Πολυσυλλεκτικό, ethnic all day μαγαζί στην Αιόλου, κοντά στην πιάτσα της Αγ. Ειρήνης. Καθημερινά ανοιχτό από το πρωί.

Δευτέρα 10:00-18:30 Τρίτη-Σάββατο 10:00-00:30 Κυριακή, Brunch 12:30-18:00

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Προσφέρει Πρωινό
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

29 Μάρ 2018

Ένα πολύβουο μέρος με πολυσυλλεκτική γαστρονομία ( Multi Ethnic) που δανείζεται το όνομά του από έναν μύθο της Νέας Ορλεάνης όπως μας αποκάλυψαν... 'Oπως διαδίδεται, τα κρέατα που σερβίρονται ( μέρος του μενού ) έχουν κάτι από Southern bbq! Tο ανέμελο κλίμα που επικρατεί, σαν εκείνο του αμερικάνικού Νότου, είναι μάλιστα και το επιδιωκόμενο! Λίγο πολύ το μέρος καταφέρνει άξια να προσελκύσει όλους εκείνους που τους αρέσουν οι βόλτες στο ιστορικό κέντρο αλλά και αρκετούς νεολαίους με τις παρέες τους. Τόσο το στήσιμο του μενού όσο και το ζεστό κλίμα που επικρατεί στον εσωτερικό χώρο αποζημιώνει τον πελάτη, που ωστόσο θα πρέπει να γνωρίζει ότι υπάρχουν κάποιες καθυστερήσεις κυρίως τα Σ/Κ.

Επισκεφθήκαμε το μέρος ημέρα Σάββατο (10.03) μεσημέρι, όπου το " Mama Roux " έσφυζε από ζωή και στους δύο χώρους του, τον εσωτερικό και τον εξωτερικό. Έδωσα το όνομα μου και μας είπαν ότι θα χρειαστεί να περιμένουμε κανά μισάωρο αφού μας υπέδειξαν δύο καθίσματα κοντά στην είσοδο προκειμένου να καθίσουμε για να μην στεκόμαστε όρθιοι. Παρόλα αυτά, μάλλον σταθήκαμε τυχεροί, αφού μέσα σε δέκα λεπτά είχε αδειάσει τραπέζι και μάλιστα στον εσωτερικό χώρο, ο οποίος όπως και να το κάνεις διαφέρει αισθητά από τον εντελώς χύμα εξωτερικό.

Ταχτοποιηθήκαμε σε ένα τραπέζι για δύο άτομα δίπλα στην είσοδο και ακριβώς απέναντι από το μικρό μπαρ, με τα πολλά μπουκάλια, τα ανάποδα κρεμασμένα ποτήρια και τον ψηλόλιγνο κύριο που με δεξιοτεχνία ετοίμαζε τα διάφορα κοκταίηλ, τα οποία διαφημίζουν τόσο οι υπεύθυνοι. Πίσω από το μπαρ και περιμετρικά αυτού είναι διακριτή η κουζίνα, με επένδυση από ισπανικό πλακάκι, όπου το πολυπληθές προσωπικό με την στολή του και τα σκουφάκια του εργάζεται πυρετωδώς. Πάνω από αυτό το σημείο το μάτι τραβάει μια ωραία φιγούρα που μάλλον έχει να κάνει με το όλο κόνσεπτ, όπου ένα γυποειδές εξωτικό πουλί του Νότου έχει μόλις τσιμπήσει το burger του!
Ο υπόλοιπος περιορισμένος εσωτερικός χώρος είναι βαμμένος με ζεστό πορτοκαλοκεραμμυδί χρώμα και κιτρινωπό ταβάνι και ντύνεται από ζεστό φωτισμό. Συμπληρωματικά διακοσμητικά στοιχεία που αναβαθμίζουν την περιρρέουσα άρτια αισθητική είναι το βιτρώ παράθυρο, τα πράσινα φυτά (και τα περίφημα μικρά γλαστράκια με το κόκκινο ντεκόρ που συναντάμε λίγο πριν κατεβούμε τα σκαλιά για τις τουαλέτες ), καθώς και η μεγάλη και πολύχρωμη ζωγραφιά στον μέσα χώρο!
Τα ξύλινα τραπέζια, με το λίγο πράσινο χρώμα και τα μεταλλικά καθίσματα με την κόκκινη επένδυση ή τους αναπαυτικούς πάγκους - καθίσματα, έρχονται σε αρμονία με το συνολικό εξωτικό περιβάλλον. Το στυλ αλλάζει και γίνεται εντελώς industrial στο μεγάλο υπόγειο -αποθήκη - εργαστήριο όπου βρίσκονται οι στενές τουαλέτες με την μεγάλη και στενόμακρη μαρμάρινη γούρνα και το κόκκινο απλό δάπεδο. Όταν πήγαμε για πρώτη φορά στις τουαλέτες διαμαρτυρηθήκαμε για την κατάσταση που βρισκόντουσαν και την επόμενη φορά όλα ήταν στην εντέλεια....
Ακούγεται ανάμεικτη ξένη μουσική που επισκιάζεται από τις ομιλίες του πλήθους...
Ο εξωτερικός χώρος είναι εντελώς πεζός με απεριποίητο δάπεδο, αρκετά ξύλινα τραπέζια, ριγέ τέντες και μερικές σόμπες. Όμως, η ζωντάνια και η πολυκοσμία της οδού Αιόλου, καθώς και κάποιες όμορφες και χρωματιστές κρεμασμένες στο ταβάνι ομπρέλες αναβαθμίζουν αισθητικά το όλο περιβάλλον.

Όσον αφορά το μενού, εκείνο που εξάπτει το ενδιαφέρον είναι ότι περιλαμβάνονται κοινά πιάτα, όπως π. χ. η σούπα ημέρας (την είχα δοκιμάσει όταν είχε πρωτολειτουργήσει το εστιατόριο, γύρω στο 2011, και ήταν εκπληκτική ), συνταγές από διάφορες γωνιές της υφηλίου αλλά και διάφορα χορτοφαγικά πιάτα. Εντούτοις, η ποικιλία αυτή δεν στερεί κάτι από την αυθεντικότητα ή την γεύση των πιάτων, τουλάχιστον όπως έχουν "εκπαιδευτεί" στη χώρα μας οι αισθήσεις πάνω στις διάφορες κουζίνες.
Επιπλέον, τις Κυριακές σερβίρεται Brunch που, αν και αλλάζει λίγο κάθε φορά, περιλαμβάνει: δύο σαλάτες (ΕΥΡΩ 8-9,00), πολλά αυγά όπως π. χ Benedict (8,80) ή Rancheros (9,50), μπέργκερς (10 -14,00), μπέιγκελς, σάντουιτς, pancakes, κοκτάιηλς (5-7,50), φυσικούς χυμούς ( 3-4,50) και smoothies.

Από το μενού, που είναι γραμμένο στα σουπλά, πολλά ήταν εκείνα τα πιάτα που μας φάνηκαν ενδιαφέροντα αλλά τελικά καταλήξαμε στα εξής:

Bao Bun κοτόπουλου ( 4,00 ), με τηγανητό κοτόπουλο, γλυκόξινη μαγιονέζα κόκκινο λάχανο και λαχανικά τουρσί. Το κοτόπουλο έρχεται ανάμεσα σε δύο στρογγυλά και αφράτα - καταπληκτικά- ολόλευκα ψωμάκια στον ατμό ( Bao Bun ). Κάτω από το κοτόπουλο βρίσκεται μικρή ποσότητα μοβ -κόκκινου λάχανου και επάνω κρεμμύδι τουρσί συν δύο φέτες αγγούρι και λίγο πράσινο κρεμμυδάκι.

Bao Bun χορτοφαγικό (4,00) με μανιτάρι πορτομπέλο, wakame, μαγιονέζα miso και λαχανικά τουρσί. Σερβίρεται όπως το παραπάνω μόνο που αντί για κόκκινο λάχανο βρίσκουμε πράσινα λαχανικά και τη μαγιονέζα. Υπέροχο όπως και εκείνο με το κοτόπουλο...

French Kiss Burger (14,00), με μοσχάρι Σερρών, καραμελωμένα κρεμμύδια, γαλλικό κατσικίσιο τυρί, λάδι τρούφας, ρόκα, μανιτάρια και Dijonnaise με μέλι! Το ζήτησα μέτρια ψημένο και ήρθε φρεσκότατο και τρυφερό όπως το ήθελα. Πληθωρική μερίδα που σερβίρεται σε στρογγυλό μαύρο πιάτο και συνοδεύεται από πατάτες τηγανιτές και ξύλινο μπολάκι με δροσερή σαλάτα ( ντομάτα, πρασινάδα, κρεμμύδι, αγγούρι και λευκή σος ), στο ίδιο πιάτο!

Peking Duck Noodles (10,50), με τραγανή πάπια, hoisin σος, κρεμμύδι, κόλιανδρο, ξυδάτο αγγούρι, φιστίκι, φρέσκο τσίλι και λάιμ. 'Ολα τα υλικά μπερδεύονται μεταξύ τους μέσα σε ένα λευκό βαθύ πιάτο και τα μόνα που είναι εντελώς ευδιάκριτα είναι η φέτα του λάιμ και οι στρογγυλές φέτες αγγουριού...! Εμένα δεν με ενθουσίασε το πιάτο αυτό. Η παρέα μου όμως ενθουσιάστηκε....

Πήραμε εμφιαλωμένονερό με δική μας πρωτοβουλία ( 1,00 ).
Από τα γλυκά δεν δοκιμάσαμε κάποιο. Παρόλα αυτά υπάρχουν όλα τα γνωστά όπως Lemon Pie (4,50), Banofee (5,00) κ. ά

Το προσωπικό είναι ενημερωμένο για τα πάντα και ευγενέστατο!

Σε αυτό το εστιατόριο με εντυπωσιάζει ο εκρηκτικός συνδυασμός της μεγάλης ποικιλίας γεύσεων και της ικανοποιητικής ποιότητας αυτών, γεγονός που με κάνει να δώσω άφεση αμαρτιών στις υπερεκτιμημένες τιμές...

13 Ιαν 2018

Πρώτα από όλα χρόνια πολλά σε όλους και καλή χρονιά. Οι κριτικές μου για το 2018 θα ξεκινήσουν με το MAMA ROUX.

Απογευματινή βόλτα λοιπόν στο κέντρο της Αθήνας λίγες ημέρες πριν από την Πρωτοχρονιά. Μετά από μια βόλτα στο μοναστηράκι, είπαμε να ανηφορίσουμε για να σταθούμε κάπου να τσιμπήσουμε κάτι. Φθάνοντας στην Αιόλου, κάποιος από την παρέα ρίχνει την πρόταση για το MAMA ROUX. Αν και πρόκειται για μέρος που λειτουργεί ήδη αρκετά χρόνια και πάντα είναι γεμάτο με κόσμο, η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα επισκεφθεί ποτέ και η μόνη μου επαφή μαζί του περιοριζόταν σε κάτι νοστιμότατα ψωμάκια bao που είχα δοκιμάσει στο πρόσφατο Athens Street Food Festival, στο οποίο το MAMA ROUX συμμετείχε.

Ο εξωτερικός χώρος, λόγω καλοκαιρίας, ήταν ήδη γεμάτος, οπότε κατευθυνθήκαμε εσωτερικά, όπου ευτυχώς υπήρχε ένα ελεύθερο τραπέζι 4 ατόμων απέναντι από το μπαρ. Ο χώρος δεν έχει κάτι ιδιαίτερο να αναφέρω. Καμιά δεκαριά ξύλινα τραπεζάκια και 2-3 απέναντι από το μπαρ όπου και καθίσαμε. Μουσική σε σχετικά δυνατή ένταση, χωρίς ωστόσο να ενοχλεί (περισσότερο ενοχλητική ήταν η βαβούρα από την πολυκοσμία), στα συν οι πεντακάθαρες τουαλέτες παρά την μεγάλη κίνηση. Με λίγα λόγια ο χώρος, δεν θα σας απογοητεύσει, δεν πρόκειται ωστόσο και να σας κερδίσει.

Η ίδια παρατήρηση ισχύει πάνω κάτω και για το service. Ευγενικά και χαμογελαστά τα παιδιά
που μας εξυπηρέτησαν, αλλά ως εκεί. Κέρασμα δεν προσφέρεται ούτε στην αρχή ούτε στο τέλος (δεν θα περίμενα και κάτι διαφορετικό), νεράκι ωστόσο ήρθε σε κανατούλα, ενώ και η απόδειξη ήταν κομμένη από την αρχή και ασφαλώς υπήρχε η δυνατότητα πληρωμής με κάρτα.

Πάμε τώρα στο φαγητό, όπου σε γενικές γραμμές μείναμε αρκετά ικανοποιημένοι. Ο κατάλογος προσφέρει αρκετές επιλογές και χωρίζεται στις εξής κατηγορίες: 6-7 σαλάτες (προσφερόμενες και σε μισή μερίδα), άλλα τόσα ορεκτικά (όπως φαλάφελ, χούμους, tostadas, enchiladas, bao ψωμάκια), tortillas, δηλ. burritos, tacos ή quesadillas, σερβιριζόμενα με διάφορες γεμίσεις, 4-5 πιάτα grill, άλλα τόσα pasta-noodles και 4-5 burger.
Εμείς, τέσσερα άτομα, παραγγείλαμε 1 σαλάτα και από ένα κυρίως ο καθένας. Από σαλάτα επιλέξαμε την σουμ σουμ, και από κυρίως quesadillas με κοτόπουλο, burritos με κοτόπουλο και 2 κλασικά burgers με μοσχαρίσιο κιμά. Η σαλάτα περιείχε σπανάκι, λόλα, σουσάμι, ρόδι, κουκουνάρια, αμύγδαλα, φρέσκο κρεμμυδάκι (που η αλήθεια είναι δεν εντόπισα μέσα στο πιάτο), ελαιόλαδο και σιρόπι από ρόδι. Η σαλάτα ήταν νόστιμη με φρέσκα υλικά, αλλά η ποσότητα πολύ μικρή (για τα 7,5 € που νομίζω ότι κόστιζε). Από μια κουταλιά ο καθένας και αυτό ήταν. Στα κυρίως η ποσότητα ήταν αρκετά πιο χορταστική. Εγώ προσωπικά πήρα quesadillas με κοτόπουλο και ήταν πολύ νόστιμο πιάτο. Η γέμιση πλούσια, καλομαγειρεμένη και γευστική. Τα συνοδευτικά δηλ. τα nachos, το γιαούρτι και μία σάλτσα με κόλιανδρο, ντομάτα, κρεμμυδάκι, lime και chili, εξίσου νόστιμα και ταιριαστά μεταξύ τους. Το burritos, σερβιρισμένο με τον ίδιο τρόπο, άφησε εξίσου θετικές εντυπώσεις, ενώ απόλυτα ικανοποιημένοι έμειναν και οι δύο της παρέας που πήραν burgers, τα οποία σερβιρίζονταν με πατάτες τηγανητές και ατομική σαλάτα.

Ως προς τη σχέση ποιότητας/τιμής, πιστεύω ότι υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Ακριβείς τιμές δεν συγκράτησα, ενώ και ο κατάλογος που βρήκα στο διαδίκτυο ήταν παλαιότερος και οι τιμές σίγουρα πλέον είναι πιο ανεβασμένες. Σε γενικές γραμμές ωστόσο τα κυρίως κόστισαν περίπου 10 € η μερίδα (αν και υπήρχαν και ακριβότερα πιάτα κοντά στα 14 με 15 €), ενώ για τα ορεκτικά και τις σαλάτες το κόστος ήταν κοντά στα 7 € ανά πιάτο. Για 4 λοιπόν κυρίως, 1 σαλάτα, 3 μπύρες draft fischer και ένα ποτήρι κρασί, πληρώσαμε κάτι παραπάνω από 16 € ανά άτομο, ποσό που το θεωρώ αρκετά ανεβασμένο για αυτά που πήραμε.

Συμπερασματικά, παρά τα θεματάκια που προανέφερα, ιδίως ως προς τις τιμές, και την όχι και τόσο υψηλή βαθμολογία μου, το MAMA ROUX δεν με απογοήτευσε και θα ήθελα να το ξαναεπισκεπτώ. Οι γεύσεις ήταν νόστιμες, το μαγαζί ζωντανό και γεμάτο κόσμο, ενώ και αρκετά κοκτέιλ μου κίνησαν το ενδιαφέρον για δοκιμή σε μελλοντική επίσκεψη.

31 Οκτ 2016

Πήγα με τις φίλες μου στο Mama Roux μεσημέρι καθημερινής. Καθίσαμε μέσα, μου αρέσει περισσότερο ο χώρος εσωτερικά απ΄ότι έξω. Κατέφτασε η κανάτα με το νερό, που το θεωρώ πάντα καλό δείγμα. Αποφασίσαμε να μοιραστούμε τα πιάτα για να τα δοκιμάσουμε όλα.

Σαλάτα Vivaldi Quinoa με σπανάκι, ραντίτσιο, αγγουράκι, καρύδια, μια μπάλα ανθότυρου και φέτας στην κορυφή με τη συνοδεία γευστικής, δροσερής σάλτσας (εσπεριδοειδών ίσως). Μας άρεσε πολύ.

Δίσκος meza sampler με φίνες γεύσεις και ωραίες επιλογές εισαγωγής στην αραβική κουζίνα: με τρία φαλάφελ με σως ταχίνι, χούμους, ταμπουλέ με μαιντανό και εξαιρετικό μουταμπάλ (πουρές καπνιστής μελιτζάνας με κιμά και κουκουνάρι πασπαλισμένο με πάπρικα). Το όλον συνοδευόμενο από λεπτές αραβικές πιτούλες.

Κοτόπουλο σουβλάκι ταντούρι, ήτοι εισαγωγή στα βασικά της ινδικής κουζίνας:
μαριναρισμένο κοτόπουλο με ινδικά μπαχαρικά συνοδευόμενο από ρύζι, ένα μικρό μπώλ με γιαούρτι και λεμόνι και ένα δεύτερο μικρό μπώλ με chutney, ιδανικός συνδυασμός γλυκόξινων γεύσεων για το ταντούρι. Τρυφερό και καλοψημένο το κοτπόπουλο, το ευχαριστηθήκαμε.

Τελευταία επιλογή το Korean bulgogi-κορεατική τριλογία. Κατέφτασε δίσκος με
ψιλοκομμένες φέτες μοσχαριού (όπως μας ενημέρωσαν μαριναρισμένες σε μαρινάδα αχλαδιού, soy sauce, μαύρης ζάχαρης, σκόρδου και σησαμέλαιου) πασπαλισμένες με σουσάμι. Το μοσχάρι συνοδευόταν από τηγανιτό ρύζι με αυγό, μεγάλα φύλλα πράσινης σαλάτας και ένα μικρό μπώλ με λάχανο. Σωστή ισορροπία στις γεύσεις, ωραία μαριναρισμένο και ψημένο το μοσχάρι. Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με ελληνικό, λευκό κρασί και φυσικά προσπεράσαμε το γλυκό. Ήμασταν υπερπλήρεις. Ο λογαριασμός ήταν περίπου 20 ευρώ το άτομο.

Έχω δοκιμάσει αρκετές φορές ethnic κουζίνα στην Αθήνα. Αραβικά και ινδικά πιάτα δοκίμασα στο εξωτερικό. Στο Mama Roux ό, τι φάγαμε ήταν καλοφτιαγμένο, κοντά στις αυθεντικές γεύσεις της κουζίνας αναφοράς και χωρίς άχρηστους εξελληνισμούς. Επομένως πολύ καλή επιλογή και σχέση ποιότητας-τιμής για όποιον θέλει να δοκιμάσει κάτι γνήσιο και συνάμα ξεχωριστό απαλλαγμένο από δήθεν πινελιές προσαρμογής σε εγχώριους ουρανίσκους.

08 Οκτ 2016

Σήμερα είπαμε να δοκιμάσουμε το mama roux για brunch...
Κλείσαμε τραπέζι 6 ατόμων.. μας έκαναν σαφή διατύπωση οτι το τράπεζι μας θα ήταν διαθέσιμο μέχρι τις 2:30(δλδ θα μας επιτρεπόταν να καθόμασταν μέχρι τις 2:30.. σεβαστό λογω του πολυ κόσμου )

Φτάνουμε 12:30,1:45 παραγγέλνουμε.....2μεριδες pancakes,1αυγα μπενεντικτ(κατι σαν στραπατσάδα ελληνιστί )2burgers & 1NY cheesecake..

Τα φαγητά μας ήρθανε 2 παρα Δέκα,.... έχω παει και σε αλλα μαγαζιά... τόση ωρα δεν έκαναν... δεν ήταν κατι της ώρας... το ενα burger είχε ξεχάστει (κατανοητό κι αυτο άνθρωποι ειμαστε.. λεμε για το 2ο και δεν μας φέρνουν τελικά αυτο που είχαμε παραγγείλει... φέρνουν αλλο δεν είπαμε τπτ )

Στις 2:35 έρχεται μια κοπελα να μας πει οτι η κράτηση μας ήταν μέχρι τις 2:30 και οτι έχουμε ξεφύγει απο το χρονο που μας είχανε ενημερώσει τηλεφωνικώς.... την ενημερώσαμε την κοπελα οτι η παραγγελία μας ήρθε 2:50 και το 2ο burger 2:15... μπορει η κοπελα να μην είχε ενημερωθεί για την καθυστέρηση (κατανοητό κι αυτο)αλλα οταν σου αναφέρει ο πελάτης οτι εχεις καθυστερήσεις την πάραγγελια του δεν επιμένεις στα δικα σου και οταν το απο πίσω μας τραπέζι ήταν άδειο....

Ήταν τραγικό όλο αυτο... δεν κατάλαβα γιατι τόση καθυστέρηση... Ναι είχε κοςμο.. αλλα έχω παει και σε αλλα μαγαζιά με τον ίδιο κοσμο. (και με καλύτερη γεύση των φαγητών)και δεν έκαναν 40 λεπτά να μας φέρουν την παραγγελία μας αλλα ούτε και μας εδιωξαν...

Τ φαγητά πολυ μέτρια

Κριμα να διώχνεται τον κόσμο ετςι...

26 Σεπ 2016

Επισκεφτήκαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο ενα βράδυ καθημερινής κι ο λογος ηταν ο πολύ όμορφος και ζεστός χώρος που διαθέτει.
Το μενού του έχει φαγητά από διάφορες κουζίνες αλλά αρκεστειτε στα κλασσικά burritos, burgers κλπ εάν δε θέλετε να απογοητευτείτε!!!
Πήραμε δύο κυρίως πιάτα ένα με χοιρινό κι ένα με κεφτεδάκια κοτόπουλο τα οποία έφτασαν χωρίς μεγάλη καθυστέρηση και πολύ όμορφα διακοσμημένα, αλλά τελικά μόνο το ματι μας χόρτασε!
Οι μερίδες ήταν μετρίου μεγέθους προς μικρές κι απο γεύση... δεν έλεγαν τίποτα!
Ο λογαριασμός-ή αλλιώς λυπητερή σρη συγκεκριμένη περίπτωση- μας ήρθε στα 22€, χωρίς κάποιο συνοδευτικό ή ποτό... Ε, στη συνέχεια πήγαμε για σουβλάκια για να "στανιάρουμε".
Δε θα συνιστούσα το συγκεκριμένο εστιατόριο γιατί ακόμα κι οι προτάσεις που έχει για burgers και burritos τα οποία είναι όντως νόστιμα είναι πολύ overpriced χωρίς λόγο! Κρίμα, γιατί έχει πολύ όμορφη ατμόσφαιρα.