"Γλεντοφαγοπωλείο" πάνω στην κεντρική πλατεία με μεγάλη μεζεδολίστα και ζωντανή μουσική.

12 Σεπ 2016

Βρεθηκαμε στη περιοχη καθημερινη και κατσαμε μιας και ειχε λαιβ μουσικουλα με ωραιο ρυθμο..

Κατευθειαν ηρθε ο σερβιτορος, ενα ευγενεστατο παιδι, μας εφερε καταλογους και ειδαμε πως εχει μια προσφορα και απο μια αρκετα καλη λιστα πραγματων επαιρνες οτι ηθελες με 15€! Μεσα ειχε κρασι, τσιπουρο και ουζο κιολας!

Ημασταν 3 ατομα και ειπαμε να το εκμεταλλευτουμε αλλα η παρεα ηθελε και εξτρα καποια πραγματακια.. Πηραμε λοιπον: 3 μενου, και plus πηραμε: τζατζικι, μπριζολακια, κολοκυθοκεφτεδες, 2 Αλφα vice αλλα και 2 Kaiser. Εγω πηρα 2 coca cola! Μας χρεωσαν και 3 κουβερ χωρις προειδποιηση αλλα οκ, 0,60/ατομο, δεν πειραζει.

Ηρθαν τα πρωτα: τζατζικι, κολοκυθοκεφτεδες, χοιρινη τηγανια, πανσετακια, φλογερες, παστουρμαδοπιτακια και πολλα αλλα. Πηραμε και μια χωριατικη και ξεκινησαμε!

Παιδια, τα πραγματα δεν ηταν καλα.. Ειχαν ολα πολυ λαδι, τα παστουρμαδοπιτακια ειχαν μεσα μια essance απο παστουρμα, η χωριατικη κανονικη, ουτε κρυο ουτε ζεστη, οι κολοκυθοκεφτεδες μικροι, τα πανσετακια ειχαν πολυ λιπος και γενικοτερα δεν θα ελεγα οτι εφαγα καλα!

Το μερος ηταν ωραιο, διακοσμημενο, φτιαγμενο, με ωραια πλατεια μπροστα, και μεσα που μπηκα για να επισκεφτω το μπανιο ηταν καλο.

Ζητησαμε καποια στιγμη και το λογαριασμο γιατι δεν ημασταν για να κατσουμε εως και το τελος του προγραμματος και πληρωσαμε καπου στα 73-75€, δεν θυμαμαι με λεπτομερεια. Εμενα μου φανηκαν ακριβα αυτα, τα φαγητα του δεν ηταν καλα και ισως για αυτο να εχω αυτη την εντυπωση. Η μουσικη του καλη αλλα αυτο δεν εφτανε καθως τα περισσοτερα πιατα ειχαν μεινει στο τραπεζι.

Θα ξαναπηγαινα ισως για μια ακομα ευκαιρια, καθως κατι μου εκανε και δεν θελω να το παρατησω το μαγαζι αλλα θελω ομως να φτιαξουν λιγο τις γευσεις τους..

22 Ιουν 2016

Τρίτη και τυχερή.... Τρίτη φορά που πήρα να κλείσω τραπέζι στο εν λόγο κατάστημα και τελικά έκλεισα αφού τις άλλες δυο όταν έπαιρνα τηλέφωνο ήταν sold out, αλλά λόγω του σχήματος ήθελα πολύ να τους δω και πήρα τηλέφωνο λίγο πιο νωρίς. Επίσκεψη 27-5-16 και μπαίνοντας αμέσως μας δείξαν το τραπέζι μας και κάτσαμε.

Το κατάστημα λόγω μικρού χώρου δε μπορεί να προσφέρει πολλά, αλλά όμως δεν ακολουθεί την τακτική της κονόμας και μόνο ώστε να νιώθεις στριμωγμένος. Τα τραπέζια και οι καρέκλες είναι στις αποστάσεις που πρέπει, και όπως πρέπει για το είδος του μαγαζιού, δηλαδή ξύλινες με ψάθα, άνετες και στιβαρές και με αντίστοιχα ωραία ξύλινα τραπέζια τραπέζια. Η διακόσμηση είναι απλή αλλά αρκετά ζεστή και ταιριάζει με το ύφος του μαγαζιού και το μόνο αρνητικό είναι ο μικρός χώρος που έχει για πίστα.

Ο ιδιοκτήτης του "εν μοσχάτω" ο κ. Γιώργος είναι "παλιάς κοπής", θα μαζέψει πιάτα, θα φέρει παραγγελία θα ρθει να σε ρωτήσει πως περνάς και εκεί είναι το όλο θέμα ότι νιώθεις σαν να είσαι σπίτι του να έχει γιορτή ο ίδιος και θέλει να περάσουν καλά οι καλεσμένοι του. Πιστεύω ακράδαντα ότι αν είχε λύσει το οικονομικό του πρόβλημα θα είχε την ταβέρνα και θα τη δούλευε για το κέφι του χωρίς κέρδος, έτσι γιατί γουστάρει να βλέπει τους άλλους να περνάνε καλά και εκεί πάνω βασίζεται η επιτυχία του μαγαζιού σε σχέση με τα υπόλοιπα του είδους, δε πάει μόνο για το κέρδος. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έβαλα 3 στο κατάστημα λόγω του μικρού χώρου, έτσι είναι στημένο το σκηνικό, να νιώθεις οικειότητα, να σηκώνεσαι να χορέψεις με το διπλανό σου ακόμα και εκεί που κάθεσαι, να γίνετε όλο το μαγαζί μια παρέα. Πάνω σε αυτό το σκηνικό λοιπόν και η ορχήστρα για την οποία να πω ότι ήταν κι ο βασικός λόγος που πήγα και ανταμείφτηκα. Φωνάρες, κέφι και αγαπημένο μου ρεπερτόριο με αρκετό Άκη Πάνου, Στράτο και Στελάρα, δε θα πω κάτι άλλο για έμενα άγγιζε το τέλειο.

Στο θέμα εξυπηρέτησης όλοι εξυπηρετικότατοι, πρόθυμοι και γρήγοροι, το βλέμμα παίζει στα τραπέζια και δε ψάχνεις μια ώρα για να σε προσέξουν. Πήραμε το μενού των 15€ κατα άτομο και από τον κατάλογο παραγγείλαμε κεμπάπ, πιπεριά γεμιστή, παστουρμαδοπιτάκια, σαγανάκι, τυροκροκέτες, μπεκρί μεζέ, σπετσοφάι, φλογέρες, κολοκυθοκεφτέδες και κρασί. Οι μερίδες είναι μικρές θα έλεγα αλλά εφόσον υπάρχει το ελεύθερο της ποσότητας δεν έχει σημασία και από την μια μεριά είναι καλύτερα γιατί μπορείς να φας λίγο απ όλα. Στο δια ταύατα τα παστουρμαδοπιτάκια παίρνουν 9 στα 10 στη γεύση, αρκετά γευστικό το κεμπάπ και μαλακό, το σαγανάκι τυπικό σαγανάκι, οι κολοκυθοκεφτέδες αφράτοι και ζεματιστοί, οι φλογέρες όπως σε όλα τα μεζεδοπωλεία, ενώ πολύ νόστιμο το λουκάνικο απο το σπετσοφάϊ, με μια παραφωνία τις απειροελάχιστες πιπεριές. Επίσης ο μπεκρί μεζές πολύ νόστιμος απο κομμάτια ψαχνού με ελάχιστο λίπος όπως και η τηγανιά κοτόπουλου και τέλος οι τυροκροκέτες δε με ενθουσίασαν αλλά πιο πολύ ήταν θέμα γεύσης, σε άλλους μπορεί να αρέσουν. Από κρασί εγώ πήρα λευκό αλλά δοκίμασα και κόκκινο (ξηρό) και τα δυο είναι ένα κλικ καλύτερης ποιότητας από τα χύμα που έχω πιει σε αντίστοιχα καταστήματα, μη παρεξηγηθώ και πάει κάποιος και περιμένει να πιει το αριστούργημα των οίνων, αλλά για χύμα ήταν αρκετά καλό.

Στο παρασύνθημα λοιπόν τίποτα δεν είναι τέλειο, έτσι και το εν λόγο κατάστημα δεν είναι τέλειο, όμως σήμερα ακόμα περισσότερο περιμένεις τουλάχιστο όταν δίνεις κάποια χρήματα να σε σέβονται και να μη σε θεωρούν αναλώσιμο, ο κ. Γιώργος τουλάχιστον αυτό έχει καταφέρει στο μέγιστο βαθμό, όποιος επισκέπτεται το μαγαζί του είναι σίγουρο ότι θα το προτείνει σε άλλους και ότι κάποια μέρα θα ξαναπεράσει, γιατί η όλη φιλοσοφία είναι να περάσει καλά ο πελάτης και όχι απλά να του πάρουμε 20-30€ από την τσέπη, έτσι φρόντισε να μη μας χάσει από πελάτες και το καλοκαιράκι έβαλε τη μπύρα με μεζε στα 3€ (όταν σε περίοδο κρίσης κάποιοι επιμένουν να χρεώνουν τη μπύρα των 330ml στα 5€). Και επειδή αυτή η κριτική είχε μείνει λίγο στο αρχείο μέχρι σήμερα στις 14-6-16 από τα 3 ΠΣΚ που πέρασαν έγινε 1 επισκέψη ακόμα με τις ίδιες εντυπώσεις στο φαγητό αλλά με ακόμα καλύτερες για τη μουσική και βέβαια που αλλού θα μπορούσαμε να κλείσουμε τραπέζι γι αυτό το Σάββατο ?
Υ. Γ. Να συμπληρώσω ότι τελικά έγινε κι αυτή η επίσκεψη του Σαββάτου στις 18-6-16 και η απόφαση της 12 μελής παρέας ήταν ομόφωνη "ΚΑΙ η επόμενη μάζωξη θα γίνει εδω".

20 Μάρ 2017

Το πιο vfm μεζεδοπωλειο, βρίσκετε στη πλατεια του μοσχατου με ευκολο παρκιν στα γυρω στενα. Επίσκεψη 11-3-2017 φτάνοντας μπαινεις πρωτα σε εξωτερικο χωρο με τζαμαρια και μετα στο κυρίως μαγαζί. Διακοσμιση απλη και οχι περιττή.

Πήραμε το μενου των 15€ το ατομο το οποιο εχει αρκετες επιλογες. Τυροφλογερες τυπικες μεζεδοπωλειου, με ωραια γεμιση χωρίς πολυ λάδι, παστουρμαδοπιτακια κι αυτα χωρίς πολυ λαδι με λίγη γεμιση παστουρμα απλα για τη γευση και για να μην εχουμε μετα τα ασχημα αποτελεσματα του παστουρμα.

Σαγανακι ψημένο όσο πρέπει ουτε μαστιχα ούτε καμμενο. Μπεκρή μεζέ πολύ νόστιμο με ωραίο καθαρο κρεας και δεμενη σαλτσα και τηγανια κοτοτπουλο κι αυτη με κομματακια κοτοπουλο ψαχνο. Πιπερια φλωρινης γεμιστη με τυροκαυτερη με ελαφρια αισθηση καυτερου.

Κρασι, τσιπουρο, απεριοριστο, χύμα εννοειτε αλλα αρκετα καλό και το κρασι και το τσιπουρο. Σερβίρισμα γρηγορο, δε μας καθυστέρησαν καθολου και παντα ευγενικοί. Νερό κανατα αφθονο, καθαρες τουαλετες και πεντακαθαρο μαγαζι ακομα και μετα απο καθε σπασιμο πιατων.....

Ακουσματα λαϊκα παλια και ρεμπετικα με ενα μικρο διάλειμμα των δεκα λεπτων αλλα θα σας αποζημιωσουν οι φωνες

24 Δεκ 2015

Έχω καιρό να γράψω καμία πρόταση η παρατήρηση από μαγαζιά που έχω επισκεφτεί. Το εν μοσχάτο δεν μπορούσα να το αφήσω μιας και φτηνό και καλό είναι. Μια κατηγορία από μόνο του είναι. Βρίσκεται κοντά στον σταθμό Μοσχάτο και αυτό το κάνει εύκολα προσεγγίσιμο.

Πήγαμε μια παρέα τριών και πήραμε το μενού των 15 ευρω/ατομο ότι φας και ότι (μη εμφιαλωμένο) πιεις. Πήραμε 2 η τρίς γύρες από κοτόπουλο παϊδάκια, μπριζολάκια, κολοκυθοκεφτέδες, παντζάρια και σαλάτα. 45 ευρώ.

Η ποιότητα των πιάτων σίγουρα έχει συναντηθεί και σε άλλα μαγαζιά που σίγουρα χρεώνουν πολλά περισσότερα.

Ενώ το μαγαζί δεν έχει καμία ιδιαίτερη διακόσμηση ήταν ζεστό, καθαρό και είχε αρκετό κόσμο. Μουσική ζωντανή αρκετά καλή, μόνο ο ήχος ήθελε λίγο φτιάξιμο μιας και ήταν λίγο δυνατή. Επιπλέον, έκανε την φωνή της τραγουδίστριας να μοιάζει με της Κονιτοπούλου.

Πέρα από αυτό πολύ καλή επιλογή τραγουδιών και ο κόσμος έκανε κέφι.

Βεβαίως θα ξαναπάω. Το μαγαζί αξίζει 10/10 τα χρήματα που δίνεις και μπορείς να κάνεις μια ολοκληρωμένη έξοδο σε τέτοια τιμή.

Δεν στάθηκα πολύ στην ποιότητα του φαγητού μιας και είναι η συνηθισμένη που μπορεί να βρει κάποιος σε τιμή πολύ υψηλότερη από αυτή που χρεώνει το συγκεκριμένο μαγαζί.

Θα πάρω μεγαλύτερη παρέα και θα πάω, ίσως και Δευτέρα μεσημέρι που έχει ζωντανή μουσική μετά την δουλειά.

Μπράβο στον ιδιοκτήτη που προσφέρει σε αυτή την τιμή και απεριόριστο φαγητό, και απεριόριστο ποτό, και απεριόριστη ζωντανή μουσική. Ελπίζω να τον ακολουθήσουν και άλλοι.

OROSCOPO
Μενού δύο ατόμων για τ...
Ιταλία
Ιλίσια - Χίλτον