02 Απρ 2017

Ακουσα και εγώ για το συγκεκριμένο. Είπαμε να πάμε χθες. Πήγαμε όλο χαρά. Τρία άτομα. Είχα ακούσει για "μπαμπάτσικες" μερίδες, για μερίδες που ικανοποιούν και τους πιο πεινασμένους και άλλα...... ΑΝΘΡΑΚΕΣ. Για να μην πω τίποτα άλλο. Παραγγείλαμε μια κεφτεδάκια κοκκινιστά (ο Θεός να τα κάνει) με πατάτες τηγανιτές, μια κεφτεδάκια (πινγκ πονγκ) κοκκινιστά με ρύζι και μια κόκκορα στιφάδο με πατάτες τηγανιτές.
Ηρθαν τα πιάτα. Τούρλα οι πατάτες και κάπου από κάτω ΤΡΙΑ κεφτεδάκια. Μέσα στην λαδίλα απο το τηγάνι αναμεμειγμένο με την σαλτσούλα.... Η άλλη μερίδα με το ρύζι ήρθε με ένα κίτρινο ρύζι έτοιμο για στοκάρισμα ρωγμών. Στον δε κόκκορα, ένα απροσδιορίστου κομμάτι με τις πατάτες να καλύπτουν ΟΛΟ το πιάτο.
Το ΣΤΙΦΑΔΟ είχε εξαφανισθεί. Τα δε κρεμμύδια, τρία τέσσερα ήταν, ειλικρινά, σε μέγεθος του νυχιού του μικρού δακτύλου.

Για να μην μακρηγορώ, όπου ακούς πολλά κεράσια βάστα και μικρό καλάθι.
Εξυπηρέτηση Αμεση. Περιβάλον ωραίο. Φέτα ανούσια γιατί ήταν τελεμές. Λευκό τυρί και όχι φέτα. Αγνώστου προελεύσεως.
Κρίμα.
Κρίμα γιατί πήγαμε μες στην καλή χαρά.
Χώνεψη ακόμα....

Ξέχασα. Από τιμές 5,30 και 6.50 ο κόκκορας τα βρίσκω ακριβά για πατάτες τηγανιτές με ρήγανι

17 Μάρ 2016

Ρεβύθια με χοιρινό (πολύ καλλίτερο από αυτό που ακούγεται και αντικειμενικά μια χαρά)
Μακαρόνια με χοιρινό λεμονάτο (κατ' εμέ ολίγον τι μπλουμ αλλά ΟΚ)
+Σαλάτα πολίτικη (king of the bongo)
----------------------------------------------
15,50 €

Γεύσις φοιτητικού μαγειρείου με στοργή θείας. Μερίδες μπαμπάτσικες. Πολύ νερό στο μαγείρεμα να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα κολλήσει και να βγουν επαρκείς παπάρες. Σα να είσαι στο στρατό σε μικρή μονάδα με μερακλή μάγειρα (πχ η πολίτικη ήταν καλλίτερη από πολλά μεζεδοπωλεία που έχουν την μισή ποσότητα και την διπλάσια τιμή). Να σημειωθεί και να υπογραμμιστεί (αν μπορούσα θα έβαζα bold) ότι για το στυλ/ύφος του η ποιότητα υλικών του είναι καλλίτερη του αναμενομένου.

Χαλαρή εξυπηρέτησις μετά ευγενείας. Χαλαροτάτη θα έλεγα...

Εσωτερικός χώρος ανυπόστατος (αλουμίνια εσωτερικώς βαμμένα με πλαστικό προκειμένου να τους δοθεί χρώμα, laminate πάτωμα φθαρμένο, τραπέζια ατάκτως ερριμμένα πανταχόθεν, ραδιόφωνο να παίζει τίγκα Guns n' Roses),
εξωτερικό περιβάλλον ανυπόστατο (εσοχή πολυκατοικίας με γκράφιτι-μουτζούρες, κολλημένες αφίσες, πιο πάνω το ελληνικό συμβούλιο για τους πρόσφυγες με σκηνούλες απόξω, παρκαρισμένα πάνω στο πεζοδρόμιο).

Το μαγαζί ξεχειλίζει από cult picturesqueness αλλά δεν ξεφεύγει από το προφίλ μιας αυτοδιαχειριζόμενης φοιτητικής λέσχης ή ενός τιμίου (γαστρονομικά και οικονομικά) συνοικιακού ταχυφαγείου μαγειρευτών (όπως ήταν παλιά ο Καρλής απέναντι από την Φοιτητική Εστία στον Άγιο Λουκά).

Παρακαλώ όπως οι ανωτέρω χαρακτηρισμοί μη φανούν σνομπίστικοι ή κατιτίς άλλο παρεμφερές, περιγράφουν όμως εναργώς την εικόνα του εν λόγω καταστήματος με έναν τρόπο που δεν είναι στρατευμένος στην απλότητα (sic). Την αποζητά όταν είναι ανεπιτήδευτη αλλά δεν στρατεύεται στον σκοπό της.

Μπορείς να γράφεις πολλά μαλλιαρά για την Μπούκα αλά Τσιφόρος αλλά νομίζω ότι το καλλίτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις το συμπαθέστατο φαγητό της σε πακέτο και να φας σπίτι σου. Εκτός αν πρέπει να αναλύσεις τα SOS της εξεταστικής ή να συζητήσεις για το ιστορικό προτσές μέσα στην πλέρια μαζοποίηση και μετά την αποδόμηση του ρεβιζιονισμού.

Εικάζω ότι σε ένα τέτοιο μαγαζί εμπνεύστηκε ο Γιοκαρίνης την Ευλαμπία: "σε κάποιο μαγειρείο μερίδες πήρα δύο και μου 'πες τα πληρώνω εγώ" (εξάλλου Κολωνός Εξάρχεια δέκα λεπτά δρόμος).

18 Δεκ 2015

Εξαιρετικό μαγειρίο στο κέντρο της Αθηνας!

Ο χώρος δεν ειναι τίποτα το ιδιαιτερο, ωστοσο το φαγητο ηταν καταπληκτικό και το service γρήγορο και φιλικο!

2 πιατα δοκιμασαμε(ιμαμ 5 ευρώ και κοκορα κρασατο 6.5 ευρώ) και ήταν σωστά μαγειρεμένα και σε τεραστιες μεριδες. Τα φαγητά μπορείς να τα συνοδέψεις ειτε με ρυζι ειτε με πατάτες.

Η μπουκα ειναι ιδανικη επιλογή για οποιονδήποτε θελει να φαει νοστιμο ''σπιτικο'' φαγητό και να χορτασει χωρίς να έχει ξοδεψει μια περιουσια!

06 Δεκ 2015

Να το ξεκαθαρίσουμε από την αρχή.. η "Μπούκα" είναι μαγέρικο και ως τέτοιο θα την κρίνω! Οπότε ας μην περιμένει κανείς χλιδές και γκουρμεδιές!
Εδω θα φάτε σίγουρα καλά, θα χορτάσετε και δεν θα στενάξει το πορτοφόλι σας..

Ο χώρος, εντάξει, δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο.. εδώ και για μαγειρείο απεριποίητο το λες.. λίγα τραπεζάκια έξω (ισως καλοκαίρι να ναι περισσότερα?), λίγα μέσα στο ισόγειο, λίγα κ πάνω στο παταράκι, κοντά στην τουαλέτα.
Στο ισόγειο δεσπόζει η βιτρίνα με τα φαγητά, τα οποία βέβαια είναι περισσότερα απ όσα χωράει η βιτρίνα, οπότε στοιβάζονται και στην ανοιχτή κουζινούλα, που βρίσκεται πίσω από την βιτρίνα..
Κόσμος μπαίνει, κόσμος βγαίνει.. Φοιτητές Πολυτεχνείου, εργαζόμενοι από τους γύρω δρόμους, άλλοι παίρνουν πακέτο, άλλοι κάθονται για να φάνε στα γρήγορα εκεί.

Η εξυπηρέτηση χαλαρή, αλλά ποιος νοιάζεται? Κάνεις προσέγγιση στην βιτρίνα και τα μάτια να ναι καλά! Ζητάς και επεξήγηση σε ό, τι σου γυαλίσει ή αν είσαι κλασική περίπτωση αναποφάσιστου - σαν εμένα- ζητάς να σου πουν όλα τα πιάτα ημέρας! Υπάρχει και κατάλογος με σαλάτες, κάποια ορεκτικά κλπ.
Τα κυρίως πιάτα κυμαίνονται γύρω στα 5 ευρώ, τιμή πολύ πολύ καλή για την ποσότητα και την ποιότητα.

Την ημέρα που το επισκεφθήκαμε εμείς, μια Τρίτη μεσημέρι, τα πιάτα ημέρας ήταν πολλά και άκρως ενδιαφέροντα.
2 άτομα παραγγείλαμε:
-1 σαλάτα Μπουκα => εξαιρετική!! το μαρούλι ηταν ολοφρεσκο!
-1 μερίδα συκώτι μοσχαρίσιο φούρνου λεμονάτο που συνοδεύτηκε από ρύζι.
-1 μερίδα σπετζοφάι που συνοδεύτηκε από πατάτες φούρνου.
Ό, τι πήραμε ήταν πεντανόστιμο, σε πλούσιες μερίδες (πήξαμε στα μαγειρεία που τσιγγουνεύονται τις ποσότητες) και σε πολύ οικονομικές τιμές!

Για τα παραπάνω πληρώσαμε κάτι λιγότερο από 15 ευρώ.
Σίγουρα θα ξαναπάω, όποτε ξαναβρεθώ μεσημέρι στο κέντρο και πεινάσω!

10 Μαι 2015

Η βιτρίνα των φαγητών της "Μπούκας" στις 1:30 το μεσημέρι είναι σαν δέκα σπιτικές ελληνικές κουζίνες σε ένα.

Η εικόνα είναι 100% αυθεντική και νόστιμη άλλο τόσο.
Πάρκαρα τη μηχανή μου ακριβώς δίπλα σ'ένα τύπο που περίμενε ένα φορτηγό και είχε βάλει κάτι καρέκλες να κρατήσει χώρο και αφού του είπα ότι θα τρώω στο μαγαζί δίπλα, μου είπε να πάρω παστίτσιο.

Παστίτσιο δεν πήρα για μεσημεριανό αλλά πήρα ένα κομμάτι για το σπίτι. Το φαγητό που φάγαμε ήταν εξαιρετικό και το παστίτσιο την άλλη μέρα άπαιχτο. Η μερίδα δε, ήταν αρκετή για δυο και με 5,5 €. Μακάρι να ήμουν ακόμη φοιτητής στα Εξάρχεια και να ψώνιζα από εκεί χωρίς να χρειάζεται να μαγειρέψω ποτέ.

Αν διαβάσει το σχόλιο μου κάποιος από αυτούς που κάνουν γαστρονομικές βόλτες σε τουρίστες, προτείνω να συμπεριλάβουν τη "Μπούκα"... και ίσως να τους εξηγήσουν Τι σημαίνει "Μπούκα" στα ελληνικά. Τα συγχαρητήρια μου στο μάγειρα!!!!

27 Απρ 2015

Δε θα γράψω πολλά πράγματα.

Απλά και όμορφα ένας ζεστός χώρος που σου βγάζει την αίσθηση ενός οικογενειακού χώρου. Μαγειρευτό φαγητό σε μεγάλη μερίδα, καλομαγειρεμένο, σα σπιτικό με τιμή 5-6€ και κρασί στα 5-6€ το λίτρο.

Έχω δοκιμάσει σούπα κοτόπουλο, μπιφτέκια, μπριζόλα και ήταν όλα εξαιρετικά με φρέσκα υλικά ( και φυσικά ΦΡΕΣΚΕΣ πατάτες τηγανητές, το βάζω με κεφαλαία γιατί τα τελευταία χρόνια τείνει να γίνει δυσεύρετο προϊόν).

Τι άλλο χρειάζεσαι για ένα γεύμα "σα" να είσαι στο σπίτι σου;
Το προσωπικό ευγενέστατο και εξυπηρετικό. Νερό φυσικά σε κανάτα χωρίς έξτρα χρέωση.

Από το γεγονός ότι θα δεις μέσα από φοιτητές μέχρι και κουστουμάτους, καταλαβαίνει κανείς ότι πρόκειται για σωστή επιλογή.

09 Ιαν 2015

Ανημερα των Θεοφανειων, το μεσημερι, επισκεφθηκαμε τη Μπουκα.
2 ατομα είχαμε να διαλεξουμε ανάμεσα σε (αν θυμαμαι καλα) 10 ειδη μαγειρευτου και ψητου φαγητου.

Τελικά επιλέξαμε 1 κοτοπουλο αλα κρεμ με συνοδευτικό πατατες φουρνου ή τηγανιτες ή ρυζι και ριγκατονι με κιμά, μπεσαμέλ και τυριά, καθως και μια σαλάτα "Μπουκά" η οποία περιείχε μαρούλι ροκα, καλαμπόκι καρότο και ντομάτα. Ήταν πολύ νόστιμα όλα, μεγάλες μερίδες και δεν βάρυναν το στομαχι μας.

Πληρώσαμε 16 ευρώ, σίγουρα αξίζει να το επισκεφθεί κανείς.

31 Ιαν 2014

Η Μπούκα από το όνομα φαίνεται αλλιώς θα λεγόταν Μεζεδοπωλείο Η όμορφη Αθήνα.

Η ποιότητα του φαγητού είναι καταπληκτική, περιμένεις να έχει 5 φαγητά και λές ΟΚ καλα είναι αλλά έλα που από πίσω έχει αλλα 10..... θα μου πείς οτι μιλάω απλά για ποσότητα αλλα δεν ειναι αυτό το ζητούμενο φίλε/η μου........ όλα είναι πολύ πολύ νόστιμα.... εχω δοκιμάσει τουλάχιστον 8 διαφορετικά πιάτα και είναι σούπερ.

Η εξυπηρέτηση είναι ό,τι πρέπει και καρφί .......αρκει και εσυ να μην εισαι κανενα ΟΡΚ αλλα άνθρωπος... ο άνθρωπος ευγένεια θέλει..... Άλλο ένα σουπερ για την εξυπηρέτηση

Ο χώρος δεν είναι παραμυθένιος αλλα στη Μπουκα πας ρε φίλε/η όχι στο κεφαλάρι..... αν και την ποιοτητα και την ποσοτητα της μπουκας δεν την έχουν εκει πάνω

Τώρα για τα λεφτά.... θα μπορούσα να απαριθμήσω τα φαγητα που εχω φαει ημερομηνιακα αλλα και αλφαβητικα..... πέρα απο τις μπυρες και τα διαφορα ηδύποτα ... το θέμα είναι ότι φευγεις και στην δικιά μου περίπτωση θές να ξαναρχίσεις το κάπνισμα.

Ας πουμε οτι στην ελλάδα της κρίσεως, αν πας εκεί καις τα ρέστα ... έτσι επειδη μπορείς και γουστάρεις

14 Ιαν 2014

Γρήγορα στο ζουμί

Και φτηνά και καλά. Μια παρέα 5 ατόμων βγάλαμε εκεί 6 ώρες με 13 ευρώ το άτομο και με άφθονο κρασί και φαγητό.
Κρασί στα 3 το μισόλιτρο
Μπύρα στα 2.5
Σαλάτα (η δικιά του) στα 4.30

Φαγητά
Λουκάνικο με κοφτό μακαρονάκι στα 5 νομίζω (πήραμε 2 μερίδες)
κοτόπουλα με τηγανιτές πατάτες στα 6 (πολύ ωραία η σάλτσα πήραμε 2 μερίδες)
Χοιρινή με πατάτες τηγανιτές στα 5 νομίζω
Κάτι πένες μάλλον στα 5 και αυτό

Μαγειρευτά φαγητά νόστιμα σαν να τα τρως από το σπίτι σου
Ο χώρος δεν λέει και πολλά αλλά είναι ίσως από τα πιο τίμια μαγαζιά που υπάρχουν. Σέβεται τον πελάτη με την ποιότητά του και τις τιμές του. Αν και είναι στέκι για φοιτητές ο καθένας μπορεί να πάει και να φάει να φάει να φάει καλά και ΦΤΗΝΑ!!!! ακούγοντας freedom.

μπράβο στο μαγαζί και μπράβο στους φίλους από το site που με βοήθησαν να βρω ένα τέτοιο μαγαζί που καιρό έψαχνα.

Δεν το συζητώ ότι θα ξαναπάω και θα ξαναπάω
Με 63 ευρώ φάγαμε 5 άτομα και πιστέψτε με ήπιαμε κιόλας (κέρασε και 1 λίτρο κρασί ).
Κανονικά η τιμή θα ήταν 1-9 ευρώ αλλά δεν σταματάγαμε με τίποτα.

04 Ιαν 2014

Αν πεινάω και είμαι στα Εξάρχεια θα είναι το πρώτο πράγμα που θα μου έρθει στο μυαλό.
Με πήγε εκεί πρώτη φορά κολλητός που είχε πρωτομείνει στα Εξάρχεια, είναι στέκι φοιτητών αλλά και όλων των Εξαρχειωτών.

Αν δεν έχεις λεφτά, εκεί θα πας. Αν έχεις λεφτά, πάλι εκεί θα φας και θα πας και μια έξτρα σαλατούλα. Το απόλυτο value for money για σπιτικό φαγητό που αλλάζει κάθε μέρα. Μερίδες μεγάλες και χορταστικές που μπορείς να δεις σε γυάλινη προθήκη για να λιγουρευτείς με την ησυχία σου και να αποφασίσεις τι θες να φας.

Έχει από ζυμαρικά (πολύ φθηνά και χορταστικά) μέχρι μπιφτέκια και κόκορα με τα απαραίτητα. Μια μόνο φορά έχω πετύχει φαγητό να μην μου αρέσει κι αυτό ήταν το σνιτσελ που ήταν λιγο σκληρό. Νεράκι σε κανάτα και τελείως φιλικό σέρβις που σε χαλαρώνει.

Έχω πετύχει φορές που προσφέρει φαγητό σε ανθρώπους που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν και τους επικροτώ απόλυτα γι αυτό.
Θα πάω και θα ξαναπάω για τις μεγάλες νόστιμες μερίδες και τον πολύ χαμηλό λογαριασμό.