Στο "KEBAB & CURRY" θα απολαύσετε γεύσεις της ‘Royal Indian Cuisine’ σε έναν μικρό,ζεστό και φιλόξενο χώρο, χωρίς συμβιβασμούς στην ποιότητα και σε προσιτές τιμές.

Στο εστιατόριο παρασκευάζουμε καθημερινά δεκάδες σάλτσες από σπάνια μπαχαρικά και φρέσκα υλικά.Χρησιμοποιούμε τον παραδοσιακό ινδικό πήλινο φούρνο "ταντούρι" που επικαλύπτεται με μείγματα μπαχαρικών και ελαίων για να προσδώσει ιδιαίτερες γεύσεις στα κρεατικά και στις πίτες Naan.

Καθημερινά από τις 12.30 το πρωί ως αργά το βράδυ.

Παροχές για ΑμεΑ
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

23 Δεκ 2015

Εκεί που τον Πειραιά τον επισκεπτόμουν 3-4 φορές το χρόνο (και κατά βάση καθ’ οδόν προς αγαπημένους νησιώτικους προορισμούς, αχ, καλοκαίρι φίνο πόσο σ’ αγαπώ), να που τείνω να εξελιχθώ σε θαμώνα. Βράδυ Σαββάτου, λοιπόν, δύο μόλις εβδομάδες μετά την έθνικ γαστρονομική αποκάλυψη του Μαχαραγιά, τέσσερα κορίτσια κινήσαμε απ’ το μακρινό Χαλάνδρι για την Τρούμπα. Ο προορισμός μας για να είμαι ειλικρινής ήταν το γειτνιάζον ταϊλανδέζικο, αλλά απεδείχθη φουλ κι έτσι όπως πήγαμε χωρίς κράτηση, καταλήξαμε να βρούμε απάγκιο στον φιλόξενο χώρο του Kebab & Curry.

Πράγματι ο χώρος είναι συμπαθέστατος. Χρωματιστός, γεμάτος με φολκόρ στοιχεία, πολύχρωμες ινδικές τοιχογραφίες, οι οποίες με κάποιον μαγικό τρόπο καταφέρνουν να μην είναι κιτσαριστές, μια τηλεόραση απαραίτητα συντονισμένη στο mtv india, στα σωστά ντεσιμπέλ. Τραπέζια μεγάλα και άνετα, τα οποία διατηρούν πολύ καλές αποστάσεις αναμεταξύ τους. Όλα καλά κι ωραία, λοιπόν, εκτός από τον εξαερισμό, ο οποίος είναι στα όρια της ανυπαρξίας. Μόλις μπαίνεις στο μαγαζί συνεπαίρνεσαι από τις μυρωδιές, μόλις όμως βγαίνεις συνειδητοποιείς ότι οι ευωδίες αυτές έχουν ποτίσει το είναι σου όλο. Στα συν ότι το κάπνισμα απαγορεύεται κι έτσι τα μαλλιά σας τη γλιτώνουν την τσιγαρίλα, μυρίζουν μόνο κάρι.

Το όλο σέρβις διεκπεραιώνεται από έναν κύριο, ο οποίος ενδέχεται να είναι και ο ιδιοκτήτης, συμπαθέστατος και εξυπηρετικός κι από έναν ακόμη νεαρό, του οποίου τα ελληνικά είναι πολύ φτωχά μεν, ικανά όμως για μια στοιχειώδη επικοινωνία στα απολύτως βασικά (για τα πιο σύνθετα αναζητήστε τον κύριο που λέγαμε). Σε γενικές γραμμές η εξυπηρέτηση ήταν καλή, καθώς ό, τι επιπλέον ζητήσαμε μας ήρθε πολύ άμεσα, όμως η αρχική μας παραγγελία άργησε χαρακτηριστικά να έρθει. Βέβαια ήρθαν όλα μαζί και φαντάζομαι αυτός ήταν ο στόχος, αλλά θα μπορούσαν να μας ρωτήσουν.

Στο φαγητό τώρα. Όλα ξεκίνησαν με το καθιερωμένο κέρασμα των παπαντάμ με τη συνοδεία δύο σαλτσών, μάνγκο τσάτνεϊ λογικά και μία πικάντικη γιαουρτο-μεντένια. Νόστιμα τα παπαντάμ, περισσότερο χοντρά απ’ ότι τά χουμε συνηθίσει να σερβίρονται και καθόλου λαδένια, νόστιμες κι οι σάλτσες και πλούσιες. Τα εξαφανίσαμε στη στιγμή και μετά για ώρα περιμέναμε υπομονετικά την έλευση της παραγγελίας μας, πίνοντας πειθήνια τις κόμπρες μας (Kobra: μάρκα ινδικής μπύρας) Με τα πολλά, επιτέλους κατέφθασαν όλα τα πιάτα, μοσχοβολιστά και πολλά υποσχόμενα.

Για ορεκτικό αποφασίσαμε να πάρουμε ένα από τα πιάτα με φακές, καθώς τρελαινόμαστε για τις indian style φακές. Συγκεκριμένα, λοιπόν, επιλέξαμε τις ντααλ ταρκα, οι οποίες περιγράφονται στον κατάλογο ως κρεμώδεις φακές με αρωματικά μπαχαρικά. Ήταν πολύ νόστιμες, οφείλω να το πω, ήταν ίσως το καλύτερο πιάτο που δοκιμάσαμε. Θα ήθελα η ποσότητα να είναι πιο πλούσια, υπήρχε νομίζω το περιθώριο.

Οι τρεις επιλέξαμε πιάτα με κοτόπουλο και η μια μας ένα από τα πιάτα με γαρίδες. Προσωπικά το ενδιαφέρον μου κίνησε το κοτόπουλο τζαλφερέζι, μαγειρεμένο δηλαδή κατά την περιγραφή σε γιαούρτι και κάρι μασάλα, το οποίο ζήτησα να μου το ετοιμάσουν πικάντικο, αφού με διαβεβαίωσαν ότι όλα τα πιάτα μπορούν να τα κάνουν όσο καυτερά τους ζητήσουμε. Δυστυχώς θεώρησαν ότι πρέπει να προσαρμόσουν κατά πολύ την καυτεράδα στα ελληνικά δεδομένα κι έτσι ενώ το πιάτο μου ήταν αξιοπρεπέστατο γευστικά, σε καμία περίπτωση δεν το έλεγες καυτερό. Βέβαια, συγκριτικά με το πιάτο της φίλης μου, που έκανε την ίδια επιλογή, αλλά ζήτησε να έρθει μέτριο, το δικό μου ήταν σαφώς ανώτερο, καθώς στο μέτρια καυτερό (ούτε καν δηλαδή), έλειπε η όποια γευστική σπιρτάδα και κατέληγε να είναι ψιλοαδιάφορο.

Η άλλη φίλη επέλεξε κι αυτή ένα πιάτο τζαλφερέζι, με γαρίδες, όμως, σωταρισμένες με πράσινη πιπεριά, κρεμμύδι και φρεσκοαλεσμένα μπαχαρικά και χορταρικά (ό, τι διάβασα σας μεταφέρω αυτούσιο). Αξιοπρεπές πιάτο κι αυτό, συμπαθές αναμφισβήτητα, πλούσιο σε γαρίδες, αλλά έλειπε το κάτι το ξεχωριστό κι απ’ αυτό.

Τέλος, η τέταρτη της παρέας, η αδερφή μου δηλαδή, διάλεξε ένα κοτόπουλο μαντράς, μαγειρεμένο σε πικάντικη σάλτσα και καρύδα. Αρωματικό πιάτο αρκετά και συμπαθητικό, αλλά χωρίς ένταση, χωρίς κι αυτό να καταφέρει να ξεχωρίσει. Η ινδική κουζίνα χαρακτηρίζεται από την πανδαισία των αρωμάτων της και τις έντονες γεύσεις της, αλλά δυστυχώς εν προκειμένω, παρόλο που όλα ήταν αρκετά εύγευστα, κανένα από τα πιάτα δεν ήταν αρκούντως ξεσηκωτικό.

Τα κυρίως μας συνοδεύσαμε με ρύζι με λάχανα (σύμφωνα με την τέλεια περιγραφή του καταλόγου), το οποίο αναλύεται σε ρύζι μαγειρεμένο με φρέσκα λαχανικά, γιαούρτι και μασάλα. Ακούγεται πιο υπερπαραγωγή απ’ ότι ήταν, νόστιμο μεν, τίποτα ιδιαίτερο δε. Το ένα πάντως δεν μας έφτασε ως ποσότητα να συνοδεύσουμε το φαγητό μας κι άμεσα παραγγείλαμε κι ένα δεύτερο.
Τέλος, εννοείται πως πήραμε κι ένα νααν και διαλέξαμε αυτό με το σκόρδο, το οποίο θεωρητικά ήταν πικάντικο, αλλά φευ. Καθόλου πικάντικο, σχεδόν ανύπαρκτο το σκόρδο, θα το έλεγα αδιάφορο.

Πήραμε κι ένα λάσι μάνγκο, το γιαουρτοποτό τους, που ήταν κατά κοινή ομολογία πάρα πολύ καλό. Σερβίρεται μάλιστα σ’ ένα τεράστιο δοχείο, οπότε είναι κι άκρως χορταστικό.

Κι όσο για το λογαριασμό, για όλα τα παραπάνω, συν τέσσερις κόμπρες και το εμφιαλωμένο νερό, το οποίο μας έφεραν και το κρατήσαμε, μας πήγε 69 ευρώ. Σίγουρα η τιμή είναι εξαιρετική, αλλά να σας πω την αλήθεια, δε με βλέπω να ξαναπηγαίνω. Με τόσες επιλογές πλέον ανά την Αθήνα σε ινδικά εστιατόρια, για να φτάσω μέχρι τον Πειραιά θα πρέπει να πρόκειται για κάτι το εξαιρετικό. Κι όπως και να το κάνουμε, υπάρχουν εναλλακτικές να με οδηγήσουν μέχρι εκεί, στις οποίες το Kebab & Curry δεν κατόρθωσε δυστυχώς να συμπεριληφθεί.

26 Ιουν 2017

Όλα τα προϊόντα ήταν φρέσκα και τα πιάτα είχαν τη ζεστασιά των σπιτικών φαγητών. Οι σεφ δίνουν μεγάλη προσοχή στην επιλογή των καλύτερων ποιοτικών συστατικών αποτι διαπιστώσαμε.

Το εστιατόριο εξυπηρετεί επίσης όλα τα γούστα παρέχοντας μια μεγάλη ποικιλία από ορεκτικά ινδικού στύλ, τα οποία είναι λιγάκι spricy αλλά αξίζει να τα δοκιμάσετε.

Εμείς έχουμε δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα, στις τόσες φορές που έχουμε πάει και συνιστούμε το κοτόπουλο κόρμα για γλυκιά γεύση ή κάτι σε μπιράνι για πιο ολοκληρωμένη ινδική γεύση.

Παραγγείλτε και ένα ποτο με μάνγκο για να σας δροσίσει στο τέλος...

20 Φεβ 2017

Επισκεφτήκαμε το Kebab & Curry μια παρέα 5 ατόμων.

Ο χώρος είναι απλός αλλά όμορφος και ζεστός. Η τηλεόραση παίζει στυλ video clips στυλ bolywood που δημιουργούν μια πολύ ευχάριστη ατμόσφαιρα.

Το προσωπικό είναι ευγενέστατο και χαμογελαστό. Το ίδιο και ο ιδιοκτήτης, που είναι φιλικότατος.

Ας πάω όμως στα του μενού.

Υπάρχει αρκετά μεγάλη ποικιλία.

Αρχικά οι σαλάτες είναι λίγες αλλά ωραιότατες, ειδικά αυτή με τα ανάμεικτα λαχανικά και μπαχαρικά.

Επίσης υπάρχουν κάποια ορεκτικά, εμείς δοκιμάσαμε τις φακές και ήταν πολύ νόστιμες.

Από ρύζι παραγγείλαμε με σαφράν που είναι εξαίρετο και όλο αρώματα.

Στα κρέατα τώρα, υπάρχουν τα πιάτα με μοσχάρι, με κοτόπουλο και κάποια με αρνί. Δοκιμάσαμε το Κοτόπουλο Tikka Masala, που είναι με κόκκινη σάλτσα, πολύ αρωματικό και νόστιμο. Επίσης ένα άλλο με βουτυράτη σάλτσα πιο ροζέ ήταν εξαιρετικό, βελούδινη γεύση. Το Τζαλφερέζι έχει μία σπιρτάδα που το απογειώνει (μάλλον ο κόλιανδρος κάνει τη διαφορά εδώ) και είναι λίγο πιο ελαφρύ. Το καλύτερο όλων όμως είναι το Κόρμα το οποίο είναι απλά ότι καλύτερο έχω γευτεί σε εστιατόριο τα τελευταία χρόνια! Μοναδική απόλαυση, με κάσιους, καρύδα και σταφίδες.

Παραγγείλαμε και ένα μοσχάρι Βινταλού που το ζητήσαμε μέτρια καυτερό και μας άρεσε πάρα πολύ!

Υπάρχουν και τα χορτοφαγικά πιάτα στο μενού και φυσικά και τα Tandoori.

Στο τέλος μάς κέρασε το μαγαζί ένα πολύ ωραίο ναν με γλυκιά κολοκύθα.

Μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι τόσο από τις γεύσεις, όσο και από τις τιμές και την εξυπηρέτηση.

Προτείνεται ανεπιφύλακτα, ίσως το καλύτερο ινδικό που έχω επισκεφτεί.

22 Απρ 2016

Επισκέφτηκα αυτό το εστιατόριο ως μέρος μιας ομάδας 20 ατόμων, αυτή την φορά. Φτάσαμε γύρω στις 19-30 και ήταν γρήγορα ξεκινήσαμε με papadams και έφεραν να απολαύσουμε μπύρα cobra.

Αποφασίστηκε ότι ο καθένας θα έχει μικτή ορεκτικά να το κρατήσετε απλό. Έχω να πω τα ορεκτικά ήταν πολύ νόστιμα και αποτελούνταν από bhaji κρεμμύδι, κοτόπουλο τίκκα και samosas.

Tο κυρίως πιάτο που παρήγγειλα ήταν η γαρίδα Μαντράς. Έμεινα πολύ ενθουσιασμένος και λόγω της ποιότητας της γαρίδας αλλά λόγω μεγέθους πιάτου. Το κάρυ ήταν ζεστό, όπως θα περίμενε κανείς, αλλά υπήρχε βάθος της γεύσης σε αυτό. Η εξυπηρέτηση ήταν για άλλη μια φορά εξαιρετική, και γρήγορη παρόλο που το μαγαζί ήταν γεμάτο. Το προσωπικό ήταν καλό και ο σερβιτόρος διασκεδαστικός και χαμογελαστός.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΘΚ.

11 Νοε 2015

Επισκεφτήκαμε το εστιατόριο Σάββατο απόγευμα, δυο άτομα. Δεν εχουμε ιδιαίτερη εμπειρία στο ινδικό φαγητο αλλα το επισκεφτήκαμε γιατι είχαμε ακούσει πολυ καλα λόγια από φίλους κ είχαμε διαβάσει καλές κριτικές.

Ο χώρος καθαρός ( οι τουαλέτες θέλουν λίγο δουλεια) αλλα θύμιζε κάτι από Bollywood με χάρτινα πορτοκαλί τραπεζομάντηλα κ μια τηλεόραση που έπαιζε ινδικό mtv.

Παραγγείλαμε για πρώτο samosa με λαχανικά το οποίο ήταν πολυ καλό. Για κυρίως πήραμε ποικιλία κεμπάπ, κοτόπουλο vindaloo( ρώτησαν ποσό καυτερό το θέλαμε κ το ζητήσαμε καυτερό κ όντως ήταν! ) ενα ρύζι απλό με καρυ κ πιτουλες νααν με βούτυρο. Για ποτα πήραμε δυο λασι το ενα με μαγκο κ το αλλο αλμυρό. Ειδικά αυτο με το μαγκο ήταν εξαιρετικό κ έσβηνε το κάψιμο από το φαγητο. Οι μερίδες ήταν ικανοποιητικές κ τοσο το κοτόπουλο όσο κ το κεμπάπ ζουμερά καλοψημένα κ νόστιμα. Γενικώς ενώ το ινδικό ειναι βαρύ φαγητο δε νιώσαμε καθολου ετσι. Για όλα αυτα πληρώσαμε 33€.

Ο κύριος που μας σέρβιρε ήταν πολυ ευγενικός, χαμογελαστός και εξυπηρετικός.
Νομίζω ότι θα επαναλάβουμε την επίσκεψη σύντομα.

Γενικά στον Πειραιά δεν πολυπηγαίνω λόγω απόστασης, αλλά ύστερα από συνεχείς παροτρύνσεις ενός φίλου επισκεφτήκαμε το αγαπημένο του ινδικό εστιατόριο.
Σάββατο μεσημέρι σχετικά ευκολο πάρκινγκ παρόλο που το μαγαζί ειναι σε πολύ κεντρικό σημείο της αγοράς του Πειραιά.

Ο χωρος όχι κάτι το ιδιαίτερο, μεγάλα ξύλινα τραπέζια σε σωστές αποστάσεις μεταξύ τους, απλή ινδικη διακόσμηση και μουσική, σχεδόν ίδιο με την πλειοψηφία των ινδικών εστιατορίων σε όλη την Αθήνα.

Φυσικά ο λόγος που πας (και ξαναπας) στο Kebab and Curry είναι το φαγητό και η εξυπηρετηση.

Ο κύριος που μας σέρβιρε ήταν ευγενέστατος, με το χαμόγελο στα χείλη και πρόθυμος να σε βοηθήσει με την παραγγελία. Μας έφερε στην αρχή ενα μπολ με παπανταμ και δύο σάλτσες μια με μάνγκο και μια άσπρη λίγο πιο καυτερή.
Ημασταν τέσσερα άτομα και πήραμε (ολα στη μεση) 2 πιτες νααν μια με κρεμμυδακι και μια με σκόρδο, 2 pilaw rice (με σαφραν και κουρκουμα), ενα chicken korma που ειναι απο τα αγαπημένα μας γενικά στα ινδικά, ένα vindaloo το οποίο ήταν καυτερό αλλά ανεκτό (σ εμας που αρέσουν τα καυτερά ήταν όσο έπρεπε) και ένα tikka massala tandoori chicken το οποίο ήρθε σε μαντεμένιο σκεύος με λαχανικα τα οποία σιγοψήνονταν εκείνη την ώρα. Μαζί με 2 λάσι σύνολο 42 ευρώ, πραγματικό value for money.

Έχω επισκεφτεί 4-5 ινδικά στην Αθήνα τα οποία μπορεί να ήταν πιο κεντρικά και πιο ωραία σαν μαγαζιά αλλά επειδη στο εστιατόριο πας για το φαί το Kebab and Curry κερδίζει στα σημεία!

Αν θες αυθεντικό ινδικό φαγητό σε πολύ προσιτές τιμές, απλά πρέπει να πας!

18 Φεβ 2016

Έχω πάει αρκετές φορές στο εστιατόριο το συγκεκριμένο και κάθε φορά είναι όλο και καλύτερη πλέον πηγαίνω τουλάχιστον 2 φορές το μήνα εδώ και αρκετό καιρό.

Τα φαγητά είναι παρά πολύ καλά το ίδιο και οι γεύσεις τους οι μερίδες επίσης είναι αρκετά χορταστικες έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα για μένα τα καλύτερα μου, και προτείνω να το δοκιμάσετε, είναι οι σούπες μανιταροσουπα ή κοτοσουπα
Κοτόπουλου τικκα μασαλλα ή το τσαπλι κεμπάπ, ραιτα και Ναν και ρύζι παλαο με αυγό

24 Σεπ 2015

Είμαι τακτική θαμώνας του μαγαζιού με συνήθεις επισκέψεις Σάββατο βράδυ και Κυριακή βράδυ. Φιλική ατμόσφαιρα, διακόσμηση σε ινδικό στυλ, με την τηλεόραση να παίζει MTV india ή ταινίες bollywood. Πολύ καλή εξυπηρέτηση και το κυριότερο, εξαιρετικό φαγητό σε προσιτές τιμές.
Από το μενού, ξεχωρίσαμε τα εξής πιάτα:

- Πίτα γεμιστή Νάαν (με ελαφρά πικάντικο σκόρδο)

-Σαλάτα Μίνες (με διάφορα λαχανικά και μπαχαρικά)

-Φακές μαγειρεμένες με τσίλι και κάρρυ

-Κοτόπουλο Πακόρα (κομμάτια κοτόπουλου μαριναρισμένα σε μείγμα μπαχαρικών και βουτηγμένα σε ζύμη από ρεβύθια)

-Τίκκα Κοτόπουλο (μπουκιές κοτόπουλου μαριναρισμένες σε γιαούρτι, μπαχαρικά Μασάλα και ψημένα σε φούρνο ταντούρι)

-Ρύζι Παλάο (Ρύζι Μπασμάτι μαγειρεμένο με σαφράν, ελαφρά πικάντικο)

Και εννοείται να δοκιμάσετε Mango lassi: ινδικό ρόφημα με γιαούρτι και μάνγκο

Οι τιμές κυμαίνονται γύρω στα 10-15 ευρώ το άτομο και τρως μέχρι να σκάσεις. Εξαιρετική ποιότητα υλικών και καθαρός χώρος. Η περιοχή είναι ήσυχη και πλέον όχι κακόφημη, ένα θετικό είναι ότι βρίσκεις να παρκάρεις σχετικά εύκολα.. Δεδομένου αυτών. το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Ένα απόγευμα του Αυγούστου η παρέα μας των έξι κοριτσιών αποβιβάστηκε απ'το καράβι ιδιαιτέρως πεινασμένη. Από γνωστό μας αθηναίο πληροφορηθήκαμε για την ύπαρξη του kebab & curry, το οποίο ωστόσο δεν έιχε επισκεφθεί αλλά ήξερε πως βρίσκεται κοντά στο λιμάνι. Δείξαμε εμπιστοσύνη και τρέξαμε.

Η περιοχή σε γενικές γραμμές δεν εμπνέει κάποιο ενδιαφέρον, η σχετικά χαμηλή δε επισκεψιμότητα δημιουργεί την αίσθηση του απομονωμένου, αν και το μαγαζί βρίσκεται δυό στενά κάτω από την Ηρώων Πολυτεχνείου. Τα πράγματα έχουν βέβαια και την άλλη τους πλευρά: το πάρκιν ως εκ τούτου καθίσταται εύκολο.

Ο χώρος του εστιατορίου είναι λιτός κι απέριττος. Ινδικά υφαντά στους τοίχους για το παραδοσιακό στοιχείο και συμπαθητικά ξύλινα σετς σε τραπέζια-καρέκλες.
To the point όμως. Ομολογουμένως δεν έχω μεγάλη εμπειρία από ινδική κουζίνα, ούτε και καμία από τα κορίτσια, μείναμε όμως πολύ ικανοποιημένες. Δεν καταφέρνω να ανακαλέσω όλα τα πιάτα που δοκιμάστηκαν, αλλά έχω εντυπώσεις από τα:
- Chicken Jalfrezi με γιαούρτι όπως δε φανταζόμουν ποτέ να το γευτώ,
- Chicken Vindaloo: Ως μη συνηθισμένη στα καυτερά εγώ έκανα κάνα πεντάλεπτο να συνέλθω, αλλά η φίλη μου που το παρήγγειλε και τους έχει αδυναμία έδωσε πολλά συγχαρητήρια στον ιδιοκτήτη.
- Beef Madrasi: Πικάντικο αλά πιο light, καρύδα από μια πολύ ενδιαφέρουσα οπτική
- Keema nan: Εξαιρετική πίτα με γέμιση κιμά, παρ'ολίγο να μην αφήσουμε τίποτα στην κοπέλα που το πήρε.

Επιδοκιμάστηκαν επίσης τα ρύζια που ήλθαν στο τραπέζι με το Palao ένα από αυτά κι η samosa, πίτα με λαχανικά. Μην αμελήσετε να ζητήσετε τη γνώμη του ιδιοκτήτη αν δεν είστε του καυτερού κι ο κατάλογος υπονοεί κάτι, μπορεί να ακολουθήσει δυσάρεστη έκπληξη. Υπάρχουν πιάτα για όλα τα γούστα.
Προσωπικά με χαλούσε το indian MTV στην τηλεόραση(κι η τηλεόραση γενικά), διότι επιδίωκε ίσως να προσδώσει μια χροιά mainstream στο εστιατόριο που καθόλου δε θα του πήγαινε. Σημειώνεται πως διαθέτουν υπηρεσίες delivery, σημαντικό στοιχείο για ινδικό εστιατόριο.

Όταν φτάσαμε μόνο ένα ζευγάρι γευμάτιζε. Στην πορεία ήρθαν δυο οικογένεις και άλλες δυο μεσσαίες παρέες, οι περισσότεροι από τους οποίους έδειχναν να γνωρίζονται με το μαγαζί, οπότε όπως φαίνεται κερδίζει την πελατεία του.
Όχι άδικα, αφού εκτός του καλού φαγητού η εξυπηρέτηση δεν είχε ψεγάδια. Ο ιδιοκτήτης μιλάει πολύ καλά ελληνικά για ινδός κι ήταν αρκετά επεξηγηματικός όπου χρειάστηκε, ενώ οι προτάσεις του απεδείχθησαν εύστοχες. Το φαγητό ήλθε σε λογικό χρόνο.

Οι τιμές ήταν που μας άφησαν τις πραγματικά καλές εντυπώσεις. Έξι άτομα δώσαμε 74 ευρώ, που αντιστοιχεί σε κάτι περισσότερο από 12 στη καθεμία, πολύ ικανοποιητικά λαμβάνοντας υπ'όψη την ποιότητα και το ότι σκάσαμε.
Καταλήγοντας, το kebab & curry μάλλον θα αποτελέσει Πειραιώτικο στέκι. Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε ταξιδιώτες σαν κι εμάς λόγω της θέσης του δίπλα στο λιμάνι και σε ζευγαράκια για την χαλαρή του ατμόσφαιρα και το καλό φαγητό.

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι