Πίτσα, μακαρονάδες και άλλες επιλογές από την ιταλική κουζίνα. Ανοιχτό από το μεσημέρι. Δευτέρα κλειστό.

19 Αυγ 2016

Το “Capanna” είναι μία από τις ελάχιστες –αν όχι η μοναδική- αυθεντική ιταλική Trattoria στην Αθήνα.

Το έχω επισκεφθεί πάρα πολλές φορές φθάνοντας στο σημείο να το αποκαλώ στέκι μου. Με μεγάλη μου απογοήτευση διαβάζω σχόλια άλλων χρηστών και απορώ εάν έχουμε όντως επισκεφθεί το ίδιο εστιατόριο.

Η διακόσμηση του είναι απλή και λιτή χωρίς να σε κουράζει, κάθε άλλο μάλιστα. Απλά ξύλινα τραπεζάκια με εξαιρετικό ταίριασμα ταπετσαρίας τοίχου δαπέδου και φωτιστικών. Συν σε όλο αυτό αποτελεί το γεγονός ότι μέσα στον χώρο υπάρχει και ένα τμήμα όπου μπορεί κανείς να δει όλα τα αυθεντικά ιταλικά προϊόντα που χρησιμοποιεί η κουζίνα του καταστήματος.

-ΣΕΡΒΙΣ: μπορεί να θεωρηθεί αργό –και μάλιστα δικαιολογημένα- όταν το μαγαζί είναι κάτι περισσότερο από απλώς γεμάτο. Ακόμη και τότε ωστόσο οι σερβιτόροι πάντοτε θα είναι ευγενικοί και θα απολογηθούν για την όποια καθυστέρηση.

-ΦΑΓΗΤΟ: είμαι θαμώνας του συγκεκριμένου εστιατορίου όπως ήδη ανέφερα έδω και αρκετά χρόνια. Οι μερίδες του χρόνο με τον χρόνο αντί να μικραίνουν αυξάνονται και αυτό είναι σε κάθε περίπτωση υπέρ του καταστήματος. Η πίτσα είναι ακριβώς όπως στην Ιταλία, light, φρεσκοψημένη σε ξυλόφουρνο που υπάρχει στον εσωτερικό χώρο και η ζύμη λεπτή και τραγανή. Η ακριβότερη του καταλόγου είναι η πίτσα με την τρούφα (22 ευρώ). Ωστόσο, διάβασα πολλά σχόλια σχετικά με τις τιμές και πως οι τιμές είναι υπερβολικές για μια απλή πίτσα. Οι τιμές είναι ανάλογες της ποιότητας των υλικών που προσφέρονται. Τρώς αυθεντική χειροποίητη πίτσα με γνήσια ιταλική μοτσαρέλα ( όχι τυρί τύπου Gouda ) και ιταλικό Prosciutto Crudo η Cotto ( όχι μπέικον ή ζαμπόν ). Ευνόητο είναι λοιπόν η τιμή να είναι ανάλογη των υλικών που χρησιμοποιεί σε μία εποχή που όλα δυστυχώς ακριβαίνουν. Η pasta είναι φρέσκια και χειροποίητη, βρασμένη τέλεια όπως αρμόζει σε ένα ιταλικό εστιατόριο. Το Capanna είναι φημισμένο για τα spaghetti τρούφας του και δικαίως μάλιστα! Εάν λοιπόν σας αρέσει η τρούφα μην παραλείψετε να το δοκιμάσετε. Τέλος, οπωσδήποτε πρέπει να δοκιμάσετε τα γλυκά. Το τιραμισού είναι ακόμη ένας λόγος γα τον οποίο θα πρέπει να «παινεύεται» παρόλ’ αυτά τα υπόλοιπα γλυκά δεν υστερούν σε τίποτα. Τα χειροποίητα παγωτά χειμώνα καλοκαίρι είναι must όπως επίσης και η τέλεια σφαίρα σοκολάτα.

Αυτό που θα μπορούσα να αναφέρω ως αρνητικό είναι το γεγονός ότι σε καλωσορίζουν με φρεσκοψημένη focaccia και ένα μπολ τοματίνια με χονδρό αλάτι που ωστόσο χρεώνεται 2,5 Ευρώ ανά άτομο, το οποίο μετριάζεται με το unlimited free refill. Σε κάθε περίπτωση ο καταναλωτής έχει τη δυνατότητα να το επιστρέψει και έτσι να μην χρεωθεί.

16 Ιουν 2016

Μας τράβηξε το καλόγουστο και πρωτότυπο ντεκόρ του μαγαζιού και η ωραια του τοποθεσία. Μπαίνοντας στο εστιατόριο είδαμε αρκετούς νέους που μας εκανε να πιστέψουμε οτι οι τιμές θα ειναι σε φυσιολογικά επίπεδα.

Δυστυχώς η καλή εντύπωση άρχισε να εξαϋλώνεται σιγά σιγά βλέποντας την εξυπηρέτηση και την αντιμετώπιση τους απέναντι μας. Αυτό που ήταν εξωφρενικό ήταν που ο σερβιτόρος προσέφερε το κρασι κοιτώντας το άτομο που είχε ακόμη συζήτηση μαζι του και καθόταν στην κουζίνα από πισω μας. Προσωπικά αυτό το θεωρώ αγένεια! Και φυσικά έφυγε από το τραπέζι χωρίς να μας κοιτάξει ή να μας ρωτήσει αν θελουμε κατι αλλο! Το φαγητό ήταν μετρίου επιπέδου, παρ οτι η παρουσίαση του πιάτου ήταν και αυτη πρωτότυπη μπορώ να πω. Πριν να ερθει το κυρίως πιάτο μας έφεραν ψωμάκια σερβιρισμενα με τοματακια τα οποία ήταν νόστιμα μεν αλλα εμεις δεν τα παραγγείλαμε. Οταν ήρθε ο λογαριασμός, 5 ευρώ ήταν το ψωμάκι. Δηλαδη σε μια ταβέρνα πληρώνεις το κουβέρ 1-2 ευρώ και εδω επειδη στο σερβίρουν κατα αυτό τον τροπο πληρώνεις 5 ευρώ!

Οι τιμές φυσικά στο τέλος δεν ανταποκρίνονταν στην ποιότητα και στο σέρβις που μας πρόσφεραν. Ο αγενής σερβιτόρος έμεινε αγενής ως το τέλος, που ένα απλό "χαίρεται" του ήταν κι αυτό πολύ δύσκολο!

Ένα κατακλείδι, οι τουρίστες και οι πελάτες που θα καθίσουν μια φορά στο εστιατόριο αυτό δεν χαίρουν την εξυπηρέτηση και την αρμόζουσα φιλοξενία που θα έπρεπε ένα τέτοιου είδους μαγαζί να προσφέρει.
Καλύτερα να πας σε μια ταβέρνα που το φαγητό σίγουρα δεν θα ειναι κατώτερου επιπέδου, θα πληρωσεις σίγουρα λιγότερα χρήματα και το "γκαρσόνι" θα σου φερθεί με την κατάληλλη αξιοπρέπεια!

Πλουτάρχου 38 & Χάρητος 42, Κολωνάκι