Ψητά, κοντοσούβλι, κοκορέτσι, μπριζόλες και καλαμάκια.

07 Δεκ 2017

Καιρό τώρα έψαχνα να βρω μια καλή χασαποταβέρνα στην περιοχή μου που θα ολοκλήρωνε το τρίπτυχο των γαστριμαργικών απολαύσεων μου, χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά να ξενιτευτώ στα Καλύβια ή στα Δερβενοχώρια, καλό το MOOUU ακόμα καλύτερο το μακρινό BaseGrill αλλά έψαχνα για κάτι πιο παραδοσιακό με καλά κρέατα και τιμές που να θυμίζουν επαρχία, κάτι που δυστυχώς πλέον δεν το βρίσκεις στα Βλάχικα της Βάρης.

Έτσι οι αναζητήσεις μου με οδήγησαν στον Ρουμελιώτη δεν θα αναφερθώ καθόλου στον χώρο στην ευρυχωρία και στο ρομαντισμό αυτού του μαγαζιού. Όσοι ψάχνουν κάτι τέτοιο σε μια παραδοσιακή χασαποταβέρνα απλά ψάχνουν σε λάθος κατηγορία και καλό είναι να μην το προτιμήσουν καθώς πρόκειται για ένα λιτό μαγαζί όπου εσωτερικά έχει τόσα τραπέζια όσα χρειάζονται, με μια συμπαθητικότατη μικρή αυλή με λεμονιές, ανάμεσα στις πολυκατοικίες που βρίσκονται πίσω από το City Plaza της Λ. Βουλιαγμένης.

Στον Ρουμελιώτη λοιπόν πηγαίνεις αποκλειστικά για τα πεντανόστιμα κρέατα την καταπληκτική και τεράστια xxl Χοιρινή του το άπαικτο Κοντοσούβλι του, το αρνάκι σούβλας και το κοκορέτσι του. Τεράστιες πραγματικά μερίδες που δεν βρίσκεις παρά μόνο στις χασαποταβέρνες των Καλυβίων. Οι σαλάτες του ολόφρεσκες όπου δεσπόζουσα θέση έχει η Σαλάτα του Θωμά που άνετα χορταίνει 4 άτομα.

Στα των ορεκτικών του η τυροκαυτερή του είναι απίστευτη και προτείνεται ανεπιφύλακτα όπως φοβερές και τρομερές είναι οι πατάτες του κομμένες στο χέρι σε βαθύ πιάτο με τρία αυγά μάτια και λιωμένα τυριά, το συγκεκριμένο πιάτο είναι μια λιτή και πιο παραδοσιακή προσέγγιση του γνωστού Βase grill και της γκουρμέ αυγοπατάτας του σε καλαθάκι.

Προσοχή Προσοχή!!! Μην πέσετε με τα μούτρα στον κατάλογο και αρχίζετε να παραγγέλνετε αφειδώς εκτός και αν πεινάτε πολύ για αυτό φροντίστε να πάρετε από μια μερίδα ο καθένας συν την σαλάτα και την τυροκαυτερή ή οτι τέλος πάντων άλλο ορεκτικό θέλετε γιατί υπάρχει κίνδυνος να την πατήσετε και να τα πάρετε για το σπίτι όπως την πάτησε ο υποφαινόμενος καθώς οι μερίδες είναι πραγματικά τεράστιες.

Αλλά ας δούμε τι παραγγείλαμε και τι πληρώσαμε την πρώτη φορά που το επισκεφθήκαμε...

Πήγαμε μεσημέρι Σάββατου δύο άτομα, καθίσαμε εντός δεν είναι μεγάλο μαγαζί ο Ρουμελιώτης για αυτό καλό είναι να κάνετε από πριν κράτηση γιατί γίνεται ο κακός χαμός από κόσμο τα βράδια ανεξάρτητου ημέρας.

Με το που κάτσαμε ήρθε ο Νίκος ένας πραγματικά πανέξυπνος και εξυπηρετικότατος σερβιτόρος που μας έβαλε με την μία στο κλίμα του μαγαζιού.

Στα συν ότι ερωτηθήκαμε αν θέλουμε ψωμί ψημένο ή πιτάκια, στα μείον το Νερομπούκαλο που ήρθε χωρίς ερώτηση. Μας προξένησε πολύ καλή εντύπωση όμως ότι δεν μας άφησε να παραγγείλουμε κοντοσούβλι προτείνοντας μας να το παραγγείλουμε μετά σε περίπτωση που δεν χορτάσουμε.

Έτσι αρκεστήκαμε στο να παραγγείλουμε μια τεράστια Χοιρινή Μπριζόλα που πιο μαλακή δεν έχω ξαναφάει,
ένα τεράστιο γεμιστό μπιφτέκι,
μια σαλάτα του Θωμά που χορταίνει ολόκληρος λόχος,
μια πατάτες με αυγά μάτια και λιωμένα τυριά
μια τυροκαυτερή
1/2 κιλό κρασί
1 coca cola
Μας κέρασαν σπιτική πορτοκαλόπιτα με δικό τους παγωτό και όπως θα καταλάβατε σκασμένοι από την σαλάτα του Θωμά και τις πατάτες με τα αυγότυρα, η Χοιρινή και το Μπιφτέκι με το ζόρι έφτασαν στην μέση και τα πήραμε πακέτο, κάτι που είδα ότι το έκαναν όλοι όσοι ζητούσαν λογαριασμό.

Σύνολο για όλα τα παραπάνω 46€!!

Την δεύτερη φορά πήγαμε Παρασκευή βράδυ κατόπιν κράτησης, στο μαγαζί επικρατούσε πανικός. Οι σούβλες με τα αρνιά, τα κοκορέτσια και τα κοντοσούβλια τυλιγμένα σε μπόλια ανά μερίδα και περασμένα στην σούβλα ήταν χάρμα οφθαλμών.

Παραγγείλαμε πιο υποψιασμένοι αυτή την φορά,

1/2 κιλο κράσι
μια τυροκαυτερή,
μια κοντοσούβλι,
μια Μοσχαρισια Γάλακτος που ρωτηθήκαμε για το ψήσιμό της,
ψωμάκι ψημένο και μια χόρτα για να μην την ξαναπατήσουμε με την σαλάτα του Θωμά άλλα και πάλι ο κ. Νίκος ήταν εκεί να μας βοηθήσει και μας πρότεινε να πάρουμε μισή αντί μιας Σαλάτας του Θωμά για να μην πάρουμε πάλι σε πακέτο τα κυρίως μας.

Μας φίλεψαν 1/2 κιλό κρασί και την παραδοσιακή πορτοκαλόπιτα με το παγωτό....

Σύνολο για όλα 36€... είπατε τίποτα....

Εν κατακλείδι:
Καταπληκτικές τιμές και τεράστιες μερίδες με φοβερά και πολύ εύγευστα κρέατα άψογα ψημένα. Τίμιο και πολύ γρήγορο service χωρίς φιοριτούρες και διθενιές.

Πραγματικά πρόκειται για μια παρά μα πάρα πολύ καλή χασαποταβέρνα που ευτυχώς η δυστυχώς κρατείται ως επτασφράγιστο μυστικό απο τους παροικούντες Νότιους που δεν τους νοιάζουν οι ρομαντζάδες και τα ντεκόρ παρά η ποιότητα του φαγητού χωρίς να χρειάζεται κανείς να ξοδέψει μια περιουσία.

Συστήνεται ανεπιφύλακτα μια δοκιμή θα σας πείσει!!

Χειμάρας 10, Άνω Γλυφάδα