ΑΜΑ ΛΑΧΕΙ - ΣΤΗΣ ΝΕΦΕΛΗΣ

Μεζεδοπωλεία

Μεθώνης 66 & Καλλιδρομίου 69, Εξάρχεια [Χάρτης]

Αυγ

Χρόνια είχα να επισκεφτώ την περιοχή των Εξαρχείων. Την περιοχή με τα ωραία σπίτια και τα πανέμορφα μπαλκόνια, ένα μέρος της αυθεντικής παλιάς Αθήνας, κάτω από τον λόφο του Στρέφη. Μα πάρα πολλά χρόνια.

Τότε ήταν κλασικά το στέκι μου, των εξόδων του Σαββατοκύριακου. Εναλλαγή από Ίντριγκα, στην Όστρια, από Swing, στο Green Door άντε και μετά στο Ρεσιτάλ χαλαρά για βότκες και καλό ροκ. Ακόμη θυμάμαι την ερώτηση μιας φίλης, ανοίγοντας την πόρτα του Green Door και φτάνοντας στα αυτιά μας το πετάρισμα της κιθάρας από το ‘’From her to eternity’’ του Cave. ‘’Θα καθίσουμε εδώ για ώρα;’’. Και φυσικά ο Nastaze που δεν άφηνε να πέσει τίποτε κάτω, έριξε το κλασικό πλέον ‘’και στο ’πα, η δικιά σου μόνο για τα ‘’Παπάκια’’ στα Ιλίσια είναι, τι την κουβάλησες εδώ;’’

Μετά από φοβερές βοτκοκαταστάσεις, είχε κλασικά σουβλακόπιτες στον Κάβουρα.
Όταν δε, είχαμε και το πορτοφόλι γεμάτο, ξεσπούσαμε σε κανένα φοβερό live στο ‘’Αν’’ και φυσικά δεν χάναμε κάθε χρόνο την παράσταση του ‘’Αχ Μαρία’’. Διότι δεν θεωρείσαι άξιος ρόκερ αν δεν έχεις απολαύσει Ζούγα, Μπουλά, Λάκη, Τουρνά και όλα τα καλά παιδιά στο ‘’Αχ Μαρία’’.

Στο τώρα, τα περισσότερα από τα παραπάνω μαγαζιά έχουν κλείσει οπότε, φορτώθηκα τις αναμνήσεις που αποκόμισα κάνοντας μια βόλτα Κυριακή μεσημέρι στα παλιά στέκια και πήγα να περιδρομιάσω στο γραφικό ‘’Άμα λάχει’’. Και λέω γραφικό, διότι πέραν της γραφικότητας της περιοχής, παλαιά αποτελούσε και δημοτικό σχολείο. Οπότε, ανοίγοντας την βαριά μεταλλική πόρτα, κατεβαίνοντας τα σκαλιά και κλείνοντας τα μάτια, βρίσκεσαι στην αυλή του παλιού σου σχολείου. Αυτή που ήταν γεμάτη λογής - λογής δένδρα σκαμιές, λεμονιές, νεραντζιές αλλά και γιασεμιά και γεράνια και γινόταν μέρος του παιγνιδιού σου.
Στα αριστερά όπου τώρα είναι το εξωτερικό μπαράκι, θα ονειρευτείς το κυλικείο με την βραχνή φωνή της κυρά Μαίρης να σε φωνάζει να πάρεις τα ρέστα από το δίφραγκο που της έδωσες για το κουλούρι.

Λίγο πιο κει η στέρνα με τις βρύσες όπου έτρεχες μετά το κυνηγητό να ξεδιψάσεις ή να πλύνεις το χτυπημένο πόδι, από τον λάθος υπολογισμό και το πέσιμο στην ‘’μακριά γαϊδούρα’’. Α ρε Βασίλη!!!!
Ανοίγοντας τα μάτια, θα δεις την όμορφη διαμορφωμένη αυλή με τα διαφορετικά τραπέζια σε απόσταση μεταξύ τους, τα αναρριχητικά φυτά στον πέριξ τοίχο, τα παλιά κρασοβάρελα που τώρα χρησιμοποιούνται ως γλάστρες για τα πολύχρωμα λουλούδια, το χαλίκι και τις ασβεστωμένες λεπτομέρειες σε όλο τον χώρο.
Ανεβαίνοντας στις τάξεις, βλέπεις τον κυρ Νίκο να κρατάει το κουδούνι έτοιμος να το ξανακουνήσει πέρα - δώθε για να μπούνε και οι τελευταίοι μέσα στην τάξη και τον κύριο Ιάκωβο τον διευθυντή του σχολείου, τον επονομαζόμενο και ως ‘’μποναμά’’ (είχες αρκετή φαντασία) με σταυρωμένα τα χέρια έτοιμος να ρίξει την καθιερωμένη σφαλιαρίτσα στον αργοπορημένο Βαγγελάκη.

Το ξύλινο πάτωμα υπάρχει ανακαινισμένο πλέον, οι φωτογραφίες από όλες τις σχολικές χρονιές, με τις ποδιές τα κοριτσάκια, τις καζάκες τα αγόρια και τα ξύλινα διπλά θρανία, αποτελούν τη διακόσμηση του εσωτερικού τοίχου. Ο χώρος ψηλοτάβανος, με τα κλασικά ψηλά ξύλινα παράθυρα, επαρκώς αεριζόμενος και δροσερός. Δεν με χάλασε καθόλου ούτε η μπουκαλοθήκη τύπου ΙΚΕΑ με τα κρασιά και τα αποστάγματα στη μια πλευρά του τοίχου, ούτε η βακελιτική ντουλαπίτσα όπου κάθονται τα λαδόξυδα και η μηχανή αποδείξεων. Τα παραβλέπω. Αντίθετα με έφτιαξαν τα εμαγιέ σκεύη πάνω στα τραπέζια, ίδια με της γιαγιά μου, ο παλιός τριγωνικός μπακιρένιος δίσκος σερβιρίσματος και τα σκοινιά, χάρη νότας, που ψιλοκρύβουν τα παλιά χάλκινα πνευστά, κόρνο και τούμπα.
Όλοι οι σερβιτόροι, άρρενες και θήλεις στα μαύρα ντυμένοι δίνουν ρεσιτάλ. Άλλος με χαμόγελο, άλλος όχι άλλος με το σχόλιο του, άλλος όχι, γνώστες όμως όλοι του μενού με την κάθε λεπτομέρεια. Και πάλι μας έβαλαν κόφτη, όταν η παραγγελία πήγε να ξεφύγει και πάλι μας πρότειναν το κάτι διαφορετικό. Στο τέλος ήρθε και το λικέρ μαστίχας για να φύγουμε και έχοντας χωνέψει.

Τα φαγητά εστιάζονται στην τοπική Ελληνική κουζίνα, όλα εξαίσια και νόστιμα.
Στην αρχή ήρθε το φρέσκο ζυμωτό ψωμί μαζί με μια εκπληκτική sauce, αποτελούμενη από γιαούρτι, τυρί φέτα, τομάτα και πιπεριά.
Η ρόκα ανάμεικτη με κομματάκια ψητού χαλουμιού, παντζαριού, τοματίνια και καρύδια, περιχυμένη από θυμαρίσιο πετιμέζι που έδενε το όλο σύνολο, ήρθε σε κανονικό χρόνο σε αντίθεση με άλλον επισκέπτη του χώρου, ήταν δροσιστική, σε επαρκή ποσότητα και μας άνοιξε την όρεξη.
Σερβιρισμένο σε μικρό τηγάνι το τσιγαριστό απάκι, μόνο με λάδι και λεμόνι, σε υπεραρκετή ποσότητα. Άφθονα τα αρώματα που έβγαζε το πιάτο, κάναμε μάχη με τον μικρό μου γιό με πιρούνι και ψωμί ποιος θα φάει το περισσότερο, ο οποίος σημειωτέον δοκίμαζε απάκι για πρώτη φορά.
Ψητή πίτα μπαμπάτσικη σα βάση και από πάνω καπνιστή μελιτζάνα (μόνο η ψίχα της) και γαλοτύρι Τρικάλων από γνωστότατο παραγωγό. Ωραιότατη και νοστιμότατη. Τι να πούμε τι.

Μπατζοσαγανάκι, με το γνωστό Βεροιώτικο σκληρό αιγοπρόβειο τυρί, ήταν μια οπτασία που έγινε φαντασία. Άψογα ψημένο, μαστιχωτό και ελαφρά αλμυρό με ελάχιστη κρούστα έτσι ώστε να μένει καθαρή η γεύση του τυριού.
Τηγανιά χοιρινή μόνο με λεμόνι και ελάχιστο δεντρολίβανο. Άψογα τηγανισμένη, αρωματική, ζουμερά και μεγάλα κομμένα τα κομμάτια του χοιρινού. Θύμιζε την τηγανιά της μαμάς χωρίς πράσο. Φαγώθηκε άμεσα μαζί με το ζουμί της.
Κλασσικά κυμαδίσια και μαμαδίσια μπιφτεκάκια σχάρας, 4 τον αριθμό με όλα τους τα μυρωδικά συνοδεία χεράτης φρεσκοτηγανισμένης πατάτας.
Από τα πιάτα ημέρας που ήρθαν σε ξεχωριστή σελίδα, διαλέξαμε μια ζουμερή καλοψημένη χοιρινή μπριζόλα, λουσμένη σε μια μυρωδάτη σάλτσα λεμονιού και λευκού κρασιού, συνοδευόμενη από βουτυράτες baby πατάτες.
Ήπιαμε 2 μεγάλες παγωμένες βαρελίσιες alfa, 2 σόδες lux και 300 ml τσικουδιά από τον Κωστή στην Κρήτη από μια αρκετά μεγάλη λίστα από αποστάγματα, μπύρες και κρασιά που έρχονται σε χωριστό κατάλογο.

Τέλος φάγαμε μια συμπαθητική σοκολατόπιτα με παγωτό βανίλια και μια πολύ καλύτερη συμπαγή καρυδόπιτα με σάλτσα καραμέλας και πάλι παγωτό βανίλιας. Εδώ το καρυδάκι ήταν ψιλοκομμένο και μ’ άρεσε αρκετά ως σύνολο, αλλά θεωρώ ότι ο κατάλογος των γλυκών θέλει εμπλουτισμό με αρκετή φαντασία.
Παρότι πληρώσαμε αρκετά, 3 μεγάλοι και 1 μικρός, φαγητό, ποτό και tip 85 ευρώ, εγώ σίγουρα θα ξαναπάω. Μπορεί φυσικά να χαμηλώσει τις τιμές κατά 2 τικ, αλλά μ’ αρέσει, με συγκινεί, με εκπλήσσει, με ταξιδεύει, με χορταίνει. ΄
Όσο η Καλλιδρομίου αντέχει, όσο η ‘’Νεφέλη’’ δημιουργεί, θα είμαι εκεί τόσο για τον εσωτερικό όσο και για τον εξωτερικό χώρο. Και από τώρα φαντάζομαι την Φθινοπωρινή εικόνα, με τα φύλλα των δένδρων πεσμένα στον χώρο, να δημιουργούν ένα υπέροχο χαλί. Θα πάω και θα ξαναπάω.

Αυγ

Αρχές Μαΐου, λοιπόν, μετά από μια σαββατιάτικη μεσημεριανή βόλτα στο κέντρο της Αθήνας, είπαμε να κινηθούμε προς την περιοχή των Εξαρχείων προς αναζήτηση μέρους για να τσιμπήσουμε κάτι. Το ΑΜΑ ΛΑΧΕΙ ΣΤΗΣ ΝΕΦΕΛΗΣ προτάθηκε από τη γυναίκα μου, η αλήθεια είναι ότι το είχα και εγώ στα υπόψη, αν και οι διφορούμενες κριτικές στο site μου δημιουργούσαν κάποιες επιφυλάξεις. Τέλος πάντων, η επιθυμία για να δοκιμάσουμε κάτι καινούριο επικράτησε, οπότε η απόφαση πάρθηκε γρήγορα και δύο πεινασμένα άτομα κατευθυνθήκαμε προς την οδό Καλλιδρομίου.

Ο χώρος έχει αναλυθεί αρκετά από τους φίλους του site, οπότε λίγες πληροφορίες και από εμένα. Στο χώρο του ΑΜΑ ΛΑΧΕΙ παλιά στεγαζόταν ένα δημοτικό σχολείο, το οποίο διαμορφώθηκε σε έναν πολύ ωραίο χώρο, τόσο εξωτερικά όσο και εσωτερικά. Στο ίδιο οίκημα βρίσκονται στην ουσία δύο μαγαζιά, δηλαδή στον άνω εσωτερικό χώρο το ΑΜΑ ΛΑΧΕΙ που είναι κυρίως μεζεδοπωλείο με πιο χαμηλές τιμές, και στον υπόγειο εσωτερικό χώρο το CHEZ VIOLETTE που αυτοσυστήνεται ως γαλλικό μπιστρό, με πιο περιορισμένο μενού και κάπως πιο τσιμπημένες τιμές, από ότι παρατήρησα, ενώ η αυλή είναι κοινή και για τα δύο μαγαζιά.

Η μεγάλη αυλή είναι πολύ όμορφη, με διάφορα δέντρα και φυτά, και αρκετά τραπέζια, απλωμένα μεταξύ τους και σε διάφορα μεγέθη (από τραπέζια δύο ατόμων μέχρι τεράστια τραπέζια για τις μεγάλες παρέες). Σίγουρα αποτελούν ιδανική επιλογή για να απολαύσεις τον καφέ σου που σερβίρεται κατά τις πρωινές ώρες αλλά και τα πιάτα που ετοιμάζονται από την κουζίνα μετά τις 13.00.

Εμείς, φθάνοντας κατά τις 16.30 στο ΑΜΑ ΛΑΧΕΙ, δεν πετύχαμε τραπεζάκι ελεύθερο έξω, οπότε κατευθυνθήκαμε προς τον εσωτερικό χώρο. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι και εδώ το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο και μετά από λίγο δεν υπήρχε τραπέζι ούτε για δείγμα. Ο εσωτερικός χώρος πολύ περιποιημένος και όμορφος, ψηλοτάβανος, με σχολικά καδράκια και λοιπά διακοσμητικά διασκορπισμένα στους τοίχους. Ο χώρος για τους μη καπνιστές ήταν κάπως πιο «παραγκωνισμένος» σε μία γωνία με τα τραπέζια κάπως πιο στενάχωρα, σε κάθε περίπτωση ωστόσο, και στον χώρο των καπνιστών, όπου και τελικά καθίσαμε, η ατμόσφαιρα δεν ήταν καθόλου επιβαρυμένη από τον καπνό. Ένα «4» λοιπόν από εμένα για το χώρο, τόσο τον εσωτερικό όσο και τον εξωτερικό. Να αναφέρω απλώς ότι το ξύλινο παρκέ, που σίγουρα έδινε μια πολύ ζεστή νότα στην ατμόσφαιρα του AMA ΛΑΧΕΙ, δημιουργούσε κάποια ταρακουνήματα, κατά το πήγαινε – έλα των σερβιτόρων. Προσωπικά δεν με ενόχλησε, κάποιοι ίσως το βρουν κουραστικό.

Το service θα μπορούσε να βαθμολογηθεί με άριστα, αλλά στο τέλος μας τα χάλασε. Αρκετοί σερβιτόροι, τυπικοί και ευγενικοί, φρόντισαν να έρθουν όλα τα πιάτα στους σωστούς χρόνους και να μην υπάρχουν καθυστερήσεις. Η κανάτα με το νερό βρύσης ανανεώθηκε, όποτε το ζητήσαμε, στο τέλος κεραστήκαμε και ένα καραφάκι αξιοπρεπή ρακή και από μία ατομική φρουτοσαλάτα, πολύ νόστιμη, κινήσεις που σίγουρα σε κερδίζουν. Στο τέλος, ωστόσο, με ψιλοεκνεύρισε που με το λογαριασμό δεν ήρθε ποτέ απόδειξη παρά μόνο ένα δελτίο παραγγελίας. Μπορεί να έτυχε θα μου πείτε, συμφωνώ, αλλά πάνω από «2» δεν μπορώ να δώσω στο κομμάτι αυτό. Σε κάθε περίπτωση, ωστόσο, επειδή γενικά έμεινα πολύ ικανοποιημένος από την όλη εμπειρία, θα τους ξανατιμήσω, με την ελπίδα η έλλειψη απόδειξης να ήταν τυχαίο γεγονός.

Πάμε τώρα στο κομμάτι του φαγητού. Αποφασίσαμε να κινηθούμε στη λογική του μεζέ, δηλαδή πιάτα στη μέση για να συνοδεύσουμε το κρασί μας και να αποφύγουμε επιλογές σε κυρίως και σαλάτες. Από τον όχι ιδιαίτερα εκτεταμένο κατάλογο, λοιπόν, επιλέξαμε:
- ρεβίθια με καπνιστό χοιρινό και χόρτα (6,20 €). Ωραίο πιάτο, τα ρεβίθια που ούτως ή άλλως μου αρέσουν πολύ έδεναν ωραία με τα χόρτα και το καπνιστό χοιρινό.
- κεφτεδάκια με ούζο και δυόσμο (6,60 €). Νόστιμα και μυρωδάτα τα κεφτεδάκια, μια χαρά και η συνοδευτική σως γιαουρτιού, μοναδικό αρνητικό ότι τα κεφτεδάκια ήθελαν λίγο περισσότερο τηγάνισμα, καθώς εσωτερικά είχαν ένα ελαφρώς ροζ χρωματάκι.
- μυζηθροπιτάκια (5,60 €). Πολύ ωραία πιτάκια, χωρίς ίχνος λαδιού που θα τα έκανε βαριά. Τα καταευχαριστηθήκαμε.
- κους κους με μπουκιές κοτόπουλο, χοιρινό καπνιστό, μανιτάρια και μυρωδικά (7,10 €). Για μένα το πιο νόστιμο πιάτο. Καλομαγειρεμένο το κουσκουσάκι και το κοτόπουλο, ενώ τα μυρωδικά και τα μανιτάρια έδιναν πολύ ωραίο άρωμα στο πιάτο. Η προσθήκη στο πιάτο καπνιστού χοιρινού μου φάνηκε ψιλοαχρείαστη, δεν χάλαγε ωστόσο το τελικό γευστικό αποτέλεσμα.
- λουκάνικο κεφτέ δράμας (6,10 €). Ωραίο μεζεδάκι επίσης, συνόδευσε μια χαρά το κρασί μας.
- Υπάρχουν αρκετές επιλογές και σε χύμα κρασί, και σε εμφιαλωμένα, αλλά και αρκετά αποστάγματα και μπύρες. Εμείς επιλέξαμε 1 κιλό κόκκινο merlot - syrah τυρνάβου (8,60 €), συμπαθητικό. Τα ίδια ισχύουν και για τη ρακή που κεραστήκαμε στο τέλος, δροσερή και ευκολόπιοτη.

Για τα παραπάνω (συν 1 € έξτρα για το κουβέρ – ψωμί) ο λογαριασμός ήρθε στα 41,20 €, σχετικά ικανοποιητικά για το όλο πακέτου χώρου – ατμόσφαιρας κλπ., κάπως τσιμπημένα για μεζεδοπωλείο, δεδομένου ότι και οι μερίδες ήταν απλώς ικανοποιητικές και σε, καμία περίπτωση, μεγάλες. Τέλος πάντων, φύγαμε χορτασμένοι, τα πιάτα σε γενικές γραμμές μας ευχαρίστησαν (χωρίς φυσικά να ενθουσιαστούμε), ήπιαμε και αρκετά, οπότε το «3» θα το κερδίσουν στη σχέση ποιότητας – τιμής.

Συμπερασματικά, παρά τις προαναφερθείσες αστοχίες, έχω στα πλάνα μου μια νέα επίσκεψη. Ειδικά, με τον ερχομό του φθινοπώρου που ο καιρός δεν θα έχει κρυώσει ακόμη, η επίσκεψη στον κήπο δείχνει αρκετά δελεαστική. Ενδεχομένως, αυτήν τη φορά να δοκιμάσω και το CHEZ VIOLETTE. Θα ενημερωθείτε...

Αυγ

To ΑΜΑ ΛΑΧΕΙ, για πολλούς ανθρώπους της από τη δικής μου γενιάς, αποτελεί εστία αναμνήσεων, αφού για αρκετά χρόν ια, από τα μέσα τις δεκαετίας του 80 περίπου, αποτελούσε ένα από τα αγαπημένα ταβερνάκια της νεολαίας, όπου ευδοκιμούσαν συζητήσεις"υψηλού προβληματισμού", αμπελοφιλοσοφίες, γκομενιλίκια, χαζομεθύσια κ. λπ. ομορφιές, προνόμια της νεότητας, μέχρι που ξεχάστηκε και παρήκμασε, όταν όλοι "ωριμάζοντας" είχαμε γοητευτεί από τις επιταγές του glamorous lifestyle των 00's. Τότε ήρθε η λεγόμενη οικονομική κρίση και κάποιοι συνήλθαμε. Τότε το ΑΜΑ ΛΑΧΕΙ, υπό νέα διεύθυνση, αναγεννήθηκε, πριν από 3 περίπου χρόνια αν θυμάμαι καλά, και στο χώρο του παλιού αθηναικού σχολείου με τη μαγική αυλή λειτουργούν πλέον δύο χώροι - ένας ως παραδοσιακό μεζεδοπωλείο ενώ ο άλλος ως γαλλικό bistrot, για τον οποίο έχω κάνει σχετική κριτική.

Τον πρώτο καιρό που είχε ανοίξει το μεζεδοπωλείο ήταν μια ανέλπιστα ευχάριστη έκπληξη καθότι προσέφερε υπέροχες, ξεχωριστές γεύσεις με εξαιρετικά υλικά από όλη την Ελλάδα και ακόμη πιο υπέροχες τιμές. Είχα να το επισκεφθώ περίπου ένα χρόνο και η διαφορά, αισθητά προς τα κάτω, με λύπησε. Να πω ότι οφείλονταν στον υπερβολικό κόσμο, μα όχι δεν είναι αυτό δικαιολογία εφόσον αυτό το μαγαζί είναι πάντα γεμάτο με αναμονές ορθίων, αφού δεν πραγματοποιούνται κρατήσεις.

Συγκεκριμένα ζεστό καλοκαιρινό βράδυ Πέμπτης, βράζανε τα μπετά στο κέντρο, είχαμε κανονίσει δύο ζευγάρια να συναντηθούμε στο ΑΜΑ ΛΑΧΕΙ-στις Νεφέλης. Φτάσαμε νωρίς, κατά τις 8.15 για να καπαρώσουμε τραπέζι καθότι η πολιτική του καταστήματος είναι να μην γίνονται κρατήσεις και η αυλή είναι κατάμεστη από κόσμο από το μεσημέρι. Με την συμβολή πολύ διακριτικών (έως αόρατων) ανεμιστήρων δεν ζεσταθήκαμε καθόλου μόνο που η ζέστη μας είχε περιορίσει την όρεξη. Η εξυπηρέτηση γενικά είναι καλή, γεμίζουν μόνοι τους τις καράφες του νερού, αλλάζουν κάποια στιγμή τα τασάκια, τα σερβίτσια είναι σωστά και γενικά είναι φιλότιμη η προσπάθεια των σερβιτόρων αν σκεφθεί κανείς ότι μιλάμε για πλήθος ίσως και 100 θαμώνων ταυτόχρονα.

Επί του γευστικού μέρους λοιπόν:

Με το ψωμί ήρθε με ένα άλλειμα που δεν δοκίμασα για να το κρίνω.

- Πρασοτηγανιά χοιρινή, μαγειρεμένη με κρασί, νόστιμη αλλά το κρέας στεγνό,

- Ρεβυθοκεφτέδες που έπλεαν στο λάδι και κάτι σκούρο, να ήταν balsamico ξύδι;, δεν ασχολήθηκα περαιτέρω - ούτε τους δοκίμασα

- Σαλάτα ΑΜΑ ΛΑΧΕΙ με πράσινα λαχανικά, σύκο, κράνμπερι και σως μέλι-μουστάρδα άνοστη - παλαιότερα που την είχα δοκιμάσει έσκιζε από γεύση

- Σαγανάκι τυρί μπάτζο Βεροίας νόστιμο και ζουμερό

- Μακαρόνια σιουφιχτά με μελιτζάνα, στακοβούτυρο και μυζήθρα, αδιάφορα καθότι είχε παραληφθεί τελείως το στακοβούτυρο που χρησιμοποιούσαν παλαιότερα και απογείωνε το πιάτο αλλά επίσης άφαντη ήταν και η μελιτζάνα που εκπροσωπούνταν από κάτι σκόρπιες φλυδίτσες (να πω την αλήθεια εγώ τα πέρασα για ψιλοκομμένη λιαστή ντομάτα).

- Λουκάνικο Δράμας, με διακριτική γεύση και καθόλου βαρύ

- Ήπιαμε δύο μεγάλες μπουκάλες νερό βρύσης και δύο κιλά κρασί λευκό μοσχοφίλερο, αρωματικό και παγωμένο που πίνονταν σαν νεράκι και χωρίς παρενέργειες την επόμενη ημέρα.

Πληρώσαμε περίπου € 60, δηλαδή στα € 15 το άτομο. Με τον λογαριασμό κεράσανε σφηνάκι μαστίχας. Η τιμή για αυτά που φάγαμε είναι έως και υψηλή, εάν λάβουμε υπόψη ότι συζητάμε για παραγγελία 5 πιάτων εκ των οποίων μόνο η τηγανιά με κρέας, μία σαλάτα, μία πάστα και δύο μεζέδες. Δεν μας κακοφάνηκε το 15άρι κατά άτομο - αλλίμονο και μόνο κρασί να πίναμε στην όμορφη αυλή χαρά μας θα ήταν, όταν ξεκινάς όμορφα είναι λυπηρό να χαλάς την ποιότητα - ίσως είναι προτιμότερο να ανεβάζεις την τιμή εάν ο λόγος είναι οικονομικός. Ο πελάτης τότε δεν θα πάψει να έρχετε απλά θα περιορίσει την παραγγελία του.

Εάν τους είχα κρίνει την πρώτη φορά που πήγα - ήταν την άνοιξη του 2014, θα βαθμολογούσα με 4/4 σε όλους τους τομείς. Είναι δυσάρεστη και ελπίζω παροδική αυτή η έκπτωση στην ποιότητα και προσδοκώ την σύντομη ανάκαμψη, γιατί αυτή η αυλή αξίζει πολλά και την αγαπάμε.

Μεζεδοπωλεία - Εξάρχεια, Αθήνα

Το ΑΜΑ ΛΑΧΕΙ κλείνει ήδη μια τριακονταπενταετία αλλά δεν μπαίνει σε εφεδρεία!! Σε ένα κόσμο δυναμικό όπου τα πάντα ρει, το μέχρι το 1981 ιστορικό Δημοτικό σχολειό των Εξαρχείων, στην οδό Καλλιδρομίου, που λειτουργούσε έκτοτε σαν ταβερνάκι, ήδη από τις αρχές του 2014 αναδημιουργήθηκε σε ένα φιλόδοξο μεζεδοπωλείο απ' τους νέους ιδιοκτήτες του Αλέξανδρο και Γιάννη.

Η αυλή και ο άνω εσωτερικός χώρος του κτιρίου συγκροτούν το μεζεδοπωλείο (ΣΤΗΣ ΝΕΦΕΛΗΣ), ενώ στο κάτω επίπεδο στεγάζεται το γαλλικό μπιστρό (Chez Violette), για το οποίο επιφυλάσσομαι για προσεχή επίσκεψη και κριτική μου.

Και για να μην ξεχνάμε:
Βρισκόμαστε στην ιστορική οδό Καλλιδρομίου, όπου πριν από 60 ακριβώς χρόνια γυρίστηκε από τον Μ. Κακογιάννη ο επίλογος της ταινίας ΣΤΕΛΛΑ, με τη Μελίνα και τον Γ. Φούντα, που 'κρατούσε μαχαίρι', και μάλιστα σε μια απόσταση 100 μ. από το ΑΜΑ ΛΑΧΕΙ!!

Στην ίδια αυτή οδό με τα καφέ και μπαράκια, με το MELROSE του Άρη Τσανακλίδη της δεκαετίας του 1990, επαναλειτουργεί λοιπόν τώρα το ΑΜΑ ΛΑΧΕΙ, το οποίο επισκέφθηκα με μια φίλη, αργά το ζεστό απόγευμα της Παρασκευής 4 Σεπτεμβρίου. Καθήσαμε στη μεγάλη και ωραία αυλή του, ευτυχώς κάτω από ένα ανεμιστηράκι που λειτουργούσε στην οροφή κάποιας πέργκολας, μιας και επικρατούσε κουφόβραση 32 βαθμών. Η γεύση μου ενέχει πιθανώς τον υποκειμενισμό του θερμού αυτού περιβάλλοντος...

Η τεράστια αυτή αυλή με τις λεμονιές, τις νεραντζιές και τις πικροδάφνες, που ήταν κάποτε το προάυλιο του σχολειού, αποτελείται τώρα από 5-6 επί μέρους χώρους, κατάλληλα διαμορφωμένους με αναβαθμούς, ενώ στο πίσω μέρος του οικοπέδου, που στέγαζε κάποτε τις σχολικές τάξεις, βρίσκονται τώρα οι εσωτερικές αίθουσες εστίασης του μαγαζιού, για τη χειμερινή σεζόν, καθώς και η κουζίνα και οι τουαλέτες του.

Έξω, στους διάφορους χώρους, υπάρχουν διάσπαρτα περί τα 30 τραπέζια, πάσης φύσεως και μεγέθους (είδαμε ακόμη και ένα μεγάλο 'μοναστηριακό' για τις μεγάλες παρέες! ) που μπορούν να εξυπηρετήσουν περί τα 150 άτομα, ενώ φαντάζομαι ότι η δυναμικότητα και των χειμερινών αιθουσών θα πρέπει να είναι περίπου ανάλογη. Εξάλλου, στην αριστερή πλευρά της αυλής υπάρχει το μπαρ με τα ποτά και τα συναφή.

Το μαγαζί λειτουργεί καθημερινά από τις 11.00 το πρωί (για καφέ, τσάι και ποτά), ενώ στη συνέχεια προσφέρρει γεύμα και δείπνο, μέχρι τις 1.00, τη νύχτα.

Η εξυπηρέτηση των πελατών πραγματοποείται από 7-8 πρόθυμα παιδιά, αγόρια και κορίτσια (υποθέτω σε 2 βάρδιες). Ένας από τους σερβιτόρους αυτούς μας υποδέχτηκε με όλους τους καταλόγους φαγητών και ποτών των 2 χώρων (το μπιστρό λειτουργεί Τρίτη με Κυριακή, μετά τις 20.00) και μας ανανέωνε πρόθυμα την κανάτα με το κρύο νερό. Ωστόσο, σε κάποιους λείπει η απαραίτητη λεπτομερής επαγγελματική εκπαίδευση και κατάρτιση για τη λειτουργία ενός τέτοιου χώρου. Έτσι, για παράδειγμα, ο χαμογελαστός αυτός νέος μάς έφερε άμεσα μια μικροσκοπική αλοιφή λευκού τυριού, συνοδευόμενη από 2 μεγάλα κουτάλια!! Μετά από τη σχετική παρατήρησή μου, ακολούθησαν τα μαχαιροπίρουνα και οι χαρτοπετσέτες...

Ας έρθουμε τώρα στο κυρίως γαστρονομικό θέμα, στη γεύση των διαφόρων μεζέδων, που εντυπωσιάζει η γκάμα τους και που πληροφορήθηκα ότι επιμελείται ένας ψαγμένος Μυτιληνιός σεφ. Δοκιμάσαμε λοιπόν τα εξής πιάτα, αφού προηγουμένως ήρθε μια ποικιλία από φέτες λευκού ψωμιού ( 1 €):

- 1 σαλάτα με ρόκα, παρμεζάνα, παντζάρια, ντοματίνια, καρύδια, ψητό χαλούμι και sauce από θυμάρι και πετιμέζι (8.60 €). Ηρθε στα 2 λεπτά κυριολεκτικά (!! ), όσο δηλαδή χρόνο έκανε να πάει στην κουζίνα ο σερβιτόρος και να επιστρέψει, οπότε αντιλαμβάνεσθε ότι ήταν προκάτ στο ψυγείο και, παρά τη νοστιμάδα της, ασφαλώς έχανε μέρος της θρεπτικής της αξίας!! Ας τηρούσαν βρε αδερφέ τα προσχήματα, καθυστερώντας την για λίγα λεπτά... Με όλα αυτά, θεωρώ ότι και η τιμή της είναι ασφαλώς τσιμπημένη...

- 1 μυτζηθροπιτάκια (5), χειροποίητα με ανθόμελο, δυόσμο και σουσάμι (5.60 €). Εξαίρετο πιάτο και μάλιστα με φοβερή γέμιση.

- 1 καγιανάς με παστό Καλαμάτας (6.20 €). Κατά τη γνώμη μου ήταν βαρύ πιάτο, πιθανόν λόγω του παστού, ενώ ο καγιανάς δεν ήταν όσο έπρεπε σφιχτός, δηλ. υστερούσε σε ουσία και νοστιμιά των αυγών και της ντομάτας! Να συνέτεινε, άραγε στην κρίση μου αυτή και η ζεστή ατμόσφαιρα ;;

- 1 κουσκουσάκι Θεσ/νίκης με κοτομπουκιές, άγρια μανιτάρια και καπνιστό χοιρινό (7.10 €). Συμπαθητικό πιάτο, αν και οι κοτομπουκιές μού φάνηκαν αρκετά στεγνές...

Γενική εντύπωση μου λοιπόν είναι μια σχετική ανομοιομορφία των πιάτων, εξ ού και η βαθμολογία μου στη γεύση με 2 στα 4! Είναι, εν τέλει, πολύ μεγάλο ζητούμενο η τελειότητα, όταν μάλιστα εκ των πραγμάτων απευθύνεσαι σε τόσο μεγάλο κοινό. Ήδη, στις 7-8 μ. μ. έτρωγαν τουλάχιστον άλλες 10 παρέες, 40 περίπου ατόμων και φυσικά το βράδυ το μαγαζί γεμίζει...

Διερωτώμαι, κατά πόσο ένα τέτοιο μαγαζί, με μια μέση ημερήσια πελατεία της τάξης των 200 ατόμων τουλάχιστον, θα μπορούσε να επανεξετάσει την αναμόρφωση της γαστρονομικής του πολιτικής, με μικρή ίσως διεύρυνση των κυρίων πιάτων ημέρας, παράλληλα με κάθε επιμέρους ενέργεια που θα αποσκοπούσε στη βελτιστοποίηση της λειτουργίας και της ορθολογικής απόδοσης της κουζίνας.

Ωστόσο, για να αποδώσουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, ο υπάρχων μάγειρας είναι εφευρετικός, αφού στο μενού του συνυπάρχουν μεζέδες θαλασσινών (γαρίδες κριθαρότο, πιλάφι με καλαμαράκια, μαστιχωτό χταπόδι), διάφορα κρεατικά, πρασοτηγανιά, θρακιώτικο σαγανάκι με παστουρμά, χορτοκεφτέδες με τραχανά, μελιτζανοσαλάτα, καπνιστή μελιτζάνα σε πίτα με γαλοτύρι) κ. α. καλούδια από κάθε γωνιά της χώρας μας, σε τιμές που συνήθως κυμαίνονται από 5-12 €.

Εμείς ήπιαμε τσίπουρο Αποστολάκη, 200 ml. (7.80 €) και έτσι ο συνολικός λογαριασμός έφτασε τα 37 €, ποσό που θέλω να πιστεύω ότι ήταν κάπως υπερτιμημένο για μεζεδάκια, και για όλους τους λόγους που ήδη προανέφερα.

Εξάλλου, οι μπύρες τους κυμαίνονται στα 2-5 €, το κρασί χύμα στα 6 € το λίτρο, ενώ τα εμφιαλωμένα κρασιά αρχίζουν από 14 € (οι Ψηλές Κορφές Σάμου, λευκό μοσχάτο) μέχρι 21 € το ερυθρό Thema Παυλίδη, από την περιοχή της Δράμας.

* Last but not least: Ένα στοιχειώδες κέρασμα στο τέλος δεν θα έβλαπτε βέβαια κανέναν. Απεναντίας μάλιστα, θα βελτίωνε -ψυχολογικά έστω- το vfm!!

* Chez Violette, donc, la prochaine fois... On va voir!!

Αυγ

Μια και ξεμείναμε στην Αθήνα το τριήμερο του δεκαπενταύγουστου ήταν μια καλή ευκαιρία να επισκεφτούμε, το Άμα λάχει στης Νεφέλης στα Εξάρχεια, εγώ και η καλή μου. Παρόλο που η πόλη ήταν άδεια, όταν φτάσαμε περίπου 22.00μμ, παραπάνω από τα μισά τραπέζια ήταν γεμάτα, από κόσμο όλων των ηλικιών.

ΧΩΡΟΣ- ΕΞΥΠΗΡΈΤΗΣΗ
Έχουν αναφερθεί αναλυτικά οι προηγούμενοι σχολιαστές, για την υπέροχη αυλή, του πρώην σχολείου, που σου θυμίζει ότι είσαι σε άλλη πόλη, αλλά δεν μπορώ και εγώ, να μην αναφερθώ στις βρύσες που μας θύμισαν τα μαθητικά μας χρόνια, που ήταν όλα πιο ανέμελα και πολύ πιο απλά. Η εξυπηρέτηση γίνεται από νεαρά παιδιά τα οποία είναι όλα ντυμένα με ομοιόμορφες μαύρες μπλούζες, ευγενικότατα, εξυπηρετικότατα και πάνω απ όλα χαμογελαστά. Όλα μας είπαν καλησπέρα και καληνύχτα αντίστοιχα και δείχνουν ευδιάθετα και πρόθυμα να εξυπηρετήσουν κάθε σου απορία. Η διαρρύθμιση των τραπεζιών είναι άριστη και δεν νιώθεις καμία στενότητα. Τα πιάτα έρχονται σε σωστή σειρά και στον σωστό χρόνο.

ΜΕΝΟΥ
Στην αρχή σου φέρνουν μία αλοιφή τυριού με ψωμάκι (ωραία γεύση)
Πήραμε
Σαλάτα άμα λάχει (φοβερή γεύση είχε μέσα αχλάδι, σύκο λαχανικά ελιές, με σωστή αναλογία από λάδι, και η ποσότητα πέρα από ικανοποιητική )
Μπατζοσαγανάκι (με σκληρό τυρί Βέροιας, πολλή ωραία γεύση )
Κεφτεδάκια με ούζο και δυόσμο ( έξι τεμάχια, σπιτικά, στην μέση είχε και μπολ με γιαούρτι, απίστευτα )
Μπιφτεκάκια σχάρας ( 4 τεμάχια αρκετά μεγάλα, ψημένα τέλεια, με συνοδεία από πατάτες τηγανιτές, τέλεια)
Πατάτες τηγανιτές (μαμαδίσιες, όπως τις ξέρουμε)
Τσίπουρο χύμα (καλό )

ΤΙΜΕΣ
Πληρώσαμε 37 ευρώ με απόδειξη κανονικά

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ
Το νερό δεν είναι εμφιαλωμένο
Οι μερίδες τους είναι παραπάνω από ικανοποιητικές
Σε κερνάνε όταν τελειώσεις σφηνάκι μαστίχας
Σε ρωτάνε αν σου άρεσαν τα φαγητά τους και εάν έμεινες ευχαριστημένος

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Είναι πολύ ωραίο μεζεδοπωλείο, σε ένα αντικειμενικά ωραίο χώρο και με άριστη εξυπηρέτηση. Οι τιμές του θα μπορούσαν σίγουρα να είναι καλύτερες, αλλά αναλογικά τα πιάτα του έχουν ποιότητα που σε αποζημιώνει. Εμείς πάντως το προτείνουμε ανεπιφύλαχτα και σίγουρα όποτε μας δοθεί η ευκαιρία θα ξαναπάμε

Θα ήθελα ακόμα να ευχαριστήσω (κλείνοντας ένα χρόνο στο ask4food) όλους τους χρήστες αυτής της κοινότητας, που με τις κριτικές τους με βοήθησαν να ανακαλύψω χώρους και γεύσεις που ίσως δεν θα είχα βρει ποτέ.

Μεζεδοπωλεία - Εξάρχεια, Αθήνα

Πολύ ωραίος χώρος σε δύο επίπεδα, κάτω μεγάλος κήπος και πάνω ο εσωτερικός χώρος παλιού σχολείου. Πιο ωραία είναι να καθίσεις έξω, αλλά και μέσα είναι αρκετά καλά, απλά στο σημείο που καθόμασταν ταρακουνιόταν το πάτωμα από τα πήγαινε-έλα των σερβιτόρων.

Ξεκινήσαμε το φαΐ με μία σαλάτα "Άμα Λάχει". Πολύ μέτρια, πολύ πρασινάδα χωρίς νόημα, στεγνή τελείως χωρίς καμία σος και άλλα καλούδια να την νοστιμίζουν.

Για πρώτα πήραμε:
- Μυζηθροπιτάκια με μέλι: Αρκετά καλά, ίσως λίγο πολύ στην ποσότητα μελιού.
- Καπνιστή μελιτζάνα με γαλοτύρι: Μέτρια, σαν μελιτζανοσαλάτα ήταν με άνοστο τυρί.

Για κυρίως πήραμε:
- Φιλετάκια κοτόπουλο: ΤΕΛΕΙΑ! Πολύ γευστικά και ιδιαίτερα ζουμερά, από τα καλύτερα κομμάτια φιλέτο στήθους κοτόπουλο που έχω φάει. Αρκετά σε ποσότητα.

- Αυγά μάτια με παστουρμά: Δύο μεγάλα τηγανιτά αυγά με κομμάτια παστουρμά. Περίεργος συνδυασμός με αρκετή γεύση, σε όσους αρέσει ο παστουρμάς θα πρέπει να το πάρουν.

- Κεφτεδάκια με ούζο και δυόσμο: 6 μεγαλούτσικα κεφτεδάκια, με πολύ ενδιαφέρον συνδυασμό γεύσης, μου κέντρισαν το ενδιαφέρον και τους υποδοχείς γεύσης...

Τι ήπιαμε:
- Χύμα λευκό κρασί Νεμέα (2x500ml): Ωραίο γευστικό ξηρό, κατέβαινε εύκολα: -)

Το σέρβις έχανε λίγο, ξέχασαν να μας φέρουν τα κεφτεδάκια και έπρεπε να τα ξαναζητήσουμε, και γενικά περιμέναμε αρκετή ώρα μέχρι να έρθουν τα πιάτα, και ερχόντουσαν ένα-ένα, και όχι όλα μαζί...

Ημασταν 5 άτομα και μας βγήκε 12 ευρώ το άτομο μαζί με το κρασί.

Άμα λάχει λοιπόν!
Ένα πανέμορφο μεζεδοπωλείο στο κέντρο της Αθήνας, πολύ κοντά στο λόφο του Στρέφη.
Μου είχαν πεί διάφοροι φίλοι, πως αξίζει, μια και δυο και τρείς επισκέψεις το εν λόγω μαγαζί και με το που μου δώθηκε η ευκαιρία πήγα κι εγώ σαν καλό κορίτσι.

Η επίσκεψη μας πραγματοποιήθηκε τέλη Ιουλίου, ένα βράδυ Δευτέρας! Ήμασταν 4 άτομα και φτάσαμε στο μαγαζί γύρω στις 21.30! Δεν υπήρχε ούτε ένα άδειο τραπέζι!!!!! Περιμέναμε περίπου δέκα λεπτά όρθιοι, μέχρι που μετέφεραν ένα τραπέζι κοντά στο πόστο των σερβιτόρων που υπήρχε αρκετός ελεύθερος χώρος! Να ναι καλά οι άνθρωποι γιατί με τόσο κόσμο ακόμα θα περιμέναμε για να αδειάσει τραπέζι! Απο ότι μου είπε μία φίλη το Άμα λάχει παλιότερα ήταν σχολείο εξού και η πολύ μεγάλη και ευάρη αυλή του! Υπήρχαν πολλά, πάρα πολλα τραπέζια, γεμάτα κόσμο που έτρωγε, έπινε και απολάμβανε την υπέροχη ατμόσφαιρα!

Στα του service τώρα! Μέτρησα 5 άντρες σερβιτόρους, 1 κοπέλα και αραιά και που αναλάμβανε χρέη σερβιτόρου ή barman ένα παλικάρι γύρω στα 30 που κάτι μου λεει πως θα ήταν ένας εκ των ιδιοκτητών! Τα δύο αγόρια που εξυπηρέτησαν εμάς ήταν άψογα! Πολύ ευγενικά, μας απάντησαν με μεγάλη προθημεία στις δύο απορίες μας πάνω στο μενού και το βασικότερο, δεν μας καθυστέρησαν στο ελάχιστο ούτε τα ποτά ούτε τα φαγητά!

Δοκιμάσαμε τα εξής:

1. Σαλάτα με ρόκα, πατζάρι, ψητό χαλούμι, φουντούκι και σως πετιμέζι με θυμάρι!
Πολύ φρέσκια και νοστιμη! Αν είχε λίγο παραπάνω πατζάρι θα ήταν κορυφαία!

2. Τηγανιά μανιταριών! Πεντανόστιμο πιάτο, με τα μανιτάρια ζωντανά, να κρατάνε όσο ακριβώς πρέπει! Σχετικώς λεμονάτη γεύση, σπέσιαλ!!

3. Μυζηθροπιτάκια με ανθόμελο και σουσάμι! Για τους λάτρεις των γλυκό-αλμυρών γεύσεων είναι ότι πρέπει!! Να σειωθεί πως τα μυζηθροπιτάκια ήταν χειροποίητα.

4. Χορτοκεφτέδες με γλυκό τραχανά. Μες τον κεφτέ ξεχώριζες εκτός των χόρτων και τη φέτα! Δεν με ενθουσίασε σαν πίατο. Νίωθω ότι κάτι του έλειπε.

5. Ξυδάτο λουκάνικο! Εγώ προσωπικά ξετρελάθηκα! Όταν βρίσκω αυτό το προ'ι'όν σε καταλόγους μεζεδοπωλείων πάντα το επιλέγω μιας και αγαπώ τις πιο όξινες γεύσεις! Αρκετά μεγάλη μερίδα!

6. Χοιρινή τηγανιά με δεντρολίβανο και λεμόνι, μυρωδάτη και λαχταριστό! Στα συν του πιάτου, ήταν πως το κρεατάκι δεν είχε ίχνος λίπους!!

7. Κουσκουσάκι Θεσσαλονίκης με άγρια μανιτάρια, κοτόπουλο και καπνιστό χοιρινό! Θεσπέσιο!!! Όταν το παραγγείλαμε θεωρούσαμε πως θα είναι κρύο αλλά τελικά ήταν ζεστό (βλέπε κουσκουσότο). Τα υλικά έδεναν υπέροχα μεταξύ τους, ήταν άριστα μελωμένο, επειδή δεν αρκεστήκαμε στη μία μερίδα με το που γυαλίσαμε το πιάτο πήραμε και δεύτερη!

Ήπιαμε ένα λίτρο λευκό κρασί, δροσερό και ελαφρύ!!

Συνολικά πληρώσαμε 65€! Δηλαδή
16€ και κάτι ψηλά το άτομο! Ικανοποιητικό ποσό για τα αρκετά φαγητά που καταναλώσαμε!!

Η βραδιά ήταν υπέροχη, φύγαμε χορτάτοι και καλοτα'ι'σμένοι προφανέστατα! Η μαστιχούλα που μας κέρασαν πριν φύγουμε ήταν ότι έπρεπε. Όλα ήταν ιδανικά και όπως ακριβώς αρμόζει σε ένα μαγαζί που βρίσκεται σε ένα τόσο όμορφο μέρος και εξυπηρετεί τόσα πολλά άτομα καθημερινά!
Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια παιδιά!!!!

Ιούλ

Στο Αμα Λαχει πήγαινα παλαιότερα οχι τόσο για το φαγητό όσο για τον καταπληκτικό χώρο του.

Από την στιγμή που άλλαξε διεύθυνση τα πράγματα άλλαξαν προς το καλύτερο. Ενταξει η μεγάλη αυλή με την πρασινάδα, του παλιου δημοτικού, δεν ήθελε και καμμία παρέμβαση. Η μεγάλη αλλαγή υπήρξε στα εσωτερικά ψηλοτάβανα δωμάτια που με όμορφες αισθητικές παρεμβάσεις δημιουργήθηκε ένας πολύ ελκυστικός χώρος. Ο κατάλογος εμπλουτίσθηκε με γεύσεις απο όλη τη Ελλάδα

Τα παιδιά του service με το χαμόγελο και την φιλική τους συμπεριφορά δημιουργούν μια χαλαρή ατμόσφαιρα και σε προδιαθέτουν αμέσως θετικά

Εχω πάει αρκετές φορές στο μαγαζι και απλά θα αναφερθώ στην τελευταία μου
επίσκεψη που λόγο ζέστης καθίσαμε στην αυλή. Κρατήσεις γίνονται μόνο στον εσωτερικό χώρο και δύσκολα βρίσκεις τραπέζι ειδικά τα σάββατα.

Από κρασί πήραμε δροσερό και εύγευστο λευκό ροδίτη 1λίτρο 15€
πλούσια σαλάτα με ρόκα πατζάρια σπανάκι καρύδια και sause 8,60€ (έιπαμε οι σαλάτες είναι παρεξηγημένο είδος στα περισσότερα μαγαζιά).
χοιρινά μπριζολάκια ζουμερά και καλοψημένα 6.90€
κοτόπουλο παιδάκια αρκετά νόστιμα 7.70€
μαντάρια στο τηγάνι μικρή μερίδα και υπερτιμημένα 6.20€
φάβα και αυτή μικρή και υπερτιμημένη 4,90€

Για το τέλος ένα εκμεκ κανταΐφι και ενα semifreddo( αδιάφορα ) προς 4.60 και 4.50 αντίστοιχα.

Εν κατακλείδι το Αμα Λαχει το προτείνω περισσότερο για τον όμορφο χώρο εσω -εξω και λιγότερο για τις γεύσεις που βρίσκεις απο πολύ καλές και οικονομικές μέχρι δυσανάλογα ακριβές και αδιάφορες.

Ιούλ

Να θες να βάλεις 4αρια και να μην μπορείς.
Να ξέρεις ότι οι μερίδες δεν είναι μεγάλες αλλά όχι τόσο μικροσκοπικές για να γκρινιάξεις.
Να ξέρεις ότι οι τιμές θέλουν μείωση σε αντιστοιχία με την ποσότητα αλλά και πάλι λες ποιότητα.

Η εξυπηρέτηση τυπική καλή αλλά βγάζει κάτι.
Σε έναν από τους πιο όμορφους καλοκαιρινούς χώρους η προσπάθεια να κρατηθεί ψηλά ο πήχης δεν απουσιάζει.
Πλειάδα σερβιτόρων εξυπηρετούν πολλά τραπέζια και στις ώρες αιχμής (μετά τις 9.00) τα χέρια – πόδια παίρνουν φωτιά.
Σε αυτό οφείλεται και το παραπάνω σχόλιο.
-Η κούραση σε εμάς τουλάχιστον στο κλείσιμο ήταν οριακά εμφανής. -
Ο κατάλογος όχι πολύ μεγάλος εύκολα διαχειρισιμος θεωρητικά από την κουζίνα αλλά τα υπερβολικά σε αριθμό τραπέζια ρίχνουν λογικά την ποσότητα για να φτάσουν γρήγορα.

Το αποτέλεσμα?
Φλερτάρεις στο επί 2 των πιάτων και στην εκτόξευση του λογαριασμού.
Με τα λεφτά που δίνεις σε νέο-ταβέρνα πρέπει και να χορτάσεις (και με το μάτι).
Άνθρωποι που έχουν μάθει να τρώνε πολύ έχουν ψιλοθέμα.
Αν όχι μια χαρά,

Στα των πιάτων:
Σαλάτα άμα λάχει με αχλάδι και πράσινη σαλάτα δίχασε (κάλο αυτό μάλλον) άλλοι την βρήκαν άνοστη άλλη καλοκαιρινά ελαφριά.
Μανιτάρια τηγανιά συμπαθέστατα.
Ρεβυθοκεφτέδες ωραιότατοι με δροσερή σως από γιαούρτι.
Λουκάνικο Δραμινό ωραίο αλλά λίγο.
Κεμπάπ με πίτες κλπ ωραίο αλλά λίγο.
Κοτομπουκιες στην σχάρα. πραγματικά νόστιμο.
Ρακή *4 100ρακια πάνω από το μέσο όρο των χύμα και μπύρα κερκυραίικη βαρέλι *4.
Όλα αυτά με απόδειξη (ναι πρέπει να φράζεται) σε παρέα 5 ατόμων περί τα 18 ευρώ το άτομο με απόδειξη.

Ούτε πάρα πολλά ούτε λίγα.
Γενικά τα κυρίως (?) παίζουν στο 8 ευρώ και στα ψαρικά ανεβαίνουν και στα 11 αλλά έχουν παρουσιαστικό και ποσότητα πρώτου.
Οι σαλάτες από 7,5 έως 8,5.
Για μεζεδάκι σε ένα πραγματικά καταπληκτικό χώρο ναι σε όλα με τα χίλια.
Για φαγητό κανονικό χμ....
Υ. Γ Δεν κάνουν κρατήσεις οπότε για ΠΣΚ βράδυ μετά τις 9 δύσκολο έως απίθανο χωρίς αναμονή

Μεζεδοπωλεία - Εξάρχεια, Αθήνα

Πολύ ευχάριστη έκπληξη. Ένας υπέροχος κήπος στην καρδιά των εξαρχείων. Τα περισσότερα τραπέζια ήταν σε σκιά. Τα γκαρσόνια ήταν πολύ εξυπηρετικά και με θέληση να μας τακτοποιήσουν αφού δεν υπήρχε διαθέσιμο τραπέζι.

Παραγγείλαμε:

Πολίτικη σαλάτα
Μελιτζάνα με γαλοτύρι
Πατάτες τηγανιτές
Κεμπαμπάκια
Σουβλακάκια κοτόπουλο
Δύο μπύρες και ένα εμφιαλωμένο νερό

Στην αρχή οπτικά μας φάνηκαν μικρά τα πιάτα αλλά χωρτάσαμε και με το παραπάνω. Το σύνολο του λογαριασμού ήταν 35 ευρώ και πραγματικά άξιζε τον κόπο!!!!!

Θα ξαναπάμε οπωσδήποτε!!!!!