Πολυσυλλεκτικό, ethnic all day μαγαζί στην Αιόλου, κοντά στην πιάτσα της Αγ. Ειρήνης. Καθημερινά ανοιχτό από το πρωί.

Δευτέρα 10:00-18:30 Τρίτη-Σάββατο 10:00-00:30 Κυριακή, Brunch 12:30-18:00

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Προσφέρει Πρωινό
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

13 Ιαν 2018

Πρώτα από όλα χρόνια πολλά σε όλους και καλή χρονιά. Οι κριτικές μου για το 2018 θα ξεκινήσουν με το MAMA ROUX.

Απογευματινή βόλτα λοιπόν στο κέντρο της Αθήνας λίγες ημέρες πριν από την Πρωτοχρονιά. Μετά από μια βόλτα στο μοναστηράκι, είπαμε να ανηφορίσουμε για να σταθούμε κάπου να τσιμπήσουμε κάτι. Φθάνοντας στην Αιόλου, κάποιος από την παρέα ρίχνει την πρόταση για το MAMA ROUX. Αν και πρόκειται για μέρος που λειτουργεί ήδη αρκετά χρόνια και πάντα είναι γεμάτο με κόσμο, η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα επισκεφθεί ποτέ και η μόνη μου επαφή μαζί του περιοριζόταν σε κάτι νοστιμότατα ψωμάκια bao που είχα δοκιμάσει στο πρόσφατο Athens Street Food Festival, στο οποίο το MAMA ROUX συμμετείχε.

Ο εξωτερικός χώρος, λόγω καλοκαιρίας, ήταν ήδη γεμάτος, οπότε κατευθυνθήκαμε εσωτερικά, όπου ευτυχώς υπήρχε ένα ελεύθερο τραπέζι 4 ατόμων απέναντι από το μπαρ. Ο χώρος δεν έχει κάτι ιδιαίτερο να αναφέρω. Καμιά δεκαριά ξύλινα τραπεζάκια και 2-3 απέναντι από το μπαρ όπου και καθίσαμε. Μουσική σε σχετικά δυνατή ένταση, χωρίς ωστόσο να ενοχλεί (περισσότερο ενοχλητική ήταν η βαβούρα από την πολυκοσμία), στα συν οι πεντακάθαρες τουαλέτες παρά την μεγάλη κίνηση. Με λίγα λόγια ο χώρος, δεν θα σας απογοητεύσει, δεν πρόκειται ωστόσο και να σας κερδίσει.

Η ίδια παρατήρηση ισχύει πάνω κάτω και για το service. Ευγενικά και χαμογελαστά τα παιδιά
που μας εξυπηρέτησαν, αλλά ως εκεί. Κέρασμα δεν προσφέρεται ούτε στην αρχή ούτε στο τέλος (δεν θα περίμενα και κάτι διαφορετικό), νεράκι ωστόσο ήρθε σε κανατούλα, ενώ και η απόδειξη ήταν κομμένη από την αρχή και ασφαλώς υπήρχε η δυνατότητα πληρωμής με κάρτα.

Πάμε τώρα στο φαγητό, όπου σε γενικές γραμμές μείναμε αρκετά ικανοποιημένοι. Ο κατάλογος προσφέρει αρκετές επιλογές και χωρίζεται στις εξής κατηγορίες: 6-7 σαλάτες (προσφερόμενες και σε μισή μερίδα), άλλα τόσα ορεκτικά (όπως φαλάφελ, χούμους, tostadas, enchiladas, bao ψωμάκια), tortillas, δηλ. burritos, tacos ή quesadillas, σερβιριζόμενα με διάφορες γεμίσεις, 4-5 πιάτα grill, άλλα τόσα pasta-noodles και 4-5 burger.
Εμείς, τέσσερα άτομα, παραγγείλαμε 1 σαλάτα και από ένα κυρίως ο καθένας. Από σαλάτα επιλέξαμε την σουμ σουμ, και από κυρίως quesadillas με κοτόπουλο, burritos με κοτόπουλο και 2 κλασικά burgers με μοσχαρίσιο κιμά. Η σαλάτα περιείχε σπανάκι, λόλα, σουσάμι, ρόδι, κουκουνάρια, αμύγδαλα, φρέσκο κρεμμυδάκι (που η αλήθεια είναι δεν εντόπισα μέσα στο πιάτο), ελαιόλαδο και σιρόπι από ρόδι. Η σαλάτα ήταν νόστιμη με φρέσκα υλικά, αλλά η ποσότητα πολύ μικρή (για τα 7,5 € που νομίζω ότι κόστιζε). Από μια κουταλιά ο καθένας και αυτό ήταν. Στα κυρίως η ποσότητα ήταν αρκετά πιο χορταστική. Εγώ προσωπικά πήρα quesadillas με κοτόπουλο και ήταν πολύ νόστιμο πιάτο. Η γέμιση πλούσια, καλομαγειρεμένη και γευστική. Τα συνοδευτικά δηλ. τα nachos, το γιαούρτι και μία σάλτσα με κόλιανδρο, ντομάτα, κρεμμυδάκι, lime και chili, εξίσου νόστιμα και ταιριαστά μεταξύ τους. Το burritos, σερβιρισμένο με τον ίδιο τρόπο, άφησε εξίσου θετικές εντυπώσεις, ενώ απόλυτα ικανοποιημένοι έμειναν και οι δύο της παρέας που πήραν burgers, τα οποία σερβιρίζονταν με πατάτες τηγανητές και ατομική σαλάτα.

Ως προς τη σχέση ποιότητας/τιμής, πιστεύω ότι υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Ακριβείς τιμές δεν συγκράτησα, ενώ και ο κατάλογος που βρήκα στο διαδίκτυο ήταν παλαιότερος και οι τιμές σίγουρα πλέον είναι πιο ανεβασμένες. Σε γενικές γραμμές ωστόσο τα κυρίως κόστισαν περίπου 10 € η μερίδα (αν και υπήρχαν και ακριβότερα πιάτα κοντά στα 14 με 15 €), ενώ για τα ορεκτικά και τις σαλάτες το κόστος ήταν κοντά στα 7 € ανά πιάτο. Για 4 λοιπόν κυρίως, 1 σαλάτα, 3 μπύρες draft fischer και ένα ποτήρι κρασί, πληρώσαμε κάτι παραπάνω από 16 € ανά άτομο, ποσό που το θεωρώ αρκετά ανεβασμένο για αυτά που πήραμε.

Συμπερασματικά, παρά τα θεματάκια που προανέφερα, ιδίως ως προς τις τιμές, και την όχι και τόσο υψηλή βαθμολογία μου, το MAMA ROUX δεν με απογοήτευσε και θα ήθελα να το ξαναεπισκεπτώ. Οι γεύσεις ήταν νόστιμες, το μαγαζί ζωντανό και γεμάτο κόσμο, ενώ και αρκετά κοκτέιλ μου κίνησαν το ενδιαφέρον για δοκιμή σε μελλοντική επίσκεψη.

31 Οκτ 2016

Πήγα με τις φίλες μου στο Mama Roux μεσημέρι καθημερινής. Καθίσαμε μέσα, μου αρέσει περισσότερο ο χώρος εσωτερικά απ΄ότι έξω. Κατέφτασε η κανάτα με το νερό, που το θεωρώ πάντα καλό δείγμα. Αποφασίσαμε να μοιραστούμε τα πιάτα για να τα δοκιμάσουμε όλα.

Σαλάτα Vivaldi Quinoa με σπανάκι, ραντίτσιο, αγγουράκι, καρύδια, μια μπάλα ανθότυρου και φέτας στην κορυφή με τη συνοδεία γευστικής, δροσερής σάλτσας (εσπεριδοειδών ίσως). Μας άρεσε πολύ.

Δίσκος meza sampler με φίνες γεύσεις και ωραίες επιλογές εισαγωγής στην αραβική κουζίνα: με τρία φαλάφελ με σως ταχίνι, χούμους, ταμπουλέ με μαιντανό και εξαιρετικό μουταμπάλ (πουρές καπνιστής μελιτζάνας με κιμά και κουκουνάρι πασπαλισμένο με πάπρικα). Το όλον συνοδευόμενο από λεπτές αραβικές πιτούλες.

Κοτόπουλο σουβλάκι ταντούρι, ήτοι εισαγωγή στα βασικά της ινδικής κουζίνας:
μαριναρισμένο κοτόπουλο με ινδικά μπαχαρικά συνοδευόμενο από ρύζι, ένα μικρό μπώλ με γιαούρτι και λεμόνι και ένα δεύτερο μικρό μπώλ με chutney, ιδανικός συνδυασμός γλυκόξινων γεύσεων για το ταντούρι. Τρυφερό και καλοψημένο το κοτπόπουλο, το ευχαριστηθήκαμε.

Τελευταία επιλογή το Korean bulgogi-κορεατική τριλογία. Κατέφτασε δίσκος με
ψιλοκομμένες φέτες μοσχαριού (όπως μας ενημέρωσαν μαριναρισμένες σε μαρινάδα αχλαδιού, soy sauce, μαύρης ζάχαρης, σκόρδου και σησαμέλαιου) πασπαλισμένες με σουσάμι. Το μοσχάρι συνοδευόταν από τηγανιτό ρύζι με αυγό, μεγάλα φύλλα πράσινης σαλάτας και ένα μικρό μπώλ με λάχανο. Σωστή ισορροπία στις γεύσεις, ωραία μαριναρισμένο και ψημένο το μοσχάρι. Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με ελληνικό, λευκό κρασί και φυσικά προσπεράσαμε το γλυκό. Ήμασταν υπερπλήρεις. Ο λογαριασμός ήταν περίπου 20 ευρώ το άτομο.

Έχω δοκιμάσει αρκετές φορές ethnic κουζίνα στην Αθήνα. Αραβικά και ινδικά πιάτα δοκίμασα στο εξωτερικό. Στο Mama Roux ό, τι φάγαμε ήταν καλοφτιαγμένο, κοντά στις αυθεντικές γεύσεις της κουζίνας αναφοράς και χωρίς άχρηστους εξελληνισμούς. Επομένως πολύ καλή επιλογή και σχέση ποιότητας-τιμής για όποιον θέλει να δοκιμάσει κάτι γνήσιο και συνάμα ξεχωριστό απαλλαγμένο από δήθεν πινελιές προσαρμογής σε εγχώριους ουρανίσκους.

08 Οκτ 2016

Σήμερα είπαμε να δοκιμάσουμε το mama roux για brunch...
Κλείσαμε τραπέζι 6 ατόμων.. μας έκαναν σαφή διατύπωση οτι το τράπεζι μας θα ήταν διαθέσιμο μέχρι τις 2:30(δλδ θα μας επιτρεπόταν να καθόμασταν μέχρι τις 2:30.. σεβαστό λογω του πολυ κόσμου )

Φτάνουμε 12:30,1:45 παραγγέλνουμε.....2μεριδες pancakes,1αυγα μπενεντικτ(κατι σαν στραπατσάδα ελληνιστί )2burgers & 1NY cheesecake..

Τα φαγητά μας ήρθανε 2 παρα Δέκα,.... έχω παει και σε αλλα μαγαζιά... τόση ωρα δεν έκαναν... δεν ήταν κατι της ώρας... το ενα burger είχε ξεχάστει (κατανοητό κι αυτο άνθρωποι ειμαστε.. λεμε για το 2ο και δεν μας φέρνουν τελικά αυτο που είχαμε παραγγείλει... φέρνουν αλλο δεν είπαμε τπτ )

Στις 2:35 έρχεται μια κοπελα να μας πει οτι η κράτηση μας ήταν μέχρι τις 2:30 και οτι έχουμε ξεφύγει απο το χρονο που μας είχανε ενημερώσει τηλεφωνικώς.... την ενημερώσαμε την κοπελα οτι η παραγγελία μας ήρθε 2:50 και το 2ο burger 2:15... μπορει η κοπελα να μην είχε ενημερωθεί για την καθυστέρηση (κατανοητό κι αυτο)αλλα οταν σου αναφέρει ο πελάτης οτι εχεις καθυστερήσεις την πάραγγελια του δεν επιμένεις στα δικα σου και οταν το απο πίσω μας τραπέζι ήταν άδειο....

Ήταν τραγικό όλο αυτο... δεν κατάλαβα γιατι τόση καθυστέρηση... Ναι είχε κοςμο.. αλλα έχω παει και σε αλλα μαγαζιά με τον ίδιο κοσμο. (και με καλύτερη γεύση των φαγητών)και δεν έκαναν 40 λεπτά να μας φέρουν την παραγγελία μας αλλα ούτε και μας εδιωξαν...

Τ φαγητά πολυ μέτρια

Κριμα να διώχνεται τον κόσμο ετςι...

26 Σεπ 2016

Επισκεφτήκαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο ενα βράδυ καθημερινής κι ο λογος ηταν ο πολύ όμορφος και ζεστός χώρος που διαθέτει.
Το μενού του έχει φαγητά από διάφορες κουζίνες αλλά αρκεστειτε στα κλασσικά burritos, burgers κλπ εάν δε θέλετε να απογοητευτείτε!!!
Πήραμε δύο κυρίως πιάτα ένα με χοιρινό κι ένα με κεφτεδάκια κοτόπουλο τα οποία έφτασαν χωρίς μεγάλη καθυστέρηση και πολύ όμορφα διακοσμημένα, αλλά τελικά μόνο το ματι μας χόρτασε!
Οι μερίδες ήταν μετρίου μεγέθους προς μικρές κι απο γεύση... δεν έλεγαν τίποτα!
Ο λογαριασμός-ή αλλιώς λυπητερή σρη συγκεκριμένη περίπτωση- μας ήρθε στα 22€, χωρίς κάποιο συνοδευτικό ή ποτό... Ε, στη συνέχεια πήγαμε για σουβλάκια για να "στανιάρουμε".
Δε θα συνιστούσα το συγκεκριμένο εστιατόριο γιατί ακόμα κι οι προτάσεις που έχει για burgers και burritos τα οποία είναι όντως νόστιμα είναι πολύ overpriced χωρίς λόγο! Κρίμα, γιατί έχει πολύ όμορφη ατμόσφαιρα.

15 Ιαν 2016

Προχθές, πήγα με τη φίλη μου στο MAMA ROUX στην οδό Αιόλου, περίπου στη γωνία με την Κολοκοτρώνη. Το γνωστό αυτό multi-ethnic restaurant, βρίσκεται στο πεζοδρομημένο κομμάτι του δρόμου και είναι κοντά στη γραφική Πλατεία Αγίας Ειρήνης κι όχι μακριά από το εμπορικό Μοναστηράκι. Το MAMA ROUX βρήκαμε ότι έχει κάπως Pacific influence of Far East & Latin America!

Έχει ανοίξει πριν 5 χρόνια και φημίζεται πολύ για τα special Sunday branches του, αλλά εμείς πήγαμε για lunch καθημερινή μεσημέρι. Ήταν σχεδόν γιομάτο και ήμασταν τυχεροί γιατί βρέθηκε ένα τραπεζάκι στον πρώτο χώρο του, κοντά στο μπαρ και την είσοδο, οπότε χαζεύαμε τριγύρω, καθώς και την ανοιχτή κουζίνα, από όπου πηγαινοέρχονταν οι νεαροί σερβιτόροι με τους δίσκους και τα πιάτα.

Νομίζω πως διάβασα κάπου, ίσως στο Facebook, ότι το όνομα MAMA ROUX προέρχεται από τη βασίλισσα μιας φυλής Ινδιάνων που όλοι μαζί χορεύανε με τα παρδαλά κουστούμια τους στο New Orleans Carnival, κάποια Mardi Gras, κάτι σαν τη δικιά μας Καθαρά Δευτέρα!!

Πάντως, ο χώρος είναι συμπαθητικός με κίνηση και φασαρία αρκετή, μέσα και έξω…Εμάς μας φέρανε tap-water, και διαλέξαμε φαγητά από τον κατάλογο που ήταν τυπωμένος στα σου-πλά μας. Πήραμε τα πιο κάτω πιάτα.

Μία σαλάτα Mama Roux, ένα Φαλάφελ, ένα Χούμους, ένα σουβλάκι Tandoori with rice και ένα Burger Angus. Τα φαγητά ήταν καλά, αλλά βρήκαμε κάποιες μερίδες λίγο μικρές. Πάντως ήτανε μια ευχάριστη εμπειρία.

Όλα αυτά, με δυο ποτήρια house-wine, και χωρίς κανένα dessert, μας κοστίσανε παρακαλώ 50 € με το tip(!! ), δηλαδή κατηγορία 17/25 € ο καθένας μας…

Πιστεύω πως κάποια πιάτα είναι overpriced, αλλά εδώ στην Ελλάδα της κρίσης κάτι τέτοιο συμβαίνει συχνά και δεν μου προκαλεί πια καμία έκπληξη, αφού και τα μαγαζιά είναι σχεδόν πάντα τόσο γιομάτα!!

Αυτά για τώρα και ελπίζω next time να βρω κάτι με better value for money!!

15 Ιαν 2016

Παραμονή Χριστουγέννων βγήκαμε με τη φίλη μου για μια βόλτα στο κέντρο και με το περπάτημα μας έκοψε πείνα (δηλ. βασικά εμένα) πρότεινα λοιπόν να κεράσω φαλάφελ στο χέρι και έτσι τραβήξαμε για την Αιόλου. Φυσικά το γνωστό μαγαζάκι είχε μια τεράστια ουρά και επειδή πεινούσα αποφάσισα να καθίσουμε εκεί δίπλα στο Mama Roux. Είδα που με κοίταξε με απορία αιφνιδιασμένη, αλλά εγώ με που ελευθερώθηκε τραπέζι από τα υπαίθρια κάθισα, θεωρώντας ότι είναι ένα φτηνό νεανικό μαγαζί…(όταν πεινάω θολώνω! )

Η Εξυπηρέτηση:4/4
Με το που καθίσαμε, ένας νεαρός φιλικότατος σερβιτόρος μας έφερε νερό καράφα/ποτήρια της βρύσης. Δυο σουπλά χάρτινα με τυπωμένο αναλυτικά τον κατάλογο με τιμές για μισές μερίδες ή ολόκληρες. Σούπερ! Παρ` όλο τον κόσμο η εξυπηρέτηση σφαιράτη, οπότε 4/4.

Ο Χωρος:3/4
Τα τραπέζια έξω είναι επί της Αιόλου, οπότε δεν έχει βαθμολογία. Το μέσα όπως το είδα, ήταν κουλ, ευχάριστο, θα καθόμουν χωρίς πρόβλημα, λέω 3/4.

Το Φαγητό:3/4
Πήραμε μια σαλάτα, νομίζω φατούς τη λένε, πράσινη με γαρνιτούρα ένα άσπρο συριακό τυρί πολύ ενδιαφέρον, δεν θυμάμαι το όνομα. Κατά τα άλλα η σαλάτα ήταν ουδέτερη, γεύση 2/4 αλλά πλούσια σε ποσότητα.

Ένα ορεκτικό, μουταμπάλ, που κανονικά λέγεται μταμπάλ, (καπνιστές μελιτζάνες πουρές, με σκόρδο, γιαούρτι, μοσχαρίσιο/αρνίσιο κιμά, μαϊντανό και κουκουνάρι, αμύγδαλα καβουρντισμένα), υπέροχη γεύση, θα ήταν άριστη αν είχε λιγότερο γιαούρτι ώστε να «βγαίνει» η καπνιστή μελιτζάνα από πάνω, για αυτό 3,5/4. (8,50 ευρώ). Το προτείνω ανεπιφύλακτα στους φανς της μελιτζάνας και των εξ ανατολών γεύσεων και επίσης διότι θεωρώ πιάτα αυτού του είδους κάτι σαν βαρόμετρο για την ποιότητα της κουζίνας ενός μαγαζιού. Το δοκιμάζω πάντα και μπορεί να είναι υπέροχο ή σκέτη καταστροφή!

Η φίλη μου ήθελε τα τάκος κοτόπουλο (και συνοδευτικό γουακαμόλε που χρεώνεται έξτρα). Ήρθε με νατσος εμπορίου και τρία ζουμερά τάκος πεντανόστιμα. Καλό αλλά λίγο για 9 ευρώ, γεύση -3/4- και 1,60 ευρώ το ντιπ, που ήταν μέτριο, 2/4 για γεύση.
Και επίσης, το φαλάφελ του με πολύ καλή χούμους. 3/4.
Συνοδεία όλων αυτών αραβικές πίτες, ένα πανεράκι, μπόλικες, που όμως τις εκτιμώ ζεστές (τουλάχιστον να έχω την επιλογή).

Η Τιμή 2/4
Για όλα τα ανωτέρω (ποτό μόνο νερό της βρύσης) πλήρωσα 35+ και αν δεν ήταν οι πιτούλες θα είχα … παράπονο. Θεωρώ τρία τάκος που μαζί με ένα αδιάφορο γουακαμολε πήγε κοντά στα 11 ευρώ ακριβά, θα ήταν οκ αν είχε τουλάχιστον τέσσερα.

Ακόμα και το εξαιρετικό μταμπαλ των 8.5 ευρώ είναι υπερτιμημένο. (Πάντως όχι πάνω από 6 ή έστω 7 ευρώ, μελιτζάνα και κιμάς είναι στο φινάλε, όχι χαβιάρι! )

Η φίλη μου πιο ενημερωμένη, παραξενεύτηκε που διάλεξα να κεράσω στο mama roux, συμφωνήσαμε ότι φάγαμε καλά αλλά όμως τα πιάτα του είναι 2 ευρώ προς τα πάνω. Λοιπόν 2/4.

Υ. Γ.
Ας μου επιτραπεί, τα παρακάτω σχόλια.
1)Η αξιολόγηση κατ`εμε - και εδώ και αλλού - αφορά μόνο το φαγητό και τα αμέσως συναφή δηλ εξυπηρέτηση, χώρος και τιμή/ποιότητα δηλ το VFM, το δε τελευταίο λόγω κρίσης ανεβαίνει ως πιο σημαντικό από το χώρο ή την εξυπηρέτηση. Αν ένα μαγαζί παίζει και λαιβάκια το βράδυ ή κάνει ωραία κοκτέιλ, εμένα μου είναι αδιάφορα και δεν τα βάζω στην αξιολόγηση μου.

2)Η θέση και το στήσιμο του μαγαζιού αυτού, παραπέμπει σε street-food (προς θεού καμία σχέση με fast-food) και θεωρω οτι πρεπει να είναι, ένα προσιτό με καλή εξυπηρέτηση φαγητό. (εδώ εξυπηρέτηση + προσιτό -)

3)Το ανακάτεμα πιάτων από εντελώς διαφορετικές εθνικές κουζίνες είναι βέβαια κάτι εξαιρετικά φιλόδοξο και σχεδόν σίγουρο ότι αν κάτι πετύχει, κάπου αλλού θα χάσει, πάντως μια έντιμη πρόταση με καλά υλικά είναι πάντα σεβαστή, δεν με χαλάει καθόλου.

4)Ένα θέμα που κάνει μαγαζιά σαν και αυτό να ξεσηκώνουν αντιφατικά σχόλια είναι ότι - κατά την ταπεινή μου γνώμη - ενώ η μισή τους καρδιά βρίσκεται στην αγορά, η άλλη μισή στο Κολωνάκι … ντουφεκίζεται!

5)Αν οι θαμώνες του είναι τρέντυ, hipsters, κλπ, δεν τρέχει τίποτα, άμα το φαΐ είναι καλό και vfm δεν με νοιάζει αν ο κόσμος του είναι hip, hippo ή hippies! Ο καλός ο μύλος όλα ταλέθει και επιπλέον είναι και μια ευκαιρία για πλούσια κοινωνική κριτική(! ) στην οποία επιδοθήκαμε με τη φίλη μου (από Περιστέρι μεριά, τι περιμένεις! ). Ένας καλός μύλος μπορεί να λειτουργήσει και ως … τύμβος!

Αν θα ξαναπάμε? Όχι. Γιατί? Γιατί έτσι!