Πολυσυλλεκτικό, ethnic all day μαγαζί στην Αιόλου, κοντά στην πιάτσα της Αγ. Ειρήνης. Καθημερινά ανοιχτό από το πρωί.

Δευτέρα 10:00-18:30 Τρίτη-Σάββατο 10:00-00:30 Κυριακή, Brunch 12:30-18:00

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Προσφέρει Πρωινό
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

19 Νοε 2015

Ο μέσος όρος της γεύσης από τις υπόλοιπες κριτικές είναι στο 58%, δηλαδή λίγο πιο κάτω από το σουβλατζίδικο του μπαρμπά μήτσου στη γειτονιά μου: )

Στα σοβαρά τώρα, νομίζω ότι η multiethnic κουζίνα του mama roux όντως απολαμβάνει το hype που έχει δημιουργηθεί αλλά για να είναι τόσα χρόνια στην πρώτη γραμμή (για δοκιμάστε να κλείσετε για Σάββατο βράδυ η Κυριακή για brunch) αποδεικνύει ότι κάνει κάτι καλά!

Στη δική μου (πολλοστή) εμπειρία, έχω να καταθέσω για το κυριακάτικο brunch τα εξής:

Αυγά ποσέ, εξαιρετικά μαγειρεμένα με την hollandaise αλλά σε μικρή ποσότητα και χωρίς ψωμί/φρυγανιές συνοδευόμενα
Ομελέτα κανονική, τη συναντάς παντού και εύκολα
Το υπερόπλο των burgers με πάντα σωστά ψημένα burgers και γενικά πολύ καλό αποτέλεσμα (όχι για τα 12 ευρώ που δίνεις όντως).

Το μαγαζί, όπως φαντάζεστε, σε hipsterogeitonia, έχει ανάλογη διάθεση και ανάλογο κόσμο οπότε δεν θα συναντήσετε εκπλήξεις. Οι περισσότεροι προτιμούν να κάθονται έξω (επί Αιόλου) αλλά πάντα η δική μου προτεραιότητα είναι να λαμβάνω ατμόσφαιρα μαγαζιού!

Εξυπηρέτηση μοντέρνα και ζωηρή, οπότε μάλλον θετικό το πρόσημο.

Τραγούδι για Κυριακή Μεσημέρι

Zaz - Eblouie par la nuit

https: //www. youtube. com/watch?v=KDcgOpUp2nc

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ValueSeeker.

15 Ιαν 2016

Προχθές, πήγα με τη φίλη μου στο MAMA ROUX στην οδό Αιόλου, περίπου στη γωνία με την Κολοκοτρώνη. Το γνωστό αυτό multi-ethnic restaurant, βρίσκεται στο πεζοδρομημένο κομμάτι του δρόμου και είναι κοντά στη γραφική Πλατεία Αγίας Ειρήνης κι όχι μακριά από το εμπορικό Μοναστηράκι. Το MAMA ROUX βρήκαμε ότι έχει κάπως Pacific influence of Far East & Latin America!

Έχει ανοίξει πριν 5 χρόνια και φημίζεται πολύ για τα special Sunday branches του, αλλά εμείς πήγαμε για lunch καθημερινή μεσημέρι. Ήταν σχεδόν γιομάτο και ήμασταν τυχεροί γιατί βρέθηκε ένα τραπεζάκι στον πρώτο χώρο του, κοντά στο μπαρ και την είσοδο, οπότε χαζεύαμε τριγύρω, καθώς και την ανοιχτή κουζίνα, από όπου πηγαινοέρχονταν οι νεαροί σερβιτόροι με τους δίσκους και τα πιάτα.

Νομίζω πως διάβασα κάπου, ίσως στο Facebook, ότι το όνομα MAMA ROUX προέρχεται από τη βασίλισσα μιας φυλής Ινδιάνων που όλοι μαζί χορεύανε με τα παρδαλά κουστούμια τους στο New Orleans Carnival, κάποια Mardi Gras, κάτι σαν τη δικιά μας Καθαρά Δευτέρα!!

Πάντως, ο χώρος είναι συμπαθητικός με κίνηση και φασαρία αρκετή, μέσα και έξω…Εμάς μας φέρανε tap-water, και διαλέξαμε φαγητά από τον κατάλογο που ήταν τυπωμένος στα σου-πλά μας. Πήραμε τα πιο κάτω πιάτα.

Μία σαλάτα Mama Roux, ένα Φαλάφελ, ένα Χούμους, ένα σουβλάκι Tandoori with rice και ένα Burger Angus. Τα φαγητά ήταν καλά, αλλά βρήκαμε κάποιες μερίδες λίγο μικρές. Πάντως ήτανε μια ευχάριστη εμπειρία.

Όλα αυτά, με δυο ποτήρια house-wine, και χωρίς κανένα dessert, μας κοστίσανε παρακαλώ 50 € με το tip(!! ), δηλαδή κατηγορία 17/25 € ο καθένας μας…

Πιστεύω πως κάποια πιάτα είναι overpriced, αλλά εδώ στην Ελλάδα της κρίσης κάτι τέτοιο συμβαίνει συχνά και δεν μου προκαλεί πια καμία έκπληξη, αφού και τα μαγαζιά είναι σχεδόν πάντα τόσο γιομάτα!!

Αυτά για τώρα και ελπίζω next time να βρω κάτι με better value for money!!

31 Οκτ 2016

Πήγα με τις φίλες μου στο Mama Roux μεσημέρι καθημερινής. Καθίσαμε μέσα, μου αρέσει περισσότερο ο χώρος εσωτερικά απ΄ότι έξω. Κατέφτασε η κανάτα με το νερό, που το θεωρώ πάντα καλό δείγμα. Αποφασίσαμε να μοιραστούμε τα πιάτα για να τα δοκιμάσουμε όλα.

Σαλάτα Vivaldi Quinoa με σπανάκι, ραντίτσιο, αγγουράκι, καρύδια, μια μπάλα ανθότυρου και φέτας στην κορυφή με τη συνοδεία γευστικής, δροσερής σάλτσας (εσπεριδοειδών ίσως). Μας άρεσε πολύ.

Δίσκος meza sampler με φίνες γεύσεις και ωραίες επιλογές εισαγωγής στην αραβική κουζίνα: με τρία φαλάφελ με σως ταχίνι, χούμους, ταμπουλέ με μαιντανό και εξαιρετικό μουταμπάλ (πουρές καπνιστής μελιτζάνας με κιμά και κουκουνάρι πασπαλισμένο με πάπρικα). Το όλον συνοδευόμενο από λεπτές αραβικές πιτούλες.

Κοτόπουλο σουβλάκι ταντούρι, ήτοι εισαγωγή στα βασικά της ινδικής κουζίνας:
μαριναρισμένο κοτόπουλο με ινδικά μπαχαρικά συνοδευόμενο από ρύζι, ένα μικρό μπώλ με γιαούρτι και λεμόνι και ένα δεύτερο μικρό μπώλ με chutney, ιδανικός συνδυασμός γλυκόξινων γεύσεων για το ταντούρι. Τρυφερό και καλοψημένο το κοτπόπουλο, το ευχαριστηθήκαμε.

Τελευταία επιλογή το Korean bulgogi-κορεατική τριλογία. Κατέφτασε δίσκος με
ψιλοκομμένες φέτες μοσχαριού (όπως μας ενημέρωσαν μαριναρισμένες σε μαρινάδα αχλαδιού, soy sauce, μαύρης ζάχαρης, σκόρδου και σησαμέλαιου) πασπαλισμένες με σουσάμι. Το μοσχάρι συνοδευόταν από τηγανιτό ρύζι με αυγό, μεγάλα φύλλα πράσινης σαλάτας και ένα μικρό μπώλ με λάχανο. Σωστή ισορροπία στις γεύσεις, ωραία μαριναρισμένο και ψημένο το μοσχάρι. Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με ελληνικό, λευκό κρασί και φυσικά προσπεράσαμε το γλυκό. Ήμασταν υπερπλήρεις. Ο λογαριασμός ήταν περίπου 20 ευρώ το άτομο.

Έχω δοκιμάσει αρκετές φορές ethnic κουζίνα στην Αθήνα. Αραβικά και ινδικά πιάτα δοκίμασα στο εξωτερικό. Στο Mama Roux ό, τι φάγαμε ήταν καλοφτιαγμένο, κοντά στις αυθεντικές γεύσεις της κουζίνας αναφοράς και χωρίς άχρηστους εξελληνισμούς. Επομένως πολύ καλή επιλογή και σχέση ποιότητας-τιμής για όποιον θέλει να δοκιμάσει κάτι γνήσιο και συνάμα ξεχωριστό απαλλαγμένο από δήθεν πινελιές προσαρμογής σε εγχώριους ουρανίσκους.

15 Ιαν 2016

Παραμονή Χριστουγέννων βγήκαμε με τη φίλη μου για μια βόλτα στο κέντρο και με το περπάτημα μας έκοψε πείνα (δηλ. βασικά εμένα) πρότεινα λοιπόν να κεράσω φαλάφελ στο χέρι και έτσι τραβήξαμε για την Αιόλου. Φυσικά το γνωστό μαγαζάκι είχε μια τεράστια ουρά και επειδή πεινούσα αποφάσισα να καθίσουμε εκεί δίπλα στο Mama Roux. Είδα που με κοίταξε με απορία αιφνιδιασμένη, αλλά εγώ με που ελευθερώθηκε τραπέζι από τα υπαίθρια κάθισα, θεωρώντας ότι είναι ένα φτηνό νεανικό μαγαζί…(όταν πεινάω θολώνω! )

Η Εξυπηρέτηση:4/4
Με το που καθίσαμε, ένας νεαρός φιλικότατος σερβιτόρος μας έφερε νερό καράφα/ποτήρια της βρύσης. Δυο σουπλά χάρτινα με τυπωμένο αναλυτικά τον κατάλογο με τιμές για μισές μερίδες ή ολόκληρες. Σούπερ! Παρ` όλο τον κόσμο η εξυπηρέτηση σφαιράτη, οπότε 4/4.

Ο Χωρος:3/4
Τα τραπέζια έξω είναι επί της Αιόλου, οπότε δεν έχει βαθμολογία. Το μέσα όπως το είδα, ήταν κουλ, ευχάριστο, θα καθόμουν χωρίς πρόβλημα, λέω 3/4.

Το Φαγητό:3/4
Πήραμε μια σαλάτα, νομίζω φατούς τη λένε, πράσινη με γαρνιτούρα ένα άσπρο συριακό τυρί πολύ ενδιαφέρον, δεν θυμάμαι το όνομα. Κατά τα άλλα η σαλάτα ήταν ουδέτερη, γεύση 2/4 αλλά πλούσια σε ποσότητα.

Ένα ορεκτικό, μουταμπάλ, που κανονικά λέγεται μταμπάλ, (καπνιστές μελιτζάνες πουρές, με σκόρδο, γιαούρτι, μοσχαρίσιο/αρνίσιο κιμά, μαϊντανό και κουκουνάρι, αμύγδαλα καβουρντισμένα), υπέροχη γεύση, θα ήταν άριστη αν είχε λιγότερο γιαούρτι ώστε να «βγαίνει» η καπνιστή μελιτζάνα από πάνω, για αυτό 3,5/4. (8,50 ευρώ). Το προτείνω ανεπιφύλακτα στους φανς της μελιτζάνας και των εξ ανατολών γεύσεων και επίσης διότι θεωρώ πιάτα αυτού του είδους κάτι σαν βαρόμετρο για την ποιότητα της κουζίνας ενός μαγαζιού. Το δοκιμάζω πάντα και μπορεί να είναι υπέροχο ή σκέτη καταστροφή!

Η φίλη μου ήθελε τα τάκος κοτόπουλο (και συνοδευτικό γουακαμόλε που χρεώνεται έξτρα). Ήρθε με νατσος εμπορίου και τρία ζουμερά τάκος πεντανόστιμα. Καλό αλλά λίγο για 9 ευρώ, γεύση -3/4- και 1,60 ευρώ το ντιπ, που ήταν μέτριο, 2/4 για γεύση.
Και επίσης, το φαλάφελ του με πολύ καλή χούμους. 3/4.
Συνοδεία όλων αυτών αραβικές πίτες, ένα πανεράκι, μπόλικες, που όμως τις εκτιμώ ζεστές (τουλάχιστον να έχω την επιλογή).

Η Τιμή 2/4
Για όλα τα ανωτέρω (ποτό μόνο νερό της βρύσης) πλήρωσα 35+ και αν δεν ήταν οι πιτούλες θα είχα … παράπονο. Θεωρώ τρία τάκος που μαζί με ένα αδιάφορο γουακαμολε πήγε κοντά στα 11 ευρώ ακριβά, θα ήταν οκ αν είχε τουλάχιστον τέσσερα.

Ακόμα και το εξαιρετικό μταμπαλ των 8.5 ευρώ είναι υπερτιμημένο. (Πάντως όχι πάνω από 6 ή έστω 7 ευρώ, μελιτζάνα και κιμάς είναι στο φινάλε, όχι χαβιάρι! )

Η φίλη μου πιο ενημερωμένη, παραξενεύτηκε που διάλεξα να κεράσω στο mama roux, συμφωνήσαμε ότι φάγαμε καλά αλλά όμως τα πιάτα του είναι 2 ευρώ προς τα πάνω. Λοιπόν 2/4.

Υ. Γ.
Ας μου επιτραπεί, τα παρακάτω σχόλια.
1)Η αξιολόγηση κατ`εμε - και εδώ και αλλού - αφορά μόνο το φαγητό και τα αμέσως συναφή δηλ εξυπηρέτηση, χώρος και τιμή/ποιότητα δηλ το VFM, το δε τελευταίο λόγω κρίσης ανεβαίνει ως πιο σημαντικό από το χώρο ή την εξυπηρέτηση. Αν ένα μαγαζί παίζει και λαιβάκια το βράδυ ή κάνει ωραία κοκτέιλ, εμένα μου είναι αδιάφορα και δεν τα βάζω στην αξιολόγηση μου.

2)Η θέση και το στήσιμο του μαγαζιού αυτού, παραπέμπει σε street-food (προς θεού καμία σχέση με fast-food) και θεωρω οτι πρεπει να είναι, ένα προσιτό με καλή εξυπηρέτηση φαγητό. (εδώ εξυπηρέτηση + προσιτό -)

3)Το ανακάτεμα πιάτων από εντελώς διαφορετικές εθνικές κουζίνες είναι βέβαια κάτι εξαιρετικά φιλόδοξο και σχεδόν σίγουρο ότι αν κάτι πετύχει, κάπου αλλού θα χάσει, πάντως μια έντιμη πρόταση με καλά υλικά είναι πάντα σεβαστή, δεν με χαλάει καθόλου.

4)Ένα θέμα που κάνει μαγαζιά σαν και αυτό να ξεσηκώνουν αντιφατικά σχόλια είναι ότι - κατά την ταπεινή μου γνώμη - ενώ η μισή τους καρδιά βρίσκεται στην αγορά, η άλλη μισή στο Κολωνάκι … ντουφεκίζεται!

5)Αν οι θαμώνες του είναι τρέντυ, hipsters, κλπ, δεν τρέχει τίποτα, άμα το φαΐ είναι καλό και vfm δεν με νοιάζει αν ο κόσμος του είναι hip, hippo ή hippies! Ο καλός ο μύλος όλα ταλέθει και επιπλέον είναι και μια ευκαιρία για πλούσια κοινωνική κριτική(! ) στην οποία επιδοθήκαμε με τη φίλη μου (από Περιστέρι μεριά, τι περιμένεις! ). Ένας καλός μύλος μπορεί να λειτουργήσει και ως … τύμβος!

Αν θα ξαναπάμε? Όχι. Γιατί? Γιατί έτσι!

28 Νοε 2015

Νέος και πολλά υποσχόμενος ο χώρος μου MAMA ROUX. Ναι σίγουρα παίρνει και βελτίωση, όμως έχει πολύ καλές βάσεις για ένα multi ethnic μαγαζί το οποίο έχει κατακλύσει ο κόσμος.. καλά κανείς άλλος δε μπορούσε να χει μια παρόμοια ιδέα???... μετά σου λένε δε πάει καλά η εστίαση.. ας περάσει μια βόλτα όποιος το λέει αυτός λοιπόν από την Αιόλου.

Οι άνθρωποι κάνανε κάτι έξυπνο σε ένα πολυσύχναστο δρόμο -downtown- έφτιαξαν ένα χώρο για πολλά γούστα..

Λίγα πιάτα απο ασιατική, μεξικάνικη, αραβική και κανα δυό εθνικότητες ακόμα.. Εισάγει το brunch σαν κατι νέο για μια διαφορετική μέρα της εβδομάδας... κάτι σαν να φέρνει κ λίγο νέο αέρα Life style... και άλλα τέτοια κολπάκια τα οποία όμως πλαισιώνονται απο ένα πολύ καλό μάγειρα και μια κουζίνα η οποία υποστηρίζει το χώρο ακόμα και όταν είναι πήχτρα.!

Το service σε ερασιτεχνική κατάσταση θα έλεγα και ο χώρος οτι πρέπει για μια Αιόλου που ήδη σου έχει προσφέρει το κάδρο για να ζωγραφίσεις...
θα ξαναπάω πολλές φορές ακόμη...

16 Νοε 2015

Πολύ κακό για το τίποτα.....
Με όλα αυτά που έχουν γραφτεί για το συγκεκριμένο εστιατόριο είπα κ εγώ να πάω να δοκιμάσω γιατί μου αρέσει να έχω τη δικιά μου άποψη για το φαγητό χωρίς να επηρεάζομαι απο όλα αυτά που λέγονται

Μεσημέρι Δευτέρας λοιπόν κ μετά τη δουλειά είπαμε να πάμε. κατσαμε στον εξωτερικό χώρο μιας κ ο καιρός το επέτρεπε όχι κατι το ιδιαίτερο που να σε συνεπάρει κ να ξεχαστείς εκεί με τις ώρες πίνοντας κρασι με καλή παρέα.... Αντιθέτως λίγο μουντά κ χωρίς ενδιαφέρον

Στο φαγητό τώρα....
Παραγγείλαμε μια σαλάτα με ενα συριακό τυρι στη μισή μερίδα (καλό αυτό)
Το οποίο ήταν ενδιαφέρον σαν πρώτη ύλη χωρίς όμως να κάνει την έκπληξη κ τη διαφορά στη σαλάτα

Ενα ταμπουλε που μεσα στην απλότητα του βρίσκεται όλη η νοστιμιά κ η φρεσκάδα του που σε αυτό όμως έλειπε σαν ήταν βαρύ κ παλιό σαν τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν να είχαν τις μερουλες τους στο ψυγείο.....

Ενα σούπερ μπουρίτος που ήταν αρκετά ως πολύ νόστιμο με το κοτόπουλο να κυριαρχεί κ τα αρωματικά να ακούγονται όμορφα σε όλο τον συνδυασμό

Κ τέλος ενα μπέργκερ angus απλό κ γευστικό μόνο που ενώ το ήθελα medium-rear μου ήρθε λίγο πριν το καλοψημένο.... Φάουλ κ για το μαγαζί κ για το ίδιο το μπιφτέκι που δεν είχε τη γεύση που του άξιζε

Όλα αυτά τα συνοδευσα με με δυο μπυρες κ ο λογαριασμός ήταν κοντά στα 65€
Οκ η τιμή αλλά θα ήθελα κ πολύ καλύτερη ποιότητα...
Θα επισκεφτώ κ το καινούριο της γλυφαδας για να δω αν θα το βάλω στη λίστα για δεύτερη ευκαιρία.....

08 Οκτ 2016

Σήμερα είπαμε να δοκιμάσουμε το mama roux για brunch...
Κλείσαμε τραπέζι 6 ατόμων.. μας έκαναν σαφή διατύπωση οτι το τράπεζι μας θα ήταν διαθέσιμο μέχρι τις 2:30(δλδ θα μας επιτρεπόταν να καθόμασταν μέχρι τις 2:30.. σεβαστό λογω του πολυ κόσμου )

Φτάνουμε 12:30,1:45 παραγγέλνουμε.....2μεριδες pancakes,1αυγα μπενεντικτ(κατι σαν στραπατσάδα ελληνιστί )2burgers & 1NY cheesecake..

Τα φαγητά μας ήρθανε 2 παρα Δέκα,.... έχω παει και σε αλλα μαγαζιά... τόση ωρα δεν έκαναν... δεν ήταν κατι της ώρας... το ενα burger είχε ξεχάστει (κατανοητό κι αυτο άνθρωποι ειμαστε.. λεμε για το 2ο και δεν μας φέρνουν τελικά αυτο που είχαμε παραγγείλει... φέρνουν αλλο δεν είπαμε τπτ )

Στις 2:35 έρχεται μια κοπελα να μας πει οτι η κράτηση μας ήταν μέχρι τις 2:30 και οτι έχουμε ξεφύγει απο το χρονο που μας είχανε ενημερώσει τηλεφωνικώς.... την ενημερώσαμε την κοπελα οτι η παραγγελία μας ήρθε 2:50 και το 2ο burger 2:15... μπορει η κοπελα να μην είχε ενημερωθεί για την καθυστέρηση (κατανοητό κι αυτο)αλλα οταν σου αναφέρει ο πελάτης οτι εχεις καθυστερήσεις την πάραγγελια του δεν επιμένεις στα δικα σου και οταν το απο πίσω μας τραπέζι ήταν άδειο....

Ήταν τραγικό όλο αυτο... δεν κατάλαβα γιατι τόση καθυστέρηση... Ναι είχε κοςμο.. αλλα έχω παει και σε αλλα μαγαζιά με τον ίδιο κοσμο. (και με καλύτερη γεύση των φαγητών)και δεν έκαναν 40 λεπτά να μας φέρουν την παραγγελία μας αλλα ούτε και μας εδιωξαν...

Τ φαγητά πολυ μέτρια

Κριμα να διώχνεται τον κόσμο ετςι...

26 Σεπ 2016

Επισκεφτήκαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο ενα βράδυ καθημερινής κι ο λογος ηταν ο πολύ όμορφος και ζεστός χώρος που διαθέτει.
Το μενού του έχει φαγητά από διάφορες κουζίνες αλλά αρκεστειτε στα κλασσικά burritos, burgers κλπ εάν δε θέλετε να απογοητευτείτε!!!
Πήραμε δύο κυρίως πιάτα ένα με χοιρινό κι ένα με κεφτεδάκια κοτόπουλο τα οποία έφτασαν χωρίς μεγάλη καθυστέρηση και πολύ όμορφα διακοσμημένα, αλλά τελικά μόνο το ματι μας χόρτασε!
Οι μερίδες ήταν μετρίου μεγέθους προς μικρές κι απο γεύση... δεν έλεγαν τίποτα!
Ο λογαριασμός-ή αλλιώς λυπητερή σρη συγκεκριμένη περίπτωση- μας ήρθε στα 22€, χωρίς κάποιο συνοδευτικό ή ποτό... Ε, στη συνέχεια πήγαμε για σουβλάκια για να "στανιάρουμε".
Δε θα συνιστούσα το συγκεκριμένο εστιατόριο γιατί ακόμα κι οι προτάσεις που έχει για burgers και burritos τα οποία είναι όντως νόστιμα είναι πολύ overpriced χωρίς λόγο! Κρίμα, γιατί έχει πολύ όμορφη ατμόσφαιρα.