Υπόγειο κουτούκι, από το 1938. Βαρέλια, τζάκι ψεύτικο, πολλοί μεζέδες και πιάτα.

16 Μάρ 2016

Πρόσφατα κάναμε ένα reunion εκεί και παρόλο που ήταν Σάββατο βράδυ και μάλιστα Απόκριες, η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και γρήγορη και οι σερβιτόροι θετικοί και στην πλάκα.

Οι γεύσεις ήταν οι αναμενόμενες, τα ψητά εξαιρετικά ψημένα και φοβερή η τυρόπιτα Μυκόνου. Οι δε μερίδες, ικανοποιητικότατες.

Ένα παράπονο έχω μόνο. Η τσιγαρίλα ήταν απίστευτη. Δυστυχώς στο μαγαζί, που είναι υπόγειο, επιτρέπουν το κάπνισμα. Τα ρούχα μας τα βγάλαμε έξω από το σπίτι γιατί βρωμούσαν τσιγαρίλα μέχρι τα εσώρουχα. Και είχαμε και παιδιά μαζί που καταλαβαίνει κανείς ότι δεν είναι ότι καλύτερο.

Ο κος Ανέστης, κάτι πρέπει να κάνει με αυτό γιατί χαλάει τις γενικές εντυπώσεις του μαγαζιού που κατά τα άλλα είναι εξαιρετικό αλλά θα περιμένουμε το καλοκαίρι για να ξαναπάμε, που απ' ότι έμαθα, βγάζει τραπέζια έξω οπότε η τσιγαρίλα δεν θα μας επηρεάζει.

08 Ιαν 2016

Πήγα τυχαία πρίν από αρκετούς μήνες και από τότε έχει γίνει "στέκι" όταν θέλουμε κάτι σε ταβέρνα.

Το χειμωνιάτικο υπόγειο, με τα βαρέλια και τις ζωγραφιές στους τοίχους ταιριάζουν απόλυτα στην κουζίνα και στην ατμόσφαιρα που δημιουργούν οι ιδιοκτήτες (ειδικά ο Στέλιος) με την φιλικότητα τους και μόλις τους γνωρίσεις λίγο τον χαβαλέ που κάνουν.

Φασόλια γίγαντες, χοιρινό κρασάτο, μπακαλιάρος σκορδαλιά, πολίτικη σαλάτα και το εξαιρετικό ροζέ κρασί τους τα "must" για μένα.

Σημείωση, ο τρόπος παραγγελίας μπορεί να ξενίσει κάποιον που πάει πρώτη φορά, καθώς φέρνουν ένα "μπλοκάκι" με την λίστα των φαγητών με ένα στυλό και σημειώνεις τι θές. Παλιά δεν είχε τιμές επάνω, τελευταία αν θυμάμαι καλά βάλανε, αν και ποτέ δεν είχα δώσει σημασία μιας κι έρχεται συνήθως ο Στέλιος στο τέλος και σου κάνει την σούμα.

Οι τιμές καλές, ούτε πολύ φθηνές ούτε πολύ ακριβές, όσο περίπου περιμένεις με αυτά που έχεις φάει στην κατηγορία του μαγαζιού.

Μοναδικό μείον ότι το χειμερινό μαγαζί (υπόγειο) αν έχει κόσμο, "ντουμανιάζει" με τον καπνό, και για τους μη καπνιστές είναι ένα θεματάκι.

Γενικά ένα εξαιρετικό και ειλικρινές μαγαζί που το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

04 Οκτ 2015

παλιό κουτούκι στην Φιλαδέλφεια. το χειμώνα υπόγειο κ καλοκαιράκι πεζοδρόμιο. έχουμε φάει αρκετές φορές.

το περιβάλλον είναι φιλικό
η διακόσμηση κ ο χώρος θα μπορούσε να ναι λιγο πιο προσεγμένος,
τα φαγητά του είναι πιάτα σπιτικά δηλ απλές συνταγές αυτά που δοκιμάσαμε και μας άρεσαν πολύ ήταν τα αμελέτητα με την κρούστα και τα σαλιγκάρια τα υπόλοιπα είναι κοινά φαγητά χωρίς κάποια ιδιαιτερότητα.

οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες θα μπορούσαν να ναι καλύτερες σε σχέση με την ποιότητα του φαγητού, το σέρβις καλό.

15 Οκτ 2014

Στον Λουκιδέλη πηγαίνω από 6 χρονών, όταν ακόμα ζούσε ο μπαμπάς, πριν το δώσει στα 5 παιδιά (γιοί, ο ένας πιο αστείος από τον άλλο... ).

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

1) Ατμόσφαιρα: Παρέα, ζεστασιά, γέλιο, καθαριότητα πάντα, χωρίς μυρωδιές. Μην περιμένετε design και χαζομάρες. Ειλικρίνεια, τα βαρέλια στην άκρη που θα σου βάλει το κρασί απευθείας, και πάντα ο μεγαλύτερος εκ των αδερφών (ο διάσημος Στελλάρας), τριγύρω να προσέχει τα πάντα, να σου κάνει πλάκα (δεν έχω ξαναδει άνθρωπο να λέει τόσα "ρε" σε μια φράση). Ένας καλόκαρδος γίγαντας.
Το καλοκαιράκι, τραπέζια έξω και στη πλατεία απέναντι.

2) Φαγητό: Ειλικρίνεια, καθαριότητα, ποιότητα (ακόμα χώνουν την μάνα τους και μαγειρεύει), γεύση. Τόσο απλά, τόσο πρακτικά. Μπακαλιάρος σκορδαλιά ωραιότατος, πάντα λίγο να τσιμπάει στο αλάτι για να πιεις και λίγο κρασάκι παραπάνω, τα σαλιγκάρια του, τα διάσημα αμελέτητα τηγανιτά, πατάτες σπιτικές (μπορεί να πετύχεις τη μάνα του να τις καθαρίζει), πίτες πολύ ωραίες, καπνιστό χοιρινό και τα κρεατικά του άψογα ψημένα, φάβα ωραιότατη!!!

3) Τιμές: Παραγγέλνεις (παίρνεις τον κατάλογο και στιλό, του σημειώνεις ποσότητες και του το δίνεις πίσω... ), τρως, ρεύεσαι και ζητάς το λογαριασμό. Έρχεται ο Στελλάρας, επιβεβαιώνει ότι πήρες ό,τι ζήτησες, παραμιλάει λίγο, και εκεί που έχεις σκάσει σου πετάει το αμίμητο. "Ε, εντάξει μωρέ, δώσε Χ και φύγε". Και όλως τυχαίως, ποτέ δεν είναι πάνω από 14-15€ με το κρασί το άτομο.

4) Εξυπηρέτηση: Άμεση, φιλική, ταχύτατη. Ψάχνουμε κάτι άλλο από ένα κλασικό κουτούκι/ταβερνείο???

Συμπέρασμα.... Να'ναι καλά τα παιδιά για πολλά χρόνια, και να είμαστε και εμείς!!

05 Σεπ 2014

Κλασικό κουτούκι στην Ν. Φιλαδέλφεια. Έχουν γυριστεί πολλές ταινίες και ο ιδιοκτήτης είναι πάντα πρόθυμος να σου διηγηθεί ιστορίες που θα σε συγκινήσουν.

Σημαντικό είναι να ξέρεις που πηγαίνεις ώστε να μην απογοητευτείς γιατί το φαγητό είναι μεν ωραίο αλλά όχι εντυπωσιακό όπως και ο χώρος (γεμάτος βαρέλια κλπ). Μπορεί δηλαδή να δεις τις καλύτερες αλλά και τις χειρότερες κριτικές απο ανθρώπους που πάνε χωρίς να ξέρουν τι θα συναντήσουν

Τον χειμώνα που ανοίγει το υπόγειο είναι πολύ πολύ γραφικά....

22 Απρ 2014

πολύ καλή επιλογή, οι ποσότητες σε όλα τα πιάτα ήταν γενναιόδωρες, το σέρβις πολύ γρηγορο, πήραμε φιλετο κοτόπουλο, 1 πατάτες, 2 αναψυκτικά, χοιρινή τηγανιά κολοκυθοκεφτέδες και πληρώσαμε 26 ευρω, το απόλυτο vfm.
το συνιστώ ανεπιφύλακτα

24 Φεβ 2014

Ο μίστερ Λουκιδέλης υπάρχει από... πάντα στην Νέα Φιλαδέλφεια και είναι μια δοκιμασμένη επιλογή για τους οπαδούς του καλού / οικονομικού φαγητού.

Επίσκεψη σήμερα λοιπόν τρία άτομα για να κάνουμε τσικνο...Σάββατο (μιας και η Πέμπτη δεν μας βγήκε). Μεσημεράκι λοιπόν κάναμε προθέρμανση με περπάτημα από το σπίτι ως το μαγαζί (αν και το πάρκιν στην περιοχή είναι εύκολο). Ο Λουκιδέλης εδώ και χρόνια έχει απλωθεί σε τρία μαγαζιά πλέον, εμείς πήγαμε στο κλασσικό υπόγειο με τα βαρέλια και τις κλασσικές ξύλινες καρέκλες (με τα ονόματα διασήμων που έχουν κάτσει σε αυτές).

Ο Λουκιδέλης ΔΕΝ είναι γκουρμέ. Πάς να φας πάνω σε λαδόκολα χωρίς αναστολές! Κατάλογος που σημειώνεις τι θες να πάρεις; Challenge accepted! Χτυπήσαμε: πατατούλες (Χ2), σαγανάκι (σούπερ), τυρόπιτα (την σκέφτομαι και μου τρέχουν τα σάλια!), κεφτεδάκια, σαλάτα πολίτικη και κάτι άλλα ψηλά. Τα κύρια πιάτα ήταν μπιφτέκια (για μένα), ψαρονέφρι και μπριτζόλα.

Όλα αυτά μαζί με αναψυκτικά και μπύρες σύνολο 45 ευρώ (με απόδειξη) και φάγαμε, πολύ! Όσες φορές και να έχω πάει δεν έχω απογοητευτεί.

Δεδομένη επιλογή στην Νέα Φιλαδέλφεια.

29 Αυγ 2013

2/8/2013 Παρασκευή, βράδυ

Ο Λουκιδέλης ως συνοικιακός θρύλος πάντα μου τραβούσε το ενδιαφέρον να τον επισκευτώ αλλά μία η παρέα δεν ήθελε κλασική ταβέρνα μία δεν βόλευε κάποιους κ το ακυρώναμε.
Οπότε εκείνη την χαλαρή Παρασκεύη ξημερώματα Αυγούστου είχαμε μείνει ρέστοι, με το φιλαράκι μου, από φαί και γυναίκες. Οπότε είπαμε να κάνουμε καμιά αντρική εξόρμηση με επίκεντρο το φαγητό. Και μας παρουσιάστικε σαν από θεική παρέμβαση η ιδέα (και στους δυο): τι πιο αντρικό από τα αμελέτητα !!! Και που είναι φημισμένα ??? Στην υπόγα του Μιστερ Λουκιδέλη... Ήρθε λοιπόν η σειρά του και με μιας σηκωθήκαμε και ξεκινήσαμε για Ν.Φιλαδέλφεια.

Φτανοντας στην πλατεία παρκάραμε αρκετά εύκολα και πιάσαμε ενα τραπεζάκι στη μεριά του πεζοδρομίου γτ η μεριά της πλατειας ήταν γεματη (5 τραπεζακια όλα κιόλα στην πλατεία). Άμεση εξυπηρέτηση και κατάλογος που σημειώνεις εσύ τι θα πάρεις. Αρκετά μεγάλος αλλά προσώπικα κάτι με πιάνει στις ταβέρνες και μαρέσει το διάβασμα ^^. 2 άτομα πήραμε :

- τυροκαυτερή (χειροποίητη, καλή, ο φίλος μου ενθουσιάστηκε από την υφή της, ήταν σαν γαλοτύρι ανακατεμένο με φέτα κ λίγη χτυπημένη πιπεριά)
- πατατες τηγανιτές ( στρογκυλές, φρέσκιες και γευστικιές)
- τυρόπιτα ( μέτρια προς καλή, τηγανιτή)
- λεμονάτη τηγανιά αμελέτητα ( το must του μαγαζιού όπως λένε όλοι, εμάς η γεύση των αμελέτητων {η υφή τους ήταν μεταξύ λουκάνικου και νεφρού} δεν μας ενθουσίασε, τα τρώγαμε πρώτη φορά και μάλλον εκτός απροόπτου και τελευταία)
- κολοκυθοκεφτέδες (ελαφρός αποτυχημένοι, σερβιρισμένοι με πολύ λάδι, δεν είχαν στραγγίξει, μεσαία συνταγή)
- ψαρονένφρι (ζουμερό, γευστικότατο, σωστά ψημένο)
- κεφτέδες (πολύ ωραίοι, το πιό γευστικό πιάτο, ελαφρώς πικάντικοι)
-2 μπύρες
-κουβερ

Πληρώσαμε 40 ευρόπουλα αλλά σκάσαμε. Κλασικά εικονογραφημένα !!! Πήραμε πολλά για 2 άτομα και το καλό ήταν οτι αντί για το χοιρινό στην αρχή είχαμε παραγγείλει 1 ποικιλία των 2 ατόμων αλλά ευτυχώς μετά τα πρώτα 2 πιάτα που ήρθαν την αλλάξαμε σε ψαρονέφρι!!!

Κλασική ταβέρνα παλαιού τύπου, με ωραία ψητά και αρκετούς μεζέδες. Μην παραλείψετε τους κεφτέδες και τα αμελέτητα αν δεν έχετε φάει ποτέ. Εγώ προσωπικά μάλλον δεν θα ξαναπάω... Μία φορά μου φτάνει.

Υ.Γ. στην ποιότητα φαγητού κ στη εξυπηρέτηση θα έβαζα 2,5 οπότε τα μοίρασα.

09 Αυγ 2013

Ο Μίστερ Λουκιδέλης αντικατοπτρίζει εκείνη την εποχή των μεγάλων ταινιών και ηθοποιών του ελληνικού κινηματογράφου, όπου, όλο και σε κάποια ταινία θα εμφανιζόταν το ταβερνείο αυτό.

Το συγκεκριμένο μέρος προσδίδει μία ατμόσφαιρα που λίγο μπορείς να την καταλάβεις αν δεν πας από εκεί. Φυσικά και ο εξωτερικός χώρος για το καλοκαίρι, αξιοπρεπής. με θέα μία πλατεία.

Must του καταστήματος τα αμελέτητα αλλά και οι κοκκινιστοί κοχλιοί.
Γενικά, αξίζει η δοκιμή αυτής της εναλλακτικής, σε σχέση με τις συνηθισμένες, ταβέρνας, από την οποία περισσότερα θα έχετε να θυμάστε και λιγότερα θα θέλετε να ξεχάσετε.

13 Νοε 2012

Σε γενικές γραμμές πρέπει να ξέρεις τι περιμένεις πριν πας στον Λουκιδέλη, ώστε να μην βρεθείς προ εκπλήξεως. Μοιάζει με παλιό ταβερνείο, με διακόσμηση βαρέλια.

Φυσικά και έχει κάπνα και απίστευτη βαβούρα. Το φαγητό είναι αυτό που θα έβρισκες σε ένα ταβερνάκι, ποιότητα αξιοπρεπής θα έλεγα, τίποτα περισσότερο όμως. Τιμές λογικότατες, ένα ζευγάρι δεν θα πληρώσει πάνω από 35 ευρώ συνολικά με το κρασί του και τρώγοντας μέχρι σκασμού. Το κρασί δεν πίνεται, το λέω για να προλάβω κανέναν χριστιανό. Παιδιά, πάρτε μπύρα.

Γ. Παπανδρέου 79, Ν. Φιλαδέλφεια