Mοντέρνο μεζεδοπωλείο-ουζερί στο Λόφο του Στρέφη.

07 Σεπ 2016

Μοντέρνο μεζεδοπωλείο που συγκεντρώνει πάρα πολύ νεαρόκοσμο και φοιτητόκοσμο πάνω στο λόγο του Στρέφη, ό, τι καλύτερο τώρα το καλοκαίρι το βραδάκι με τη δροσιά. Τα τραπέζια είναι πολλά, αν και αρκετά μικρά και στριμώχνεσαι, όπου κι αν καθίσεις. Έχει και ζωντανή μουσική από 3 νέα παιδιά που τραγουδούν κλασικές ελληνικές επιτυχίες, παλαιότερες αλλά και νεότερες με ωραίες φωνές. Τα τραπεζοκαθίσματα είναι τα κλασικά παραδοσιακά ξύλινα τραπεζάκια με τις ψάθινες καρέκλες, χρωματιστά και όμορφα.

Το μενού έχει ποικιλία μεζέδων, ορεκτικών και σαλατών για όλα τα γούστα.

Αν και ήμασταν 2 άτομα, ουσιαστικά αυτά που παραγγείλαμε ήταν πολλά και μπορούσαν να χορτάσουν άνετα 3. Αναλυτικά η παραγγελία μας:

- γκαστρωμένη πατάτα με τυριά και αλλαντικά που έλιωνε στο στόμα και μας άρεσε πολύ. Ήταν μεγάλη, χωρισμένη στα δύο και με τη φλοίδα της και ήταν ό, τι καλύτερο για ορεκτικό

-τηγανητές πατάτες, χοντροκομμένες σε μεγάλους (ίσως περισσότερο από το κανονικό) κύβους με τη φλοίδα τους

- σκοπελίτικη τυρόπιτα με πιπεριά Φλωρίνης η οποία κατέφτασε κατευθείαν από το φούρνο, σε μεγάλη μερίδακαι αρκετά νόστιμη

-χοιρινή τηγανιά με λαχανικά που ήταν γευστική αποθέωση: κομματάκια χοιρινού με καραμελωμένα κρεμμύδια και πιπεριές κατέφτασαν σε ένα τηγανάκι και η νοστιμιά γνώρισε δόξες

-τηγανιά με κομματάκια από μπούτι κοτόπουλο με δενδρολίβανο, ήταν επίσης εξαιρετικό πιάτο καθώς το άρωμα του δενδρολίβανου αναδείκνυε και νοστίμιζε πολύ το πιάτο

-ντάκος κρητικός με ντοματούλα ψιλοκομμένη και τυράκι, κλασική και σταθερή αξία

-250 ml ροζέ κρασί χύμα με αδύνατο σημείο ότι δεν έχει κόκκινο

-2 κόκα κόλες

ψωμί

νερό σε κανάτα

Στα συν του μεζεδοπωλείου η πραγματικά εξαιρετική, γρήγορη και πάρα πολύ φιλική εξυπηρέτηση από την κοπέλα η οποίαμ, παρά τον πολύ κόσμο ήταν ευγενική, φιλότιμη, πρόθυμη και χαμογελαστή και μας εξυπηρετούσε αμέσως.

Είναι ίσως περιττό να αναφέρω ότι τα μισά σχεδόν τα αφήσαμε, γιατί ήταν πολλά για 2 άτομα και αρκετά χορταστικά όλα τα πιάτα με αποτέλεσμα να τα πάρουμε πακέτο. Στο τέλος μας κέρασαν εξαιρετικό, δροσερό και χειροποίητο cheesecake σε πότηρι που ήταν το καλύτερο κλείσιμο. Αρκεί να αναφέρω ότι, αν και πήγαμε καθημερινή, το μαγαζί ήταν φίσκα και την ώρα που φεύγαμε περίμεναν αρκετά άτομα για τραπέζι. Ο λογαριασμός ανήλθε στα 43 ευρώ. Όσο ακόμη ο καιρός το επιτρέπει, το συστήνω, γιατί πραγματικά είναι αρκετά όμορφα.

18 Αυγ 2016

Μακριά η περίοδος της σκοτεινιάς, μακριά η περίοδος του πένθους...
Τελείωσε όμως, "with a litte help of my friends", αφήνοντας πίσω της παρακαταθήκες και εργαλεία διαχείρισης κρίσης (που λένε και οι managers) για το μέλλον!

Ζεστή αυγουστιάτικη νύχτα, Αθήνα, τρία άτομα για κουβέντα και μεζέ. Δε θέλουμε να μετακινηθούμε εκτός της γειτονιάς, θέλουμε όμως και μια ψευδαίσθηση πρασινάδας.
Ανεβαίνουμε στο λόφο του Στρέφη. Διαπιστώνω με χαρά ότι είναι σε καλύτερη κατάσταση από την προηγούμενη επίσκεψή μου, ανοίγει μεγάλη παρένθεση:
Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί ο Δήμος ζητάει εξωφρενικά ενοίκια για τις επιχειρήσεις που βρίσκονται μέσα σε πάρκα, αλσύλλια και λοιπούς "πνεύμονες" του άστεως, ειδικά στις θεωρούμενες "δύσκολες" περιοχές του.

Δεν είναι καλύτερα να έχεις ανοιχτά, φωτεινά, φτηνά μαγαζιά σ΄ένα λόφο/πάρκο κ. λ. π, παρά εγκαταλελειμμένους, βρώμικους, δημόσιους χώρους που πανεύκολα μετατρέπονται σε "άβατο"; κλείνει η παρένθεση.
Κατευθυνόμαστε στο ουζερί που παραμένει ανοιχτό, ας μη θυμηθώ ότι το επισκεπτόμουν τον προηγούμενο αιώνα, όταν στη μέση του πλακόστρωτου χώρου του είχε κι ένα συντριβάνι -χωρίς νερό-, στο οποίο κάθε βράδυ κατά τις 2.00, ο τότε ιδιοκτήτης, έσπρωχνε με θόρυβο και αλυσόδενε τις καρέκλες του μαγαζιού, σε μια μάταιη προσπάθεια να μας δώσει να καταλάβουμε ότι είναι ώρα να φεύγουμε, γιατί θα μελαγχολήσω!

Η ατμόσφαιρα είναι συμπαθητική, φολκλόρ κι εξαρχειώτικη, δεν επεκτείνομαι άλλο...
Τραπεζάκια σιδερένια, μικρά, ελαφρώς άβολα. ΄Οποιος έχει κάνει εξάσκηση στο jenga έχει πλεονέκτημα.
Καρέκλες καφενείου και βοηθητικά σκαμπό για νερό, κουβέρ, ποτά.
Προσωπικά δε μ΄ενοχλεί κάτι, αυτό περιμένεις απ΄το μέρος.
Εντυπωσιακά καλό είναι το σέρβις. Νερό, ψωμί και ό, τι άλλο χρειαστήκαμε ερχόταν πολύ σβέλτα, πολύ άμεσα, χωρίς χαριτωμενιές, νομίζω δεν προλαβαίνουν με τον κόσμο που πάντα έχει να κάνουν και pr...

Και το φαγητό; Α, το φαγητό. Δεν έχω φάει κάτι πραγματικά κακό ούτε και κάτι αξιομνημόνευτο. Έχω την αίσθηση ότι πολλά από τα πιάτα που σερβίρουν είναι κατεψυγμένα ή έστω μαζικής κατασκευής εργαστηρίου, αν με εννοείτε, όμως η συνολική ποιότητα είναι ελαφρώς άνω του μετρίου, τα πιάτα έρχονται περιποιημένα και οι μερίδες είναι κανονικότατες. Οι 2 1/2 ντοματούλες θα ήταν η βαθμολογία μου, αν είχα την επιλογή.

Την τελευταία φορά πήραμε:
Ντάκο, αξιοπρεπής, λίγο στεγνός
Αυγά μάτια με σουτζούκι, είχε πιπεριές που ήταν σχεδόν ωμές, το σύνολο ήταν χλωμό
Κολοκυθοκεφτέδες, νομίζω το προϊόν εργαστηρίου που λέγαμε
Κοτόπουλο παναρισμένο τηγανιτό, όπως παραπάνω, καλό ήταν
Ένα λουκάνικο, συμπαθητικο
Ιδιαίτερη μνεία στην ελαφριά ρακή. Ήταν καλή, πολύ καλή. Ούτε ξέρω πόσα καραφάκια ήπιαμε δύο άτομα, μπορεί και οχτώ, παρά ταύτα κοιμήθηκα και ξύπνησα όμορφα κι ωραία.
Σύνολο 52e, γι΄αυτά που περιέγραψα παραπάνω και δύο alfa weiss που ήπιε ο τρίτος της παρέας.

Ναι, να πάτε. Αν ξεμείνετε στο κέντρο βραδάκι, να πάτε. Όποια ηλικία και στυλ κι αν έχετε δεν θα αισθανθείτε καμιά αμηχανία. Θα περάσετε ήσυχα και χαλαρά, χωρίς να εκνευριστείτε και χωρίς να ταλαιπωρηθεί ούτε το στομάχι σας ούτε το κεφάλι σας.

Έρρωσθε και ευδαιμονείτε σε λαμπερές ακρογιαλιές και δροσερά βουνά!

Λόφος Στρέφη, Εξάρχεια