MEATROPOLEOS 3

Σουβλάκι & Σχάρα

Μητροπόλεως 3, Αθήνα [Χάρτης]

Μοντέρνο σουβλατζίδικο - ψητοπωλείο.

Αυγ

Ας μιλήσουμε σήμερα για ένα κατά την ταπεινή μου γνώμη αδικημένο μαγαζί. Το MEATROPOLEOS 3 μάλλον δεν έχει βρει την αναγνώριση που του αξίζει, μια και πρόκειται για ένα καλοβαλμένο, καθαρό και φροντισμένο ψητοπωλείο σύγχρονου τύπου χωρίς ουσιαστικό ψεγάδι. Ίσως φταίει το ότι έχει σχετικά στενή πρόσοψη και δεν το πιάνει αμέσως το μάτι σου, άσε που κοιτώντας από την πλατεία το καλύπτει πλήρως ένα από τα γνωστά θηριώδη περίπτερα, τι να πω. Εγώ το τιμώ συχνά, καθώς βρίσκεται σε στρατηγικό σημείο στην αρχή της οδού Μητροπόλεως, αν καθίσεις έξω ή επάνω έχεις θέα τη Βουλή και στην Πλατεία Συντάγματος.

Ανοιχτό όλη μέρα μέχρι πολύ αργά έχει πάντα τραπέζια ελεύθερα και σου δίνει την ευκαιρία να ικανοποιήσεις την πείνα σου με κάποιο κλασικό καλαμάκι (χοιρινό ή κοτόπουλο) ή με κάποιο ψητό (φιλετάκια, μπριζόλες, μπιφτέκια χειροποίητα εξαιρετικά, πανσέτες και το καλυτερότερο όλων χειροποίητο λουκάνικο). Προσφέρει μια ικανοποιητική ποικιλία φρέσκων σαλατών (χωριάτικη, πολίτικη, με ανθότυρο, να προτιμήσετε όμως αυτή με το παντζάρι) καθώς και γνωστά ή ασυνήθιστα ορεκτικά-συνοδευτικά (στην πρώτη ομάδα τζατζίκι ελαφρώς τούρμπο, πατάτες φρέσκες κατ’ ουσίαν και ουχί απλώς κατ’ όνομα, στη δεύτερη ελληνοπρεπείς μπρουσκέτες, τυροπιτάρι και τσιγαρίδα, δηλαδή παστό χοιρινό με αυγά, που φθάνει για να χορτάσει άνθρωπος). Ακόμη και τα τυλιχτά του (γύρω στα 2,50 € το ένα) φτιάχνονται με μεράκι, καθώς πάνω στην πίτα μπαίνει πρώτα μια στρώση σάλτσας φρέσκιας ντομάτας και κατόπιν όλα τ’ άλλα. Τα κρέατά του είναι πολύ καλής ποιότητας και το ψήσιμο μαστόρικο. Αντί ψωμί εγώ προτιμώ τις πιτούλες, που έρχονται πάντα ζεσταμένες στα κάρβουνα. Στα ποτά το βάρος δίνεται στις μπίρες, προσφέρονται όμως και αρκετά εμφιαλωμένα κρασιά, γνωστές ελληνικές μάρκες. Από γλυκά θα σας γελάσω, διότι δύο μαγαζιά πιο κάτω βρίσκεται ο ΧΑΤΖΗΣ, οπότε...

Ο χώρος του MEATROPOLEOS 3 για να σε κερδίσει χρειάζεται πάντως εξερεύνηση. Υπάρχουν βέβαια μερικά τραπέζια επί του πεζοδρομίου, τα οποία όμως υποφέρουν από φασαρία και ζέστη, προσφέρονται μόνο για τις μεσονύκτιες ώρες. Μπαίνοντας τώρα στο ισόγειο βλέπεις ένα πάγκο με ψηλά καθίσματα στα αριστερά και λίγα τραπέζια στα δεξιά. Στο βάθος η ψησταριά και τα ψυγεία με τα ποτά, όλα σε εντυπωσιακή τάξη και καθαριότητα, πριν όμως φθάσεις εκεί θα πάρεις τη σκάλα που οδηγεί στο πατάρι, που είναι ο κυρίως χώρος για καθιστό φαγητό. Άνετα ανοικτόχρωμα ξύλινα τραπέζια, γουστόζικη διακόσμηση με μπακίρια και μπουκάλια, αλλά και τσουβάλια και καφάσια με φρέσκα προϊόντα της ελληνικής γης, ειδικά αν πετύχετε τραπέζι κοντά στη τζαμαρία με θέα στην περατζάδα της πλατείας δεν θα θέλετε να φύγετε.

Ειδικό έπαινο αξίζουν οι πολύ φροντισμένες και πεντακάθαρες τουαλέτες.
Σέρβις γρήγορο και αποτελεσματικό, εδώ βέβαια το προσωπικό είναι μαθημένο στην εναλλασσόμενη πελατεία, οπότε συμπεριφέρεται αντίστοιχα, επ’ ουδενί λόγω όμως σε στιλ ξεπέτα. Οι τιμές κυμαίνονται στο αναμενόμενο επίπεδο, δύο άτομα θα φάνε καλά, με ψητά, σαλάτα και ποτά, πληρώνοντας γύρω στα 25 ευρώ ή λίγο περισσότερο. Μια καλή λύση για όσους βρεθούν στην πλατεία Συντάγματος και δεν τρελαίνονται για sushi.

Σουβλάκι & Σχάρα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Το Meatπόλεως to είχα βάλει στο μάτι μερικές βδομάδες πριν, όταν μία Κυριακή, μετά τον Μαραθώνιο της Αθήνας, πέρασα από μπροστά του και είδα έναν πιτσιρικά να προσπαθεί να καταφέρει μία χοιρινή μπριζόλα ίσα με το μπόι του, που είχε στο πιάτο του!

Έτσι, την προηγούμενη Κυριακή, μετά από πρωινή μας βόλτα και επίσκεψη στο Μουσείο της Πόλεως των Αθηνών επί της Κλαυθμώνος, το τίμησα! Εδώ θα ήθελα να σταθώ λίγο στο Μουσείο που ανέφερα. Στεγάζεται σε κτίριο που ήταν παλαιότερη κατοικία του Όθωνα. Τίποτα δεν με είχε προετοιμάσει γι αυτό που θα αντίκριζα κατά την είσοδό μου στον χώρο του Μουσείου. Είναι ένα πραγματικό διαμαντάκι!

Έτσι, μετά το Μουσείο πήγαμε στο Meatπόλεως. Λόγω του καιρού αλλά και της κίνησης και σχετικής φασαρίας στην Μητροπόλεως, επιλέξαμε να κάτσουμε στον εσωτερικό χώρο και πιο συγκεκριμένα στο πατάρι τους. Κατά την είσοδό μας, μας ενημέρωσαν ευγενέστατα ότι το κάπνισμα στον εσωτερικό χώρο δεν είναι επιτρεπτό. Σωστοί!

Ο χώρος προσεγμένος και μοντέρνος. Οι τουαλέτες (παρ’ όλο που είναι ένα σημείο στο οποίο τα παλιά κτίρια του κέντρου υστερούν) ήταν ανακαινισμένες και πεντακάθαρες.

Εξυπηρετηθήκαμε από δύο άτομα. Ήταν και οι δύο ευγενέστατοι, άμεσοι και γρήγοροι. Στο διπλανό από εμάς τραπέζι έκατσαν δύο κυρίες με εμφανή προβλήματα συμπεριφοράς και επικοινωνίας. Το παιδί που τους εξυπηρέτησε δεν έχασε λεπτό το χαμόγελό του και τη διάθεση να τις εξυπηρετήσει. Άψογος!

Κάπου στο μυαλό μου, ήταν καρφωμένη η ιδέα ότι πρόκειται απλώς για ένα λίγο πιο μοντέρνο και ίσως τουριστικό σουβλατζίδικο. Μια ματιά στον κατάλογο μου ξεκαθάρισε ότι είναι πολλά παραπάνω. Οι προτάσεις του είναι αρκετά πιο ανεπτυγμένες από ένα τέτοιου είδος εστιατόριο.

Ξεκινήσαμε με τηγανητές πατατούλες και τζατζικάκι. Οι πατάτες ήρθαν σε βαθύ, ξεχειλισμένο πιάτο! Ήταν τουλάχιστον η διπλή μερίδα από ότι έχουμε συνηθίσει να μας σερβίρουν. Το τζατζικάκι είχε μέσα και καρότο αλλά ήταν λιγότερο δυνατό και σκορδάτο απ’ ότι μου αρέσει. Αυτό όμως έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με θέμα των γούστων μου. Κάποιοι άλλοι είμαι σίγουρος ότι θα το βρουν ιδανικό. Πάντως ήταν νοστιμότατο.

Στην συνέχεια ήρθαν οι χοιρινές μπριζόλες μας. Χρόνια είχα να φάω τέτοια μπριζόλα στα κάρβουνα. Το μέγεθός της και κυρίως το πάχος της, ήταν εντυπωσιακά. Όμως πιο εντυπωσιακό ήταν η μαεστρία με την οποία την είχαν ψήσει.

Παρ’ όλο το πάχος της ήταν όσο ψημένη έπρεπε ώστε να παραμείνει άκρως μαλακή και ζουμερή. Κατά την παραγγελία, μας έδωσαν την επιλογή του συνοδευτικού της μπριζόλας. Επέλεξα βραστά λαχανικά, που επίσης ήταν πολύ καλά ετοιμασμένα.
Διαλέξαμε ελληνικές μπύρες βαις, που ταίριαζαν άψογα με τα πιάτα μας.

Με το παιδί που μας εξυπηρέτησε, πιάσαμε ψιλοκουβεντούλα, μεταφέροντάς του ήδη τα καλά σχόλιά μας και ευχαριστίες μας. Τον είδαμε να χαίρεται και να τον ευχαριστεί το αποτέλεσμα της προσπάθειάς τους, που για εμένα σημαίνει ότι αγαπάει το μέρος στο οποίο εργάζεται.

Μας πρότεινε την επόμενη φορά να δοκιμάσουμε βουβαλίσια μπριζόλα. Αν και με τραβάει επίσης πολύ αυτή η επιλογή, θα το σκεφτώ πολύ να «απατήσω» την χοιρινή τους.
Η απόδειξη ήρθε ως έπρεπε.

Φύγαμε χορτασμένοι και απόλυτα ικανοποιημένοι από την επιλογή μας. Είναι ένα συναίσθημα του ύφους «Μπράβο μας, πιάσαν τόπο τα λεφτά μας! ».

Πληρώσαμε 34 ευρώ, που κατά την άποψή μου δικαιολογιόντουσαν μέχρι και το τελευταίο σεντ!
Σαφώς και θα το ξαναεπισκεφτώ και μάλιστα, αν κρατήσουν την ίδια ποιότητα και ποσότητα, θα το κάνω στέκι μου όταν η διάθεση και όρεξή μου τραβάει κρεατοφαγία.

Σουβλάκι & Σχάρα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Επειδη ειμα μεγαλος σουβλακομανης, οταν ειχε ανοιξει το μαγαζι, θυμαμαι ποσο μου αρεσε σαν χωρος και σαν σερβις και σαν ποιοτητα φαγητου.

Στη καρδια του συνταγματος, δεν ηταν κιτς, ειχε κατι απο μεγαλουπολη, χαμογελαστες φατσες, ειχε κατι που σ εκανε να ξεχνας τη μιζερια της πολης
Μαλιστα τοτε ο κολλητος μου ειχε γραψει μια καλη κριτικη για το συγκεκριμενο μερος

Χτες παλι, τη πρωτη χειμωνιατικη ισως νυχτα του δεκεμβρη κι αφου ειχαμε περασει ενα ωραιο απογευμα, βραδακι, που τα ειχε ολα, ξερεις εσυ τωρα μην τα γραφουμε και μας ματιασουν, τι δε καταλαβες?

Ειμασταν πεινασμενοι αφορητα και λεμε να παρουμε το σμαρτακι να παμε συνταγμα που εχει πολλες επιλογες φοβουμενοι μηπως στο μοναστηρακι δε βρουμε να παρκαρουμε χαλαρα
Λεμε παμε μακ ντοναλντς?

οχι μωρε παμε καπου να στανιαρουμε να φαμε τη σουβλακαρα μας
Και φυσικα τι καλυτερη λυση στο συνταγμα απο το meatropoleos, λεμε...
12 η ωρα το βραδακι, ηταν μισογεματο
Μας λεει ο σερβιτορος: αχ δεν εχουμε κοτοπουλο σουβλακι, αγχωμενοςς
λεω δε πειραζει, μενα οταν μου λενε αχ με πονο στα ματια παντα με πειθουν
Γενικα το σερβις μετα χαρουμενα παιδια χαμογελο που σε κανουν να νιωθεις οτι χαρηκαν που μπηκες στο μαγαζι ειναι πολυ plus και παντα με το ευλογο μετρο στην εξυπηρετηση

θα τσακισουμε τα υπολοιπα, τα υπολοιπα λεω, ε μωρο μου?
να μη στα πολυλογω
Χωρις να ειναι ιδιαιτερα γεματο το μαγαζι δεν ηταν και ωρα αιχμης 6 σουβλακια με χοιρινο, 3 απ ολα και τρια χωρις κρεμμυδι, εκαναν να μας τα σερβιρουν 35 λεπτα!

Λεω ας μην χαλασθω παρασκευη βραδακι εχω και το αμορε μου (γι αυτο το σκ το αλλο βλεπουμε μεγαλος ο θεος)
Και μας τα φερνουν, και μαλιστα λαθος φτιαγμενα
Ε εκει με κανεις μενα ρακος, πεφτουν ενα ενα τα κοματια της ωραιας τζαμαριας μπρος, σκονη κα θρυψαλλα να να γινονται μαιζ μου,,, (ειμαι και ποιητης να καταλαβεις)

Τελος παντων αρχιζουμε να τρωμε
Το σουβλακι απαραδεκτο, δε μασιωταν σα τσιχλα κυριολεκτικα
Λες και εχαν βγαλει τσιχλα σε σχημα σουβλακιου αγευστη χωρις ζαχαρη να ξεχνιεσαι να τρως σουβλακι να μην παχαινεις

Λεω να δεις ειναι ενα απο τα κολπα του Τσιπρα, πρωτη φορα αριστερα!
Δηλαδη ενω ειναι αριστερα δεν ειναι και συγχρονως,
Εχει μπει το πνευμα του Τσιπρα και στο Meatropoleos
Η σαλατα οκ αδιαφορη αξιοπρεπης ομως το μαρουλι ηταν μαρουλι το καταλαβαινες και οι πατατες μετρια ζεστες

Και 2-3 σερβιτορακια ομορφοπαιδα δε λεω, αλλα να περιφερονται αγχωμενα και χωρις χαμογελο το βασικο, κατι που σχολιαστηκε και απο τη κυρια διπλα μας που μολις ειχε παρακολουθησει Λαζοπουλο στο θεατρο και ηταν ενθουσιασμενη!
Απαραδεκτο γιατι ειναι ενα μαγαζι που ειδικευεται σε αυτο!
Οχι να δεχεται πελατες πελατες που τους αρεσει ο Λαζοπουλος βρε, να σερβιρει σουβλακι που δεν ειναι σουβλακι αλλα τσιχλα σουβλακι αγευστη
Δε θα ξαναπαω σορρυ

Σουβλάκι & Σχάρα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Πιστευω ότι αυτό το μαγαζί έχει το καλύτερο καλαμάκι χοιρινό χειροποιητο. Στο συγκεκριμένο μαγαζί έχω φάει παρά πολλές φορές και παρόλο που ειναι στο Σύνταγμα που όλα τα καταστήματα έχουν ετοιματζίδικα πράγματα πραγματικά ειναι ξεχωριστό σε ποιότητα και νοστιμιά.

Ο χώρος ωραίος βιομηχανικό στυλ ένα μοντέρνο σουβλατζίδικο απλό χωρίς να σε κουράζει πολύ καλός εξαερισμός και έχει και τραπέζια στο πατάρι και έξω στο πεζοδρόμιο αν και μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας οι τουαλέτες πάντα αστράφτουν. στο φαγητό εχει 4-5 σαλάτες πάντα φρέσκες και πεντανόστιμες καλαμάκια χοιρινό και κοτόπουλο απίστευτα και ομελέτα με παστό κρέας.

Μπριζολες της ώρας μοσχαρισιες χοιρινός βουβαλισιες και μπιφτέκια σα να τρως από το σπίτι σου σπιτικά και πεντανόστιμα πατάτες τηγανητές πραγματικές κομμένες στο χέρι και όχι σε μηχάνημα.

Τα δυο παιδιά που το έχουν ο Ανδρέας και ο σωκρατης δουλεύουν κανονικά στο μαγαζί και επιβλέπουν τα πάντα. ανεπιφυλακτα ειναι το καλύτερο στην περιοχή στο κέντρο

Σουβλάκι & Σχάρα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Πιστεύω ότι αν το MEATROPOLEOS ήταν σε κάποιο άλλο σημείο θα το είχε εκτιμήσει περισσότερο ο κόσμος. Στο σημείο που είναι όλοι το θεωρούν ένα ακόμα ταχυφαγείο. Όμως είναι πολλά παραπάνω από αυτό.
Όσες φορές έχω κάτσει έχω φάει πάρα πολύ καλά.

Επειδή δεν είμαι φίλη των κρεατικών, δεν έχω καλύτερο από τα κάτσω εκεί μετά από ψώνια στην Ερμού και να παραγγείλω μία σαλάτα. Ε, όλο και θα τσιμπήσω και κανένα κοψίδι από την παρέα και πάντα μένω ικανοποιημένη.

Μου αρέσει να κάθομαι στον πάνω όροφο και κυρίως στα τραπέζια που είναι κοντά στα παράθυρα, αν δεν είναι πιασμένα ή αν δεν έχει πολύ κόσμο γιατί αυτά τους τα τραπέζια είναι αρκετά μεγάλα.

Οι σερβιτόροι είναι πολύ εξυπηρετικοί και ευγενικοί.
Αν δεν θέλετε να φάτε κάτι στα όρθια ή στα MC DONALDS και είστε στο κέντρο νομίζω ότι θα σας ευχαριστήσει.

Σουβλάκι & Σχάρα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Πήγαμε για φαγητό Κυριακή μεσημέρι. Εκεί που παλιά ήταν απλά ένα πεζοδρόμιο έχει γίνει πλέον πιάτσα με καφετέριες, ζαχαροπλαστεία και φαγάδικα.
Πριν κάτσουμε μπήκαμε στο ask4food και το meatropoleos είχε λίγο καλύτερες από κάποια άλλα αν και τα άλλα είναι πιο fast food.
Πρώτο άσχημο σημάδι ότι με το που κάτσαμε έξω, το τραπέζι μας δεν ήταν καθαρό λόγω των περιστεριών που μαζεύονται από πάνω.
Δεν χαλάσαμε τη διάθεση μας και ζητήσαμε να μας το καθαρίσουν.

Πήραμε μια πατάτες που η μερίδα ήταν πάρα πολύ μεγάλη.
Μια μερίδα πανσέτες που όμως δεν ήταν πολύ καλά ψημένες. Ίσως επειδή είχαν πολύ κόσμο μας τις έφεραν σχεδόν ωμές.

Μια μερίδα βουβαλίσια μπριζόλα που είναι και το πιο ακριβό τους πιάτο. Πολύ φασαρία για το τίποτα. Πολύ πιο μικρή μερίδα από τις χοιρινές μπριζόλες που έβλεπα δίπλα μας. Ήταν στεγνή και χωρίς κάποια γεύση που να μας εξιτάρει. Το μόνο εξωτικό στο πιάτο ήταν το όνομά του. Νομίζω ότι αν είχαμε πάρει μοσχαρίσια θα ήταν καλύτερη.

Τα παιδιά που μας σέρβιραν ήταν γρήγορα φαίνονταν κουρασμένα.
Δεν με ενθουσίασε το φαγητό εκεί και δε νομίζω να ξαναπάω. Το κέντρο έχει πολλά άλλα φαγάδικα κι ανάμεσα σε αυτά είμαι σίγουρος ότι βρίσκονται κάποια που μπορείς να φας πολύ καλύτερα.

Σουβλάκι & Σχάρα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Θα γκρινιάξω. Και θα γκρινιάξω εδώ, επειδή έπρεπε να είχα παραπονεθεί στους σερβιτόρους και δεν το έκανα, παρόλο που μου δόθηκαν αρκετές αφορμές για να το κάνω και δεν μίλησα για να μην φέρω σε δύσκολη θέση την παρέα μου.

Σάββατο μεσημέρι στο κέντρο της Αθήνας, με λιακάδα, είναι λίγο ρίσκο η βόλτα μετά φαγητού, γιατί η πολυκοσμία δεν είναι καλός σύμβουλος και συνήθως προμηνύει ταλαιπωρία και αναποδιές. Κάτι όμως η καθιερωμένη μας επίσκεψη στο Zampple, κάτι η παρέα, αλλά κι επειδή δεν έχουμε παραξενέψει ακόμη τόσο πολύ, ώστε να αποφύγουμε το συγχρωτισμό του Σαββάτου, το αποφασίσαμε και πήγαμε.

Έχοντας τσιμπολογήσει τις θρυλικές πια, κουρού τυροπιτούλες, στο Άριστον στην οδό Βουλής, ετέθη το ερώτημα πού να καθίσουμε για επιπλέον τσιμπολόγημα. Και θέλοντας συνειδητά να ξορκίσουμε το ενδεχόμενο να κατηφορίσουμε Μοναστηράκι, στα γνωστά και μη εξαιρετέα σουβλατζίδικα, πρότεινα το Meatropoleos 3 ως κάτι πιο χαλαρό, μιας και είχα ξαναπάει κάποιες φορές πιο παλιά.

Το έχω επισκεφθεί 4 φορές συνολικά έως τώρα και μάλλον η σημερινή ήταν η τελευταία πιστεύω, καθώς κάθε φορά ήταν χειρότερη από την προηγούμενη, με αποκορύφωμα τη σημερινή που με έκανε να θυμώσω και να καταπιώ το θυμό μου.

Για το χώρο έχω να πω, ότι έχει αρκετή φασαρία στο πεζοδρόμιο όπου βρίσκονται τα εξωτερικά καθίσματα και κάπως συμπαθητικότερο είναι το εσωτερικό του με κάποιες πινελιές βιομηχανικού design και ακόμα πιο ήσυχες καταστάσεις στον επάνω όροφο.

Το μαγαζί είναι συνήθως γεμάτο με κόσμο και παρόλο που πήγαμε μεσημέρι, βρήκαμε πολύ εύκολα τραπέζι έξω, όπως επιθυμούσε εξάλλου η παρέα ( ήμασταν 3 άτομα ).

Πολύ γρήγορα στρώθηκαν τα χάρτινα σουπλά, ήρθαν τα μαχαιροπίρουνα και τα ποτήρια και προσγειώθηκε και το απρόσκλητο εμφιαλωμένο νερό, χωρίς να το ζητήσουμε και φυσικά χωρίς να ερωτηθούμε, το οποίο γιατί ρε παιδιά 2,50 ευρώ; Είναι χρυσάφι; Ή μήπως βρισκόμαστε στη Μύκονο και δε το ξέρουμε;

Είπα να μην το κάνω θέμα, αλλά σε λίγη ώρα άρχισα να παρατηρώ ότι σε διπλανά τραπέζια ερχόταν κανάτα νερού με παγάκια, και ένιωσα πρώτα τουρίστας στην ίδια μου την πόλη και κατόπιν βλάκας.

Παραγγείλαμε 3 καλαμάκια κοτόπουλο 1,70 έκαστο, 4 καλαμάκια χοιρινά 1,50 έκαστο, μια σαλάτα πολίτικη 7 ευρώ, 4 πιτάκια κανονικά και 2 ολικής άλεσης 2,10 ευρώ, μια μερίδα πατάτες τηγανητές 3,80 ευρώ, φρέσκιες και κομμένες στο χέρι, όπως διατείνεται ο κατάλογος, και μια μπύρα Amstel Pils μπουκάλι 3,50 ευρώ.

Όσον αφορά στο καλαμάκι κοτόπουλο, θα συμφωνήσω ασφαλώς με τον φίλο baron rouge, ότι είναι 2 μπουκιές όλο κι όλο, ίσως μάλιστα να έχει συρρικνωθεί κι άλλο σε σχέση με αυτό που ήταν κάποτε, γιατί κάποτε ήταν καλαμάκι και όχι σούσι καλαμάκι που είναι τώρα πια.

Το χοιρινό καλαμάκι είναι στο κανονικό μέγεθος που πρέπει να είναι, αρκετά χορταστικό και νόστιμο, ίσως το μόνο αξιοπρεπές που έφαγα, αλλά δεν έσωσε την παρτίδα. Επίσης εδώ έχω μια ερώτηση, έχει άραγε τέτοιο αβάσταχτο κόστος για το μαγαζί να συνοδεύετε το καλαμάκι με μια φετούλα ψωμί, όπως γίνεται παντού ;

Η πολίτικη σαλάτα τώρα, έχει επίσης συρρικνωθεί σε ποσότητα, και το λέω με σιγουριά, καθώς την έχω παραγγείλει και όλες τις προηγούμενες φορές που έχω πάει και κάθε φορά είναι όλο και πιο μικρή. Ούτε εδώ μας έφεραν λίγο ψωμί, ενώ αναγκαστήκαμε να ζητήσουμε λίγο λάδι γιατί ήταν κάπως στεγνή.

Το αποκορύφωμα όλων ήταν οι τηγανιτές πατάτες, οι φρέσκιες, οι κομμένες στο χέρι, αυτές που τις χρεώνουν χρυσές, κοντά 4 ευρώ, ε, εμάς μας ήρθε ένα πιάτο με τα κρύα καψαλίδια που είχαν απομείνει στον πάτο της φριτέζας, πάντως αυτές δεν ήταν πατάτες. Και έπρεπε να είχα επιστρέψει το πιάτο, χωρίς ενδοιασμούς πια, όταν είδα τις τηγανιτές πατάτες που σέρβιραν σε δύο διαφορετικά διπλανά τραπέζια, όπου κάθονταν ξένοι τουρίστες, γιατί οι δικές τους πατάτες ήταν κανονικές πατάτες. Αλλά πάλι δεν μίλησα.

Η μπύρα τέλος, ήρθε λίγο πριν τελειώσουμε το φαγητό μας, μάλλον για την χώνευση, αφού τη ζητήσαμε επανειλημμένα και επίμονα, σε δύο από τους αρκετούς σερβιτόρους που περιφέρονταν άσκοπα και νευρικά όλη την ώρα.

Νομίζω ότι μαντεύετε αυτό που σας άφησα για το τέλος. Ζητώντας το λογαριασμό για να πληρώσουμε, ένας εκ των σερβιτόρων, μάλλον ο επικεφαλής, ήρθε με αυτό το γκατζετάκι που παίρνουν τις παραγγελίες, έκανε μπροστά μας τον υπολογισμό, το σύνολο 28,80 ευρώ, δώσαμε ένα μεγαλύτερο χαρτονόμισμα και ζητήσαμε με τα ρέστα να μας φέρουν και την απόδειξη, η οποία βεβαίως δεν ήρθε ποτέ. Ντράπηκα.

Γιατί δεν θα ξαναπάω και γιατί δεν το προτείνω; Επειδή ξεκίνησε ως ένα τίμιο, μη δήθεν και μη τουριστικό μαγαζί και πήρε πορεία κατηφορική, τόσο που μου θυμίζει πια τις γνωστές τουριστικές ατραξιόν του Μοναστηρακίου και της Πλάκας. Οι τιμές του είναι από τσιμπημένες έως απαγορευτικές και δεν συμβαδίζουν ούτε με την ποιότητα ούτε με την ποσότητα.

Επίσης, δεν μου αρέσει να με κοροϊδεύουν τόσο κατάφωρα και να με θεωρούν υποδεέστερο πελάτη από τους ξένους τουρίστες.

Επειδή ο Έλληνας θα σου κάνει λογαριασμό και θα σου ξαναέρθει ως μόνιμος πελάτης φέρνοντας και φίλους του, μόνο αν τον σέβεσαι και δεν τον εμπαίζεις, ενώ αν σου φύγει, τον έχασες. Και στην τελική, γιατί θα πρέπει να ποντάρω στην ρουλέτα ποιά φορά θα φάω ανθρώπινα κάπου και ποιά θα φύγω πεινώντας, όταν σου ακριβοπληρώνω κάτι τόσο ανταγωνιστικό ;

Το Meatropoleos 3 για μένα δεν είναι αυτό που θυμάμαι ότι ήταν στις αρχές του, εκμοντερνίστηκε υπερβολικά, πονήρεψε, έγινε δήθεν, και είναι κρίμα να βρίσκεται στην κεντρικότερη πλατεία της Αθήνας, και να έχει άλλη πολιτική απέναντι στους τουρίστες και άλλη απέναντι στους Έλληνες.

Υ. Γ. Έφυγα πεινώντας. Αλλά σαν να το ήξερα, είχα ήδη καβαντζώσει από το πρωί μερικές κουρού από το Άριστον για το σπίτι, για παν ενδεχόμενο!!!

Σουβλάκι & Σχάρα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Νεοσουβλακερί με λογική ταχυφαγείου. Όταν το μαγαζί είναι πάνω στην Πλ. Συντάγματος δηλαδή πάνω στο πιο πολυσύχναστο σημείο/πέρασμα της πόλης τότε θεωρώ ότι το φαγητό είναι σε δεύτερη μοίρα. Είναι δύσκολο σε αυτό το σημείο να προβληθεί η κουζίνα και να υπάρξει σταθερό πελατολόγιο.

Στο ισόγειο έχει ελάχιστα τραπέζια, το πεζοδρόμιο πάντα γεμάτο, προτιμήσαμε το πατάρι το οποίο είναι ευπρεπές, αλλά έχει το μειονέκτημα ότι είναι το wc και έχει ως αποτέλεσμα ο χώρος να είναι περατζάδα.

Για δύο άτομα δοκιμάσαμε

-Την ομώνυμη σαλάτα. Εντελώς αδιάφορη

-Πατάτες τηγανητές. Τίποτα σπουδαίο

-Χοιρινά σουβλάκια. Καλά ήταν όχι όμως εξαιρετικά

-Πορτοκαλόπιτα με παγωτό. Απογοήτευση, Δεν ήταν φρέσκια και απορώ με τα μαγαζιά που δεν προσέχουν τα γλυκά τους καθώς είναι η τελευταία εντύπωση του πελάτη

-Λευκό κρασί. Μέτριο

Για τα ανωτέρω με νερό και πιτάκια (που πλέον υπάρχουν σε όλα τα μαγαζιά) 30 ευρώ.

Μάλλον δε το λες και φθηνό
Εμένα μου θύμισε περισσότερο τα φαγάδικα της Εθνικής οδού.
Πας, απλά τρως, δεν έχεις απαιτήσεις και φεύγεις.

Σουβλάκι & Σχάρα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Μεσημεράκι καθημερινής, παραμονές Χριστουγέννων, με ολόλαμπρο χειμωνιάτικο ήλιο στην πόλη και πολύ κόσμο στους δρόμους, αποφάσισα να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία σε αυτό το «μοντέρνο» ψητοπωλείο που βρίσκεται σε ένα τόσο κομβικό σημείο της πόλης, πολύ κοντά και στον δικό μου χώρο εργασίας.

Η πρώτη μου φορά, πριν από δύο περίπου χρόνια, ήταν ημιαπογοητευτική, καθώς το χοιρινό σουβλάκι που είχα διαλέξει έμοιαζε να είναι από καλής ποιότητας κρέας, ήταν όμως υπερβολικά σκληρό (φαινόμενο που – τυχαίο; – μου είχε συμβεί πανομοιότυπο και σε έτερο μοντέρνο ψητοπωλείο των Αμπελοκήπων). Βλέποντας ωστόσο την κίνηση που είχε το μαγαζί και ακούγοντας κι από 1-2 γνωστούς ότι το επισκέπτονταν συχνά πυκνά, αποφάσισα να ξαναπάω.

Ο χώρος δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, χωρίς πάντως να βγάζει και κάτι αρνητικό. Καθίσαμε στον πάνω όροφο, στο μοναδικό τραπέζι που υπήρχε διαθέσιμο. Το κοινό λίγο από όλα, όπως συνήθως συμβαίνει στα στέκια του Συντάγματος, από τουρίστες μέχρι κουστουμαρισμένους πολιτικολογούντες - και μάλλον θορυβώδες.

Ο κατάλογος είναι λίγο ιδιότυπος ως προς τα κρεατικά – αφενός κάποιες επιλογές σε καλαμάκι (χοιρινό, κοτόπουλο, κεμπάπ) που κυμαίνονται γύρω στο 1,70 € το ένα και δίνονται σκέτα (και σερβίρονται κανονικά και στο τραπέζι), αφετέρου κάποια πιάτα σε μερίδες – μπιφτέκι, χοιρινή μπριζόλα, βουβαλίσια μπριζόλα, σίγουρα μου διαφεύγει και κάτι ακόμα. Όχι γύρος, με άλλα λόγια, όχι τυλιχτό. Αρκετά μεγάλη επιλογή, για τα δεδομένα του μαγαζιού, σε ορεκτικά και σαλάτες.

Δυο άτομα στο τραπέζι πήραμε σαλάτα με ανθότυρο (πλούσια μερίδα, καλή, χωρίς κάτι το πολύ ιδιαίτερο στη γεύση), χαλούμι στη σχάρα (απλά αξιοπρεπές), ένα καλαμάκι κοτόπουλο (ό, τι καλύτερο έχω δοκιμάσει στο μαγαζί – τρυφερό, ζουμερό, εύγευστο) και μια μερίδα μπιφτέκια (η μερίδα αποτελείται, όπως ρητά αναφέρεται στον κατάλογο, από τρία μπιφτεκάκια με συνοδεία τηγανιτές πατάτες.

Καταλαβαίνει κανείς ότι τρώει καθαρό κρέας, αρκετά καλής ποιότητας, ωστόσο η γεύση είναι κάπως «τσουρούτικη» – δε λέμε να είναι παραφορτωμένο το μπιφτέκι με ψωμιά και με αρωματικά, ωστόσο το κατιτίς του το θέλει.

Οι πατάτες φρέσκιες, αλλά αδιάφορες). Για όλα αυτά, συν μια μικρή μπύρα και δυο μπουκαλάκια ανθρακούχο νερό (α, και το «κλασικό» μεγάλο εμφιαλωμένο που προσγειώθηκε στο τραπέζι άμα τη αφίξει μας, χωρίς να το ζητήσουμε και χωρίς να ερωτηθούμε... ) ο λογαριασμός ανήλθε σε 16 ευρώ το άτομο.

Σαφώς πολλά για αυτό που προσφέρει το μαγαζί. Νομίζω ότι στην περίπτωσή του η επιμονή στην καλή πρώτη ύλη (την οποία δεν μπορώ να αμφισβητήσω) δεν συνοδεύεται και από αξιομνημόνευτο γευστικό αποτέλεσμα.

Πιστεύω ότι στην ίδια περίπου κατηγορία τιμής μπορεί να φάει κανείς συναφή εδέσματα πολύ πιο γευστικά σε απόσταση μερικών λίγων εκατοντάδων μέτρων – και βέβαια αν μιλήσουμε αμιγώς για σουβλάκι, καθιστό έστω, η σχέση ποιότητας-τιμής καθίσταται σαφώς μάλλον απαγορευτική.

Όσο για το σέρβις, απλώς περνάει τη βάση: Παρά την ύπαρξη επαρκούς σε αριθμό προσωπικού δεν ήταν και τόσο εύκολη η εύρεση ελεύθερου σερβιτόρου, κι όταν ήρθε η ώρα του λογαριασμού, η αναμονή για τα ρέστα άγγιξε τα όρια της υπομονής μας.

Συμπερασματικά, πρόκειται για ένα μαγαζί που έχει κάποιες σωστές βάσεις (πρώτες ύλες, ενδιαφέρων κατάλογος), αλλά θέλει ακόμα δουλειά στη σχέση ποιότητας/εξυπηρέτησης/τιμής προκειμένου να αντέξει και να φανεί αντάξιο μιας τόσο νευραλγικής περιοχής-καθρέφτη της Αθήνας, όπου ακόμα και η μικρότερη επιχείρηση εστίασης είναι καλό να προσπαθεί συνεχώς να ξεπερνά τον εαυτό της.