08 Φεβ 2018

Σχεδόν 2βδομάδες πριν.. βρέθηκα και πάλι να κόβω βόλτες στην αγαπημένη μου περιοχή.. (βλ. Εξάρχεια)
Κυριακή μεσημεράκι, ο καιρος μια χαρα για Ιανουάριο.. μετα το πρωινό καφεδάκι μας έπιασε μια λιγουρα..
Για μασα οσοι γνωρίζουν καλά τη περιοχή εχει πολλά κ διαφορα.. εξαρτάται σε τι mood βρίσκεσαι κ πόσα μπορεις να διαθέσεις..

Καταλήξαμε λοιπον μ'ένα φιλαρακι.. στη Μπουκα!!!

Ειχα να παω καιρό. Το ιδιο στεκι εδω κ χρόνια χορταίνει κόσμο κ κοσμάκη..
Τα φαγητά μπροστά σου απλώνονται κ συ απλα αφήνεις το ενστικτο σου να σε καθοδηγησει..
Γουστάρεις οσπρια?μπιφτεκια?χοιρινο?μοσχαρι κοκκινιστό?παστίτσιο? Η μπουκα προσφερει αμετρητες επιλογες..
Για όσους γουστάρουν αριστοκρατία ας μη κάνουν το κοπο να πάνε καθως ο χωρος δεν προσφερεται για extra ανεσεις..
Η μπούκα ειναι ενα οικονομικό μα τίμιο οινομαγειριο που δεν θα σ'απογοητεύσει..
Ξέρεις γιατι πας κ τι ζητας..

Παραγγείλαμε λοιπον:
-1 χοιρινο κοτσι με πατάτες φουρνου, απλα πεντανοστιμο που μολις προσγειωθηκε στο τραπεζι σκεφτηκα οτι καλα δε παιζει.. σχεδον διπλη μεριδα στα 6.5€ μονο.
-1 μοσχαράκι κοκκινιστό κ αυτο με πατάτες φούρνου. μπορει να σερβιριστει κ με ρυζι η τηγανητές πατατες αν προτιμάτε, στα 6.5€ κ αυτο. επισης πολυ μεγαλη μεριδα.
-ηπιαμε κ μια Kaiser στα 2.70€.
Ο λογαριασμος ηρθε στα 15.70€, χωρις κουβερ κ ιστορίες(με φρεσκο ψωμακι κ νερο σε κανατα).. κ επειδη φαγαμε μονο τη μιση μεριδα κ σκασαμε.. το υπόλοιπο πηγε πακετο εννοείται..
Συμπερασματικα.. στη Μπουκα θα φας καλα κ θα θες να ξαναπάς..
Τιμές.. φοιτητικές.. ακομη!!

02 Απρ 2017

Ακουσα και εγώ για το συγκεκριμένο. Είπαμε να πάμε χθες. Πήγαμε όλο χαρά. Τρία άτομα. Είχα ακούσει για "μπαμπάτσικες" μερίδες, για μερίδες που ικανοποιούν και τους πιο πεινασμένους και άλλα...... ΑΝΘΡΑΚΕΣ. Για να μην πω τίποτα άλλο. Παραγγείλαμε μια κεφτεδάκια κοκκινιστά (ο Θεός να τα κάνει) με πατάτες τηγανιτές, μια κεφτεδάκια (πινγκ πονγκ) κοκκινιστά με ρύζι και μια κόκκορα στιφάδο με πατάτες τηγανιτές.
Ηρθαν τα πιάτα. Τούρλα οι πατάτες και κάπου από κάτω ΤΡΙΑ κεφτεδάκια. Μέσα στην λαδίλα απο το τηγάνι αναμεμειγμένο με την σαλτσούλα.... Η άλλη μερίδα με το ρύζι ήρθε με ένα κίτρινο ρύζι έτοιμο για στοκάρισμα ρωγμών. Στον δε κόκκορα, ένα απροσδιορίστου κομμάτι με τις πατάτες να καλύπτουν ΟΛΟ το πιάτο.
Το ΣΤΙΦΑΔΟ είχε εξαφανισθεί. Τα δε κρεμμύδια, τρία τέσσερα ήταν, ειλικρινά, σε μέγεθος του νυχιού του μικρού δακτύλου.

Για να μην μακρηγορώ, όπου ακούς πολλά κεράσια βάστα και μικρό καλάθι.
Εξυπηρέτηση Αμεση. Περιβάλον ωραίο. Φέτα ανούσια γιατί ήταν τελεμές. Λευκό τυρί και όχι φέτα. Αγνώστου προελεύσεως.
Κρίμα.
Κρίμα γιατί πήγαμε μες στην καλή χαρά.
Χώνεψη ακόμα....

Ξέχασα. Από τιμές 5,30 και 6.50 ο κόκκορας τα βρίσκω ακριβά για πατάτες τηγανιτές με ρήγανι