Μεσογειακή κουζίνα, ποτό, μπάρα και χορός.

30 Μάρ 2015

Πήγαμε στο cash στο κεφαλάρι την Παρασκευή 20/03/2015.
Πολύ ωραίος χώρος στον πάνω όροφο του μαγαζιού(στο χώρο του ισογείου υπάρχει cosy "ορθαδικο clubaki".

Η υποδοχή κάπως ψυχρή αλλά είναι ένα θέμα που ποτές δε με επιρεάζει θετικά ή αρνητικά. Απλά το σχολιάζω.

Μας έφεραν 2 μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό και γεμίζαν τα ποτήρια μας καθόλη τη διάρκεια της βραδιά (καθώς στο τραπέζι μόνο 1 στους 4 πήρε αλκοόλ) + ψωμάκι με 1 ενδιαφέρον ντιπ.

Πήραμε
1 σαλάτα με μανγκο και crispy duck.. εξαίσια
1 ραβίολια με πορτσινι.. πάρα πολύ ωραία
2 rib eye πολύ καλά ψημένα και ικανοποιητική μερίδα
1 μάγουλα αρνιού πολύ δυνατό
και 1 φιλέτο επίσης ικανοποιητικό.

Συνοδευτικα πατάτες τηγανιτές ικανοποιτηκές και μια μερίδα με "συνοδευτικά μανητάρια"(η μόνη απογοήτευση).

Τελική σούμα 180 ευρώ αρκετά ακριβά γιατί δεν πήραμε κάποιο εξεζητημένο πιάτο. Θα ξαναπήγαινα όμως γιατί μου άρεσε αρκετά ο χώρος.

υ. γ ίσως θα είχα λίγο πιο χαμηλά τη μουσική.
υ. γ φαίνεται να έχει "δυνατή " μπάρα με ποτ'α -κοκτέιλ.

19 Φεβ 2015

Απογοήτευση.
Η αρνητική εμπειρία, δυστυχώς ξεκίνησε απο τον κύριο στην κράτηση. Στα όρια της αγένειας.

Άνοστα φαγητά με παρουσίαση που πραγματικά δεν σε ενδιαφέρει ούτε η ονομασια ούτε η προέλευση τους. Καμία εξήγηση για το τι έχεις μπροστά σου στο πιάτο απο το σερβιτόρο.

Με μια σαλάτα άνοστη, τη φτιάχνεις στο σπίτι στο πλαίσιο αυστηρής δίαιτας. Ενα ορεκτικό που δεν αξίζει ούτε 5 ευρώ. Κυρίως πιάτο rib eye μια απο τα ίδια με τις χασαποταβέρνες και επιδόρπιο που βρίσκεις στην εθνική οδό. Ενα εστιατοριο που νομίζει ότι είναι γκουρμέ, στις τιμές, αλλά σε ποιότητα ταβέρνας λίγο πριν το οριστικό κλείσιμο της.. Βάλε και το αργό Σερβις και την ανύπαρκτη προσπάθεια απο τον υπεύθυνο να σε ενημερώσει τουλάχιστον για τον λόγο της καθυστέρησης ή απλά να διασκεδάσει την πείνα σου, το μέρος είναι τραγικό και σίγουρα δεν αξίζει τα λεφτά του. Κρίμα.

ΥΓ. Παρτε το παλτό σας αν είναι χειμώνας. Το κατάστημα είναι πολύ λίγο...

21 Αυγ 2014

Κι εκει που λες οτι λογω της κρισης θα αρχισουν καποιοι να γινονται λιγο πιο επιλεκτικοι και καποιοι αλλοι λιγο πιο προσεκτικοι, πας στο Cash.

Δεν διαφερει σε τιποτα απο τα παλια μουραδικα προ κρισης.

Θα φατε οτι θα τρωγατε σε ενα πολυ ωραιο συνοικιακο restaurant αλλα θα το πληρωσετε 5-6 φορες επανω.

ΑΛλα θα αφησετε το αμαξι σας στον πορτιερη να το παρκαρει στην παρακατω γωνια σε χωρο που εχει κρατησει ειδικα για εσας με κορινες σε δημοσιο δρομο οπου πιο πριν μπορει να περασατε και να θελατε να παρκαρετε αλλα δεν μπορουσατε, και θα του δωσετε και 7€ για αυτο επειδη πιο πριν παρκαρε μια Ferrari.

Ο χωρος μεσα να σας πω την αληθεια δεν πολυκαταλαβα πως ειναι επειδη απο το πολυ στριμωξιδι δεν μπορουσα να δω τιποτα.

Να ξερετε οτι δεν πηγα αυτοβουλως, καλεσμενος ημουν, αληθεια σας λεω, αλλα πληρωσα κανονικα το 1/4 των 282€ που μου αναλογουσε και δεν ειχα λεφτα να παω να φαω μετα κανα σουβλακι γιατι ΠΕΙΝΟΥΣΑ.

28 Ιαν 2014

Το προηγούμενο Σάββατο αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το ανανεωμένο απ όλες τις πλευρές Cash στην Κηφισιά. Ο χώρος πράγματι έχει αλλάξει αισθητά με το μαύρο στοιχείο να κυριαρχεί στο χώρο δίνοντας μια αίσθηση μυστηρίου προδιαθέτοντας σε ευχάριστα για το τι πρόκειται να ακολουθήσει.

Η ώρα 22.30 και με τη σάλα γεμάτη η ευγενική κοπέλα μας οδήγησε στο μοναδικό άδειο τραπέζι που ευτυχώς είχε προνοήσει έγκαιρα να κάνω κράτηση. Σύντομα αφότου καθίσαμε ο σερβιτόρος έφερε το καλάθι με τα ψωμάκια (θα αναφερθώ μετά σε αυτά ειδικά!) το μπολάκι με τις ελιές κ το ροζ πιπέρι κ μας σερβίροντας μας παράλληλα νερό μαζί με τα μενού κ την λίστα κρασιού.

Η λίστα κρασιού ήταν σχετικά μικρή με λίγες προσθήκες από τον διεθνή αμπελώνα κ τις κλασσικές Ελληνικές ετικέτες . Θα ήθελα να δω περισσότερες ετικέτες ειδικά από τα ελληνικά διαμαντάκια που έχουν εισβάλλει στο ελληνικό οινικό τοπίο τα τελευταία χρόνια. Το μενού τώρα είναι όπως θα πρέπει, μικρό κ περιεκτικό, 5 ορεκτικά , 4-5 σαλάτες, κ 5-6 κυρίως πιάτα, με εμφανώς γαλλικές επιρροές που σε προδιαθέτει ευχάριστα για την γευστική εμπειρία που θα ακολουθήσει. Επιλέξαμε ένα ερυθρό avaton του Γεροβασιλείου για να συνοδεύσει το ribeye k φιλέτο Rossini που επιλέξαμε για κυρίως.

Ξεκινώντας με το κουβέρ κ περιμένοντας τον μαιτρ να η πρώτη ευχάριστη έκπληξη ήταν το πόσο γευστικό ήταν το ζεστό ψωμάκι, που μου θύμισε το αντίστοιχο της σπονδής τις καλές παλιές εποχές, που είναι ό,τι καλύτερο έχω δοκιμάσει. Δεδομένου ότι δεν τρώω σχεδόν ποτέ ψωμί, πόσο μάλλον το συνήθως αδιάφορο που σερβίρουν στα αντίστοιχα εστιατόρια, καταναλώσαμε 2 καλάθια από δαύτο! Χωρίς υπερβολές θα μπορούσε να είναι το καλύτερο πιάτο του καταλόγου!

Πάμε τώρα στο μενού, όπου πήραμε μια σαλάτα με χταπόδι και ρόκα, πολύ καλή ισορροπία στην όξινη σως κ τις λεπτές φέτες (θα μπορούσε να το σερβίρει και σαν καρπάτσιο ) χταποδιού, πολύ γευστική κ αρκετή για 2 άτομα.

Επιλέξαμε σαν έτερο ορεκτικό το ραβιόλι με κρόκο αυγού, τρούφα κ τυρί compte όπου κυριολεκτικά ξεχάσαμε τους καλούς μας τρόπους και πέσαμε με τα μούτρα στις βούτες τις υπέροχης σως κ κρεμας του κρόκου! Συγκλονιστικό πράγματι, αντισταθήκαμε στον πειρασμό να παραγγείλουμε κ δεύτερο μια κ κάναμε υπομονή και χώρο για το κρέας.

Το φιλέτο Rossini ήταν αρκετά γευστικό κ κυρίως σωστά ψημένο (μέτριο ζητήσαμε) με την γεύση του φουαγκρά να ακούγεται αρκετά κ ευχάριστα. Το ribeye ήταν σωστά ψημένο (μέτριο επίσης) κ σερβιρισμένο σε πυρωμένη πλάκα, κάτι που με εξέπληξε ευχάριστα, μια κ σαν φαν του συγκεκριμένου είδους κ ειδικά προερχόμενος από Χριστουγενιάτικο ταξίδι στην χώρα της πηγής, Αμερική, μπορώ να πώ ότι είχα θέσει αρκετά υψηλά τα στάνταρτς!

Έχοντας, λοιπόν, νωπές τις μνήμες από την Νέα Υόρκη, έχω να κάνω κάποιες παρατηρήσεις, θα προτιμούσα να μην είναι κομμένο σε φέτες και να έχω εγώ την χαρά να το κάνω, επίσης θα ήθελα να έρχεται κυριολεκτικά καυτή η πλάκα, στα καλά steak houses στην NY είδα ακόμα κ σημάδια από το κάψιμο στα χέρια ενός σερβιτόρου, και μάλιστα επειδή μου έκανε εντύπωση το θέμα τους σερβιρίσματος εκεί έπιασα κ μια μικρή κουβέντα, ο τρόπος αυτός γίνεται πάντα έτσι για να μπορεί το κρέας να παραμένει ζεστό κατά την διάρκεια του 10λέπτου που γίνεται η κατανάλωση!

Επίσης ιδιαίτερη αναφορά να κάνω και στην σως μπερνέζ η οποία ήταν από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει, κ μου αρέσει που σερβίρεται ξεχωριστά οπότε αν θες σαν γνήσιος κρεατοφάγος μπορείς να απολάυσεις το κρέας σου με τα ζουμιά του, που αποτελούν και την καλύτερη σως!

Οι τηγανητές πατάτες ήταν θαυμάσιες ειδικά αν τις βουταγες στην υπέροχη σως! Το ψητό λάχανο ήταν αδιάφορο μπροστά στο γευστικότατο κρέας κ τις πατάτες με την σως. Ειλικρινά θα ήθελα το όνομα της ταβέρνας από τον φίλο που ανάφερε ότι έχει δοκιμάσει τέτοιο ribeye!

Για το ευχάριστο κλείσιμο της βραδιάς πήραμε με το ζόρι σχεδόν ένα κρεμ μπρουλέ, μια κ πάντα υπάρχει χώρος για γλυκό! Ήταν πολύ καλό αν και θα προτιμούσα το παγωτό που το συνόδευε να ήταν κρέμα κ όχι καφέ, μια κ προτιμώ να κλείνω το γεύμα μου με το κλασικό εσπρεσακι!

Συμπερασματικά η όλη εμπειρία ήταν άριστη, με το σέρβις υποδειγματικό ειδικά όταν το εστιατόριο δουλεύει στο 100% της δυναμικότητας του! Ανυπομονούμε για την επόμενη γευστική επιδρομή για να δοκιμάσουμε το ταρτάρ που τόσο φημίζεται καθώς και τα υπόλοιπα πιάτα!

20 Ιαν 2014

Είναι η δεύτερη φορά που την πατάω από την ανάγνωση κριτικής γνωστού περιοδικού περί της Αθηναϊκής νύχτας. Την τρίτη φορά θα ζητήσω δημόσια συγγνώμη.

Μετά από απαίτηση φιλικού ζευγαριού αποφάσισα να κλείσω ένα τραπέζι για την Παρασκευή το βράδυ. Φτάσαμε στις δέκα και τέταρτο περίπου και διαπιστώνω άμεσα πως το valet service στο parking είναι να αφήσω το αυτοκίνητο σε ένα «τύπο» ο οποίος θα μου το παρκάρει επάνω στο πεζοδρόμιο!

Προσπερνώ και παρκάρω παρακάτω. Φτάνοντας στην είσοδο μας υποδέχεται δεύτερος «τύπος» ο οποίος σε ρόλο πορτιέρη «παίζει» με το κινητό του και μας πετάει βαριεστημένα μία καλησπέρα χωρίς καν να σηκώσει τα μάτια του από την οθόνη του τηλεφώνου του. Ωραία σκέφτομαι εδώ σίγουρα εκτιμούν την προτίμησή μας προς το εστιατόριό τους φροντίζουν να μας το δείχνουν.

Προχωρώντας προς τα μέσα και αφού βέβαια ανοίγουμε μόνοι μας την πόρτα της εισόδου μας υποδέχεται ένα κοριτσάκι το οποίο μας καλησπερίζει και μας ενημερώνει πως για το εστιατόριο θα πρέπει να ανέβουμε επάνω χωρίς να μας καθησυχάσει πως η σιδερόφραχτη πόρτα που ορθώνεται μετά από λίγο μπροστά μας δεν οδηγεί σε αίθουσα βασανιστηρίου μεσαιωνικού πύργου αλλά στην αίθουσα του εστιατορίου.

Το χρώμα που επικρατεί στην αίθουσα είναι το μαύρο (το αγαπημένο μου), με μαύρους δερμάτινους καναπέδες (στα μέσα τουλάχιστον τραπέζια που είναι και τα πιο «ριγμένα» από άποψη θέσης) και δερμάτινες καρέκλες. Δεύτερη σιδερόφραχτη πόρτα για την κάβα! Ο χώρος είναι ατμοσφαιρικός αλλά όταν η αίθουσα είναι γεμάτη αυτό που έντονα επικρατεί είναι η πολύ φασαρία. Ακόμα και η μουσική δεν καταφέρνει να την καλύψει.

Το προσωπικό είναι εξυπηρετικό και ευγενικό χωρίς να γίνεται κουραστικό αλλά πάντα εκεί όταν το χρειάζεσαι.

Πάμε τώρα και στο φαγητό. Φταίω εγώ που θα συνεχίσω να γκρινιάζω? Παρασκευή 22:30 και δύο από τα κυρίως πιάτα δεν υπάρχουν! Τέλος πάντων προχωράμε στην παραγγελία:

• 4 Κουβέρ (10€)

• 2 Μπουκάλια νερό (6€)

• 1 Σαλάτα με κατσικίσιο τυρί (14€). Αρκετά δροσερή και αρωματική αλλά υπερβολική η ποσότητα των ξηρών καρπών. Υπήρξε στιγμή που νόμιζα ότι είχαμε βγει για ποτό και στο μπαρ μας έφεραν μπολ με φουντούκια και καρύδια! Μέτρο παιδιά.

• 1 Ριζόνι αστακό (21€). Με διαφορά το καλύτερο πιάτο (ποσότητα ίσα ίσα για να το δοκιμάσετε).

• 2 Rib Eye (56€). Ειλικρινά αδιάφορο και κάλλιστα θα μπορούσε να είχε σερβιριστεί σε οποιαδήποτε χασαποταβέρνα.

• 1 Στήθος πάπιας (26€). Ίσως το χειρότερο πιάτο. Το κρέας σκληρό και όχι σωστά ψημένο. Με το που το πλησίαζες στο στόμα σου είχε έντονη την μυρωδιά του μη καλοψημένου κρέατος.

• 1 Burger Black Angus (17€).

Πάμε τώρα και στα γλυκά. Δεν το κάνω επίτηδες το ορκίζομαι, το ένα από τα τέσσερα πιάτα δεν υπήρχε!

• 1 Ζεστό Fondant (7€).
• 1 Κρεμ μπρουλέ (7€). Η όψη του πιάτου θύμιζε μουσταλευριά με παγωτό.

Για το τέλος παραγγείλαμε τρία ποτά:

• 1 Smirnoff Red (9€).
• 1 Mohito (12€).
• 1 Cash Twister (15€). Πολύ καλό.

Ο συνολικός λογαριασμός με δύο (2) μπουκάλια κρασί (60€) ανήλθε στα 260€.

Θέλω να πιστεύω ότι ο κατάλογος περιέχει πιάτα πολύ νόστιμα τα οποία αξίζει κάποιος να δοκιμάσει αλλά δυστυχώς με τις συγκεκριμένες τιμές και αυτού του είδους την αντιμετώπιση εγώ δεν πρόκειται να του δώσω δεύτερη ευκαιρία. Κρίμα γιατί το διάλεξα για να ευχαριστήσω τους φίλους μου.

24 Ιούλ 2013

Λοιπόν…
Πάω στοίχημα …μαζεύονται κάθε χρόνο, αρχή σεζόν 5-6 πλουσιόπαιδα …αποφασίζουν ποια περιοχή και ποιά μαγαζιά θα είναι φέτος in και μετά αρχίζουν τις διαδώσεις!
Βάση τέτοιον διαδόσεων λοιπόν έμαθα και γω ότι φέτος πρέπει να επισκεφτώ το cash…

Και θα μου πεις εσύ …γιατί παιδί μου παρασύρεσαι??? Και θα ’χεις και δίκιο … αλλά τα χουμε πει η περιέργεια σκότωσε τη γάτα…

Φτάνω που λες Τρίτη βράδυ στη πλατεία κεφαλαρίου… και τι να δω… πίτα το τοπίο … κόσμος… γονείς με καρότσια ζευγάρια γυναικοπαρέες, μπακουροπαρέες… γεμάτα όλα τα μαγαζιά… λες και ήμουν σε κάποιο θέρετρο …χαμός!
Δε μπορεί λέω εγώ να δεις σε άλλη χωρά ζω… !

Το αντιπαρέρχομαι και λίγο πριν εγκαταλείψω τη προσπάθεια μου βρίσκω μια θεσούλα και παρκάρω το φτωχό μου αυτοκινητάκι.

Φτάνω λοιπόν έξω από το cash και βλέπω έχει πόρτα… σταυροκοπιέμαι μια πρώτη… ο φουσκωτός κύριος μας ανοίγει ευγενικά και μπαίνουμε μέσα στη πολύ όμορφη και δροσερή ομολογούμενος αυλή… Όπως ήδη είπα … πίτα…. Πιο πίτα πεθαίνεις! Έβλεπες σε 4αρια τραπέζια να κάθονται και 8 άτομα… σταυροκοπιέμαι άλλη μία και σκέφτομαι …μάλλον είναι καλό το μαγαζί δεν εξήγητε αλλιώς!

Μας υποδέχεται ένας άλλος λιγότερο φουσκωτός κύριος …και καθώς για φαγητό δεν είχε τραπέζι του λέμε για ποτό… μας οδηγεί λοιπόν στο ένα από τα 3 καναπεδάκια που έχουν με χαμηλό τραπεζάκι που ήταν και τα μόνα που ήταν άδεια ….
Γλυκά τους λέω σερβίρετε? Μια στιγμή να έρθει η κοπέλα από το εστιατόριο μου λέει ο σερβιτόρος… έρχεται που λες μια ευγενέστατη κοπέλα και μου λέει τα γλυκά… και εκεί μπαίνει το πρώτο ερώτημα μετά τα σταυροκοπήματα… Κατάλογος παιδιά ? ξέρετε τι είναι? Γιατί δεν είδα πουθενά να κυκλοφορεί κάτι τέτοιο!

Μου λέει λοιπόν τα γλυκά και επιλέγω χωρίς να ξέρω τι θα πληρώσω ένα παγωτό που σερβίρετε μαζί με ένα ζελέ κρασιού …και ο φίλος μου που ήθελε ποτό μια μαργαρίτα φράουλα που επίσης δε μάθαμε ποτέ πόσο τη χρεώνουν…

Έρχεται λοιπόν μια κατά τα άλλα εξαιρετική μαργαρίτα χωρίς παρέα… και για την επόμενη μία ώρα πορευόμασταν με αυτήν… γιατί το παγωτό μου μάλλον περίμεναν να έρθει το γάλα από το χωρίο και ο πάγος από το βόρειο πόλο για να το φτιάξουν…

Αφού λοιπόν σχεδόν είχαμε πιει όλο το ποτάκι και είχαμε χαλαρώσει καθώς ήταν και ξεροσφίρι και μας χτύπησε λίγο έρχεται και το παγωτό …το οποίο ήταν αδιάφορο και εντελώς αναίτια καθυστερημένο … η κρύα κουζίνα λέει είχε πρόβλημα και είχαν και ένα πολύ μεγάλο τραπέζι και … καταλαβαίνεται!!!

Όχι δε καταλαβαίνουμε γιατί χρειάστηκε 1 ώρα για να βάλει κάποιος μέσα σε ένα πιάτο 5 κουταλιές τριμμένο πάγο …μέσα εκεί ένα μπολάκι που μέσα εκεί είχε 2 κουταλιές ενός ποτένιου ζελέ και από πάνω μία μπάλα απλού παγωτού κρέμα … η σύλληψη της ιδέας για το ντεκορ να δεις είναι που αργεί… τέλος πάντων το φάγαμε και αυτό και ζητάμε λογαριασμό… είχε περάσει και η ώρα… έρχεται που λες ένας άλλος σερβιτόρος… 19 ευρώ μου λέει... οκ νορμάλ τιμή αλλά εκεί ακριβώς τίθεται το 2ο ερώτημα….

Απόδειξη παιδια????? Σας έχουν πεί τι είναι και αυτό η ήταν στο ίδιο κεφάλαιο με τον κατάλογο και λείπατε από το μάθημα εκείνη τη μέρα? Θα έκανα φασαρία αλλά δεν ήθελα να χαλάσω τη διάθεση μου….

Σύνοψη γιατί και πολύ σημασία έδωσα μου φαίνεται…..
Διθενιά όσο δε πάει… αλλά η ώρα περνάει ευχάριστα καθώς έχει ωραία μουσικούλα και πολύ κόσμο που θα σου δώσει πολύ υλικό για συζήτηση και κουτσομπολιό…
Φαγητό δε ξέρω γιατί έφαγα μόνο το γλυκό (γι’ αυτό βάζω το 2)

Εξυπηρέτηση μηδέν... και χώρος όχι τόσο καλός όσο μου είχαν πει αλλά οκ… θα το βάλω το 4 για να μη θεωρηθώ κακόβουλη…
Αυτά… δε μπορώ να πω ότι πέρασα άσχημα … καλά ήταν αλλά αν είχα πάρει φαγητό και είχα δώσει παραπάνω χρήματα πιθανότατα θα ήμουν λίγο τσαντισμένη με όλα τα υπόλειπα…

27 Ιαν 2013

Να αναφέρω πως επισκεφθήκαμε το χειμερινό χώρο του ισογείου.

Ας ξεκινησουμε με το μενού και να πούμε πως ήταν ανάλογης ποικιλίας με αυτό ενός fast food. Το μισό μενού ήταν burger και τo υπόλοιπο ενα κοτόπουλο, ένα μπιφτέκι, ένα χοιρινό φιλετάκι, ένα φιλέτο κ ένας σολωμός.

Για το service να πουμε πως εψαχνες συνέχως τους σερβιτορους για να σε εξυπηρετήσουν (παραυτα τα παιδιά ήταν ευγενικά).
Σουπλά και σερβίτσια φθηνά κ εκ του προχείρου στημένα .

Η σαλάτα ήταν απο τις πιο φτωχές και άνοστες που έχω δοκιμάσει, μόνο μαρούλι κατ ουσία είχε, έψαχνες με το μεγεθ. φακό να βρείς το προσούτο.
Το μοσχ. φιλέτο ήταν max 150 gr με λαχανικά εντελώς άνοστα κ πατάτες τηγ. προτηγανισμένες στυλ σουβλατζίδικου.

Εν κατακλείδι να πούμε πως απο ένα εστιατόριο στο κεντρικότερο σημείο του Κεφαλαρίου θα έπρεπε να προσφέρει υπηρεσίες κ γεύσεις επιπέδου κ όχι κουζίνα συνοικιακής Ταβέρνας .

04 Δεκ 2012

Πήγα πριν περίπου ένα μήνα. Πολύ ωραίο εστιατόριο, με πολύ ωραία πιάτα. Η εξυπηρέτηση άψογη καθώς και η ποιότητα/ποσότητα φαγητού, ωραία και η μουσική κατά την διάρκεια του δείπνου.
Θα ξαναπάω σίγουρα.

Το μόνο μείον, για εμένα είναι ότι καπνίζουν και κατά την διάρκεια του φαγητού.
Πιστεύω όμως ότι το καλοκαίρι θα είναι πολύ καλύτερα, στον εξωτερικό χώρο τους, ένας υπέροχος κήπος με πολύ πράσινο.

20 Νοε 2012

Τρομερή μείωση τιμών... 2 άτομα με 1 σαλάτα, 2 ορεκτικό, 2 κυρίως, και 1 μόνο desert, συν 1 μπουκάλι κρασί (δηλ νορμάλ δείπνο)... 140 €. Ούτε στο Μονακό να τρώγαμε...

31 Οκτ 2011

Το Cash είναι το καλύτερο ίσως bar-restaurant (αλλά και club στον κάτω χώρο) των Βορείων Προαστίων: σε ένα εξαιρετικό κτίριο πλάι στην Πλατεία Κεφαλαρίου, με έναν πραγματικά υπέροχο κήπο - από τους ωραιότερους στην Αθήνα - και καλαίσθητους εσωτερικούς χώρους. Ωραία μουσική και ατμόσφαιρα ευχάριστη και πολυτελής, εξαιρετικό σέρβις και διεθνής κουζίνα επιπέδου, με αρκετά πιάτα θαλασσινών, κρεατικών και ζυμαρικών-risotti, με κλασικές επιρροες, αλλα και μοντέρνες πινελιές.

Δοκιμάσαμε αψογα χτένια Saint-Jacques, μια συμπαθητική σαλάτα με θαλασσινά, εκπληκτική tagliata με πουρέ βασιλικού και μια τρουφάτη bearnaise, νόστιμο και ελαφρύ λαβράκι, έναν σολωμό ισοροπημένο αλλά όχι ιδιαίτερο, πολύ καλά γλυκά - η μους σοκολάτας με φεγεντίν και παγωτό είναι κορυφαίο γλυκό. Μεγάλη λίστα κρασιών, πρωτότυπα - στη γεύση και το σερβίρισμα - cocktails.

Με την τελευταία γενναία μείωση στις τιμές, χωρίς να επηρεαστεί καθόλου η ποιότητα του φαγητού, το Cash καθίσταται κορυφαία επιλογή για βραδυνή έξοδο, μιας και συνδυάζει άριστα το καλό φαγητό με τη διασκέδαση σε ένα ποιοτικό περιβάλλον.