MAHARAJA KITCHEN

Ινδία

Νοταρά 122, Τερψιθέα [Χάρτης]

Αυθεντική ινδική κουζίνα με μεγάλη ποικιλία

Ινδία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

πηγαμε κ εμεις στο εν λογω μαγιζι, με αφορμη τις πολυ καλες κριτικες, και με αφορμη το γεγονος οτι μ αρεσει πολυ η εθνικ κουζινα, αλλα στο συνολο σαν εμπειρια δεν ηταν κατι αξιοσημειωτο.

ο χωρος ειναι μετριος, στην πραγματικοτητα αν δεν υπηρχε το site δεν νομιζω οτι θα το παρατηρουσε κανενας.

η εξυπηρετηση του μαγαζιου ηταν καλη.. ευγενικα τα ατομα και αρκετα προθυμα να σε βοηθησουν, αν και ειναι λιγο δυσκολο, καθως ο καταλογος δεν ειναι τοσο περιγραφικος, οποτε αναγκαζεσαι να ρωτησεις για να ξερεις τι θα φας.

το φαγητο ειναι αρκετα καλο σε ποιοτητα και γευση, αλλα μου φανηκε λιγο ακριβο σε σχεση με τις μεριδες. εμεις πηραμε τα πιτακι σαμοσα που ηταν αρκετα καλα, δυο μεριδες με κοτοπουλο, δεν θυμαμαι τι ακριβως, και μια μεριδα ρυζι.. σαν γευση αρκετα καλα ολα. το ψωμι με το σκορδο επισης πολυ καλο. για αυτα πληρωσαμε μαζι με ενα μπουκαλι νερο που το φερνουν ετσι κ αλλιως, περιπου 28 ευρω. χορτασαμε αλλα μου φανηκαν αρκετα γι αυτα που πηραμε,

ισως να ξαναπαω, αν θελησω να δοκιμασω και καποιες αλλες γευσεις.. παντως το σιγουρο ειναι οτι δεν θα παει καποιος για το περιβαλλον..

Ινδία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

MAHARAJA KITCHEN, ενα απο τα θετικα της συναντησης των μελων του ask4food, ηταν η ακρως εποικοδομητική ανταλλαγη αποψεων για διαφορα εστιατορια.
Μπορω να πω οτι στην ευρυτερη περιοχη του Πειραια εχω επισκεφτει πολλα μαγαζια, το συγκεκριμενο παρότι γνωριζα την υπαρξη του και ειχα διαβασει τις θετικες κριτικες, το απεφευγα για δυο λογους, ο πρωτος γιατι δεν με ενεπνεε εξωτερικα ο χωρος και δευτερον γιατι οσες φορες ειχα επισκεφτει το αντιστοιχο γειτονικο ειχα μεινει ευχαριστημενη.

Στην τελευταια συναντηση η φιλη nemo μου το προτεινε, οποτε εψαχνα ευκαιρια να το δοκιμασω.

Πήγαμε Σαββατο βραδυ 4 ατομα με κρατηση(η οποια χρειαζοταν) οπως εχουν πει πολλοι πριν απο μενα ο χωρος ειναι συμπαθητικος, αν ομως παρεις την αποφαση να μπεις, αλλιως σε "φοβιζει"λιγο η γειτονια. Καθαριοτητα και ανεση μεταξυ των τραπεζιων για μενα δε χρειαζεται κατι αλλο.

Ο κυριος στην εξυπηρετηση απο την πρωτη μεχρι την τελευταια στιγμη ευγενικος, δυο θεματακια το ενα ειναι το κλασικό με το εμφιαλωμενο νερο, κακως που το δεχτηκαμε θα μου πειτε, και το δευτερο μια μικρη δυσκολια στη συννενοηση λογω της γλωσσας με καλη διαθεση ομως ολα λυνονται. Στα θετικα προσμετραται το κερασμα ενος γλυκου που μου θυμιζει λιγο τουλουμπα σχετικα καλο.

Στη γευση που ειναι και το σημαντικοτερο πηραμε λαχανικα πακορα (εξαιρετικα χωρις περιττα λαδια, γευστικότατα και πολυ μεγαλη μεριδα), ενα νααν με κιμα(φοβερο), ενα ρυζακι με ξηρους καρπους για συνοδευτικο (αξιοπρεπεστατο), ενα σικ κεμπαπ(ελιωνε στο στομα δεν εχω λογια ειλικρινα), ενα κοτοπουλο κορμα(νοστιμο μεν εχω φαει και καλυτερη εκδοχη του) και ενα κοτοπουλο τσεναι, καυτερο (αρκετα καλο). Ηπιαμε 2 μαγκο λασι, και 3 ροφηματα με μεντα και λαιμ (δε το χορταινα με τιποτα).

Για το vfm δεν εχω καμια αμφιβολια οτι αξιζε μεχρι τελευταιο ευρω (δωσαμε 14ευρω το ατομο με το σχετικο φιλοδωρημα).
Σας προτρεπω να το δοκιμασετε! Το βρισκω μαλλον το καλυτερο ινδικο σπευσατε απο ολη την Αττικη αν σας αρεσει η εθνικ κουζινα πραγματικα θα σας αποζημειωσει η γευση.

Υ. γ.1 κανει και ντελιβερυ στις γυρω περιοχες.

Υ. γ.2 το βραδυ το παρκιγκ στην περιοχη ειναι εξαιρετικα ευκολο.

Ινδία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Πάρα πολύ ωραίες εξόδους έχω κάνει τελευταία, εξαιρετικά πετυχημένες γευστικά και ανυπομονώ να τις μοιραστώ μαζί σας. Το Maharaja Kitchen μάλιστα ήταν τέτοια αποκάλυψη που δεν μπορούσα να συγκρατηθώ και να μη σπεύσω να σας ενθαρρύνω να το τιμήσετε, απ’ όποια μεριά της όμορφης πόλης μας κι αν είναι να ξεκινήσετε για να φτάσετε μέχρι τον Πειραιά. Προσωπικά, τη διαδρομή Χαλάνδρι- Τρούμπα την ξανακάνω με άνεση μεγάλη προκειμένου να γευτώ τις ινδικές λιχουδιές του Μαχαραγιά.

Βράδυ Σαββάτου, λοιπόν, και τρεις φίλες από διάφορα μέρη της Αθήνας κινήσαμε για Πειραιά και πάλι καλά που στη μία εξ’ ημών είχε κόψει και είχαμε κάνει κράτηση: Παραείναι μικρός ο χώρος και 9 η ώρα που καταφθάσαμε ήταν όλα τα τραπέζια κρατημένα, μάλιστα κάποιες παρέες ήρθαν χωρίς κράτηση κι έφυγαν απογοητευμένες. Ενδιαφέρον κι ενδεικτικό της αυθεντικότητας ότι ανάμεσα στους θαμώνες υπήρχαν και οικογένειες Ινδών.

Ο χώρος τελικά δεν είναι το μαύρο το χάλι που ήμουν πεπεισμένη ότι θ’ αντίκριζα. Ενδέχεται οι ιδιοκτήτες νά ‘χουν προβεί σε ορισμένες βελτιώσεις, μπορεί όμως κιόλας να είχα εγώ τόσο χαμηλές προσδοκίες που εν τέλει να μου φάνηκε αξιοπρεπής ο χώρος. Σίγουρα διακρίνεται από μια καλτίλα ενδιαφέρουσα, λίγο η τέλεια ταμπέλα του με τον χοντρό Μαχαραγιά απέξω, λίγο η ένδειξη open που αναβόσβηνε με φώτα νέον, λίγο το γειτνιάζον υπερκαλτ μπαρ, καταλαβαίνετε.

Άπαξ όμως κι ανέβεις στο πατάρι που στεγάζεται το εστιατόριο, θα δεις ότι είναι αρκετά περιποιημένο και σε καμία περίπτωση απωθητικό. Λίγα τραπέζια ξύλινα, σε ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους, στρωμένα με ημικαλτ πορτοκαλί χαρτο-τραπεζομάντηλα, η απαραίτητη τηλεόραση συντονισμένη σε ινδικά βίντεο (παραδόξως με την ένταση σχεδόν στο μηδέν) και κάποιες διακοσμητικές πινελιές (ένας κόκορας από δω, μια εικονίτσα της παναγίας από εκεί).

Ο συμπαθέστατος Ινδός με τα φτωχά ελληνικά, αλλά με το μεγάλο χαμόγελο και την πολύ χαρωπή διάθεση, μας έφερε τους τέλειους καταλόγους (δίγλωσσους, σε αγγλικά κι ελληνικά, το γουγκλ translate έχει πάει σύννεφο και μας χάρισε στιγμές διασκέδασης) και άμεσα μας πήρε παραγγελία. Παραδόξως, καταφέραμε να συνεννοηθούμε στην εντέλεια και με μια μικρή καθυστέρηση, άρχισαν να καταφθάνουν τα πιάτα μας- κι αλήθεια σας λέω, ήταν το ένα καλύτερο απ’ το άλλο. Αποκάλυψη.

Ξεκινήσαμε όλες μας δοκιμάζοντας αυτόν τον χυμό με τη φρέσκια μέντα, το λάιμ, τη ζάχαρη και το σιρόπι, τον οποίο ομολογώ ότι δεν έχω ξαναπιεί και πολύ μου άρεσε. Οι άλλες δύο μάλιστα ξετρελάθηκαν τόσο που πήραν στη συνέχεια και δεύτερο. Πολύ ιδιαίτερος και αρωματικός, ιδανικός για το σβήσιμο του καψίματος από τα πικάντικα πιάτα.

Μαζί με τους χυμούς, μας έφερε και τα κλασικά παπαντάμ του καλωσορίσματος. Τα έφερε, όμως, σκέτα, χωρίς συνοδευτικές σαλτσούλες, όπως είθισται! Να το αμέλησε, άραγε; Να τα φέρνει πάντα έτσι σκέτα; Δεν ξέρω. Ήταν πάντως νόστιμα, αν και νομίζω αρκετά λαδένια.

Το γεύμα μας αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε με τα λαχανικά πακόρα. Λογιών λογιών λαχανικά δηλαδή (διακρίναμε κυρίως κρεμμύδι και πιπεριά) βουτηγμένα σε ρεβυθάλευρο και τραγανά τηγανισμένα, όπως πολύ ωραία το έθετε ο κατάλογος. Μας ήρθε μια πιατέλα γεμάτη μέχρι πάνω με τα πεντανόστιμα αυτά λαχανικά, τα οποία συνοδεύονταν με νοστιμότατη σος μάνγκο. Παρόλο που ήταν φουλ τηγανιτό το πιάτο, ήταν εντυπωσιακό το πόσο ελαφρύ ήταν τελικά και πόσο αέρινο. Μια νοστιμιά.

Σε σχέση με τα κυρίως, εγώ είπα για μία ακόμη φορά να κινηθώ σε καυτερή επιλογή και με μια ελαφριά συστολή, οφείλω να παραδεχτώ, διάλεξα το μουργκ κολαπούρι, κοτόπουλο δηλαδή, το οποίο ο κατάλογος περιέγραφε ότι είναι «σε πολύ καυτή ινδική πικάντικη σάλτσα». Σκιάχτηκα λίγο με την περιγραφή, αναρωτήθηκα μην και πάρω φωτιά, αλλά ο χαρωπός σερβιτόρος με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Τελικά πράγματι, πρόκειται για ένα καυτερό πιάτο μεν, αλλά όχι κάτι που δεν μπορεί ν’ αντέξει κάποιος που τα σηκώνει βέβαια τα καυτερά. Ήταν πεντανόστιμο, σχεδόν έγλυψα τις σάλτσες από το σκεύος μέσα στο οποίο σερβίρεται, υπέροχο.

Η μία φίλη που δεν τα αντέχει καθόλου τα καυτερά κινήθηκε στην επιλογή του μουργκ κόρμα, αγαπημένο ινδικό πιάτο, κοτόπουλο με τέλεια σάλτσα από γιαούρτι, κάσιους καρύδια και διάφορα ινδικά μπαχαρικά. Τέλεια εκτελεσμένο, με μυρωδάτη κι υπέροχη κι αφράτη σάλτσα, ιδανικό για όσους αγαπούν τις πιο ήπιες γεύσεις.

Η δεύτερη φίλη κινήθηκε προς διαφορετική κατεύθυνση κι επέλεξε το αρνίσιο σις κεμπάπ. Έφαγα αρκετό από το πιάτο της, καθώς αποδείχθηκα με διαφορά η πιο φαγανή απ’ τις τρεις μας κι εκεί που οι άλλες είχαν εγκαταλείψει σκασμένες, εγώ συνέχιζα σταθερά και μεθοδικά, αδειάζοντας σιγά σιγά τα πιάτα. Δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο ένα αρνίσιο κεμπάπ. Μοσχοβολιστό, χωρίς να αποπνέει την απωθητική για μένα αρνίλα, ζουμερό και καλοψημένο, ήταν τέλειο.

Φυσικά, δεν θα μπορούσε να λείπει το νααν από το τραπέζι μας. Επιλέξαμε ένα νάαν με κιμά, εξαιρετικό, νοστιμότατη ζύμη, υπέροχη γέμιση, καλοφουρνισμένο, ήταν τέλειο. Ίσως να ήθελα λίγο πιο μεγάλη την μερίδα, ίσως απλά να είμαι αχόρταγη, δεν έχω καταλήξει ακόμα.

Και ακόμα πιο αυτονόητα, δεν μπορούσε να λείψει το ρύζι απ’ το γεύμα αυτό. Επιλέξαμε ένα απλό συνοδευτικό ρύζι, το οποίο αποδείχθηκε εξαιρετικό. Τζίρα πιλάου, λοιπόν, μπασμάτι πασπαλισμένο με κύμινο, γκι (μη με ρωτάτε, εγώ εν προκειμένω μεταφέρω αυτούσια την περιγραφή) και τηγανισμένο σπόρο κύμινου. Πλούσια γεύση, πλούσια μερίδα, αρωματικότατο, εξαιρετικό.

Στο τέλος μας κέρασαν και γλυκό και μου άρεσε μέχρι κι αυτό, παρόλο που δεν είμαι φίλη καλή με τα ινδικά γλυκά. Ρωτήσαμε τι είναι, μας είπε 2-3 φορές, ανάθεμα κι αν καταλάβαμε, η ηχητική απόδοση αυτού που νομίζουμε ότι ακούσαμε είναι «γκλαμπτζαμόν», μην το δένετε όμως και κόμπο. Ήταν σαν μπαλάκι παντεσπανιού σιροπιασμένο με σιρόπι καραμέλας, όπως αποφάνθηκε η μία φίλη. Δεν ξέρω αν πέσαμε μέσα στην περιγραφή, ήταν όμως ιδανικό τελείωμα.

Για τα παραπάνω συν ένα μπουκάλι νερό εμφιαλωμένο (ήρθε το άτιμο κι ανοίχθηκε κι ούτε που το πήρα γραμμή ν’ αντιδράσω, αλλά δεν πειράζει, χαλάλι τους), πληρώσαμε συνολικά 52 ευρώ. Παρόλο που μας πήγε λοιπόν γύρω στα 17 ευρώ το άτομο χωρίς να πιούμε στάλα αλκοόλ, (με χυμούς της βγάλαμε), αν αναλογιστείτε ότι φάγαμε μέχρι σκασμού και το καταευχαριστηθήκαμε, θ’ αξιολογήσω πολύ υψηλά το VfM. Εννοείται ότι θα ξαναπάω και την επόμενη φορά μάλιστα θα συνδυάσω την έξοδο με ποτό σε κάποιο απ’ τα πολύ ενδιαφέροντα μπαράκια της θα τολμούσα να πω ανερχόμενης περιοχής. Σπεύσατε!

Ινδία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

"Σταυρώστε με σταυρώστε με" που έλεγε και η αοιδός...

Τρία σκουφάκια κοσμούν το nickname μου στο παρόν site και δεν ξέρω δίκαια ή άδικα, καθώς λατρεύω το φαγητό, αλλά δε με λες και ευέλικτη στο είδος της κουζίνας που κυρίως επιλέγω. Έχω δοκιμάσει ιταλική κουζίνα που σχεδόν ταυτίζεται με τις ελληνικές γεύσεις, πολίτικη, μεξικάνικη, δε θέλω να θυμάμαι την εμπειρία μου με την κορεάτικη και μέχρι εκεί. Κινέζικη, ιαπωνική, ταϋλανδέζικη και τις λοιπές ούτε απ' έξω. Εκείνη η ρώσικη "ΠΡΕΜΙΕΡΑ" που είναι και 5' με τα πόδια από το σπίτι μου, αν είχε στόμα να μιλήσει για το πόσους μήνες είναι στη wishlist μου, θα ούρλιαζε... Επίσης, να μη μιλήσω για τη σχέση μου με τη γαλλική κουζίνα.

Σίγουρα δεν ενδιαφέρουν κανέναν οι παραπάνω πληροφορίες μεμονωμένες, αλλά θέλω να σας μεταφέρω τη χαρά μου όταν έκανα το βήμα κι επέλεξα το "Maharaja Kitchen" για να δοκιμάσουμε με τις επίσης πρωτάρες στην ινδική κουζίνα φίλες μου ένα δείγμα της.

Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου λοιπόν, περασμένες 10 το βράδυ περάσαμε το πλήρως φωταγωγημένο κατώφλι του Maharaja. Βρήκαμε parking αμέσως και δε γίνεται αντιληπτό πως η περιοχή είναι κακόφημη. Μας υποδέχτηκε ένας ευγενέστατος αλλοδαπός νεαρός και παρότι ήμαστε μόλις τρεις, μας τοποθέτησε σε ένα 5άρι πολύ άνετο τραπέζι. Δεν υπήρξε πρόβλημα στη συνεννόησή μας, δε χρειάστηκε καν να επιστρατεύσουμε τα αγγλικά μας. Ο χώρος αποδεδειγμένα δεν είναι όμορφος ή ζεστός (και μεταφορικά και κυριολεκτικά), αλλά τον περίμενα πολύ χειρότερο.

Προσγειώθηκε αμέσως στο τραπέζι εμφιαλωμένο νερό και δεν το επιστρέψαμε. Μελετήσαμε τον ιδιαίτερα εκτενή κατάλογο και παραγγείλαμε:

- Ραΐτα, η μοναδική ατυχής επιλογή της βραδιάς. Από τις περιγραφές περίμενα ένα παραλλαγμένο τζατζίκι και αυτό που ήρθε ήταν μια άγευστη γαλατένια "σούπα" με σκόρπια κομματάκια αγγουριού και καρότου.

- 2 Νάαν με σκορδοβούτυρο. Λεπτές πίτες σαν αραβικές πολύ καλά ψημένες και όμορφα σκορδοαρωματισμένες.

- Ρύζι κασμίρ. Ένα βουναλάκι από ρύζι μπασμάτι με διάφορους ξηρούς καρπούς (π. χ. αμύγδαλα, κάσιους), αποξηραμένα φρούτα, σταφίδες και υπέροχα μπαχαρικά.

- Σαμόσας λαχανικών. Άλλο ένα βουνό λαχανικών κομμένων ζουλιέν και τηγανισμένων με ρεβυθάλευρο συνοδεία μιας πολύ ελαφρώς γλυκοπικάντικης σάλτσας. Εξαιρετικά. Η πρώτη μπουκιά δε με ξετρέλανε, αλλά βουτηγμένα στη σάλτσα ήταν εθιστικά...

- Κοτόπουλο κόρμα. Μπουκιές κοτόπουλο που κόβονται με το πιρούνι, σε μια υπέροχη γευστικά και σωστά δεμένη σάλτσα. Καθόλου καυτερό. Όνειρο!

- Ψητές Jumbo γαρίδες μετρίως καυτερές τέλεια καρυκευμένες τσιτσίριζαν στο μαντεμένιο σκεύος. Άλλο ένα αξιομνημόνευτο πιάτο και ταίριαζε απόλυτα με τη σάλτσα των σαμόσας.

- Αρνίσιο σις κεμπάπ. Αρνίσιο έλεγε στα ελληνικά, κατσικίσιο στα αγγλικά. Όπως είχε ειπωθεί στην παλιά ελληνική ταινία, δε με νοιάζει τι είναι, ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΦΑΩ!!! 4 μεγάλα κομμάτια χωρίς ανεπιθύμητες μυρωδιές, ξανά με τα σωστά καρυκεύματα στο ίδιο με τις γαρίδες μαντεμένιο σκεύος. \

- 3 κουτάκια coca cola zero κουτάκια που σερβιρίστηκαν με καλαμάκια (! ). Ούτε σε σουβλατζίδικο πλέον το συναντάς αυτό...

- 1 ρόφημα με lime και μέντα μιας και διάβασα πολύ καλά λόγια εδώ και αποδείχθηκαν σωστά. Αρκετά δροσιστική γεύση, δε θα έλεγα το ίδιο και για τη θερμοκρασία του. Ήταν σε θερμοκρασία δωματίου και είμαι σίγουρη πως μερικά παγάκια θα το είχαν απογειώσει.

Το συνολικό ποσό που κληθήκαμε να πληρώσουμε -βάσει δελτίου παραγγελίας παρακαλώ- ήταν 54,5€ με μηδαμινό κέρασμα.

Καθώς είχα διαβάσει αρκετές κριτικές για όλα τα ινδικά πριν το επιλέξω, κατέληξα ότι αυτό το μαγαζάκι ξεκίνησε ταπεινά με ιδιαίτερα χαμηλές τιμές και κάπου στην πορεία το έχασε. Ευτυχώς όχι στις γεύσεις, αλλά στο γενικότερο concept.
Κατά τη διάρκεια της παραμονής μας εκεί, το μαγαζί εξυπηρέτησε 4-5 παρέες, δεν είναι και λίγες αναλόγως της χωρητικότητάς του.

Η παραγγελία μας δεν ήταν υπερβολική κι όμως χωρίς αλκοόλ πλήρωσε σχεδόν 19€/άτομο, χωρίς απόδειξη τονίζω, χωρίς γλυκό και χωρίς "παπαντάμ καλωσορίσματος" που διάβασα σε άλλες κριτικές.

Επαναλαμβάνω ότι δεν μπορώ να συγκρίνω γεύσεις, καθώς δεν είχα ξαναδοκιμάσει ινδικό, οι συγκεκριμένες όμως άρεσαν πολύ σε μένα και την παρέα μου.

Δυστυχώς, συμπέρανα ότι αρχίζουν να κάνουν εκπτώσεις στην εξυπηρέτηση, να "ελληνοποιούνται" στον τομέα της φοροδιαφυγής και να αυξάνουν τις τιμές...
Τον ίδιο δρόμο πολλοί εδιάλεξαν και σε κανέναν δε βγήκε σε καλό.
Το μέλλον θα δείξει.

Θα το πρότεινα καθαρά και μόνο για τις γεύσεις.

Ινδία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Δεύτερη φορά στο Maharaja Kitchen και τα σχόλια π ε ρ ι τ τ ε ύ ο υ ν!
Βράδυ Τετάρτης και ανυπομονούμε να επισκεφθούμε το εν λόγω κατάστημα μετά από περίπου ένα χρόνο.
Καμία αλλαγή στη γεύση την εξυπηρέτηση και τις ποσότητες...
οι τιμές, χωρίς να παίρνουμε και όρκο μπορεί να ανέβηκαν στο ελάχιστο, αλλά
και τα φορολογικά δεδομένα έχουν αλλάξει επίσης.

Φτάνουμε στον ''ναό'' μας πλέον, καθόμαστε και δε χρειάζεται να το φιλοσοφήσουμε και πολύ, φτάνουν οι κατάλογοι από τον για άλλη μια φορά ευγενέστατο ινδό (ίσως) υπάλληλο και είναι διαδικαστικό το θέμα της παραγγελίας, απλά κοιτούμε τα νούμερα των πιάτων μας για να τα παραγγείλουμε.

1. Λαχανικά πακόρα
2. Ρύζι κασμίρ
3. Κοτόπουλο κορμα
4. Αρνίσιο σις κεμπάπ
5. Πίτες με σκόρδο
6. Ένα ποτό μέντας
7. Το 'χρυσό' νερό του 1Lt και των 2ευρώ ήρθε από μόνο του(αλλά δεν είπαμε κάτι.. )

Αφού παραγγείλαμε μας προσέφεραν τα κλασικά fish-chips με τα 2 ντιπ που βγάζουν σχεδόν σε όλα τα Ινδικά εστιατόρια: ένα πράσινο με μέντα, καυτερό
και ένα κόκκινο μάνγκο sause νομίζω λέγετε.
Αφού τα αποτελειώσαμε έφτασε το πρώτο πιάτο με τα λαχανικά πακόρα
το οποίο από μόνο του ήταν ικανό να μας χορτάσει στην ποσότητα που ήρθε!
Ακολούθησαν και τα άλλα πιάτα που αναφέρω πιο πάνω με το ρύζι να συναγωνίζεται στην ποσότητα τα λαχανικά, το κοτόπουλο να μας έχει τρελάνει από γεύση με την σάλτσα του και το σις κεμπάπ με τις πίτες να συμπληρώνει την πανδαισία των γεύσεων..... πεινάσατε;;
Να πάτε και θα μας θυμηθείτε.. Πάρα_καλώωωω

Σύνολο λογαριασμού: 34ευρώ
Γλυκάκι για το τέλος και ένα όμορφο ευγενικό χαμόγελο για το αντίο.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Poiotikoi.

Ινδία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Επισκέφθηκα σήμερα το μεσημέρι το Maharaja Kitchen και δηλώνω ενθουσιασμένη εξού και κάθισα αμέσως να γράψω την κριτική μου.

Πρώτη φορά που συμφωνώ τόσο, μα τόσο πολύ με τους υπόλοιπους καλοφαγάδες. Μάλλον, έχω μια μικρή διαφωνία που αφορά τον χώρο, ο οποίος σε καμία περίπτωση δεν είναι τόσο απαράδεκτος όσο τονίζουν όλοι... Αλλά επειδή δεν έχει γραφτεί κριτική εδώ και κάμποσο καιρό και μπορεί να ανακαινίστηκε λιγάκι ή επειδή εγώ διαβάζοντας τις κριτικές είχα φτιάξει στο μυαλό μου ένα χαμαιτυπείο, τον χώρο του Maharaja Kitchen τον βρήκα συμπαθητικό.

Όλα τα υπόλοιπα, όμως, είναι ακριβώς όπως τα έχουν πει... Ο ευγενέστατος κύριος με το μικρό πρόβλημα συνεννόησης λόγω όχι και τόσο καλών ελληνικών, οι γεύσεις που πραγματικά είναι εξαιρετικές και τόσες πολλές και διαφορετικές που θέλεις να το επισκεφθείς ξανά και ξανά για να τις ανακαλύψεις όλες και οι τιμές που είναι κάτι περισσότερο από τιμές κρίσεις ενώ οι μερίδες είναι ιδιαίτερα γενναίες...

Για να γίνω πιο συγκεκριμένη μιας και ο ενθουσιασμός μου μπορεί να μην με έχει κάνει απόλυτα κατανοητή. Σήμερα το μεσημέρι και μετά από μια βόλτα με την φίλη μου στον Πειραιά αποφασίζουμε να επισκεπτούμε το Maharaja Kitchen όσο ακόμα το επιτρέπει ο καιρός.

Επειδή δεν γνωρίζουμε αν είναι ανοιχτά μεσημέρι πέρνουμε ένα τηλέφωνο να το διαπιστώσουμε, ο ευγενέστατος κύριος μας λέει ότι είναι ανοιχτά, μας καθοδηγεί πως θα πάμε ακριβώς (όσο μπορούσαμε να τον καταλάβουμε φυσικά) και κλείνουμε τραπέζι (όχι επειδή χρειαζόταν αλλά επειδή δεν μπορούσαμε να συνεννοηθούμε και ο άνθρωπος νόμιζε ότι για αυτό πήραμε τηλέφωνο). Το εστιατόριο βρίσκεται στο ίδιο τετράγωνο με το Kebap & Curry και το Rouan Tai και βρίσκεται στον πρώτο όροφο μιας πολυκατοικίας.

Ο χώρος μέσα είναι ανακαινισμένος όσον αφορά πλακάκια, πατώματα κ. λπ. ενώ και τα τραπέζια είναι ίδια με του Kebap & Curry, προφανώς από το Indian Bazaar. Η κουρτίνα μπάνιου που χωρίζει την κουζίνα από το μπαρ υπάρχει αλλά έχει μπει μπροστά της ένα ξύλινο παραβάν και τα πράγματα είναι εμφανώς καλύτερα. Γενικά ο χώρος μου έκανε καθαρός και όσο πιο προσεγμένος μπορούσε να είναι...

Όσο αφορά το φαγητό τώρα, εκεί ήταν έκρηξη γεύσεων και για εμένα που δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία στην ινδική κουζίνα και για την φίλη μου που είναι πιο γνώστης της... Στην αρχή φέρνουν εμφιαλωμένο νερό (φάουλ ίσως αλλά είναι φανερό ότι και να μην το κρατήσεις δεν θα δυσανασχετήσουν, εμείς το θέλαμε) και παπαντάμ με δύο σάλτσες (μια με μέντα που δεν μας ενθουσίασε γιατί δεν είμαστε funs της και μία με γιαούρτι φανταστική που την χρησιμοποιήσαμε παντού και ο ευγενέστατος κύριος ξαναγέμισε το μπολάκι της). Ο κατάλογος ατέλειωτος και τα περισσότερα πιάτα και λέξεις παντελώς άγνωστες.

Ο ευγενέστατος κύριος, που από κοντά μπορούσαμε να συνεννοηθούμε καλύτερα, έκανε ότι μπορούσε για να μας εξηγήσει τα πιάτα ενώ εκτιμήθηκε ιδιαίτερα ότι μας σταμάτησε πολλές φορές όταν εμείς πηγαίναμε (λόγω πληθώρας εδεσμάτων) να ξεφύγουμε στην παραγγελία μας. Τελικά, για πρώτη φορά, κινηθήκαμε σε πιο ασφαλείς επιλογές, τις περισσότερες που είχαν δοκιμάσει οι καλοφαγάδες πριν από εμάς.

Δηλαδή μια νάν με κιμά (εξαιρετική, χωρίς λάδι και κομμένη σε τρία μεγάλα κομμάτια), ένα λαχανικά πακόρα συνοδευόμενα με σάλτσα μάνγκο (τα οποία είναι λεπτοκομμένα λαχανικά βουτηγμένα σε αλεύρι ρεβυθιών και τηγανισμένα τόσο ανάλαφρα που δεν τα χορταίναμε και μιλάμε για τεράστια μερίδα), ένα λαχανικά μπιριάνι (υπέροχα και μερίδα γίγας) και ένα κοτόπουλο Τίκα Μασάλα (το οποίο ήταν πολύ νόστιμο και είχε περισσότερο κοτόπουλο μέσα από τα περισσότερα ινδικά) καθώς και δύο coca cola.

Όλα αυτά κόστισαν 23,50 ευρώ και πρέπει να τονίσω ότι αν και φοβερά φαγανές πήραμε πακέτο αρκετά μεγάλη ποσότητα από τα τηγανιτά λαχανικά, το μπιριάνι και το τίκα μασάλα. Στο τέλος μας πρόσφεραν και το γλυκό τους, έναν σαν σιροπιαστό λουκουμά, μου θύμιζε λίγο σεκέρ παρέ, συμπαθητικό.

Υ. Γ1. Πρέπει να τονίσω ότι αν και το στομάχι και το έντερο μου είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα δεν είχα καμία παρενέργεια κάτι που φοβόμουν ιδιαίτερα.

Υ. Γ2. Αν θα ξαναπάμε; Εννοείται, άλλωστε έχουμε πολλούς ανοιχτούς λογαριασμούς.

Αυγ

Το Maharaja Kitchen δεν είναι ένα πολυτελές εστιατόριο με θέα την θάλασσα που κάποιος θα περίμενε στον Πειραιά. Είναι σε ένα σκοτεινό δρόμο και στον πρώτο όροφο οικίας που δεν είναι δελεαστική. Όμως η εμπειρία μας εδώ ήταν σούπερ.

Παραγγείλαμε, αρνί Μπούνα, κοτόπουλο τίκα μασάλα, αρνί μπιριάνι, ένα μείγμα με φακές, ελληνο-ινδική σαλάτα, ρύζι μπασμάτι για συνοδευτικό, σκορδόπιτες, 3 Λάσυ μάνγκο και ένα ποτήρι κρασί. Ήταν όλα υπέροχα και αυθεντικά και ναι δεν το περιμέναμε να ξεπεράσει τις προσδοκίες μας. Ο υπεύθυνος ήταν φιλικότατος και εξυπηρετικός.

Ο χώρος δεν είναι κλειστός και σκοτεινός όμως ο διάκοσμος ευχάριστος. Ελπίζω να βρεθεί καλύτερος χώρος και σύντομα να γίνει το καλύτερο Πειραιώτικο στέκι διότι το αξίζει. 48 ευρώ πληρώσαμε και φύγαμε όλοι ευχαριστημένοι. Εύχομαι να συνεχίσουν έτσι. Μπράβο τους!

Ινδία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Επισκέφτηκα και εγώ το συγκεκριμένο ινδικο εστιατόριο, αφού είχα εντυπωσιαστεί απο αρκετές κριτικές που είχα διαβάσει. Τελικά είχαν δίκιο και δε διαψεύστηκα. Πρόκειται για ένα μικρό μαγαζί στην περιοχή της Τρούμπας, στον Πειραιά. Ανοίγεις μια πόρτα και ανεβαίνεις σκάλες, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, και μάλιστα για όσους επιθυμούν ένα υπέροχο και ακριβό περιβάλλον, καλύτερα να αναβάλλουν την επίσκεψη τους. Ο χώρος μικρός, πολυ καθαρός, και γύρω στα δέκα τραπεζάκια. Η τηλεόραση παίζει ινδικά τραγούδια, πολυ λογικό και αναμενόμενο για το μέρος.

Ο ιδιοκτήτης ειναι ένας ευγενέστατος και εξυπηρετικοτατος ανθρωπος, παρόλο που τα ελληνικά του δεν ειναι πολυ καλά. Ειναι ιδιαίτερα επεξηγηματικός στις γεύσεις και σε κατευθύνει ανάλογα, γιατί ως γνωστόν, η ινδική κουζίνα ειναι ιδιαίτερα καυτερή.

Παραγγείλαμε για ορεκτικό τα ρολακια Σαμόζα, γεμιστά με διαφορά λαχανικά και αρακά, τα οποία συνοδεύονται απο μια γλυκόξινη σάλτσα. Για κυρίως παραγγείλαμε κοτόπουλο κορμα, το οποίο ήταν ελαφρώς πικάντικο, τόσο όσο πρέπει που να γεύεσαι την ινδική κουζίνα χωρίς να αντιμετωπίζεις καούρες. Για κοινό που δεν του αρέσουν τα καυτερά, και θέλει κάτι ήπιο, ειναι μια εξαιρετική περίπτωση.

Παραγγείλαμε επίσης κοτόπουλο με ήπια μπαχαρικά, το οποίο ήρθε σε μαντεμενιο σκεύος, αχνιστό, και μπορώ να πω ότι ήταν απλά υπέροχο, καθώς ήταν ζουμερό και αφράτο. Επίσης, παραγγείλαμε ρύζι basmati με λαχανικά, το οποίο συνόδεψε άψογα το κοτόπουλο. Στην αρχή μας προσέφεραν Πιτούλες και δυο ντιπ, το ένα ιδιαίτερα καυτερό, για να μπαίνουμε στο πνεύμα της ινδικής κουζίνας, ενώ το άλλο ήταν ήπιο, για να κρατάει ισορροπίες. Στο τέλος μας προσέφεραν και ένα παραδοσιακό γλυκάκι.

Πληρώσαμε κάτι παραπάνω απο 25 ευρώ τα δυο άτομα και φύγαμε πραγματικά χορτάτοι, χωρίς να νιώθουμε φουσκωμένοι. Το συστήνω για όσους θέλουν να δοκιμάσουν ινδικο φαγητο, αλλά θα πρέπει να ειναι Προετοιμασμένοι, ότι πρώτον ο χώρος δεν ειναι ο, τι καλύτερο, και η περιοχή ιδιαίτερα επικίνδυνη, αν πας βράδυ, όπως πήγα εγώ. Και εδώ θα κλέψω μια ατάκα απο "συνάδελφο κριτικό" να προσέξετε ποια πόρτα θα ανοίξετε!!!!!!!!

Ινδία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Απο τα μικρά κρυμμένα μυστικά του Πειραιά που μαθεύτηκε (δυστυχως για εμας) και πλέον χρειάζεσαι κράτηση....!!!!

Ο χώρος μικρός, συμπαθητικός και καθαρός... Παλιότερα πήγαιναν πολλές οικογένειες ινδών πλέον όμως βλέπω όλα και συχνότερα Ελληνες. Το φαγητό έρχεται σε μεγάλες μερίδες, καλομαγειρεμένο, με την ένταση όσο ακριβώς την ζητήσεις.... Εχει εξαιρετικό κεμπαπ, ανεπανάληπτο για εμένα ρυζι μπιριάνι, το οποίο συνοδεύω συνήθως με κοτόπουλο κόρμα, ενω πολύ καλα ειναι τα πακόρα του και γενικά όλα τα τηγανιτά του.... Αξίζει να δοκιμάσεις τις πίτες ναν σε όλες τους τις γεύσεις με αγαπημένη μου την ναν με σκορδο....

Τελευταία τσίμπησε τις τιμές προς τα πάνω γιατι μάλλον έγινε γνωστός... Παλιότερα ηταν πολύυυυυυυ πιο οικονομικό....

Ινδία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Γνωρισα το μαγαζι μεσα απ το site κ σας ευχαριστω πολυ για αυτο.
Το εχω επισκεφτει αρκετες φορες, τελευταια πριν 20 μερες κ με διαφορετικες παρεες και το προτιμω κ για ντιλιβερι μιας κ μενω σχετικα κοντα.

Στα πιο ενδιαφεροντα τωρα..
Ο χωρος μικρος, (μολις 7τραπεζια)καθαρος, αλλα περαν τουτου μαλλον ενοχλητικα αδιαφορος...
Ο κυριος που σερβιρει πολυ προθυμος αλλα η συνεννοηση γινεται δυσκολα μετα πολυ λιγα ελληνικα που γνωριζει...

Τα φαγητα πολυ νοστιμα(π. χ σαμοσα!!! τα καλυτερα που εχω φαει), κοτοπουλο πολυ γευστικο κ ζουμερο σε οποια εκδοση κ αν το παραγγειλεται.
Ρυζι εξαιρετικο

Σαλατα μαχαραγιας πολυ δροσερη, νοστιμη κ ιδιαιτερα μεγαλη μεριδα

Σις κεμπαπ λαχταριστο κ γενικοτερα οι γευσεις θα ικανοποιησουν ολους τους ουρανισκους αφου μαγειρευουν για ολα τα γουστα!!! (καυτερα-μαιλντ-η καθολου καυτερα)

Οι τιμες τωρα ιδιαιτερα ικανοποιητικες αν σκεφτει κανεις πως το ακριβοτερο πιατο ειναι γαριδες 10€, τα υπολοιπα κυμαινονται απο 3 εως 7,5€

Για κερασμα στο τελος προσφερουν ενα γλυκακι(δεν μου αρεσε καθολου, το μονο αρνητικο που βρηκα)
Σιγουρα φευγεις χορτατος κ οχι απενταρος!!!
Αξιζει σιγουρα να φατε εστω κ μια φορα, θα σας κερδισει!!!!!