06 Ιούλ 2018

Άμα λάχει λοιπόν… πάμε και ξαναπάμε στης Νεφέλης! Γιατί αξίζει.

Γιατί ο χώρος είναι ευρύχωρος, ψηλοτάβανος και έχει κάτι νοσταλγικό όπως το πρώτο σχολείο που πήγα στη Φιλαδέλφεια το ιστορικό Δημοτικό Σπαθάρη! Άλλωστε μέχρι το 1978 αν δεν κάνω λάθος στης Νεφέλης στεγαζόταν δημοτικό σχολείο και όλα στη διακόσμηση αλλά και στην αρχιτεκτονική του το μαρτυρούν από την αυλή κι όλας.

Τα σκαλάκια που κατεβαίνεις, για να βρεθείς στο άλλοτε προαύλιο –νυν αυλή του εστιατορίου- σου φέρνουν αυτόματα στο μυαλό εικόνες με μπουλούκια παιδιών (πρωτάκια ψαρωμένα και μεγαλύτερα ξεψάρωτα) που τρέχουν να μπουν στις τάξεις τους.
Σε αυτό το σημείο η μόνη μου παρατήρηση για τον εξωτερικό χώρο είναι ότι θα μπορούσε αυτή η αυλή να είναι περισσότερο “πράσινη” κι ας θυσιαστούν 2-3 τραπέζια. Άλλωστε δεν τίθεται θέμα επισκεψιμότητας απ’ ότι διαπίστωσα.

Στη συνέχεια ανεβαίνοντας δύο σειρές σκαλιών δεξιά κι αριστερά που συναντώνται στο τελείωμά τους, εισέρχεσαι στις (σχολικές) αίθουσες δηλαδή στον εσωτερικό χώρο. Τρεις μεγάλοι ψηλοτάβανοι, κλιματιζόμενοι χώροι, με ξύλινο δάπεδο, που χωρίζονται μεταξύ τους με πανύψηλες ξύλινες πόρτες, μου έφεραν στο μυαλό το δέος με το οποίο κοίταζα μια σταλιά όπως ήμουν μικράκι τη δική μου τάξη.

Παλιά γραμμόφωνα, αναμνηστικές ασπρόμαυρες σχολικές φωτογραφίες, επαρκής φωτισμός και εξαιρετική ξένη μουσική εποχής συνδράμουν σε μια πάρα πολύ όμορφη ατμόσφαιρα.
Το "σύστημα" βέβαια στης Νεφέλης, δεν επιτρέπει την προ-κράτηση τραπεζιού στην αυλή παρά μόνο μέσα. Οπότε είναι ταυτόχρονα και μια έξυπνη κίνηση ώστε να εξασφαλίσουν κόσμο μέσα-έξω, μιας και τηλεφωνικώς σου λένε, κλείστε μέσα και αν βρείτε έξω απλά ενημερώστε ώστε να ακυρωθεί η μέσα κράτηση... με αποτέλεσμα φυσικά στις περισσότερες των περιπτώσεων να μη βρεις έξω οπότε δεν ρισκάρεις (Σάββατο βράδυ ειδικά) να φύγεις και να πας οπουδήποτε αλλού. Παρότι όμως όπως καταλαβαίνετε και στην δική μας περίπτωση -όπως και πολλών άλλων- καθίσαμε μέσα, μπορώ να πω ότι μάλλον το ευχαριστηθήκαμε καλύτερα για όλο το κλίμα που προανέφερα

Η εξυπηρέτηση κινήθηκε σε άψογα επίπεδα. Σωστοί χρόνοι, ευγένεια, αμεσότητα και πραγματικό ενδιαφέρον από όλα τα παιδιά ανεξαιρέτως, δεν μας άφησαν περιθώρια δυσανασχέτησης.

Μας έφεραν νεράκι σε κανατούλα και αφού ερωτηθήκαμε αν θέλαμε ψωμί (σπάνια συμβαίνει στις μέρες μας) και απαντήσαμε αρνητικά, προχωρήσαμε στην παραγγελία μας:

- Σαγανάκι με βοδινό καβουρμά Ξάνθης και κασέρι χ 7,80€

Μεγάλα κομμάτια ποιοτικού και νόστιμου καβουρμά, πλαισιώνονται από φρέσκια ντομάτα, πιπεριά και καρέ μελιτζάνας. Από πάνω ίσα που είχε λιώσει το κασέρι και μαζί του… λιώσαμε κι εμείς! Ένα ορεκτικό όνειρο… που σε κάνει να προσπερνάς εσκεμμένα την τσιμπημένη του τιμή γιατί αξίζει πραγματικά η κάθε του μπουκιά.

- Χυλοπιτάκι με ραγού από χωριάτικο λουκάνικο και γραβιερομυζήθρα Μεσσηνίας χ 7,90€
Απλά θ-ε-ϊ-κ-ό!!! Από πού να ξεκινήσω; Από το χυλοπιτάκι που πρώτη φορά συνάντησα να είναι τόσο άψογα βρασμένο στο al dente του χωρίς να έχει γίνει νιανιά;; Στην ρουστίκ γεύση του λουκάνικου; Στα μυρωδικά του; Στο τριμμένο τυρί από πάνω που το απογείωνε; Δεν έχω λόγια!!!

- Ρεβυθάδα με παστό χοιρινό Καλαμάτας χ 6,50€

Πολύ ιδιαίτερο και πρωτότυπης γεύσης πιάτο. Τα ρεβύθια ήταν μαγειρεμένα στη γάστρα (χωρίς ντομάτα) με χόρτα εποχής και μπόλικα μυρωδικά. Το φίνο άρωμα του παστού χοιρινού συμπλήρωνε την γεύση.

- Κότσι χοιρινό με μαύρη μπύρα, μέλι και μουστάρδα (από τα πιάτα ημέρας) χ 11,10€
Χωρίς σκέψη και από τις λίγες φορές που θα πω ότι ήταν εξαιρετικό και αξιοπρεπέστατο. Χωρίς πέτσα σε μια τέλεια σκουρόχρωμε σαλτσούλα, της οποίας η πικράδα της μπύρας ερχόταν σε άψογη ισορροπία με το μέλι και τη μουστάρδα. Το ψήσιμο άψογο με λίγα λόγια… λουκούμι!!! Συνοδευόταν από πλιγούρι με κύβους ωμού καρότου και κόκκινης πιπεριάς. Θαυμάσιο.

Ήπιαμε μια μπύρα Bεργίνα weiss 500ml x 3,80€ που ταίριαξε απόλυτα στις επιλογές μας. Θα ήθελα να δοκιμάσω κάποια από τις ιδιαίτερες ελληνικές μπύρες που είχε αλλά βρήκα αρκετά τσιμπημένες τις τιμές τους για 330ml.

Κλείσαμε με ένα τέλειο επιδόρπιο μεταξύ των τριών αξιόλογων επιλογών του καταλόγου από τα οποία διαλέξαμε,

- Σοκοφρέτα σοκολάτας με παγωτό βανίλια χ 5,90€

Χειροποίητη, σπιτική εκτέλεση… επαγγελματική γεύση!!! Η ωραιότερη που έχω δοκιμάσει. Τραγανή η βάση της και η επικάλυψή της απ’ έξω, βελούδινη υφή φίνας σοκολάτας μέσα που δεν σε λιγώνει. Η καραμέλα με την οποία γαρνιρίστηκε και το παγωτό με το οποίο συνοδεύτηκε, ταίριαξε απόλυτα.

Μας κέρασαν λικέρ μαστίχας που ήρθε μαζί με τον λογαριασμό ο οποίος για τα παραπάνω ανήλθε στα 42,90€ δηλαδή 21,45€/άτομο.

Συμπερασματικά, φύγαμε από τη Νεφέλη με τις καλύτερες των εντυπώσεων σε όλους τους τομείς. Το φαγητό που έχει και τον κύριο λόγο, αξίζει 100%. Με έμφαση σε τοπικά προϊόντα Ελλήνων μικροπαραγωγών από όλη την Ελλάδα, δε μπορεί παρά το αποτέλεσμα να είναι αξιόλογο. Οι χρόνοι παρά το γεγονός ότι από νωρίς του Σαββατόβραδου ήταν γεμάτο μέσα έξω, είχαν άψογη ροή. Οι γεύσεις μας αποζημίωσαν πλήρως αφού οτιδήποτε δοκιμάσαμε ήταν από πολύ καλό… έως εξαιρετικό! Με πιο απλά λόγια...

... Προτείνεται!!!

Λίγες ημέρες μετά τον δεκαπενταύγουστο στην ήσυχη Αθήνα, μόλις έχω γυρίσει από διακοπές και ο οργανισμός μου (ψυχή και σώμα) κάνει φιλότιμες προσπάθειες να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα «γραφείο, εξωτερικές δουλειές/υποχρεώσεις και σπίτι» αντί του «παραλία» με ότι αυτό συμπεριλαμβάνει. Αλήθεια γιατί όλα τα ωραία διαρκούν τόσο λίγο? (ρητορική η ερώτηση…. )

Την ίδια στιγμή διαπιστώνω ότι ακόμη και τα σουβλατζίδικα είναι κλειστά (δικαίως - και αυτοί έχουν δικαίωμα στη χαλάρωση) οπότε όταν λαμβάνω ενημέρωση από τον καλό μου ότι φιλικό ζευγάρι εκ Γερμανίας διανύει τις τελευταίες ημέρες διακοπών του στην Αθήνα και να κανονίσουμε φαγητό μαζί τους, το μυαλό μου «σαρώνει» όλα τα αγαπημένα εστιατόρια, τα «σιγουράκια» που δε θα μας προδώσουν.

Έλα όμως που το ζευγάρι μένει στη Νεάπολη Εξαρχείων και σε αυτή την περιοχή δε μου βρίσκεται κάτι σε προσφάτως δοκιμασμένο, οπότε μια γρήγορη ματιά στο a4f μου δείχνει το ΑΜΑ ΛΑΧΕΙ ΣΤΗΣ ΝΕΦΕΛΗΣ.

Όπως και να το κάνουμε, μία καλή εντύπωση θέλω να τη δώσω στους ξένους φίλους μας, για να εκτιμήσουν τα ωραία της –σε μεγάλη βαθμό παρεξηγημένης- χώρας μας. Ένα ωραίο περιβάλλον με ωραίο φαγητό δημιουργεί αυτή την καλή εντύπωση.

Εξάρχεια λοιπόν, περιοχή –επίσης ως ένα βαθμό παρεξηγημένη- που κυκλοφορούσα κάποτε χωρίς να νοιώθω καμία ανασφάλεια ενώ τώρα που κυκλοφορεί με τη σειρά της η θυγατέρα με ζώνουν τα μαύρα φίδια….. Ε, λοιπόν έχω να πω, ότι η Νεάπολη Εξαρχείων –full αναπτυσσόμενη τουριστικά τελευταίως- είναι μια χαρά περιοχή, με την εξαιρετική της θέα προς Λυκαβηττό και με τον πανέμορφο λόφο του Στρέφη να την αγκαλιάζει, γεμάτη τουρίστες, μαγαζάκια, γεμάτη ζωή. Ευκαιρίας δοθείσης, αναθεωρώ τις όποιες ανησυχίες μου για τη θυγατέρα και τα στέκια της….

Η τελευταία αναρτημένη κριτική από το PONTIKI ήταν αυτή που με παρακίνησε να επιλέξω το εστιατόριο (και τον ευχαριστώ για αυτό! ).

Με χαρά μαθαίνω ότι είναι ανοιχτά, παρόλο που είναι Τρίτη 21/8 δεν κάνουν κρατήσεις για έξω (standard πολιτική τους 365 μέρες το χρόνο), οπότε ακολούθησα τη γνωστή πρακτική να reservaρω τραπέζι 4 ατόμων μέσα, και εάν έχουμε τύχη διαθεσιμότητας στον εξωτερικό χώρο όταν φτάσουμε, τότε θα απολαύσουμε το δείπνο μας στην αυλή.

Φτάνοντας στην υπέροχη καταπράσινη καλοκαιρινή όαση/αυλή η οποία εκείνη την ώρα (20,00) δεν ήταν ακόμη γεμάτη από κόσμο, μας δείχνουν τα κενά τραπέζια που μπορούμε να επιλέξουμε- στρογγυλοκαθίσαμε σε αυτό που κρίναμε ως πιο απόμερο και ήσυχο.
Αμέσως μας έφεραν δροσερό νερό βρύσης και τα σερβίτσια μας μαζί με τον κατάλογο φαγητών και οινοπνευματωδών αντίστοιχα.

Ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε ψωμί –απαντήσαμε θετικά. Ήρθε πανέρι με 4 φετούλες μαύρο ψωμάκι.

Η μεγάλη αυλή της Νεφέλης είναι πολύ όμορφη, ατμοσφαιρική, περιποιημένη, ντυμένη περιμετρικά με καταπράσινα φυτά, σκαρφαλωμένα σε πέργκολες και αψίδες που στολίζουν το μεγαλύτερο τμήμα της, φωτισμένη όπως αρμόζει στις ρομαντικές νύχτες καλοκαιριού, με 2-3 τύπων τραπεζοκαθίσματα (ξύλινα ή μεταλλικά) η οποία φιλοξενεί μπόλικα γατιά τα οποία κυκλοφορούν και τρωγοπίνουν από τις λιχουδιές που «πέφτουν» από τα τραπέζια.

Πετάχτηκα κι έριξα μία γρήγορη ματιά στον εσωτερικό χώρο που είναι όπως περιγράφεται από το PONTIKI. Προκρίνεται λοιπόν και για το χειμώνα.

Μέχρι τις 20,30 ο εξωτερικός χώρος είχε γεμίσει με Έλληνες και (κυρίως) ξένους, οι υπόλοιποι περνούσαν για φαγητό στον εσωτερικό χώρο και κάποιοι άλλοι περίμεναν (waiting list παρακαλώ) το πρώτο τραπέζι που θα άδειαζε.

Μελετήσαμε το menu (και την κάρτα με τα πιάτα ημέρας) και επιλέξαμε:

Χωριάτικη σαλάτα με ξυνομυζήθρα (επιλογή για να νοιώσουν οι ξένοι φίλοι μας τις πραγματικές γεύσεις της ντομάτας, αγγουριού, κάπαρης κλπ. ). Φρέσκα υλικά, κλασσική χωριάτικη, χωρίς καμία περαιτέρω έκπληξη γεύσης.

Biftekakia όπως τα διάβασε ο Γερμανός φίλος μας, ήρθαν 4 τεμάχια νόστιμα μυρωδιασμένα ξαπλωμένα πάνω σε μία πιτούλα
Κεμπάπ, 3-4 μικρά κεμπάπ, νοστιμότατα τα οποία συνοδεύονται με ψημένη πιτούλα και ντιπ γιαουρτιού στο πλάι.

Χυλοπιτάκι με ραγού από χωριάτικο λουκάνικο και γραβιερομυζήθρα Μεσσηνίας (το ξεσήκωσα σαν SOS από το PONTIKI). Θα συμφωνήσω ότι ήταν το καλύτερο πιάτο της βραδιάς, εκπληκτικός συνδυασμός, απόλαυση στον ουρανίσκο.
Χοιρινή τηγανιά, το πιο αδύναμο πιάτο, σερβιρισμένο με αρκετό ζουμί ώστε να παραπέμπει σε σούπα, σκληρό το κρέας, άγευστο, η δική μου μπουκιά τάισε τελικά τα γατιά της αυλής.
Πατάτες τηγανητές, σωστά τηγανισμένες χωρίς καμία λαδίλα
7 μπύρες
¼ λευκό κρασί ροδίτης, ευκολόπιοτο-μέτριας ποιότητος

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε € 58,00 με κέρασμα δροσερό λικεράκι μαστίχας

Το ΑΜΑ ΛΑΧΕΙ ΣΤΗΣ ΝΕΦΕΛΗΣ, σίγουρα προτείνεται, πρωτίστως για το χώρο και την ατμόσφαιρα και για το καταπληκτικό service- εάν πάνε και λίγο παραπέρα τις γεύσεις θα είναι The place to be!!

Σημειώνω κάποιες ενστάσεις μου, οι οποίες ελπίζω να ληφθούν υπόψη:

1η ένταση για τις κρατήσεις στην αυλή που δεν κάνουν (?) Τότε πως γίνεται και υπήρχαν αρκετά τραπέζια reserve? Πιθανόν να γίνεται κάποια διάκριση σε πελάτες…από την άλλη όμως δεν είναι και τόσο κομψό να το διαπιστώνεις ιδιοις όμμασι….
2η ένσταση για τις μεταλλικές άβολες καρέκλες (όπου και καθίσαμε) στις οποίες πρέπει επειγόντως να βάλουν μαξιλάρια. Δεν είναι ευχάριστη εμπειρία τα οπίσθιά μας να κάθονται επί 2-2,5 ώρες ακίνητα πάνω σε μεταλλικές «ράγες».

3η ένσταση οι σχετικά μικρές μερίδες -τόσο όσο οριακά να μην χαρακτηριστούν επισήμως μικρές- τουλάχιστον όσον αφορά στις σαλάτες και στα κυρίως.

Αισιοδοξώ για τις παρατηρήσεις που θα ληφθούν υπόψη και ανυπομονώ να ξαναβρεθώ με τη ΝΕΦΕΛΗ.

04 Σεπ 2017

Σας έχω πει πολλές φορές ότι με το κέντρο δεν τα πήγαινα καλά! Τον τελευταίο καιρό όμως τα πράγματα έχουν αλλάξει. Μετά την πρώτη επαφή με τα Εξάρχεια, είχα βάλει διάφορα μαγαζάκια στο στόχαστρο.
Το άμα λάχει ήταν στο μυαλό μου αλλά δε θα το έπαιρνα απόφαση μόνη μου. Ενας αγαπημένος φίλος όμως αποφάσισε να μας κεράσει εκεί για τη γιορτή του, οπότε μια Παρασκευη μέσα στον Αύγουστο πήγαμε 6ατομα.

Κατ 'αρχας όσον αφορά τον χώρο, μιλάμε για μια εξαιρετικα όμορφη αυλή που τώρα το καλοκαίρι είναι ότι καλύτερο! Δυστυχώς όμως δεν κάνουν κράτηση για την αυλή και όταν εμείς φτάσαμε υπήρχε κόσμος να περιμένει στην ουρά, έτσι λοιπόν πήγαμε στον εσωτερικό χώρο (που είχαμε κάνει την αρχικη κράτηση). Εσωτερικα επίσης ο χώρος είναι πολύ όμορφος και περιποιημένος, άνετος με όμορφες φωτογραφίες στους τοίχους. (Έτσι για την ιστορία μιλάμε για το παλιό δημοτικό σχολείο των Εξαρχείων και υπήρχαν φωτογραφίες των μαθητών στους τοίχους)

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση δεν είχαμε ιδιαίτερο θέμα αντίθετα, όλα ήρθαν αρκετά γρήγορα στο τραπέζι μας, αλλά πρώτον ένα πιάτο ξεχάστηκε και δευτέρον διαφωνώ κάθετα με την πολιτική που έχει γίνει της "μόδας" τελευταία και δεν γίνεται κράτηση στα τραπέζια, την οποία δεν αντιλαμβάνομαι, μας ενημερώσαν τηλεφωνικως ότι κρατήσεις δεν κάνουν στην αυλή.

Ο κατάλογος είναι επαρκής, με αρκετη έμπνευση στα πιάτα. Εμείς δοκιμάσαμε:
-τυροκαυτερη, 4.70€ τυροσαλατα θύμιζε κυρίως αλλά και πάλι τη φάγαμε ευχάριστα.
- σαλάτα τύπου χωριάτικη με τυρί Πρέντζα Κεφαλλονιας, 7
10€φρέσκα τα υλικά ενδιαφέρον το σύνολο.
-μαστελο Χίου με μαρμελάδα ντοματακι,6.60€ μεγάλη μερίδα σωστά ψημένο το τυρί, θα ήθελα λιγη μαρμελάδα παραπάνω.
-τηγανια μανιταριών, 6.80€ παρότι ειμαι φαν των μανιταριών εδώ κάτι έλλειπε, ίσως κάποια καρυκεύματα.
- κουσκουσακι με κοτόπουλο και καπνιστο χοιρινο,7.90€, κατά γενική ομολογία το καλύτερο πιάτο της βραδιάς, σωστά χυλωμενο
-φαβοκεφτεδες,5.20€, πιάτο που δεν είχα δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο πάντως μου άρεσε αρκετά, ελαφρύ το τηγάνι.
-κεμπαπακια αρνίσια,6.80, με συνοδεία πίτας νόστιμο με σωστά καρυκεύματα.
-καπνιστη μπριζόλα με πατάτες και σως μπάρμπεκιου,11.30€ ζουμερο το κρέας, εάν το δείτε στον κατάλογο δοκιμάστε το.
Κατόπιν ερώτησης ήρθε ψωμάκι, το οποίο φαγαμε ευχάριστα αλλά δεν ανανεώθηκε, πάντως χρεώθηκε στο λογαριασμό.
Σημειώστε ότι το μενού περιλαμβάνει και κάποια θαλασσινά.
Ήπιαμε μια μπύρα ζεος 1 L και κρασί ημίγλυκο, στα ποτά ή τιμολόγηση ήταν αρκετά καλή, χωρίς να θυμάμαι λεπτομέρειες.

Το ακριβές ποσό του λογαριασμού δεν το γνωρίζω αλλά, υπολογιστε περίπου 12-14€ το άτομο, που είναι πολύ καλά για το χώρο, την ποιότητα των πρώτων υλών, μία μικρή προσοχή σε λεπτομέρειες του σέρβις και όλα θα ήταν άψογα. Βέβαια το μαγαζί ήταν γεμάτο, οπότε θα πω απλά ότι μια δοκιμή θα σας πείσει πάντως εγώ θα επιστρέψω αρκετά άμεσα, με την ελπίδα να προλάβω ένα τραπέζι στην αυλή.
Τέλος να δώσω τα συγχαρητήρια μου που προσπαθούν να χρησιμοποιούν υλικά από διάφορες περιοχές της χώρας μας.

22 Αυγ 2016

Μια και ξεμείναμε στην Αθήνα το τριήμερο του δεκαπενταύγουστου ήταν μια καλή ευκαιρία να επισκεφτούμε, το Άμα λάχει στης Νεφέλης στα Εξάρχεια, εγώ και η καλή μου. Παρόλο που η πόλη ήταν άδεια, όταν φτάσαμε περίπου 22.00μμ, παραπάνω από τα μισά τραπέζια ήταν γεμάτα, από κόσμο όλων των ηλικιών.

ΧΩΡΟΣ- ΕΞΥΠΗΡΈΤΗΣΗ
Έχουν αναφερθεί αναλυτικά οι προηγούμενοι σχολιαστές, για την υπέροχη αυλή, του πρώην σχολείου, που σου θυμίζει ότι είσαι σε άλλη πόλη, αλλά δεν μπορώ και εγώ, να μην αναφερθώ στις βρύσες που μας θύμισαν τα μαθητικά μας χρόνια, που ήταν όλα πιο ανέμελα και πολύ πιο απλά. Η εξυπηρέτηση γίνεται από νεαρά παιδιά τα οποία είναι όλα ντυμένα με ομοιόμορφες μαύρες μπλούζες, ευγενικότατα, εξυπηρετικότατα και πάνω απ όλα χαμογελαστά. Όλα μας είπαν καλησπέρα και καληνύχτα αντίστοιχα και δείχνουν ευδιάθετα και πρόθυμα να εξυπηρετήσουν κάθε σου απορία. Η διαρρύθμιση των τραπεζιών είναι άριστη και δεν νιώθεις καμία στενότητα. Τα πιάτα έρχονται σε σωστή σειρά και στον σωστό χρόνο.

ΜΕΝΟΥ
Στην αρχή σου φέρνουν μία αλοιφή τυριού με ψωμάκι (ωραία γεύση)
Πήραμε
Σαλάτα άμα λάχει (φοβερή γεύση είχε μέσα αχλάδι, σύκο λαχανικά ελιές, με σωστή αναλογία από λάδι, και η ποσότητα πέρα από ικανοποιητική )
Μπατζοσαγανάκι (με σκληρό τυρί Βέροιας, πολλή ωραία γεύση )
Κεφτεδάκια με ούζο και δυόσμο ( έξι τεμάχια, σπιτικά, στην μέση είχε και μπολ με γιαούρτι, απίστευτα )
Μπιφτεκάκια σχάρας ( 4 τεμάχια αρκετά μεγάλα, ψημένα τέλεια, με συνοδεία από πατάτες τηγανιτές, τέλεια)
Πατάτες τηγανιτές (μαμαδίσιες, όπως τις ξέρουμε)
Τσίπουρο χύμα (καλό )

ΤΙΜΕΣ
Πληρώσαμε 37 ευρώ με απόδειξη κανονικά

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ
Το νερό δεν είναι εμφιαλωμένο
Οι μερίδες τους είναι παραπάνω από ικανοποιητικές
Σε κερνάνε όταν τελειώσεις σφηνάκι μαστίχας
Σε ρωτάνε αν σου άρεσαν τα φαγητά τους και εάν έμεινες ευχαριστημένος

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Είναι πολύ ωραίο μεζεδοπωλείο, σε ένα αντικειμενικά ωραίο χώρο και με άριστη εξυπηρέτηση. Οι τιμές του θα μπορούσαν σίγουρα να είναι καλύτερες, αλλά αναλογικά τα πιάτα του έχουν ποιότητα που σε αποζημιώνει. Εμείς πάντως το προτείνουμε ανεπιφύλαχτα και σίγουρα όποτε μας δοθεί η ευκαιρία θα ξαναπάμε

Θα ήθελα ακόμα να ευχαριστήσω (κλείνοντας ένα χρόνο στο ask4food) όλους τους χρήστες αυτής της κοινότητας, που με τις κριτικές τους με βοήθησαν να ανακαλύψω χώρους και γεύσεις που ίσως δεν θα είχα βρει ποτέ.