Μοντέρνο σουβλατζίδικο - ψητοπωλείο.

19 Αυγ 2016

Ας μιλήσουμε σήμερα για ένα κατά την ταπεινή μου γνώμη αδικημένο μαγαζί. Το MEATROPOLEOS 3 μάλλον δεν έχει βρει την αναγνώριση που του αξίζει, μια και πρόκειται για ένα καλοβαλμένο, καθαρό και φροντισμένο ψητοπωλείο σύγχρονου τύπου χωρίς ουσιαστικό ψεγάδι. Ίσως φταίει το ότι έχει σχετικά στενή πρόσοψη και δεν το πιάνει αμέσως το μάτι σου, άσε που κοιτώντας από την πλατεία το καλύπτει πλήρως ένα από τα γνωστά θηριώδη περίπτερα, τι να πω. Εγώ το τιμώ συχνά, καθώς βρίσκεται σε στρατηγικό σημείο στην αρχή της οδού Μητροπόλεως, αν καθίσεις έξω ή επάνω έχεις θέα τη Βουλή και στην Πλατεία Συντάγματος.

Ανοιχτό όλη μέρα μέχρι πολύ αργά έχει πάντα τραπέζια ελεύθερα και σου δίνει την ευκαιρία να ικανοποιήσεις την πείνα σου με κάποιο κλασικό καλαμάκι (χοιρινό ή κοτόπουλο) ή με κάποιο ψητό (φιλετάκια, μπριζόλες, μπιφτέκια χειροποίητα εξαιρετικά, πανσέτες και το καλυτερότερο όλων χειροποίητο λουκάνικο). Προσφέρει μια ικανοποιητική ποικιλία φρέσκων σαλατών (χωριάτικη, πολίτικη, με ανθότυρο, να προτιμήσετε όμως αυτή με το παντζάρι) καθώς και γνωστά ή ασυνήθιστα ορεκτικά-συνοδευτικά (στην πρώτη ομάδα τζατζίκι ελαφρώς τούρμπο, πατάτες φρέσκες κατ’ ουσίαν και ουχί απλώς κατ’ όνομα, στη δεύτερη ελληνοπρεπείς μπρουσκέτες, τυροπιτάρι και τσιγαρίδα, δηλαδή παστό χοιρινό με αυγά, που φθάνει για να χορτάσει άνθρωπος). Ακόμη και τα τυλιχτά του (γύρω στα 2,50 € το ένα) φτιάχνονται με μεράκι, καθώς πάνω στην πίτα μπαίνει πρώτα μια στρώση σάλτσας φρέσκιας ντομάτας και κατόπιν όλα τ’ άλλα. Τα κρέατά του είναι πολύ καλής ποιότητας και το ψήσιμο μαστόρικο. Αντί ψωμί εγώ προτιμώ τις πιτούλες, που έρχονται πάντα ζεσταμένες στα κάρβουνα. Στα ποτά το βάρος δίνεται στις μπίρες, προσφέρονται όμως και αρκετά εμφιαλωμένα κρασιά, γνωστές ελληνικές μάρκες. Από γλυκά θα σας γελάσω, διότι δύο μαγαζιά πιο κάτω βρίσκεται ο ΧΑΤΖΗΣ, οπότε...

Ο χώρος του MEATROPOLEOS 3 για να σε κερδίσει χρειάζεται πάντως εξερεύνηση. Υπάρχουν βέβαια μερικά τραπέζια επί του πεζοδρομίου, τα οποία όμως υποφέρουν από φασαρία και ζέστη, προσφέρονται μόνο για τις μεσονύκτιες ώρες. Μπαίνοντας τώρα στο ισόγειο βλέπεις ένα πάγκο με ψηλά καθίσματα στα αριστερά και λίγα τραπέζια στα δεξιά. Στο βάθος η ψησταριά και τα ψυγεία με τα ποτά, όλα σε εντυπωσιακή τάξη και καθαριότητα, πριν όμως φθάσεις εκεί θα πάρεις τη σκάλα που οδηγεί στο πατάρι, που είναι ο κυρίως χώρος για καθιστό φαγητό. Άνετα ανοικτόχρωμα ξύλινα τραπέζια, γουστόζικη διακόσμηση με μπακίρια και μπουκάλια, αλλά και τσουβάλια και καφάσια με φρέσκα προϊόντα της ελληνικής γης, ειδικά αν πετύχετε τραπέζι κοντά στη τζαμαρία με θέα στην περατζάδα της πλατείας δεν θα θέλετε να φύγετε.

Ειδικό έπαινο αξίζουν οι πολύ φροντισμένες και πεντακάθαρες τουαλέτες.
Σέρβις γρήγορο και αποτελεσματικό, εδώ βέβαια το προσωπικό είναι μαθημένο στην εναλλασσόμενη πελατεία, οπότε συμπεριφέρεται αντίστοιχα, επ’ ουδενί λόγω όμως σε στιλ ξεπέτα. Οι τιμές κυμαίνονται στο αναμενόμενο επίπεδο, δύο άτομα θα φάνε καλά, με ψητά, σαλάτα και ποτά, πληρώνοντας γύρω στα 25 ευρώ ή λίγο περισσότερο. Μια καλή λύση για όσους βρεθούν στην πλατεία Συντάγματος και δεν τρελαίνονται για sushi.

15 Δεκ 2015

Επειδη ειμα μεγαλος σουβλακομανης, οταν ειχε ανοιξει το μαγαζι, θυμαμαι ποσο μου αρεσε σαν χωρος και σαν σερβις και σαν ποιοτητα φαγητου.

Στη καρδια του συνταγματος, δεν ηταν κιτς, ειχε κατι απο μεγαλουπολη, χαμογελαστες φατσες, ειχε κατι που σ εκανε να ξεχνας τη μιζερια της πολης
Μαλιστα τοτε ο κολλητος μου ειχε γραψει μια καλη κριτικη για το συγκεκριμενο μερος

Χτες παλι, τη πρωτη χειμωνιατικη ισως νυχτα του δεκεμβρη κι αφου ειχαμε περασει ενα ωραιο απογευμα, βραδακι, που τα ειχε ολα, ξερεις εσυ τωρα μην τα γραφουμε και μας ματιασουν, τι δε καταλαβες?

Ειμασταν πεινασμενοι αφορητα και λεμε να παρουμε το σμαρτακι να παμε συνταγμα που εχει πολλες επιλογες φοβουμενοι μηπως στο μοναστηρακι δε βρουμε να παρκαρουμε χαλαρα
Λεμε παμε μακ ντοναλντς?

οχι μωρε παμε καπου να στανιαρουμε να φαμε τη σουβλακαρα μας
Και φυσικα τι καλυτερη λυση στο συνταγμα απο το meatropoleos, λεμε...
12 η ωρα το βραδακι, ηταν μισογεματο
Μας λεει ο σερβιτορος: αχ δεν εχουμε κοτοπουλο σουβλακι, αγχωμενοςς
λεω δε πειραζει, μενα οταν μου λενε αχ με πονο στα ματια παντα με πειθουν
Γενικα το σερβις μετα χαρουμενα παιδια χαμογελο που σε κανουν να νιωθεις οτι χαρηκαν που μπηκες στο μαγαζι ειναι πολυ plus και παντα με το ευλογο μετρο στην εξυπηρετηση

θα τσακισουμε τα υπολοιπα, τα υπολοιπα λεω, ε μωρο μου?
να μη στα πολυλογω
Χωρις να ειναι ιδιαιτερα γεματο το μαγαζι δεν ηταν και ωρα αιχμης 6 σουβλακια με χοιρινο, 3 απ ολα και τρια χωρις κρεμμυδι, εκαναν να μας τα σερβιρουν 35 λεπτα!

Λεω ας μην χαλασθω παρασκευη βραδακι εχω και το αμορε μου (γι αυτο το σκ το αλλο βλεπουμε μεγαλος ο θεος)
Και μας τα φερνουν, και μαλιστα λαθος φτιαγμενα
Ε εκει με κανεις μενα ρακος, πεφτουν ενα ενα τα κοματια της ωραιας τζαμαριας μπρος, σκονη κα θρυψαλλα να να γινονται μαιζ μου,,, (ειμαι και ποιητης να καταλαβεις)

Τελος παντων αρχιζουμε να τρωμε
Το σουβλακι απαραδεκτο, δε μασιωταν σα τσιχλα κυριολεκτικα
Λες και εχαν βγαλει τσιχλα σε σχημα σουβλακιου αγευστη χωρις ζαχαρη να ξεχνιεσαι να τρως σουβλακι να μην παχαινεις

Λεω να δεις ειναι ενα απο τα κολπα του Τσιπρα, πρωτη φορα αριστερα!
Δηλαδη ενω ειναι αριστερα δεν ειναι και συγχρονως,
Εχει μπει το πνευμα του Τσιπρα και στο Meatropoleos
Η σαλατα οκ αδιαφορη αξιοπρεπης ομως το μαρουλι ηταν μαρουλι το καταλαβαινες και οι πατατες μετρια ζεστες

Και 2-3 σερβιτορακια ομορφοπαιδα δε λεω, αλλα να περιφερονται αγχωμενα και χωρις χαμογελο το βασικο, κατι που σχολιαστηκε και απο τη κυρια διπλα μας που μολις ειχε παρακολουθησει Λαζοπουλο στο θεατρο και ηταν ενθουσιασμενη!
Απαραδεκτο γιατι ειναι ενα μαγαζι που ειδικευεται σε αυτο!
Οχι να δεχεται πελατες πελατες που τους αρεσει ο Λαζοπουλος βρε, να σερβιρει σουβλακι που δεν ειναι σουβλακι αλλα τσιχλα σουβλακι αγευστη
Δε θα ξαναπαω σορρυ

14 Νοε 2015

Πιστευω ότι αυτό το μαγαζί έχει το καλύτερο καλαμάκι χοιρινό χειροποιητο. Στο συγκεκριμένο μαγαζί έχω φάει παρά πολλές φορές και παρόλο που ειναι στο Σύνταγμα που όλα τα καταστήματα έχουν ετοιματζίδικα πράγματα πραγματικά ειναι ξεχωριστό σε ποιότητα και νοστιμιά.

Ο χώρος ωραίος βιομηχανικό στυλ ένα μοντέρνο σουβλατζίδικο απλό χωρίς να σε κουράζει πολύ καλός εξαερισμός και έχει και τραπέζια στο πατάρι και έξω στο πεζοδρόμιο αν και μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας οι τουαλέτες πάντα αστράφτουν. στο φαγητό εχει 4-5 σαλάτες πάντα φρέσκες και πεντανόστιμες καλαμάκια χοιρινό και κοτόπουλο απίστευτα και ομελέτα με παστό κρέας.

Μπριζολες της ώρας μοσχαρισιες χοιρινός βουβαλισιες και μπιφτέκια σα να τρως από το σπίτι σου σπιτικά και πεντανόστιμα πατάτες τηγανητές πραγματικές κομμένες στο χέρι και όχι σε μηχάνημα.

Τα δυο παιδιά που το έχουν ο Ανδρέας και ο σωκρατης δουλεύουν κανονικά στο μαγαζί και επιβλέπουν τα πάντα. ανεπιφυλακτα ειναι το καλύτερο στην περιοχή στο κέντρο

24 Σεπ 2015

Πήγαμε για φαγητό Κυριακή μεσημέρι. Εκεί που παλιά ήταν απλά ένα πεζοδρόμιο έχει γίνει πλέον πιάτσα με καφετέριες, ζαχαροπλαστεία και φαγάδικα.
Πριν κάτσουμε μπήκαμε στο ask4food και το meatropoleos είχε λίγο καλύτερες από κάποια άλλα αν και τα άλλα είναι πιο fast food.
Πρώτο άσχημο σημάδι ότι με το που κάτσαμε έξω, το τραπέζι μας δεν ήταν καθαρό λόγω των περιστεριών που μαζεύονται από πάνω.
Δεν χαλάσαμε τη διάθεση μας και ζητήσαμε να μας το καθαρίσουν.

Πήραμε μια πατάτες που η μερίδα ήταν πάρα πολύ μεγάλη.
Μια μερίδα πανσέτες που όμως δεν ήταν πολύ καλά ψημένες. Ίσως επειδή είχαν πολύ κόσμο μας τις έφεραν σχεδόν ωμές.

Μια μερίδα βουβαλίσια μπριζόλα που είναι και το πιο ακριβό τους πιάτο. Πολύ φασαρία για το τίποτα. Πολύ πιο μικρή μερίδα από τις χοιρινές μπριζόλες που έβλεπα δίπλα μας. Ήταν στεγνή και χωρίς κάποια γεύση που να μας εξιτάρει. Το μόνο εξωτικό στο πιάτο ήταν το όνομά του. Νομίζω ότι αν είχαμε πάρει μοσχαρίσια θα ήταν καλύτερη.

Τα παιδιά που μας σέρβιραν ήταν γρήγορα φαίνονταν κουρασμένα.
Δεν με ενθουσίασε το φαγητό εκεί και δε νομίζω να ξαναπάω. Το κέντρο έχει πολλά άλλα φαγάδικα κι ανάμεσα σε αυτά είμαι σίγουρος ότι βρίσκονται κάποια που μπορείς να φας πολύ καλύτερα.

ΑΛΕΠΟΥ (Η) (ΠΕΤ...
Γεύσεις μετά μουσικής ...
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Πετρούπολη