Αυθεντική ινδική κουζίνα με μεγάλη ποικιλία

22 Φεβ 2018

Μετά από μια αποτυχημένη και απογοητευτική έξοδο για ποτά σε ολοκαίνουριο νέο-ρετρό μπαρ στο κέντρο της Αθήνας Παρασκευή βράδυ (2/2/2018) βρεθήκαμε δυο ζευγάρια να συζητάμε πού θα πάμε για φαγητό. Εγώ ως η Πειραιώτισσα της παρέας τόλμησα να προτείνω την εξωτική Τρούμπα για το έτερο ζεύγος το οποίο δεν είχε ξαναπάει παρά μία φορά για το περιώνυμο ταϊλανδέζικο στον ίδιο δρόμο. Η πρότασή μου έγινε πανηγυρικά αποδεκτή και ξεκινήσαμε αμέσως αφού πήραμε τηλέφωνο στο Μαχαραγιά για να επιβεβαιώσουμε διαθεσιμότητα.

Εμείς το θεωρούμε πάντα ως safe choice για ινδικό έχοντας βρεθεί ουκ ολίγες φορές.

Το VfM του Maharaja Kitchen θεωρώ ότι δεν έχει ανταγωνισμό αυτή τη στιγμή στην Αθήνα. Δε θα το συγκρίνω με τα εστιατόρια της Αχαρνών, τα οποία τιμώ συχνά και επίσης δε θα το συγκρίνω με τα αντίστοιχα εστιατόρια/ορθάδικα κάτω από την Αθηνάς, στη Σοφοκλέους, στην Ευριπίδου και στην πλατεία Θεάτρου, τα οποία έχω σχεδόν όλα δοκιμάσει.

Μην αποθαρρυνθείς φθάνοντας εκεί. Ανέβα τη σκάλα και απόλαυσε. Ο Μαχαραγιάς είναι απλός χώρος. Χωρίς πολυτέλεια καμιά αλλά καθαρός, με λίγα τραπέζια και καλή εξυπηρέτηση. Η σάλα του μικρή και τακτοποιημένη. Μία τηλεόραση στον τοίχο παίζει πάντα ινδικά τραγούδια αλλά σε χαμηλή ένταση.

Λάβαμε θέσεις κι αρχίσαμε την ανάγνωση του εκτενούς καταλόγου. Είχα προτάσεις, τις οποίες η παρέα τίμησε και εξετίμησε εν τέλει. Ήρθαν στην αρχή τα κερασμένα poppadoms τραγανά και μυρωδάτα με δυο σάλτσες και ένα μπωλάκι raita (ρευστή σάλτσα γιαουρτιού με μέντα). Παραγγείλαμε 4 samosas ώστε να δοκιμάσουμε όλοι από μία, λευκό ρύζι με κύμινο, 2 naan με σκορδοβούτυρο, κοτόπουλο korma με λευκή ήπια σάλτσα με κάσιους, αρνί kolhapuri με καυτερή κόκκινη σάλτσα, και κοτόπουλο τίκκα. Παραγγείλαμε επίσης πριν το τέλος και το Kashmiri naan με ξηρούς καρπούς. Ήπιαμε νερό εμφιαλωμένο (2 φιάλες) και δύο yogurt lassi με μπαχάρια (δροσερό ρόφημα γιαουρτιού σε ποτήρι). Η raita και τα lassi είναι ιδανικά για να σβήνουν τις φλόγες!

Ήταν όλα εξαιρετικά, όπως πάντα. Εκτός από το τελευταίο naan, που δεν είναι της προτίμησής μου γιατί γλυκίζει. Τέσσερεις ενήλικες με υγιή όρεξη και αφήσαμε δυο τρία κομμάτια κρέας στο τέλος. Η εξυπηρέτηση (στα ελληνικά) ταχύτατη και ευγενική. Το συνολικό κόστος ήταν 56 ευρώ.

Η διαφορά του Maharaja Kitchen με τα λοιπά οικονομικά ινδικά εστιατόρια της Αθήνας είναι ότι οι μερίδες είναι κανονικές προς μεγάλες και το κρέας δεν είναι γεμάτο κόκκαλα. Κατά τ' άλλα είναι μάλλον πια το ακριβότερο από τα οικονομικά εστιατόρια τέτοιου είδους γιατί ομολογουμένως έχει 'τσιμπήσει' τις τιμές του τελευταία. Κατ' εμέ αξίζει την εκδρομή ως τον Πειραιά και συνολικά αξίζει τη δοκιμή για μυημένους και αμύητους στην ινδική κουζίνα.

07 Αυγ 2017

Το εν λόγω εστιατόριο το επισκέφθηκα για πρώτη φορά με τη κοπέλα μου στις αρχές Αυγούστου. Δε περιμέναμε καλοκαιριάτικα να έχει κόσμο και όντως όταν πήγαμε δεν υπήρχε ψυχή.

Επειδή είμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού όπου τα Ινδικά εστιατόρια είναι αμέτρητα και έχω τιμήσει τη συγκεκριμένη κουζίνα άπειρες φορές τότε ίσως η γνώμη μου να έχει κάποια βαρύτητα.

ΓΕΥΣΗ

x2 Mango Lassi - Μέτριο σε μέγεθος και γεύση, προσωπικά δε μου άρεσε το σιρόπι

x3 Naan με σκόρδο - Δε φάνηκαν μπαγιάτικα και είχαν ωραία γεύση

x1 μερίδα (2 τμχ. ) Vegetable Samosa - Νόστιμη γέμιση, θα ήθελα λίγο πιο μαλακό το
φύλλο

x1 Vindaloo με Γαρίδα - Καυτερό - Από τα καλύτερα, όχι το καλύτερο, που έχω φάει ΓΕΝΙΚΑ. Η γαρίδα δεν ήταν λαστιχένια όπως σε πολλά άλλα μαγαζιά, τα υλικά φρέσκα και γενικά παρόλο που ήταν αρκετά πικάντικο μπορούσες να διακρίνεις τις διαφορετικές γεύσεις.

x1 Masala Chicken - Μέτριο - Φρέσκο καλοψημένο κοτόπουλο και ωραία σάλτσα, η πιπεριά ήταν αρκετά χοντροκομμένη, θα προτιμούσαμε μικρά κομματάκια.

Προτού παραγγείλουμε, και λόγω της έλλεψης κόσμου πίστευα ότι θα μας σερβίρουν ό, τι πιο σάπιο είχαν αλλά τελικά αποδείχθηκε από τα καλύτερα ινδικά που έχω επισκεφθεί.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Και οι δύο κύριοι ήταν ευγενικοί και εξυπηρετικοί χωρίς να γίνουν ενοχλητικοί στο παραμικρό.

ΧΩΡΟΣ

Ο χώρος ήταν πολύ καθαρός, ειδικά το μπάνιο. Από εκεί και πέρα τα λόγια είναι περιττά.

V4M

4/4 γιατί τα ίδια φαγητά τα είχαμε πληρώσει σε Ινδικό στο Σύνταγμα 52 ευρώ ενώ εδώ μόλις 32 ευρώ!

Θα ξαναπήγαινα άνετα!

02 Ιουν 2016

πηγαμε κ εμεις στο εν λογω μαγιζι, με αφορμη τις πολυ καλες κριτικες, και με αφορμη το γεγονος οτι μ αρεσει πολυ η εθνικ κουζινα, αλλα στο συνολο σαν εμπειρια δεν ηταν κατι αξιοσημειωτο.

ο χωρος ειναι μετριος, στην πραγματικοτητα αν δεν υπηρχε το site δεν νομιζω οτι θα το παρατηρουσε κανενας.

η εξυπηρετηση του μαγαζιου ηταν καλη.. ευγενικα τα ατομα και αρκετα προθυμα να σε βοηθησουν, αν και ειναι λιγο δυσκολο, καθως ο καταλογος δεν ειναι τοσο περιγραφικος, οποτε αναγκαζεσαι να ρωτησεις για να ξερεις τι θα φας.

το φαγητο ειναι αρκετα καλο σε ποιοτητα και γευση, αλλα μου φανηκε λιγο ακριβο σε σχεση με τις μεριδες. εμεις πηραμε τα πιτακι σαμοσα που ηταν αρκετα καλα, δυο μεριδες με κοτοπουλο, δεν θυμαμαι τι ακριβως, και μια μεριδα ρυζι.. σαν γευση αρκετα καλα ολα. το ψωμι με το σκορδο επισης πολυ καλο. για αυτα πληρωσαμε μαζι με ενα μπουκαλι νερο που το φερνουν ετσι κ αλλιως, περιπου 28 ευρω. χορτασαμε αλλα μου φανηκαν αρκετα γι αυτα που πηραμε,

ισως να ξαναπαω, αν θελησω να δοκιμασω και καποιες αλλες γευσεις.. παντως το σιγουρο ειναι οτι δεν θα παει καποιος για το περιβαλλον..

14 Μαι 2016

Απο τα μικρά κρυμμένα μυστικά του Πειραιά που μαθεύτηκε (δυστυχως για εμας) και πλέον χρειάζεσαι κράτηση....!!!!

Ο χώρος μικρός, συμπαθητικός και καθαρός... Παλιότερα πήγαιναν πολλές οικογένειες ινδών πλέον όμως βλέπω όλα και συχνότερα Ελληνες. Το φαγητό έρχεται σε μεγάλες μερίδες, καλομαγειρεμένο, με την ένταση όσο ακριβώς την ζητήσεις.... Εχει εξαιρετικό κεμπαπ, ανεπανάληπτο για εμένα ρυζι μπιριάνι, το οποίο συνοδεύω συνήθως με κοτόπουλο κόρμα, ενω πολύ καλα ειναι τα πακόρα του και γενικά όλα τα τηγανιτά του.... Αξίζει να δοκιμάσεις τις πίτες ναν σε όλες τους τις γεύσεις με αγαπημένη μου την ναν με σκορδο....

Τελευταία τσίμπησε τις τιμές προς τα πάνω γιατι μάλλον έγινε γνωστός... Παλιότερα ηταν πολύυυυυυυ πιο οικονομικό....