Στο "KEBAB & CURRY" θα απολαύσετε γεύσεις της ‘Royal Indian Cuisine’ σε έναν μικρό,ζεστό και φιλόξενο χώρο, χωρίς συμβιβασμούς στην ποιότητα και σε προσιτές τιμές.

Στο εστιατόριο παρασκευάζουμε καθημερινά δεκάδες σάλτσες από σπάνια μπαχαρικά και φρέσκα υλικά.Χρησιμοποιούμε τον παραδοσιακό ινδικό πήλινο φούρνο "ταντούρι" που επικαλύπτεται με μείγματα μπαχαρικών και ελαίων για να προσδώσει ιδιαίτερες γεύσεις στα κρεατικά και στις πίτες Naan.

Καθημερινά από τις 12.30 το πρωί ως αργά το βράδυ.

Παροχές για ΑμεΑ
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

12 Μάρ 2018

Με αφορμή μια υποχρέωση στον Πειραιά, αποφασίσαμε μετά να επισκεφθούμε την Τρούμπα για φαγητό, στην οποία δεν είχε τύχει να πάω τα τελευταία χρόνια. Είχαμε μάλιστα και καιρό να πάμε σε κάποιο ινδικό, οπότε αφήσαμε το Roun Thai για μελλοντική επίσκεψη και μεταξύ Maharaja Kitchen και Kebab & Curry Indian Restaurant, επιλέξαμε, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο, το δεύτερο.

Σάββατο βράδυ, λοιπόν, μετά από ηλεκτρονική κράτηση (αναγκαία, όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων) φθάσαμε στο Kebab & Curry Indian Restaurant. Το parking, ενδεχομένως και λόγω ώρας καθώς δεν ήταν πολύ αργά (περίπου 9.00) ήταν πολύ εύκολο. Το μαγαζί εντελώς άδειο, προβληματιστήκαμε αρχικά, ωστόσο δεν αλλάξαμε γνώμη και καθίσαμε. Εξάλλου, μετά από 1 ώρα περίπου ήταν ήδη γεμάτο.

Ο χώρος προσωπικά μου άρεσε, απλός και μικρός, με τζαμαρίες περιμετρικά. Πεντακάθαρος, με άνετα ξύλινα τραπέζια και καρέκλες, λιτή άλλα όμορφη διακόσμηση, συνολικά χωρίς να ενθουσιάζει σε προδιαθέτει θετικά. Η τουαλέτα, αν και κοινή για άνδρες και γυναίκες, έλαμπε επίσης από καθαριότητα. Τέλος πάντων, δεν έχω κάτι παραπάνω να πω, ο χώρος είναι απλός και αρκετά μικρός, ωστόσο η ατμόσφαιρα είναι χαλαρή και μπορείς να καθίσεις άνετα, χωρίς να είναι ο ένας πάνω στον άλλο, απολαμβάνοντας την έξοδό σου.

Για το service, επίσης έχω να πω τα καλύτερα. Ευγενικά και χαμογελαστά, και τα δύο άτομα που μας εξυπηρέτησαν, μας κέρδισαν με τη συμπεριφορά τους. Κέρασαν και το γλυκάκι τους στο τέλος (δυστυχώς όχι πολύ νόστιμο, αλλά σε κάθε περίπτωση μετράει η κίνηση κυρίως). Μας τα χάλασαν, ωστόσο, στο τέλος που δεν έφεραν απόδειξη και αρκέστηκαν σε ένα απλό δελτίο παραγγελίας. Για αυτό και το «3» στην αξιολόγησή μου.

Ο κατάλογος με τις κλασικές επιλογές που συναντάς σε ινδικό. Με τις καυτερές γεύσεις, κυρίως η σύζυγος και δευτερευόντως εγώ, δεν είμαστε ιδιαίτερα εξοικειωμένοι, οπότε κινηθήκαμε σε πιο ασφαλείς επιλογές και όταν ερωτηθήκαμε για το πόσο καυτερά θα θέλαμε τα πιάτα, τα ζητήσαμε ήπια. Η αλήθεια είναι ότι εγώ θα τα προτιμούσα έστω λίγο καυτερά, καθώς το τελικό αποτέλεσμα ήταν αρκετά ήπιο όντως. Σε κάθε περίπτωση, βέβαια, τα πιάτα ήταν νόστιμα και τα ευχαριστηθήκαμε. 2 άτομα λοιπόν πήραμε:
- για αρχή ήρθε 1 μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (2,00 €) και για κέρασμα papadams με μάνγκο σως και μια σως σχετικά πικάντικη και καυτερή. Νοστιμότατες πάντως και οι 2.
- samosa γεμιστά με ελαφριά πικάντικα λαχανικά (3,00 €). Νομίζω τρία τον αριθμό, νόστιμα σε κάθε περίπτωση, τραγανά εξωτερικά και με ικανοποιητική γέμιση εσωτερικά. Μας ικανοποίησαν.
- ρύζι palau, δηλ. ρύζι μπασμάτι μαγειρεμένο με σαφράν (4,00 €). στον κατάλογο χαρακτηριζόταν ως ελαφριά πικάντικο, εμείς ωστόσο το βρήκαμε αρκετό ήπιο. Μας άρεσε πάντως πολύ. Παραγγείλαμε και δεύτερη μερίδα.
- κρεμμύδι νάαν, δηλαδή η ινδική πίτα γεμιστή με σωταρισμένα κρεμμύδια (2,00 €), χωρίς εκπλήξεις, νόστιμη.
- κοτόπουλο τίκκα μασάλα, δηλαδή κομμάτια από κοτόπουλο μαριναρισμένα σε πικάντικη σάλτσα από κάρυ (8,00 €). Νόστιμο πιάτο, με το κρέας τρυφερό και μαλακό. Μας άρεσε πολύ.
- ταντούρι κοτόπουλο, δηλ. κοτόπουλο μαριναρισμένο σε γιαούρτι και μπαχαρικά, ψημένο σε φούρνο ταντούρι, συνοδεία από ψητά κρεμμύδια και ντομάτες (8,00 €). Στην αρχή μας ξένισε το πιάτο, καθώς από την περιγραφή στον κατάλογο είχαμε καταλάβει ότι το κοτόπουλο θα ήταν χωρίς κόκκαλα, στο τραπέζι ωστόσο ήρθαν ολόκληρα κομμάτια από μπούτι και στήθος κοτόπουλου. Πάντως ήταν νόστιμα, καυτά όπως προσγειώθηκαν στο τραπέζι μας, με τη ντομάτα και το κρεμμύδι να έχουν επίσης πάρει ωραία γεύση, ενώ και η ποσότητα ήταν επαρκέστατη.
- 2 μπύρες cobra 330 ml. (4,00 € έκαστη).
- στο τέλος με το λογαριασμό ήρθαν για κέρασμα 2 μικρές μπάλες Gulab jamun, ένα ινδικό σιροπιαστό γλυκό δηλαδή. Δεν μας άρεσαν ιδιαίτερα, όπως προανέφερα.

Για τα παραπάνω, δηλαδή 2 κυρίως, 1 νάαν, 1 ορεκτικό, 2 μερίδες ρύζι και 2 μπύρες, ο λογαριασμός ήρθε στα 39,00 €, πολύ καλά δηλαδή. Ωστόσο, χωρίς απόδειξη, και εδώ η αξιολόγηση δεν μπορεί να είναι πάνω από «3».

Συμπερασματικά, η έξοδος μας ικανοποίησε και περάσαμε πολύ ωραία. Δεν ξέρω, εάν αξίζει το άριστα στον τομέα γεύση/ποιότητα φαγητού, ούτε έχω και ιδιαίτερη εμπειρία από την ινδική κουζίνα, ό, τι φάγαμε πάντως μας άρεσε. Θα ξαναπάω...

29 Ιαν 2018

Δεν έχω πολλά να πω για το συγκεκριμένο μαγαζί, απλά ότι είναι από τα αγαπημένα μου! Έχουμε πάει με τον σύζυγό και με παρέα ουκ ολίγες φορές και κάθε φορά μένουμε πολύ ευχαριστημένοι. Τεράστια ποικιλία στον κατάλογο που μας δυσκολεύει πολλες φορες γιατι ο, τι εχουμε παρει ηταν ωραιο. Εννοείται όλα σερβίρονται καυτά, ο σύζυγος πίνει cobra Εγώ κόκκινο κρασάκι χύμα αξιοπρεπέστατη.

Ο ιδιοκτήτης είναι και σερβιτόρος μαζί με έναν άλλο κύριο, χαμογελαστοί και πρόθυμοι (με σπαστα αλλα κατανοητα ελληνικα)να σε βοηθήσουν, συμπαθέστατοι.

Εννοείται υπάρχει προβολή bollywood βιντεοκλίπ και μπαίνεις στο κλίμα!

Μια μικρή ένσταση μόνο, δύσκολα θα δώσει κάποιος μόνο 10 ευρώ, θα έπρεπε να υπάρχει η επιλογή 13 -18 όταν προσθέτουμε στην κριτική μας τιμη/ατομο γιατί όλα τα κρεατικα έχουν γύρω στα 7 με 8 ευρώ, + ρύζι + νααν πίτες + κάποια σαλατα(ραϊτα!!! ) πας στα 15 το οποίο είναι τίμιο εννοείται!

Κατα τα άλλα το μέρος είναι καθαρό, συμπαθητική απλή άλλα τόσο όσο indian διακόσμηση.
Μακάρι να παραμείνει έτσι για να έχουμε ένα σούπερ ινδικό στη γειτονιά μας.

26 Ιουν 2017

Όλα τα προϊόντα ήταν φρέσκα και τα πιάτα είχαν τη ζεστασιά των σπιτικών φαγητών. Οι σεφ δίνουν μεγάλη προσοχή στην επιλογή των καλύτερων ποιοτικών συστατικών αποτι διαπιστώσαμε.

Το εστιατόριο εξυπηρετεί επίσης όλα τα γούστα παρέχοντας μια μεγάλη ποικιλία από ορεκτικά ινδικού στύλ, τα οποία είναι λιγάκι spricy αλλά αξίζει να τα δοκιμάσετε.

Εμείς έχουμε δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα, στις τόσες φορές που έχουμε πάει και συνιστούμε το κοτόπουλο κόρμα για γλυκιά γεύση ή κάτι σε μπιράνι για πιο ολοκληρωμένη ινδική γεύση.

Παραγγείλτε και ένα ποτο με μάνγκο για να σας δροσίσει στο τέλος...

20 Φεβ 2017

Επισκεφτήκαμε το Kebab & Curry μια παρέα 5 ατόμων.

Ο χώρος είναι απλός αλλά όμορφος και ζεστός. Η τηλεόραση παίζει στυλ video clips στυλ bolywood που δημιουργούν μια πολύ ευχάριστη ατμόσφαιρα.

Το προσωπικό είναι ευγενέστατο και χαμογελαστό. Το ίδιο και ο ιδιοκτήτης, που είναι φιλικότατος.

Ας πάω όμως στα του μενού.

Υπάρχει αρκετά μεγάλη ποικιλία.

Αρχικά οι σαλάτες είναι λίγες αλλά ωραιότατες, ειδικά αυτή με τα ανάμεικτα λαχανικά και μπαχαρικά.

Επίσης υπάρχουν κάποια ορεκτικά, εμείς δοκιμάσαμε τις φακές και ήταν πολύ νόστιμες.

Από ρύζι παραγγείλαμε με σαφράν που είναι εξαίρετο και όλο αρώματα.

Στα κρέατα τώρα, υπάρχουν τα πιάτα με μοσχάρι, με κοτόπουλο και κάποια με αρνί. Δοκιμάσαμε το Κοτόπουλο Tikka Masala, που είναι με κόκκινη σάλτσα, πολύ αρωματικό και νόστιμο. Επίσης ένα άλλο με βουτυράτη σάλτσα πιο ροζέ ήταν εξαιρετικό, βελούδινη γεύση. Το Τζαλφερέζι έχει μία σπιρτάδα που το απογειώνει (μάλλον ο κόλιανδρος κάνει τη διαφορά εδώ) και είναι λίγο πιο ελαφρύ. Το καλύτερο όλων όμως είναι το Κόρμα το οποίο είναι απλά ότι καλύτερο έχω γευτεί σε εστιατόριο τα τελευταία χρόνια! Μοναδική απόλαυση, με κάσιους, καρύδα και σταφίδες.

Παραγγείλαμε και ένα μοσχάρι Βινταλού που το ζητήσαμε μέτρια καυτερό και μας άρεσε πάρα πολύ!

Υπάρχουν και τα χορτοφαγικά πιάτα στο μενού και φυσικά και τα Tandoori.

Στο τέλος μάς κέρασε το μαγαζί ένα πολύ ωραίο ναν με γλυκιά κολοκύθα.

Μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι τόσο από τις γεύσεις, όσο και από τις τιμές και την εξυπηρέτηση.

Προτείνεται ανεπιφύλακτα, ίσως το καλύτερο ινδικό που έχω επισκεφτεί.