Οικογενειακή ταβέρνα στον σταθμό του τρένου στις Αφίδνες με έμφαση στα ψητά στη σχάρα.

02 Φεβ 2017

Βρεθήκαμε στον Μανάρα Σάββατο 28/01/2017 για οικογενειακή μάζωξη. Η ταβέρνα ενδείκνυται για οικογενειακά γεύματα καθώς και βρίσκεται ακριβώς δίπλα απο τον σταθμό των Αφιδνών, που προσθέτει μια γραφικότητα στο όλο περιβάλλον. Το εστιατόριο απαρτίζεται από τρεις αίθουσες εκ των οποίων οι δύο πρέπει να είναι καλοκαιρινές και η τρίτη στην οποία καθίσαμε χειμερινή. Στον χώρο έκαιγαν δύο τζάκια, αλλά γενικά το μαγαζί ψάχνει ακόμα την αισθητική του ταυτότητα διότι στην διακόσμηση θέλει ακόμα 2-3 πινελιές. Χωρίς κράτηση, παρέα τεσσάρων ατόμων, κάτσαμε κοντά στο τζάκι, ενώ το υπόλοιπο μαγαζί είχε ακόμα 15 παρέες. Αμέσως εξυπηρετηθήκαμε, από το πολύ ευγενικό προσωπικό και τα πιάτα ήρθαν γρήγορα και με την σωστή σειρά. Ο κατάλογος απαρτίζεται κυρίως απο κρέατα και παραδοσιακά ορεκτικά σε αρκετά ικανοποιητικό αριθμό που καλύπτουν όλη την γκάμα μιας εξοχικής ταβέρνας. η παραγγελία μας ήταν:
-Κουβέρ ψωμί για τέσσερις στα 2,80 Ευρώ,
-1 μερίδα χόρτα βλήτα στα 3,80 ευρώ πολύ καλά
-1 σαλάτα λάχανο-καρότο που παρόλο που σερβίρεται έτσι ο σερβιτόρος μας πρόσθεσε λίγο σκορδάκι κατόπιν αιτήματός μας! η σαλάτα στα 3,80 Ευρώ
-1 μερίδα τζατζίκι, πλούσια και νόστιμη στα 3,80 Ευρώ.
-1 μερίδα τηγανιτές πατάτες χειροποίητες στα 2,80 Ευρώ
-1 τηγανόψωμο πολύ καλό σε γεύση στα 4,70 Ευρώ
-1 σαγανάκι επίσης πολύ καλό αλλά λίγο αλμυρό για τα γούστα μας, να σημειώσουμε ότι δεν φαγώθηκε αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό. Το κόστος στα 4,5 Ευρώ.
-1 σπαλομπριζόλα η οποία χρεώθηκε σε βάρος 800 γραμμάρια, η οποία θεωρώ ότι ήταν γύρω στο 600 γραμμάτια το πολύ. Κατά τ'άλλα ήταν όνειρο και έλιωνε στο στόμα και συνοδευόταν από τηγανητές πατάτες. Το κόστος για τα 800 γραμμάρια (που δεν ήταν 800 όμως) στα 18,40 ευρώ (το 1 κιλό στα 23).
-1 λουκάνικο το οποίο το θεώρησα το καλύτερο πιάτο! Πολύ νόστιμο και όσο πρέπει πικάντικο, Το κόστος στα 5,50 Ευρώ.
-2 μερίδες ψαρονέφρι συνοδευόμενο με πατάτες, λίγο στεγνό, αλλά κατά τ'άλλα γευστικό. Και οι δύο μερίδες μαζί στα 17 Ευρώ.
-1 μερίδα μπιφτέκια (2 μεγάλα μπιφτέκια), τα οποία ήταν εξαιρετικά στα 7,50 Ευρώ.
-1/2 κιλό κρασί χύμα κόκκινο στα 2,50 ευρώ πολύ καλό.

Για όλα τα παραπάνω η παραγγελία έκλεισε στα 76,50 Ευρώ, τιμή την οποία την θεωρώ λογική για την ποσότητα και την ποιότητα που προσφέρθηκε, καθώς και για την εξυπηρέτηση. Τέλος, μας κεράστηκε καρυδόπιτα με παγωτό καϊμάκι, λίγο σε ποσότητα, αλλά αρκετό για να αφήσει τον ουρανίσκο μας ικανοποιημένο!

ΓΡΗΓΟΡΟ ΠΡΟΦΙΛ: Ενδείκνυται για οικογενειακό γεύμα με υψηλή ποιότητα, το οποίο συνδυάζει την κοντινή βόλτα του Σαββατοκύριακου σε ένα γραφικό περιβάλλον, με μια γευστική εμπειρία σε λογική τιμή και σωστή εξυπηρέτηση. Το προτείνω ανεπιφύλακτα στους λάτρεις της κρεατοφαγίας.

06 Ιαν 2017

Ο Μανάρας είναι μια ταβέρνα για οικογένειες με παιδιά. Ο περιβάλλοντας χώρος είναι ειδυλλιακός. Έχει μια τεράστια αυλή με πανύψηλα δέντρα ενώ στο πίσω μέρος του μαγαζιού έχει κούνιες. Η σάλα είναι και αυτή τεράστια, τίγκα πάντα στο κόσμο με πολύ οχλαγωγία.

Η εξυπηρέτηση φιλότιμη. Είχε 4,5,6 γκαρσόνια να τρέχουν πανικόβλητα για να εξυπηρετήσουν τις ορδές κόσμου.

Για 4 άτομα πήραμε:

Ψωμί. Ωραιότατο ζυμωτό

Χόρτα. Τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά σωστά βρασμένα

Πατάτες τηγανιτές. Εξαιρετικές. Τεράστια μερίδα και υπέροχες, καλύτερες και από σπιτικές
Τζατζίκι. Τυπικό, χωρίς εκπλήξεις
2 χοιρινές μπριζόλες. Εξαιρετική ποιότητα κρέατος και πολύ καλό ψήσιμο. Από τις καλύτερες που έχω φάει
1 μοσχαρίσια μπριζόλα. Πολύ νόστιμη και ψημένη όπως τη ζητήσαμε, με κάμποσο λιπάκι
1 μπιφτέκι. Δεν το δοκίμασα. Δεν έχω άποψη
1 κιλό λευκό κρασί. Τίποτα το ιδιαίτερο. Χωρίς παρενέργειες την επόμενη μέρα
Στο τέλος μας κέρασαν γλυκάκι το οποίο επίσης δεν δοκίμασα.

Δεν μπορώ να σας πω πόσο είχε το κάθε πιάτο, αφού το χαρτί (όχι η απόδειξη) με την παραγγελία εξαφανίστηκε από το τραπέζι μαζί με τα λεφτά σε χρόνο ντε τε. Για όλα αυτά, μαζί με το κρασί πληρώσαμε 50,7 ευρώ, ήτοι κάτι λιγότερο από 13 ευρώ το άτομο. Εξαιρετικό Value for money

25 Νοε 2015

Ταβέρνα μαζικής εστίασης δίπλα στο σιδηροδρομικό σταθμό Αφιδνών. Η πρόταση αυτή συνοψίζει με τον καλύτερο τρόπο το μεγαλύτερο πλεονέκτημα και το μεγαλύτερο μειονέκτημα της συγκεκριμένης ταβέρνας: η θέση, το φυσικό τοπίο και η ομορφιά του περιβάλλοντος σε συνδυασμό με το παραδοσιακό πέτρινο κτήριο του σταθμού είναι από μόνος του πολύ βασικός λόγος για να την προτιμήσει κάποιος.

Το φθινοπωρινό τοπίο με τα ριγμένα φύλλα των δένδρων δημιουργούσε πραγματικά έναν ζωγραφικό πίνακα. Η ύπαιθρος σε όλη της το μεγαλείο ξεδιπλώνει την ομορφιά της εντός νομού Αττικής. Το μειονέκτημα που αφορά στη μαζική εστίαση σχετίζεται με τον τεράστιο χώρο, τα πολλά τραπέζια που σίγουρα προσφέρουν πολλές επιλογές: είτε δίπλα στο τζάκι, είτε σε χώρο περιορισμένο που προορίζεται για μη καπνιστές (στα συν του μαγαζιού), είτε στον εξωτερικό χώρο (όταν ο καιρός το επιτρέπει) ή κάπου πιο ουδέτερα.

Προσωπικά δεν αρέσκομαι στους τεράστιους χώρους με τη συνακόλουθη οχλαγωγία και τον πανικό. Ωστόσο, όπως προανέφερα, υπάρχουν και άλλα κίνητρα στη συγκεκριμένη περίπτωση. Τα σαββατοκύριακα όπως είναι αναμενόμενο γίνεται χαμός από κόσμο.

Η εξυπηρέτηση είναι λίγο θέμα ώρας και τύχης και εξηγούμαι: η ταβέρνα διαθέτει αρκετό προσωπικό, που τρέχει σαν παλαβό για να προλάβει να σερβίρει μια γεμάτη με πολύ κόσμο ταβέρνα. Με βάση αυτό το δεδομένο θα αρκεστώ να πω ότι εξυπηρετηθήκαμε σχετικά γρήγορα αλλά έπρεπε να το "κυνηγήσουμε", να επιμείνουμε λίγο, να πιέσουμε σχετικά. Σίγουρα είναι διεκπεραιωτική αλλά αρκετά πρόθυμη.

Ο χώρος είναι καθαρός, περιποιημένος, προσεγμένος, χαρακτηριστικός και χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, των ταβερνών που έχουμε όλοι συνηθίσει. Το τζάκι σε περίοπτη θέση είναι ό, τι πρέπει για τις κρύες ημέρες και παραπέμπει σε χωριό.

Ως προς το φαγητό, ο κατάλογος διαθέτει τα κλασικά εδέσματα μιας ταβέρνας. 2 άτομα παραγγείλαμε:

- τυρόπιτα χωριάτικη σε τεράστιο μέγεθος που ήταν νοστιμότατη, όχι αλμυρή και φρεσκότατη, είναι από τα must, εάν πάτε

- άγρια χόρτα που συνδυάζονται πολύ γευστικά με τα κρεατικά που διαθέτει η ταβέρνα

- χωριάτικη σαλάτα πολύ πλούσια και χορταστική

- πατάτες τηγανιτές που ξεχείλιζαν από νοστιμιά, τολμώ να πω ότι ήταν τελείως διαφορετικές από αυτές που έχουμε συνηθίσει και έδιναν την εντύπωση ότι δεν ήταν προκάτ

- ψωμί που εμείς ζητήσαμε να έρθει ψημένο, περιχυμένο με λαδάκι και ριγανούλα (μπορεί να το φέρνουν και από μόνοι τους τις καθημερινές που δεν έχουν τόσο κόσμο να εξυπηρετήσουν).

- κοντοσούβλι πολύ νόστιμο, που έλιωνε στο στόμα

-μπιφτέκια μοσχαρίσια που συνοδεύονταν από τις προαναφερθείσες πολύ νόστιμες πατάτες, χορταστικά και ικανοποιητικά

-κόκα κόλα
νερό σε κανάτα

Να σημειώσω ότι την ημέρα που πήγα στο Μανάρα (ίσως και λόγω της καλοκαιρίας) παρά τα πάρα πολλά τραπέζια που διαθέτει, ήταν όλα γεμάτα και έδιωχναν κόσμο.

Οι τιμές είναι πολύ ικανοποιητικές. Υπολογίστε περίπου 15 ευρώ το άτομο. Σίγουρα θα χορτάσετε. Αν είχε και λιγότερη φασαρία (στους μεγάλους χώρους δεν μπορείς να το αποφύγεις, εκτός αν πας καθημερινή) είναι μια πολύ καλή πρόταση για φαγητό σε συνδυασμό με εκδρομούλα μέσα στη φύση.

31 Οκτ 2015

28 Οκτωβρίου, επιστρέφοντας απο μια εκδρομή, περάσαμε απο τα Κιούρκα, όπου, μάλλον τυχαία, βρεθήκαμε στον Μανάρα, απέναντι απο τον σταθμό του ΟΣΕ.

Αποφασίσαμε να κατσουμε να φάμε εκεί, έχοντας διαβάσει στο παρελθόν τις καλές κριτικές του ask4food..

Μας έκανε εντύπωση η ουρά απο τα παρκαρισμένα αμάξια εκεί γύρω..
Φτάσαμε έξω απο το μαγαζί όπου ο κόσμος περίμενε έξω μέχρι να αδειάσει τραπεζι.

Μιλάμε για κοσμοπλημμύρα!
Ευτυχώς ήμασταν τυχεροί και περιμέναμε μόνο 20' μέχρι να κάτσουμε σε ένα άδειο τραπέζι.

Ο σερβιτόρος έκανε άλλα 15' μέχρι να έρθει να μαζέψει το τραπέζι απο την προηγούμενη παρέα και άλλα 20' μέχρι να μας πάρει παραγγελία.

Μέχρι να μας φέρουν και αυτά που παραγγείλαμε πέρασαν άλλη μισή ώρα..

Σύνολο, πάνω απο μια ώρα, μεχρι να φάμε..

Φάγαμε τα εξής..

1). Λουκάνικο χωριάτικο ψητό..

Έρχεται χωρίς γαρνιτούρα και κοστιζει 6€.
Βαρύ και με καπνιστή γεύση, αρκετά καλό, για όσους τους αρέσουν τα πικάντικα.
Οι υπόλοιποι ας το αποφύγουν

2 ). Μισό κιλό παϊδάκια αρνίσια..

Και αυτά, χωρίς γαρνιτούρα, κοστίζουν 15€ και έχουν πολύ καλή γεύση, δίχως να μυρίζουν "αρνίλα".

3). Ψαρονέφρι ψητό..
Κοστίζει 9€ και έρχεται με γαρνιτούρα λίγες τηγανητές πατάτες.

Το κρέας ήταν σωστά ψημένο, αλλά στεγνό και ελαφρώς σκληρό, χωρίς ούτε καν μια σαλτσούλα για ποικιλία στη γεύση..

4). Τυροκαυτερή, στα 3€..

Πάρα πολύ καλή, την συνιστώ ανεπιφύλακτα..

5). Σαλάτα λάχανο-καρότο, στα 3,5€..

Τυπική σαλάτα, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο..

Με αυτά, συν τα αναψυκτικά και το πολύ καλό ψωμί που μας έφεραν, ο λογαριασμός έφτασε τα 43€..

Ούτε ακριβά, ούτε και φτηνά όμως.
Η απόδειξη κόπηκε στο τελος..
Δεν μας έφεραν κάποιο γλυκό για το τέλος, κάτι που όμως έκαναν σε όλα τα υπολοιπα τραπέζια.
Όταν το είπα στον σερβιτόρο, τότε μας έφεραν δυο κομμάτια ραβανί με παγωτό.

Δεν μας ενθουσίασε και δεν νομίζω να ξαναπάμε.
Εκτός και αν θελήσουμε να χαζέψουμε το πολύ όμορφο, καταπράσινο περιβάλλον, πέριξ του μαγαζιού.

18 Φεβ 2016

Κλασικη οικογενειακη ταβερνα στις Αφιδνες σε πολυ καλη τοποθεσια με ανετο παρκινγκ και ωραιο κηπο. Διαθετει και παιδικη χαρα για τα παιδια σε σημειο που ''ελεγχεται'' απο γονεις. Ανετος χωρος εξω μεσα θα μπορουσε και καλυτερα.

Μιας και εχω παει σε ολες τις ταβερνες της περιοχης θα σας πω το εξης. Ειναι η μονη ταβερνα που εχει επενδυση στην εσωτερικη διακοσμηση, δεν εχει δηλαδη ταπετσαρια του 1970, αλλα πετρα και ξυλο και διαθετει προσωπικο να σε εξυπηρετησει το σκ που γινεται χαμος. Η αυλη ειναι ολα τα λεφτα.

Απο φαγητο ειπαμε κλασικη ταβερνα καλη ποιοτητα χωρις καμια εκπληξη.
Τιμες ταβερνας τιμια πραγματα. Απο τις πιο καλες επιλογες της περιοχης.

22 Αυγ 2016

Πήγαμε 15αυγουστο 2016. Λογικό είχε δουλειά. Ομως δεν ήταν καλή ή εξυπηρέτηση. ζητησαμε πολλές φορές το οτιδήποτε. τα μισά τα πήραμε μόνοι μας. (τασακι-νερό). μία μπριζολα ποτέ δεν ήρθε. χορτα λιωμένα όπου ακόμα και ή ιδιοκτήτρια το παραδεχτηκε αλλά τα χρέωσε (απαράδεκτο). Γενικά πολύ καλό φαι και καλές τιμές. πολυ καλό ψήσιμο στα κρέατα, εξυπνη ή τοποθέτηση παιδικής χαράς. (λιγο επισκευή θέλει).

Ή εικόνα γενικά καλή. η οργάνωση όχι. εξυπνο επιδόρπιο.
Ταβερνα αρκετά μεγάλη, (αυτό δεν αρέσει πάντα) το σώζει αν βρεις περιμετρικά και τα πολλά δέντρα.

28 Ιούλ 2015

Παραγγείλαμε 2 μπιφτέκια, 1 χοιρινή, 1 σταβλίσια, 2 σαλάτες, τζατζίκι, κολοκυθάκια τηγανητά, χόρτα, 2 πατάτες τηγανιτές. Όλα τα φαγητά ήταν καλής ποιότητας. Πολύ νόστιμο τζατζίκι, καλομαγειρεμένα κρεατικά αν και παραψημένα - περισσότερο από ότι ζητήσαμε.

Ήπιαμε 2 μπύρες, αναψυκτικά, καφέδες και παραγγείλαμε παγωτά για τα παιδιά. Σύνολο 86 Ευρώ. Συμπαθητική τιμή, θα περίμενα ίσως λίγο χαμηλότερη. Πάρα πολύ καλή εξυπηρέτηση. Σημαντικό πλεονέκτημα ο εξαιρετικός κήπος και χώρος με κούνιες και τσουλήθρες για να παίξουν τα παιδιά.

Πολύ καλή επιλογή για παρέες και οικογένειες με παιδιά, κοντά στην Αθήνα.

23 Φεβ 2016

Μέτριο φαγητό, πήγαμε με την γυναίκα μου και τα παιδιά να φάμε αλλά απογοητευτηκαμε. Δεν ηταν ισάξιο της φήμης του ούτε κατά διάνοια. Πατάτες τηγανιτές ανοστες και κολλημένες μεταξύ τους λες και ήταν ξαναζεσταμενες, μια σταβλισια όλο κόκαλο και ξίγκια και τα μπιφτεκια πολύ μέτρια. Τέλος δεν ξαναπαμε.

05 Νοε 2015

Καθισμένοι μπροστά στο αναμμένο τζάκι Κυριακή μεσημέρι (1/11/2015) στην ταβέρνα του "Μανάρα", πίνοντας υπέροχο κρασί χύμα παρέα με ένα φιλικό ζευγάρι, απολαύσαμε ένα γνήσιο παραδοσιακό γεύμα.

Φάγαμε:

Χωριάτικο λουκάνικο................................5.50€

Τζατζίκι....................................................3€

Αληθινές!! τηγανιτές πατάτες...................2.70€

ΘεΪκό τηγανόψωμο..................................4€

Τα τηγανόψωμα είναι η σπεσιαλιτέ του μαγαζιού. Το εκπληκτικό είναι ότι δεν απορροφούν καθόλου λάδι στο τηγάνισμα.
Είναι αφράτα και στεγνά.

Απο τα τζάμια βλέπαμε τα παιδιά μας που έπαιζαν στην παιδική χαρά. Κάπου κάπου σφύριζε η αμαξοστοιχία που εφτανε στον παλιό πετρινο σταθμό του ΟΣΕ

Μετά το λουκούλειο γευμα, μας κέρασαν καρυδόπιτα με παγωτό και παγωτα ξυλακια για τα παδιά.

Όλα ήταν υπέροχα. Η άμμεση εξυπηρέτηση, το καλό φαγητό, το φυσικο περιβάλλον, η ζεστασιά της αίθουσας και των ανθρώπων του μαγαζιού καθώς και οι καλές τιμές μας ενθουσίασαν. Όχι απλως θα ξαναπαμε αλλα θα το κανουμε στεκι μας!!

05 Νοε 2015

Από τις πολύ καλές επιλογές για οικογένειες με μικρά παιδιά. Είναι σε πανέμορφη τοποθεσία όπως γράφουν όλοι, μισή ώρα περίπου από το κέντρο, μέσα σε καταπράσινο περιβάλλον.

Πολύ μεγάλο κατάστημα, προσεγμένο, πεντακάθαρο και με σέρβις κανόνι και μία όμορφη παιδική χαρά, περιμετρικά της τζαμαρίας, οπότε χαλαρώνεις με την παρέα και βλέπεις ταυτόχρονα τα πιτσιρίκια να παίζουν.

Τα ψητά του για μένα είναι στο μέσο όρο της κατηγορίας χωρίς σε καμία περίπτωση να πιάνουν τα επίπεδα.. Καλυβίων και αυτό πιστεύω συμβαίνει λόγω της πολύ μεγάλης πελατείας και της.. υπερβολικής ταχύτητας της κουζίνας.

Αν και τα σ/κ μαζεύει πολύ κόσμο, θα βρείτε εύκολα τραπέζι και θα φάτε πολύ γρήγορα. Γενικά είναι μία καλή και φθηνή απόδραση, με μοναδικό μειονέκτημα τα 8 ευρώ περίπου στα διόδια (πήγαινε -έλα) για κάποιον που δεν ξέρει ή βαριέται να πάει από τον παράλληλο δρόμο.

Αναγκάζομαι να γράψω και νέα κριτική για την σημερινή επίσκεψή μας στο Μανάρα. Δυόμιση το μεσημέρι και οι 2 αίθουσες γεμάτες, μιλάμε για πάνω από 500 άτομα. Καθόμαστε και είμαστε σίγουροι ότι η παραγγελία θα αργήσει αρκετά. Αμ δε.. σε 30 λεπτά όλα ήταν στο τραπέζι και ότι και αν ζητούσαμε, έρχονταν σε δευτερόλεπτα! Στα ψητά τώρα.. πήραμε 12 μερίδες, κάποιες απο αυτές οι ακριβότερες του καταλόγου, πχ η γάλακτος στα 15 ευρώ.

Όλα τα κρεατικά ήταν αφρός! Εξαιρετικά και τα συνοδευτικά, τζατζίκι x2, φέτα, 4 πατάτες, σαλάτες, λουκάνικο, τηγανόψωμο x2, 2μιση κιλά φοβερό κρασί κόκκινο και 4 αναψυκτικά. Στο τέλος με το καλούτσικο γλυκό ήρθε και ο λογαριασμός και είμασταν σίγουροι για δυνατό ποσό..... 180 ευρώ!!!! Μείναμε άναυδοι όλοι, από την αρχή μέχρι και το τέλος.
Συγχαρητήρια παιδιά. Ανεβάζεται αισθητά το επίπεδο (σε σχέση με το παρελθόν) και ρίξατε και τις τιμές!

Στο σταθμό του τρένου, Αφίδνες

ΑΜΠΑΚΟΣ