MUTFAK

Πολίτικη κουζίνα

Λαοδίκης 38, Γλυφάδα [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Τρίτη έως Κυριακή 13.00-00.00 Δευτέρα κλειστά.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Έχει parking Κάνει delivery Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις Επιτρέπονται κατοικίδια

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Για αυθεντική πολίτικη κουζίνα στα νότια προάστια, ένα είναι ο προορισμός!
Το Mutafk εκπροσωπεί επάξια, μία από τις πιο γευστικές κουζίνες του κόσμου, με παραδοσιακές συνταγές από την Κωνσταντινούπολη.

Το μενού είναι πλούσιο σε λαχταριστά πιάτα για κάθε παραδοσιακό καλοφαγά. Ντολμαδάκια γιαλαντζί, λαχματζούν, πίτα Καισαρείας, κεμπάπ, πίτες, σουτζούκια, γύρος, αρνάκι και καλοψημένα κρέατα, πλούσιες σάλτσες και πολλά άλλα, θα σας ταξιδέψουν στην Πόλη, σε κάποια παλιά γειτονιά, μεσημέρι Κυριακής. Τα αρώματα πλημμυρίζουν το χώρο και σίγουρα θα σας ανοίξουν την όρεξη.

Εκτός από τις υπέροχες γεύσεις, στο Mutfak, θα σας εντυπωσιάσει και ο χώρος. Μοντέρνα διακόσμηση, με μπαχαρικά στον τοίχο, που δίνουν μία εσάνς Ανατολής και είναι υπεύθυνα για την νοστιμιά κάθε πιάτου...

Γράψε τη δική σου κριτική

Πολίτικη κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Στη Γλυφάδα ανέκαθεν υπήρχε ένα καλό εστιατόριο που σερβίρει ανατολίτικη κουζίνα. Τον καιρό αυτό είναι το MUTFAK (= «κουζίνα, μαγειρείο» τουρκιστί, ο τόνος στη λήγουσα) και βρίσκεται πάνω από τις γραμμές του τραμ, τριγυρισμένο από all day μαγαζιά για τη νεολαία. Για να ξεκινήσουμε με τα δύσκολα, το παρκάρισμα δεν είναι εύκολη υπόθεση, όχι όμως και ακατόρθωτο (6 στα 10, με πέντε λεπτά περπάτημα).

Το MUTFAK βρίσκεται στην μπροστινή γωνία του υπερυψωμένου ισογείου ενός μικρού εμπορικού κέντρου. Ο χώρος στενόμακρος και, καθώς η στενή πλευρά βρίσκεται στην πρόσοψη, στην αρχή τουλάχιστο δεν σου γεμίζει το μάτι, δείχνει κάπως περιορισμένος. Όταν όμως βρεθείτε μέσα στον ψηλοτάβανο χώρο, θα νιώσετε αμέσως βολικά, γιατί η διαρρύθμιση είναι άνετη και ευχάριστη στο μάτι. Μια ιδέα πιο φωτεινό θα το ήθελα, ειδικά στα τραπέζια στο βάθος, όπου βρίσκονται και η κουζίνα και οι – πολύ περιποιημένες – τουαλέτες, ενώ ο τοίχος καλύπτεται από μια τεράστια αφίσα της Αγίας Σοφίας.

Κατά τ’ άλλα μια χαρά θα έλεγα, οι πλαϊνοί τοίχοι καφασωτοί με ό, τι μπορείτε να φαντασθείτε τοποθετημένο με σκέψη και γούστο στα ράφια, σκούρα καφέ τραπέζια που αφήνουν χώρο για τα πόδια, άνετα καθίσματα με υφασμάτινο κάλυμμα σε τόνους μπεζ και καφέ. Art de la table επίσης πρώτης τάξεως. Αν πάρετε για ρεζερβέ, ζητήστε τραπέζι στο ελαφρά υπερυψωμένο κομμάτι κατά μήκος του τοίχου απέναντι από την είσοδο, είναι πιο άνετα και έχει άνετη θέα προς όλες τις κατευθύνσεις.

Η πελατεία, όπως φαντάζεστε, όλων των κατηγοριών από πλευράς ηλικίας και μάλλον υψηλού εισοδήματος, όπως κι αν το ορίσει κανείς αυτό στην εποχή που ζούμε. Το προσωπικό επαρκές αριθμητικά και καλά εκπαιδευμένο, κανένα παράπονο. Με το «καλησπέρα» εμφιαλωμένο νερό και πανεράκι με μια μικρή ανατολίτικη πίτα για τον καθένα στο τραπέζι, αργότερα ανανεώθηκε χωρίς δεύτερη κουβέντα, μαζί με κάποιο ελαφρά αδιάφορο ντιπ.

Ο κατάλογος ούτε μικρός μέχρι απελπισίας ούτε υπερμεγέθης μέχρι απόγνωσης. Ειδικά αν η παρέα είναι κάπως μεγάλη και αποφασισμένη να βάλει μεζέδες και κύρια στη μέση του τραπεζιού, εύκολα θα συνθέσει μια παραγγελία ικανή να χορτάσει τόσο το μάτι όσο και το στομάχι. Οι μερίδες πάντως, όπως έχει αναφερθεί και στις προηγούμενες κριτικές, είναι μάλλον μικρές, ειδικά σε σύγκριση με το πόσο κοστίζουν.

Η κουζίνα του MUTFAK δεν θα σας αφήσει άφωνους με την ποικιλία και την ποιότητα των εδεσμάτων που προσφέρει, ούτε όμως και ανικανοποίητους. Δεν έχει υπάρξει τίποτε που να απορρίπτω κατηγορηματικά, ούτε όμως και κάτι που θα χαρακτήριζα “must” κατά την παραγγελία. Προσωπικά περισσότερο και από το ταμπουλέ, που επαινείται γενικά, μου αρέσει η ασυνήθιστη (με την έννοια ότι συνήθως περιμένεις κάτι σε ξινό, όταν την παραγγέλνεις) πολίτικη σαλάτα με εξαιρετικά αρτυσμένη ντοματούλα και χοντροκομμένο καρύδι.

Το μαντί, που επίσης επαινείται ούτε καθ’ υποψίαν δεν φθάνει το επίπεδου του γιορτινού φαγητού που ετοίμαζε υπομονετικά η γιαγιάκα μου, καλή της ώρα, πιο πολύ μοιάζει με τορτελίνια με σος γιαουρτιού. Ευχάριστη έκπληξη ο ήπιος στη γεύση σουτζουκοσαρμάς (= σουτζούκι ναι, σαρμάς όχι). Από τα κύρια δεν έχω να προτείνω τίποτε ιδιαίτερο, με ενοχλεί μάλιστα περισσότερο και από το μέγεθος των μερίδων ο επίπεδος τρόπος παρουσίασης, όλα με την ίδια γαρνιτούρα – μισή ψητή ντομάτα, μισή (! ) ψητή πιπεριά, δυο κουταλιές ρύζι – μοιάζει σαν κόλπο για να αναγκαστείς να παραγγείλεις έξτρα ρύζι ως side dish – που εδώ που τα λέμε δεν με ενθουσιάζει.

Πάρα πολύ καλά τα γλυκά, προνοήστε να αφήσετε χώρο! Στην πρώτη θέση το αυθεντικό εκμέκ με το όντως εξαιρετικό καϊμάκι παγωτό, ακολουθούμενο από το επίσης σωστά φτιαγμένο κιουνεφέ (του λείπει απλώς λίγο σιροπάκι ακόμα).
Τέσσερα άτομα που επισκεπτόμαστε κάθε τόσο το MUTFAK δαπανούμε κατά κανόνα 100 ευρώ για τα φαγητά και 40 για δύο μπουκάλια κρασί (εξαιρετικό ασύρτικο εμφιαλωμένο).

Απόδειξη κανονικά και αναλυτική. Έχω την αίσθηση ότι προτιμούμε το MUTFAK πιο πολύ επειδή βολεύει για το μοίρασμα της απόστασης, αντικειμενικά το εντάσσω στην κατηγορία του ενός αστεριού, δηλαδή καλό για τους παροικούντες.

Πολίτικη κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

MUTFAK κι εμείς Κυριακή απόγευμα,4 άτομα με χρήση κουπονιού. Χάρηκα ιδιαίτερα που δέχτηκα την πίεση της κουμπάρας μου να επισκεφτούμε το συγκεκριμένο εστιατόριο αν και δεν είμαι ιδιαίτερα φαν της περιοχής για διάφορους λόγους....

Πάρκινγκ δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο, δύο στενά πιο κάτω, πέντε λεπτά περπάτημα.

Η περιοχή που βρίσκεται είναι λίγο πιο απομονωμένη από το κέντρο της Γλυφάδας αλλά φαντάζομαι ότι είναι και θέμα timing το τι βαβούρα θα συναντήσεις. Στην είσοδο ενός εμπορικού που δεν σου γεμίζει το μάτι βρίσκεται το πολίτικο αυτό μαγαζί, που τελικά σε αποζημιώνει για το δρόμο που έκανες για να έρθεις.

Ανοιχτός χώρος, όμορφος, καθαρός, ωραία διακόσμηση με πινελιές από την Πόλη και με μουσική επένδυση ανάλογη. Στον τοίχο καλούδια και φωτογραφίες με ιστορία. Το κάπνισμα δεν ξέρω αν επιτρέπεται, υποθέτω όμως πως όταν ανοίγουν οι τζαμαρίες, κάπως βολεύονται και οι φανατικοί καπνιστές.

Η εξυπηρέτηση ήταν μια χαρά, με ισότιμη αντιμετώπιση παρόλο της προσφοράς και με σωστούς χρόνους διεκπεραίωσης της παραγγελίας μας.

Το μενού ήταν υπερπλήρες και μας έδωσε τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε πολλά πιάτα, που υπό άλλες συνθήκες θα ήταν δύσκολο.

Στην αρχή έφεραν εμφιαλωμένο νερό που κιαυτό ήταν στην προσφορά και όταν τελείωσε ξαναέφεραν, μαζί με πιτούλες ατομικές και ένα ντυπ που ήθελες να το εξαφανίσεις στο δευτερόλεπτο.

Επιλέξαμε από σαλάτες τη MUTFAK με πρασινάδες, ραπανάκι, ντοματίνια και σως από ξύδι βατόμουρο, ωραία δροσιστική, σε μικρό μπωλ όμως και ένα ταμπουλέ, απλό, με μπόλικο ψιλοκομμένο μαιντανό κι αυτό σε μικρή ποσότητα.

Από τα κρύα ορεκτικά πήραμε ΤΣΕΡΚΕΖ ΤΑΒΟΥΚ ψιλοκομμένο κοτόπουλο με καρύδι, σκόρδο μέσα σε σάλτσα γιαουρτιού, ιδιαίτερο πιάτο, δεν προτιμήθηκε ιδιαίτερα από όλους, λόγω παρουσιάς καρυδιού, προσωπικά μου άρεσε σαν μεζεδάκι.

Και ΝΤΟΛΜΑΔΑΚΙΑ, 4 σε αριθμό, νόστιμα, σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορούν να συναγωνιστούν τα σπιτικά της μαμάς μου και κάθε μανούλας, δεν θα τα επέλεγα αλλά είπα να κάνω το χατήρι του κουμπάρου.

Από ζεστά ορεκτικά, ΜΑΝΤΙ, πολύ ωραίο με γιαουρτάκι, μόνο που θα ήθελα περισσοτερα... μου αναλογούσαν μόνο δύο.. κλαψ....

ΠΙΤΑΚΙΑ ΚΑΙΣΑΡΕΙΑΣ,2 κομμάτια, δοκιμάσαμε από μια μπουκιά έκαστος, δεν θα πω ότι με τρελλαίνει κιόλας αυτό το ορεκτικό, αν και είχε και τη ντοματούλα του, και το τυράκι του και την πιπερίτσα του.

ΤΥΡΟΠΙΤΑΚΙΑ, αν θυμάμαι καλά 6-8 τεμάχια, μικρά στο μέγεθος, συνηθισμένα στη γεύση.

ΛΑΧΜΑΤΖΟΥΝ, πιτούλα αραβική με στρώση κιμά, ωραία.

Από κυρίως πήραμε, ΑΔΑΝΑ ΚΕΜΠΑΠ δεν το δοκίμασα γιατί ήταν ίδιο με το δικό μου πιάτο σε πιο πικάντικο, το ΟΥΡΦΑ ΚΕΜΠΑΠ μου ήταν πολύ ωραίο γευστικά με καθαρό κιμά από αρνίσιο και μοσχαρίσιο κρέας και συνοδεία κρεμμυδιών, ψητής ντομάτας και πιπεριάς και λίγο ριζάκι. το ΣΙΣ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ήταν κι αυτό ωραίο με τα ίδια συνοδευτικά και το ΓΙΟΓΟΥΡΤΛΟΥ ΚΕΜΠΑΠ εξαιρετικό, με λεπτές φετούλες από πολύ ωραίο κρεατάκι, γιαουρτι και πιττούλα.

Γλυκό μας ήρθε χαλβάς, τον οποίο δεν αντιμετώπισα αρχικά με καλό μάτι, αλλά τελικά έπεσα πολύ έξω... πως ένα τόσο ταπεινό γλυκό που δεν είναι και της αρεσκείας μου μπορεί να σε απογειώσει έτσι, δεν το κατάλαβα. Χειροποίητος με ηλιόσπορο και φτιαγμένος με μυρωδάτο βούτυρο!!! υπέροχος απλά.

Η προσφορά περιλάμβανε και 4 ποτήρια, πήραμε μόνο τα δυο και ξαναζητήσαμε εξτρα πιτούλες. Για όλα αυτά πληρώσαμε 60 ευρώ, την αξία δηλαδή μόνο των κουπονιών, φύγαμε σκασμένοι και ευχαριστημένοι.

Απολογισμός: θα ξαναπήγαινα με προσφορά και μάλιστα τόσο συμφέρουσα, γιατί ευχαριστημένος μένεις από την ποιότητα, όχι όμως από τις τιμές και τις ποσότητες... και εμείς είμαστε φαγανοί....

Επίσης, θα αναφέρω απλά το γεγονός ότι δεν μας ήρθε απόδειξη όπως είθισται ακόμα και με κουπόνια, επειδή δεν θέλω να σας κρύβω τίποτα, ούτε θετικό ούτε αρνητικό.

Πολίτικη κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Πηγαμε Σαββατο βραδυ με κρατηση, αν και δε χρειαζοταν γιατι το μαγαζι δε γεμισε, ειχε πολλα ελευθερα τραπεζια, αλλα καλο είναι να κανεις κρατηση αν θες να επιλεξεις που θα κατσεις, τα εξωτερικα τραπεζια είναι λιγα.

Ωραιος χωρος, καθαρος και προσεγμενος. Τα τραπεζια είναι ανετα και σε σωστη αποσταση με τα υπολοιπα και οι καρεκλες πολύ αναπαυτικες.

Παραγγείλαμε.. μια σαλατα πολιτικη- αρκετα καλη. Δυο ορεκτικα.. ντολμαδες γιαλαντζι-δεν μας αρεσαν παρα πολύ ξινοι και τυροπιτακια-ηταν μπουκιτσες, νομιζω τηγανιτα, νοστιμα.

Απο κυριως.. μια ποικιλια κεμπάπ-4-5 διαφορετικα κρεατα, αρκετα νοστιμη και ένα σις κοτοπουλο-πολυ νοστιμο. Και τελος έναμιση κιλο κρασι κοκκινο, ωραιο και ελαφρυ..

Δωσαμε 65 Ε, δυο ατομα.. Οι τιμες θα μπορουσαν να ναι καλυτερες.

Χρήσιμη;
Πολίτικη κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Με την ευκαιρία της φιλοξενίας φίλης από την Αίγυπτο και αναζητώντας ένα εστιατόριο κοντά στις γεύσεις της, έμαθα τόσο το Mutfak όσο και το ask4food μόλις προχθές. Ζούσα πίσω από τον κόσμο, συγχωρέστε με και με την ευκαιρία, ένα μεγάλο εύγε στους εμπνευστές της σελίδας αυτής και σε όσους την υποστηρίζουν, από προχτές δε χορταίνω να διαβάζω κριτικές!

Για το συγκεκριμένο εστιατόριο τώρα, το επισκεφτήκαμε 3 άτομα στις 29/3/2015 στις 7 το απόγευμα. Την ώρα εκείνη, απομεσήμερο Κυριακής, ήταν 5-6 παρέες. Ο χώρος είναι καλόγουστος, άνετος, μοντέρνος χωρίς να είναι ψυχρός με ευχάριστες πινελιές όπως τα χαλιά στο υπερυψωμένο μέρος και ο κεντρικός τοίχος με ζεστά χρώματα που προσέδιδε στο χώρο, εξ' ού και οι 4 ντομάτες.

Εάν υπήρχε τόνος για την εξυπηρέτηση στο 4άρι, θα τον είχα βάλει. Οι άνθρωποι έκαναν το παν δυνατόν για να ικανοποιήσουν όλες τις ανάγκες μας με κατανόηση και ευγένεια. Είναι νομίζω εξαιρετικά ευχάριστο να πηγαίνεις σε ένα εστιατόριο για πρώτη φορά και να σε κάνουν να αισθάνεσαι καλά.

Η παραγγελία μας ήταν:
Πίττα Καισαρείας, δεν ξέφευγε από τα καθιερωμένα, ίσως θα έπρεπε να έρθει ζεστή και όχι ελαφρώς χλιαρή.

Ταμπουλέ, ζουμερό, πολύ ισορροπημένος ο μαϊντανός με το κρεμμύδι, ίσως μια ιδέα πληγούρι θα άγγιζε την τελειότητα.

Τυροπιττάκια Mutfak, ένα μπωλάκι με υπέροχα, αέρινα τυροπιττάκια που έλιωναν στο στόμα, τα λατρέψαμε.

Μελιτζάνα σαλμά, δεν την δοκίμασα, οι υπόλοιποι τη βρήκαν καλή.

Πιλάφι πολίτικο, αρωματικό μεν, κατά την προσωπική μου άποψη όχι η τέλεια επιλογή ποικιλίας ρυζιού για το συγκεκριμένο είδος, σωστά βουτυρωμένο παρά ταύτα.

Άφησα για το τέλος τα δύο ορεκτικά που με προβλημάτισαν, το ιτσλί και το λαχματζούν. Η παρασκευή του κιμά και στα δύο πιάτα, είχε κατά τη γνώμη και των τριών μας, υπερβολική ντομάτα που το γλύκιζε, ειδικά για το ιτσλί, δε θυμάμαι να το έχω ξαναφάει με ντομάτα και με έμφαση στο πιπέρι αντί του κανελλογαρύφαλλου που συνηθίζεται περισσότερο. Μια λεπτομέρεια που μας προκάλεσε μια ελαφρά αμηχανία ήταν ότι στη μερίδα περιλαμβάνεται μόνο ένα ιτσλί και στα 3 άτομα δε βόλευε, πράγμα που άμεσα λύθηκε παραγγέλνοντας ένα ιστλί ακόμα (ίσως θα ήταν καλό να το ξέραμε κατά την ώρα της παραγγελίας αυτό).

Για κυρίως πήραμε μια ποικιλία κεμπάπ, το ούρφα ήταν εξαιρετικό όπως προείπε και άλλος εδώ, συμφωνούμε απόλυτα, τί κρίμα που είχε μόνο ένα η μερίδα! Το κοτόπουλο ήταν επίσης πολύ τρυφερό και νόστιμο, το ντονέρ ήταν καλό αλλά όχι στο επίπεδο του ούρφα κατά την άποψή μου.

Για επιδόρπιο πήραμε κιουνεφέ με παγωτό καϊμάκι και καζάν ντιπί, και τα δύο αξιοπρεπέστατα (όντως το παγωτό χρεώνεται χωριστά)
Όλα αυτά τα συνόδευσαν 2 μπουκάλια ροζέ κρασί ΚΑΝΕΝΑΣ Τσάνταλη, δεδομένου ότι λόγω της ώρας δε θέλαμε να καταλήξουμε σε κόκκινο και αυτό ήταν το μοναδικό διαθέσιμο ροζέ στον κατάλογο, οπότε η επιλογή για ροζέ είναι μονόδρομος.

Μαζί με το νερό και μια πίττα, ο λογαριασμός ανήλθε συνολικά στα 116 ευρώ. Μπορεί το ποσόν να φαίνεται κάπως μεγάλο, όμως τα 2 μπουκάλια κρασί ήταν στα 45 ευρώ οπότε το φαγητό καθαρά στοίχισε 70 ευρώ για 3 άτομα, σίγουρα δεν είναι φτηνό, συνυπολογιζόμενου όμως του χώρου και της εξυπηρέτησης, δε θα το χαρακτήριζα άδικη χρέωση, τα αξίζει τα λεφτά του.
Συνολική εντύπωση, το φαγητό εκεί είναι μια ευχάριστη εμπειρία, θα ξαναπάμε!