Ελληνικές παραδοσιακές γεύσεις.

09 Οκτ 2017

Επίσκεψη το μεσημέρι του Σαββάτου 30/9/2017, γύρω στις 14.30.
Μειονέκτημα το παρκάρισμα, αφού η είσοδος είναι επί της Μεσογείων, ακριβώς στην στάση Τόμπρα.

Όμορφος εξωτερικός χώρος, με αρκετά τραπέζια υπό την σκιά δέντρων, που λόγω κρύου ήταν παροπλισμένος. Εσωτερικά ο χώρος μακρόστενος με απλή διακόσμηση, άνετα τραπέζια και πολύ κόσμο.

Εμείς ήμασταν 4 ενήλικες και δύο παιδιά. Παρόλο που το μαγαζί ήταν γεμάτο, η εξυπηρέτηση ήταν σχετικά γρήγορη και αποτελεσματική.
Παραγγείλαμε ένα τεράστιο μοσχαρίσιο κότσι που έλιωνε στο στόμα, σοφρίτο που ήταν νόστιμο και καλομαγειρεμένο, μια μεγάλη σαλάτα με φρέσκα λαχανικά και πολλά ορεκτικά. Τα ορεκτικά που δεν τα θυμάμαι όλα, ήταν όλα σχεδόν τέλεια. Μελιτζανοσαλάτα, ταλαγάνι, φάβα Σαντορίνης, τυροπιτάκια, ήταν εξαιρετικά.

Καλόπιοτο και το χύμα κόκκινο κρασί τους, που το λίτρο κόστιζε 9€.
Στο τέλος δοκιμάσαμε το προφιτερόλ και τους λουκουμάδες με γιαούρτι, που ήταν στο ύψος των περιστάσεων

Ο λογαριασμός απογειώθηκε στα 137,5€, αλλά ήταν vallue for money.
Εννοείται ότι θα ξαναπάμε.

31 Μάρ 2016

Πριν από ένα μήνα επισκέφθηκα το Νήσων Γη!
Ξεκινήσαμε από τον Χολαργό και μιας και είμασταν 4 άτομα αποφασίσαμε πως δεν θέλουμε να "ξενυτευτούμε".

-Αρχικά δεν είχαμε κάνει κάποια κράτηση μιας και ήταν καθημερινή. Μόλις μπήκαμε μας υποδέχτηκε ένας χαμογελαστός maitre o οποίος έπαιρνε παραγγελίες και σέρβιρε κιόλας. Μας ενημέρωσε για τα πιάτα ημέρας και ήταν πολύ επεξηγηματικός!

-Επιλέξαμε Φέτα Καταιφι με αποξηραμένα φρούτα( γεύση που βαρούσε ουρανίσκο),
Πιτάκια του βοσκού(ένας περίεργος δύσκολος συνδιασμός κιμά-παστουρμά που όμως μας άρεσε), Μηλέικους ντοματοκεφτέδες(σχετικά αδιάφοροι) και Κασσιώτικες Μακαρούνες (ένα απλό αλλά πολύ γευστικό πιάτο) από ορεκτικά.

-Από σαλάτες πήραμε την πράσινη με ξινόμηλο και ξερά φρούτα (όχι κάτι το τρομερό αλλά με φρεσκοκομμένα λαχανικά)

-Από κυρίως πήραμε Συκώτι μοσχαρίσιο με πουρέ πατάτας (για μένα που είμαι λάτρης του συκωτιού.. Πολύ καλό από άποψη ποιότητας και ποσότητας), Μπιφτεκάκια μοσχαρίσια με σάλτσα σαμπάνιας(καλός συνδυασμός αν και το μπιφτέκι ήταν αρκετά ψημένο δεν ήταν καθόλου στεγνό) Κοτόπουλο σχάρας (όχι κάτι το ιδιαίτερο ) και Μπριζόλα Μοσχαρίσια σε φέτες (για την άλλη κυρία της παρέας, πολύ καλό κομμάτι μόσχου και μέτρια ψημένο όπως είχε ζητηθεί)

-Δεν πίνουμε ποτέ αλκοόλ οπότε αρκεστήκαμε στο φυσικό χυμό βρύσης.
-Είπαμε να πάρουμε κι ένα γλυκάκι Μιλφέιγ λευκής σοκολάτας για το τέλος και δεν το μετανιώσαμε. Ήταν από τα πιο ελαφριά επιδόρπια που έχω φάει.

Συμπέρασμα: Το φαγητό του Νήσων Γη είναι πολύ ανώτερο του μετρίου και η καθαριότητα και εξυπηρέτηση άριστη. Οι μερίδες αρκετά ικανοποιητικές. Το μόνο πράγμα που μας δυσκόλεψε ελαφρώς ήταν ο λογαριασμός 99 € Δηλαδή σχεδόν 25€ το άτομο. Θα μου πείτε σιγά ούτε 100€ δεν ήταν αλλά η τιμή ήταν χωρίς κάποιο ποτό που σίγουρα θα μας ανέβαζε στα 28-30 € το άτομο.

Στις εποχές που ζούμε είναι λίγο δύσκολο για μερικούς να διαθέτουν συχνά αυτό το ποσό για τις γαστρονομικές τους εξόδους, Και αυτός είναι ο λόγος που θα ξαναπάω σίγουρα αλλά θα δυσκολευτώ να πάω ξανά και ξανά! Από τη μία θα μου πείτε ότι αν θες να φας κάπου φθηνά υπάρχουν πολλές επιλογές και ότι οι ελαφρώς ανεβασμένες τιμές χωρίζουν τα αξιόλογα μαγαζιά από την "σούπα". Δεν έχετε και άδικο αλλά στις μέρες μας όλα παίζουν ρόλο!

Κατά τα άλλα... Νήσων Γη θα τα ξαναπούμε σίγουρα!!!

21 Φεβ 2016

Επισκεφτήκαμε το εν λόγω εστιατόριο (2 άτομα) στις 14 Φλεβάρη (το βραδάκι). Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στο προσωπικό για την άριστη εξυπηρέτηση κ για την ευγένειά τους. Πρόσφεραν ένα κόκκινο τριαντάφυλλο σε όλες τις γυναίκες λόγω της ημέρας λέγοντας ότι είναι απο τον συνοδό μας...

Τα φαγητά ηταν πεντανόστιμα: Παραγγείλαμε σφυρίδα για τον κύριο, ραβιόλι για μένα (απο τα καλύτερα ζυμαρικά που έχω φάει σε εστιατόριο), 1 σαλάτα με μοτσαρελάκια, ντοματίνια, μαρούλι κ ένα πολύ γευστικό ντρεσινγκ, 1 ταλαγάνι (με πιτάκια κ ντομάτα) για ορεκτικό. Απο κρασί διαλέξαμε Βιβλια Χώρα (ροζέ)...
Συνιστώ ανεπιφύλακτα το εστιατόριο!!!

Λεωφ. Μεσογείων 356, Αγ. Παρασκευή