Για αυθεντική πολίτικη κουζίνα στα νότια προάστια, ένα είναι ο προορισμός!
Το Mutafk εκπροσωπεί επάξια, μία από τις πιο γευστικές κουζίνες του κόσμου, με παραδοσιακές συνταγές από την Κωνσταντινούπολη.

Το μενού είναι πλούσιο σε λαχταριστά πιάτα για κάθε παραδοσιακό καλοφαγά. Ντολμαδάκια γιαλαντζί, λαχματζούν, πίτα Καισαρείας, κεμπάπ, πίτες, σουτζούκια, γύρος, αρνάκι και καλοψημένα κρέατα, πλούσιες σάλτσες και πολλά άλλα, θα σας ταξιδέψουν στην Πόλη, σε κάποια παλιά γειτονιά, μεσημέρι Κυριακής. Τα αρώματα πλημμυρίζουν το χώρο και σίγουρα θα σας ανοίξουν την όρεξη.

Εκτός από τις υπέροχες γεύσεις, στο Mutfak, θα σας εντυπωσιάσει και ο χώρος. Μοντέρνα διακόσμηση, με μπαχαρικά στον τοίχο, που δίνουν μία εσάνς Ανατολής και είναι υπεύθυνα για την νοστιμιά κάθε πιάτου...

Τρίτη έως Κυριακή 13.00-00.00 Δευτέρα κλειστά.

Έχει parking
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

12 Φεβ 2019

Δεν υπάρχουν πονηρές λέξεις, μονάχα πονηρά (ή, απλώς, διαφορετικά) μυαλά.

Έτσι λέει το ρητό. Μάλλον έχει πρόβλημα το μυαλό μου γιατί κάθε φορά που σκέφτομαι το συγκεκριμένο μαγαζί το όνομα του μου χτυπάει κάπως. Στην κατάληξή του, καλά κατάλαβες. Συγνώμη για το inappropriate της υπόθεσης, αλλά, αν δεν θες inappropriate σχόλια, μην ονοματίζεις με τρόπο που θα μπορούσε να πάει προς τα εκεί.

Πάει αυτό. Το ξεπερνάμε. Υπάρχει και δεύτερο εμπόδιο όμως. Ας το αφήσουμε για τώρα, δεν είναι η στιγμή του. Ας μην ασχοληθούμε άλλο με τα εμπόδια, αλλά με την ουσία.

Η ουσία στο Mutfak είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ.

Ο χώρος είναι μοντέρνος, με ανατολίτικα στοιχεία, ωραίο φωτισμό, όμορφα χρώματα και πιο καθαρός και από τα εσώρουχα της Κατακουζίνας.

Η εξυπηρέτηση, επιπέδου καλού εστιατορίου, με γνώσεις για να λύσει τις απορίες, πολλή ευγένεια και συνήθως κέρασμα στο τέλος. Εκεί είναι και το φάουλ της, ότι δεν είναι σταθερό το κέρασμα, αλλά προφανώς ανάλογα τα κέφια τους. Άρα μείον μια μονάδα γι’ αυτό.

Και πάμε στο καλύτερο. Την κουζίνα. Όχι τον χώρο της κουζίνας, προφανώς. Τις γεύσεις που αυτή δημιουργεί. Το μενού είναι καθαρά ανατολίτικο με μετρημένες επιλογές, όλες πολύ ποιοτικές.

Το γεύμα ξεκινάει με ένα ζέπελιν. Το Λα Βας (2,5€ για 2 άτομα). Ένα ζυμαρένιο κατασκεύασμα όσο μια μοσχαροκεφαλή. Θα σε εντυπωσιάσει, αλλά θα σε απογοητεύσει κιόλας. Πρώτα θα σε κερδίσει με το μέγεθος του, μετά θα σε χάσει όταν καταλάβεις ότι είναι μια φουσκωμένη, κούφια, λεπτή πίτα. Λίγα λεπτά μετά την άφιξή του θα αρχίσει να ξεφουσκώνει. Συνοδεύεται από νόστιμο ντιπ και αποτελεί ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα.

Πιάτα που έχουμε δοκιμάσει:

Σαλάτα Ρόκετ (10€). Νόστιμη αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Έχει αρκετές πρασινάδες, τοματίνια, καρύδια και μερικά ψιλολοΐδια ακόμη. Άλλη τιμή στον κατάλογο, άλλη στην απόδειξη.

Σαλάτα ταμπουλέ (7€). Φρεσκότατη, δροσερότατη, ποιοτικότατη. Όπως πρέπει να είναι κάθε ταμπουλέ.

Φαλάφελ (8€). Πέντε ρεβυθοκεφτέδες, με σως ταχινιού, λαχανικά και μια όχι και τόσο γευστική πίτα. Οι κεφτέδες αυτοί έπρεπε να είναι το υπόδειγμα στον τσελεμεντέ του φαλάφελ. Απίστευτα νόστιμοι, τραγανοί και πετυχημένοι. Εξαιρετική εκτέλεση.

Πατάτες με αυγά και σουτζούκι (8-9€). Έχουν ξαναυπάρξει άραγε σε ένα πιάτο πιο καλοτηγανισμένες πατάτες, ποιοτικό σουτζούκι και αυγά τόσο τέλεια φτιαγμένα όσο της γιαγιάς σου στο χωριό? Μόνο εδώ ίσως. Από την όψη του πιάτου και μόνο καταλαβαίνεις την ποιότητα των υλικών. Άψογη εκτέλεση ενός συνηθισμένου πλέον πιάτου. Από τις καλύτερες εκδοχές στην πιάτσα. Βάζει κάτω, ποιοτικά, όλα τα γνωστά μας μεζεδοπωλεία που πετυχαίνουν αυτή τη γεύση με περισσότερο αλάτι κλπ, ενώ εδώ αρκεί απλώς η φοβερή ποιότητα και επεξεργασία των πρώτων υλών.

Μοσχάρι σις κεμπάπ (18€). Αρκετά κομμάτια από ένα μεγάλο μοσχαρίσιο σουβλάκι, με ψητά λαχανικά, αρωματικό ρύζι και την χαζή πιτούλα που ήταν και στο φαλάφελ. Τι να πεις για αυτό το μοσχάρι? Πραγματικά ο μάγειρας στο Mutfak δεν αστειεύεται. Το κρέας συνταρακτικά μαριναρισμένο και ψημένο, μαλακό όσο δεν πάει, με ιδανικό χρώμα και εθιστική γεύση.

Αυτά. Δεν είναι πάρα πολλά, αρκούν όμως για να βγει το εξής συμπέρασμα. Ότι μαγειρεύουν στο Mutfak το φτιάχνουν απίστευτα καλά, χρησιμοποιώντας τα καλύτερα υλικά. Είναι πραγματικά εντυπωσιακό το πόσο νόστιμα, καλοψημένα και ποιοτικά ήταν και τα τρια ζεστά πιάτα που πήραμε. Όλα για 10/10.

Επιστρέφοντας στα εμπόδια όμως, το δεύτερο από αυτά είναι το κόστος. Θες, εύκολα, 30€ και παραπάνω για ένα πλήρες γεύμα στο Mutfak. Για τη συγκεκριμένη κουζίνα, που την έχουμε συνδέσει με περισσότερα λαχανικά, λιγότερο μοσχάρι και λιτούς παραδοσιακούς χώρους, αυτά τα χρήματα ακούγονται πολλά, στους πιο πολλούς τουλάχιστον. Ακούγεται πολύ για ρεβίθια, πλιγούρι και ένα πιάτο με μοσχάρι να χρειάζεσαι 25€ και να μην χορταίνεις - χωρίς μπουκάλι κρασί φυσικά. Γι’ αυτό και είναι δύσκολο να το κάνει κάποιος στέκι του. Τουλάχιστον ο μέσος κάποιος.

Αν, λοιπόν, δεν σε απασχολεί το οικονομικό, για Γλυφάδα μιλάμε άλλωστε, να ξέρεις ότι στο Mutfak μπορείς να φας ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΑ ανατολίτικα φαγητά, φοβερής ποιότητας και μαγειρέματος, σε χώρο υψηλών προδιαγραφών, με αντίστοιχη εξυπηρέτηση.

16 Φεβ 2018

Δεν ήθελα και πολύ για την επιλογή του συγκεκριμένου μαγαζιού. Πάντα μου άρεσε η πολίτικη κουζίνα αλλά είναι δύσκολο να βρεις μαγαζί της προκοπής ειδικά μετά την σούπα που φάγαμε στο Μαρίας ρεστοραντ....
Η κριτική μιας από τις έμπιστες μου στο σάιτ τις JEANNE μου ήταν αρκετό.

Η παραγγελία μας για 3 άτομα Κυριακή μεσημέρι

ΜΠΟΥΡΕΚΑΚΙΑ
Μικρά τυροπιτάκια με φύλλο γιουφκά τηγανισμένα
Πεντανόστιμα μικρά τυροπιτάκια χωρίς ίχνος λαδιού νοστιμότατα λαχταριστά αν και δοκίμασα μόνο ένα γιατί είναι τηγάνι που δεν το θέλω.

ΚΕΦΤΕΔΑΚΙΑ ΙΤΣΛΙ
Τραγανό πλιγούρι με γέμιση αρωματισμένου κιμά και κουκουνάρι
Και αυτο το πιάτο νοστιμοτατο ειχε παραπάνω κανέλα στην γεύση όπως περιγράφει και η
JEANNE αλλα εμένα δεν με ενόχλισε καθολου απεναντίας μάλιστα

MUTFAK
Σαλάτα με μαρούλι, ρόκα, φιλέτο κοτόπουλο σχάρας, φύλλα παρμεζάνας και sauce
από καραμελωμένο βαλσάμικο από σύκο
Αδιάφορη σαλάτα

ΛΑΧΜΑΤΖΟΥΝ
Λεπτή πίτα με μια στρώση κιμά
Τρομερό καταπληκτικό τρέχουν τα σάλια μου

ΓΙΑΟΥΡΤΛΟΥ ΝΤΟΝΕΡ
Γύρος σερβιρισμένος πάνω σε ψιλοκομμένη πίτα με σάλτσα ντομάτας & γιαούρτι
Πολύ νόστιμο πιάτο με πλούσια κόκκινη σάλτσα και αρκετό γιαούρτι λαχταριστό

ΜΟΣΧΑΡΙ
Κομμάτια μοσχαρίσιου κρέατος πάνω σε πίτα λάβας
ΚΕΦΤΕΔΑΚΙΑ
Μοσχαρίσια κεφτεδάκια πάνω σε πίτα λάβας

Και τα 2 πιάτα σωστά καρυκευμένα πολύ σωστά ψημένα, ζουμερά πεντανοστιμα, καθαρό κρέας χωρίς λίπος σούπερ.

Μην ξεχάσω και το ψωμί - πίτα που φέρνουν στη αρχή όλα τα λεφτά με σουσάμι και μαυροκουκι απο πάνω ζεματιστό και λαχταριστό.

Το μόνο μείον για μένα ήταν τα κολλητά Τραπέζια που μου δημιουργούνε σύγχυση και νευρικότητα

Πληρώσαμε 80 ευρώ

Το προτείνω ανεπιφύλακτα,
θα το ξανά επισκεφτώ σύντομα γιατί θέλω να δοκιμάσω κλασικά πιάτα τις πολίτικης κουζίνας γιατί αν δοκιμάσεις ντολμαδάκια, μαντι, Χιουνκιάρ μπεγιεντί, κιουνεφέ τι την θές την πολίτικη κουζίνα ?

02 Φεβ 2018

Βραδάκι καθημερινής, βροχερό και με το γραφείο, μετά την κοπή Πίτας, μαζευόμαστε όλοι σε ένα Πολίτικο στη Γλυφάδα καθότι οι περισσότεροι συνάδελφοι έχουν Πολίτικη καταγωγή.
Ο χώρος πολύ ζεστός, με μοντέρνα διακόσμηση, μικρός σχετικά, πολύ καθαρός και με τα γνωστά Ανατολίτικου τύπου πολύφωτα να δεσπόζουν στο χώρο μαζί με τα επιβλητικά βάζα-κηροπήγια με πράσινα φυτά να φτάνουν μέχρι το ταβάνι σχεδόν του χώρου.

Οι σερβιτόροι όλοι ευγενικοί και πρόθυμοι να μας λύσουν κάθε απορία ή να μας εξυπηρετήσουν άμεσα όλους και τον καθένα ξεχωριστά ( 17 στο σύνολο άτομα).

Οι γεύσεις γνωστές για τους περισσότερους, οπότε και η κρίση τους μετρούσε.
Πήραμε τα περισσότερα πιάτα του καταλόγου τους και μπορώ να πω ότι δοκίμασα από όλα ώστε να μπορώ να έχω άποψη και επιπλέον να ξέρω και πού να καταλήξω για την επόμενη φορά που θα το επισκεφθώ.
Τα αρώματα από τα μπαχάρια αναδύθηκαν αμέσως μόλις ήρθαν τα πρώτα ορεκτικά.
Αναλυτικά τιμές για το κάθε πιάτο δεν θυμάμαι. Τα ορεκτικά κυμαινόντουσαν από 6.50 έως 12.00 Ευρώ, οι σαλάτες 07.00-09.00 Ευρώ και τα κυρίως πιάτα 12.00-28.00 Ευρώ (αυτό ήταν και η ποικιλία 2 ατόμων με κρεατικά).
Συγκεκριμένα πήραμε τα παρακάτω σε επανάληψη των 3 ή 4φορών:

- Μπουρεκάκια, που ήταν πολύ μικρά τυροπιτάκια με φύλλο γιούφκα τηγανισμένα σε πολύχρωμο μικρό μπωλ. Αρκετά τεμάχια, πολύ νόστιμα, με το φύλλο να μην έχει καθόλου γεύση λιπαρότητας λόγω λαδιού.
- Ντολμαδάκια γιαλαντζί, από τα πιο νόστιμα που έχω φάει. Απόλυτη αρμονία το κρεμμυδάκι με το δύοσμο και το άνιθο, το φύλλο πολύ τρυφερό και με την οξύτητα που πρέπει σαν πιάτο.
- Τηγανιτό συκώτι μοσχαρίσιο, που ήρθε ψιλοκομμένο και παναρισμένο σε μικρές μπουκιές, σε μπωλάκι χρωματιστό, σε αρκετή προς μεγάλη ποσότητα. Πολύ τρυφερό, μαλακό, νόστιμο, με τη γεύση να πλημμυρίζει σε όλο το στόμα μας. Και αυτό χωρίς καθόλου την αίσθηση λαδίλας στο στόμα.
- Ιτσλί κεφτέ, που είναι κάτι σαν μεγάλο ρομβοειδές κεφτεδάκι από πλιγούρι γεμιστό με κιμά και κουκουνάρι. Εύγεστο, όμως έχω φάει και καλύτερα. Κατά τη γνώμη μου, είχε παραπάνω κανέλα που την άκουγες έντονα σε κάθε μπουκιά.
- Τη γνωστή σαλάτα ταμπουλέ, που ήρθε στην ποσότητα που έπρεπε, με όλα τα υλικά σε αρμονία και την οξύτητα που της αρμόζει.
- Χούμους. Το κλασσικό πουρέ από ρεβύθια και ταχίνι με απαλό άρωμα σκόρδου.
- Λαχματζούν, με τα απαραίτητα συνοδευτικά από κρεμμύδι κομμένο σε ροδέλες, πίκλες και μαϊντανό. Από τις νόστιμες κλασσικές Ανατολίτικες πίτες που έχω φάει, με τα μπαχαρικά να είναι έντονα όμως στη σωστή ποσότητα και έτσι στο τέλος της βραδιάς, κανένας μας δεν ένιωσε να έχει βαρύ στομάχι. Κοινή διαπίστωση για όλα τα πιάτα να είμαι ειλικρινής, γεγονός που σχολιάστηκε θετικά και την επόμενη μέρα στο γραφείο.
Και συνεχίζω με τα κυρίως πιάτα

- Χιουνκιάρ μπεγιεντί, στα 19.00 Ευρώ. Είναι το μόνο που θυμάμαι σε τιμή και αυτό γιατί το βρήκα ακριβό σαν πιάτο κοιτώντας αρχικά το μενού και μου έκανε έκπληξη. Όταν όμως ήρθε το πιάτο, ΑΠΛΑ ΕΞΑΙΣΙΟ. Πρόκειται για το κλασσικό πιάτο με μοσχαράκι κοκκινιστό συνοδείας πουρέ μελιτζάνας. Το κρέας νόστιμο, μαλακό, αλλά ο πουρές δεν υπήρχε. Μία βελούδινη, μεστή υφή και γεύση. Απλά σε ταξίδευε. Μακρά το καλύτερο πουρέ που είχαμε όλοι δοκιμάσει. Το μνημονεύουμε ακόμα και σήμερα.
- Γιαουρτλού ντονέρ. Το κλασσικό ντονέρ, πάνω σε αραβική πίτα με σάλτσα και γιαούρτι. Πολύ καλά ψημένο κρέας, με τα ισορροπημένα μπαχαρικά του, τιμήθηκε δεόντως από όλους μας.
- Ούρφα, που είναι κιμάς μοσχαριού και αρνιού πάνω σε πίτα λάβας. Συνολικά η κάθε μερίδα είχε 2 σούβλες ούρφα, συνοδείας ψητής ντομάτας και κρεμμυδιού, και μισής αραβικής πίτας. Νόστιμο, καθαρό κρέας, δεν σου μένει και στη γεύση ωστόσο.
Ξέχασα να αναφέρω ότι αρχικά ήρθαν οι κλασσικές τους πίτες στον αέρα ψημένες, που με το που έπιασαν τη θερμοκρασία δωματίου, έπεσαν και ήταν έτοιμες για να τις τιμήσουμε όπως έπρεπε. Συνοδεύονταν απο ένα ντιπ γιαουρτιού με ταχίνι και κάτι σε σκόρδο με φρέσκο κρεμμυδάκι θα έλεγα συνάμμα. Δεν σταμάτησαν οι σερβιτόροι να μας φέρνουν συνέχεια πίτες καθότι τελείωναν συνεχώς.

Τα πιάτα μας συνοδεύτηκαν με ροζέ κρασί Παλυβού, πολύ καλό και λευκό Χατζημιχάλη.
Στο τέλος μας προσέφεραν αιράνι για όποιον ήθελε, μαστίχα και από γλυκά κιουνεφέ, τέλειο και μπάλα χαλβά γεμιστό με παγωτό, εξίσου πενταντόστιμο.

Ο λογαριασμός δεν μπορώ να γνωρίζω πόσο ανήλθε καθότι πλήρωσε ο εργοδότης μας, πάντως σίγουρα θα ξαναπάω γιατί και η ποιότητα στις πρώτες ύλες και το γευστικό αποτέλεσμα μας άφησαν όλους την επιθυμία για μία 2η επίσκεψη. Οι τιμές ωστόσο είναι πιο υψηλές από άλλο αντίστοιχου είδους εστιατόριο.