03 Μάρ 2016

Χωρος: μικρος, σχεδον ανυπαρκτος με τρια τραπεζια μεσα κ εξι επτα εξω, πανω στο πεζοδρομιο.

Εξυπηρετηση: νεαρα παιδια μα κ ο ιδιοκτητης που προθυμα κ χαμογελαστα
προσπαθουν παντα για το καλυτερο!!! κ παντα με χαμογελο.

Γευση: το must ειναι το μπιφτεκι!!!!!! ζουμεροτατο κ νοστιμοτατο, αν κ δεν μπορω να μην πω πως κ ολα τα αλλα ειδη ειναι πανω του μετριου. Πατατες τηγανιτες φρεσκιες(οχι προκατ) κ κυριως η υπεροχη!!!!!! σαλτσα που βαζει(απο τα λιγα σουβλατζιδικα που εχουν σαλτσα). Επισης οι μεριδες ειναι τεραστιες, νοστιμοτατες κ χορταστικες.

V. F. M: σουβλακι πακετο 1,8€ στο μαγαζι 2€
μεριδα στο μαγαζι 7,5€

Παραδοσιακο κλασσικο σουβλατζιδικο που προσπαθει κ καταφερνει να
κρατησει την ποιοτητα!!!!,,, αν οχι το καλυτερο, σιγουρα απ τα τρια καλυτερα
της περιοχης.

17 Νοε 2015

Κριτικη για ενα σουβλατζιδικο ποσο χρησιμη μπορει να ειναι?Ειναι τα σουβλατζιδικα εστιατορια?Ισως εχει δικιο ο fratello, παρόλα αυτα η ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ειναι σιγουρα μια ξεχωριστη περιπτωση. Επειδη δηλαδη, μου εχει τυχει πολλες φορες να θελω να φαω ενα παραδοσιακο σουβλακι (οχι δηλαδη με αλαδωτες πιττες και σως) όφειλα μια κριτικη στο συγκεκριμενο μαγαζι που ειναι ενα ονομα μια ιστορια για τον Κορυδαλλο.

Προκειται λοιπον για ενα συνοικιακο σουβλατζιδικο που μετα πολλα χρονια κοντα στην πλατεια Ελευθεριας (που παρεπιπτονως εχει σιγουρα παραπανω απο 15 σουβλατζιδικα σε ακτινα 500μετρων).

Ο χωρος μικρος με λιγα τραπεζακια στο πεζοδρομιο, βγαλμενος απο τη δεκαετια του '80 (ισως και παλαιοτερα) ισα ισα να παρει κανεις το σουβλακι του και να φυγει ή να κατσει να το φαει στα γρηγορα.

Παντα εχει κοσμο, αναλογα εαν ειναι ωρα αιχμης η αναμονη μεγαλωνει. Παντως εξυπηρετουνται ολοι πολυ γρηγορα και με ευγενια.
Εγω παιρνω παντα τυλιχτο με γυρο χοιρινο ισως και ενα δευτερο με μπιφτεκι.

Νομιζω αυτα τα δυο αξιζουν ζουμερο σουβλακι γεγονος που οφειλεται στην -ισως-αρκετα λαδωμενη πιττα και στην υπεροχη κοκκινη σαλτσουλα.

Οι τιμες ειναι οκ στα 1.80 το τυλιχτο, εχει και μεριδες που ειναι αρκετα μεγαλες στα 7-8 ευρω.

Αν το προτεινω??φυσικα και δεν υπαρχει λογος να φυγει καποιος απο την αλλη ακρη της Αττικης για να το δοκιμασει, αλλα εαν βρισκεστε για ψωνια στην αγορα του Κορυδαλλου και θελετε κατι γρηγορο, σιγουρα νοστιμο και μαλλον οχι τοσο ποιοτικο δοκιμαστε το. Εμενα μου φερνει στο μυαλο τα παιδικα μου χρονια που τα περισσοτερα σουβλακια που τρωγαμε ηταν καπως ετσι για αυτο τον λογο το τιμω κατα καιρους.

Υ. γ.1 πολυ με πειραζει που τα σουβλατζιδικα πλεον αποφευγουν τη σαλτσα γιατι αραγε?κατα τη γνωμη μου ειναι αρρηκτα συνδεδεμενη με την παραδοσιακη γευση, αν και οπως εμαθα προσφατα σε αλλες περιοχες της Αθηνας δεν υπηρχε ποτε...

Υ. γ.2 αλλο ενα παραπονο, εχω πολλα χρονια να φαω καλο ντονερ (οχι κατεψυγμενο προφανως)

Υ. γ.3 ολα αυτα τα σχολια απο καποια που στο διλημμα πιτσα ή σουβλακι θα απαντουσε σιγουρα πιτσα.

27 Μάρ 2015

Η "αγανάκτηση" μου φέρνει παιδικές μνήμες και μυρωδιές μιας και είναι ένα από τα μαγαζιά που με μεγάλωσαν!
Ίσως από συνήθεια, μου αρέσει πολύ η σάλτσα του στα τυλιχτά και ειδικά στο μπιφτέκι που είναι το μόνο που παίρνω πλέον από εκεί αραιά και που.

Το μέγεθος του τυλιχτού είναι μικρό και δεν δικαιολογεί το 1,90 κατά τη γνώμη μου.

Η εξυπηρέτηση είναι γρήγορη, ενώ ο χώρος δεν είναι για πολλά πολλά. Ίσα να φας στα γρήγορα αν δεν το πάρεις στο χέρι να φύγεις που είναι και το σύνηθες.

05 Απρ 2014

Τι να πεις για την Αγανακτηση? Ειναι απο τα παλια σουβλατσιδικα του Κορυδαλλου. Βρισκεται σχεδον πανω στην Ταξιαρχων και καθε φορα που περνας σου σπανε την μυτη οι μυρωδιες απο το χοιρινο γυρο, τα μπιφτεκια και την σαλτσα.

Συνηθως βλεπεις και ουρες απο πεινασμενους και ξελιγωμενους περαστικους να περιμενουν υπομονετικα για να παρουν το πακετο τους. Κανει και delivery ενω μπορεις να κατσεις και στο μαγαζι να φας ειτε στα 4-5 τραπεζια που εχει μεσα ειτε στα λιγοστα τραπεζια που εχει πανω στο πεζοδρομιο διπλα στον δρομο. ( δεν το συστηνω καθως ο δρομος ειναι ιδιαιτερα πολυσυχναστος με εντονη κυκλοφορια πεζων και τροχοφορων).
Το μαγαζι σαν χωρος ειναι ανυπαρκτος. Ενα παραθυρο απο το οποιο παραγγελνεις και βλεπεις ολη την κουζινα που δεν ξεπερνα τα 3 τετραγωνικα. Εχει ανακαινιστει προσφατα αλλα και παλι πρεπει να γινει πολλη δουλεια ακομα για να πουμε οτι πλησιαζει το μετριο.

Η εξυπηρετηση ειναι τοσα χρονια κορυφαια. Οι ψηστες παντα κεφατοι, μπορει να τους ακουσεις να τραγουδανε η να διαλαλουν την πραματια τους, ενω δεν λειπουν και τα πειραγματα στους τακτικους πελατες. Γενικα το κλιμα ειναι πολυ θετικο και πιστευω αυτο ειναι που εχει κρατησει το μαγαζι και αξιζει. Μακαρι να ηταν ολοι ετσι.
Τωρα στο φαγητο. Η ποιοτητα ειναι πολυ κατω του μετριου.

Η πατατα ειναι η κλασσικη προτηγανισμενη, ο γυρος ειναι συνηθως ξεροκαμμενος ενω η σαλτσα σιγοβραζει ολη μερα. Η καθαριοτητα επισης δεν ειναι το ατου του μαγαζιου καθως ολα τα πιανουν με το χερι και χωρις γαντια ενω ολα τα σκευη ειναι μεσα στα ξερα και καμμενα λιπη. Η πιττα ειναι πολυ μικρη και μεσα στο λαδι. Παντως οφειλω να πω οτι σαν γευση δεν ειναι ασχημο και η σαλτσα δινει αρκετη γευση. Επισης ενα αλλο μεγαλο λαθος ειναι η τιμη. Δεν γινεται μια μικρη πιττουλα να κοστιζει 1,90... Αντιστοιχη πιττα βρισκεις ανετα με 1,60 και σε πολυ κοντινη αποσταση.

Γενικα το συγκεκριμενο μαγαζι ειναι μια γλυκια αναμνηση των παιδικων μου χρονων. Η ποιοτητα ειναι σταθερη, απλα εγω μεγαλωσα και αρχισα να εκτιμω εκτος απο την γευση και την ποιοτητα. Το συστηνω για πακετο η ενα γρηγορο στο χερι αμα εχεις βγει για ψωνια και θες κατι βρωμικο. Παντως πρεπει οπωσδηποτε να πεσει η τιμη και να βελτιωθει η υγειινη του.

25 Νοε 2013

«Αγανάκτησα» την Τετάρτη και επισκέφτηκα το ομώνυμο σουβλατζίδικο στον Κορυδαλλό για να γευτώ το μπιφτέκι με την τέλεια σάλτσα. Είναι ένα σουβλατζίδικο όπου απολαμβάνεις πίτα με ότι τραβάει η όρεξη σου αλλά αυτό που το κάνει ιδιαίτερο είναι η κόκκινη σάλτσα που προσθέτουν.

Την παραγγελία σου την παίρνεις στο σπίτι σου, αν και διαθέτει 2-3 τραπεζάκια πάνω στο πεζοδρόμιο (τυχεροί οι περίοικοι γιατί κάνει delivery).

Η εξυπηρέτηση είναι πάρα καλή και φυσικά θα ξαναπάς γιατί η σάλτσα με το μπιφτέκι είναι απίστευτα αν φυσικά ξεπεράσεις ότι οι αποδείξεις δεν κόβονται και πολύ συχνά. Καλή σας όρεξη

30 Απρ 2013

Το μαγαζι αγανακτηση ειναι πολλα χρονια στον κορυδαλλο.
Το μυστικο το ειχε ο κυρ νικος παλια καραβανα σουβλατζης, ετυχε μια μερα πριν πολλα χρονια να ακουσω την ιστορια του.

Παυδευτηκε πολυ μεχρι να βρει το κατι διαφορετικο στο σουβλακι του. Πρωτα απο ολα χρησιμοποιουσε καλο κιμα για τα μπιφτεκια, το αλλο κουφο μυστικο του ηταν η σαλτσα που την εβραζε πολυ σιγα, αλλα το ντελιριο στην γευση που δεν το ξερουν οι περισοτεροι ηταν η φυτινη που χρησιμοποιουσε για τις πιτες, τις εψηνε με μαγειρικο λιπος λιγο στην καθε πιτα (λιωμενη η φυτινη εννοειται) για αυτο οσοι τον ξερουν απο παλια θα θυμουνται οτι ποτε δεν εδινε σουβλακι με διπλη πιτα
(δεν προλαβαινε το ψησιμο) κορυφη ηταν η μεριδα του στο μαγαζι ομως οχι για το σπιτι.

Επισης ποτε δεν εβαζε πατατες η τζατζικι στο σουβλακι γιατι οπως ελεγε χαλαγε η γευση πραγματι δεν ειχε αδικο. Ηταν φοβερη εμπειρια σινεμα στο ακροπολ (διπλα) και μετα μεριδα στον κυρ νικο.

Αργοτερα αλλαξε διευθυνση το πουλησε σε αλλους (αφου ειχε κονομησει τρελο χρημα) οι οποιοι ειναι καλα παιδια αλλα εμπλεξαν και αλλα πραγματα στο μαγαζι γυρους καλαμακια, τζατζικια κ.τ.λ. και εκει χαλαει το πραμα, γιατι να σας πω πως ο κυρ νικος δεν ειχε τιποτα αλλο μονο μπιφτεκι, πιτα και πατατες μεριδα

18 Φεβ 2013

Ενα απο τα ιστορικα μαγαζια του Κορυδαλλου και της ευρυτερης περιοχης.

Καντε ενα Σαββατο πρωι μια βολτα στα μαγαζια της Ταξιαρχων και μετα σταση για ενα τυλιχτο στα ορθια στην αγανακτηση.

Ζητηστε να σας εξηγησουν τα τυλιχτα του τι περιεχουν.
Διαφερουν απο τα κλασσικα των συγχρονων "γυραδικων".
Η "oldschool" σαλτσα του ειναι αυτη που κανει ολη την διαφορα πιστευω.

εαν δεν ειστε fan του ειδους σε πολυ μικρη αποσταση υπαρχουν τουλαχιστων αλλα 7 γυραδικα.

11 Αυγ 2012

Μένω αρκετά χρόνια στον Κορυδαλλο, κ έβλεπα συχνά το μαγαζί όταν πήγαινα για ψώνια η για καφε στην πλατεία Ελευθερίας χωρις να δίνω σημασία καθώς δεν μου γέμιζε το ματι.
Διαβαζοντας τις καλές κριτικες απο εδώ μέσα, είπα να δώσω μια ευκαιρία, μήπως κ τυχόν έχω κανά διαμάντακι διπλα μου τόσο καιρό κ εγώ το σνομπαρω.
Τελικά καλα έκανα κ δεν πατάγα.

Όλα πολύ μέτρια εώς κακά, να φανταστείτε στο τυλιχτο σουβλάκι όταν ζήτησα να βάλει κ πατατες, στραβωμουτσουνιασε κ είπε ´καλα θα σου βαλώ´ λες κ μου έκανε χάρη όταν σε όλα τα υπόλοιπα σουβλατζιδικα εδώ κ 20χρονια ειναι στάνταρ.

Το μπιφτεκι που αναφέρουν, ειναι το προκάτ έτοιμο κεμπαπ που περνεις κ απο τον Βασιλοπουλο.

Η σπεσιαλ σάλτσα, πουμαρο που σιγοβραζει καμία βδομαδα στην ιδια κατσαρολα.

Ίσως εαν ήμουν 60χρονων να εκρινα διαφορετικα, εμένα πάντως δεν μου άρεσε!!

07 Αυγ 2012

Στον κορυδαλλο καλο σουβλατζιδικο θεωρείτο αυτο που κανει καλη σαλτσα, τουλαχιστον πριν σκασουν οι μαο μαο με τις σως και τις βλακειες. Κορυφαιοι σ αυτη τη κατηγορια ειναι το κοχυλι, η αγανακτηση και λιγο αργοτερα ο φιλος. Α, και ο μπιλυς στη νικαια, στα γερμανικα. Παλια λεγοτανε απλα Νικος απ τον κυρ Νικο τον ιδιοκτητη αλλα αλλαξε ονομα λογω της ουρας που εφτανε λιγο πριν τη δημητρακοπουλου. Τί να λεμε τωρα.

Με λιγα λογια, μεριδα μπιφτεκι απ ολα με μπολικη σαλτσα. Αν παρετε τυλιχτο φατε το σε γωνια 45 μοιρων αλλιως θα γεμισετε σαλτσα το κομ ντε γκαρσον σας. Οποιαδηποτε αρνητικη κριτικη θα επρεπε να φιλτραρεται απο το σαϊτ, η αγανακτηση εχει μεγαλωσει γενιες και γενιες, λιγο σεβασμο.

Η τιμη περιλαμβανει καμποσες μπυρες και εξτρα πιτες με αλατοριγανη και σαλτσα μεχρι να μας τα κοψει ολα ο γιατρος ή ο θανατος...

16 Μαι 2012

Το ολο στυλ του θα μου εφερνε στο μυαλο την εικονα ενος κυριακατικου μεσημεριου της δεκαετιας του '80 οπου πας πριν αλλα και μετα απο αγωνα ποδοσφαιρου της Προοδευτικης με τους φιλους σου να φας κατι γρηγορο και να συζητησεις τα τεκταινομενα.Η ιστορια του μαγαζιου αυτου ξεκιναει απο το 1955.

Το μαγαζι βρισκεται ενα στενο πριν την πλατεια και απ'οσο εχω δει εχει αρκετη πελατεια.Ολα κι ολα 5-6 τραπεζια,για καλοκαιρι ειναι χαλαρα να κατσεις εξω,αλλα εισαι ακριβως διπλα στον δρομο και υπαρχει μεγαλη περιπτωση να στην "σπασει" καποιος καγκουρας με φτιαγμενο σαξοραλο.

Ειναι απο τα παλια σουβλατζιδικα που βγαινεις στο παραθυρακι που ειναι ο ψηστης και παραλαμβανεις τα σουβλακια σου.Την εξυπηρετηση την κρινω μονο απο την παραλαβη που κανω απο το καταστημα,οπου τρεχουν σαν παλαβοι να προλαβουν τις παραγγελιες.Συνεννοουνται σωστα μεταξυ τους και προσπαθουν να μην αργουν.

Δεν ειναι και κατι τοπ σε ποιοτητα,υπαρχουν πλεον αρκετοι ανταγωνιστες.Εχει ομως σταθερη πελατεια ολων των ηλικιων γι'αυτο και υπαρχει σχεδον 50 χρονια.Το μπιφτεκι του ειναι λαδερο για μενα,ο γυρος με ξυγκακι οχι ασχημος,το καλαμακι κοτοπουλο νοστιμο και οχι καμμενο.Καλες οι πιτες του,προκατ πατατες και σαλτσα τοματας καλη-μαλλον παραγωγης τους,αφου γευεσαι τα κομματακια τοματας.Βεβαια για μενα πιο πολυ θα πηγαινε για μακαροναδα αλλα ειναι καλη.

Για μαγαζι που ειναι συνοικιακο,οι τιμες σε τυλιχτα ειναι νορμαλ,σε μεριδες καπου οκ καπου τσιμπημενες(μπιφτεκι γεμιστο 2 τεμαχιων 8.5 ευρω ενω μπιφτεκι κανονικο 3 τεμαχια 6.5 ευρω μεριδα).

Δεν ειναι πεταμενα λεφτα αλλα δεν χανετε και τιποτα.Θα δοκιμασω το τηγανοψωμο τους και το μπιφτεκι γεμιστο και θα σας πω.Αν μενετε κοντα ειναι απλως οκ,εγω προτιμω την πιτα Εφεσσος που βρισκεται απ την αλλη πλευρα του Κορυδαλλου(φοβερο καλαμακι κοτοπουλο-δενει καλα με τη σως)...

Ταξιαρχών & Σερρών 44, Κορυδαλλός