KEBAB & CURRY INDIAN RESTAURANT

Ινδία

Σκουζέ 14 & Νοταρά, Τερψιθέα [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Καθημερινά από τις 12.30 το πρωί ως αργά το βράδυ.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Παροχές για ΑμεΑ Έχει parking Κάνει delivery Φιλικό προς χορτοφάγους Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Στο "KEBAB & CURRY" θα απολαύσετε γεύσεις της ‘Royal Indian Cuisine’ σε έναν μικρό,ζεστό και φιλόξενο χώρο, χωρίς συμβιβασμούς στην ποιότητα και σε προσιτές τιμές.

Στο εστιατόριο παρασκευάζουμε καθημερινά δεκάδες σάλτσες από σπάνια μπαχαρικά και φρέσκα υλικά.Χρησιμοποιούμε τον παραδοσιακό ινδικό πήλινο φούρνο "ταντούρι" που επικαλύπτεται με μείγματα μπαχαρικών και ελαίων για να προσδώσει ιδιαίτερες γεύσεις στα κρεατικά και στις πίτες Naan.

Γράψε τη δική σου κριτική

Ινδία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Εκεί που τον Πειραιά τον επισκεπτόμουν 3-4 φορές το χρόνο (και κατά βάση καθ’ οδόν προς αγαπημένους νησιώτικους προορισμούς, αχ, καλοκαίρι φίνο πόσο σ’ αγαπώ), να που τείνω να εξελιχθώ σε θαμώνα. Βράδυ Σαββάτου, λοιπόν, δύο μόλις εβδομάδες μετά την έθνικ γαστρονομική αποκάλυψη του Μαχαραγιά, τέσσερα κορίτσια κινήσαμε απ’ το μακρινό Χαλάνδρι για την Τρούμπα. Ο προορισμός μας για να είμαι ειλικρινής ήταν το γειτνιάζον ταϊλανδέζικο, αλλά απεδείχθη φουλ κι έτσι όπως πήγαμε χωρίς κράτηση, καταλήξαμε να βρούμε απάγκιο στον φιλόξενο χώρο του Kebab & Curry.

Πράγματι ο χώρος είναι συμπαθέστατος. Χρωματιστός, γεμάτος με φολκόρ στοιχεία, πολύχρωμες ινδικές τοιχογραφίες, οι οποίες με κάποιον μαγικό τρόπο καταφέρνουν να μην είναι κιτσαριστές, μια τηλεόραση απαραίτητα συντονισμένη στο mtv india, στα σωστά ντεσιμπέλ. Τραπέζια μεγάλα και άνετα, τα οποία διατηρούν πολύ καλές αποστάσεις αναμεταξύ τους. Όλα καλά κι ωραία, λοιπόν, εκτός από τον εξαερισμό, ο οποίος είναι στα όρια της ανυπαρξίας. Μόλις μπαίνεις στο μαγαζί συνεπαίρνεσαι από τις μυρωδιές, μόλις όμως βγαίνεις συνειδητοποιείς ότι οι ευωδίες αυτές έχουν ποτίσει το είναι σου όλο. Στα συν ότι το κάπνισμα απαγορεύεται κι έτσι τα μαλλιά σας τη γλιτώνουν την τσιγαρίλα, μυρίζουν μόνο κάρι.

Το όλο σέρβις διεκπεραιώνεται από έναν κύριο, ο οποίος ενδέχεται να είναι και ο ιδιοκτήτης, συμπαθέστατος και εξυπηρετικός κι από έναν ακόμη νεαρό, του οποίου τα ελληνικά είναι πολύ φτωχά μεν, ικανά όμως για μια στοιχειώδη επικοινωνία στα απολύτως βασικά (για τα πιο σύνθετα αναζητήστε τον κύριο που λέγαμε). Σε γενικές γραμμές η εξυπηρέτηση ήταν καλή, καθώς ό, τι επιπλέον ζητήσαμε μας ήρθε πολύ άμεσα, όμως η αρχική μας παραγγελία άργησε χαρακτηριστικά να έρθει. Βέβαια ήρθαν όλα μαζί και φαντάζομαι αυτός ήταν ο στόχος, αλλά θα μπορούσαν να μας ρωτήσουν.

Στο φαγητό τώρα. Όλα ξεκίνησαν με το καθιερωμένο κέρασμα των παπαντάμ με τη συνοδεία δύο σαλτσών, μάνγκο τσάτνεϊ λογικά και μία πικάντικη γιαουρτο-μεντένια. Νόστιμα τα παπαντάμ, περισσότερο χοντρά απ’ ότι τά χουμε συνηθίσει να σερβίρονται και καθόλου λαδένια, νόστιμες κι οι σάλτσες και πλούσιες. Τα εξαφανίσαμε στη στιγμή και μετά για ώρα περιμέναμε υπομονετικά την έλευση της παραγγελίας μας, πίνοντας πειθήνια τις κόμπρες μας (Kobra: μάρκα ινδικής μπύρας) Με τα πολλά, επιτέλους κατέφθασαν όλα τα πιάτα, μοσχοβολιστά και πολλά υποσχόμενα.

Για ορεκτικό αποφασίσαμε να πάρουμε ένα από τα πιάτα με φακές, καθώς τρελαινόμαστε για τις indian style φακές. Συγκεκριμένα, λοιπόν, επιλέξαμε τις ντααλ ταρκα, οι οποίες περιγράφονται στον κατάλογο ως κρεμώδεις φακές με αρωματικά μπαχαρικά. Ήταν πολύ νόστιμες, οφείλω να το πω, ήταν ίσως το καλύτερο πιάτο που δοκιμάσαμε. Θα ήθελα η ποσότητα να είναι πιο πλούσια, υπήρχε νομίζω το περιθώριο.

Οι τρεις επιλέξαμε πιάτα με κοτόπουλο και η μια μας ένα από τα πιάτα με γαρίδες. Προσωπικά το ενδιαφέρον μου κίνησε το κοτόπουλο τζαλφερέζι, μαγειρεμένο δηλαδή κατά την περιγραφή σε γιαούρτι και κάρι μασάλα, το οποίο ζήτησα να μου το ετοιμάσουν πικάντικο, αφού με διαβεβαίωσαν ότι όλα τα πιάτα μπορούν να τα κάνουν όσο καυτερά τους ζητήσουμε. Δυστυχώς θεώρησαν ότι πρέπει να προσαρμόσουν κατά πολύ την καυτεράδα στα ελληνικά δεδομένα κι έτσι ενώ το πιάτο μου ήταν αξιοπρεπέστατο γευστικά, σε καμία περίπτωση δεν το έλεγες καυτερό. Βέβαια, συγκριτικά με το πιάτο της φίλης μου, που έκανε την ίδια επιλογή, αλλά ζήτησε να έρθει μέτριο, το δικό μου ήταν σαφώς ανώτερο, καθώς στο μέτρια καυτερό (ούτε καν δηλαδή), έλειπε η όποια γευστική σπιρτάδα και κατέληγε να είναι ψιλοαδιάφορο.

Η άλλη φίλη επέλεξε κι αυτή ένα πιάτο τζαλφερέζι, με γαρίδες, όμως, σωταρισμένες με πράσινη πιπεριά, κρεμμύδι και φρεσκοαλεσμένα μπαχαρικά και χορταρικά (ό, τι διάβασα σας μεταφέρω αυτούσιο). Αξιοπρεπές πιάτο κι αυτό, συμπαθές αναμφισβήτητα, πλούσιο σε γαρίδες, αλλά έλειπε το κάτι το ξεχωριστό κι απ’ αυτό.

Τέλος, η τέταρτη της παρέας, η αδερφή μου δηλαδή, διάλεξε ένα κοτόπουλο μαντράς, μαγειρεμένο σε πικάντικη σάλτσα και καρύδα. Αρωματικό πιάτο αρκετά και συμπαθητικό, αλλά χωρίς ένταση, χωρίς κι αυτό να καταφέρει να ξεχωρίσει. Η ινδική κουζίνα χαρακτηρίζεται από την πανδαισία των αρωμάτων της και τις έντονες γεύσεις της, αλλά δυστυχώς εν προκειμένω, παρόλο που όλα ήταν αρκετά εύγευστα, κανένα από τα πιάτα δεν ήταν αρκούντως ξεσηκωτικό.

Τα κυρίως μας συνοδεύσαμε με ρύζι με λάχανα (σύμφωνα με την τέλεια περιγραφή του καταλόγου), το οποίο αναλύεται σε ρύζι μαγειρεμένο με φρέσκα λαχανικά, γιαούρτι και μασάλα. Ακούγεται πιο υπερπαραγωγή απ’ ότι ήταν, νόστιμο μεν, τίποτα ιδιαίτερο δε. Το ένα πάντως δεν μας έφτασε ως ποσότητα να συνοδεύσουμε το φαγητό μας κι άμεσα παραγγείλαμε κι ένα δεύτερο.
Τέλος, εννοείται πως πήραμε κι ένα νααν και διαλέξαμε αυτό με το σκόρδο, το οποίο θεωρητικά ήταν πικάντικο, αλλά φευ. Καθόλου πικάντικο, σχεδόν ανύπαρκτο το σκόρδο, θα το έλεγα αδιάφορο.

Πήραμε κι ένα λάσι μάνγκο, το γιαουρτοποτό τους, που ήταν κατά κοινή ομολογία πάρα πολύ καλό. Σερβίρεται μάλιστα σ’ ένα τεράστιο δοχείο, οπότε είναι κι άκρως χορταστικό.

Κι όσο για το λογαριασμό, για όλα τα παραπάνω, συν τέσσερις κόμπρες και το εμφιαλωμένο νερό, το οποίο μας έφεραν και το κρατήσαμε, μας πήγε 69 ευρώ. Σίγουρα η τιμή είναι εξαιρετική, αλλά να σας πω την αλήθεια, δε με βλέπω να ξαναπηγαίνω. Με τόσες επιλογές πλέον ανά την Αθήνα σε ινδικά εστιατόρια, για να φτάσω μέχρι τον Πειραιά θα πρέπει να πρόκειται για κάτι το εξαιρετικό. Κι όπως και να το κάνουμε, υπάρχουν εναλλακτικές να με οδηγήσουν μέχρι εκεί, στις οποίες το Kebab & Curry δεν κατόρθωσε δυστυχώς να συμπεριληφθεί.

Ινδία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το εστιατόριο Σάββατο απόγευμα, δυο άτομα. Δεν εχουμε ιδιαίτερη εμπειρία στο ινδικό φαγητο αλλα το επισκεφτήκαμε γιατι είχαμε ακούσει πολυ καλα λόγια από φίλους κ είχαμε διαβάσει καλές κριτικές.

Ο χώρος καθαρός ( οι τουαλέτες θέλουν λίγο δουλεια) αλλα θύμιζε κάτι από Bollywood με χάρτινα πορτοκαλί τραπεζομάντηλα κ μια τηλεόραση που έπαιζε ινδικό mtv.

Παραγγείλαμε για πρώτο samosa με λαχανικά το οποίο ήταν πολυ καλό. Για κυρίως πήραμε ποικιλία κεμπάπ, κοτόπουλο vindaloo( ρώτησαν ποσό καυτερό το θέλαμε κ το ζητήσαμε καυτερό κ όντως ήταν! ) ενα ρύζι απλό με καρυ κ πιτουλες νααν με βούτυρο. Για ποτα πήραμε δυο λασι το ενα με μαγκο κ το αλλο αλμυρό. Ειδικά αυτο με το μαγκο ήταν εξαιρετικό κ έσβηνε το κάψιμο από το φαγητο. Οι μερίδες ήταν ικανοποιητικές κ τοσο το κοτόπουλο όσο κ το κεμπάπ ζουμερά καλοψημένα κ νόστιμα. Γενικώς ενώ το ινδικό ειναι βαρύ φαγητο δε νιώσαμε καθολου ετσι. Για όλα αυτα πληρώσαμε 33€.

Ο κύριος που μας σέρβιρε ήταν πολυ ευγενικός, χαμογελαστός και εξυπηρετικός.
Νομίζω ότι θα επαναλάβουμε την επίσκεψη σύντομα.

Ινδία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Επισκέφτηκα αυτό το εστιατόριο ως μέρος μιας ομάδας 20 ατόμων, αυτή την φορά. Φτάσαμε γύρω στις 19-30 και ήταν γρήγορα ξεκινήσαμε με papadams και έφεραν να απολαύσουμε μπύρα cobra.

Αποφασίστηκε ότι ο καθένας θα έχει μικτή ορεκτικά να το κρατήσετε απλό. Έχω να πω τα ορεκτικά ήταν πολύ νόστιμα και αποτελούνταν από bhaji κρεμμύδι, κοτόπουλο τίκκα και samosas.

Tο κυρίως πιάτο που παρήγγειλα ήταν η γαρίδα Μαντράς. Έμεινα πολύ ενθουσιασμένος και λόγω της ποιότητας της γαρίδας αλλά λόγω μεγέθους πιάτου. Το κάρυ ήταν ζεστό, όπως θα περίμενε κανείς, αλλά υπήρχε βάθος της γεύσης σε αυτό. Η εξυπηρέτηση ήταν για άλλη μια φορά εξαιρετική, και γρήγορη παρόλο που το μαγαζί ήταν γεμάτο. Το προσωπικό ήταν καλό και ο σερβιτόρος διασκεδαστικός και χαμογελαστός.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΘΚ.

Ινδία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Μια πολύ καλή επιλογή ινδικού φαγητού στον Πειραιά.

Δεδομένου ότι η σχέση μου με τις έθνικ κουζίνες είναι πολύ περιορισμένη (με εξαίρεση την ιαπωνική), αλλά κι επειδή δε θα πω όχι όταν μου παρουσιαστεί η ευκαιρία να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό, έχω να καταθέσω ότι το Kebap & Curry ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη.

Παρασκευή, νωρίς το βραδάκι, ώρα 7.00, προσκληθήκαμε από φίλους να πάμε για φαγητό στα πέριξ του Πειραιά. Χωρίς να έχει προηγηθεί κράτηση και χωρίς να το έχουμε σχεδιάσει, βρήκαμε άνετα τραπέζι για πέντε.

Για την ακρίβεια την ώρα που φτάσαμε ήταν άλλα τρία άτομα εκεί (ο ένας γευμάτιζε μόνος του). Και οι τρεις φαίνονταν Ινδοί. Αλλά μέχρι τις 10.30 που φύγαμε, είχε γεμίσει το μισό εστιατόριο.

Ο χώρος βέβαια δεν είναι μεγάλος. Χωράει καμιά δεκαριά τραπέζια των 4 ή 6 ατόμων. Αλλά είναι άνετα και η ατμόσφαιρα καθαρή, χωρίς μυρωδιές από την κουζίνα (αν και όλη η γειτονιά μοσχοβολάει μπαχάρια, μέχρι να μπεις). Ως προς τη διακόσμηση δεν σε εντυπωσιάζει κάτι. Ινδικά υφαντά στους τοίχους, ινδική μουσική και τηλεόραση με βιντεοκλίπ από bollywood.

Φάγαμε πολλά καλούδια και πληρώσαμε μόνο 16 ευρώ το άτομο. Σκασμένοι όμως. Δεν θυμάμαι ακριβείς ονομασίες, καθότι η εμπειρία μου στην ινδική κουζίνα είναι μικρή. Πήραμε

1. πίτα νααν με κιμά- εξαιρετική!

2. πίτα λεπτή με σκόρδο - λίγο έντονη

3. σαλάτα με πράσινα λαχανικά - όχι ινδική, στα μέτρα μας, αρκετή ποσότητα.

4. μιξ σαλάτα με μία σάλτσα σαν γιαούρτι - ό, τι έπρεπε για να "σβήνει" το κάψιμο από τα πικάντικα κρέατα.

5. ρύζι με κάρι και μανιτάρια- υπέροχο! λατρεύω το λεπτό ρύζι μπασμάτι. Αν και τα μανιτάρια αχνοφαίνονταν μέσα στο σύνολο.

6. αρνάκι με κρεμμυδάκια και μια σάλτσα καυτερή - άουτς! με διαφορά το πιο καυτερό πιάτο. Αν και νοστιμότατο.

7. λεπτά κομμάτια τηγανιτού κοτόπουλου σε κουρκούτι (σαν chicken fingers) και spring rolls- για τηγανιτά καλά ήταν, αλλά δεν τα πολυτίμησα.

8. κομμάτια κοτόπουλου με μία κοκκινιστή σάλτσα- λουκούμι, αλλά και αυτό πικάντικο για τα γούστα μου.

9. κομμάτια κοτόπουλο τίκκα μασάλα (αν το λέω καλά)- νοστιμότατο και με εντυπωσιακό κόκκινο χρώμα από κάποιο μπαχαρικό (τα κομμάτια ήταν σαν μεγάλες φράουλες! ). Συνοδευόταν από κρεμμυδάκια και ντομάτα και ήρθε σε μαντέμι με τα λαχανικά να σιγοψήνονται.

10. μία μερίδα τηγανιτές πατάτες - έτσι για το ξεκάρφωμα! (δεν τις δοκίμασα).

11. εγώ πήρα και μία κοτόσουπα για την αρχή, γιατί έχω την εντύπωση ότι οι σουπίτσες καθαρίζουν το στομάχι ή το προετοιμάζουν για πικάντικα γεύματα. Ήταν πολύ νόστιμη, αν και λίγο πιο πηκτή απ' ότι θα την ήθελα. Βέβαια με τόσα που πήραμε, ίσως να ήταν περιττή.

Όλα αυτά με τρεις ινδικές μπίρες, 2 εμφιαλωμένα νερά και κέρασμα γλυκάκι στο τέλος, 82 ευρώ, επαναλαμβάνω μόνο 16 ευρώ το άτομο! Το απόλυτο value for money!

Πρέπει να πω ότι τα κρέατά του ήταν πολύ μαλακά και ψημένα όσο πρέπει. Μας έφερναν και διάφορες σάλτσες για να τα συνοδεύουμε, αλλά με τον χαμό που γινόταν στο τραπέζι μας, δεν τις δοκίμασα.

Αυτό που απολαμβάνω στα ινδικά εστιατόρια είναι τα υπέροχα μπακιρένια σκεύη και τα ζεστά μαντέμια που σερβίρουν τα φαγητά. Μέσα σε λίγη ώρα το τραπέζι μας είχε αποκτήσει μια ωραία έθνικ εμφάνιση κι εμείς να ψαρεύουμε μέσα από τα μπολάκια τις διάφορες λιχουδιές.

Το art de la table απλό αλλά κομψό, με χάρτινα κόκκινα τραπεζομάντιλα, καθαρά σερβίτσια, μαχαιροπίρουνα και ποτήρια κρασιού και νερού. Όχι τίποτα ιδιαίτερο αλλά σου δίνει την αίσθηση της καθαριότητας και της τάξης.

Οι δύο κύριοι που μας σέρβιραν και πήραν παραγγελία πολύ ευγενικοί και χαμογελαστοί, εξηγούσαν με προθυμία τις απορίες μας και μιλούσαν καλά ελληνικά. Πρόσεξα ότι οι επόμενοι πελάτες (οι περισσότεροι όχι Ινδοί) τους χαιρετούσαν προσωπικά, πράγμα που δείχνει ότι το μαγαζί έχει μια σταθερή πελατεία. Καθόλου παράξενο, γιατί και το φαγητό που προσφέρει είναι αξιόλογο και μάλιστα σε φυσιολογικές τιμές (δεν καταλαβαίνω γιατί μια σούπα πρέπει να κάνει πάνω από 2-3 ευρώ, όπως αλλού).

Όσο για την περιοχή, δεν θα την χαρακτήριζα πλέον κακόφημη. Απλώς είναι ερημική το βράδυ επειδή τριγύρω υπάρχουν γραφεία και τράπεζες. Δεν έχει όμως σχέση με τα κακόφημα στενά π. χ. γύρω από την Ομόνοια. Και γενικά παρκάρεις άνετα.

Βαθμολογώ λοιπόν το Kebap & Curry με 4 σε όλα εκτός του χώρου και το συστήνω με πάσα σιγουριά σε λάτρεις του ινδικού και μη.

Ινδία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το Kebab & Curry Κυριακή απόγευμα γύρω στις 5:30. Ο χώρος σχετικά μικρός και λιτός, μουσική έπαιζε από την τηλεόραση Indian MTV. Τα τραπέζια άνετα αν και δε μπορώ να κρίνω πόσο πυκνά είναι, καθώς την ώρα που πήγαμε μέχρι την ώρα που φύγαμε ήμασταν οι μοναδικοί πελάτες.

Το σέρβις φιλικό, ο Ινδός ιδιοκτήτης του μαγαζιού που μιλάει πολύ καλά ελληνικά και ένα ακόμα παιδί, Ινδός επίσης, διαθέσιμοι για διευκρινήσεις επί του καταλόγου.

Στην αρχή μας κέρασαν έξι papadums (τραγανά τηγανιτά πιτάκια καλαμποκιού) συνοδευόμενα από δύο μπολάκια με άσπρη σάλτσα και από δύο μπολάκια με γλυκόξινη σάλτσα μάνγκο.

Έξι άτομα παραγγείλαμε:

3 πίτες νααν: δύο με κατσικίσιο κιμά και μία με σκόρδο, πολύ καλές, ειδικά αυτή με τον κιμά εξαιρετική

1 vegetable pakoras: τηγανιτά λαχανικά με αλεύρι από κάποιο όσπριο (φακές ή ρεβίθι αν δε κάνω λάθος), εξαιρετικό

1 vegetable samosas: τηγανιτά πιτάκια γεμισμένα με λαχανικά, επίσης γευστικά και ελαφριά

3 ρύζια: η αναλογία είναι περίπου ένα ρύζι ανά δύο άτομα, δοκιμάσαμε ένα με σαφράν, ένα με μανιτάρια και ένα ρύζι tikka, αυτό με το σαφράν ήταν νομίζω και το καλύτερο

6 κυρίως: σερβιρισμένα στο χαρακτηριστικό τσίγκινο σκεύος, τρεις μερίδες κοτόπουλο tikka masala (εξαιρετικά μαριναρισμένο κοτόπουλο), μία μερίδα γαρίδες vindaloo (πολύ καλές αν και προσωπικά τις περίμενα λίγο πιο καυτερές καθώς τις ζητήσαμε μέτρια καυτερές και τις βρήκα κάπως mild), δύο μερίδες μοσχάρι madras (το μοσχάρι είναι πολύ μαλακό και καθαρό αν και πάλι το περίμενα λίγο πιο καυτερό). Όλες οι μερίδες ήταν αρκετά μεγάλες με πολλά κομμάτια κρέατος.

4 mango lassi: ωραίο ρόφημα με γιαούρτι και μάνγκο

0,5lt λευκό κρασί: ικανοποιητικό

Στο τέλος μας κέρασαν μία πολύ νόστιμη ελαφρώς γλυκιά πίτα με μέλι, κολοκύθα και καρύδα.

Η ποιότητα των υλικών και η εκτέλεση των πιάτων ήταν εξαιρετική. Μοναδική προσωπική ένσταση ότι θα προτιμούσα τα μέτρια καυτερά πιάτα να ήταν πιο καυτερά αν και κατανοώ ότι ενδεχομένως οι εντάσεις έχουν περιοριστεί για τους περισσότερους Έλληνες που δεν είναι συνηθισμένοι σε αυτές τις γεύσεις.

Συνολικά το μαγαζί μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις καθώς εκτός από καλό φαγητό, είναι και οικονομικό (για τα παραπάνω δώσαμε 95 ευρώ με απόδειξη). Προσωπικά θα το τιμούσα ξανά εάν βρισκόμουν στην περιοχή του Πειραιά και το προτείνω ανεπιφύλακτα τόσο στους θιασώτες της ινδικής κουζίνας όσο και σε όσους θέλουν να την δοκιμάσουν για πρώτη φορά.

Ινδία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Επισκέπτομαι συχνά το εστιατόριο. Είναι μια ασφαλής επιλογή με νόστιμο φαγητό και καλές τιμές.

Ο χώρος είναι ζεστός και φιλόξενος. Είχε κάνει ανακαίνιση πριν κάποιο καιρό και είναι πολύ όμορφα και καθαρά.

Η εξυπηρέτηση είναι άψογη κι ενώ κάποιοι από τους υπαλλήλους δεν τα πηγαίνουν πολύ καλά με τα ελληνικά, γίνεται φιλότιμη προσπάθεια και όλα τελικά λύνονται.

Το φαγητό είναι πολύ καλό. Ίσως από τα καλύτερα που έχουμε στο λεκανοπέδιο. Αυθεντικές γεύσεις και μεγάλη ποικιλία. Να δοκιμάσετε οπωσδήποτε τις φακές από τα πρώτα καθώς και το ψωμί με το φρέσκο βούτυρο. Είναι πολύ νόστιμα πιάτα. Συνήθως διαλέγω τις γαρίδες βινταλού (μέτριες προς καυτές) που μαζί με το ρυζάκι και τη ραΐτα (για να σβήνει λίγο την κάψα) είναι νοστιμότατες.

Συνήθως ο λογαριασμός με 1-2 πρώτα, έξτρα ρυζάκι, 2 πιάτα ραΐτα και από ένα κύριο έρχεται γύρω στα 15 ευρώ (χωρίς τα ποτά) που είναι πολύ καλά σε σχέση με τις τιμές που παίζουν στα υπόλοιπα μαγαζιά με ινδική κουζίνα.

Ινδία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Γενικά στον Πειραιά δεν πολυπηγαίνω λόγω απόστασης, αλλά ύστερα από συνεχείς παροτρύνσεις ενός φίλου επισκεφτήκαμε το αγαπημένο του ινδικό εστιατόριο.
Σάββατο μεσημέρι σχετικά ευκολο πάρκινγκ παρόλο που το μαγαζί ειναι σε πολύ κεντρικό σημείο της αγοράς του Πειραιά.

Ο χωρος όχι κάτι το ιδιαίτερο, μεγάλα ξύλινα τραπέζια σε σωστές αποστάσεις μεταξύ τους, απλή ινδικη διακόσμηση και μουσική, σχεδόν ίδιο με την πλειοψηφία των ινδικών εστιατορίων σε όλη την Αθήνα.

Φυσικά ο λόγος που πας (και ξαναπας) στο Kebab and Curry είναι το φαγητό και η εξυπηρετηση.

Ο κύριος που μας σέρβιρε ήταν ευγενέστατος, με το χαμόγελο στα χείλη και πρόθυμος να σε βοηθήσει με την παραγγελία. Μας έφερε στην αρχή ενα μπολ με παπανταμ και δύο σάλτσες μια με μάνγκο και μια άσπρη λίγο πιο καυτερή.
Ημασταν τέσσερα άτομα και πήραμε (ολα στη μεση) 2 πιτες νααν μια με κρεμμυδακι και μια με σκόρδο, 2 pilaw rice (με σαφραν και κουρκουμα), ενα chicken korma που ειναι απο τα αγαπημένα μας γενικά στα ινδικά, ένα vindaloo το οποίο ήταν καυτερό αλλά ανεκτό (σ εμας που αρέσουν τα καυτερά ήταν όσο έπρεπε) και ένα tikka massala tandoori chicken το οποίο ήρθε σε μαντεμένιο σκεύος με λαχανικα τα οποία σιγοψήνονταν εκείνη την ώρα. Μαζί με 2 λάσι σύνολο 42 ευρώ, πραγματικό value for money.

Έχω επισκεφτεί 4-5 ινδικά στην Αθήνα τα οποία μπορεί να ήταν πιο κεντρικά και πιο ωραία σαν μαγαζιά αλλά επειδη στο εστιατόριο πας για το φαί το Kebab and Curry κερδίζει στα σημεία!

Αν θες αυθεντικό ινδικό φαγητό σε πολύ προσιτές τιμές, απλά πρέπει να πας!

Ινδία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Ας ξεκινήσουμε από το βασικότερο όλων.. όποιον αγαπάει την ινδική κουζίνα, η τοποθεσία του μαγαζιού δεν θα πρέπει να τον αποτρέψει σε καμία περίπτωση από το να επισκεφθεί το KEBAB & CURRY. Ναι, παλιότερα, πράγματι η περιοχή ήταν κακόφημη, σήμερα όμως, δεν διατρέχει κανείς κάποιον ιδιαίτερο κίνδυνο. Δεδομένου μάλιστα ότι το μαγαζί βρίσκεται διαγώνια από το κτίριο των Δικαστηρίων του Πειραιά, μέσα στη μέρα, κόσμος πολύς κυκλοφορεί στην περιοχή. Αλλά και τις νυχτερινές ώρες, που η περιοχή είναι κάπως ερημική, το πάρκινγκ είναι πανεύκολο, με αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές να παρκάρεις έξω ακριβώς από το μαγαζί ή απέναντι.

Ο χώρος δεν είναι το δυνατό χαρτί του μαγαζιού. Μικρός και κάπως κρύος, μα πεντακάθαρος, με μια τηλεόραση που παίζει ινδικά βίντεοκλιπς (προσωπικά πολύ τα απολαμβάνω κάθε φορά, είναι το μόνο που μπορεί να με κάνει να πάρω τα μάτια μου από τα πιάτα..! ). Η εξυπηρέτηση είναι όλες τις φορές που το έχω επισκεφθεί άψογη, φιλικά τα παιδιά που παίρνουν παραγγελίες και σερβίρουν και με διάθεση να λύσουν τις όποιες απορίες ή να προτείνουν πιάτα.

Και ερχόμαστε στο πλέον σημαντικό, που δεν είναι άλλο από το φαγητό. Στον τομέα αυτό λοιπόν, το μαγαζί σκίζει. Από τα πιάτα τους λοιπόν, ξεχωρίζω τα ναάν τους (ινδικές πιτούλες) με κρεμμύδι, σκόρδο ή κιμά, τις φακές (νταάλ), ρύζι μπαριάνι με κοτόπουλο ή λαχανικά, κοτόπουλο ταντούρι ή βινταλού..

Πάντα συνοδεύω το φαγητό με λάσε μάνγκο (ποτό με γιαούρτι και χυμό φρούτου - δροσιστικό, ό, τι πρέπει για να σβήνει την κάψα από τα φαγητά). Να σημειωθεί πως στο τέλος κερνάνε πάντα γλυκάκι, σαν λουκουμάς είναι, με καρύδα.

Τέλος, αναφορικά με τις τιμές, το μαγαζί είναι ασυζητητί value for money -ο ορισμός του για την ακρίβεια - καθώς ένα ζευγάρι μπορεί να φύγει κυριολεκτικά σκασμένο με 30 ευρώ - τιμή πολύ καλή αν αναλογιστεί κανείς τις τιμές σε άλλα αντίστοιχα ινδικά της πόλης μας.

Εν κατακλείδι, το συστήνω ανεπιφύλακτα, όποτε σας βγάλει ο δρόμος σας Πειραιά, να του δώσετε μια ευκαιρία και να το δοκιμάσετε! Αξίζει!

Ινδία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Έχω επισκεφθεί το μαγαζί πάρα πολλές φορές και έχω δοκιμάσει σχεδόν όλο τον κατάλογο και πάντα φεύγω ότι και να έχω πάρει απόλυτα ικανοποιήμενος. Ένας συμπαθητικός χώρος με διακόσμηση να θυμίζει Ινδία. Οθόνη τηλεόρασης να παίζει κλιπ απο τραγούδια της Ινδίας.

Ένα εξαιρετικό, ευγενικό και διακριτικό σέρβις. Ανεπιφύλακτα ότι και να πάρετε θα σας ικανοποιήσει. Για καλοσώρισμα έρχονται τραγανά πιτάκια που συνοδεύονται από δύο μπολάκια, το ένα περιέχει μια γλυκιά σος από μάνγκο και το άλλο μια πικάντικη από Horseradish. Τώρα θα σας πω κάποια πιάτα που για εμένα είναι Must. Δοκιμάστε την Κοτόσουπα ή την μανιταρόσουπα (4/5). Φακές (4/5). Kοτόπουλο Πακόρα, κομμάτια κοτόπουλο μαριναρισμένα σε μείγμα μπαχαρικών, βουτηγμένα σε ζύμη απο ρεβύθια και καλοτηγανησμένα (5/5). Σαμόσας, ζύμη γεμιστή με ελαφρά πικάντικα λαχανικά (3,5/5). Rapad Rolls, τραγανά ρολά με λαχανικά ή κοτόπουλο, τυλιγμένα σε κρούστα από φακή καλοτηγανισμένα. Naan όλα εξαιρετικά, ψωμί με σωταρισμένο με σκόρδο ή κρεμμύδι ή κιμά (4/5).

Πολύ καλη επίσης και η Ταντούρι Πίτα ( μαύρο ψωμί ψημένο στο νπήλινο φούρνο Ταντούρι (3.5/5). Τα Tandoori Namoone συναγωνίζονται το ένα το άλλο, ξεχωρίζω το Κοτόπουλο Tandoori, κοτόπουλο μαριναρισμένο σε γιαούρτι και μπαχαρικά ψημένο στον φούρνο Tandoori (5/5), το Σέεκ Κεμπάπ, Σουβλάκια από κατσικίσιο κιμά με λαχανικά και ψημένα σε φούρνοTandoori (4/5), υπάρχει και πιάτο με mix τα παραπάνω. Μοσχάρι βενταλού, μοσχάρι με πολύ καυτερή πιπεριά και κάρυ Μασάλα (4/5). Κοτόπουλο Τίκκα Μασάλα κομμάτια κοτόπουλο μαγειρεμένα από π[ικάντικη σάλτσα από κάρυ.

Ρύζι Παλάο, ρύζι Basmati μαγειρεμένο με σαφράν, ελαφρά πικάντικο (3,5/5) Biryani κρέας, κύβοι από κρέας κατσικιού μαριναρισμένοι σε γιαούρτι, με μπαχαρικά, ρύζι Basmati και σαφράν (4/5). Για να πιούμε υπάρχει κρασάκι χύμα, μπύρες και φυσικά Λάσι αλμυρ ή με μανγκο. Παρότι όποτε πάω, ξεπερνάω τα όρια στην παραγγελία και παραγγέλνω για τρείς (είμαστε δύο), το περισσότερο που έχω πληρώσει είναι 15€ το άτομο. Μην σας προβληματίζει η περιοχή, αυτά ήταν όπως λέμε last year, τώρα έχουν ανοίξει μικρά διαμαντάκια, που αξίζει να τα εξερευνήσουμε.

Ινδία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Την επαφή μου με την ινδική κουζίνα την οφείλω όπως και η περισσότεροι στο αγαπημένο μου site, αλλά την επαφή μου συγκεκριμένα με το Kebab and Curry την οφείλω στο ότι μένουμε στην ακτίνα του delivery του! Έτσι έχουμε την τύχη να απολαμβάνουμε ταινιούλα μαζί με τις αγαπημένες ινδικές γεύσεις!!

Έχουμε δοκιμάσει αρκετά πιάτα και έχουμε ξεχωρίσει κάποια τα οποία επαναλαμβάνονται συχνά πυκνά. Ενδεικτικά αναφέρω τα εξής:

- τραγανές πιτούλες παπαδαμ, συνοδεύονται με δύο νόστιμες σαλτσούλες

- σαμοσας με λαχανικά, αρκετά καλά χωρίς λαδίλα

- κοτόπουλο πακόρα, λεπτά μπαστουνάκια από κοτόπουλο τραγανά, βουτιόνται κι αυτά σε ωραία σαλτσούλα

- φακές ντααλ, τέλειες μου αρέσουν αρκετά καυτερές,

- κοτόπουλο τικα μασάλα, γευστικότατο

- κοτόπουλο τζαλφερεζι, καυτερούτσικο με πιπεριες και ωραία σάλτσα

- κοτόπουλο κόρμα, τ έ λ ε ι ο!!! απίστευτη γεύση είναι από τα αγαπημένα μου, επαναλαμβάνεται σχεδόν σε κάθε παραγγελία. θα το πρότεινα σε όσους αρέσκονται στις γλυκές πλούσιες γεύσεις καθώς έχει καρύδα και σταφίδες,

- μοσχάρι μαδράσι, πολύ νόστιμο,

- από ρύζια έχουμε πάρει του ατμού και αυτό με το σαφράν, και τα δύο καλά για συνοδεία στις πλούσιες σάλτσες,

επίσης έχουμε πάρει κάποια πιάτα με αρνί μετά από προτροπή του ινδού ιδιοκτήτη τα οποία ήταν πολύ καλά απλά μου διαφεύγουν τα ονόματά τους!

Στην εξυπηρέτηση βάζω 3/4 γιατί παρότι έχουμε πάρει μόνο delivery, στο τηλέφωνο είναι πάντα ευγενικότατοι, οι χρόνοι τους είναι πολύ καλοί και στην τελευταία μας παραγγελία τους επισημάναμε ότι σε προηγούμενες παραγγελίες είχαν ξεχαστεί δύο φορές τα ποτά (δυο αναψυκτικά την μία φορά και μισό κιλό κρασί την άλλη) και μας έφεραν εμφιαλωμένο κόκκινο κρασί (ιταλικό παρακαλώ) κερασμένο!

Το προτείνω οπωσδήποτε!