MUTFAK

Πολίτικη κουζίνα

Λαοδίκης 38, Γλυφάδα [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Τρίτη έως Κυριακή 13.00-00.00 Δευτέρα κλειστά.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Έχει parking Κάνει delivery Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις Επιτρέπονται κατοικίδια

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Για αυθεντική πολίτικη κουζίνα στα νότια προάστια, ένα είναι ο προορισμός!
Το Mutafk εκπροσωπεί επάξια, μία από τις πιο γευστικές κουζίνες του κόσμου, με παραδοσιακές συνταγές από την Κωνσταντινούπολη.

Το μενού είναι πλούσιο σε λαχταριστά πιάτα για κάθε παραδοσιακό καλοφαγά. Ντολμαδάκια γιαλαντζί, λαχματζούν, πίτα Καισαρείας, κεμπάπ, πίτες, σουτζούκια, γύρος, αρνάκι και καλοψημένα κρέατα, πλούσιες σάλτσες και πολλά άλλα, θα σας ταξιδέψουν στην Πόλη, σε κάποια παλιά γειτονιά, μεσημέρι Κυριακής. Τα αρώματα πλημμυρίζουν το χώρο και σίγουρα θα σας ανοίξουν την όρεξη.

Εκτός από τις υπέροχες γεύσεις, στο Mutfak, θα σας εντυπωσιάσει και ο χώρος. Μοντέρνα διακόσμηση, με μπαχαρικά στον τοίχο, που δίνουν μία εσάνς Ανατολής και είναι υπεύθυνα για την νοστιμιά κάθε πιάτου...

Γράψε τη δική σου κριτική

Πολίτικη κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Στη Γλυφάδα ανέκαθεν υπήρχε ένα καλό εστιατόριο που σερβίρει ανατολίτικη κουζίνα. Τον καιρό αυτό είναι το MUTFAK (= «κουζίνα, μαγειρείο» τουρκιστί, ο τόνος στη λήγουσα) και βρίσκεται πάνω από τις γραμμές του τραμ, τριγυρισμένο από all day μαγαζιά για τη νεολαία. Για να ξεκινήσουμε με τα δύσκολα, το παρκάρισμα δεν είναι εύκολη υπόθεση, όχι όμως και ακατόρθωτο (6 στα 10, με πέντε λεπτά περπάτημα).

Το MUTFAK βρίσκεται στην μπροστινή γωνία του υπερυψωμένου ισογείου ενός μικρού εμπορικού κέντρου. Ο χώρος στενόμακρος και, καθώς η στενή πλευρά βρίσκεται στην πρόσοψη, στην αρχή τουλάχιστο δεν σου γεμίζει το μάτι, δείχνει κάπως περιορισμένος. Όταν όμως βρεθείτε μέσα στον ψηλοτάβανο χώρο, θα νιώσετε αμέσως βολικά, γιατί η διαρρύθμιση είναι άνετη και ευχάριστη στο μάτι. Μια ιδέα πιο φωτεινό θα το ήθελα, ειδικά στα τραπέζια στο βάθος, όπου βρίσκονται και η κουζίνα και οι – πολύ περιποιημένες – τουαλέτες, ενώ ο τοίχος καλύπτεται από μια τεράστια αφίσα της Αγίας Σοφίας.

Κατά τ’ άλλα μια χαρά θα έλεγα, οι πλαϊνοί τοίχοι καφασωτοί με ό, τι μπορείτε να φαντασθείτε τοποθετημένο με σκέψη και γούστο στα ράφια, σκούρα καφέ τραπέζια που αφήνουν χώρο για τα πόδια, άνετα καθίσματα με υφασμάτινο κάλυμμα σε τόνους μπεζ και καφέ. Art de la table επίσης πρώτης τάξεως. Αν πάρετε για ρεζερβέ, ζητήστε τραπέζι στο ελαφρά υπερυψωμένο κομμάτι κατά μήκος του τοίχου απέναντι από την είσοδο, είναι πιο άνετα και έχει άνετη θέα προς όλες τις κατευθύνσεις.

Η πελατεία, όπως φαντάζεστε, όλων των κατηγοριών από πλευράς ηλικίας και μάλλον υψηλού εισοδήματος, όπως κι αν το ορίσει κανείς αυτό στην εποχή που ζούμε. Το προσωπικό επαρκές αριθμητικά και καλά εκπαιδευμένο, κανένα παράπονο. Με το «καλησπέρα» εμφιαλωμένο νερό και πανεράκι με μια μικρή ανατολίτικη πίτα για τον καθένα στο τραπέζι, αργότερα ανανεώθηκε χωρίς δεύτερη κουβέντα, μαζί με κάποιο ελαφρά αδιάφορο ντιπ.

Ο κατάλογος ούτε μικρός μέχρι απελπισίας ούτε υπερμεγέθης μέχρι απόγνωσης. Ειδικά αν η παρέα είναι κάπως μεγάλη και αποφασισμένη να βάλει μεζέδες και κύρια στη μέση του τραπεζιού, εύκολα θα συνθέσει μια παραγγελία ικανή να χορτάσει τόσο το μάτι όσο και το στομάχι. Οι μερίδες πάντως, όπως έχει αναφερθεί και στις προηγούμενες κριτικές, είναι μάλλον μικρές, ειδικά σε σύγκριση με το πόσο κοστίζουν.

Η κουζίνα του MUTFAK δεν θα σας αφήσει άφωνους με την ποικιλία και την ποιότητα των εδεσμάτων που προσφέρει, ούτε όμως και ανικανοποίητους. Δεν έχει υπάρξει τίποτε που να απορρίπτω κατηγορηματικά, ούτε όμως και κάτι που θα χαρακτήριζα “must” κατά την παραγγελία. Προσωπικά περισσότερο και από το ταμπουλέ, που επαινείται γενικά, μου αρέσει η ασυνήθιστη (με την έννοια ότι συνήθως περιμένεις κάτι σε ξινό, όταν την παραγγέλνεις) πολίτικη σαλάτα με εξαιρετικά αρτυσμένη ντοματούλα και χοντροκομμένο καρύδι.

Το μαντί, που επίσης επαινείται ούτε καθ’ υποψίαν δεν φθάνει το επίπεδου του γιορτινού φαγητού που ετοίμαζε υπομονετικά η γιαγιάκα μου, καλή της ώρα, πιο πολύ μοιάζει με τορτελίνια με σος γιαουρτιού. Ευχάριστη έκπληξη ο ήπιος στη γεύση σουτζουκοσαρμάς (= σουτζούκι ναι, σαρμάς όχι). Από τα κύρια δεν έχω να προτείνω τίποτε ιδιαίτερο, με ενοχλεί μάλιστα περισσότερο και από το μέγεθος των μερίδων ο επίπεδος τρόπος παρουσίασης, όλα με την ίδια γαρνιτούρα – μισή ψητή ντομάτα, μισή (! ) ψητή πιπεριά, δυο κουταλιές ρύζι – μοιάζει σαν κόλπο για να αναγκαστείς να παραγγείλεις έξτρα ρύζι ως side dish – που εδώ που τα λέμε δεν με ενθουσιάζει.

Πάρα πολύ καλά τα γλυκά, προνοήστε να αφήσετε χώρο! Στην πρώτη θέση το αυθεντικό εκμέκ με το όντως εξαιρετικό καϊμάκι παγωτό, ακολουθούμενο από το επίσης σωστά φτιαγμένο κιουνεφέ (του λείπει απλώς λίγο σιροπάκι ακόμα).
Τέσσερα άτομα που επισκεπτόμαστε κάθε τόσο το MUTFAK δαπανούμε κατά κανόνα 100 ευρώ για τα φαγητά και 40 για δύο μπουκάλια κρασί (εξαιρετικό ασύρτικο εμφιαλωμένο).

Απόδειξη κανονικά και αναλυτική. Έχω την αίσθηση ότι προτιμούμε το MUTFAK πιο πολύ επειδή βολεύει για το μοίρασμα της απόστασης, αντικειμενικά το εντάσσω στην κατηγορία του ενός αστεριού, δηλαδή καλό για τους παροικούντες.

Πολίτικη κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Μια διαφορετική Τσικνοπέμπτη αποφασίσαμε να περάσουμε φέτος. Πολίτικη.

Mπουκωμένοι πια από τα σουβλάκια, τα ψητά κρέατα και τα burgers που αποτελούν την εύκολη λύση στο καθημερινό "διαιτολόγιο", δεχτήκαμε άνετα την πρόταση μιας φίλης να δοκιμάσουμε φέτος το Mutfak.

Το εστιατόριο βρίσκεται σε κεντρικό δρόμο της Γλυφάδας, μεταξύ πλατείας Νυμφών και Εσπερίδων, εκεί που ήταν παλιά το Burgering House. Το παρκάρισμα στη Λαοδίκης θέλει μεγάλη τύχη, αλλά στα γύρω στενά όλο και κάτι θα βρεις. Απέξω θυμίζει αυτό που είναι, "Εστιατόριο", όχι μοντέρνα ταβέρνα, όχι γκουρμέ μεζεδοπωλείο. Γενικά δίνει την εικόνα ενός προσεγμένου χώρου, αν και εξωτερικά αδικείται από την μικρή τζαμαρία.

Τέλος πάντων η θέα δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Είναι μισοχωμένο εντός του εμπορικού. Ωστόσο μέσα αισθάνεσαι ζεστά. Ο χώρος, χωρίς να είναι μεγάλος, είναι άνετος, γιατί τα τραπέζια είναι μεγάλα και στους τοίχους υπάρχουν ωραίες ταπετσαρίες της Πόλης, που σε ταξιδεύουν.

Είχα πολύ καιρό να φάω σε πολίτικο και ομολογώ ότι μου άρεσε που μπήκα έστω και νοερά στο κλίμα. Για την ατμόσφαιρά του λοιπόν, και όχι για την τοποθεσία, του βάζω 3/4. Τα τραπέζια είναι στρωμένα, με δύο σειρές μαχαιροπίρουνα, πετσέτες και ποτήρια νερού και κρασιού. Οι καρέκλες είναι υφασμάτινες και μαλακές. Επιτέλους κάπου να κάτσεις και να ζεσταίνεσαι, με τόσο κρύο που έχουμε φέτος!

Μικρές λεπτομέρειες αλλά ωραίες, οι ασημένιοι μύλοι με τα αλατοπίπερα σε κάθε τραπέζι, το σφυρήλατο μπολάκι με το κόκκινο πιπέρι, τα βαζάκια με τα φυσικά λουλούδια.

Την ώρα που πήγαμε ήταν σχεδόν γεμάτο (γέμισε αργότερα) και ο κόσμος κάποιας ηλικίας, και κάποιες οικογένειες. Αν και αισθανθήκαμε περίεργα που ήμασταν η πιο νεανική παρέα (30ρηδες), εγώ έχω μεγάλη εμπιστοσύνη σε εστιατόρια όπου τρώνε άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας, γιατί ξέρουν να τρώνε καλά.

Στα πιο ουσιώδη τώρα, το φαγητό βαθμολογείται με 10/10. Ό, τι κι αν πήραμε, μας αποζημίωσε.
- Η σαλάτα ταμπουλέ αρωματική και ελαφριά,
- τα πολίτικα κεφτεδάκια μυρωδάτα,
- το μαντί- ζυμαρικό γεμισμένο με κιμά μέσα σε μια σάλτσα γιαουρτιού- υπέροχο. Πρέπει να έφαγα το μισό πιάτο.
- τα ντολμαδάκια γιαλατζί, γεμιστά μόνο με ρύζι, όπως πρέπει, λίγο πιο ξινά απ' όσο μου αρέσουν. Αλλά φυσικά εξαφανίστηκαν με συνοπτικές πιρουνιές.

Και πάμε στα κρέατα: - το λουκάνικο, χάριν Τσικνοπέμπτης, ήταν καταπληκτικό και καθαρό, χωρίς λίπη. Δεν το περίμενα.
- το ίδιο και οι ποικιλίες κεμπάπ. Τόσο καθαρό και γευστικό κρέας λίγες φορές έχω φάει, και εννοείται το έχω πληρώσει ακριβά.
Θα κάνω ειδική μνεία στο ρύζι που ήταν γευστικότατο, ψημένο με βούτυρο και αρωματικό. Απλά υπέροχο!

Ο κατάλογος είναι πολύ πλούσιος. Περιλαμβάνει όλα τα πολίτικα καλούδια. Το μόνο αρνητικό ήταν οι μικρές μερίδες των ορεκτικών. Τρώγοντας πια ανακαλύψαμε ότι θα ήταν καλύτερα να είχαμε πάρει από ένα κυρίως ο καθένας και δυο-τρία μεζεδάκια στη μέση. Γιατί έτσι τρώγαμε και δεν χορταίναμε. Πρέπει να ανανεώσαμε την παραγγελία μας 2-3 φορές. Και στο τέλος πια που υποκύψαμε στα παϊδάκια, (έκτακτη προσθήκη στο μενού λόγω Τσικνοπέμπτης), δεν τα χαρήκαμε, γιατί μας τα καθυστέρησαν και τα ακυρώσαμε.

Ήπιαμε και 2 μπουκάλια κόκκινο κρασί "Κανένας" (25ε), ήπιαμε και πολίτικο τσάι που προσφέρεται στο τέλος μέσα σε ασημένιο δίσκο, φάγαμε και γλυκάκια χαλβά, κιουνεφέ και καζάν ντιπί. Και μας βγήκε περίπου 25 ευρώ το άτομο. Αλλά άνετα μπορεί να πάει 30-40, με μια πιο χορταστική παραγγελία.

Ένα τσακ παρακάτω νομίζω ότι επιβάλλεται στις τιμές του, ειδικά στα ορεκτικά που είναι μικρά. Να πω όμως ότι η λίστα κρασιών έχει καλές ετικέτες και σε πολύ προσιτές τιμές (από 17 ευρώ τα λευκά).

Κάτι που με δυσαρέστησε ήταν η τιμολόγηση των γλυκών. Πληρώσαμε 20 ευρώ για τα τρία γλυκά, γιατί μας είχαν χρεώσει έξτρα 2,5 ευρώ την κάθε "μπαλίτσα" παγωτό καϊμάκι που συνόδευε τον χαλβά και το κιούνεφε. Αδικαιολόγητο; Έτσι νομίζω...

Πέρα όμως από αυτό το μικρό δυσάρεστο, το Mutfak αξίζει οπωσδήποτε την επίσκεψη. Μπορεί αυτή τη φορά να μην σκάσαμε στο φαϊ, λόγω του ότι ήμασταν παρέα των 7, αλλά όλοι παραδεχτήκαμε ότι οι γεύσεις που δοκιμάσαμε ήταν εξαιρετικές. Την επόμενη φορά θα πάω με μικρότερη παρέα για να ευχαριστηθώ τις πολίτικες γεύσεις και να δοκιμάσω κι άλλες.

Πολίτικη κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

MUTFAK κι εμείς Κυριακή απόγευμα,4 άτομα με χρήση κουπονιού. Χάρηκα ιδιαίτερα που δέχτηκα την πίεση της κουμπάρας μου να επισκεφτούμε το συγκεκριμένο εστιατόριο αν και δεν είμαι ιδιαίτερα φαν της περιοχής για διάφορους λόγους....

Πάρκινγκ δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο, δύο στενά πιο κάτω, πέντε λεπτά περπάτημα.

Η περιοχή που βρίσκεται είναι λίγο πιο απομονωμένη από το κέντρο της Γλυφάδας αλλά φαντάζομαι ότι είναι και θέμα timing το τι βαβούρα θα συναντήσεις. Στην είσοδο ενός εμπορικού που δεν σου γεμίζει το μάτι βρίσκεται το πολίτικο αυτό μαγαζί, που τελικά σε αποζημιώνει για το δρόμο που έκανες για να έρθεις.

Ανοιχτός χώρος, όμορφος, καθαρός, ωραία διακόσμηση με πινελιές από την Πόλη και με μουσική επένδυση ανάλογη. Στον τοίχο καλούδια και φωτογραφίες με ιστορία. Το κάπνισμα δεν ξέρω αν επιτρέπεται, υποθέτω όμως πως όταν ανοίγουν οι τζαμαρίες, κάπως βολεύονται και οι φανατικοί καπνιστές.

Η εξυπηρέτηση ήταν μια χαρά, με ισότιμη αντιμετώπιση παρόλο της προσφοράς και με σωστούς χρόνους διεκπεραίωσης της παραγγελίας μας.

Το μενού ήταν υπερπλήρες και μας έδωσε τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε πολλά πιάτα, που υπό άλλες συνθήκες θα ήταν δύσκολο.

Στην αρχή έφεραν εμφιαλωμένο νερό που κιαυτό ήταν στην προσφορά και όταν τελείωσε ξαναέφεραν, μαζί με πιτούλες ατομικές και ένα ντυπ που ήθελες να το εξαφανίσεις στο δευτερόλεπτο.

Επιλέξαμε από σαλάτες τη MUTFAK με πρασινάδες, ραπανάκι, ντοματίνια και σως από ξύδι βατόμουρο, ωραία δροσιστική, σε μικρό μπωλ όμως και ένα ταμπουλέ, απλό, με μπόλικο ψιλοκομμένο μαιντανό κι αυτό σε μικρή ποσότητα.

Από τα κρύα ορεκτικά πήραμε ΤΣΕΡΚΕΖ ΤΑΒΟΥΚ ψιλοκομμένο κοτόπουλο με καρύδι, σκόρδο μέσα σε σάλτσα γιαουρτιού, ιδιαίτερο πιάτο, δεν προτιμήθηκε ιδιαίτερα από όλους, λόγω παρουσιάς καρυδιού, προσωπικά μου άρεσε σαν μεζεδάκι.

Και ΝΤΟΛΜΑΔΑΚΙΑ, 4 σε αριθμό, νόστιμα, σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορούν να συναγωνιστούν τα σπιτικά της μαμάς μου και κάθε μανούλας, δεν θα τα επέλεγα αλλά είπα να κάνω το χατήρι του κουμπάρου.

Από ζεστά ορεκτικά, ΜΑΝΤΙ, πολύ ωραίο με γιαουρτάκι, μόνο που θα ήθελα περισσοτερα... μου αναλογούσαν μόνο δύο.. κλαψ....

ΠΙΤΑΚΙΑ ΚΑΙΣΑΡΕΙΑΣ,2 κομμάτια, δοκιμάσαμε από μια μπουκιά έκαστος, δεν θα πω ότι με τρελλαίνει κιόλας αυτό το ορεκτικό, αν και είχε και τη ντοματούλα του, και το τυράκι του και την πιπερίτσα του.

ΤΥΡΟΠΙΤΑΚΙΑ, αν θυμάμαι καλά 6-8 τεμάχια, μικρά στο μέγεθος, συνηθισμένα στη γεύση.

ΛΑΧΜΑΤΖΟΥΝ, πιτούλα αραβική με στρώση κιμά, ωραία.

Από κυρίως πήραμε, ΑΔΑΝΑ ΚΕΜΠΑΠ δεν το δοκίμασα γιατί ήταν ίδιο με το δικό μου πιάτο σε πιο πικάντικο, το ΟΥΡΦΑ ΚΕΜΠΑΠ μου ήταν πολύ ωραίο γευστικά με καθαρό κιμά από αρνίσιο και μοσχαρίσιο κρέας και συνοδεία κρεμμυδιών, ψητής ντομάτας και πιπεριάς και λίγο ριζάκι. το ΣΙΣ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ήταν κι αυτό ωραίο με τα ίδια συνοδευτικά και το ΓΙΟΓΟΥΡΤΛΟΥ ΚΕΜΠΑΠ εξαιρετικό, με λεπτές φετούλες από πολύ ωραίο κρεατάκι, γιαουρτι και πιττούλα.

Γλυκό μας ήρθε χαλβάς, τον οποίο δεν αντιμετώπισα αρχικά με καλό μάτι, αλλά τελικά έπεσα πολύ έξω... πως ένα τόσο ταπεινό γλυκό που δεν είναι και της αρεσκείας μου μπορεί να σε απογειώσει έτσι, δεν το κατάλαβα. Χειροποίητος με ηλιόσπορο και φτιαγμένος με μυρωδάτο βούτυρο!!! υπέροχος απλά.

Η προσφορά περιλάμβανε και 4 ποτήρια, πήραμε μόνο τα δυο και ξαναζητήσαμε εξτρα πιτούλες. Για όλα αυτά πληρώσαμε 60 ευρώ, την αξία δηλαδή μόνο των κουπονιών, φύγαμε σκασμένοι και ευχαριστημένοι.

Απολογισμός: θα ξαναπήγαινα με προσφορά και μάλιστα τόσο συμφέρουσα, γιατί ευχαριστημένος μένεις από την ποιότητα, όχι όμως από τις τιμές και τις ποσότητες... και εμείς είμαστε φαγανοί....

Επίσης, θα αναφέρω απλά το γεγονός ότι δεν μας ήρθε απόδειξη όπως είθισται ακόμα και με κουπόνια, επειδή δεν θέλω να σας κρύβω τίποτα, ούτε θετικό ούτε αρνητικό.

Πολίτικη κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Κατ' αρχήν είναι χρήσιμο να ξεκαθαρίσουμε ότι επισκεφθήκαμε το mut fak ως κάτοχοι κουπονιού. Ως εκ τούτου το value for money 3/4 έχει να κάνει με τις τιμές του καταλόγου κια όχι του κουπονιού, γιατί στην 2η περίπτωση θα βαθμολογούσα με 5/4!

Τρίτη απόγευμα λοιπόν πολύ χαλαρά στη Γλυφάδα και μάλλον η πηγή ζωντάνιας και θορύβου στο πολύ ήρεμο μαγαζί ήμασταν εμείς (και λόγω μώρων! ).

Ο χώρος είναι άνετος και όμορφα διακοσμημένος ενώ η εξυπηρέτηση παραπάνω από καλή. Αυτό χωρίς να γνωρίζω τι θα γίνεται το σαββατόβραδο με τον καπνό κτλ. ωστόσο αν κατάλαβα καλά οι καπνιστές έχουν τον δικό τους, προνομιακό χώρο, στην πρόσοψη του μαγαζιού.

Φτάνοντας στα πιάτα, μείναμε παραπάνω από ικανοποιημένοι από τις γεύσεις όλων. Πολύ καλό ήταν το χούμους, το Σις κεμπάπ κοτόπουλο, η Πίτα Καισαρείας, τα Τυροπιτάκια Mutfak, το Γιαουρτλού κεμπάπ ενώ εξαιρετκό βρήκαμε το ορεκτικο Τσερκέζ ταβούκ και την σαλάτα Ταμπουλέ.

Μόνο οι τηγανητές πατάτες που παραγγείλαμε για τα πιτσιρίκια δεν μας άρεσαν! (ίσως, δικαιολογημένα, μας "τιμώρησε" ο μάγειρας για την επιλογή αυτή!: ) )

Μία ωραία βραδιά σε ένα πολύ καλό restaurant που αν μπορούσε να είχε κάπως φθηνότερες τιμές θα ήταν τέλειο! (μάλλον δύσκολο αν σκεφτεί κανείς τα ενοίκια της περιοχής).

Πολίτικη κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Πήγα ήδη δύο φορές, ο χώρος πολύ προσεγμένος, το προσωπικο πολύ φιλικό, η εξυπηρέτηση άψογη.

Οσον αφορά στο φαγητό όλα τα πιάτα που δοκιμασαμε ηταν νοστιμότατα, καλομαγειρευμενα και η ποσοτητα ικανοποιητική. Θεωρώ ότι ειναι καπως υψηλες οι τιμές. Θα έπρεπε ίσως να τις προσαρμοσουν λίγο πιο χαμηλά.

Πληρώσαμε 120 ευρώ 4 άτομα για 1 σαλάτα,3 ορεκτικά,4 κυρίως,1 κιλό κρασί χύμα, 3 γλυκά και 1 καφε. Μας προσφεραν στην αρχή ενα ντιπ γιαουρτιου καπως αδιάφορο γευστικα και λικερ μαστιχας στο τέλος Ευχαρίστως θα ξαναπάω αλλά τονίζω ότι θα πρέπει να κατεβασουν λιγο τις τιμες

Πολίτικη κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Πηγαμε Σαββατο βραδυ με κρατηση, αν και δε χρειαζοταν γιατι το μαγαζι δε γεμισε, ειχε πολλα ελευθερα τραπεζια, αλλα καλο είναι να κανεις κρατηση αν θες να επιλεξεις που θα κατσεις, τα εξωτερικα τραπεζια είναι λιγα.

Ωραιος χωρος, καθαρος και προσεγμενος. Τα τραπεζια είναι ανετα και σε σωστη αποσταση με τα υπολοιπα και οι καρεκλες πολύ αναπαυτικες.

Παραγγείλαμε.. μια σαλατα πολιτικη- αρκετα καλη. Δυο ορεκτικα.. ντολμαδες γιαλαντζι-δεν μας αρεσαν παρα πολύ ξινοι και τυροπιτακια-ηταν μπουκιτσες, νομιζω τηγανιτα, νοστιμα.

Απο κυριως.. μια ποικιλια κεμπάπ-4-5 διαφορετικα κρεατα, αρκετα νοστιμη και ένα σις κοτοπουλο-πολυ νοστιμο. Και τελος έναμιση κιλο κρασι κοκκινο, ωραιο και ελαφρυ..

Δωσαμε 65 Ε, δυο ατομα.. Οι τιμες θα μπορουσαν να ναι καλυτερες.

Χρήσιμη;
Πολίτικη κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το εστιατοριο και ήμασταν 2 άτομα. φυσικα ειχαμε κανει κρατηση. Αυτο που μας έκανε πολυ άσχημη εντύπωση ήταν ότι το τραπεζάκι που μας πρότειναν να καθίσουμε ηταν πολυ μικρο και πολυ κοντά σχεδόν ακουμπουσε στο άλλο τραπέζι. Ειναι πολυ άσχημο αυτο όταν οι ιδιοκτήτες εστιατορίων δεν σέβονται οτι θέλεις και λίγο privacy όταν πας να φας σε κάποιο μαγαζι και όχι να κάθεσαι ο ένας πάνω στο άλλο. Φυσικά δεν καθισαμε και μας δώσανε κάποιο άλλο τραπέζι έξω στο πεζοδρόμιο του εστιατορίου. Οχι οτι καλύτερο αλλά ευτυχώς δεν είμασταν κοντά σε άλλους.

Το σέρβις γενικά ηταν καλό και έφταναν σχετικά γρήγορα τα πιάτα μας. Μας φέρανε μια σαλατα η οποία ηταν πολυ μικρή και στοίχιζε 7,50 ευρω το οποίο για το μέγεθος της μας φάνηκε υπερβολικό.

Στη συνέχεια πολυ καλή ηταν η πίτα καισαρειας που πήραμε. Τα κυρίως ηταν σχετικά μικρές μερίδες αλλά γευστικά.

Σε γενικές γραμμές τίποτα το ιδιαίτερο..... Δεν θα ξανάπαμε.

Πολίτικη κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Με την ευκαιρία της φιλοξενίας φίλης από την Αίγυπτο και αναζητώντας ένα εστιατόριο κοντά στις γεύσεις της, έμαθα τόσο το Mutfak όσο και το ask4food μόλις προχθές. Ζούσα πίσω από τον κόσμο, συγχωρέστε με και με την ευκαιρία, ένα μεγάλο εύγε στους εμπνευστές της σελίδας αυτής και σε όσους την υποστηρίζουν, από προχτές δε χορταίνω να διαβάζω κριτικές!

Για το συγκεκριμένο εστιατόριο τώρα, το επισκεφτήκαμε 3 άτομα στις 29/3/2015 στις 7 το απόγευμα. Την ώρα εκείνη, απομεσήμερο Κυριακής, ήταν 5-6 παρέες. Ο χώρος είναι καλόγουστος, άνετος, μοντέρνος χωρίς να είναι ψυχρός με ευχάριστες πινελιές όπως τα χαλιά στο υπερυψωμένο μέρος και ο κεντρικός τοίχος με ζεστά χρώματα που προσέδιδε στο χώρο, εξ' ού και οι 4 ντομάτες.

Εάν υπήρχε τόνος για την εξυπηρέτηση στο 4άρι, θα τον είχα βάλει. Οι άνθρωποι έκαναν το παν δυνατόν για να ικανοποιήσουν όλες τις ανάγκες μας με κατανόηση και ευγένεια. Είναι νομίζω εξαιρετικά ευχάριστο να πηγαίνεις σε ένα εστιατόριο για πρώτη φορά και να σε κάνουν να αισθάνεσαι καλά.

Η παραγγελία μας ήταν:
Πίττα Καισαρείας, δεν ξέφευγε από τα καθιερωμένα, ίσως θα έπρεπε να έρθει ζεστή και όχι ελαφρώς χλιαρή.

Ταμπουλέ, ζουμερό, πολύ ισορροπημένος ο μαϊντανός με το κρεμμύδι, ίσως μια ιδέα πληγούρι θα άγγιζε την τελειότητα.

Τυροπιττάκια Mutfak, ένα μπωλάκι με υπέροχα, αέρινα τυροπιττάκια που έλιωναν στο στόμα, τα λατρέψαμε.

Μελιτζάνα σαλμά, δεν την δοκίμασα, οι υπόλοιποι τη βρήκαν καλή.

Πιλάφι πολίτικο, αρωματικό μεν, κατά την προσωπική μου άποψη όχι η τέλεια επιλογή ποικιλίας ρυζιού για το συγκεκριμένο είδος, σωστά βουτυρωμένο παρά ταύτα.

Άφησα για το τέλος τα δύο ορεκτικά που με προβλημάτισαν, το ιτσλί και το λαχματζούν. Η παρασκευή του κιμά και στα δύο πιάτα, είχε κατά τη γνώμη και των τριών μας, υπερβολική ντομάτα που το γλύκιζε, ειδικά για το ιτσλί, δε θυμάμαι να το έχω ξαναφάει με ντομάτα και με έμφαση στο πιπέρι αντί του κανελλογαρύφαλλου που συνηθίζεται περισσότερο. Μια λεπτομέρεια που μας προκάλεσε μια ελαφρά αμηχανία ήταν ότι στη μερίδα περιλαμβάνεται μόνο ένα ιτσλί και στα 3 άτομα δε βόλευε, πράγμα που άμεσα λύθηκε παραγγέλνοντας ένα ιστλί ακόμα (ίσως θα ήταν καλό να το ξέραμε κατά την ώρα της παραγγελίας αυτό).

Για κυρίως πήραμε μια ποικιλία κεμπάπ, το ούρφα ήταν εξαιρετικό όπως προείπε και άλλος εδώ, συμφωνούμε απόλυτα, τί κρίμα που είχε μόνο ένα η μερίδα! Το κοτόπουλο ήταν επίσης πολύ τρυφερό και νόστιμο, το ντονέρ ήταν καλό αλλά όχι στο επίπεδο του ούρφα κατά την άποψή μου.

Για επιδόρπιο πήραμε κιουνεφέ με παγωτό καϊμάκι και καζάν ντιπί, και τα δύο αξιοπρεπέστατα (όντως το παγωτό χρεώνεται χωριστά)
Όλα αυτά τα συνόδευσαν 2 μπουκάλια ροζέ κρασί ΚΑΝΕΝΑΣ Τσάνταλη, δεδομένου ότι λόγω της ώρας δε θέλαμε να καταλήξουμε σε κόκκινο και αυτό ήταν το μοναδικό διαθέσιμο ροζέ στον κατάλογο, οπότε η επιλογή για ροζέ είναι μονόδρομος.

Μαζί με το νερό και μια πίττα, ο λογαριασμός ανήλθε συνολικά στα 116 ευρώ. Μπορεί το ποσόν να φαίνεται κάπως μεγάλο, όμως τα 2 μπουκάλια κρασί ήταν στα 45 ευρώ οπότε το φαγητό καθαρά στοίχισε 70 ευρώ για 3 άτομα, σίγουρα δεν είναι φτηνό, συνυπολογιζόμενου όμως του χώρου και της εξυπηρέτησης, δε θα το χαρακτήριζα άδικη χρέωση, τα αξίζει τα λεφτά του.
Συνολική εντύπωση, το φαγητό εκεί είναι μια ευχάριστη εμπειρία, θα ξαναπάμε!

Πολίτικη κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

εδω και αρκετό καιρό ψάχνω να βρω πολιτική κουζίνα που να μπορει να ενθουσιάσει τον ουρανίσκο μου, γιατι παρότι μου αρέσει πολυ σαν γεύση ειμαι και πολυ παράξενος.

σε μια απο τις εξορμήσεις μου λοιπόν έπεσα πανω στο mutfak, ελληνιστί κουζίνα.
ενα πολυ όμορφο μαγαζι μέσα στο κέντρο της Γλυφαδας.
παρα την ταλαιπωρία μου να παρκάρω στα στενά της Γλυφαδας αποζημιωθηκα πλήρως απο τις γεύσεις που δοκίμασα.

μου αρεσε πολυ οτι μπορούσα να δω τι γίνεται μέσα στην κουζίνα, καθώς και το γεγονός οτι έβλεπα τα φαγητά να βγαίνουν απο τον παραδοσιακό ξυλόφουρνο.

το μενου ταυτίζεται απόλυτα με τα πιάτα που δοκίμασα σε πρόσφατο ταξίδι μου στην πόλη.
το λαχματζουν και η πίτα καισαρειας με ξετρελαναν
δοκίμασα και το αρνάκι απο τον κολλητό μου.... λουκούμι.
η σαλάτα μας πεντανόστιμη γεμάτη χρώματα.
όσο για τα γλυκα!!!! ποιος μπορει να πει οχι στα πολιτικά σιροπιαστά όσο φαγητό κι αν εχει φάει.

ολα αυτα προς έκπληξη μου συνοδεύτηκαν και απο αρκετά καλο σερβις.
τόσο οι σερβιτόροι όσο και ο ιδιοκτήτης (μαλλον) σπύρος! έσταζαν μέλι σαν τα σιροπιαστά τους.

όσον αφορά τις τιμές τους ήταν στα επίπεδα που πρέπει, ανάλογες με τα αντίστοιχα μαγαζιά που εχω επισκεφτεί. δηλαδη δεν πόνεσε η τσέπη μου.

το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όσους αγαπάνε αυτο το είδος κουζίνας!!!

Πολίτικη κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Μικρό και ευχάριστο μαγαζι γρήγορο σέρβις πολύ ευγενικοί όλοι τους απο ιδιοκτήτη μέχρι όλους... παρά πολύ δυνατή κουζίνα πολύ ωραίο φαγητό και μεγάλες ποικιλίες ο ορισμός της πολιτικής κουζίνας.. ολα τέλεια μόνο το πάρκινγκ ειναι μικρό θέμα γιατι απέναντι ειναι τα μαγαζιά για κοκτέιλ, ποτά αλλα ξεπερνιέται αυτό..

θα προτινα να το έχετε στο μυαλό σας καθως μεσα κ η διακόσμηση σου θυμήζει αρκετά κων/πουλη καθώς εχει αρκετά πράγματα απο εκεί και αν μπας με παρέα και με όνομα με ποικιλίες είσαι καλυμμένος δεν χρειάζεται να πάρετε παρά πολλα.

Χρήσιμη;