Στο "KEBAB & CURRY" θα απολαύσετε γεύσεις της ‘Royal Indian Cuisine’ σε έναν μικρό,ζεστό και φιλόξενο χώρο, χωρίς συμβιβασμούς στην ποιότητα και σε προσιτές τιμές.

Στο εστιατόριο παρασκευάζουμε καθημερινά δεκάδες σάλτσες από σπάνια μπαχαρικά και φρέσκα υλικά.Χρησιμοποιούμε τον παραδοσιακό ινδικό πήλινο φούρνο "ταντούρι" που επικαλύπτεται με μείγματα μπαχαρικών και ελαίων για να προσδώσει ιδιαίτερες γεύσεις στα κρεατικά και στις πίτες Naan.

Καθημερινά από τις 12.30 το πρωί ως αργά το βράδυ.

Παροχές για ΑμεΑ
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

26 Ιουν 2017

Όλα τα προϊόντα ήταν φρέσκα και τα πιάτα είχαν τη ζεστασιά των σπιτικών φαγητών. Οι σεφ δίνουν μεγάλη προσοχή στην επιλογή των καλύτερων ποιοτικών συστατικών αποτι διαπιστώσαμε.

Το εστιατόριο εξυπηρετεί επίσης όλα τα γούστα παρέχοντας μια μεγάλη ποικιλία από ορεκτικά ινδικού στύλ, τα οποία είναι λιγάκι spricy αλλά αξίζει να τα δοκιμάσετε.

Εμείς έχουμε δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα, στις τόσες φορές που έχουμε πάει και συνιστούμε το κοτόπουλο κόρμα για γλυκιά γεύση ή κάτι σε μπιράνι για πιο ολοκληρωμένη ινδική γεύση.

Παραγγείλτε και ένα ποτο με μάνγκο για να σας δροσίσει στο τέλος...

23 Δεκ 2015

Εκεί που τον Πειραιά τον επισκεπτόμουν 3-4 φορές το χρόνο (και κατά βάση καθ’ οδόν προς αγαπημένους νησιώτικους προορισμούς, αχ, καλοκαίρι φίνο πόσο σ’ αγαπώ), να που τείνω να εξελιχθώ σε θαμώνα. Βράδυ Σαββάτου, λοιπόν, δύο μόλις εβδομάδες μετά την έθνικ γαστρονομική αποκάλυψη του Μαχαραγιά, τέσσερα κορίτσια κινήσαμε απ’ το μακρινό Χαλάνδρι για την Τρούμπα. Ο προορισμός μας για να είμαι ειλικρινής ήταν το γειτνιάζον ταϊλανδέζικο, αλλά απεδείχθη φουλ κι έτσι όπως πήγαμε χωρίς κράτηση, καταλήξαμε να βρούμε απάγκιο στον φιλόξενο χώρο του Kebab & Curry.

Πράγματι ο χώρος είναι συμπαθέστατος. Χρωματιστός, γεμάτος με φολκόρ στοιχεία, πολύχρωμες ινδικές τοιχογραφίες, οι οποίες με κάποιον μαγικό τρόπο καταφέρνουν να μην είναι κιτσαριστές, μια τηλεόραση απαραίτητα συντονισμένη στο mtv india, στα σωστά ντεσιμπέλ. Τραπέζια μεγάλα και άνετα, τα οποία διατηρούν πολύ καλές αποστάσεις αναμεταξύ τους. Όλα καλά κι ωραία, λοιπόν, εκτός από τον εξαερισμό, ο οποίος είναι στα όρια της ανυπαρξίας. Μόλις μπαίνεις στο μαγαζί συνεπαίρνεσαι από τις μυρωδιές, μόλις όμως βγαίνεις συνειδητοποιείς ότι οι ευωδίες αυτές έχουν ποτίσει το είναι σου όλο. Στα συν ότι το κάπνισμα απαγορεύεται κι έτσι τα μαλλιά σας τη γλιτώνουν την τσιγαρίλα, μυρίζουν μόνο κάρι.

Το όλο σέρβις διεκπεραιώνεται από έναν κύριο, ο οποίος ενδέχεται να είναι και ο ιδιοκτήτης, συμπαθέστατος και εξυπηρετικός κι από έναν ακόμη νεαρό, του οποίου τα ελληνικά είναι πολύ φτωχά μεν, ικανά όμως για μια στοιχειώδη επικοινωνία στα απολύτως βασικά (για τα πιο σύνθετα αναζητήστε τον κύριο που λέγαμε). Σε γενικές γραμμές η εξυπηρέτηση ήταν καλή, καθώς ό, τι επιπλέον ζητήσαμε μας ήρθε πολύ άμεσα, όμως η αρχική μας παραγγελία άργησε χαρακτηριστικά να έρθει. Βέβαια ήρθαν όλα μαζί και φαντάζομαι αυτός ήταν ο στόχος, αλλά θα μπορούσαν να μας ρωτήσουν.

Στο φαγητό τώρα. Όλα ξεκίνησαν με το καθιερωμένο κέρασμα των παπαντάμ με τη συνοδεία δύο σαλτσών, μάνγκο τσάτνεϊ λογικά και μία πικάντικη γιαουρτο-μεντένια. Νόστιμα τα παπαντάμ, περισσότερο χοντρά απ’ ότι τά χουμε συνηθίσει να σερβίρονται και καθόλου λαδένια, νόστιμες κι οι σάλτσες και πλούσιες. Τα εξαφανίσαμε στη στιγμή και μετά για ώρα περιμέναμε υπομονετικά την έλευση της παραγγελίας μας, πίνοντας πειθήνια τις κόμπρες μας (Kobra: μάρκα ινδικής μπύρας) Με τα πολλά, επιτέλους κατέφθασαν όλα τα πιάτα, μοσχοβολιστά και πολλά υποσχόμενα.

Για ορεκτικό αποφασίσαμε να πάρουμε ένα από τα πιάτα με φακές, καθώς τρελαινόμαστε για τις indian style φακές. Συγκεκριμένα, λοιπόν, επιλέξαμε τις ντααλ ταρκα, οι οποίες περιγράφονται στον κατάλογο ως κρεμώδεις φακές με αρωματικά μπαχαρικά. Ήταν πολύ νόστιμες, οφείλω να το πω, ήταν ίσως το καλύτερο πιάτο που δοκιμάσαμε. Θα ήθελα η ποσότητα να είναι πιο πλούσια, υπήρχε νομίζω το περιθώριο.

Οι τρεις επιλέξαμε πιάτα με κοτόπουλο και η μια μας ένα από τα πιάτα με γαρίδες. Προσωπικά το ενδιαφέρον μου κίνησε το κοτόπουλο τζαλφερέζι, μαγειρεμένο δηλαδή κατά την περιγραφή σε γιαούρτι και κάρι μασάλα, το οποίο ζήτησα να μου το ετοιμάσουν πικάντικο, αφού με διαβεβαίωσαν ότι όλα τα πιάτα μπορούν να τα κάνουν όσο καυτερά τους ζητήσουμε. Δυστυχώς θεώρησαν ότι πρέπει να προσαρμόσουν κατά πολύ την καυτεράδα στα ελληνικά δεδομένα κι έτσι ενώ το πιάτο μου ήταν αξιοπρεπέστατο γευστικά, σε καμία περίπτωση δεν το έλεγες καυτερό. Βέβαια, συγκριτικά με το πιάτο της φίλης μου, που έκανε την ίδια επιλογή, αλλά ζήτησε να έρθει μέτριο, το δικό μου ήταν σαφώς ανώτερο, καθώς στο μέτρια καυτερό (ούτε καν δηλαδή), έλειπε η όποια γευστική σπιρτάδα και κατέληγε να είναι ψιλοαδιάφορο.

Η άλλη φίλη επέλεξε κι αυτή ένα πιάτο τζαλφερέζι, με γαρίδες, όμως, σωταρισμένες με πράσινη πιπεριά, κρεμμύδι και φρεσκοαλεσμένα μπαχαρικά και χορταρικά (ό, τι διάβασα σας μεταφέρω αυτούσιο). Αξιοπρεπές πιάτο κι αυτό, συμπαθές αναμφισβήτητα, πλούσιο σε γαρίδες, αλλά έλειπε το κάτι το ξεχωριστό κι απ’ αυτό.

Τέλος, η τέταρτη της παρέας, η αδερφή μου δηλαδή, διάλεξε ένα κοτόπουλο μαντράς, μαγειρεμένο σε πικάντικη σάλτσα και καρύδα. Αρωματικό πιάτο αρκετά και συμπαθητικό, αλλά χωρίς ένταση, χωρίς κι αυτό να καταφέρει να ξεχωρίσει. Η ινδική κουζίνα χαρακτηρίζεται από την πανδαισία των αρωμάτων της και τις έντονες γεύσεις της, αλλά δυστυχώς εν προκειμένω, παρόλο που όλα ήταν αρκετά εύγευστα, κανένα από τα πιάτα δεν ήταν αρκούντως ξεσηκωτικό.

Τα κυρίως μας συνοδεύσαμε με ρύζι με λάχανα (σύμφωνα με την τέλεια περιγραφή του καταλόγου), το οποίο αναλύεται σε ρύζι μαγειρεμένο με φρέσκα λαχανικά, γιαούρτι και μασάλα. Ακούγεται πιο υπερπαραγωγή απ’ ότι ήταν, νόστιμο μεν, τίποτα ιδιαίτερο δε. Το ένα πάντως δεν μας έφτασε ως ποσότητα να συνοδεύσουμε το φαγητό μας κι άμεσα παραγγείλαμε κι ένα δεύτερο.
Τέλος, εννοείται πως πήραμε κι ένα νααν και διαλέξαμε αυτό με το σκόρδο, το οποίο θεωρητικά ήταν πικάντικο, αλλά φευ. Καθόλου πικάντικο, σχεδόν ανύπαρκτο το σκόρδο, θα το έλεγα αδιάφορο.

Πήραμε κι ένα λάσι μάνγκο, το γιαουρτοποτό τους, που ήταν κατά κοινή ομολογία πάρα πολύ καλό. Σερβίρεται μάλιστα σ’ ένα τεράστιο δοχείο, οπότε είναι κι άκρως χορταστικό.

Κι όσο για το λογαριασμό, για όλα τα παραπάνω, συν τέσσερις κόμπρες και το εμφιαλωμένο νερό, το οποίο μας έφεραν και το κρατήσαμε, μας πήγε 69 ευρώ. Σίγουρα η τιμή είναι εξαιρετική, αλλά να σας πω την αλήθεια, δε με βλέπω να ξαναπηγαίνω. Με τόσες επιλογές πλέον ανά την Αθήνα σε ινδικά εστιατόρια, για να φτάσω μέχρι τον Πειραιά θα πρέπει να πρόκειται για κάτι το εξαιρετικό. Κι όπως και να το κάνουμε, υπάρχουν εναλλακτικές να με οδηγήσουν μέχρι εκεί, στις οποίες το Kebab & Curry δεν κατόρθωσε δυστυχώς να συμπεριληφθεί.

20 Φεβ 2017

Επισκεφτήκαμε το Kebab & Curry μια παρέα 5 ατόμων.

Ο χώρος είναι απλός αλλά όμορφος και ζεστός. Η τηλεόραση παίζει στυλ video clips στυλ bolywood που δημιουργούν μια πολύ ευχάριστη ατμόσφαιρα.

Το προσωπικό είναι ευγενέστατο και χαμογελαστό. Το ίδιο και ο ιδιοκτήτης, που είναι φιλικότατος.

Ας πάω όμως στα του μενού.

Υπάρχει αρκετά μεγάλη ποικιλία.

Αρχικά οι σαλάτες είναι λίγες αλλά ωραιότατες, ειδικά αυτή με τα ανάμεικτα λαχανικά και μπαχαρικά.

Επίσης υπάρχουν κάποια ορεκτικά, εμείς δοκιμάσαμε τις φακές και ήταν πολύ νόστιμες.

Από ρύζι παραγγείλαμε με σαφράν που είναι εξαίρετο και όλο αρώματα.

Στα κρέατα τώρα, υπάρχουν τα πιάτα με μοσχάρι, με κοτόπουλο και κάποια με αρνί. Δοκιμάσαμε το Κοτόπουλο Tikka Masala, που είναι με κόκκινη σάλτσα, πολύ αρωματικό και νόστιμο. Επίσης ένα άλλο με βουτυράτη σάλτσα πιο ροζέ ήταν εξαιρετικό, βελούδινη γεύση. Το Τζαλφερέζι έχει μία σπιρτάδα που το απογειώνει (μάλλον ο κόλιανδρος κάνει τη διαφορά εδώ) και είναι λίγο πιο ελαφρύ. Το καλύτερο όλων όμως είναι το Κόρμα το οποίο είναι απλά ότι καλύτερο έχω γευτεί σε εστιατόριο τα τελευταία χρόνια! Μοναδική απόλαυση, με κάσιους, καρύδα και σταφίδες.

Παραγγείλαμε και ένα μοσχάρι Βινταλού που το ζητήσαμε μέτρια καυτερό και μας άρεσε πάρα πολύ!

Υπάρχουν και τα χορτοφαγικά πιάτα στο μενού και φυσικά και τα Tandoori.

Στο τέλος μάς κέρασε το μαγαζί ένα πολύ ωραίο ναν με γλυκιά κολοκύθα.

Μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι τόσο από τις γεύσεις, όσο και από τις τιμές και την εξυπηρέτηση.

Προτείνεται ανεπιφύλακτα, ίσως το καλύτερο ινδικό που έχω επισκεφτεί.

22 Απρ 2016

Επισκέφτηκα αυτό το εστιατόριο ως μέρος μιας ομάδας 20 ατόμων, αυτή την φορά. Φτάσαμε γύρω στις 19-30 και ήταν γρήγορα ξεκινήσαμε με papadams και έφεραν να απολαύσουμε μπύρα cobra.

Αποφασίστηκε ότι ο καθένας θα έχει μικτή ορεκτικά να το κρατήσετε απλό. Έχω να πω τα ορεκτικά ήταν πολύ νόστιμα και αποτελούνταν από bhaji κρεμμύδι, κοτόπουλο τίκκα και samosas.

Tο κυρίως πιάτο που παρήγγειλα ήταν η γαρίδα Μαντράς. Έμεινα πολύ ενθουσιασμένος και λόγω της ποιότητας της γαρίδας αλλά λόγω μεγέθους πιάτου. Το κάρυ ήταν ζεστό, όπως θα περίμενε κανείς, αλλά υπήρχε βάθος της γεύσης σε αυτό. Η εξυπηρέτηση ήταν για άλλη μια φορά εξαιρετική, και γρήγορη παρόλο που το μαγαζί ήταν γεμάτο. Το προσωπικό ήταν καλό και ο σερβιτόρος διασκεδαστικός και χαμογελαστός.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΘΚ.

18 Φεβ 2016

Έχω πάει αρκετές φορές στο εστιατόριο το συγκεκριμένο και κάθε φορά είναι όλο και καλύτερη πλέον πηγαίνω τουλάχιστον 2 φορές το μήνα εδώ και αρκετό καιρό.

Τα φαγητά είναι παρά πολύ καλά το ίδιο και οι γεύσεις τους οι μερίδες επίσης είναι αρκετά χορταστικες έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα για μένα τα καλύτερα μου, και προτείνω να το δοκιμάσετε, είναι οι σούπες μανιταροσουπα ή κοτοσουπα
Κοτόπουλου τικκα μασαλλα ή το τσαπλι κεμπάπ, ραιτα και Ναν και ρύζι παλαο με αυγό

Έκπτωση μέχρι 15%

Σκουζέ 14 & Νοταρά, Τερψιθέα