01 Δεκ 2015

Ενα παλιο μαγαζι στην περιοχη του Κορυδαλλου. Παραδοσιακη ταβερνα.
Ο χωρος ειναι λιγο κιτς, λιγο βγαλμενος απο την δεκαετια του '80, πολλα παραταιρα αντικειμενα, ενδιαφερουσα η αυλη που εχουν για το καλοκαιρι, η οποια το χειμωνα γινεται παρκιγκ για καποια αυτοκινητα(χρησιμο γιατι η περιοχη εχει τεραστιο προβλημα).

Το φαγητο ειναι ανεκτο οτι βρισκεις σε μια κλασικη ταβερνα χωρις γευστικες εξαρσεις. Τιποτε ιδιαιτερο που να σου μεινει και να το αναζητησεις και τιποτε που να μην τρωγεται. Κυριως κινειται στα κρεατικα επειδη εχω παει πολλες φορες δεν θα μιλησω για συγκεκριμενη παραγγελια ομως πιστευω οτι αξιζει καποιο κρεατικο σουβλας εαν εχει πχ κοντοσουβλι και τα ορεκτικα του στα συν οτι οι πατατες ειναι κομμενες στο χερι. Το καλυτερο ειναι το εξαιρετικο για τα γουστα μου χυμα ημιγλυκο κρασι που εχει.

Γενναιες μεριδες συνηθως σε πολυ ικανοποιητικες τιμες. Το vfm θα μπορουσε να χαρακτηριστει καλο, αλλα προσωπικα με εχουν κουρασει τα μαγαζια που προσφερουν πατατες τηγανιτες, τζατζικι, μπριζολα και κολοκυθοκεφτεδες.

Η εξυπηρετηση ειναι σωστη και γρηγορη, ομως εχουν ενα θεματακι στο λογαριασμο μας εχει γινει δυο-τρεις φορες λαθος (φυσικα παντα εις βαρος μας, οποτε να τον τσεκαρετε εαν τυχει να πατε). Στα συν φυσικα το κερασμα λουκουμαδες με μελι ή σοκολατα στο τελος.

Η παρεα μου το επισκεπτεται συχνα διοτι μας βολευει σαν τοποθεσια και ο χωρος ειναι μεγαλος ετσι βρισκουμε παντα τραπεζι, εστω και τελευταια στιγμη.
Δε θα το προτεινα ουτε θα απετρεπα καποιον να παει, απλα πιστευω οτι πλεον υπαρχουν αρκετες πιο ενδιαφερουσες επιλογες.

16 Μάρ 2016

Εδώ και 30 τόσα χρόνια, ο Θωμάς και όλο το προσωπικό στο "Ανορθόγραφο" μας ταϊζουν καλά και μας αφήνουν ικανοποιημένους. Και αν το μαγαζί δεν είναι στις πρώτες προτιμήσεις των ειδημόνων, κι αν δεν "ξεχωρίζει" για τα ποιοτικά του πιάτα ή τις γκουρμέ του γεύσεις, όμως είναι ακόμη εκεί και συνεχίσει -σε πείσμα των πολλών- να λειτουργεί και να εκπληρώνει το στόχο του, αυτόν την παραδοσιακής ταβέρνας κλασικού τύπου που αντιστέκεται στις επιταγές των καιρών, επιβεβαιώνοντας το αυτονόητο: το κλασικό δεν χάνεται!

Καθαρά Δευτέρα, και μια παρέα 10 ατόμων με 12 ευρώ ανά άτομο, φάγαμε τα παραδοσιακά πιάτα της ημέρας: σαλάτα θαλασσινών, μακαρόνια με χταπόδι, μπακαλιάρο σκορδαλιά, γαρίδες σαγανάκι, σουπιές, καλαμάρια, φάβα, ταραμά, γίγαντες... κοινώς, ό, τι περιμένει κανείς για μια μέρα σαν κι αυτήν... Επιπλέον, το ημίγλυκο χύμα κρασί υπήρξε πραγματικά θεσπέσιο! Η ατμόσφαιρα παρεϊστικη, η παραγγελίες εκτελούνταν στο μέγιστο δυνατό χρόνο, για το τέλος ήρθαν και οι λουκουμάδες σαν κέρασμα και έδεσε το όλο γεγονός.

Άλλα δεν έχω να πω. Το "Ανορθόγραφο" αποτελεί σίγουρη λύση, και όσοι ζούμε στην περιοχή, το γνωρίζουμε και το εκτιμούμε δεόντως. Καλή Σαρακοστή, λοιπόν, σε όλους και εις το επανιδείν

01 Μάρ 2016

Επισκέφτηκα το μαγαζί ένα απόγευμα Σαββάτου. Ο χώρος που βρίσκεται είναι προβληματικός ως προς το παρκάρισμα αφού μου πήρε 20 λεπτά να βρω χώρο παρκαρίσματος. Η υποδοχή από τα γκαρσόνια ήταν καλή και ο χώρος αρκετά συμπαθητικός και γραφικός.

Παραγγείλαμε αρκετά πιάτα με καλές ομολογώ τιμές καταλόγου. Ωστόσο έχω να παρατηρήσω τα εξής:
_ Οι μερίδες ήταν πολύ μικρές κυρίως όσες αφορούσαν κοκορέτσι, κοντοσούβλι κτλ. Η μερίδα κοκορέτσι είχε μόνο 4 κομμάτια. Η ποσότητα δεν αντιστοιχούσε στην τιμή. Θυμήθηκα άλλες ταβέρνες στα καλύβια που στην ίδια σχεδόν τιμή έχουν τριπλάσιες και τετραπλάσιες ποσότητες.

_ Η γεύση των περισσότερων πιάτων ήταν αδιάφορη. Το κοντοσούβλι του ήταν χάλια και το κοκορέτσι μέτριο. Και τα δύο δεν καταλάβαινες ότι ψήθηκαν σε κάρβουνα.

_Το χειρότερο δε όλων ήταν οι λουκουμάδες που κερνούν στο τέλος. Ηταν πραγματικά πανιασμένοι και νόμιζες ότι μασούσες σφουγγάρι. Τους αφήσαμε όλους.

_Το μόνο καλό που βρήκα στο μαγαζί ήταν μόνο το άσπρο κρασί του που το έπινες ευχάριστα.
Δυστυχώς δεν πρόκειται να ξαναπάω στο μαγαζί.

Παύλου Μελά και Αγ. Βαρβάρας 24, Κορυδαλλός