Οικογενειακή ταβέρνα στον σταθμό του τρένου στις Αφίδνες με έμφαση στα ψητά στη σχάρα.

06 Ιαν 2017

Ο Μανάρας είναι μια ταβέρνα για οικογένειες με παιδιά. Ο περιβάλλοντας χώρος είναι ειδυλλιακός. Έχει μια τεράστια αυλή με πανύψηλα δέντρα ενώ στο πίσω μέρος του μαγαζιού έχει κούνιες. Η σάλα είναι και αυτή τεράστια, τίγκα πάντα στο κόσμο με πολύ οχλαγωγία.

Η εξυπηρέτηση φιλότιμη. Είχε 4,5,6 γκαρσόνια να τρέχουν πανικόβλητα για να εξυπηρετήσουν τις ορδές κόσμου.

Για 4 άτομα πήραμε:

Ψωμί. Ωραιότατο ζυμωτό

Χόρτα. Τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά σωστά βρασμένα

Πατάτες τηγανιτές. Εξαιρετικές. Τεράστια μερίδα και υπέροχες, καλύτερες και από σπιτικές
Τζατζίκι. Τυπικό, χωρίς εκπλήξεις
2 χοιρινές μπριζόλες. Εξαιρετική ποιότητα κρέατος και πολύ καλό ψήσιμο. Από τις καλύτερες που έχω φάει
1 μοσχαρίσια μπριζόλα. Πολύ νόστιμη και ψημένη όπως τη ζητήσαμε, με κάμποσο λιπάκι
1 μπιφτέκι. Δεν το δοκίμασα. Δεν έχω άποψη
1 κιλό λευκό κρασί. Τίποτα το ιδιαίτερο. Χωρίς παρενέργειες την επόμενη μέρα
Στο τέλος μας κέρασαν γλυκάκι το οποίο επίσης δεν δοκίμασα.

Δεν μπορώ να σας πω πόσο είχε το κάθε πιάτο, αφού το χαρτί (όχι η απόδειξη) με την παραγγελία εξαφανίστηκε από το τραπέζι μαζί με τα λεφτά σε χρόνο ντε τε. Για όλα αυτά, μαζί με το κρασί πληρώσαμε 50,7 ευρώ, ήτοι κάτι λιγότερο από 13 ευρώ το άτομο. Εξαιρετικό Value for money

02 Φεβ 2017

Βρεθήκαμε στον Μανάρα Σάββατο 28/01/2017 για οικογενειακή μάζωξη. Η ταβέρνα ενδείκνυται για οικογενειακά γεύματα καθώς και βρίσκεται ακριβώς δίπλα απο τον σταθμό των Αφιδνών, που προσθέτει μια γραφικότητα στο όλο περιβάλλον. Το εστιατόριο απαρτίζεται από τρεις αίθουσες εκ των οποίων οι δύο πρέπει να είναι καλοκαιρινές και η τρίτη στην οποία καθίσαμε χειμερινή. Στον χώρο έκαιγαν δύο τζάκια, αλλά γενικά το μαγαζί ψάχνει ακόμα την αισθητική του ταυτότητα διότι στην διακόσμηση θέλει ακόμα 2-3 πινελιές. Χωρίς κράτηση, παρέα τεσσάρων ατόμων, κάτσαμε κοντά στο τζάκι, ενώ το υπόλοιπο μαγαζί είχε ακόμα 15 παρέες. Αμέσως εξυπηρετηθήκαμε, από το πολύ ευγενικό προσωπικό και τα πιάτα ήρθαν γρήγορα και με την σωστή σειρά. Ο κατάλογος απαρτίζεται κυρίως απο κρέατα και παραδοσιακά ορεκτικά σε αρκετά ικανοποιητικό αριθμό που καλύπτουν όλη την γκάμα μιας εξοχικής ταβέρνας. η παραγγελία μας ήταν:
-Κουβέρ ψωμί για τέσσερις στα 2,80 Ευρώ,
-1 μερίδα χόρτα βλήτα στα 3,80 ευρώ πολύ καλά
-1 σαλάτα λάχανο-καρότο που παρόλο που σερβίρεται έτσι ο σερβιτόρος μας πρόσθεσε λίγο σκορδάκι κατόπιν αιτήματός μας! η σαλάτα στα 3,80 Ευρώ
-1 μερίδα τζατζίκι, πλούσια και νόστιμη στα 3,80 Ευρώ.
-1 μερίδα τηγανιτές πατάτες χειροποίητες στα 2,80 Ευρώ
-1 τηγανόψωμο πολύ καλό σε γεύση στα 4,70 Ευρώ
-1 σαγανάκι επίσης πολύ καλό αλλά λίγο αλμυρό για τα γούστα μας, να σημειώσουμε ότι δεν φαγώθηκε αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό. Το κόστος στα 4,5 Ευρώ.
-1 σπαλομπριζόλα η οποία χρεώθηκε σε βάρος 800 γραμμάρια, η οποία θεωρώ ότι ήταν γύρω στο 600 γραμμάτια το πολύ. Κατά τ'άλλα ήταν όνειρο και έλιωνε στο στόμα και συνοδευόταν από τηγανητές πατάτες. Το κόστος για τα 800 γραμμάρια (που δεν ήταν 800 όμως) στα 18,40 ευρώ (το 1 κιλό στα 23).
-1 λουκάνικο το οποίο το θεώρησα το καλύτερο πιάτο! Πολύ νόστιμο και όσο πρέπει πικάντικο, Το κόστος στα 5,50 Ευρώ.
-2 μερίδες ψαρονέφρι συνοδευόμενο με πατάτες, λίγο στεγνό, αλλά κατά τ'άλλα γευστικό. Και οι δύο μερίδες μαζί στα 17 Ευρώ.
-1 μερίδα μπιφτέκια (2 μεγάλα μπιφτέκια), τα οποία ήταν εξαιρετικά στα 7,50 Ευρώ.
-1/2 κιλό κρασί χύμα κόκκινο στα 2,50 ευρώ πολύ καλό.

Για όλα τα παραπάνω η παραγγελία έκλεισε στα 76,50 Ευρώ, τιμή την οποία την θεωρώ λογική για την ποσότητα και την ποιότητα που προσφέρθηκε, καθώς και για την εξυπηρέτηση. Τέλος, μας κεράστηκε καρυδόπιτα με παγωτό καϊμάκι, λίγο σε ποσότητα, αλλά αρκετό για να αφήσει τον ουρανίσκο μας ικανοποιημένο!

ΓΡΗΓΟΡΟ ΠΡΟΦΙΛ: Ενδείκνυται για οικογενειακό γεύμα με υψηλή ποιότητα, το οποίο συνδυάζει την κοντινή βόλτα του Σαββατοκύριακου σε ένα γραφικό περιβάλλον, με μια γευστική εμπειρία σε λογική τιμή και σωστή εξυπηρέτηση. Το προτείνω ανεπιφύλακτα στους λάτρεις της κρεατοφαγίας.

22 Αυγ 2016

Πήγαμε 15αυγουστο 2016. Λογικό είχε δουλειά. Ομως δεν ήταν καλή ή εξυπηρέτηση. ζητησαμε πολλές φορές το οτιδήποτε. τα μισά τα πήραμε μόνοι μας. (τασακι-νερό). μία μπριζολα ποτέ δεν ήρθε. χορτα λιωμένα όπου ακόμα και ή ιδιοκτήτρια το παραδεχτηκε αλλά τα χρέωσε (απαράδεκτο). Γενικά πολύ καλό φαι και καλές τιμές. πολυ καλό ψήσιμο στα κρέατα, εξυπνη ή τοποθέτηση παιδικής χαράς. (λιγο επισκευή θέλει).

Ή εικόνα γενικά καλή. η οργάνωση όχι. εξυπνο επιδόρπιο.
Ταβερνα αρκετά μεγάλη, (αυτό δεν αρέσει πάντα) το σώζει αν βρεις περιμετρικά και τα πολλά δέντρα.

Στο σταθμό του τρένου, Αφίδνες