Κουτούκι με ποικιλία πρώτων και ψητά. Ζωντανή μουσική.

17 Νοε 2017

Σάββατο. Ημέρα προετοιμασιας και αναζήτησης με την παρέα μαγαζιου για την τακτική έξοδο.
Όμως η παρέα (3 ζευγάρια ) είχε διχαστεί σχετικά με τον τύπο του μαγαζιού. Στο τραπέζι έπεσαν προτάσεις για μεξικάνικο, για ινδικό, για παραδοσιακή ταβέρνα. Όλων όμως η απαίτηση ήταν μια. Η διασκέδαση και το καλό φαγητό βέβαια. Τότε πήρα τη πρωτοβουλία και τους πρότεινα την Πορια, ένα κουτούκι που είχα ξαναπάει.
Συμφώνησαν, απειλώντας με ότι αν δεν περάσουν καλά θα πληρώσω όλο τον λογαριασμό.
Εγώ επέλεξα (Σάββατο γαρ, το πιοτό και το αυτοκίνητο μαζί είναι άτιμο πράγμα) να μετακινηθώ με το Μετρό. Και δεν το μετάνιωσα. Το κουτούκι αυτό είναι σε απόσταση 3-5 λεπτών με τα πόδια από τον σταθμό του Κεραμεικού. Εύκολο προσβάσιμο.
Οι υπόλοιπη παρέα ήρθαν με αυτοκίνητο, με παρκάρισμα εύκολο έξω από το κουτούκι.
Φτάσαμε εκεί γύρω στις 11 και οδηγηθήκαμε στο τραπέζι που μας είχαν κλείσει.
Ο χώρος δεν είχε κάτι το εξεζητημένο Παραδοσιακό κουτούκι, με πολλές φωτογραφίες στον τοίχο, ένα τζάκι (που ευτυχώς δεν το είχαν αναμμένο ), περίπου 15 τραπέζια στην κεντρική αίθουσα που είναι το μπουζούκι με την κιθάρα, αλλά 7-8 τραπέζια στο πλάι (αυτά δεν έχουν καλά ορατότητα στην ορχήστρα.
Το κουτούκι δεν ήταν γεμάτο (ευτυχώς για μας - δυστυχώς για τον ιδιοκτήτη χαχαχαχα ) και καθίσαμε άνετα.
Παραγγείλαμε:
Σαλάτα μαρούλι - λάχανο

Λαχανοντολμαδες. Εκπληκτικοί, σαν σπιτικοί της γιαγιάς μου - 2 μερίδες

Τζατζίκι. Την προηγούμενη φορά που το είχα δοκιμάσει δεν μου άρεσε.
Τώρα όμως ήταν πολύ καλό, πικάντικο, με την σωστή δόση σκόρδου.

Πατάτες τηγανητές. 2 μερίδες Πολυ ωραίες, χειροποίητες, χωρίς να σου αφήνουν εκείνη την λαδίλα που σου αφήνουν συνήθως σε αυτά τα μαγαζιά.

Κοντοσουβλι. Εξαφανίστηκε από το πιάτο σε χρόνο μηδέν. Πήραμε αμέσως και άλλη μερίδα. Μαλακό, σωστά ψημένο και στο αλάτι (ούτε και εγώ δεν φτιάχνω τέτοιο κοντοσουβλι)

Παϊδάκια. Πολυ νόστιμα, σωστά ψημένα, με σωστό αλάτι 1,5-2 κιλα.

Κρασί. Παραγγείλαμε λευκό και ροζέ. Το ρόζε ήταν καλλίτερο Πόσο
ήπιαμε ? Κανείς μας δεν θυμάται. Ούτε ο οδηγός του αυτοκινήτου που έπινε μόνο αναψυκτικά. Ο ευγενέστατος σερβιτόρος (ένας νεαρός ) κουράστηκε να μας φέρνει το κρασί. Σημαντικό ότι την επόμενη μέρα δεν είχε κανείς μας πονοκέφαλο.

Και ο λόγος που ήπιαμε τόσο πολύ ? Το πρόγραμμα. Το μπουζούκι (ο Κώστας ) είναι εκπληκτικός Τέτοια φωνή ( και έχω ακούσει πολλές έως τώρα ) δεν έχω ξανακούσει. Δεν είναι απλώς ερμηνευτής. Το τραγούδι το ΖΕΙ. Λαϊκά, ρεμπέτικα, νησιώτικα. Μου έδωσε την εντύπωση ότι δεν υπάρχει τραγούδι που να μην το ξέρει. Το κέφι που κάναμε ήταν τρομερό. Όλο το μαγαζί στην (δυστυχώς μικρή ) πίστα μια παρέα. Πόνεσαν τα πόδια μας από τον χορό. Και δεν είναι υπερβολή τα παραπάνω γραφόμενα. Οποίος δεν έχει ακούσει τον Κώστα να τραγουδάει, απλά χάνει.
Αν υπήρχε πεδίο βαθμολόγησης του μουσικού προγράμματος θα χρειαζόμουν 10 στρέμματα με ντομάτες για να βαθμολογήσω σωστά.

Στο τέλος μας κερασανε χαλβά ( πολύ νόστιμος ) και φρούτα

Πόσο πληρώσαμε για όλα τα παραπάνω? Λιγότερα από 20€ το άτομο. Τιμή όχι απλώς λογική (βάσει του τι προσφέρθηκε) αλλά πολύ ικανοποιητικη.
(Ο λογαριασμός μοιράστηκε γιατί η παρέα δεν έμεινε απλώς ικανοποιημενη με την επιλογή μου άλλα ευτυχισμένη )

Αν θα ξαναπάω? Θελει ρώτημα ? χαχαχαχαχα

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΝΙΚΟΣ Χ..