MALCONI'S

Ιταλία

Πλουτάρχου & Π. Ιωακείμ, Κολωνάκι [Χάρτης]

Ανοιχτό από το πρωί.

Ιταλία - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Έπειτα απο ένα αρκετα μεγάλο χρονικό διάστημα γευστικής απραξίας, λογω σωματικής κόπωσης, ηρθε επιτέλους η ωρα να ξαναβγώ στη γευστική πιάτσα των Αθηνων, να επαναφέρω τους γευστικούς κάλυκες σε πλήρη λειτουργία, και να επαναπροσδιορίσω μέρη εστίασης, προσδοκώντας σε μια επιτυχημένη επίσκεψη.
Σαββατο βραδυ λοιπόν και ωρα δέκα, η κολλητή μου και γω περνάμε το κατώφλι του Malconi's, αυτη τη φορα απο την Πατριάρχου Ιωακειμ, για να δειπνήσουμε και να πουμε τα νέα νέα μας.

Στο Malconi's είχα φάει πριν απο τρία χρονια, είχα απογοητευτεί πλήρως, και είχα πει οτι δεν πρόκειται να ξαναπεράσω ουτε απ´εξω. Το λαϊκό ρητό που λέει ποτέ μη λες ποτε, για άλλη μια φορα βρήκε χωρο και έπιασε τόπο!!! Και ετσι βρέθηκα χωρις δεύτερη σκέψη μαζι, παραδόξως με την ιδια φίλη που είχα παει και τότε!!!!! Ε ρε κατι κύκλους που κανει η ζωή....

Απο οτι έμαθα, εχει αλλάξει η διεύθυνση, ο σεφ, και ολοι όσοι ηταν παλαιότερα στο συγκεκριμενο μαγαζι, και αυτο φάνηκε απο όλες τις απόψεις, και οχι μονο απο τη γευστική πλευρα. Καταρχην, ειναι ανοιχτή και επίσημα η είσοδος απο την Πατριάρχου Ιωακειμ, που παλιά ηταν κλειστή και η είσοδος ηταν απο το πλάι. Τα τραπέζια ειναι αρκετα κοντα αλλα το μπαρ πολυ πιο φωτεινό. Ο χωρος ειναι μοντέρνος, σε βιομηχανικό στυλ, και η μουσική δυνατή αρκετα. Εμείς καθήσαμε εξω στα λιγοστά τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο, που οκ, η θέα σίγουρα δεν ειναι η καλύτερη, αλλα παραδόξως μου άρεσε γιατι δεν ηθελα να φωνάζω για να μιλαω με τη φίλη μου. Στον εξωτερικό χωρο υπάρχουν κάποιοι μικροί πάγκοι, όπου μπορει κάποιος να αράξει και να πιει το ποτό του. Οι ηλικίες ειναι 35+ και πολυποίκιλων στυλιστικων ενδυμάτων. Ο νοών νοείτο...

Η εξυπηρετηςη ηταν ευγενική, σωστή ως προς τους χρόνους, λιγο απόμακρη, αλλα σε γενικές γραμμές αναμενόμενη για το ύφος του μαγαζιού και της περιοχής, χωρις αυτο να σημαινει οτι βρηκα ψεγάδι, ή οτι κατι με εκνεύρισε. Θεωρώ λοιπόν οτι το 3/4 ειναι αντιπροσωπευτικό.

Πριν ξεκινήσω τη συγγραφή της κριτικής μου αυτής, διαβαςα παλαιότερες κριτικες, και διαπίστωςα οτι δεν υπαρχει κατι πολυ πρόσφατο. Αυτο με χαροποιεί, διότι μετα απο απουσία μακράς διαρκείας, τουλάχιστον επιστρέφω με κατι πραγματικά καινούριο. Η γευστική πλευρά με εξέπληξε θετικά, και οφείλω να πω οτι ηταν πολυ παραπάνω απο το αναμενόμενο. Το δείπνο μας ηταν seafood orientated, και μπορει να πληρώσαμε περιςςοτερα απο το αναμενόμενο για μια σαββατιάτικη έξοδο, αλλα τα ευχαριστηθήκαμε.

Για αρχή παραγγειλαμε μια σαλάτα με γαρίδες, φύλλα ροκας, λολα, αβοκάντο, κουκουνάρι, καρύδα και λάιμ. Οι γαρίδες ηταν έξι αρκετα μεγάλες, και η ποςοτητα ηταν επαρκέστατη για δυο άτομα. Η προσθήκη του λάιμ, του έδινε ένα ήπιο ξινό τόνο, το οποίο ομως παραδόξως μας άρεσε και στις δυο. Η σαλάτα εχε κάπου 14 ευρω. Φτηνή δεν τη λες, αλλα άξιζε.

Για κυριως πιάτα διαλέξαμε μια ραβιολι με γέμιση θαλασσινών, με αρκετή ποικιλια, σε κόκκινη σάλτσα, και η φίλη μου διάλεξε ένα ριζότο με θαλασσινά και μια γαρίδα γαμπαρη στη μέση. Και εδω τολμώ να πω ή μαλλον να γράψω οτι η περιγραφή θα υπολείπεται της εμπειρίας!

Η μερίδα ζυμαρικών περιείχε τέσσερα ευμεγέθη ραβιολι, με αρκετή γέμιση στο εσωτερικό τους, που καταλάβαινες το θαλασσινό κομμάτι σε κάθε μπουκιά. Η σάλτσα ηταν πολυ ελαφρώς πικάντικη, κατα την κατάποση, και υπέροχη. Το ριζότο της φίλης ηταν εξαιρετικά χυλομενο, σωστή αναλογία θαλασσινών και αλατος, και η γαμπαρη στη μέση, απλα τεράστια. Μαριναρισμένη εξαιρετικά, τη φάγαμε και οι δυο και σκάσαμε.

Απο γλυκά διαλέξαμε μους σοκολάτας με παγωτό καρύδα και μους καρύδας, και κομματια σοκολάτας απο πάνω, μαζι με φράουλες. Ηταν εξαιρετικό, το μοιραστήκαμε και ηταν και ο καλύτερος τρόπος να κλεισουμε το δείπνο μας. Συνδυάσαμε με δυο ποτήρια κρασι moscato d Asti, και νερό εμφιαλωμένο, ίσως το μονο φάουλ της βραδιάς.

Το τι πληρώσαμε, σηκώνει συζήτηση, αλλα οπως παντα θα τοποθετηθώ σφαιρικά επι του θέματος. Ο λογαριασμός ανήλθε στα 80 ευρω τα δυο άτομα. Τα χαρήκαμε, τα ευχαριστηθήκαμε και δεν το μετανιώσαμε. Το λες πολλα, το λες ακριβό μαγαζι. Δεν ειναι για κάθε μέρα. Η κολλητή μου το επέλεξε, γιατι μπορει η κρίση να εχει ξεπεράσει το κατώφλι του κάθε σπιτιού, και να εχει περίοπτη θέση στα περισσότερα πλέον σαλόνια των Αθηνων, αλλα μετα απο, πολυ καιρο, είπαμε ας το κάνουμε για μας. Θεωρώ οτι τα λεφτα του τα άξιζε.

Όσον αφορά για το αν το προτεινω, εγώ προςωπικα λεω ναι. Δεν ειναι για κάθε μέρα, ουτε κάθε εβδομαδα, σε καμία περίπτωση. Για μια φορα ειναι πολυ καλο και αξιζει. Επισης, προτείνεται για εκείνους που θέλουν να συνδυάσουν ποτό και φαγητο, γιατι ως bar restaurant, η μουσική ειναι σε υψηλοτερη ένταση, και αυτο μπορει να επιφέρει μια δυσφορία στην επικοινωνία. Υπό προϋποθέσεις λοιπόν λεω ναι δαγκωτό.

Ιταλία - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Μια Τετάρτη βράδυ, ευρισκόμενοι γι άλλη μια φορά στο κέντρο και ψάχνοντας να τσιμπήσουμε κάπου καλά, το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό ήταν το Malconi's. Είχα ακούσει πολλά καλά για το συγκεκριμένο εστιατόριο και ήθελα από πέρσι να πάω, αλλά ποτέ δεν προέκυπτε.

Αυτή τη φορά λοιπόν, χωρίς να το συζητήσουμε πολύ, πήραμε τηλέφωνο και κλείσαμε άμεσα. Ευτυχώς ήμασταν μόνο 2 άτομα κι επειδή τρώμε σχετικά νωρίς (8-9), βρήκαμε εύκολα.

Το Malconi's λοιπόν είναι ιταλικού προσανατολισμού εστιατόριο, μοντέρνο και λιτό. Φαντάζομαι οι περισσότεροι φίλοι, γευσιγνώστες του ask4food θα το γνωρίζουν. Για όσους δεν ξέρουν, βρίσκεται γωνία Πατριάρχου Ιωακείμ και Πλουτάρχου. Κεντρικά κι εύκολα στην πρόσβαση, δύσκολα στο παρκάρισμα.

Ο χώρος είναι μικρός, σε 2 επίπεδα που χωρίζονται (ή επικοινωνούν) με μερικά σκαλάκια. Ο "πάνω" χώρος πιο κοντά στην κουζίνα, ο "κάτω" δίπλα σε ένα μπαρ, πιο θορυβώδης. Αυτό έχει δύο συνέπειες: μία καλή, ότι ο κόσμος είναι χαλαρός και σχετικά νεανικός (ή νεανίζων).

Και μία κακή, ότι, αν το τραπέζι σου είναι δίπλα στο μπαρ, ενδέχεται την ώρα που τρως, κάποιοι να πίνουν και να χαχανίζουν πάνω απ' το κεφάλι σου. Ειδικά Παρασκευοσάββατα πρέπει να επικρατεί το αδιαχώρητο. Το περίμενα λίγο πιο κοντά στο στιλ του εστιατορίου και όχι του μπαρ- εστιατορίου. Αλλά τι να πεις, στο Κολωνάκι είσαι, κάθε τετραγωνικό κοστίζει, πρέπει να τα περιμένεις αυτά.

Η είσοδος είναι από το πλάι (Πλουτάρχου). Η πόρτα της Ιωακείμ πρέπει να έκλεισε πρόσφατα, γιατί συνεχώς έρχονταν και προσπαθούσαν να μπουν αποκεί. Εξοικονόμηση χώρου ή αποφυγή κρύου; Υποθέτω ότι αυτή η είσοδος πρέπει να "ξύριζε" όλο το χειμώνα.

Αυτά με τα χωροταξικά θέματα.
Επί της ουσίας τώρα, είχαμε μια ευχάριστη βραδιά. Γιατί όταν το φαγητό είναι καλό και το σέρβις ευγενικό, στα υπόλοιπα συμβιβάζεσαι.

Μας έδωσαν ένα συμπαθητικό τραπεζάκι στο κάτω επίπεδο, δίπλα στην πρώην "είσοδο Ιωακείμ" (απ' όπου και παρακολουθούσα τις προσπάθειες των πελατών να εισέλθουν). Πριν προλάβουμε να τακτοποιηθούμε, ήρθε το εμφιαλωμένο νερό (3 ευρώ) που άνοιξε χωρίς να ερωτηθούμε και γέμισε τα ποτήρια μας. Πρέπει να το έχουν σύστημα εκεί στο Κολωνάκι να ανοίγουν εμφιαλωμένα, γιατί- το έχω προσέξει- μόνο εκεί τον τελευταίο καιρό δεν μου δίνουν καν την επιλογή να πιω βρύσης. Μήπως τρέχει τίποτα με το νερό τους και δε μας το μαρτυράνε;;

Ακολούθως ήρθαν οι κατάλογοι, με όσες πρέπει επιλογές. Καμιά δεκαριά ορεκτικά, 5-6 σαλάτες, πίτσες, ριζότο και ζυμαρικά και κάποια πιάτα με κρέας, όλα φαίνονταν ενδιαφέροντα και ποιοτικά. Να πω ότι γενικά το εστιατόριο έχει το σήμα "Μ" ως διακριτικό, που το βλέπεις και στην είσοδο και στο μενού και στα χάρτινα σουπλά και στις χαρτοπετσέτες και στο καρτελάκι στο τέλος με το λογαριασμό. Κάπως συνωμοτικό και μαφιόζικο.

Παραγγείλαμε λοιπόν:

- σαλάτα με burrata και ντοματίνια (13 ευρώ): αρκετά νόστιμη μέσα το ελαιόλαδο της. Βασικά ήταν αυτό που λέει η λέξη. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο. Αρκετή για δύο άτομα, περισσότεροι ίσα-ίσα θα τσιμπούσαν μια μπουκιά burrata.

- σαλάτα με quinoa (14 ευρώ): συνδυασμένη με ένα ακόμα χορταρικό (ραντίτσιο, αν θυμάμαι), με λεπτές φέτες αγγούρι και φιλέτο γαλοπούλας σε γενναία δόση. Αρκετά πιο χορταστική από την προηγούμενη, ξινούτσικη, αλλά νόστιμη.

- pettini (5 ευρώ επί 2): χτένια στο φούρνο με λαδάκι τρούφας (νομίζω). Υπέροχος μεζές.

- gnocchi με prosciutto και μοτσαρέλα (15 ευρώ). Πολύ ωραίο πιάτο και επαρκές ως κυρίως για ένα άτομο (εμείς το μοιραστήκαμε).

- 2 ποτήρια κόκκινο κρασί Βιβλία Χώρα (8 ευρώ επί 2- πανάκριβο! ).

Μας ήρθε λοιπόν ο λογαριασμός 71 ευρώ, δλδ 37 ο καθείς, μαζί με το τιπ. Φτηνό δε θα το πω, ακριβό θα το πω και μάλιστα σε πιάτα που δεν έχουν ακριβή πρώτη ύλη. Οι σαλάτες πχ. δε θα έπρεπε να κάνουν πάνω από 8-10 ευρώ, τα δε ζυμαρικά υπερβολή να χρεώνονται 15. Για τα κρασιά, παρόλο που σου δίνεται ένας τεράστιος κατάλογος, με ενδιαφέρουσες ελληνικές και ιταλικές επιλογές, δεν έχεις τις ίδιες επιλογές και στα ποτήρια. Αλλά μόνο 1 κρασί για το κάθε είδος.

Ψωμάκια ή ντιπ δεν προσφέρονται, ούτε λικεράκι στο τέλος. Καλύτερα από μια άποψη, γιατί έχω την εντύπωση ότι θα μας τα χρέωναν κι αυτά.

Αν θα ήθελα να είμαι πιο ακριβής στην τιμή (και μου έδινε αυτή την επιλογή το ask4food), θα έβαζα μ. ο. τα 30-40 ευρώ, για μια μέτρια παραγγελία κι ένα ποτήρι κρασί. Κάτω από 30 δύσκολα... Και εννοείται με μπουκάλι και πλήρες γεύμα ορεκτικών- σαλάτας και κυρίως, ξεφεύγεις.

Η εξυπηρέτηση ευγενική, όχι απούσα, όχι πιεστική, όχι αγέλαστη, τυπική όσο πρέπει. Δεν μας πρότειναν κάτι, δεν μας πίεσαν για γλυκό, δεν μας διέκοπταν συνεχώς για να αλλάξουν πιάτα και μαχαιροπίρουνα, δεν στέκονταν από πάνω μας για νερό. Τα πιάτα έρχονταν με κανονική ροή και σειρά και τα παιδιά όταν τους καλούσαμε.

Εν ολίγοις, θα ξαναφάω στο Malconi's μια μέρα που θα το σηκώνει το πορτοφόλι μου και θα έχω όρεξη γι άλλη μια πιο προσεγμένη εμπειρία σε ιταλικό.

Ως τότε μπορεί να το ξαναεπισκεφθώ για ποτάκι.