 54 ευρώ, ποσό που σίγουρα δεν το λες ευκαταφρόνητο στην εποχή μας, αλλά το λες σίγουρα ευθέως ανάλογο με την ποιότητα και την γεύση.
Είδαμε βέβαια και κάτι άλλα πιάτα, σκέτους πειρασμούς... Βάσει αυτού, η επιστροφή μου στο Avocado κρίνεται σίγουρη και θεωρώ αρκετά σύντομα κιόλας.

'Αλλες λεπτομέρειες όπως το νεράκι βρύσης, ο σωστός ρυθμός ανάμεσα στα πιάτα, η άψογη καθαριότητα, το χαμόγελο και το όμορφο περιβάλλον, έρχονται απλά να συμπληρώσουν τις έτσι κι αλλιώς θετικότατες εντυπώσεις που αποκόμισα από το Avocado.

Η κουζίνα μένει πλέον ανοιχτή λίγο πιο αργά, περίπου μέχρι τις 11 το βράδυ, από ό, τι πληροφορηθήκαμε, οπότε διευκολύνει λίγο περισσότερο τους κινούμενους πέριξ της ευρύτερης περιοχής του Συντάγματος, ώστε να το προλάβουν ανοιχτό μετά τον καφέ ή και πριν το ποτό.

Από εμένα λοιπόν, προτείνεται ανεπιφύλακτα!!
Aποτελεί μια φρέσκια, μοντέρνα και κυρίως υγιεινή ιδέα φαγητού, σε μια πολυπολιτισμική γαστρονομική γειτονιά, και αξίζει πιστεύω να δοκιμαστεί ακόμη και από εκείνους που δεν είχαν εντάξει στο γευστικό τους χάρτη κάτι παρόμοιο έως τώρα.
Για τους υπόλοιπους, καθώς είδα, αποτελεί ήδη μια safe και καθιερωμένη επιλογή!!

11 Ιουν 2017

Κριτική μετά από ένα χρόνο!

Δεν ξέρω πως τα κατάφερα και έμεινα τόσο καιρό εκτός από αυτή την πολύ αγαπητή μου σελίδα! Νομίζω ότι οι λόγοι είναι συνδυαστικοί. Ο πρώτος και αρκετά βασικός είναι η έλλειψη ελεύθερου χρόνου. Κλασική "δικαιολογία", όμως πέρα για πέρα αληθινή. Ο δεύτερος αλλά σημαντικότερος είναι το γεγονός ότι πριν ένα περίπου χρόνο άλλαξα άρδην διατροφικές συνήθειες.

Το σκεφτόμουν καιρό. Διάβαζα, ενημερωνόμουν και συνειδητοποιούσα όλο και περισσότερο ότι τα δεδομένα της βιομηχανίας κρέατος δεν με βρίσκουν σύμφωνη σε πολλά επίπεδα, κυρίως ηθικά. Παράλληλα, μελέτησα αρκετά πάνω στο διατροφικό κομμάτι και συνειδητοποίησα ότι μια διατροφή βασισμένη σε φυτικές πρώτες ύλες είναι πολύ καλύτερη και πιο υγιεινή. Έτσι, πέρισυ το καλοκαίρι αποφάσισα εν μια νυκτί να κόψω το κόκκινο κρέας. Είχα ήδη σταματήσει να πίνω ζωικό γάλα αρκετούς μήνες πριν. Γρήγορα κατάλαβα ότι ούτε πουλερικά ένιωθα καλά να καταναλώνω, δεν μου έλειπαν κιόλας. Οπότε τα έκοψα και αυτά.

Σε αυτή τη φάση συνεχίζω να καταναλώνω ψάρι και θαλασσινά, αλλά σε πολύ μικρότερη συχνότητα. Ίσως κάποια στιγμή να αποφασίσω να σταματήσω, αλλά προς το παρόν δυσκολεύομαι. Γάλα, γιαούρτι και τυρί καταναλώνω κατά βάση φυτικά, χωρίς όμως να έχω αποκλείσει τα ζωικά τελείως από τη διατροφή μου. Αυγά επίσης τρώω ενίοτε, απλά προσπαθώ βιολογικά. Η αλήθεια είναι ότι, υιοθετώντας αυτό το lifestyle νιώθω πολύ καλύτερα με τον εαυτό μου, κάτι που έχει όμως ως αποτέλεσμα το να βγαίνω λιγότερο έξω για φαγητό και να πηγαίνω σε πιο συγκεκριμένα μαγαζιά. Σίγουρα και στη χασαποταβέρνα βρίσκω να φάω νοστιμότατη σαλάτα, πατάτες, φάβα κλπ, θέλω όμως να πηγαίνω σε μέρη με ποικιλία επιλογών για μένα, ούτως ώστε να ευχαριστιέμαι την έξοδό μου και να νιώθω ότι πιάνουν τόπο τα λεφτά που δίνω.

Ένα από τα μαγαζιά που με βγάζουν πάντα ασπροπρόσωπη είναι το Avocado, στο οποίο πηγαίνω συχνά και με παρέα και αρέσει σε όλους! Είχα γράψει και παλιότερα κριτική για το συγκεκριμένο εστιατόριο, παρατηρώ όμως ότι έχει εξελιχθεί πολύ μέσα στα χρόνια, αποτελώντας ίσως τον "πυρήνα" της χορτοφαγικής αθηναϊκής γαστρονομίας. Επιπλέον, είναι στάνταρ προορισμός των ξένων χορτοφάγων και vegan που επισκέπτονται την πόλη μας, κάτι που του δίνει έναν "κοσμοπολίτικο" αέρα, καθώς κάθε φορά που πας βλέπεις ένα σωρό διαφορετικές φυσιογνωμίες και ακούς τόσες διαφορετικές γλώσσες!

Ο χώρος είναι συμπαθητικός και φωτεινός, με όμορφα χρώματα. Δεν θα τον χαρακτήριζα όμως εξαιρετικά άνετο. Προσωπικά δε νομίζω να έχω κάτσει πάνω από δίωρο εκεί, δεν είναι το μέρος που θα σε κάνει να θες να μείνεις ώρες και ώρες να ριλαξάρεις και να συζητήσεις με την παρέα σου. Το σέρβις πάντως είναι εξαιρετικό, ευγενικό, ενημερωμένο και γρήγορο.

Το φαγητό είναι νόστιμο και δημιουργικό και οι μερίδες τεράστιες! Δεν χρειάζεται δηλ. να παραγγείλει κανείς πολλά, χορταίνει εύκολα. Προσωπικά ως μεγάλη λάτρης των burger προτιμώ συχνά το avocado burger. Εξαιρετικό! Τεράστιο, με ένα υπέροχο χορτοφαγικό μπιφτέκι, συν τυρί (προαιρετικά), κρεμμύδι, μαρούλι, σως φυστικιού, ντομάτα και ένα τεράστιο κομμάτι αβοκάντο! Συνοδεύεται από τσιπς γλυκοπατάτας και πικάντικη κόκκινη σως και είναι απλά κολασμένο!

Αλλά και το veggie mobster αποτελεί λατρεία! Σάντουιτς με ιταλικού στυλ κεφτεδάκια και σάλτσα ντομάτας. Τα κεφτεδάκια δεν είναι βέβαια από κιμά, αλλά από ένα μείγμα μανιταριών, κρεμμυδιού, αρωματικών και παρμεζάνας. Το σάντουιτς συνοδεύεται από onion rings και είναι απίστευτο!

Αλλά και τα ορεκτικά είναι νοστιμότατα και ευφάνταστα. Το hummous avocado ας πούμε, που "πειράζει" την κλασική συνταγή του χούμους και την κάνει πιο δροσερή και παιχνιδιάρικη!

Να μη μιλήσω και για το all time classic επιδόρπιο, την ωμοφαγική vegan τάρτα σοκολάτας! Είναι τόσο νόστιμη και χορταστική! Μία φτάνει για 3 άτομα, άντε 2 φαγανά. Η συγκεκριμένη τάρτα αποτέλεσε την αφορμή να αρχίσω να ψάχνομαι κι η ίδια στη vegan ζαχαροπλαστική, η οποία θεωρώ ότι είναι αποκάλυψη!

Στο avocado μπορεί επίσης κανείς να βρει υπέροχους φρέσκους χυμούς σε τεράστιες ποσότητες. Για μένα αποτελούν απίστευτο value for money, σε αντίθεση με τα (περιορισμένα) αλκοολούχα του, τα οποία θεωρώ υπερτιμημένα.

Γενικά πρόκειται για ένα εστιατόριο που προτείνω ανεπιφύλακτα και το οποίο θεωρώ μια σίγουρη, "έγκυρη" και ασφαλή εισαγωγή στην χορτοφαγία για τους μη μυημένους!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη underwater.

02 Ιούλ 2016

Tο "Avocado" είναι ένα vegan μέρος που εκπροσωπεί επάξια την χορτοφαγική κουζίνα με κλασικές αλλά και πρωτότυπες συνταγές. Η ικανοποιητική γαστρονομία και το άψογο σέρβις σε κάνουν να ωραιοποιείς κάπως τον απλό και στριμωγμένο χώρο του εστιατορίου με τον επάνω yoga studio style χώρο του εστιατορίου να κάνει σαφώς τη διαφορά!

Ο ισόγειος χώρος είναι στενόμακρος με δύο εισόδους. Η κύρια είσοδος είναι από την οδό Νίκης ενώ η δεύτερη (πίσω) είσοδος βρίσκεται στην οδό Σκούφου, καθότι το μαγαζί είναι διαμπερές. Τα περισσότερα τραπέζια είναι των δύο ατόμων με εξαίρεση ένα στην πρώτη είσοδο και ένα-δύο στη δεύτερη. Εξυπακούεται ότι το μέρος κυριαρχείται από πράσινες λεπτομέρειες και ανάλογο φωτισμό, ως φόρο τιμής στην ονομασία του ( Avocado ) και τη χορτοφαγική φυσιογνωμία της κουζίνας του, χωρίς ωστόσο να ξεπερνά τα όρια και να γίνεται γελοίο...!
Θα λέγαμε ότι στον μακρόστενο ισόγειο χώρο κυριαρχεί το ελαφρύ πράσινο και το ξύλο ( τραπέζια - πάτωμα ). Μάλιστα, στην κύρια είσοδο του εστιατορίου συναντάμε ένα μικρό μπαράκι, όπου κυρίως ετοιμάζονται οι χυμοί και τα διάφορα ποτά. Σε μερικά σημεία του εσωτερικού χώρου υπάρχουν και μαυροπίνακες με το πολυποίκιλο μενού. Η κουζίνα του εστιατορίου βρίσκεται στο υπόγειο, στο οποίο έχουμε πρόσβαση από ξύλινα σκαλοπάτια και αφού συναντήσουμε 2-3 μικρούς Βούδες. Τα φαγητά ανεβαίνουν στο ισόγειο με ασανσεράκι.
Κάπου εκεί στο υπόγειο υπάρχουν και οι εντελώς απλές τουαλέτες.

Μην παραλείψω να αναφέρω ότι στον αρκετά μικρό εξωτερικό χώρο, στην οδό Νίκης, μας υποδέχεται μια ζωγραφιά αβοκάντο καθώς και διάφορες άλλες που κυρίως αναφέρονται στην χορτοφαγική και υγιεινή κουζίνα του χώρου γενικότερα. Εκεί υπάρχουν μόνο τρία μικρά, στρογγυλά και σιδερένια τραπεζάκια καφενείου. Επιπλέον, ένας μικρός πίνακας διαφημίζει τα καινοτόμα πιάτα της ημέρας, π. χ, όταν πήγαμε εμείς, αναγράφονταν διάφορα πρωτότυπα τσιπς... μέχρι και τσιπς φακής!!

Ο πρώτος όροφος, επίσης μικρός και εντελώς zen, με χαμηλά ξύλινα τραπέζια, με μικρά βαζάκια, αναπαυτικές μαξιλάρες και μαξιλάρια διαφόρων σχημάτων, χαμηλό φωτισμό, ζεστό ξύλινο πάτωμα και μια μικρή γωνιά από βότανα στο μικρό παράθυρο που βλέπει προς στην οδό Νίκης. Χαρά Θεού για μεγάλες παρέες που θέλουν την ησυχία τους ή για εκείνους που θέλουν να συνδυάσουν σωματική και πνευματική υγεία...

Ο κατάλογος του " Avocado " είναι τεράστιος και μπορείτε να τον διαβάσετε και ηλεκτρονικά, διότι πρόκειται για ένα πολύ οργανωμένο και προσεγμένο εγχείρημα που σπανίζει στη χώρα μας παρά τον μικρό χώρο και τη θέση του.
Θεωρώ ότι το μέρος αυτό είναι το μοναδικό στην πόλη μας που έχει σαφή και ολοκληρωμένη άποψη γύρω από την ισορροπημένη διατροφή προσαρμόζοντάς την μάλιστα και σε διάφορα έθνικ πιάτα όπως το φαλάφελ πιάτο, η παραδοσιακή ινδική σούπα Dahl και πολλά άλλα. Σημαντικό το γεγονός ότι τα χωρίς γλουτένη ή ζάχαρη πιάτα υπογραμμίζονται με ειδικά σηματάκια. Το ίδιο συμβαίνει και με τα κυρίως χορτοφαγικά. Στο τέλος του καταλόγου δίνονται και πρόσθετες πληροφορίες για τα υλικά του εστιατορίου και το ξεχωριστό προφίλ τους.

Η ποικιλία των χυμών, των τσαγιών αλλά και των smoothies είναι ανεπανάληπτη!
Αμέσως καρφώθηκε το βλέμμα μου στα Μείγματα Ευεξίας με τα άκρως δελεαστικά ονόματα (Detox, Sweet Surrender, Euphoria κ. ά) Φυσικά και δοκίμασα ένα από αυτά χωρίς δεύτερη σκέψη!!

Υπάρχουν και αλκοολούχα ποτά, βιολογικά και μη.

Οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες αλλά χαλάλι του, το σέρβις και η κουζίνα το αξίζουν στο έπακρο!
Με το που κάθεσαι έρχεται φιλτραρισμένο νερό ( όχι απλό βρύσης ) και οι σερβιτόροι είναι με την ευγένεια στα χείλη παρά την κοσμοσυρροή κυρίως από vegetarians θαμώνες και όχι μόνο. Ακόμα, πολλοί τουρίστες επισκέπτονται το μέρος καθώς είναι αρκετά διαδεδομένο στους τουριστικούς οδηγούς και σε διάφορα μέσα.

Τέσσερα άτομα, με τον ενθουσιασμό ζωγραφισμένο στο πρόσωπο, διαλέξαμε τα εξής πιάτα:

Από τα πιάτα ημέρας, επιλέξαμε την κρύα σούπα ημέρας (Avocado Nirvana ) και το "Rumi's Dream".
Η σούπα αν και κρύα ήταν πολύ νόστιμη και φιλική γεύση, χωρίς να μας ξενίσει καθόλου... Πήραμε από ένα μικρό μπολ σούπας (5,95) με καταπράσινο περιεχόμενο και δύο κομμάτια αβοκάντο, με λίγο άνηθο, στη μέση του πιάτου. Την μονοτονία του πράσινου έσπαγαν οι ιδιαίτεροι κόκκινοι κόκκοι πιπεριού!! Τα υπόλοιπα υλικά της σούπας είναι: βιολογικό ρόφημα σόγιας, κρεμμύδι, κόλιανδροςλάιμ και ελαιόλαδο. Το όμορφο μπολάκι της σούπας σερβίρεται επάνω σε ένα εξίσου όμορφο πιατάκι. Το όλο έδεσμα, πέρα από την πρωτοτυπία της σύλληψης, αποδείχθηκε και μοναδικής γεύσης!

Το " Rumi's Dream " (12,00 ) αποτέλεσε μια ακόμα σοφή επιλογή. Αποτελεί λοιπόν εκδοχή περσικής συνταγής και περιέχει ριζότο, ενταμάμε, βιολογικό αβοκάντο, κουκουνάρι, άνηθο και πράσινη σος αβοκάντο γιαούρτι!
Η παρουσίαση του πιάτου είναι εκπληκτική καθώς ένα συμπαγές βουναλάκι ριζότο, με την πράσινη σος και τρία κομματάκια αβοκάντο στην κορυφή, κερδίζει τις εντυπώσεις. Καθώς το μείγμα "αποσυμπιέζεται" τόσο οπτικά όσο και γευστικά, κάνουν την εμφάνισή τους μικρά κομμάτια ενταμάμε και κουκουναριού. Ως γαρνιτούρα υπάρχει πράσινη σαλάτα με λίγη κόκκινη πιπεριά! Καταπληκτική γεύση!

Από τα καθημερινά πιάτα του καταλόγου δοκιμάσαμε τα εξής:

Πίτσα Μαργαρίτα με σάλτσα από φρέσκια ντομάτα, μοτσαρέλα και βασιλικό (11,10). Κλασική πίτσα με πολύ καλή γεύση και λεπτή ζύμη, οχτώ τεμάχια σωστά ψημένα και αρκετά εύπεπτα!
Για όποιον το επιθυμεί, οι πίτσες μπορούν να παρασκευαστούν και με αλεύρι βρώμης και αμάρανθου, με επιπλέον χρέωση (2,00).

Για τον μικρό μας συνοδό επιλέξαμε ένα " Avocado Burger " (11,00), με ρεβύθια, σκόρδο, πιπερόριζα, φυστίκια, κόλιανδρο, βασιλικό, λάδι σουσαμιού, τυρί, κρεμμύδι, μαρούλι, ντομάτα, σος φυστικιού και φυσικά ΑΒΟΚΑΝΤΟ! Εμφανίστηκε μπροστά μας ένα επιβλητικό μπέργκερ με το πράσινο κομμάτι μαρουλιού να ξεχωρίζει και να υπονοεί τη σημασία της πράσινης διατροφής. Το πιάτο συνοδεύεται από τραγανά κομμάτια γλυκοπατάτας και ένα μπολάκι με καυτερή σος που έδενε τέλεια με το φαγητό.
Υπάρχει και η απόλυτα vegan βερσιόν, χωρίς καθόλου τυρί.

Από τα special ροφήματα (που είναι γραμμένα σε μικρό τετράγωνο, εικονογραφημένο και χάρτινο κατάλογο) επιλέξαμε: Έναν προβιοτικό χυμό με μάνγκο και γιαούρτι (6,80). Από τα μείγματα ευεξίας πήραμε το Bengal Spice (3,30), σερβιρισμένο σε όμορφη κανατούλα, με κανέλα, μαύρο πιπέρι, βανίλια, πιπερόριζα, κάρδαμο, γαρύφαλλο και μοσχοκάρυδο! Επίσης από τα smoothies διαλέξαμε δύο "Avocado Dream" (5,85) με λάδι καρύδας, μέλι, φρέσκο γάλα και αβοκάντο, πολύ χορταστική ποσότητα και τέλεια γεύση!

Ο λογαριασμός ήρθε πιασμένος σε ένα μικρό μανταλάκι μπλε, σε σχήμα.
πουλιού.

Το "Αβοκάντο" αποτελεί και θα αποτελεί σταθερό σημείο αναφοράς κάθε απαιτητικού και σύγχρονου καλοφαγά! Συγχαρητήρια στους δημιουργούς του που δεν έχουν επαναπαυτεί στις δάφνες τους και συνεχίζουν να προσπαθούν για το καλύτερο αποτέλεσμα σε όλα τα επίπεδα!!

15 Απρ 2017

Το μαγαζί με πολλή θετική ενέργεια, το προσωπικό πολύ ευγενικό, εξυπηρετικό και χαμογελαστό.
Ο κατάλογος αρκετά μεγάλος για όλα τα γούστα και τεράστιες μερίδες. Για το λόγο αυτό οι περισσότεροι φεύγουν και με πακέτο.

Προσφέρει οτιδήποτε χορτοφαγικό και κάποια πιάτα με τυρί.
Πολλοί χυμοί, smoothies σε απίστευτα χρώματα και συνδυασμούς, λαχανικών, φρούτων, μυρωδικών.
Το μαγαζί μέσα μύριζε όμορφα και ο κόσμος όλων των ηλικιών και εθνικοτήτων φαινόταν να το απολαμβάνει.

Δοκιμάσαμε την τάρτα με σπανάκι, ξηρούς καρπούς, πιπεριά φλωρίνης, mother earth το όνομα του πιάτου στα ορεκτικά.
Πολύ εύγευστη, σαν να την είχε φτιάξει μαμά και απίστευτα χορταστική. Δεν της έλειπε τίποτα, απόλυτη ισορροπία. Τιμή στα 7 περίπου ευρώ.

Τα Falafel φοβερά, με καρυκεύματα και δροσερό ταμπουλέ, 4 μεγάλα κομμάτια με σάλτσα από ταχίνι, και 4 κομμάτια από ψωμί φτιαγμένο τέλεια στα 8, 20 ευρώ.
Μεγάλη και πολύ νόστιμη και η πίτσα Vibrant vega, με αβοκάντο, ελιές, λαχανικά διάφορα και μαύρη ζύμη.
Η τιμή στα 12,50 ευρώ, με φρεσκοτριμμένο πιπέρι, πολύ καλή θα πρότεινα να υπήρχε επιλογή για μια καυτερή ένταση στο πιάτο.

Ήπιαμε κόκκινο κρασί αγιορείτικο, βιολογικό πολύ καλό τα 8,60 το μισόκιλο.
Πολύ καλή εμπειρία και σίγουρα θα ξαναπάμε.

Το μενού έχει αρκετές επιλογές και πέραν των τιμών που είναι λίγο τσιμπημένες, το φαγητό είναι πολύ καλό, σίγουρα προτείνεται και σε αυτούς που δεν τρώνε χορτοφαγικά. Οι γεύσεις είναι ολοκληρωμένες.

26 Απρ 2016

Η περίοδος την νηστείας ήταν ίσως η καταλληλότερη ευκαιρία, για να επισκεφθώ το Avocado. Ένα vegan project σίγουρα θα είχε πολύ περισσότερες επιλογές για νηστεύοντες, από κάθε άλλο ίσως εστιατόριο.

Θυμάμαι κάποια στιγμή πριν ένα χρόνο πάλι τέτοια περίοδο είχα πάρει τηλ. να κάνω κράτηση για Σάββατο βράδυ και μου είχαν πει ότι κλείνει η κουζίνα νωρίς (γύρω στις 10 αν δεν κάνω λάθος). Μετά δεν ξαναπροσπάθησα δεδομένου ότι κέντρο δεν κατεβαίνω εύκολα και Σάββατο μαζεύονται όλες οι δουλειές του σπιτιού οπότε, συν το ότι για κάποια φιλαράκια είναι εργάσιμη, είναι αδύνατον να βγούμε νωρίς για φαγητό!

Όμως την Δευτέρα 28 Μαρτίου μετά τη δουλειά, εκμεταλλευόμενη το δίτροχό μου αποφάσισα με την κολλητή μου να συνδυάσουμε θέατρο, με φαγητό στο κέντρο. Πρώτη επιλογή το αγαπημένο Ρακόρ για καμιά σουπίτσα εγγύηση και φαλάφελ, που όμως… τζίφος, καθώς Δευτέρες είναι κλειστό. Η σχετικά πρόσφατη τότε κριτική του φίλου Teli Tipiteli την οποία είχα τσεκάρει όταν την διάβασα, στάθηκε αφορμή να το δοκιμάσουμε.

Έτσι παρά την κίνηση, το ευλογημένο αυτό μέσο μας οδήγησε σε 10 λεπτά της ώρας στην άγνωστη έως τότε για μας πλην όμως πολυσύχναστη οδό Νίκης, στην οποία με έκπληξη διαπίστωσα ότι βρίσκονται αρκετά άλλα “hot spot” του site.

Το μαγαζί είναι μικρό, στενόμακρο και διαμπερές. Φιλοξενεί κόσμο στο ισόγειο αλλά και στο επάνω πάτωμα, με το οποίο επικοινωνεί μέσω εσωτερικής σκάλας. Κυριαρχεί το ανοιχτό σε χρώμα ξύλο και οι αποχρώσεις του πράσινου στους τοίχους. Τα διακοσμητικά στοιχεία είναι λίγα ώστε να μη μπουχτίζουν περισσότερο τον ήδη στενό χώρο.

Σαφέστατα δεν είναι το σημείο που θα αράξεις με τις ώρες. Απ’ ότι κατάλαβα από την σχετικά λίγη χρονικά παραμονή μου εκεί, είναι κυρίως πέρασμα, αλλά ίσως και στέκι ταυτόχρονα για πολύ κόσμο. Βέβαια ο επάνω χώρος είναι πολύ ζεστός και με τις μαξιλάρες στο πάτωμα και τα χαμηλά τραπεζάκια ευνοεί το κους κους, όμως δεν εξυπηρετεί αυτούς που θέλουν να μείνουν για φαγητό καθώς διπλωμένο οκλαδόν δε νομίζω ότι εξυπηρετεί κάποιον να φάει.

Η κουζίνα βρίσκεται στο υπόγειο κι επικοινωνεί με τα παιδιά στο service μέσω μικρού ανελκυστήρα. Αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι στο υπόγειο, δίπλα από την κουζίνα υπάρχουν και οι τουαλέτες, οι οποίες έχουν γυάλινη πόρτα και ήταν μόνιμα ανοιχτή. Όχι ότι υπέπεσε κάτι παράτυπο στην αντίληψή μου, ούτε ότι δεν ήταν καθαρά, αλλά όπως και να’ χει δεν είναι ό, τι καλύτερο από άποψη χωροθέτησης, για ευνόητους λόγους.

Επίσης ένα ακόμα αρνητικό είναι ότι για να κατέβει κάποιος στις τουαλέτες, πρέπει να μετρήσει ίσως περισσότερα από 10 σκαλιά, πράγμα που καθιστά την πρόσβαση σε άτομα αμεα αδύνατη. Ήδη όταν πήγαμε εμείς προσπάθησε να κατέβει με μεγάλη δυσκολία και με την βοήθεια του συνοδού της μια κοπέλα με πατερίτσες…!

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Δύο ευγενικά παιδιά ένα αγόρι και μια κοπέλα, με αμεσότητα και χιούμορ μέχρι εκεί που έπρεπε. Σε σωστούς χρόνους. Όλα καλά. Μόνη αστοχία -την οποία δεν χρεώνω στα παιδιά βέβαια- είναι ότι στην παρατήρησή μας ότι δεν χρησιμοποιούν σουπλά, μας απάντησαν ότι είναι γραμμή του καταστήματος για λόγους οικονομίας χαρτιού και γιατί η φιλοσοφία της επιχείρησης είναι να αισθάνεται ο επισκέπτης πιο κοντά στη φύση…!

Εντάξει τώρα δε μπορώ να πω ότι αυτό με κάλυψε, γιατί δεν θεωρώ ό, τι καλύτερο να ακουμπάει το σερβίτσιο μου ή το ψωμί μου, επάνω στο τραπέζι που ακουμπάει ο καθένας τα χέρια του. Ακόμα και στο πικνίκ στρώνουμε πετσέτα, δεν ακουμπάμε τα φαγητά μας κατάχαμα στη φύση, αλλά εντάξει το προσπερνάω. Κι εδώ τελείωσαν όλα τ’ αρνητικά.

Το φαγητό μας:

- Pumpkin & leek soup…μια εξαιρετική σούπα με κολοκύθα, πράσο, κρεμμύδι, τζίντζερ, γάλα καρύδας, ρίγανη και μοσχοκάρυδο. χ 7,80€

Ακριβή; Είναι. Όμως ό, τι και να πω για τη γεύση της, αλλά και για την ποσότητά της θα είναι λίγο. Δεν ήταν ακριβώς βελουτέ, όμως ήταν μαγευτική! Ζητήσαμε να μας την χωρίσουν σε δυο μπολ. Τα δυο μπολ ήταν τεράστια, και γεμάτα έκαστο, δηλαδή αντιστοιχούσαν ουσιαστικά σε δύο πιατάρες σούπας.

Προσθέσαμε και μπόλικο φρεσκοτριμμένο πιπεράκι κι έγινε θεός. Στο σημείο αυτό ζητήσαμε και ψωμάκι φυσικά για τις καθιερωμένες βούτες… ακούς μαρή;;; Και μας έφεραν ένα πολύσπορο εκπληκτικό, το οποίο όπως βλέπω τώρα στην απόδειξη δεν χρεώθηκε.

- Falafel plate. Τέσσερεις ευμεγέθεις ρεβυθοκεφτέδες, νόστιμοι και αρωματικοί με τέσσερα ζεστά τριγωνικά χειροποίητα και γευστικότατα ψωμάκια, φανταστείτε σαν παχουλές πίτες, ένα μπολ με σάλτσα από ταχίνι, λεμόνι και σουμακ κι ένα με πλιγουροσαλάτα. χ 8,20€

Ακριβό; Συμφωνώ. Παρόλα αυτά το πιάτο ήταν άρτιο γευστικά. Θα ήθελα ένα τικ πιο ζουμερούς τους κεφτέδες. Κατά τα λοιπά, η σάλτσα ταχινιού και η πλιγουροσαλάτα υπερκάλυψαν σαν συνοδευτικά το γευστικό σύνολο, κι έδωσαν ένα άψογο αποτέλεσμα.

- Vegan Jasmine, ήτοι σπαγγέτι με σάλτσα μπολονέζ, τηγανιτό πουρέ βιολογικού τόφου, κρεμμύδι, λίγο (ευτυχώς) σκόρδο, ελαιόλαδο σε σπιτική σάλτσα ντομάτας με καρύδια και κουκουνάρι…! χ 11,40€

Χωρίς λόγια! Ο κατάλογος γράφει ότι το πιάτο είναι εμπνευσμένο από τον vegan chef Aττίλα Χίλτνμαν. Συγχαρητήρια κύριε Αττίλα μου… το κάνατε το θαύμα σας, καταφέρατε να μας καταπλήξετε κατά μεσοίς της νηστείας, με μια ταπεινή vegan πλην νοστιμότατη και πρωτότυπη μπολονέζ. Αλλά μακαρονάδα 11 ευρουλάκια θα μου πείτε; Συμφωνώ για άλλη μια φορά. Αλλά θα επαναλάβω ότι γευστικά μας απογείωσε και ποσοτικά μας εξέπληξε.

Αφήνω για το τέλος το καλύτερο κατά την γνώμη μου πιάτο…

- Om Shanti ήτοι σοταρισμένο ρύζι μπασμάτι, με ανάμεικτα λαχανικά σε σάλτσα κάρυ με γάλα καρύδας και haricot φασόλια… ε - κ - π - λ - η - κ - τ - ι - κ - ο!!! χ 9,20€

Φυσικά το αποτέλεσμα είναι γλυκίζον λόγο καρύδας, οπότε όσοι αρέσκεστε σ’ αυτές τις γεύσεις δοκιμάστε το. Φίλε Vageli… είμαι σίγουρη ότι θα το απολάμβανες αυτό το πιάτο. Μου θύμισε λίγο το ινδικό korma που επίσης λατρεύω!

Ήπιαμε μόνο νεράκι βρύσης και πληρώσαμε 37,30€ για ένα γεύμα που απολαύσαμε στο έπακρο, και το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλουμε να το επαναλάβουμε.

Οι τιμές είναι τσιμπημένες. Κάποιοι, όπως κι εγώ πριν το επισκεφθώ, θα τις χαρακτήριζαν ανεπίτρεπτες για την εποχή αλλά και για το ύφος του μαγαζιού, που δεν παραπέμπει σε κάτι χλιδάτο. Και συνυπολογίζοντας ότι δεν υπάρχει κρέας στις πρώτες ύλες, αυτό ενισχύει ακόμα περισσότερο τον χαρακτηρισμό που προηγήθηκε.

Όμως οι συνταγές είναι πρωτότυπες, ξεφεύγουν από τα καθιερωμένα και οι μερίδες δεν είναι απλά κανονικές. Είναι μεγάλες αντικειμενικά! Εμείς πήραμε και πακετάκι για το σπίτι. Άρα την παραγγελία σας θα μπορέσετε σίγουρα να την απολαύσετε και με λιγότερα από 4 πιάτα που πήραμε εμείς, συνεπώς και το συνολικό κόστος θα είναι μικρότερο. Βέβαια δεν έχω εικόνα για τα ροφήματα και τα ποτά, καθώς βιαζόμασταν για το θέατρο και δεν έριξα καν ματιά. Πολύ δημοφιλείς απ’ ότι κατάλαβα από τα γύρω τραπέζια είναι και οι χυμοί με πρωτότυπους συνδυασμούς πχ με πατζάρι κτλ

Το Avocado δουλεύει πολύ και με ξένους επισκέπτες, οι οποίοι φαίνεται ότι δεν φτάνουν εκεί ψάχνοντας, αλλά ενημερωμένοι πλήρως για το όλο concept. Άλλωστε δεν πρέπει να υπάρχουν και πολλά vegan εστιατόρια στην περιοχή. Το μόνο σίγουρο λοιπόν είναι ότι αυτό που κάνει το κάνει καλά. Προφανώς αυτός είναι και λόγος που μια “νεκρή” μέρα και ώρα όπως αυτή που πήγαμε εμείς, ήταν γεμάτο, παρά το γεγονός ότι και οι ώρες λειτουργίας του είναι πολύ συγκεκριμένες. Μπράβο τους λοιπόν και γι’ αυτό. Οι άνθρωποι δουλεύουν για να ζουν, δεν ζουν για να δουλεύουν.

Το Avocado λοιπόν προτείνεται ανεπιφύλακτα, σε όλους εκείνους που θέλουν να δοκιμάσουν κάτι διαφορετικό και που πιστεύουν πως υπάρχει ζωή και χωρίς κρέας! Γιατί σαφέστατα υπάρχει...

Καλή Ανάσταση σε όλους!

14 Μάρ 2016

6/3/2016 Κυριακή μεσημέρι (16:00), δύο άτομα

Μεσημέρι Κυριακής και μετά από την αποτυχημένη προσπάθεια να επισκεφθούμε το πολεμικό μουσείο, καθώς δεν υπολογίσαμε ότι έκλεινε τόσο νωρίς (15:00), κατευθυνθήκαμε προς τα γνωστά γαστρονομικά λημέρια... την ευρύτερη γειτονιά της πλατείας Συντάγματος. Όταν βρίσκομαι στο κέντρο της Αθήνας, μ' αρέσει πάντα να τριγυρνάω στα γύρω στενά και να "χαρτογραφώ" παλιά και νέα, νόστιμα στέκια.

Περνώντας έξω από το Avocado θυμήθηκα τα λόγια μίας καλής μου φίλης. To Avocado αυτό, το Avocado εκείνο... Οπότε η στιγμή ήταν ιδανική να κάνω την πρώτη μου επίσκεψη. Μπαίνοντας, αντιληφθήκαμε ότι περίμεναν άλλες 2 με 3 παρέες να βρουν τραπέζι. Τέτοια ώρα και γίνετε χαμός? Θα έχει πολλούς φανατικούς, σκέφθηκα. Τελικά ζητήσαμε από τον ευγενέστατο Πάνο να μας κρατήσει την σειρά μας και μετά από μία σύντομη βολτούλα, γυρίσαμε και το τραπεζάκι μας περίμενε.

Ο χώρος μικρός, με λιγοστά τραπεζάκια αριστερά και δεξιά του διαδρόμου. Το Avocado διαθέτει και επάνω όροφο, αλλά δεν τον είδα, καθώς το τραπεζάκι μας ήταν στο ισόγειο. Το ανοιχτόχρωμο καφέ ξύλο κυριαρχεί, σε καθίσματα, τραπέζια, σκάλα και στους τοίχους. Υπάρχουν και 2 με 3 τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο της Νίκης, για τους φίλους καπνιστές. Το όλο concept θυμίζει μικρά και πετυχημένα καφέ-εστιατόρια του εξωτερικού.

Η εξυπηρέτηση είναι σεμιναριακή. Είναι φιλικότατη, επικεντρωμένη στον κάθε ένα ξεχωριστά. Χαμόγελα, τσαχπινιά, ευγένεια και ταχύτητα στον καλύτερο συνδυασμό τους. Από τις καλύτερες εμπειρίες που είχα ποτέ από σέρβις μικρού μαγαζιού. Κάποια στιγμή ρωτήσαμε για το φοβερό ψωμάκι, τι είναι και ποια η συνταγή του και ο Πάνος κάθισε και μας εξήγησε, την παρασκευή και μας υπέδειξε ένα site που περιέχει αυτήν και άλλες τέτοιες συνταγές, από έναν παλιό σεφ του εστιατορίου. Χίλια μπράβο στην ομάδα εξυπηρέτησης!

Πάντα είχα την περιέργεια, πόσο δελεαστικό μπορεί να είναι ένα χορτοφαγικό μενού. Από τις πρώτες αράδες του, κατάλαβα πως ένας κατάλογος μπορεί να σου εξάψει την φαντασία, χωρίς ίχνος κρεατικών. Ευφάνταστες σαλάτες, multiethnik ορεκτικά και κυρίως πιάτα από την περιγραφή τους και μόνο, ένιωθες χορτάτος. Στα γύρω τραπεζάκια, οι πολύχρωμοι και ολόφρεσκοι φυσικοί χυμοί και τα smoothies έδιναν και έπαιρναν.

Πήραμε:

- Σούπα κίτρινης κολοκύθας, εξαιρετική, πικάντικη και ελαφρώς γλυκιά

- Χούμους αβοκάντο, δύο καναπεδάκια στρωμένα με γευστικό χούμους, αναμειγμένο με πάστα αβοκάντο, μυρωδικά και ντοματούλα, η όψη εξαιρετική, η τελική γεύση θέλει λίγη δουλίτσα, φοβερό χειροποίητο ψωμάκι.

- Πανίνι καπρέζε, απλό για τα δικά μου γούστα, με πολύ ωραίο ψωμάκι και την κλασική συνταγή της καπρέζε για γέμιση.

- Πένες αβοκάντο, φαντασμαγορικό πιάτο, χρωματικά ήταν φοβερό, οι υποκίτρινες πένες ντυμένες με ένα παχουλό λευκό στρώμα από κρέμα γάλακτος και παρμεζάνα, έδεναν υπέροχα με τα πράσινα στοιχεία του πιάτου (μπρόκολο κολοκυθάκι αβοκάντο) και το αποτέλεσμα ήταν λίγο από καμβά ιμπρεσιονιστή ζωγράφου. Γευστικά ήταν λίγο ανώτερες από την όψη! Πιάτο υπογραφή.

- 2 ποτήρια λευκό κρασί

Πληρώσαμε 44 ευρώ, λίγα δεν ήταν σίγουρα, αλλά και πολλά δεν τα λες για τις νέες γευστικές διαδρομές που μας προσέφερε.

HIGHLIGHTS: Οι πένες αβοκάντο και ο αριστοτεχνικός τρόπος εξυπηρέτησης.

Εννοείται πως πρέπει να πάτε, είτε είστε των δοκιμών, είτε είστε φοβικοί με τις νέες γεύσεις. Σίγουρα θα το ευχαριστηθείτε. Ιδανική επιλογή για την πρώτη επίσκεψη, ένα κυρίως πιάτο και ένας φυσικός χυμός. Οι περισσότεροι, αυτά έπαιρναν.

Υ. γ. Όλα τα πιάτα ήταν ελαφρώς υφάλμυρα, αλλά μάλλον γίνεται επί τούτου... Όποιος είναι λάτρης των αλμυρών, ας προσθέσει κατά το δοκούν!

Το αβοκάντο. Ένα υπέροχο φρούτο που οι προ-Αζτέκοι χαριτωμένα το συνέκριναν με όρχι για ευνόητους και απόλυτα κατανοητούς λόγους. Το μαζεύουν σκληρό και ωριμάζει στο ψυγείο μας. Όταν είναι άγουρο, σκοτώνεις άνθρωπο, όταν το πετυχαίνεις ακριβώς είναι θείο δώρο. Iσχύει το ίδιο και για το εν λογω εστιατόριο?

Το "άλλο αβοκάντο" είναι ένα γλυκύτατο μπιστρό στο ιστορικό κέντρο της πρωτεύουσας με εξαιρετικά άβολα καθίσματα και σουρρεάλ ροκ ακούσματα.

Πάνε κάποιες μερες που το επισκεφθηκα με τον συντροφο μας και το θετό μας παιδί μετα απο σκληρές διαπραγματεύσεις για τις βιγκαν κυριως επιλογες που αφηναν τους αντρες της παρεας με ενα διαχυτο αγχος. Βραδυ παρασκευης λοιπον..

Η κρατηση έγινε με καποια μπερδεματάκια, προτείνω όσοι θέλουν να πάνε να επιμείνουν στο τηλεφωνο και να μην το τολμησουν μέσω της σελιδας στο fb. Ωστοσο, όταν πηρα τηλεφωνο για να το επιβεβαιωσω, ήταν ευγενικοι και εξυπηρετικοι.

Φτανοντας στο αβοκαντο μπηκαμε σε ενα στενομακρο χωρο που κυριευεται απο οργανικα πρασινα και κρεμ χρωματα με ξυλινα τραπεζια μοναστηριακης αισθητικης. Ωραιος χωρος, ζεστος, λιγο περιεργος για εστιατοριο κεντρου, περιορισμενες θέσεις (μόνο 2 μινι τραπεζια έξω για τους "κακους" βιγκαν καπνιστες).

Ο κυριος που ηρθε να παρει την παραγγελια μας κοιταγε λιγο σαστισμενος, ισως να ηταν μια κακη στιγμη, ισως και να του καναμε εντυπωση - οπως και να χει ενα μειον αυτο το σημειωνω.

Η παραγγελία είχε ως εξής:

Για ορεκτικά πήραμε ένα guacamole με σπιτικα νατσος το οποιο ΄ηταν ειλικρινα καταπληκτικο αλλα 6 ευρω σχεδον για μια μερίδα η οποια ηταν ντροπιαστικα μικρή και μια μερίδα ολοστρόγγυλων φαλάφελ που συνοδευόντουσαν απο ενα σουπερ μινι πληγουρι (σωστα βρασμενο και νόστιμο αλλα πολυ χοντροκομμενος ο μαιδανος), μια (αρκετα) νερουλή σως απο ταχίνι και πιτάκια σαν σουβλακιού που ήταν πεντανόστιμα αλλά ΠΕΤΡΑ (λόγω απουσιας γλουτένης όπως με ενημέρωσε το θετό μου παιδι-διατροφολογος στο επάγγελμα).

Τα κυρίως μας ήταν μια πίτσα με πέστο, μοτσαρελλα βουβαλιού (όντως και μπράβο τους γι αυτό) και ρόκα ή οποία ήταν πολυ νόστιμη πλην εξαιρετικα βαριά και λαδερή. Γνωρίζω πολυ καλά οτι το πέστο ειναι μέσα στο λάδι, αλλα το αποτέλεσμα ήταν δυσπεπτο και δεν θα το ξαναέπαιρνα. Η ποσότητα της ρόκας ήταν υπερβολική επάνω στο πιάτο και κατέληξε να διακοσμήσει το περιθώριο του πιάτου που δημιούργησα τρώγοντας.

Το δεύτερο κυρίως ήταν η μακαρονάδα πουτανεσκα καυτερή όσο έπρεπε, με την ομορφιά της ελληνίδας ελιάς και κάπαρης, το ωραίο βαθύ πορσελάνινο πιατο αλλα..... Βρε καλοι μου μαγειροι.. ΓΙΑΤΙ φύκι νόρι στην πουτανεσκα? Καποια μέρη νιωθω οτι θελουν να μου επιβάλλουν πράγματα παρά την θέληση μου αλλα και παρά την κοινή λογική. Το πιάτο αυτό είναι ένας οργασμός μεσογειακών γεύσεων - τότε εκείνο το καλοκαιρινό βράδυ με ζακετάκι στους ωμους και ξαφνικα.. φύκι νορι.. Ξανασκεφτείτε το σας παρακαλω.

Και κάτι άλλο πάνω σε αυτό. Λιγο περισσότερη προσοχή με το βράσιμο.. Ξέφυγαν και λαπάδιασαν επικίνδυνα - αν δεν ήμουν σε δίαιτα και δεν είχα να φάω μακαρόνι εναμισι μήνα, δεν θα έτρωγα 2η μπουκιά και θα τα έστελνα πίσω.

Το τρίτο κυρίως πιάτο ήταν λίγο περίεργη επιλογή του θετού μου παιδιού, ένα panino με μοτσαρελλα και ντομάτα (με λιγο άσχετη συνοδεία σαλάτικου πληγουριού) δεν το δοκίμασα αλλά τα λογια που μου μεταφέρθηκαν ήταν πολυ καλα οπότε αφήνω καποιον άλλον να το κρίνει καταλλήλως.

Ολα αυτά συνοδεύθηκαν θαυμάσια με μια απαστερίωτη Ζέος 1 λίτρου (Θα πρότεινα να ξανακοιτούσαν την τιμή της γιατι βγάζει μάτι το πόσο κάνει σε κάβα και πόσο την χρεώνουν.. ) και το σύνολο του λογαριασμού μας ήταν 56 ευρώ.

Τσιμπημένο σιγουρα, για τα πιάτα που διαλέξαμε τα οποία ουτε κρέας ειχαν (προφανώς) ούτε κάποιο υλικό απο άλλη ήπειρο ( αντε το φύκι νόρι.. ισως) και ουτε συνδυάστηκαν με chardonnay reserve 2012.. αυτά και.. Ad maiora

ΤΣΑΤΣΑΡΑΚΙ
Το "Τσατσαράκι" μουσικ...