Αυθεντική ινδική κουζίνα με μεγάλη ποικιλία

07 Αυγ 2017

Το εν λόγω εστιατόριο το επισκέφθηκα για πρώτη φορά με τη κοπέλα μου στις αρχές Αυγούστου. Δε περιμέναμε καλοκαιριάτικα να έχει κόσμο και όντως όταν πήγαμε δεν υπήρχε ψυχή.

Επειδή είμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού όπου τα Ινδικά εστιατόρια είναι αμέτρητα και έχω τιμήσει τη συγκεκριμένη κουζίνα άπειρες φορές τότε ίσως η γνώμη μου να έχει κάποια βαρύτητα.

ΓΕΥΣΗ

x2 Mango Lassi - Μέτριο σε μέγεθος και γεύση, προσωπικά δε μου άρεσε το σιρόπι

x3 Naan με σκόρδο - Δε φάνηκαν μπαγιάτικα και είχαν ωραία γεύση

x1 μερίδα (2 τμχ. ) Vegetable Samosa - Νόστιμη γέμιση, θα ήθελα λίγο πιο μαλακό το
φύλλο

x1 Vindaloo με Γαρίδα - Καυτερό - Από τα καλύτερα, όχι το καλύτερο, που έχω φάει ΓΕΝΙΚΑ. Η γαρίδα δεν ήταν λαστιχένια όπως σε πολλά άλλα μαγαζιά, τα υλικά φρέσκα και γενικά παρόλο που ήταν αρκετά πικάντικο μπορούσες να διακρίνεις τις διαφορετικές γεύσεις.

x1 Masala Chicken - Μέτριο - Φρέσκο καλοψημένο κοτόπουλο και ωραία σάλτσα, η πιπεριά ήταν αρκετά χοντροκομμένη, θα προτιμούσαμε μικρά κομματάκια.

Προτού παραγγείλουμε, και λόγω της έλλεψης κόσμου πίστευα ότι θα μας σερβίρουν ό, τι πιο σάπιο είχαν αλλά τελικά αποδείχθηκε από τα καλύτερα ινδικά που έχω επισκεφθεί.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Και οι δύο κύριοι ήταν ευγενικοί και εξυπηρετικοί χωρίς να γίνουν ενοχλητικοί στο παραμικρό.

ΧΩΡΟΣ

Ο χώρος ήταν πολύ καθαρός, ειδικά το μπάνιο. Από εκεί και πέρα τα λόγια είναι περιττά.

V4M

4/4 γιατί τα ίδια φαγητά τα είχαμε πληρώσει σε Ινδικό στο Σύνταγμα 52 ευρώ ενώ εδώ μόλις 32 ευρώ!

Θα ξαναπήγαινα άνετα!

02 Ιουν 2016

πηγαμε κ εμεις στο εν λογω μαγιζι, με αφορμη τις πολυ καλες κριτικες, και με αφορμη το γεγονος οτι μ αρεσει πολυ η εθνικ κουζινα, αλλα στο συνολο σαν εμπειρια δεν ηταν κατι αξιοσημειωτο.

ο χωρος ειναι μετριος, στην πραγματικοτητα αν δεν υπηρχε το site δεν νομιζω οτι θα το παρατηρουσε κανενας.

η εξυπηρετηση του μαγαζιου ηταν καλη.. ευγενικα τα ατομα και αρκετα προθυμα να σε βοηθησουν, αν και ειναι λιγο δυσκολο, καθως ο καταλογος δεν ειναι τοσο περιγραφικος, οποτε αναγκαζεσαι να ρωτησεις για να ξερεις τι θα φας.

το φαγητο ειναι αρκετα καλο σε ποιοτητα και γευση, αλλα μου φανηκε λιγο ακριβο σε σχεση με τις μεριδες. εμεις πηραμε τα πιτακι σαμοσα που ηταν αρκετα καλα, δυο μεριδες με κοτοπουλο, δεν θυμαμαι τι ακριβως, και μια μεριδα ρυζι.. σαν γευση αρκετα καλα ολα. το ψωμι με το σκορδο επισης πολυ καλο. για αυτα πληρωσαμε μαζι με ενα μπουκαλι νερο που το φερνουν ετσι κ αλλιως, περιπου 28 ευρω. χορτασαμε αλλα μου φανηκαν αρκετα γι αυτα που πηραμε,

ισως να ξαναπαω, αν θελησω να δοκιμασω και καποιες αλλες γευσεις.. παντως το σιγουρο ειναι οτι δεν θα παει καποιος για το περιβαλλον..

26 Δεκ 2015

"Σταυρώστε με σταυρώστε με" που έλεγε και η αοιδός...

Τρία σκουφάκια κοσμούν το nickname μου στο παρόν site και δεν ξέρω δίκαια ή άδικα, καθώς λατρεύω το φαγητό, αλλά δε με λες και ευέλικτη στο είδος της κουζίνας που κυρίως επιλέγω. Έχω δοκιμάσει ιταλική κουζίνα που σχεδόν ταυτίζεται με τις ελληνικές γεύσεις, πολίτικη, μεξικάνικη, δε θέλω να θυμάμαι την εμπειρία μου με την κορεάτικη και μέχρι εκεί. Κινέζικη, ιαπωνική, ταϋλανδέζικη και τις λοιπές ούτε απ' έξω. Εκείνη η ρώσικη "ΠΡΕΜΙΕΡΑ" που είναι και 5' με τα πόδια από το σπίτι μου, αν είχε στόμα να μιλήσει για το πόσους μήνες είναι στη wishlist μου, θα ούρλιαζε... Επίσης, να μη μιλήσω για τη σχέση μου με τη γαλλική κουζίνα.

Σίγουρα δεν ενδιαφέρουν κανέναν οι παραπάνω πληροφορίες μεμονωμένες, αλλά θέλω να σας μεταφέρω τη χαρά μου όταν έκανα το βήμα κι επέλεξα το "Maharaja Kitchen" για να δοκιμάσουμε με τις επίσης πρωτάρες στην ινδική κουζίνα φίλες μου ένα δείγμα της.

Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου λοιπόν, περασμένες 10 το βράδυ περάσαμε το πλήρως φωταγωγημένο κατώφλι του Maharaja. Βρήκαμε parking αμέσως και δε γίνεται αντιληπτό πως η περιοχή είναι κακόφημη. Μας υποδέχτηκε ένας ευγενέστατος αλλοδαπός νεαρός και παρότι ήμαστε μόλις τρεις, μας τοποθέτησε σε ένα 5άρι πολύ άνετο τραπέζι. Δεν υπήρξε πρόβλημα στη συνεννόησή μας, δε χρειάστηκε καν να επιστρατεύσουμε τα αγγλικά μας. Ο χώρος αποδεδειγμένα δεν είναι όμορφος ή ζεστός (και μεταφορικά και κυριολεκτικά), αλλά τον περίμενα πολύ χειρότερο.

Προσγειώθηκε αμέσως στο τραπέζι εμφιαλωμένο νερό και δεν το επιστρέψαμε. Μελετήσαμε τον ιδιαίτερα εκτενή κατάλογο και παραγγείλαμε:

- Ραΐτα, η μοναδική ατυχής επιλογή της βραδιάς. Από τις περιγραφές περίμενα ένα παραλλαγμένο τζατζίκι και αυτό που ήρθε ήταν μια άγευστη γαλατένια "σούπα" με σκόρπια κομματάκια αγγουριού και καρότου.

- 2 Νάαν με σκορδοβούτυρο. Λεπτές πίτες σαν αραβικές πολύ καλά ψημένες και όμορφα σκορδοαρωματισμένες.

- Ρύζι κασμίρ. Ένα βουναλάκι από ρύζι μπασμάτι με διάφορους ξηρούς καρπούς (π. χ. αμύγδαλα, κάσιους), αποξηραμένα φρούτα, σταφίδες και υπέροχα μπαχαρικά.

- Σαμόσας λαχανικών. Άλλο ένα βουνό λαχανικών κομμένων ζουλιέν και τηγανισμένων με ρεβυθάλευρο συνοδεία μιας πολύ ελαφρώς γλυκοπικάντικης σάλτσας. Εξαιρετικά. Η πρώτη μπουκιά δε με ξετρέλανε, αλλά βουτηγμένα στη σάλτσα ήταν εθιστικά...

- Κοτόπουλο κόρμα. Μπουκιές κοτόπουλο που κόβονται με το πιρούνι, σε μια υπέροχη γευστικά και σωστά δεμένη σάλτσα. Καθόλου καυτερό. Όνειρο!

- Ψητές Jumbo γαρίδες μετρίως καυτερές τέλεια καρυκευμένες τσιτσίριζαν στο μαντεμένιο σκεύος. Άλλο ένα αξιομνημόνευτο πιάτο και ταίριαζε απόλυτα με τη σάλτσα των σαμόσας.

- Αρνίσιο σις κεμπάπ. Αρνίσιο έλεγε στα ελληνικά, κατσικίσιο στα αγγλικά. Όπως είχε ειπωθεί στην παλιά ελληνική ταινία, δε με νοιάζει τι είναι, ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΦΑΩ!!! 4 μεγάλα κομμάτια χωρίς ανεπιθύμητες μυρωδιές, ξανά με τα σωστά καρυκεύματα στο ίδιο με τις γαρίδες μαντεμένιο σκεύος. \

- 3 κουτάκια coca cola zero κουτάκια που σερβιρίστηκαν με καλαμάκια (! ). Ούτε σε σουβλατζίδικο πλέον το συναντάς αυτό...

- 1 ρόφημα με lime και μέντα μιας και διάβασα πολύ καλά λόγια εδώ και αποδείχθηκαν σωστά. Αρκετά δροσιστική γεύση, δε θα έλεγα το ίδιο και για τη θερμοκρασία του. Ήταν σε θερμοκρασία δωματίου και είμαι σίγουρη πως μερικά παγάκια θα το είχαν απογειώσει.

Το συνολικό ποσό που κληθήκαμε να πληρώσουμε -βάσει δελτίου παραγγελίας παρακαλώ- ήταν 54,5€ με μηδαμινό κέρασμα.

Καθώς είχα διαβάσει αρκετές κριτικές για όλα τα ινδικά πριν το επιλέξω, κατέληξα ότι αυτό το μαγαζάκι ξεκίνησε ταπεινά με ιδιαίτερα χαμηλές τιμές και κάπου στην πορεία το έχασε. Ευτυχώς όχι στις γεύσεις, αλλά στο γενικότερο concept.
Κατά τη διάρκεια της παραμονής μας εκεί, το μαγαζί εξυπηρέτησε 4-5 παρέες, δεν είναι και λίγες αναλόγως της χωρητικότητάς του.

Η παραγγελία μας δεν ήταν υπερβολική κι όμως χωρίς αλκοόλ πλήρωσε σχεδόν 19€/άτομο, χωρίς απόδειξη τονίζω, χωρίς γλυκό και χωρίς "παπαντάμ καλωσορίσματος" που διάβασα σε άλλες κριτικές.

Επαναλαμβάνω ότι δεν μπορώ να συγκρίνω γεύσεις, καθώς δεν είχα ξαναδοκιμάσει ινδικό, οι συγκεκριμένες όμως άρεσαν πολύ σε μένα και την παρέα μου.

Δυστυχώς, συμπέρανα ότι αρχίζουν να κάνουν εκπτώσεις στην εξυπηρέτηση, να "ελληνοποιούνται" στον τομέα της φοροδιαφυγής και να αυξάνουν τις τιμές...
Τον ίδιο δρόμο πολλοί εδιάλεξαν και σε κανέναν δε βγήκε σε καλό.
Το μέλλον θα δείξει.

Θα το πρότεινα καθαρά και μόνο για τις γεύσεις.

14 Μαι 2016

Απο τα μικρά κρυμμένα μυστικά του Πειραιά που μαθεύτηκε (δυστυχως για εμας) και πλέον χρειάζεσαι κράτηση....!!!!

Ο χώρος μικρός, συμπαθητικός και καθαρός... Παλιότερα πήγαιναν πολλές οικογένειες ινδών πλέον όμως βλέπω όλα και συχνότερα Ελληνες. Το φαγητό έρχεται σε μεγάλες μερίδες, καλομαγειρεμένο, με την ένταση όσο ακριβώς την ζητήσεις.... Εχει εξαιρετικό κεμπαπ, ανεπανάληπτο για εμένα ρυζι μπιριάνι, το οποίο συνοδεύω συνήθως με κοτόπουλο κόρμα, ενω πολύ καλα ειναι τα πακόρα του και γενικά όλα τα τηγανιτά του.... Αξίζει να δοκιμάσεις τις πίτες ναν σε όλες τους τις γεύσεις με αγαπημένη μου την ναν με σκορδο....

Τελευταία τσίμπησε τις τιμές προς τα πάνω γιατι μάλλον έγινε γνωστός... Παλιότερα ηταν πολύυυυυυυ πιο οικονομικό....

27 Φεβ 2016

Δεύτερη φορά στο Maharaja Kitchen και τα σχόλια π ε ρ ι τ τ ε ύ ο υ ν!
Βράδυ Τετάρτης και ανυπομονούμε να επισκεφθούμε το εν λόγω κατάστημα μετά από περίπου ένα χρόνο.
Καμία αλλαγή στη γεύση την εξυπηρέτηση και τις ποσότητες...
οι τιμές, χωρίς να παίρνουμε και όρκο μπορεί να ανέβηκαν στο ελάχιστο, αλλά
και τα φορολογικά δεδομένα έχουν αλλάξει επίσης.

Φτάνουμε στον ''ναό'' μας πλέον, καθόμαστε και δε χρειάζεται να το φιλοσοφήσουμε και πολύ, φτάνουν οι κατάλογοι από τον για άλλη μια φορά ευγενέστατο ινδό (ίσως) υπάλληλο και είναι διαδικαστικό το θέμα της παραγγελίας, απλά κοιτούμε τα νούμερα των πιάτων μας για να τα παραγγείλουμε.

1. Λαχανικά πακόρα
2. Ρύζι κασμίρ
3. Κοτόπουλο κορμα
4. Αρνίσιο σις κεμπάπ
5. Πίτες με σκόρδο
6. Ένα ποτό μέντας
7. Το 'χρυσό' νερό του 1Lt και των 2ευρώ ήρθε από μόνο του(αλλά δεν είπαμε κάτι.. )

Αφού παραγγείλαμε μας προσέφεραν τα κλασικά fish-chips με τα 2 ντιπ που βγάζουν σχεδόν σε όλα τα Ινδικά εστιατόρια: ένα πράσινο με μέντα, καυτερό
και ένα κόκκινο μάνγκο sause νομίζω λέγετε.
Αφού τα αποτελειώσαμε έφτασε το πρώτο πιάτο με τα λαχανικά πακόρα
το οποίο από μόνο του ήταν ικανό να μας χορτάσει στην ποσότητα που ήρθε!
Ακολούθησαν και τα άλλα πιάτα που αναφέρω πιο πάνω με το ρύζι να συναγωνίζεται στην ποσότητα τα λαχανικά, το κοτόπουλο να μας έχει τρελάνει από γεύση με την σάλτσα του και το σις κεμπάπ με τις πίτες να συμπληρώνει την πανδαισία των γεύσεων..... πεινάσατε;;
Να πάτε και θα μας θυμηθείτε.. Πάρα_καλώωωω

Σύνολο λογαριασμού: 34ευρώ
Γλυκάκι για το τέλος και ένα όμορφο ευγενικό χαμόγελο για το αντίο.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Poiotikoi.